Makedonya Tatil

Cennet-Cehennem Çökükleri, Mersin’in Silifke ilçesinin Narlıkuyu Mahallesi yakınlarında yer alıyor. Akdeniz Bölgesi’nin genelinde izleri bulunan karstik yapının yıllar içerisinde yağmur ve doğal koşulların etkisiyle çökmesiyle meydana gelen bu iki çukur, bugün önemli bir turistik çekim merkezi. Doğal yollardan oluşan bu iki büyük çukur, obruk ve mağara gibi isimlerle de anılıyor.

Kireç taşından oluşan platoda yer alan Cennet-Cehennem Çökükleri, tarih boyunca farklı efsanelere ve öykülere konu olmuş. Cennet Obruğunun içerisinde bulunan Zeus Tapınağı ve Meryem Ana Kilisesi’nin yanı sıra Cennet ve Cehennem’e 600 metre uzaklıktaki doğa harikası Astım Mağarası bölgenin coğrafi koşullarını yansıtan yapılar arasında.

Cennet Mağarası

Cennet-Cehennem Çökükleri, Mersin

Cennet ve Cehennem Çökükleri, Mersin‘in Silifke ilçe merkezine 25 km uzaklıkta, Antik Narlıkuyu Limanının 2 km kuzeybatısında, Kızkalesi’nin ise 5 km batısında konumlanıyor. Akdeniz Bölgesinin genelinde görülen karstik arazi yapısının yer altı suları tarafından uzun yıllar boyunca eritmesiyle altı oyularak oluşan doğal obruklar günümüzde Silifke çevresinde en çok tanınan doğal güzellikler arasında.

Cennet Çöküğü Mağarası

Cennet Çöküğü Mağarası, doğal yollarla oluşmuş iki doğa harikasından biri. Yer altı deresinin yol açtığı kimyasal erozyonun etkisiyle çöken tavan, Cennet Mağarası’nı oluşturmuş. Elips şeklindeki Cennet Obruğunun ağız bölümünün açıklığı 250×110 metre. Derinliği 70 metre olan Cennet’in taban bölümünün güney tarafında 200 metre uzunluğunda ve en derin noktası 135 metre olan bir mağara girişi bulunuyor.

Meryem Ana Kilisesi, Cennet Mağarasının giriş kısmında, dikdörtgen planlı ve blok kesme taşlardan inşa edilmiş küçük bir kilise. Kilisenin batısında yer alan giriş kapısı üzerindeki dört satırlık yazıtta, kilisenin Paulus adındaki dindar bir kişi tarafından Meryem Ana’ya ithafen yaptırıldığı anlatılıyor. Apsis kısmının üzeri kubbe ile örtülü kilisenin iç duvarlar Hz. İsa ve havarilerinin freskleriyle süslü. Kilisenin 5. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor.

Cennet Çöküğüne 452 basamaklı taş bir merdivenle iniliyor. Kilise 300. basamakta bulunuyor. Denizden yüksekliği 135 m olan bu çöküntü içine, Romalılar devrinden kalma antik bir merdivenle iniliyor. Kiliseyi geçer geçmez herkesi etkileyen mitolojik yeraltı deresi sesi duyuluyor. Bu derenin karstik yapıyı aşarak Akdeniz’e ulaştığı tahmin ediliyor.

Zeus Tapınağı, Cennet Çöküğü’nün güney ucunda yer alıyor. Helenistik döneme tarihlenen tapınak, Dor düzeninde inşa edilmiş. Yapının kuzey duvarındaki taşların üzerinde Helenistik ve Roma dönemlerinde tapınakta görev alan 130 din adamının adları yazılı. Hristiyanlık döneminde kiliseye çevrilen tapınağın güney bölümünün duvarı bulunmuyor.

Cennet Çöküğü Kilise
Cennet Mağarasının hemen girişindeki kilise
Cennet-Magarasi Kilise
Aziz Paulus tarafından Meryem Ana’ya ithafen yapılan kilise
Cennet Mağarası, Mersin
Cennet Mağarası, Mersin

Cehennem Çöküğü

Cehennem Çöküğü, Cennet Obruğunun 75 metre kuzeyinde yer alıyor. Karstik zemin yapısının erozyona uğramasıyla oluşan Cehennem Çöküğünün ağız çapı 75×50 metre ölçülerinde, derinlik ise 128 metre. İçerisine inilmesi mümkün olmayan obruğa adrenalin duygusunu hissetmek isteyenler, özel ekipmanlarla inme denemeleri yapıyor. Mağarayı yukarıdan izlemek için geniş bir seyir terası bulunuyor.

flyista

Yunan mitolojisine göre Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’u burada bir kavgada yendikten sonra onu Etna Yanardağının altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem Çukurunda hapsetmiş. Obruğun tabanından, batıdaki Cennet Obruğunun altına yönelen bir yer altı akarsuyu geçiyor.

Cehennem Çöküğü
Cehennem Çöküğü

Cennet-Cehennem Çökükleri giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Narlıkuyu Mahallesi Hasanaliler Mevkii, Silifke, Mersin
📲 muze.gov.tr/cennet-cehennem ☎️ 0 (324) 7141019
Cennet Cehennem Çökükleri ziyaret saatleri: Cennet ve Cehennem Çökükleri, yaz dönemi (1 Nisan–1 Ekim) 08.00–19.00; kış dönemi (1 Ekim–1 Nisan) tarihlerinde 08.00–16.45 saatlerinde ziyarete açık. Çökükler, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Cennet Cehennem Çökükleri giriş ücreti: Cennet ve Cehennem Çökükleri giriş ücreti 35TL. Müze Kart geçerli. Aynı biletle Astım Mağarasını da ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz.

Astım Mağarası

Astım Mağarası, Cennet ve Cehennem Mağaralarının 600 metre kuzeybatısında yer alıyor. Bölgenin coğrafi koşullarını en iyi yansıtan yerlerden biri olan Astım Mağarası, tam anlamıyla bir doğa harikası. Derinliği 15 metreye ulaşan mağaranın birbiriyle bağlantılı 200 metrelik galerileri dev sarkıt ve dikitlere sahip.

Spiral biçimindeki demir merdivenlerden inerek girilen mağara, yerel halk tarafından Dilek Mağarası ismiyle de biliniyor. Birçok kişi mağara çevresindeki ağaç ve çalılara dileğinin kabul olması için bez parçaları bağlıyor. Mağaranın oluşumu ise üçüncü jeolojik döneme uzanıyor.

Mağaranın içerisi yaz-kış 15 derece sıcaklık ve yüzde 95 nem oranına sahip. Kalp ve tansiyon hastalarına uygun olmayan mağara, astım ve nefes darlığı gibi şikayetleri olanlar için ise tedavi edici özellikte. İç aydınlatması ile fotoğraf meraklılarının birbirinden hoş kareler yakaladığı mağarayı keşfetmek için 20 dakikalık bir süre yeterli.

Astım Mağarası giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Narlıkuyu Mahallesi Hasanaliler Mevkii, Silifke, Mersin
Astım Mağarası ziyaret saatleri: Astım Mağarası yaz dönemi (1 Nisan–1 Ekim) 08.00–19.00; kış dönemi (1 Ekim–1 Nisan) tarihlerinde 08.00–16.45 saatlerinde ziyarete açık. Mağara, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Astım Mağarası giriş ücreti: Astım Mağarası giriş ücreti 35TL. Müze Kart geçerli. Aynı biletle Cennet ve Cehennem Çöküklerini de ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz.

Mersin Astım Mağarası
Mağarayı gezmek için 20 dakika yeterli

Silifke konaklama tercihi olarak Altınorfoz Otel en uygun seçim. Yine Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi. Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanız otel tavsiyem HostaPark Otel veya Sultaşa Otel.

Cennet ve Cehennem Çökükleri’ne nasıl gidilir

Cennet-Cehennem Obrukları, Silifke’den 22 km, Mersin Kızkalesi’nden 7 km uzaklıkta bulunuyor. Silifke-Mersin karayolunun 20. km’den kuzeye ayrılan 2 km kadar uzayan dağ yoluyla ulaşılıyor. Yol boyunca çok sayıda küçük kafe ve restoranlar sıralanıyor. Bölgeye en yakın havalimanı 150 km uzaklıktaki Adana’da.

Astım Mağarası’na dinlenme yerindeki bir cafenin içerisinden giriliyor. Burada sac kavurma, Mersin’e özgü sıkma gözleme ve bol köpüklü yayık ayranı içilebilir, nefisti. Narlıkuyu ise balık restoranlarıyla ünlü. Silifke Gezilecek Yerler yazıma göz atın.

Cennet-Cehennem Çökükleri, Mersin gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden. Binlerce yıllık süreçte oluşan bu doğa harikası oluşumlar farklı mitolojik öykülere de hayat veriyor. Akdeniz Bölgesi‘nin yeryüzü şekillerini yansıtan çökükler, yemyeşil dokusu ve tarihi yapılarıyla görmeye değer.

Önceki blog yazısıAstım Mağarası, Silifke, Mersin
Sonraki blog yazısıKüçük Bir Cennet: Narlıkuyu, Mersin
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

20 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın