Soloi Antik Kenti, Mersin‘in 14 km batısında MÖ 700.yy’da Rodoslu koloniciler tarafından kurulmuş. Mersin gibi büyük bir şehrin bu derece zengin antik kalıntı birikimine sahip olduğunu ancak burada uzun süre kalınca fark edebildim. Kaldığım 10 gün boyunca Antik Klikya coğrafyasına dair bu etkileyici mirasları keşfetmeye çalıştım. Bir çoğunun ismini dahi duymadığımız bu zenginlik karşısında şaşırmamak elde değil.

Güneş anlamına gelen Soloi ismi verilen Soli Pompeipolis Antik Kenti, Persler Darius döneminde (MÖ 521-485) ele geçirerek, burada sikke bastırmış. Antik çağlarda Kıbrıs ve Mısır’la gerçekleştirilen ticaretle zenginleşen kentte, ortaya çıkarılan eserlerde bu ticaretin izlerine rastlamak mümkün.

Mersin, Soli

Filozof Chrysippoz ile takım yıldızları ve fenomenler hakkında öğretici şiirler yazan matematikçi ve astronom Aratos, MÖ 3. yüzyılda Soloi’de yaşayan bilim insanları arasında biliniyor.

Kilikya Bölgesi’nin önemli limanlarından biri olan, Soli ve Pompeipolis isimleriyle de anılan antik kent, çok sayıda savaşa tanıklık etmiş.MÖ 449’da Pers-Yunan savaşları sırasında, Kilikya’yı işgal eden Atinalılar, Soloi’yi yönetim merkezine dönüştürse de, Kilyos Barışı ile Persler bölgenin tek hakimi olmuş. MÖ 333’te Asya seferine çıkan İskender, Pers egemenliğine son veren hamleyi gerçekleştirmiş.

Büyük İskender’in ölümünün ardından hiçbir varisinin olmamasından yararlanıp Balkanlar’dan Hindistan’a kadar olan bölümde imparatorluğunu ilan eden General Selevkos tarafından yönetilen bölge, bu dönemin sonunda Kilikya korsanlarının denetimine geçmiş.

Soli Antik Kenti, Mersin
Soli Pompeipolis

Roma Devleti’nin Akdeniz’deki korsan faaliyetleri sonlandırmak üzere MÖ 64’te görevlendirdiği Pompeius, İtalya, Yunanistan ve Kilikya’ya kadar olan tüm bölgelerde korsan faaliyetlere son vermeyi başarmış. Soloi’de de büyük bir operasyon yürüttükten sonra bu zaferin anısına kenti yeniden imar eden komutan, kentin ismini Pompeipolis olarak değiştirmiş.

Bizans döneminde Hristiyanlığın resmi din olarak kabul edilmesi, Soloi’yi piskoposluk merkezine dönüştürmüş. 527’de meydana gelen deprem ile tamamen harap olan kent yıllar içerisinde yeniden inşa edilmeye çalışılsa da Arap ve Sasani akınlarının gölgesinde kalarak terk edilmiş. Bugün ören yerinin Viranşehir olarak anılmasının sebebi, kentin harap halde terk edilmiş olması.

Arkeolojik açıdan Kilikya tarihinin önemli hazinelerden biri olan antik kentte sürdürülen çalışmalar sayesinde günümüzden 3 bin yıl öncesine yüzlerce muhteşem eser bulunmuş. Kazıların sürdüğü ve bulunan eserlerin Mersin Müzesi‘nde sergilendiği Pompeipolis kentinde liman, sütunlu cadde, tiyatro, Roma hamamı, kent duvarları, nekropol ve su kemeri gibi yapılar bulunuyordu.

Soli Anitk Kenti

Günümüzde dağ kapısından deniz kapısına kadar uzanan korint başlıklı 200 sütunlu yolda, 41 adet sütun hala ayakta. Bunlardan 33 adeti insan, aslan ve kartal kabartmaları ile bezeli. Liman, hamam kalıntıları, su kemeri günümüzde ziyaretçilerin görebildiği eseler arasında yer alıyor.

Ayrıca antik kentten Bizans dönemine ait bir kiliseden götürüldüğü anlaşılan altın ve gümüş objeler Rusya Petersburg Hermitage Müzesi’nde ziyaret edilebiliyor.

Soli Mersin

Mersin’in merkez ilçesi Mezitli yakınında bulunan Neolitik, Helenistik ve Roma dönemleri gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyan antik kent olan Soli Pompeiopolis’in, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

Henüz kazı çalışmalarının sürdüğü antik kente yapılması gereken çok şey varmış gibi görünüyor. Çok sayıda savaşa ve tarihi olaya tanıklık eden, Mersin’de görülecek tarihi yerler arasında yer alan Soloi Antik Kenti, toprak altında daha ne kadar tarihi miras barındırıyor kim bilir!

Sahip olduğumuz yer altındaki insanlığın mirası olan bu değerleri daha iyi koruyup, insanlarımızın hizmetine sunmalıyız. Bu noktada her birimiz bir turizm elçisiyiz ve üzerimize düşeni yapmalıyız diye düşünüyorum.

2 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,1k Takipçiler
    Takip et
  2. Herkesin Mersin ilimizde tatil yapması gerekli, gerek doğası ve plajlarıyla ünlü olan bu şehirimizde tatil yapmak istiyorsanız eğer kesinlikle “Hotel Lamos”‘u ziyaret ederek oradaki pozitif atmosferi görmelisiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın