malta

Mersin‘in Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu Mahallesi yakınlarında bulunan Cennet-Cehennem Çökükleri, her yıl çok sayıda seyahat sever tarafından ziyaret ediliyor. Doğal yollardan oluşan bu iki büyük çukur, obruk, mağara ve çökük gibi isimlerle de anılıyor. Akdeniz Bölgesi’nin genelinde izleri bulunan karstik yapının yıllar içerisinde yağmur ve doğal koşulların etkisiyle çökmesiyle meydana gelen bu iki çukur, bugün önemli bir turistik çekim merkezi.

Kireç taşından oluşan platoda yer alan yapılar, farklı efsanelere konu olmaları nedeniyle de ilgi çekiyor. Cennet Mağarasına inmesi ve çıkması insanı biraz yorsa da yolunuz Silifke’ye düştüğünde bu doğa harikası obrukları görün. Cennet Mağarası’nın giriş kısmı tam bir yağmur ormanı izlenimi vermişti bana.

malta
Cennet Mağarası

Cennet Çöküğü Mağarası

Yeraltı deresinin yol açtığı kimyasal erozyonun etkisiyle çöken tavan, Cennet Mağarası’nı oluşturmuş.İçinin yemyeşil oluşu ve dibinde akarsuyun bulunuşu nedeniyle cennet deniliyor. Derinliği 70 metreye ulaşan mağaranın elips biçimdeki ağız kısmının çapları 250 ve 110 metre.

       

Çökük tabanın güney ucunda yer alan küçük kilise inanç turizmi için önem taşıyor. Kilise girişindeki kitabede yer alan bilgilere göre bu kilisenin MS 5. yılda Aziz Paulus tarafından Meryem Ana’ya ithafen yapıldığı belirtiliyor. Özellikle bölgeyi ziyaret eden Hristiyanların ilgisinde olan Meryem Ana Kilisesi’nin çatısının bulunmaması ilginç bir özellik olarak kabul ediliyor. Öncesinde kilisenin yerinde daha eski başka bir tapınak olduğu bilgisi bulunuyor.

Cennet Çöküğü’ne 452 basamaklı taş bir merdivenle iniliyor. Kilise 300. basamakta bulunuyor. Denizden yüksekliği 135 m. olan bu çöküntü içine, Romalılar devrinden kalma antik bir merdivenle iniliyor. Kiliseyi geçer geçmez herkesi etkileyen mitolojik yeraltı deresi sesi duyuluyor. Bu derenin karstik yapıyı aşarak Akdeniz’e ulaştığı tahmin ediliyor.

Cennet Çöküğü Kilise
Cennet Mağarasının hemen girişindeki kilise
Cennet-Magarasi Kilise
Aziz Paulus tarafından Meryem Ana’ya ithafen yapılan kilise
Cennet Mağarası, Mersin
Cennet Mağarası, Mersin

Cehennem Çöküğü

Cennet Obruğu’nun 75 m kuzeyinde yer alan Cehennem Obruğu da karstik zemin yapısının erozyona uğraması ile oluşmuş. İçerisine inilmesi mümkün olmayan obruğun ağız çember çapları 50 ve 75 m, derinliği ise 128 metreye ulaşıyor.

Adrenalin duygusunu hissetmek isteyenler, özel ekipmanlarla mağaraya inme denemeleri yapıyor. Mağarayı yukarıdan izlemek için geniş bir seyir terası bulunuyor.

Doğal yollarla oluşmuş Cennet ve Cehennem Çökükleri Narlıkuyu, Silifke yakınlarında bulunuyor. Silifke’ye 22, Mersin Kız Kalesi’ne 7 km’lik mesafede bulunan mağaralar, birçok farklı hikaye ve efsaneye konu olmuş.

Cehennem Çöküğü
Cehennem Çöküğü

Mitolojiye göre, Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu Etna Yanardağı’nın altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda bekletmiş.

Astım Mağarası

Cennet Ve Cehennem Çökükleri’nin hemen yanında bulunan, 15 metre derinliğindeki Astım Mağarası ise, Cennet-Cehennem’in biraz daha güneyinde bulunuyor. Spiral biçimindeki dik aşağı inen demir merdivenlerden inerek mağaraya giriyorsunuz. Mağara içerisinde etkileyici sarkıtlar ve dikitler var.

Mersin Astım Mağarası
Mağarayı gezmek için 20 dakika yeterli

Dilek-Astım Mağaraları, astım hastalığına iyi geldiği ve burada dileklerin kabul edildiğine inanıldığı için ilgi çekiyor. İçerisinin 15 derece ve yüksek nemli olduğu mağaralara kalp ve tansiyon hastalarının girmesi tavsiye edilmiyor. Adından da anlaşılacağı gibi mağara havasının astımlılara iyi geldiği söyleniyor.

Nasıl gidilir

Cennet-Cehennem Obrukları, Silifke’den 22 km, Mersin Kızkalesi’nden 7 km uzaklıkta bulunuyor. Silifke-Mersin karayolunun 20. km’den kuzeye ayrılan 2 km kadar uzayan dağ yoluyla ulaşılıyor. Yol boyunca çok sayıda küçük kafe ve restoranlar sıralanıyor.

Astım Mağarası’na dinlenme yerindeki bir cafenin içerisinden giriliyor. Burada sac kavurma, Mersin’e özgü sıkma gözleme ve bol köpüklü yayık ayranı içilebilir, nefisti. Narlıkuyu ise balık restoranlarıyla ünlü. Silifke Gezilecek Yerler yazıma göz atın.

Silifke konaklama tercihi olarak da Altınorfoz Otel en uygun seçim. Yine Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi. Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanız otel tavsiyem HostaPark Otel veya Sultaşa Otel.

Mersin gezilecek yerleri ile ziyaretçilere birbirinden farklı seçenek sunuyor. Şehirde, klasik deniz-kum-güneş tatilinin yanı sıra tarihi, kültürel değerleri kapsayan zamanda yolculuk da mümkün.

20 YORUM

  1. Bence kendi ülkemde gezmeye gelip de 15TL, iki mağara olursa 20TL vermek insanın içini acıtıyor. Umarım en kısa zamanda bu uygulamayı bitirirler.

  2. Yazınız için teşekkürler. Bu haftasonu oradaydım. Cennet Çöküğü’nde sigara içenler var. Yerlerde izmaritler, çöpler var. Hiçbir kontrol yok. Onun dışında bir sorun yok. Gidip görülmesi gereken harika bir yer.

  3. Berbat bir yer sakatlanmadan inip çıkabilirseniz şanslısınız hiç bir hizmetin sunulmadığı bir yerde 15 tl giriş ücreti şok ediyor insanları. O yüzden insanlar yukardan bakmakla yetinip geri dönüyorlar ve kendi kendilerine buraya o kadar ücret vereceğimize kahvaltı yapar karnımızı doyururuz dıyorlar ki yorumların çoğuda kahvaltıları beğeniyor mağarayı değil.

  4. Sayın yetkılıler bu ne rezalet kardesim .. eyy bakan… ey valiii… nerede buradan sorumlu müdürler…Biz cennete gidiyoz diye 25.08.2017 de yola cıktık..vardık varmasına ama..orada bulunan tesıs ve magraların rezil hani ne kardesım…hic gitme evinin önundekı tantunıcide bi tantunı söyle bide cay ic daha ıyı…oradakı kafeteryalar, wcler.. satıcılar, görevliler (güya) yahu bunlar hic kontrol edilmiyomu..ustbaş perişan,,traşsız sakallı tipler.. bakanlık yoldan gecen birine kıralamıs, oda yoldan gecen birilerini garson vs yapmış. aynenen durum bu sekılde..cennete giden yolda merdiven ve patika kenarları idrar kokuyor..artık magra icleri duvarlarına sıgara kokusu sinmış…ziyaretcilere inişte-cıkışta resmen tuzaklar kurulmus,,kayıp düşşünde bi yerleri kırılsın diye.. Buradanda ziyaretciler sesleniyorum…kücük cocuk göturmetın…hele bebek felan sakın sakın..her an başınıza bi kaza gelebilir….yer altından cok cok şiddetli bir su sesi geliyor…bu konunnu arastırlıp güvenilir hale getirilmesi lazım… magranın yoksa bir gun bir facia yaşanabilir orada…

  5. Mağaralara çıkarken kahvaltı mekanları var. Serpme kahvaltı (peynir yağ reçel çeşitleri) gözleme, börek, vs…biz üç kişiydik bir serpme, üç gözleme istedik. Üç kişiye bir kişilik serpme kahvaltı yeterli hatta fazla geldi. Yani 3 kişiye 3 serpme istemeyin.

  6. Ortaokulda okul gezisi ile gitmiştik. Çocuk aklımla bile büyülenmiştim. En kısa zamanda yeniden gitmeyi çok istiyorum.

  7. 2 hafta önce oradaydım sıcakta merdiven çıkmak işkence gibi ama cennetin içinde mis gibi bir serinlik,nem yosun kokusu bütün yorgunluğunuzu aliyor 2.gidişimdi ama her seferinde ilk kez görmüşüm gibi mutlu oluyorum nacizane fikrim ilkbaharda gidin sıcakta zor oluyor.

    • Puanlama yapmakta yeteneksizim, özellikle Cennet çöküğü çok hoşuma gitti. Kendimi Asya’daki yağmur ormanlarında hissetmiştim. 7/10

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın