Kızkalesi, Mersin’in Erdemli ilçesinin önemli mahallesi ve turizm merkezi. Yaz döneminde Mersin ve çevre illerden gelen ziyaretçilerle büyük bir turizm yoğunluğu yaşayan Kızkalesi’nde çok sayıda otel ve turistik tesis bulunuyor. Kızkalesi, biri 300, diğer bin 200 metre uzunluğundaki iki ince kumlu plajı ile deniz, kum, güneş turizmi denildiğinde Mersin’de ilk akla gelen tatil yerlerinden.

Beldede yılın büyük bölümünde yüzünü esirgemeyen güneş ise Akdeniz atmosferinin kanıtı. Tarihi geçmişinde sayısız medeniyetin izlerine rastlanan Kızkalesi’nin yakın çevresinde antik kentler, kaleler, sarnıçlar, kiliseler, su kemerleri, kaya mezarları ve taş döşemeli yollar, yörenin tarihini yansıtan yapılar.

Eğlence ve alışveriş merkezleriyle cıvıl cıvıl bir bölge olan Kızkalesi, yaz sezonu boyunca kültür, turizm ve spor festivalleri gibi pek çok aktiviteyle de bu hareketliliği hep zirvede tutuyor.

Kızkalesi, Mersin

Kızkalesi, Mersin‘in batısında, Erdemli ilçesi sınırlarında yer alan ünlü bir turizm merkezi. Erdemli’ye 23, Mersin’e ise 60 km mesafede yer alan belde ismini, Mersin’in en önemli görsel simgelerinden biri olan küçük bir adacıkta yer alan tarihi Kızkalesi’nden alıyor. Zengin bir tarihi geçmişe sahip olan Kızkalesi Mahallesinin antik dönemdeki ismi Corycus veya Korykos olarak biliniyor.

Malta

MÖ 4. yüzyılda Grekler tarafından kurulan Corycus en parlak dönemini Romalılar zamanında yaşamış. Roma hakimiyeti döneminde zeytincilikte büyük bir gelişme yaşayan ve zeytinyağı ihraç merkezine dönüşen Kızkalesi, yöredeki diğer antik şehirlerle düzenli taş yollarla birbirine bağlı bir şekilde ilişkisini sürdürmüş.

Kızkalesi, tarih içinde Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Ermeniler, Fransızlar (Kıbrıs Krallığı), Karamanlılar ve Osmanlıların hakimiyetinde kalmış önemli bir yerleşim bölgesi ve ticaret merkezi olmuş. Ağabeyi II. Bayezid ile girdiği taht mücadelesi ile tanınan, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan 1482 yılında Rodos Şövalyelerinin yolladığı gemiye binmeden önce bir süre Kızkalesi’nde konaklamış.

KIZKALESİ’NE NASIL GİDİLİR
Kızkalesi, Erdemli’ye 23, Mersin’e 60 km mesafede yer alıyor. Kızkalesi’ne en yakın havalimanı ise 141 km uzaklıkta. Mersin-Silifke arasında sefer yapan otobüslerle Kızkalesi’ne rahatlıkla ulaşılıyor. Mersin-Antalya Karayolu üzerinde yer alması nedeniyle sahil şeridindeki yolu kullanan tüm araçlar Kızkalesi’nden geçiyor. Kızkalesi’nin deniz kalesine ise kıyıdaki balıkçı motorlarını kullanarak ulaşılıyor.

🗺 Adres: Kızkalesi Mahallesi, Erdemli, Mersin
📲 muze.gov.tr/kizkalesi ☎️ 0 (324) 2319618
Kızkalesi ziyaret saatleri: Kızkalesi, yaz döneminde (1 Nisan–1 Ekim) 09.00–19.00; kış döneminde (1 Ekim–1 Nisan) 08.30–17.00 saatlerinde ziyarete açık. Kale, haftanın 7 günü ziyarete açık. (Deniz kalesi ziyarete açık, dış kale ise ziyarete kapalı)
🔐 Kızkalesi giriş ücreti: Kızkalesi giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli.

Kızkalesi: Deniz Kalesi

Günümüzde turistik tesisleri, denizi, kumsalları ve lokantalarıyla Kızkalesi’ndeki ören yerlerinde her dönemden kalelere, sarnıçlara, kiliselere, su kemerlerine, kaya mezarlarına, lahitlere, taş döşemeli yollara rastlamak mümkün.

Kızkalesi’ni Mersin’de bu kadar ünlü bir yer yapan en önemli özelliklerden biri de muhteşem kumsalları. Biri 300, diğer bin 200 metre uzunluğunda, ince kum taneli kumsallar yaz aylarında binlerce tatilciyi ağırlıyor.

Turist hareketliliğinin etkisiyle eğlence ve alışveriş imkanlarının da gelişmiş olduğu Kızkalesi’nde yaz sezonu boyunca kültür, turizm, sanat ve spor gibi farklı alanlarda pek çok festival, etkinlik ve organizasyon düzenleniyor.

Kızkalesi
Kızkalesi

Kızkalesi (Deniz Kalesi), Mersin’in Erdemli ilçesinde, sahildeki küçük bir adacık üzerine kurulu, kentin sembolü haline gelen tarihi bir yapı. Yerleşim yerine de ismini veren kale, karadan 200 metre açıkta, küçük bir adacıkta yer alıyor. Kızkalesi’nin yanı sıra Deniz Kalesi ismiyle de bilinen kale, 1199 yılında Kilikya Ermeni Kralı I. Levon tarafından yaptırılmış.

Büyük bölümü ayakta olan Kızkalesi’nin kuzey ve güney uçları sekiz kuleyle güçlendirilmiş. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 metre. Koyun stratejik konumu nedeniyle çevreden gelebilecek tehlikelere karşı önlem almak amacıyla denize inşa edilen kale, kara kısmında yer alan ikinci kaleyi koruyacak savunma noktası olarak planlanmış.

Kıyı Kale, Kızkalesi’nin tam karşısında, deniz kıyısında yer alıyor. Karakalesi ya da Dış Kale gibi isimlerle anılan kale, antik şehre denizden ve karadan gelebilecek her türlü saldırıya karşı inşa edilen şehir surlarının bir parçasıymış.

Kızkalesi de bu kaleyi desteklemek amacıyla yaptırılmış. Genelde Kızkalesi daha çok bilinse de daha önce birbiriyle bağlantılı olan bu kaleler ikili bir sistem oluşturuyor.

Mersin Kızkalesi
Mersin Kızkalesi

KIZKALESİ EFSANESİ
Efsaneye göre ise, Korikos’ta yaşayan krallardan biri bir kız çocuğu olsun diye gece gündüz tanrıya yalvarmaktadır. Sonunda dileği yerine gelir. Kız büyüdükçe güzelliği ve yardım severliği ile herkesin sevgisini kazanır. Günlerden bir gün kaleye bir falcı gelir. Kral onu saraya çağırtır ve kızının geleceğini öğrenmek ister. Falcı prensesin eline bakınca irkilir ama bir şey söylemez.

Kral zorlayınca ‘Kralım kızınızı bir yılan sokacak. Bu yazgıyı hiçbir şey bozamayacak ve siz dahi engel olamayacaksınız’ deyip oradan ayrılır. Kral kıza bir şey söylemez ama düşüncelere dalar. Sonunda kıyıya yakın küçük bir adacık üzerinde beyaz taşlardan bir kale yaptırmaya karar vererek kaleyi yaptırır.

Kızını da yaptırdığı kaleye kapatır. Olan bitenden haberi olmayan ve kaleye kapatılan kız üzülmekte, günden güne eriyip gitmektedir. Günün birinde saraydan kaleye gönderilen bir üzüm sepetinin içinden çıkan bir yılan kızı sokar ve öldürür.

Kızkalesi’ne kadar gelmişken kalenin 10 km kuzeyinde yer alan Şeytanderesi Vadisinde yükselen kayalık yamacına oyulmuş, dünyada eşine zor rastlanan bir güzellik Adamkayalar‘ı da mutlaka görün. Bölgede ziyaret edebileceğiniz diğer tarihi yerler arasında Kanlıdivane, Olba Antik Kenti, Uzuncaburç, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Aya Tekla Kilisesi ve Silifke Tarihi Taş Köprü bulunuyor.

Kızkalesi, Akdeniz kıyı şeridinin tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan şehri Mersin’in en ünlü tarihi yerlerinden. Özellikle gün batımında muhteşem bir manzaraya sahip olan Kızkalesi, hakkında anlatılan efsaneler ve uğruna verilen savaşlarla bölge tarihinin en canlı tanığı.

5 Yorumlar

 1. Mersin gezilmesini tavsiye ettiğim güzel bir şehrimiz. Aslında ülkemizin her bir köşesi hem tarih hem sanat kokuyor. Çok şanslı bir milletiz.

 2. Her dk elektirik gider
  Sabaha kadar terden uykusuz geceler
  Jenaroterler beynini düder
  sapiklar yollara düşer
  her köşe basında ac kurt esnaflar tüner
  Denizde dolanan kendini bilmez gevendeler
  Beni şair eden kizkalesinden seçmeler

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz