Tarsus, henüz ülkemizde bizler çok iyi bilmese de,antik çağlardan beri önemli bir inanç merkezi konumunda. Çok sayıda medeniyetin izlerine rastlanan bu ilçede, farklı inanç gruplarının kutsal mekanları bulunuyor. 1579’de Ramazanoğlu Beyi Piri Paşanın oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılan Ulucamii de bugün hala görülebilen görkemli yapılardan.

Cami-i Nur adıyla da anılan Tarsus Ulucamii, Mersin‘in Tarsus ilçesinin güneyinde bulunuyor. Bulunduğu semte adını veren caminin doğusundaki türbede, Şit ve Lokman peygamber ile abbasi Halifesi Ma’mun’un makamları yer alıyor. Osmanlı döneminde ticari hayatın kalbi durumunda olan Kırkkaşık Bedesteni‘nin hemen çıkışı Tarsus Ulucamii’nin önüne çıkıyor.

Tarsus Ulucamii
Tarsus Ulucamii

Kaynaklarda yapının bir kilise yerine inşa edildiği belirtiliyor. Namaz kılınan bölümün güney duvarının alt kısmında bulunan kalıntılar bu iddiayı doğrular nitelikte. Yine camiden sonra inşa edilen türbe ve yan yana sıralanan dükkanlar Kırkkaşık Bedesteni ile birleşiyor.

Tarsus Ulu Cami, mimarisi, zengin renkli mermer süslemeleri, Klasik Osmanlı süsleme özelliklerini yansıtan mermerden mihrap, minber ve hünkar mahfili ile Türk-İslam sanatının en güzel örneklerini barındırıyor. 2007 yılında başlayan ve bir sene sonra bitirilen restorasyonun ardından cami, Tarsus’u ziyaret edenlerin uğrak noktaları arasına girmeyi başarmış.Caminin yanındaki türbenin Halife Me’mun’un mezarını barındırması, Hazreti Şit ve Lokman Hekim’in makamlarının da burada bulunması dini ziyaretçi sayısını artırıyor.

Avlunun kuzeydoğu köşesinde 1895 senesinde Ziya Bey tarafından yaptırılan saat kulesi ziyaretçileri büyülerken, avlunun ortasına 1905 yılında eklenen şadırvan ortama huzur sağlıyor.

Tamamı kesme taştan yapılan Tarsus Ulucamii’nin iç mekan sütunları İran kemeri denilen bir sistemle birbirine bağlı. Dikdörtgen planlı yapıya kuzeyden abide özelliği gösterilen Taç Kapı’dan giriliyor. Memluk mimari özelliklerini barındıran bu kapı, beyaz mermerlerle süslü. Ayrıca doğu-batı doğrultusunda baklava dilimli mermer sütunların taşıdığı 16 kubbeli, revaklı avludan 5 farklı kapı ile ibadethaneye girmek mümkün.

Tarsus Ulucamii
Tarsus Ulucamii içerisi
Tarsus Ulu Camii
Tarsus Ulucamii minaresi
Tarsus Ulu Camii
Tarsus Ulu Camii

Etrafındaki türbe ve imaret, kuzeydoğusunda sonradan eklenen saat kulesi ile büyük bir külliye görünümünde olan Ulucamii, bölgenin en görkemli mimari yapıları arasında. İnanç turizmi için çok sayıda eserin bulunduğu Mersin’in Tarsus ilçesi, antik çağlardan günümüze bu özelliğini korumayı başarmış.

Tarsus gezilecek yerler arasında bulunan ve yılın her dönemi çok sayıda ziyaretçi çeken cami, çevresindeki Kırkkaşık Bedesteni ile birlikte düşünülmeli. Yakın zamana kadar ilçenin merkezi olan Ulucamii’nin avlusunda zaman yolculuğuna çıkmak mümkün.

1 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,1k Takipçiler
    Takip et

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın