Akdeniz’in saklı cenneti olarak bilinen Tisan, Silifke’nin Yeşilovacık ilçesinde dağların ardında saklı bir yarımada. Bu adaya virajlı yüksek bir tepe aşılarak ulaşılıyor ancak daha yoldayken buna değdiğini doğanın güzelliğinden anlayabiliyorsunuz.

Sağınızda çam ağaçlarının olduğu orman solunuzda sahil kenarındaki beyaz evleriyle Bodrum’u andıran Tisan Koyu’nun kuşbakışı manzarası sizi adeta büyülüyor. Turkuaz denizi ve yemyeşil doğası uzaklardan dahi görünen koya hem bir an önce inmek hem de durup dakikalarca enfes manzarasını seyretmek istiyorsunuz.

Tisan nasıl gidilir

Tisan Koyu, Silifke

Maviyle yeşilin buluştuğu bu muhteşem koyun, Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında helikopterle oradan uçan bir albay tarafından keşfedildiği söyleniyor. Daha sonra bölgeyi gezen albay arkadaşlarıyla Tisan Yapı Kooperatifi kurarak 1976’da bir site inşa ediyor ve tatil bölgesi olan yarımada da adını bu kooperatiften alıyor.

Zamanla yazlıkların çoğaldığı Tisan, berrak suyu ve sakinliğiyle Ankara başta olmak üzere değişik kentlerden ve yurt dışından gelen tatilcilerin vazgeçilmez adresi oluyor.Yarımadada doğu ve batı olmak üzere beyaz kumlu, turkuaz renkli iki koy ve doğuya bakan koyun karşısında, tatilcilerin yüzerek gidip gelebilecekleri mesafede iki de ada yer alıyor. Yarımada doğal güzelliği kadar tarihi kalıntılarıyla da dikkat çekiyor.

Tisan Plajı, nefis. Mersin bölgesinin en temiz ve cam gibi berrak ve dalgasız bir plajlarından biri. Denizi sığ ve taşlık, ancak rahatsız etmiyor. Su ve dondurmanızı sitenin girişindeki Migros’dan alabilirsiniz. Plaj tarafında oturacak Tisan Park adlı bir cafe var. Burada oturursanız en az 20 TL harcamanız isteniyor.

Ancak yöre sakinleri daha çok yazlıkçılardan oluştuğundan dışarıdan gelenleri pek kabul etmiyorlar. Burada kalmıyorsanız veya burada eviniz yoksa şezlong, şemsiye ve duştan faydalanamıyorsunuz. Siteye ait bileklik sistemi var. Apart türünden bir yerde kalabilirsiniz. Günlüğü 500TL civarındaki kiralık daire misafirleri daire başına 2 şezlong 1 şemsiye kullanabiliyor.

Tisan Koyu
Tisan Silifke
Tisan Koyu
Tisan Afrodisias
Aphrodisias Antik Kenti Mozaik Taban

Tisan Koyu’nun geçmişi milattan önce 7. yüzyılda kurulan bir Yunan kolonisi olan Aphrodisias’a kadar uzanıyor. ‘Kilikya Afrodisiası’ olarak da bilinen antik, tanrıça Afrodit’e adanan anlamına gelen ‘Afrodisias’ yerleşiminin bulunduğu tarihi bir bölge. Benzer isimle Aydın’da da bir yerleşim olduğundan karıştırılmaması için Kilikya Afrodisiası olarak adlandırılmış.

Bugün Tisan adıyla bilinen Aphrodisias Antik Kenti‘ne dair görülecek çok az kalıntı var maalesef. Beldenin denize uzanan burnunda yer alan antik kentte kaynaklara göre doğu ve batı olmak üzere iki limanı varmış. Aphrodisias Doğu Koyu’nun güneydoğusunda, denizden 7 m yükseklikte, kıyıya 3 m mesafede, MÖ 7. yüzyılda yapılıp, MS 4. yüzyılda kiliseye çevrilen mabet bulunuyor.

Bu kiliseden günümüze, haç rölyefli bazı mermer sütunlar, sütün başlıkları, iki sarkofaj ile kitabeli dört adet muhteşem mozaik taban günümüze sağlam olarak ulaşmış. Bu mozaikler tahrip olmaları için kumla örtülmüş.

Tisan Adası, Silifke

Tisan

Tisan Koyun’da yer alan Tisan Adası, Aphrodisias’ın doğusunda bugünkü adıyla Dana Adası olarak biliniyor. Adada yer alan Antik Pithyussa Kenti, Fransalı tüccarların ticaret yeri olarak kullandıkları bir liman kentiymiş. Adada bulunan kalıntılar arasında kilise, mezar ve lahitler yer alıyor.

Tisan Koyu nasıl gidilir

Tisan Koyu, Silifke’nin 31 km güneybatısındaki Ovacık Köyüne bağlı. Mersin-Antalya karayolundan özel araçla ulaşabilirsiniz. Yokuş ve virajlı yollarından korkacak bir şey yok, o yolu gitmeye değer. Bu kadar yolu gelmek istemiyorsanız, Taşucu’ndan kalkan günübirlik tekne turları ile Tisan Koyu’na ve Tisan Adası’na gelebilirsiniz.

Bölgenin bakir güzelliğinin ve mavi denizin keyfini çıkarıp keyifli bir gün geçiriyorsunuz. Tekne turlarından Liman Kalesi önünden geçerek Barbaros Koyu ve ardından da Dana Adası güzergahından Tisan ve Boğsak koyunda demir atılıyor.

Silifke’ye bağlı bir sahil beldesi olan Narlıkuyu, yılın 300 gününü güneşli geçiren, tertemiz denizi ve plajları ile Akdeniz’in gözde tatil beldesi Taşucu, çadır ve karavan sakinlerinin uğrak yeri Boğsak Koyu, Astım Mağarası, Cennet-Cehennem Çöküğü gibi ilginç ve çekci yerler de yakın çevrede görülebilecek yerler.

Arkeolojik yerleri seviyorsanız Cambazlı Kilisesi, Olba Antik Kenti, Uzuncaburç, Tekir Ambarı Sarnıcı ve Adamkayalar mutlaka görmeniz gereken yerler. Silifke Gezi Rehberi ve Silifke Gezilecek Yerler blog yazılarımda çok geniş bilgilere yer verdim.

7 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,2k Takipçiler
    Takip et
  2. Silifke yeşilovacık da denize sıfır harika temiz sakin bi tatil yeri. Tisan kendi kendini ünlü yapıyor, halbuki Silifke Yeşilovacık tam bir tatil cenneti🌹 Marpessa Blue Beach Resort var içerisinde fakat heryer yazlık kooperatif sitelerden oluştuğu için oteli tercih eden bile az. Bir göz atın derim ❤

  3. Türkiye’de bizim bilmediğimiz ne kadar çok saklı cennet varmış. Her gördüğümde daha çok şaşırıyorum. Fotoğraflara bakınca eski balıkçı kasabalarına benzettim burayı da. Eline sağlık. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın