Makedonya Tatil

Mersin, Akdeniz Bölgesinin dünyaya açılan liman kenti. Köklü tarihiyle Kilikya coğrafyasının en eski ve en köklü yerleşimlerinden biri. 20’den fazla antik kentin yer aldığı, şelaleleri, mağaraları, koyları ve plajlarıyla birer doğa harikası. Şehirde ve ilçelerinde gezilecek o kadar şaşırtıcı yer var ki bazılarını belki hiç duymamış dahi olabilirsiniz.

Mersin, bakir koy ve kumsallarıyla da muhteşem bir tatil merkezi. Yılın 300 gününün güneşli geçtiği Mersin, Akdeniz boyunca 321 kilometre uzanan kıyı şeridinde şahane koy ve plajlara sahip. Batı komşusu Antalya ile kıyaslandığında turizmde sahip olduğu güzelliklere rağmen yeteri kadar tanınmasa da keyifle tatil yapabileceğiniz uygun fiyatlı yerlere sahip.

Mersin Tatil Yerleri

Mersin, Akdeniz’de yaz turizminin geliştiği bölgelerden biri. Bunda elbette masmavi deniz ve tertemiz plajların rolü büyük. Hareketli, kalabalık ortamlardan hoşlanıyorsanız, gecesi de canlı olsun istiyorsanız Kızkalesi, Susanoğlu tercihiniz olsun. Sessiz sakin bir tatil, güzel deniz ve dinlenme taraftarıysanız Kargıpınarı, Boğsak ve Tisan tercihiniz olabilir.

1. Silifke

mersin tatili
Mersin’in en güzel yerlerinden Narlıkuyu

Silifke, Mersin şehir merkezinin 85 km batısında, bir yanında yemyeşil Toros Dağları diğer yanında Akdeniz mavisi olan nadide kentlerimizde. Ülkemizin en şanslı ilçelerinden biri olsa gerek. Upuzun enfes sahili, nefis koy ve plajları var, diğer yandan ise nerdeyse sayılamayacak derecede antik dönem kalıntısı coğrafyanın her yanına serpilmiş durumda. Bir de üzerine şahane yeryüzü oluşumlarını ekleyin!

Çileğin, muzun ve tropikal meyvelerin en lezzetlisinin yetiştiği bu verimli topraklarda, yüzyıllar boyunca bir arada yaşayan çok kültürlü nüfusunun mutfağını şekillendirdiği Silifke, tarihi dokuları, korunmuş doğası ve zengin mutfak kültürüyle ziyaret edilmeyi sonuna kadar hak eden turizm bir kenti. Hem tembellik hem de keşfetmeyi sevenler için bir numaralı Mersin tatil yeri olarak ilk tavsiyem.

Gündüzün kavurucu sıcağı bastırmadan antik kentleri, tarihi ve doğal güzellikleri gezin, öğleden sonra ise denizin, oteldeki havuzunuzun keyfini çıkarın. Sadece yaz döneminde değil ilkbahar ve sonbaharda da şahane bir iklime, enfes doğaya sahip. Silifke, Akdeniz kıyısındaki Taşucu Limanı ile Türkiye’nin deniz yoluyla Kıbrıs’a en önemli bağlantı noktası. Silifke ilçe merkezinin denize kıyısı yok. Denize girmek için Narlıkuyu, Taşucu ve Susanoğlu’na gidin.

Narlıkuyu, Silifke’nin en güzel en şirin koylarından. Koy çevresinde sıralanan balık restoranları çok rağbet görüyor, ancak fiyatlar Boğaz restoranları menülerini arıtmayacak şekilde füze gibi fırladı. Rengi yeşil ve turkuaza çalan mis gibi denizi Cennet Obruğundan gelen soğuk suyla besleniyor.

Taşucu, Silifke’nin Akdeniz kıyısında yer alan mahallesi. Kıbrıs’a giden gemiler buradan kalkıyor. Taşucu’nda hiç kalmadım ama Mersin gezilerimde hep ziyaret ettim. Taşucu sahilinde sıralanan balık restoranlarında bölgeye özgü mavi yengecin tadına bakmayı unutmayın.

flyista

Boğsak, Caretta Caretta’ların üreme bölgesi, çadır ve karavan sakinlerinin uğrak yer. Berrak denizi, kumsalı ve sakinliğiyle bölgenin en özel yerlerinden biri. Sığ denizi ve ince taneli kumsalı ile çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için de korunaklı bir yer. Konaklayacağınız uygun otelleri de var.

🏡 Nerede Kalınır: Altınorfoz Otel, mavi Bayraklı plaja sahip, açık havuza, ince kumlu plaja sahip. Daha önce 2 defa kaldım. Boğsak’ta kalabileceğiniz yerler Intermot Bogsak Motel, Selefkos Hotel, Boğsak Kamping.

Nerede Denize Girilir: Kumsal arıyorsanız Susanoğlu veya Taşucu’na gidin. Yine Narlıkuyu, Kızlar Hamamı Koyu ve yakınlarındaki minik kaylar nefis. En sevdiğim koylardan biri de Yapraklı Koy. Mersin’in En Güzel Plajları blog yazımda denize girilecek yerler hakkında daha fazla bilgi var.

📍 Nereler Gezilir: Cennet-Cehennem Mağaraları, Astım Mağarası, Adam Kayalar, Kanlı Divane, Kız Kalesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Silifke Kalesi, Tarihi Taş Köprü, Jüpiter Tapınağı, Uzuncaburç, Olba Antik Kentleri, Cambazlı Kilisesi ve Aya Tekla Kilisesi gibi Mersin’de görülmesi gereken yerlere çok yakın olup günübirlik geziler yapabilirsiniz.

ⓘ Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanız otel tavsiyem Sultaşa Otel ve HostaPark Otel. Eğer zincir otellerde kalmak istiyorsanız Divan Mersin ve Mersin HiltonSA daha önce kaldığım şehrin en iyi otelleri. Silifke’de konaklamayı düşünenler için, deniz kenarında yer alan bölgenin en iyi otellerinden Altınorfoz Otel en uygun seçim olabilir. Yine Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi.

2. Susanoğlu / Atakent

Susanoglu Mersin

Susanoğlu, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı mahallelerinden. Antik dönemde Korasion adıyla bilinen Susanoğlu, Atakent ismiyle de anılıyor. Silifke’ye 10 dakika Mersin’e ise 30 dakika mesafede. Mersinliler için tatil denildiğinde ilk akla gelen, zihinlerde markaya dönüşmüş bir tatil yeri. Susanoğlu’nun nüfusu yaz aylarında 75 bini geçiyor. Tatilciler genelde hep yerli turist.

Türkiye’nin mavi bayrak unvanı kazanmış en iyi plajlarından birine sahip. Temiz ve berrak denizi, açık ve geniş sahiliyle Mersin’de denize girilebilecek en iyi yerler arasında. Geçmişte çadırlarla dolu kamping alanlarının bulunduğu sahil şeridi günümüzde yazlık toplu konut siteleriyle sarılmış durumda. Plaja boyunca tatil kentlerinde olduğu gibi market ve kafeteryalar sıralanıyor.

🏡 Nerede Kalınır: Atakent’te yüzlerce apart, pansiyon tipi konaklama imkânı var. Mersin tatili için bütçeniz az olsa bile size uygun bir pansiyon muhakkak var. Meleğim Pansiyon, Ahi Pansiyon, Famira Otel Susanoğlu konaklama için tercihiniz olabilir.

Nerede Denize Girilir: Susanoğlu plajı gayet güzel, ince kumlu ve hemen derinleşmiyor ama sezonda çok kalabalık oluyor. Bu da beraberinde kirliliği ve gürültüyü getiriyor. Aracınız yoksa burası uygun yine de. Aracı olanları Silifke civarındaki diğer enfes koylar sizi bekliyor.

📍 Nereler Gezilir: Silifke Gezilecek Yerler blog listeme göz atıp vaktiniz oldukça hepsini de gezin. Hem tarihi hem doğal şahane güzellikler var, sıkılmazsınız. Ulaşımı biraz zahmetli olsa da Adam Kayalar ve enfes antik kent Uzuncaburç listenizde olsun.

3. Erdemli

Kızkalesi, Mersin
Kızkalesi, Mersin

Erdemli, Mersin turizminin sembol yerleri haline gelmiş Kızkalesi, Ayaş gibi beldelere sahip, Mersin’in batısında, Akdeniz kıyısında yer alan şirin ilçesi. Beldelerin her birini ayrı bir öneri olarak yazsam bile yeridir. Erdemli’ye bağlı olduklarından bu başlığın altına koydum.

Son yıllarda çok hızlı betonlaşmaya maruz kalsa da Erdemli, coğrafyanın güzelliği ve Akdeniz boyunca uzanan sayısız koy ve kumsalıyla güzel bir tatil yeri.

Kızkalesi, Mersin’in Erdemli ilçesine 23 km uzaklıkta Akdeniz kıyısında yer alan önemli bir tatil merkezi. Tarihi geçmişi MÖ 4. yüzyıla uzanan Kızkalesi’nde Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular gibi farklı kültürlere ait izler bulunuyor. Beldeye adını veren ve Kızkalesi Plajı’nın açıklarında küçük bir adacık üzerinde bulunan Kız Kalesi ise birçok kişi için bölgeyi ziyaret etme sebebi.

Ayaş, Erdemli’nin sahil kasabalarından biri. Özellikle zeytincilik faaliyetleriyle ün kazanan Ayaş, Romalılar ve Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılardan kalma çok sayıda tarihi esere sahip. Ayaş sahil şeridi boyunca sıralanan tüm plajlarda Mersin Büyükşehir Belediyesinin Denizkızı Turizm işletmesi, kafe, şemsiye, şezlong, tuvalet, duş, soyunma kabini, güvenlik ve cankurtaran hizmeti sağlıyor. Ayaş, sezonluk kiralanan yazlık evler ve uygun fiyatlı otel ve pansiyonlarıyla tanınıyor.

Kumkuyu, Erdemli ilçe merkezine 11 km uzaklıkta yer alıyor. Etkileyici bir doğaya ve muhteşem bir denize sahip. Özellikle Zincirlikuyu ve Töbank halk plajlarıyla tanınan Kumkuyu bu özelliğiyle Mersin’in en turistik yerleri arasında. Konaklamak için her bütçeye uygun otel ve pansiyon var.

🏡 Nerede Kalınır: Atakent gibi Kızkalesi’nde de her bütçeye uygun konaklama yerleri var. Mavi Beyaz Butik Otel, Davut Otel, Truva Apart Otel, Hakan Apart Otel, Turan Motel konaklama tercihleriniz olabilir.

Nerede Denize Girilir: Kızkalesi, Ayaş, Kumkuyu, Yemişkumu, Merdivenlikuyu plajlarından denize girebilirsiniz. Kızkalesi Plajı, oldukça geniş ve mavi bayraklı. Tüm plajlarda şemsiye, şezlong, duş, soyunma kabini ve tuvalet gibi imkânların yanında kafe ve restoranlar da bulunuyor. Yaz aylarında aşırı kalabalıklar.

📍 Nereler Gezilir: Silifke Gezi Rehberi blog yazımda önerdiğim yerleri tatil rotanıza alabilirsiniz.

flyista

4. Kargıpınarı

mersin tatil yerleri

Kargıpınarı, Erdemli’ye bağlı, Mersin’in hareketli turizm merkezlerinden. Neredeyse 3 km’yi bulan sahil şeridinde yılın 7 ayı denize girilebiliyor. 1969 yılına kadar kendi halinde bir balıkçı köyü olan Kargıpınarı, ismini sazlık ve sulu bir arazide kurulduğundan dolayı almış.

Köyü kuranların büyük bölümü Silifke ve Aydıncık çevresinden gelen Yörükler. Geleneksel Yörük kültürü Kargıpınarı’nda yaşatılmaya devam ediliyor.

🏡 Nerede Kalınır: Kargıpınarı’nın en iyi otellerinden birisi Wonasis Resort & Aqua Otel. Mersin seyahatimde 1 gece de bu otelde konaklama fırsatı buldum. Palmiye, kızılçam ve narenciye ağaçlarının süslediği 60 dönüm arazi üzerine kurulu. Denize sıfır konumda her şey dahil sistemiyle çalışıyor. Plaj ve otel bahçesinde sunulan şezlonglar, kamelyalar dinlenmek, kitap okumak için mükemmel.

Nerede Denize Girilir: Mavi bayraklı, 3 km uzunluğundaki Kargıpınarı Plajı, ince taneli kumsalı ile Mersin sahil şeridinin en popüler plajlarından biri. Deniz suyunun sıcaklığı ve sığ oluşu çocuklu Kargıpınarı’nı aileler ve yüzme bilmeyenler için ideal bir yere dönüştürüyor. Belediye tarafından yönetilen plaj işletmesi şezlong, şemsiye, duş, soyunma kabini gibi olanaklar sunuyor.

📍 Nereler Gezilir: Narlıkuyu’daki Üç Güzeller Mozaiği, Cennet Cehennem Obrukları, dünyada eşine az rastlanır antik dönem mirası Adamkayalar, bölgenin en ilgin obruklarından birinin yanına kurulu antik kent Kanlıdivane‘yi ve huzur dolu Limonlu Kayacı Vadisini ziyaret edin. Mersin Gezilecek Yerler blog yazımda tüm coğrafyanın en değerli görülecek yerlerini paylaştım, göz atın.

5. Tisan Koyu

tisan mersin

Tisan Koyu, Silifke ilçesi sınırlarında, bu bölgeyi bilenler tarafından ‘saklı cennet’ olarak adlandırılan, turkuaz denizi, kumsalı ve yemyeşil doğasıyla ülkemizin en güzel koylarından. Silifke’nin Yeşilovacık Mahallesinde, denize uzayan kara parçasının boğazı üzerinde, iki yanı koy olan bir alanda kurulmuş.

Yunan kolonisi olarak kurulmasından dolayı pek çok tarihi kalıntıya da sahip. Kilise ve kale gibi kalıntıların yanı sıra mozaiklerini de görebileceğiniz Tisan Koyu’nun muazzam manzarası ise her şeyi unutturacak güzellikte. Akşamları havası serin ve çok sessiz. Özellikle hafta içi gelmenizi öneririm.Turkuaz renkli Tisan Koyu, Mersin’in en temiz ve cam gibi deniz suyuna sahip yerlerinden. Koy çevresinde çok sayıda yazlık toplu konut sitesi bulunuyor. Otel ve pansiyon seçeneklerinin kısıtlı olduğu Tisan Koyunda birçok kişi evini ya da odasını dönemler halinde kiraya veriyor. Fiyatlar Mersin ortalamasının biraz üzerinde.

🏡 Nerede Kalınır: İnternetten kiralayabileceğiniz yazlıklar var. Evden çıkıp denize yürümeniz birkaç dakika süsüyor. Site içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz market, restoran var. Birkaç aile olarak kalabileceğiniz evler sezonuna göre gecelik ortalama 250-400 TL civarında. Sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için mükemmel.

Nerede Denize Girilir: Her iki koydan da denize girebilirsiniz. Konaklamalı gelmediğinizde plajdan faydalanmakta sıkıntı olabiliyor. Site sakinlerinin kullandığı duş ve şezlongdan faydalanamıyorsunuz. Sakin bir Mersin tatil seçeneği olabilir. Denize uzayan karanın diğer tarafında Tisan Kadınlar Koyu da denize girebileceğiniz yerlerden.

📍 Nereler Gezilir: Hemen kıyıda Aphrodisias Antik Kenti kalıntıları ve mozaik zemin yer alıyor. Ben ziyaret ettiğimde mozaiğin üzeri kumla kapatılmıştı. Tekne kiralayıp koyun karşısında yer alan Tisan Adasına gidebilirsiniz. Silifke gezilecek yerler rotalarını planlarınıza alabilirsiniz.

6. Yanışlı, Gülnar

mersin gülnar
Yanışlı Sahili, Gülnar

Gülnar, Mersin’in batısında, Toros Dağlarının 950 metre yüksekliğindeki Taşeli Platosunda kurulu, doğal güzellikleriyle görülmeye değer bir yerleşim yeri. Akdeniz’e kıyısı olmasına rağmen ilçe merkezi Akdeniz kıyısından 50 km kuzeyde yer alıyor.

Türkmenlerin yayla olarak kullandığı ilçe Gülnar’ın Akdeniz kıyısında bulunan Yanışlı Köyü, denizi, ince taneli kumsalı ve sessiz ve sakin atmosferi ile huzurlu bir kaçış noktası. Yanışlı sahili, bölgede az tanındığı için yüksek sezonda bile sakin. Deniz, kum, güneşin tadını çıkarıp doğayla baş başa kalmak için ideal.

🏡 Nerede Kalınır: Nefis bir deniz ve orman manzarasına sahip Ulu Resort Hotel, tatili değerli kılan ne varsa hemen hepsine sahip; plaj, havuz, su sporları, aktiviteler, çocuk ve aile dostu bir ortam, animasyon ekibi ve canlı müzik… Her şey dahil konseptinde 12 ay hizmet veriyor. Marpessa Blue Beach Hotel ve Anatolia Suit Otel de alternatif konaklama seçenekleri.

Nerede Denize Girilir: Yanışlı sahil denize girmek için şahane. Aydıncık Soğuksu da ilginizi çekebilir. Günübirlik Tisan Koyuna da gidebilirsiniz.

📍 Nereler Gezilir: Yanışlı Sahil Mağarası, Aydıncık’ta bulunan Aydıncık Tabiat Parkı ve ülkemizin en etkileyici mağaralarından Gilindire Mağarası, Ilısu Köyünde yer alan 70 metre yükseklikten dökülen Ilısu Şelalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

7. Anamur

mersin tatili
Mamure Kalesi, Anamur

Anamur, Türkiye’de yerli muz üretiminin yapıldığı en önemli yerleşim yeri olsa da tatil yapmak için de tercih edebileceğiniz bir Akdeniz kenti. Nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının yumurtlamaya geldiği bakir kumsalları, Akdeniz foklarına yuva olan kayalık ve mağaraları, nefis doğal güzellikleri ile büyük şehir stresinden uzaklaşıp huzurla vakit geçirilecek bir ortam var.

Anamur, Mersin ve Antalya karayolunun ortasında kalıyor. Anamur’a en yakın havalimanı Antalya’nın Alanya ve Gazipaşa ilçesinin kesişim noktasında yer alan 70 km uzaklıktaki Alanya Gazipaşa Havalimanı.

🏡 Nerede Kalınır: Anamur’u 2 defa ziyaret ettiğimde her ikisinde de denize nazır bir otel olan Ünlüselek Hotel’de kaldım. İster romantik çift olarak gidin ister aile tatili düşünün her durumda şahane tercih. Gönül rahatlığıyla gidip kalabilirsiniz.

Nerede Denize Girilir: Ünlüselek Hotel’in önündeki plajdan denize girebilirsiniz. Kıyısı çakıllı, suyu temiz, birkaç metre sonra derinleşiyor Plajdaki koşullar, havuzlar, restoran, havuz bar ve otoparkları beklenenin üstünde. Buna bir de personelin duyarlılığını da eklerseniz, başka yere gitmenize gerek yok.

📍 Nereler Gezilir: Anadolu’nun en büyük ve en iyi korunan kalelerinden biri olan Mamure Kalesi, Anamur Müzesi, Anadolu’nun güneyindeki en uç noktada bulunan Anemurium Antik Kenti, Aydıncık’ta yer alan ve şu ana kadar gördüğüm en güzel mağaralardan olan Aynalıgöl Mağarası gezilecek yerler listenizde olsun.

8. Tarsus

mersin tatili tarsus

Tarsus, köklü bir uygarlık geçmişine sahip, Mersin’in en önemli ilçelerinden biri. Dünyanın en eski, hala yaşanılan kentlerinden Tarsus, gerçek bir kültür mirası. Adana ve Mersin merkez arasında kalıyor, ulaşımı kolay. Mersin tatili denince akla hep deniz, kumsal gelse da tarihsel mirasları da ziyaret edin, en azından 1 tam gününüzü ayırın.

Tarsus birçok farklı dinden kültüre ev sahipliği yaptığından inanılmaz bir kültürel mirasa sahip. Ne yazık ki sahip olduğu kültürel ve tarihsel zenginliğe rağmen bölge, ülkemizde turizm açısından pek de ilgi görmüyor. Zamanınız yoksa Mersin’in tatil merkezi rotalarına giderken günübirlik dahi ziyaret edebilirsiniz. Ulaşım için Tarsus’a Nasıl Gidilir blog yazıma göz atın.

🏡 Nerede Kalınır: Elif Hatun Konağı, Konak Efsus Butik Otel ve Burhanoğlu Konağı Tarsus’un en güzel butik otelleri. Osmanlı Marco Pasha Hotel ve Zorbaz Otel de alternatif konaklama seçenekleri olarak tavsiyem.

Nerede Denize Girilir: Tarsus ilçesinin sahili yok. Denize girmek için Erdemli veya Silifke’ye geçin.

📍 Nereler Gezilir: Hristiyanlar için çok önemli bir hac yeri olan St. Paul Kilisesi ve St. Paul Kuyusu, birçoğu restore edilerek butik otel olarak kullanılan Eski Tarsus evleri, Tarsus Ulu Camii, Kırk Kaşık Bedesteni, Kleopatra Kapısı, Tarsus Şelalesi, Eshab-ı Kehf Mağarası, Gülek Boğazı gibi çok önemli yerlere sahip. Tarsus Gezilecek Yerler blog yazılama göz atın.

Mersin, şahane doğası, derin kültürel ve tarihi birikimiyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir turizm kenti. Akdeniz coğrafyasının en güzel tatil noktalarından Mersin, sahip olduğu tüm doğal ve tarihi güzelliklere rağmen değeri hala tam olarak anlaşılamamış bir şehrimiz.

Akdeniz’deki yüzünü yıl boyunca gösteren parıldayan güneşi, sayısız koy ve kumsalı ile deniz, kum, güneş turizminde iddialı bir konumda olan Mersin’de her bütçeye, beklentiye ve isteğe göre tatil yapılabilecek bir yer bulmak mümkün.

Önceki blog yazısıKaradağ’a Nasıl Gidilir 📍 Karadağ Nerede
Sonraki blog yazısıEge Bölgesi Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. Geçen gün Kızkalaesine (Krykos)tekne ile geziye katıldım.Kızkalesi sık sık uğradığım bir yer.Mersin’de oturuyorum.Uzun yıllar önce yüzerek deniz içindeki kaleye gitmiştim.Yaklaşık kıyıya 600 m.Tekne gidiş dönüş TL.10 giriş TL.5 müze kartın varsa veya iş bankası kredi kartın varsa bedava.Kaleyi gezdim.Çok güzel.Bu kalenin karşısında kıyıda bir kale daha var.Zamanında bu iki kale bir yol ile birbirine bağlıymış.Şimdi bu bağlantı yolu yok olmuş.Kız kalesi ve çevresi tarih,arkeoloji kokuyor.Kııyının yaklaşın 1 km.dağ tarafında çok büyük bir Nekrapol alanı yani mezarlık var.Kilise kalıntıları,sarnıçlar var.Zamanında Kızkalesi ile Ayaş beldesi rasında 500 bin insanın yaşadığı söyleniyor.Ayaş’da tiyatro,hamam,saray,agora,lahitleri görebilirsiniz….Roma ve Bizans devrine tarihleniyor.Her taraf tarih fışkırıyor….özellikle pansiyonlar uygun fiatla kalabilirsiniz….çadır açıp uyku tulumunda uyuyabilirsiniz….selamlar….
    Mustafa Duran

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın