St. Paul Kuyusu, Mersin’in Tarsus ilçesinde, İncil’de ‘Müjdeleyici’ olarak ismi geçen St. Paul’un evinin yeri olarak kabul edilen bir avluda bulunuyor. Tarsus’un UNESCO Dünya Miras Listesine aday olarak gösterilen kültür varlıklarından birisi olan kuyu, Eski Tarsus Evleri‘nin yoğun olduğu ilçenin en eski yerleşim bölgesinde yer alıyor.

St. Paul’un doğum yeri olarak bilinen ve Aziz Paul’a adanan tarihi yer, çok eskiden beri kutsal sayılması nedeniyle Hıristiyanlar için önemli bir ruhani merkez olarak kabul ediliyor. Geçmişte uzun kara yolculuklarıyla Kudüs’e hacı olmak için yöreden geçen Hristiyanlarca ziyaret edilip, kuyunun suyundan içilirmiş.

St.Paul Kuyusu
St.Paul Kuyusu, Tarsus, Mersin

Mersin seyahatimde Tarsus’a uğrama fırsatı bulup kuyuyu ziyaret ettiğim sırada yaklaşık otuz kişilik bir İtalyan turist grubuna denk gelmiştim. 29 Haziran 2008 ile 29 Haziran 2009 arasındaki yıl, Katolik dünyasında Aziz Paul Yılı olarak kutlanmış. St. Paul Kuyusu, inanç turizmi ile öne çıkan Tarsus’un en önemli ziyaret noktalarından biri.

Asıl adı Saul olan Aziz Pavlus, Hıristiyanlığın ilk yıllarında Tarsus’ta doğmuş. Roma vatandaşı olmasına rağmen kendisi Yahudi. Çocukluğunda İbranice öğrenmiş ve Yahudi dininin eğitimini almış. Hristiyanlık sonrasında, yaşamı İncil’de yer alarak ölümsüzlüğe erişen Saint Paul, bugün bu inancın en büyük sembollerinden birisi artık.

Malta

Türkiye’de Presbiteryen Kiliselerin yanı sıra çok sayıda Aziz Paul Kültür Merkezi, Aziz Paul Evi var. Biz ne adını ne de yerini pek merak etmesek de Hristiyan dünyası, Aziz Paul Kilisesi’nin ibadete açılmasını haline her yıl milyonlarca turistin hac ziyareti için Tarsus’a geleceği ifade ediliyor. Ne yazık ki siyasiler buna sıcak bakmıyor.

St. Paul Kuyusu

St. Paul Kuyusu, Mersin’e bağlı Tarsus’un ilçe merkezinde, Kızılmurat Mahallesinde bulunuyor. Cumhuriyet Meydanının 300 metre kuzeyinde, Eski Tarsus Evleri’nin sıralandığı, ilçenin en eski yerleşim bölgesinde yer alan kuyu, St. Paul’un evinin yeri olarak kabul edilen bir avluda konumlanıyor.

İncil’de ismi ‘Müjdeleyici’ olarak geçen, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olmamasına rağmen, Hristiyanlığa katkıları nedeniyle çeşitli kaynaklarda kendisinden ‘İsa’nın Havarisi’ sıfatıyla bahsedilen St. Paul, Hristiyan dünyasının simge isimlerinden biri.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, 2000 yılında İnanç Turizmi ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında, St. Paul Kuyusu ve çevresinde çevre düzenlemesi ve kamulaştırma çalışmaları yapılmış. Kuyu çevresinde yakın zamana kadar yapılan küçük bir kazı çalışmasında bazı duvarlar ortaya çıkarılmış. Yine çalışmalarda St. Paul’un doğduğu ev olarak tahmin edilen evin taş duvarları St. Paul Kuyusu’nun hemen yanında gün ışığına çıkarılmış.

Eski Tarsus Evleri ile çevrili yerde yer alan, yaz ve kış suyu hiç eksilmeyen kuyunun ağız taşı silindir şeklinde olmasına rağmen, asıl kuyu gövdesi kare biçiminde tasarlanmış ve dörtgen kesme taşlarla yapılmış. Derinliği 38 metre olan kuyunun çapı ise 1.15 metre kadar.

Aziz Pavlus

Aziz Pavlus (St. Paul), Tarsus’ta doğmuş ve ilk eğitimini Tarsus’ta almış. Sıradan bir çadır dokumacısıyken öğrenimini tamamlamak üzere gittiği Kudüs’te eğitimine devam etmiş ve burada fikir ve düşünce dünyası zenginleşmiş. Bu sürede Hıristiyanlık ile tanışmış, ancak başlangıçta Hıristiyanlığa karşı başlayan saldırıların içinde yer almış ve uzun süre Hz. İsa’ya inananları inançlarından caydırmaya çalışmış.

Ancak sonrasında Aziz Paul’un hayatının bir mucize ile değiştiği aktarılıyor. İncil’de anlatılanlara göre bir gün Şam’a giderken gözleri Tanrı tarafından kör edilmiş ve 3 gün boyunca görememiş. Daha sonra Hz. İsa, Hananya isimli bir inananını Aziz Paul’a göndermiş gözlerini açtırmış. Sonrasında ise ona Hıristiyanlığı yayma görevini vermiş.

Aziz Paul, hayatını Hristiyanlığı yaymaya adamış ve Anadolu, Yunanistan, Suriye ve Filistin’i dolaşmış. Yanındakilerle birlikte Akdeniz’de ilk Hristiyan kilise ve cemaatlerini kurmayı başaran Aziz Paul, Hz. İsa’dan sonra Hristiyanlığın yayılmasında önemli rol oynamış. MS 46’da başlayan misyonerlik çalışmalarını İspanya’ya kadar götürmeyi bile planlamış.

Gittiği yerlerde halk ile tanışan ve onları Hıristiyanlığa davet eden St. Paul, Musevilerden oldukça tepki görse de Yahudi olmayan toplulukları oldukça etkilemiş. Başka hiç kimsenin Hıristiyanlığın yayılma tarihinde bu kadar etken rol oynamadığı aktarılıyor.

Aziz Pavlus Kuyusu
Aziz Pavlus Kuyusu
Saint Paul Kuyusu
Saint Paul Kuyusu

Roma İmparatorluğu’nun doğusuna yaptığı üç misyoner seyahatten sonra Paul, Kudüs’e dönmüş. Orada tutuklanıp yargılanmak üzere Roma’ya gönderilmiş. Yargılanmanın nasıl sonuçlandığı Roma’yı terk edip etmediği belirlenemese de MS 64’de Roma şehri dışında idam edildiği aktarılıyor.

St. Paul hiç evlenmemiş ve hiç kanıtlanmamış olsa da hiçbir kadınla cinsel ilişkide bulunmamış. Cinsellik üzerine görüşleri Hıristiyanlık ahlakı üzerinde oldukça etkili olmuş.

St. Paul Kuyusu giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Kızılmurat Mahallesi, 37 Sok., 33400, Tarsus, Mersin
📲 muze.gov.tr/st.paul ☎️ 0 (324) 6131865
St. Paul Kuyusu ziyaret saatleri: St. Paul Kuyusu yaz dönemi (1 Nisan– 1 Ekim) 08.00-19.00; kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.00–17.00 saatlerinde ziyarete açık. Kuyu, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 St. Paul Kuyusu giriş ücreti: St. Paul Kuyusu giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli.

Mersin’e yolunuz düştüğünde seyahat programınıza Tarsus’u da eklemeyi unutmayın. Tarsus’ta St. Paul Kuyusu’nun yanı sıra geçmişin izlerini hala taşıyan Tarihi Tarsus Evleri, Aziz Paul’e adanarak inşa edilen Saint Paul Kilisesi, ilçenin en eski İslam ibadethanesi Tarsus Ulu Camii, eski Roma mezarlığına da ev sahipliği yapan mesire yeri Tarsus Şelalesi de görmeniz gereken yerlerden.

Osmanlı döneminde ilçe ticaret hayatının nabzının attığı Kırk Kaşık Bedesteni, Tarsus’un denizden giriş kapısı olan Kleopatra Kapısı, Roma Hamamı ve Roma Antik Yolu görün. Yedi Uyurlar inanışının Anadolu’daki en önemli merkezlerinden Eshab-ı Keyf Mağarası da Tarsus’ta.

St. Paul Kuyusu, İncil’de kendisinden ‘Müjdeleyici’ olarak söz edilen, günümüzde Hristiyanlığın en büyük sembollerinden birisi olarak kabul edilen St. Paul’un Tarsus’ta bıraktığı en önemli iz. Hristiyanların hac rotasında yer alan kuyu, Tarsus’un çok kültürlü kimliğinin yansıması.

9 Yorumlar

  1. Mersinliyim inanın çoğu yeri görmedim ve benim gibi çok insan var. Adam kayalar,uzuncaburç,anamurda ki kale (adı aklıma gelmedi), cennet-cehennem vs. İnşallah yakın zamanda gezilecek. Siz gezin resimleride paylaşın ki görelim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz