Ana sayfa Mersin Tarsus Gezi Rehberi

Tarsus Gezi Rehberi

tarsus gezi rehberi  

Köklü bir uygarlık geçmişine sahip olan Tarsus, Mersin’in en önemli ilçelerinden biri. Pek çok tarih sahnesine tanıklık ederek günümüze dek taşıyan Tarsus, Mersin’in en doğusunda, kuzeyde Pozantı ve Çamlıyayla, güneyde Akdeniz ile çevrili, yemekleri, tarihi evleri, doğal güzellikleri ve daha pek çok özelliği ile değeri yeteri kadar anlaşılamamış değerli bir ilçe.

Özellikle inanç turizminde öne çıkan Tarsus, Hristiyanlar için Kudüs'teki Kıyamet Kilisesi’nden sonraki en kutsal kilise olan St. Paul Kilisesi ile Müslümanlar bakımından da Kuran'ı Kerim’deki Kehf Suresinde geçen Eshab-ı Kehf mağaralarının yer aldığı yöre olmasıyla oldukça değerli. Hristiyanlığın yayılmasına öncülük eden ve İncil’de adı geçen Pavlus’un Tarsus doğumlu oluşu nedeniyle Tarsus, Hristiyanlarca hac yeri olarak kabul ediliyor.

Tarihi

İlk yerleşimin Neolitik dönemde başladığı Tarsus’un kurucusunun Asur Hükümdarı Sardanapal olduğu düşünülüyor. Bir süre Asur egemenliği altında kalan yöre daha sonra Büyük İskender hâkimiyetine girerek Mısır’ın yönetimine geçtiyse de, MÖ 66’da bir Roma vilayeti olmuş. Hristiyanlığın kurucularından Aziz Paul’ün doğduğu, antik coğrafyacı Strabon’un yaşadığına inanılan yer olan Tarsus,  Bizans’tan Müslümanların eline geçmiş. 1083’te Anadolu Selçuklu Devletinin Kurucusu Süleyman Kutalmış tarafından fethedilen Tarsus, Ermeni, Bizans, Memluklar, Ramazanoğulları ile Dulkadiroğluları Beyliklerinin yönetimine girmişse de 1516’da Yavuz Sultan Selim ile Osmanlı topraklarına katılmış.

Tarsus Gezi Rehberi

Hristiyanlıkta ayrı bir öneme sahip St. Paul Kilisesi ve St. Paul Kuyusu, mimarisiyle göz dolduran Ulu Cami, Danyal Peygamber'in kabrinin de yer aldığı Makamı Danyal Cami gibi Tarsus' ta birçok kutsal yapı bulunuyor. Bunların yanı sıra dünyanın ilk kanalizasyonlu Tarihi Roma Yolu, Roma Hamamı ile Kleopatra’nın geçtiği Kleopatra  kentin önemli kalıntıları arasında. Tarsus Şelalesi ve Kapısı ilçenin 10 kilometre kuzeybatısındaki Taşkuyu Mağarası da doğal güzelliklerin bazıları.

Tarsus’un bir diğer özelliği de sahip olduğu bu zengin kültürün göstergesi olan Tarihi Tarsus Evleri’ne sahip oluşu. Orijinali taş, kerpiç ve ahşap malzeme kullanılarak inşa edilen ve günümüzde restore edilmiş halleriyle daracık taş sokakları süsleyen bu tarihi evlerin altı ambar, üst katı ise yaşam alanı olarak kullanılmış. Tarsus’un tarih kokan sokaklarında, görsel zenginliği ile yaşamaya devam ediyor.

Tarsus Gezilecek Yerler

1. St. Paul Kilisesi 

Tarsus ilçe merkezinde yer alan Ulu Cami Semti’nde bulunan St. Paul Kilisesi, Hristiyanlığı yaymak uğruna pek çok mücadele veren Aziz Paul’e adanarak MS 11 ve 12’inci yüzyıllar arasında inşa edilmiş. Anıt Müze özelliğindeki kilise, 460 metre karelik bir alan üzerinde, kemerli ana giriş kapısı ve yanlarında birer penceresiyle, Tarsus’un dünya çapında bilinen en önemli tarihi yapısı. Hristiyanlığın önemli hac merkezlerinden olan Tarsus’u ziyaret eden yabancı turistleri ağırlayan yapıda, Vatikan tarafından 1992-1993 yılları arasında Aziz Paul Sempozyumu ve Ayini bu kilisede gerçekleştirilmiş. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘nde bulunan kilisenin tavanında Hz. İsa başta olmak üzere melek freskleri bulunuyor. 1862’de onarım geçiren kilisenin kuzeybatı köşesinde bir de çan kulesi yer alıyor.

2. Tarsus Ulu Camii 

Camii Nur Mahallesi’nde yer alan Ulu Cami, mimarisi, renkli mermer süslemeleri ile oldukça güzel ve önemli bir yapı. Klasik Osmanlı süsleme sanatının en iyi örneklerinden caminin, mermer mihrabı, minber ve hünkâr mahfili bulunuyor. Türk-İslam Sanatının öne çıkan camilerinden olan yapıda, Halife Memun, Hz. Şit ve Lokman Hekimin de mezarları yer alıyor. Ulu Cami günümüzde etrafındaki türbe, imaret ve saat kulesiyle büyük bir külliye görünümünde.

3. Kırkkaşık Bedesteni

Zengin tarihi ve kültürüyle, geçirdiği dönemler boyunca hareketli bir ticari merkez olan Tarsus’un en önemli tarihi yapılarından biri de Kırkkaşık Bedesteni. Ramazanoğulları tarafından 1579’da Ulu Cami ile birlikte yaptırılan bedesten, medrese ve imarethane olarak kullanılmış. Kesme taştan inşa edilerek üzeri beş kubbe ile örtülmüş bu bedesten günümüzde çarşı olarak hizmet veriyor. Rengârenk yöresel el sanatlarının, seramik, ahşap, bakır, gümüş, deri, dokuma gibi turistik hediyelik ürünlerin bulunduğu çarşı, Ulu Cami’nin hemen yanında yer alıyor.

4. Tarsus Şelalesi 

Tarsus’un kuzeyinde, antik ismi Kydnos olan Berdan Çayı üzerinde yer alan Tarsus Şelalesi, Roma döneminde nekropol olarak kullanılan bir alan. MS. 500’lü yıllarda Bizans İmparatoru Jusinyen’in, kenti su taşkınlarından korumak amacıyla yatağını değiştirdiği Berdan Çayı üzerinde bulunan şelale, beş metrelik bir yükseklikten dökülüyor. Nekropol alanında ise çoğu tahrip olmuş kaya mezarları bulunuyor. Çevresinde restoranların bulunduğu şelalenin, manzarasına karşı Tarsus’un yöresel lezzetlerini tatmanın keyfi ise bambaşka.

5. St. Paul Kuyusu

Hristiyanlık tarihinin en önemli simgelerinden olan St. Paul’ün Tarsus’ta yaşadığına ilanılan evi ile bahçesindeki kuyu, Hristiyanların hac merkezlerinden biri olarak kabul ettikleri Tarsus’ta, ziyaret edilen en önemli yerler arasında. St. Paul Kuyusu olarak adlandırılan yapı, St. Paul’ün evinin avlusunda bulunuyor. Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan evdeki kuyu, tarihte de Kudüs’e hacı olmak için giderken yöreden geçen Hristiyanların, şifalı olduğuna inandıkları kuyu suyunu içerek yollarına devam ettikleri nokta.

6. Kleopatra Kapısı

Deniz Kapısı olarak da bilinen Kleopatra Kapısı, Tarsus’un hemen girişinde yer alıyor. Bizans döneminde kentin çevresine inşa edilen surların geçiş kapılarından biri olan Kleopatra Kapısı, aynı zamanda ilçenin en eski yapısı. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde adı geçen kapı Horasan harcı kullanılarak, at nalı şeklinde inşa edilmiş. Mısır kraliçesi Kleopatra’nın Romalı sevgilisi Antonius ile buluşmak üzere girdiği söylenen kapının ismi Kleopatra Kapısı olarak kalmış.

7. Makamı Danyal Cami 

Makamı Danyal Cami’nin özelliği, Musevi, Hıristiyan ve Müslümanlar tarafından peygamber olarak kabul edilen Danyal Peygamberin kabrinin de caminin altında oluşu. Türkiye’deki tek peygamber kabri olarak Tarsus’un en önemli yapılarından biri olan Makamı Danyal Mezarı ve Makam Cami, Hz. Ömer’in emri ile Berdan Nehri’nden gelen ufak bir çayın suyu geçirilerek yapılmış. Böylece naaş caminin arka ve alt kısımlarında suyun giriş yerinde bulunan kalın mazgal demirleri altına defnedilmiş.

8. Eshab-ı Kehf Mağarası

Dünyanın birçok yerindeki yedi uyurlar inanışının Anadolu’daki en önemli merkezi Tarsus’taki Eshab-ı Kehf Mağarası, Encülüs Dağı’nın eteklerinde bulunuyor. Hristiyan ve Müslümanların kutsal kabul ettikleri doğal bir mağara olan Eshab-ı Kehf’in üzerine 1800’lerde bir de cami inşa edilmiş. İnanç ve kültür turizminin önemli bir parçası olan mağara Tarsus’tan Çamlıyayla’ya giden yolun solunda kalıyor. İçerisin dört mezar bulunan mağarada yatanların Tozkoparan Müfrezesine mensup oldukları söyleniyor.

9. Antik Yol

1993’te otopark yapımı esnasında bulunan Antik Yol, Roma döneminde MÖ. 1’inci ila MS. 1’inci yüzyıllarda yapıldığı düşünülen, bazalt taşlarla döşeli, 60 metrelik antik bir yol. Binlerce yıllık özgün görünümünü korumayı başaran Antik Yol’da yolun iki kenarında yağmur suyunu tahliye etmek için inşa edilen su kanalları ve kanalizasyon sistemi bulunuyor. Şehir içi ulaşımda kullanıldığı düşünülen yolda o dönemdeki araçların tekerlek izlerinin görülüyor olması ayrıca heyecan verici. Slefkos Krallığı’nın yaşamı hakkında bilgi veren yol, Tarsus medeniyetinin en önemli simgelerinden.

10. Roma Hamamı (Altından Geçme)

Roma döneminde kente kemerlerle su getirilmesinden sonra inşa edilen Rom Hamamı,  Tarsus’un merkezinde yer alan antik bir kalıntı. Altından motorlu araçların da geçebileceği büyük kemer ve hamam duvarlarının bir kısmı, 19. yüzyıla ait konutların içinde kalmış. Tarsusluların “Altından Geçme” olarak adlandırdığı “Roma Hamamı” kalıntılarının arkasında uzanan cadde olan Kemraltı’nın bir özelliği de rengârenk şemsiyelerle süslenmiş oluşu. Siptilli Çarşısı da, taş döşeli sokakların bulunduğu Kemeraltı’nda yer alıyor.

Tarsus yeme ve içme

Doğu Akdeniz’in ve Torosların kaynaştığı Çukurova’nın bu bereketli topraklarında ne yetişirse çok lezzeti oluyor. Tarih boyunca birçok uygarlığın kaynaştığı, Anadolu’nun en önemli bölgelerinden biri olan Tarsus’un bu özelliği elbette mutfak kültürüne de yansımış. Süzme yoğurt, ayran ve şalgam suyu yöre sofrasının değişmeyen asli unsurlarından. Bir de Tarsus’a özgü bildiğimiz lahmacunlardan daha farklı küçük, fındık lahmacun olarak adlandırılan meşhur lahmacunu var.

Mersin ve Tarsus’un en özgün tatlısı olan cezerye, havuç kullanılarak yapılan özel bir tatlı. Zaten ismi de Arapça havuç anlamına gelen, “cezer”den geliyor. Tarsus Şelalesi’nin etrafındaki restoranlarda Tarsus’a özgü bu lezzetleri tatmanız mümkün. Şelale Restoran’a gittiğinizde mutlaka, sıcak humus, fındık lahmacun ve kocaman saçlarda servis edilen, yumuşacık ve çık lezzetli olan sac kebabını deneyin.

Tarsus konaklama

Tarsus çevresinde konaklamak için en iyi adresler, Mersin şehir merkezi ile gezilecek ve görülecek yerlere yakınlığı ile de oldukça avantaj sağlayan Sultaşa Otel ve HostaPark Otel. Böylelikle Mersin gezilecek yerler rotasını rahatlıkla takip edebilir, kent merkezinde bulunmanın kolaylıklarından faydalanabilirsiniz.

Tarsus’a nasıl gidilir

Tarsus, Mersin’in doğusunda yer alıyor. Batısında merkez ilçe kuzey batısında Çamlıyayla, doğusunda Adana ve kuzeyinde de Niğde ile çevrili.

Türkiye’nin her yerinden rahatlıkla ulaşılabilen Tarsus’a havayolu ile ulaşmak isteyenler için en yakın havalimanı Adana Şakirpaşa Havalimanı. Buradan yaklaşık otuz dakikada Tarsus’ta oluyorsunuz zira ilçe, Adana’ya 35, Mersin’e 30 km km mesafede yer alıyor. Tarsus’a otobüsle de ulaşım mümkün. Ankara’ya 500 km, İstanbul’a 950 km, İzmir’e ise 910 km uzaklıkta olan Tarsus’a Türkiye’nin dört bir yanından şehirlerarası otobüs seferleri düzenleniyor.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile Anadolu’nun en güzel rotalarından biri olan Tarsus, mutlaka görülmeli. Yeni yerler görmekten keyif alanlar için Tarsus gezilecek yerler, mutlaka gidilip görülecekler listesine eklenmeli.

Tarsus Gezi Rehberi

Ana sayfa Mersin Tarsus Gezi Rehberi
tarsus gezi rehberi  

Köklü bir uygarlık geçmişine sahip olan Tarsus, Mersin’in en önemli ilçelerinden biri. Pek çok tarih sahnesine tanıklık ederek günümüze dek taşıyan Tarsus, Mersin’in en doğusunda, kuzeyde Pozantı ve Çamlıyayla, güneyde Akdeniz ile çevrili, yemekleri, tarihi evleri, doğal güzellikleri ve daha pek çok özelliği ile değeri yeteri kadar anlaşılamamış değerli bir ilçe.

Özellikle inanç turizminde öne çıkan Tarsus, Hristiyanlar için Kudüs'teki Kıyamet Kilisesi’nden sonraki en kutsal kilise olan St. Paul Kilisesi ile Müslümanlar bakımından da Kuran'ı Kerim’deki Kehf Suresinde geçen Eshab-ı Kehf mağaralarının yer aldığı yöre olmasıyla oldukça değerli. Hristiyanlığın yayılmasına öncülük eden ve İncil’de adı geçen Pavlus’un Tarsus doğumlu oluşu nedeniyle Tarsus, Hristiyanlarca hac yeri olarak kabul ediliyor.

Tarihi

İlk yerleşimin Neolitik dönemde başladığı Tarsus’un kurucusunun Asur Hükümdarı Sardanapal olduğu düşünülüyor. Bir süre Asur egemenliği altında kalan yöre daha sonra Büyük İskender hâkimiyetine girerek Mısır’ın yönetimine geçtiyse de, MÖ 66’da bir Roma vilayeti olmuş. Hristiyanlığın kurucularından Aziz Paul’ün doğduğu, antik coğrafyacı Strabon’un yaşadığına inanılan yer olan Tarsus,  Bizans’tan Müslümanların eline geçmiş. 1083’te Anadolu Selçuklu Devletinin Kurucusu Süleyman Kutalmış tarafından fethedilen Tarsus, Ermeni, Bizans, Memluklar, Ramazanoğulları ile Dulkadiroğluları Beyliklerinin yönetimine girmişse de 1516’da Yavuz Sultan Selim ile Osmanlı topraklarına katılmış.

Tarsus Gezi Rehberi

Hristiyanlıkta ayrı bir öneme sahip St. Paul Kilisesi ve St. Paul Kuyusu, mimarisiyle göz dolduran Ulu Cami, Danyal Peygamber'in kabrinin de yer aldığı Makamı Danyal Cami gibi Tarsus' ta birçok kutsal yapı bulunuyor. Bunların yanı sıra dünyanın ilk kanalizasyonlu Tarihi Roma Yolu, Roma Hamamı ile Kleopatra’nın geçtiği Kleopatra  kentin önemli kalıntıları arasında. Tarsus Şelalesi ve Kapısı ilçenin 10 kilometre kuzeybatısındaki Taşkuyu Mağarası da doğal güzelliklerin bazıları.

Tarsus’un bir diğer özelliği de sahip olduğu bu zengin kültürün göstergesi olan Tarihi Tarsus Evleri’ne sahip oluşu. Orijinali taş, kerpiç ve ahşap malzeme kullanılarak inşa edilen ve günümüzde restore edilmiş halleriyle daracık taş sokakları süsleyen bu tarihi evlerin altı ambar, üst katı ise yaşam alanı olarak kullanılmış. Tarsus’un tarih kokan sokaklarında, görsel zenginliği ile yaşamaya devam ediyor.

Tarsus Gezilecek Yerler

1. St. Paul Kilisesi 

Tarsus ilçe merkezinde yer alan Ulu Cami Semti’nde bulunan St. Paul Kilisesi, Hristiyanlığı yaymak uğruna pek çok mücadele veren Aziz Paul’e adanarak MS 11 ve 12’inci yüzyıllar arasında inşa edilmiş. Anıt Müze özelliğindeki kilise, 460 metre karelik bir alan üzerinde, kemerli ana giriş kapısı ve yanlarında birer penceresiyle, Tarsus’un dünya çapında bilinen en önemli tarihi yapısı. Hristiyanlığın önemli hac merkezlerinden olan Tarsus’u ziyaret eden yabancı turistleri ağırlayan yapıda, Vatikan tarafından 1992-1993 yılları arasında Aziz Paul Sempozyumu ve Ayini bu kilisede gerçekleştirilmiş. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘nde bulunan kilisenin tavanında Hz. İsa başta olmak üzere melek freskleri bulunuyor. 1862’de onarım geçiren kilisenin kuzeybatı köşesinde bir de çan kulesi yer alıyor.

2. Tarsus Ulu Camii 

Camii Nur Mahallesi’nde yer alan Ulu Cami, mimarisi, renkli mermer süslemeleri ile oldukça güzel ve önemli bir yapı. Klasik Osmanlı süsleme sanatının en iyi örneklerinden caminin, mermer mihrabı, minber ve hünkâr mahfili bulunuyor. Türk-İslam Sanatının öne çıkan camilerinden olan yapıda, Halife Memun, Hz. Şit ve Lokman Hekimin de mezarları yer alıyor. Ulu Cami günümüzde etrafındaki türbe, imaret ve saat kulesiyle büyük bir külliye görünümünde.

3. Kırkkaşık Bedesteni

Zengin tarihi ve kültürüyle, geçirdiği dönemler boyunca hareketli bir ticari merkez olan Tarsus’un en önemli tarihi yapılarından biri de Kırkkaşık Bedesteni. Ramazanoğulları tarafından 1579’da Ulu Cami ile birlikte yaptırılan bedesten, medrese ve imarethane olarak kullanılmış. Kesme taştan inşa edilerek üzeri beş kubbe ile örtülmüş bu bedesten günümüzde çarşı olarak hizmet veriyor. Rengârenk yöresel el sanatlarının, seramik, ahşap, bakır, gümüş, deri, dokuma gibi turistik hediyelik ürünlerin bulunduğu çarşı, Ulu Cami’nin hemen yanında yer alıyor.

4. Tarsus Şelalesi 

Tarsus’un kuzeyinde, antik ismi Kydnos olan Berdan Çayı üzerinde yer alan Tarsus Şelalesi, Roma döneminde nekropol olarak kullanılan bir alan. MS. 500’lü yıllarda Bizans İmparatoru Jusinyen’in, kenti su taşkınlarından korumak amacıyla yatağını değiştirdiği Berdan Çayı üzerinde bulunan şelale, beş metrelik bir yükseklikten dökülüyor. Nekropol alanında ise çoğu tahrip olmuş kaya mezarları bulunuyor. Çevresinde restoranların bulunduğu şelalenin, manzarasına karşı Tarsus’un yöresel lezzetlerini tatmanın keyfi ise bambaşka.

5. St. Paul Kuyusu

Hristiyanlık tarihinin en önemli simgelerinden olan St. Paul’ün Tarsus’ta yaşadığına ilanılan evi ile bahçesindeki kuyu, Hristiyanların hac merkezlerinden biri olarak kabul ettikleri Tarsus’ta, ziyaret edilen en önemli yerler arasında. St. Paul Kuyusu olarak adlandırılan yapı, St. Paul’ün evinin avlusunda bulunuyor. Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan evdeki kuyu, tarihte de Kudüs’e hacı olmak için giderken yöreden geçen Hristiyanların, şifalı olduğuna inandıkları kuyu suyunu içerek yollarına devam ettikleri nokta.

6. Kleopatra Kapısı

Deniz Kapısı olarak da bilinen Kleopatra Kapısı, Tarsus’un hemen girişinde yer alıyor. Bizans döneminde kentin çevresine inşa edilen surların geçiş kapılarından biri olan Kleopatra Kapısı, aynı zamanda ilçenin en eski yapısı. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde adı geçen kapı Horasan harcı kullanılarak, at nalı şeklinde inşa edilmiş. Mısır kraliçesi Kleopatra’nın Romalı sevgilisi Antonius ile buluşmak üzere girdiği söylenen kapının ismi Kleopatra Kapısı olarak kalmış.

7. Makamı Danyal Cami 

Makamı Danyal Cami’nin özelliği, Musevi, Hıristiyan ve Müslümanlar tarafından peygamber olarak kabul edilen Danyal Peygamberin kabrinin de caminin altında oluşu. Türkiye’deki tek peygamber kabri olarak Tarsus’un en önemli yapılarından biri olan Makamı Danyal Mezarı ve Makam Cami, Hz. Ömer’in emri ile Berdan Nehri’nden gelen ufak bir çayın suyu geçirilerek yapılmış. Böylece naaş caminin arka ve alt kısımlarında suyun giriş yerinde bulunan kalın mazgal demirleri altına defnedilmiş.

8. Eshab-ı Kehf Mağarası

Dünyanın birçok yerindeki yedi uyurlar inanışının Anadolu’daki en önemli merkezi Tarsus’taki Eshab-ı Kehf Mağarası, Encülüs Dağı’nın eteklerinde bulunuyor. Hristiyan ve Müslümanların kutsal kabul ettikleri doğal bir mağara olan Eshab-ı Kehf’in üzerine 1800’lerde bir de cami inşa edilmiş. İnanç ve kültür turizminin önemli bir parçası olan mağara Tarsus’tan Çamlıyayla’ya giden yolun solunda kalıyor. İçerisin dört mezar bulunan mağarada yatanların Tozkoparan Müfrezesine mensup oldukları söyleniyor.

9. Antik Yol

1993’te otopark yapımı esnasında bulunan Antik Yol, Roma döneminde MÖ. 1’inci ila MS. 1’inci yüzyıllarda yapıldığı düşünülen, bazalt taşlarla döşeli, 60 metrelik antik bir yol. Binlerce yıllık özgün görünümünü korumayı başaran Antik Yol’da yolun iki kenarında yağmur suyunu tahliye etmek için inşa edilen su kanalları ve kanalizasyon sistemi bulunuyor. Şehir içi ulaşımda kullanıldığı düşünülen yolda o dönemdeki araçların tekerlek izlerinin görülüyor olması ayrıca heyecan verici. Slefkos Krallığı’nın yaşamı hakkında bilgi veren yol, Tarsus medeniyetinin en önemli simgelerinden.

10. Roma Hamamı (Altından Geçme)

Roma döneminde kente kemerlerle su getirilmesinden sonra inşa edilen Rom Hamamı,  Tarsus’un merkezinde yer alan antik bir kalıntı. Altından motorlu araçların da geçebileceği büyük kemer ve hamam duvarlarının bir kısmı, 19. yüzyıla ait konutların içinde kalmış. Tarsusluların “Altından Geçme” olarak adlandırdığı “Roma Hamamı” kalıntılarının arkasında uzanan cadde olan Kemraltı’nın bir özelliği de rengârenk şemsiyelerle süslenmiş oluşu. Siptilli Çarşısı da, taş döşeli sokakların bulunduğu Kemeraltı’nda yer alıyor.

Tarsus yeme ve içme

Doğu Akdeniz’in ve Torosların kaynaştığı Çukurova’nın bu bereketli topraklarında ne yetişirse çok lezzeti oluyor. Tarih boyunca birçok uygarlığın kaynaştığı, Anadolu’nun en önemli bölgelerinden biri olan Tarsus’un bu özelliği elbette mutfak kültürüne de yansımış. Süzme yoğurt, ayran ve şalgam suyu yöre sofrasının değişmeyen asli unsurlarından. Bir de Tarsus’a özgü bildiğimiz lahmacunlardan daha farklı küçük, fındık lahmacun olarak adlandırılan meşhur lahmacunu var.

Mersin ve Tarsus’un en özgün tatlısı olan cezerye, havuç kullanılarak yapılan özel bir tatlı. Zaten ismi de Arapça havuç anlamına gelen, “cezer”den geliyor. Tarsus Şelalesi’nin etrafındaki restoranlarda Tarsus’a özgü bu lezzetleri tatmanız mümkün. Şelale Restoran’a gittiğinizde mutlaka, sıcak humus, fındık lahmacun ve kocaman saçlarda servis edilen, yumuşacık ve çık lezzetli olan sac kebabını deneyin.

Tarsus konaklama

Tarsus çevresinde konaklamak için en iyi adresler, Mersin şehir merkezi ile gezilecek ve görülecek yerlere yakınlığı ile de oldukça avantaj sağlayan Sultaşa Otel ve HostaPark Otel. Böylelikle Mersin gezilecek yerler rotasını rahatlıkla takip edebilir, kent merkezinde bulunmanın kolaylıklarından faydalanabilirsiniz.

Tarsus’a nasıl gidilir

Tarsus, Mersin’in doğusunda yer alıyor. Batısında merkez ilçe kuzey batısında Çamlıyayla, doğusunda Adana ve kuzeyinde de Niğde ile çevrili.

Türkiye’nin her yerinden rahatlıkla ulaşılabilen Tarsus’a havayolu ile ulaşmak isteyenler için en yakın havalimanı Adana Şakirpaşa Havalimanı. Buradan yaklaşık otuz dakikada Tarsus’ta oluyorsunuz zira ilçe, Adana’ya 35, Mersin’e 30 km km mesafede yer alıyor. Tarsus’a otobüsle de ulaşım mümkün. Ankara’ya 500 km, İstanbul’a 950 km, İzmir’e ise 910 km uzaklıkta olan Tarsus’a Türkiye’nin dört bir yanından şehirlerarası otobüs seferleri düzenleniyor.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile Anadolu’nun en güzel rotalarından biri olan Tarsus, mutlaka görülmeli. Yeni yerler görmekten keyif alanlar için Tarsus gezilecek yerler, mutlaka gidilip görülecekler listesine eklenmeli.

Tarsus Selalesi, Mersinvideo

Tarsus Şelalesi ve Roma Mezarları

Tarsus sadece tarihiyle değil doğasıyla da insanı şaşırtan bir yer. Şehrin hemen hemen merkezinde yer alan Tarsus Şelalesi gibi bir güzelliğe sahip olmak her...
St. Paul Kilisesi, Tarsusvideo

Hristiyanlığın Kutsal Kilisesi: St. Paul, Tarsus

Tarsus birçok farklı dinden insanlara tarih boyunca ev sahipliği yapmış bir yer. Doğrusu hem Mersin'in hem de Tarsus'un sahip olduğu tarihsel ve kültürel miras beni...
Tarsus Ulu Camii

Tamamı Kesme Taştan Yapılmış Tarsus Ulucamii

Tarsus, henüz ülkemizde bizler çok iyi bilmese de, antik çağlardan beri önemli bir inanç merkezi konumunda. Çok sayıda medeniyetin izlerine rastlanan bu ilçede, farklı inanç...
Eshab- i Kehf, Mersin

Eshab-ı Kehf, Tarsus

Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan Eshab-ı Kehf Mağarası, Yedi Uyurlar İnanışı'nın en önemli merkezlerinden biri. Tarsus'un 12 km kuzeyindeki Dedeler Köyü'nde, Encülüs Dağı eteklerinde bulunan...
Kleopatra Gate, Tarsus

Antik Mısır Kraliçesinin Geçtiği Yer: Kleopatra Kapısı, Tarsus

Mersin'in Tarsus ilçesi girişinde bulunan Kleopatra Kapısı, günümüzde ayakta kalmayı başaran tek antik şehir kapısı olarak dikkat çekiyor. Bizans Dönemi'nde inşa edilen kent surlarında...
Kırkkaşık Bedesteni

Kırkkaşık Bedesteni, Tarsus

Akdeniz havzası eski dönemlerde ticaretin en fazla yapıldığı yerlerden biriydi. Bu yüzden Bedestenler, Anadolu'da şehirlerdeki ticarî hayatın merkezi binası hükmündeydi. Öyle ki ünlü gezginimiz Evliya...
Sahmeran Efsanesi

Şahmeran Efsanesi

Şahmeran ile ilgili olarak Tarsus ve çevresinde anlatılan efsanelerin, konusu aynı olmakla birlikte kişilerin isimleri değiştirilerek anlatılan çeşitli versiyonları bulunuyor. Buna göre; Şahmeranı ilk...
video

St.Paul Kuyusu, Tarsus, Mersin

Mersin’in Tarsus ilçesinde, İncil’de “Müjdeleyici” olarak ismi geçen St.Paul’un evinin yeri olarak kabul edilen bir avluda bulunan St.Paul Kuyusu, ülkemizin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne...
hosting
;