Silifke‘nin Narlıkuyu Mahallesi’nde bulunan Astım Mağarası, Cennet Çöküğü’nün 300 m güneybatısında yer alıyor. Cennet-Cehennem Çökükleri ile birlikte seyahat rotalarında yer alan Astım Mağarası bölgenin coğrafi koşullarını en iyi yansıtan yerlerden.

İçine demir bir merdivenle inilen mağara, birbirine bağlantılı uzunluğu 200 m’yi bulan galerilerden oluşuyor. Galerilerde ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitler görülebiliyor. Oluşumu 3. jeolojik döneme kadar uzanan mağarada, silis minerallerinin birikmesiyle oluşan bu harika yapılar yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

Astim Mağarası, Mersin
Astim Mağarası, Mersin

Nem oranı yazın %85, kış mevsiminde ise %95’e ulaşan Astım Mağarası’nın astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Yıl boyunca 15 derecelik ortalama hava sıcaklığına sahip mağarada, iç aydınlatmanın yapılmış olması görsel keyfi artırıyor.

Göz at: Silifke Gezi RehberiMağara çevresindeki ağaç ve çalılara, gelen ziyaretçiler tarafından dilek dilemek amacıyla çaput ve bez parçaları bağlanıyor. Bu inanış nedeniyle Astım Mağarası’na yerli halk Dilek Mağarası da diyor.

Astim Mağarası, Mersin
Astim Mağarası, Mersin

Astım Mağarası giriş ücreti

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü’nün kontrolünde olan Astım Mağarası’na giriş ücreti 5 TL. Yıl boyunca Müze Kart’la 2 kez, Müze Kart+’la sınırsız ziyaret imkanı sunuluyor. Mağara, Nisan-Ekim aylarında 8.00-19.00, Kasım-Mart döneminde ise 8.00-17.00 saatlerinde ziyarete açık tutuluyor.

Astım Mağarasına nasıl gidilir

Mersin‘e 86 km, Silifke’ye ise 23 km uzaklıktaki Astım Mağarası’na Mersin-Antalya karayolunun Narlıkuyu kavşağından kuzeye doğru giderek ulaşılıyor. Hasanaliler Köyü’nde Cennet-Cehennem Çöküğü’ne 300 m mesafede yer alan mağaraya Narlıkuyu’dan dolmuşla ulaşmak mümkün.

Yol güzergahında irili ufaklı çok sayıda kafe ve restoranlar yer alıyor. Bu mekanlar kahvaltı veya atıştırmalık bir şeyler için de uygun. Yine Astım Mağarası’nın olduğu kafe de Mersin’e özgü lezzetleri tatmak ve nefis ayran için uygun bir yer.

Astim Mağarası, Mersin
Astim Mağarası, Mersin

Silifke konaklama tercihi olarak da Altınorfoz Otel en uygun seçim. Yine Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi. Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanız otel tavsiyem HostaPark Otel veya Sultaşa Otel.

Akdeniz‘in en güzel şehirlerinden biri olan Mersin gezilecek yerleri ile dikkat çekiyor. Silifke, Anamur, Tarsus, Aydıncık, Erdemli gibi ilçelerinde çok sayıda antik kent, tarihi ve kültürel varlığa sahip olan Mersin, Akdeniz’de yükselen bir değere dönüşüyor. Deniz-kum-güneş başta olmak üzere, inanç ve kültür turizmiyle de ön plana çıkan kent hakkında daha detaylı bilgiler için Silifke Gezilecek Yerler yazıma göz atın.

15 YORUM

 1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

  145,8k Takipçiler
  Takip et
 2. Mağaraya bugün indim. Dönerli merdivenle kuyuya iner gibi iniliyor. İndikçe ürperti artıyor. Mağaranın zemini kaygan dikkat! İçerde panik olabilirsiniz, dikey sarkıtlar kopacakmış gibi. İçerde nefesim daraldı. Astıma iyi gelmesi palavra. Tavsiye etmem.

 3. Aç karnına iyi gelmiyor hava nemli olunca fenalaştım ben ama onun dışında mükemmel bir yer kesinlikle gidilmeli!

 4. Mağaraya girenler eğez biraz uzun kalırlarsa nefes alıp vermede rahatlıyorlar. Sağlığa faydalı olduğu biliniyor. Üst solunum yolları rahatsızlığı, astım, bronşit ve  alerjisi olan hastalara iyi gelir. İçerideki hava basıncı, sıcaklık derecesi ve nem oranı bu faydayı sağlıyor. Tabi bi rahatlama geçici.

 5. Çıkışta da narlıkuyuda denize sıfır yerde balık yiyin mutlakabırakamayacaksınız!!ayy özledim☺️☺️

 6. evet astıma iyi geldiği söyleniyor..gerçekten derinlere doğru inerken rahatladığınızı hissediyorsunuz

 7. Bir de Aydincik tarafında Gilindire Mağarası / Aynali Gol var, görülmesini tavsiye ederim. Silifke den yaklaşık 70-80 km uzakta

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın