malta

Anemurium Antik Kenti, Mersin‘in Anamur ilçesine bağlı Ören’de bulunuyor. Eski Anamur olarak da bilinen antik şehir, birçok medeniyetin buluştuğu, geniş alana yayılan tarihi kalıntıları ve muhteşem denizi ile nefis bir yer. Aylardan bahar olmasından mıdır bilinmez, her yanda gelincikler, papatyalar, mis gibi kokular olunca burayı çok sevdim ben.

Anadolu’nun güneyindeki en uç noktada bulunan Anamur Burnu’nun, doğuya bakan yamaçlarında kurulan Anemurium’un geçmişi ile ilgili kesin bir bilgi olmamasına rağmen, yazılı kaynaklarda kentin MÖ 4’üncü yüzyıllarda kurulduğu tahmin ediliyor.

malta
Anemurium Antik Kenti
Anemurium Antik Kenti

İngiliz Albay Francis Beaufor’un, Akdeniz‘de 19. yüzyılda yaptığı keşifler sırasında tanınan kentte, 1960 yılında Kanada Toronto Üniversitesi’nden Elisabeth Alfoldi Rosenbaum tarafından yüzey araştırmaları başlatılmış. Daha sonra Kanada British Colombia Üniversitesi’nden Prof. James Russel başkanlığında sürdürülen kazı ve restorasyon çalışmalarına ise 1998’de son verilmiş.

       

Yukarı ve aşağı kent olmak üzere iki bölümden oluşan Anemurium’da göz alıcı yapılar arasında surlar, 3 hamam, 60 metre genişliğinde tamamlanamamış tiyatro ve 900 kişilik oturma yeri bulunan odeon (konser salonu) yer alıyor.

Anemurium Antik Kenti
Anemurium Antik Kenti

Rüzgarlı yer anlamına gelen ve MS 1. yy’da çevresinde ilk kez surların yapıldığı antik kent, kısa bir süre Kommagene Kralı IV. Antiochos (MS 38-72) egemenliğine de girmiş. Kıbrıs’a olan coğrafi yakınlık, Romalılar Dönemi’nde buranın ara bir istasyon olarak kullanılmasını sağlamış.

Kara yoluyla Toroslar’daki en önemli Roma kentlerinden biri olan Germaniopolis ile bağlantılı olan şehir, bölgedeki doğal kaynakların ticaretinin yapıldığı önemli bir merkez özelliği de taşımış. Tarih boyunca Sasaniler, İsaurialılar ve Araplar’ın egemenliğine giren bölge, 12. yy’dan itibaren Selçuklular ve Karamanoğulları ile Türk hakimiyeti ile tanışmış.

Anemurium Antik Kenti
Anemurium Antik Kenti

Kilikya’nın en iyi korunmuş şehirlerinden biri olan Anemuruim’da arazi, limandan başlayarak hafif bir eğimle yükseliyor. Surlar şehri yarım daire biçimde çeviriyor. Surların dışında kalan ve Anadolu’nun en iyi korunmuş nekropol alanını oluşturan mezarlık, ilgi çeken noktalardan.

MÖ 4 ve 1. yy’lara tarihlenen beşik tonozlu, iki katlı, tek veya iki odalı 350 civarındaki mezar ile su kemerleri ve kilise kalıntıları da ziyaret edilebiliyor. Kentte ortaya çıkarılan mozaikler Anamur Müzesi‘nde sergileniyor.

Anemurium Antik Kenti
Anemurium Antik Kenti

Kentin ziyaretçileri dağlık alandaki nekropol, su kemerleri, tiyatro, odeon, hamam ve mozaiklerin bulunduğu tarihi kalıntıları gezdikten sonra, sahildeki tertemiz denize girerek serinleme şansına sahip. Öğrendiğim kadarıyla piknik yapmaya da izin veriliyor. Sahilini çok beğendim, ben oradayken romantik bir çift sahilde yürüyor, bir başkası da koşuyordu.

Geniş bir alanda kurulan kent, bir çok kültür mirasımızın başına geldiği gibi definecilerin tehdidi altında. Anamur’da turizmin gelişmesinin antik kent ve çevresinde güvenlik tedbirlerini artıracağı ve buranın turizmde yükselen bir değere dönüşeceği tahmin ediliyor.

Mersin’de gezilecek yerler arasında bulunan Anemurium Antik Kenti, aynı zamanda Anamur ilçesinin de isim kaynağı. Bölgenin zengin tarihi ve kültürel geçmişine tanıklık etmek için antik şehri ziyaret etmek gerekiyor.

5 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın