Mersin‘in ilçesi Silifke, insanı şaşırtacak derece Anadolu uygarlıklarının hemen hepsinin izlerini görebileceğiniz zengin bir tarihi mirasa sahip. Akdeniz’in güzel deniz tatili noktalarından Silifke’de Cennet ve Cehennem Obrukları, Astım Mağarası, UzuncaburçOlba ören yeri, Ayatekla, Silifke Kalesi, Tekirambarı, Tokmar Kalesi gibi binlerce yıllık tarihi doku görmeye değer. Görülmesi gereken yerlerden biri de Jüpiter Tapınağı.

Silifke ilçe merkezinde bulunan ve Roma Tapınağı veya Zeus Tapınağı olarak da bilinen Jüpiter Tapınağı’nın MS 2. yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. Tapınağın St. Paulus‘un kiliseye dönüştürdüğü Roma Zeus Tapınağı olduğu veya 5. yüzyılda kiliseye dönüştürülen Aphrodit Tapınağı olduğuna dair iddialar var. Yapılan kazı çalışmalarında ise Jüpiter Tapınağı kalıntılarının büyük bir bölümü ortaya çıkartılmış.

silifke jupiter tapınağı

5. yüzyılda planında önemli değişiklikler yapılarak kiliseye dönüştürülen tapınağın uzun kenarında 14’er, kısa kenarında 8’er sütun bulunuyormuş. Tapınağın işlevi konusunda değişik görüşler bulunuyor.

Göz at: Silifke Gezi Rehberi


MS 5. yüzyılda yaşamış tarihçi Zosimos “Tapınak, ovadaki ürünlerine musallat olan çekirgelerden kurtulmak için Güneş ve Sanat Tanrısı Apollon’dan yardim isteyen ahali tarafından, çekirgeler Apollon’un gönderdiği kuş sürüsünce yok edilince O’na bir şükran ifadesi olarak yaptırılmıştır” diyorsa da tapınağın Zeus adına yaptırıldığı da söyleniyor. Bir görüşe göre ise kente batı yönünden girilen kapının kolonlu caddesi olduğu.

jupiter tapınağı silifke

Bağlı olduğu Mersin’e 85 km uzaklıkta olan Silifke’nin merkezinde yer alan Jüpiter Tapınağı kolay ulaşılabilen bir yerde. Özel aracınızla gelirken Silifke şehir merkezi tabelasını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Mersin Otogar’dan kalkarak Silifke’ye giden özel otobüsleri kullandığınızda çarşıda inerek tapınağın olduğu ören yerini kolayca bulabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    144,9k Takipçiler
    Takip et
  2. Uzun yıllar Antalya’da yaşadım ama Mersin’e hiç yolum düşmedi. Yakın gibi görünen iki sahil şehri aradaki uçurumlarla dolu yol nedeniyle insanı ürpertiyor. Yazıyı okuduktan sonra, bu bölgenin zenginliklerini zaman kaybetmeden keşfetmeye ikna oldum. Adana, Mersin rotasını en kısa sürede yapmaya çalışıcam.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın