Anamur, Akdeniz kıyıları boyunca uzayan tertemiz kıyıları, benzersiz iklim koşulları, turizmin hemen her çeşidine uygun doğal ve tarihi zenginlikleri, deniz-kum-güneş, yaylalar, ormanlar, mağaraları ve üzerine yöresel lezzetleri ve kültürüyle, Mersin’in en güzel tatil yerleri arasında.

Muzuyla ön plana çıksa da tatil rotası olarak da gayet ilgi çekici bir ilçemiz. Anemurium Antik Kenti ve son restorasyonla birlikte şahane bir yere dönüşen Mamure Kalesi başta olmak üzere çok sayıda kültürel sit alanlarına da sahip. Akdeniz Sahil Yolu projesinin tamamlanmasıyla birlikte turim açısında hak ettiği ilgiyi göreceğine eminim.

Anamur Gezi Rehberi

Anamur, tarihi geçmişi oldukça gerilere uzanıyor. MÖ 8. yüzyılda Asurluların daha sonra Perslerin ve MÖ 333’de Büyük İskender’in egemenliğine giren Anamur’un tarihteki ismi Anemurium. Latince ‘burun’ ve ‘rüzgar’ anlamına gelen Anemurium antik kentinden ismini almış.

Luviler, Arzavalar, Klikyalılar, Kueler, Selefkozlar, Kızuvatnalılar, Hititler, Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Araplar uzun süre egemenliklerini sürdürmüşler bu topraklarda. İskender’in ölümünün arından Selevkosların eline geçen Anamur, MÖ 1. yüzyılda Roma İmparatoru Caligula tarafından bütün Kilikya Kıyıları ile birlikte Kommagene Kralı IV. Antoochus’a verilmiş.

Malta

Anamur 12. yüzyılda, 1228’de Selçukluların egemenliğine geçmiş. 1243’te yeniden Kilikya Ermeni Krallığının ve daha sonra 1275’te Karamanoğlu Beyliğinin, 1471’de Osmanlı yönetimine girmiş. Anadolu’nun en güney noktasında bir doğa bahçesi olan Anamur, 1869’dan bu yana ilçe konumunda.

Anadolu’nun en güneyinde mavi ve yeşil tonların birbirine ahenkle karıştığı Anamur, subtropikal bitki ve meyvelerinin yetiştirilebildiği mikro klima iklim özelliğine sahip. Kendine has bir iklimi sayesinde ülkemizde en çok yerli muz üretiminin yapıldığı yer. Muz üretimin ilçeye ekonomik katkısı çok büyük.

Anamur, Mersin-Antalya Karayolu üzerinde toplam 56 mahalle ile beraber 2016 verilerine göre 64.933 nüfusa sahip. Yüzölçümü ise 1.248 kilometrekare. Bozyazı tarafından başlayarak Anıtlı civarına kadar 60 kilometrelik bir sahil şeridine sahip. Zümrüt yeşili dağları, akarsuları ve pırıl pırıl deniziyle cennetten bir köşe.

Titiopolis Antik Kenti, Ala Köprü, Ak Camii, Anamur ilçe merkezi, Ören beldesindeki tarihi evler ile Azıtepe ve Anamur Müzesi Anamur’da gezilmesi gereken önemli yerlerden. Anamur’da gezilecek noktalar arasında Anemurium Antik Kenti, Mamure Kalesi, Çukurpınar Düdeni ve Köşekbükü Mağarası öne çıkan yerler.

ANAMUR NEREDE
Türkiye’nin güney ucunda yer Anamur’un güneyinde Akdeniz, batısında Antalya Gazipaşa, kuzeyinde Karaman’ın Ermenek ilçesi, kuzeydoğuda Gülnar ve doğusunda ise Bozyazı ilçeleri ile çevrili.

ANAMUR’DA NEREDE KALINIR
Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi. Luna Piena Hotel (★★) de iyi bir seçenek. Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanız otel tavsiyem Sultaşa Otel ve HostaPark Otel.

ANAMUR’A NASIL GİDİLİR
Anamur, Mersin’in en uzak ilçesi, aradaki mesafe 230 km. Silifke ile Anamur arası ise kıyı şeridine paralel uzanan Toros Dağlarının girinti-çıkıntılı 132 kilometrelik dar ve keskin virajlı yollarından gidiliyor. Anamur’dan Antalya’ya giderken, Anamur-Gazipaşa arasında yer alan 80 kilometrelik bölüm de Anamur-Silifke arasındaki yol gibi dolambaçlı ve virajlı.

İlçeden kuzeye gitmek için ise Torosların arasından geçen dar ve virajlı yollardan geçiyorsunuz. Her ne kadar yollar virajlı olsa da şahane manzaraya sahip. Kara tarafında ormanlarla kaplı Toroslar, diğer tarafta ise sonsuzluk hissi veren Akdeniz maviliği yer alıyor. Mersin ve Antalya’ya birbirine bağlayan yol düzenleme çalışmalarının bitmesiyle ulaşım çok daha kolaylaşacak gibi görünüyor.

Gazipaşa Havalimanının tamamlanmasıyla birlikte yurtiçi ve yurtdışı uçuşların başlaması bölgenin önemli bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlamaya başladı.

Anamur’a uçakla nasıl gidilir: Anamur’a en yakın havalimanı Antalya’nın Alanya ve Gazipaşa ilçesinin kesişim noktasında yer alan Alanya Gazipaşa Havalimanı. Anamur’a yalnızca 70 km uzaklıkta bulunan havalimanına yaz döneminde Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok şehrinden direkt uçak seferleri yapılıyor. Adana Şakirpaşa Havalimanı ise Anamur’a 291 km mesafede.

Alanya Gazipaşa Havalimanından Anamur’a nasıl gidilir: Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan Anamur’a toplu ulaşım imkanı yok. Taksi, araç kiralama ve özel transfer araçlarıyla Anamur’a ulaşım sağlanıyor. Alanya ya da Gazipaşa otogarına geçtikten sonra buradan Aydıncık, Silifke, Mersin yönüne giden otobüslerle Anamur’da inebilirsiniz.

Adana Şakirpaşa Havalimanından Anamur’a nasıl gidilir: Adana Şakirpaşa Havalimanından Anamur’a direkt toplu ulaşım imkanı bulunmuyor. Taksi, araç kiralama ve özel transfer araçlarıyla Adana Havalimanı’ndan Anamur’a 4.5 saatte ulaşabilirsiniz. Adana Otogarı’ndan ise Anamur’a düzenli otobüs seferleri var. Adana’dan otobüsle Anamur’a ulaşım yaklaşık 6 saat sürüyor.

Anamur’a kara yoluyla nasıl gidilir: Mersin’e 230 km, Antalya‘ya 265 km, Karaman’a 230 km, Kıbrıs’a 40 mil (76 km) uzaklıkta olan Anamur, Mersin-Antalya Devlet Karayolu üzerinde bulunuyor. Anamur, Alanya’ya 129 km ve Silifke’ye de 140 km uzaklıkta. Orta Toros Dağlarının Akdeniz’e inen kollarının ilçe topraklarının içinden geçtiği Anamur’da yer alan Anadolu’nun Akdeniz’deki en güney noktası olan Anamur Burnu, merkezin 7 km batısında kalıyor.

Türkiye’nin pek çok büyük şehrinden hareket eden otobüs seferleri ile direkt Anamur Otogarına ulaşım mümkün. Buradan istediğiniz yere taksi veya belediye otobüsleri ile geçebilirsiniz. Dilerseniz Mersin üzerinden de Mersin Otogarına geldikten sonra Anamur’a hareket eden minibüslerle ilçeye gelebilirsiniz.

Özel aracınız ile Alanya veya Mersin yönünden yola çıkarsanız, muazzam manzaraya sahip biraz virajlı yoldan ilerliyorsunuz. Mersin’den gelirken Mersin-ErdemliSilifkeAydıncık güzergahını izleyebilirsiniz. Aydıncık’ta yer alan ve şu ana kadar gördüğüm en güzel mağaralardan olan Aynalıgöl Mağarası‘nı da geçerken gezebilirsiniz.

Konya üzerinden ulaşımda ise iki alternatifiniz var. Konya-Karaman-Mut-Gülnar-Aydıncık veya Konya-Seydişehir-Akseki-Alanya-Gazipaşa rotasından birini tercih edebilirsiniz.

Anamur Gezilecek Yerler 📌

Titiopolis Antik Kenti, Ala Köprü, Ak Camii, Anamur ilçe merkezi ve Ören beldesindeki tarihi evler ile Azıtepe ve Anamur Müzesi Anamur’da gezilmesi gereken önemli yerlerden. Anamur’da gezilecek noktalar arasında Anemurium Antik Kenti, Mamure Kalesi, Çukurpınar Düdeni ve Köşekbükü Mağarası öne çıkan yerler.

1. Mamure Kalesi

Mamure Kalesi, Anadolu’nun en büyük ve en iyi korunan kalelerinden biri. Kale, yüksek kayalıkların üzerinde antik temeller üzerine yerleştirilmiş. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Mamure Kalesi, Akdeniz kıyı şeridinde enfes bir manzaraya sahip.

Bölgede hüküm süren Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar gibi farklı devletlerin üslubunu taşıyan, özgün bir orta çağ tahkimatına sahip olan kale, 23 bin 500 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Kale, 1.500 yıllık tarihi geçmişiyle Anamur coğrafyasında insanlık tarihinin önemli aşamalarına tanıklık ediyor.

Günümüzde kaleye giriş için kullanılan kapı, geçmişte giriş olarak kullanılmıyormuş. Üzerinde 6 satır kitabesi bulunan, iç avlunun kuzeyinde, iki kule arasındaki bölüm eskiden kalenin girişiymiş. Kitabede, Karamanoğlu Mehmet Oğlu Sultan İbrahim’le ile ilgili bilgi yer alıyor. Giriş kapısını dışarıya bağlayan ve hendeği aşan köprü, günümüze ulaşamayan eserler arasında.

⏰ Mamure Kalesi, yaz döneminde (1 Nisan–1 Ekim) 08.00–19.00; kış döneminde (1 Ekim–1 Nisan) tarihlerinde 08.30–17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Kale, haftanın 7 günü ziyarete açık. 🔐 Mamure Kalesi giriş ücreti 40 TL. Müze Kart geçerli.

2. Anemurium Antik Kenti

Anemurium Antik Kenti, Anamur’a bağlı Ören’de, Anadolu’nun güneyindeki en uç noktasında bulunan Anamur Burnunun doğuya bakan yamaçlarında kurulu. Anemurium’un geçmişi ile ilgili kesin bir bilgi olmamasına rağmen, yazılı kaynaklarda kentin MÖ 4. yüzyıllarda kurulduğu tahmin ediliyor.

Rüzgarlı yer anlamına gelen Anemurium Antik Kenti, Mersin’in Anamur ilçesinin de isim kaynağı. Eski Anamur olarak da bilinen antik şehir, birçok medeniyetin buluştuğu, geniş alana yayılan tarihi kalıntıları ve muhteşem denizi ile nefis bir yer.

Yukarı ve aşağı kent olmak üzere iki bölümden oluşan Anemurium’da göz alıcı yapılar arasında surlar, 3 hamam, 60 metre genişliğinde tamamlanamamış tiyatro ve 900 kişilik oturma yeri bulunan odeon (konser salonu) yer alıyor.

⏰ Anemurium Antik Kenti, yaz döneminde (1 Nisan–1 Ekim) 08.00–19.00; kış döneminde (1 Ekim–1 Nisan) 08.00–17.00 saatlerinde ziyarete açık. Müze, haftanın 7 günü ziyarete açık. 🔐 Anemurium Antik Kenti giriş ücreti 40 TL. Müze Kart geçerli.

3. Titiopolis Antik Kenti

Titiopolis Antik Kenti, antik çağlarda Anemurium’a bağlı olmayan küçük bir site konumundaydı. Antik kent, George Evart Bean ve Terence Bruce Mitford’un 1964-1968 yılları arasında Kilikya’da yaptıkları incelemeleri sonucunda hazırladıkları Batı Kilikya’da bulunan antik yerleri gösteren haritalarda Kalınören Köyü sınırları içerisinde gösterilmiş.

Antik kentte bugün görülmeyen bouleuterion, ninfeum, odeon, tiyatro gibi yapılar büyük bir olasılıkla köy yerleşkesinin altında kalmış. Kenti düzenli olarak çeviren sur duvarları, kabaca yontulmuş irili ufaklı çok köşeli taşlardan inşa edilmiş. Akropolün kuzey ucunda yer alan tonoz örtülü üç ayrı mekanlı tylos tipi hamam ise antik kentin en görkemli yapısı. Antik kent herhangi bir zaman sınırlaması olmadan günün her saati ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

4. Pullu Tabiat Parkı

Pullu Tabiat Parkı, Mersin-Antalya Karayolu üzerinde Bozdoğan Mahallesi sınırlarında yer alıyor. Tarım ve Orman Bakanlığının yönetiminde tabiat parkı ilan edilen bölge geçen yıl Anamur Belediyesine devredildi. Park ana yola çok yakın.

İçerisinde bungalovları da olan orman içi tesisin plajı yaz aylarında cıvıl cıvıl oluyor. Denizi dalış yapmak için çok uygun. Özellikle kayalık yerlerde çeşit çeşit balık var. Eğer ihtiyacınız olursa kampta buzdolabı, elektrik masa, sandalye, yatak ve çarşaf ücretli olarak temin ediliyor. Ancak kamp alanı biraz bakımsız.

5. Anamur Müzesi

Anamur Müzesi‘nde Amerikalı ve Kanadalı bilim insanları tarafından 1960 yılında başlatılan arkeolojik kazılarda elde edilen eserlerin sergileniyor. Anamur Müzesi, Anemurium antik kentinde, 1992 yılında hizmete açılmış. Müze binasının üst katında idari odalar, kütüphane, fotoğrafhane, konferans salonu, alt katında ise kafeterya, etnografik ve arkeolojik seksiyonlar, eski eser depoları, ve laboratuvar yer alıyor.

Müzenin konferans salonunda eski eser kaçakçılığının önlenmesine yönelik eğitici nitelikte dia gösterileri, resim, heykel, fotoğraf vb. gibi sergiler düzenleniyor. Etnografik seksiyonda göçebelik döneminden yerleşik düzene geçinceye kadarki tarihsel süreç içerisinde ele geçirilen folklorik eşyalar sergileniyor.

⏰ Anamur Müzesi, yaz döneminde (1 Nisan–1 Ekim) 08.00–19.00; kış döneminde (1 Ekim–1 Nisan) tarihlerinde 08.00–17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 🔐 Anamur Müzesi giriş ücreti alınmıyor.

Anamur, Akdeniz Bölgesinin en bakir destinasyonlarından biri. Toros Dağlarının batısında sarp bir bölgede yer alan Anamur, muhteşem Akdeniz mavisini zengin tarihi geçmişi ile buluşturan bir bölge. Akdeniz Bölgesinin en uç noktası, Mersin’in çilek ve muz diyarı ilçesi olan Anamur, 60 km’lik kıyı uzunluğu ve tertemiz denizi ile huzurlu bir tatil isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

2 Yorumlar

  1. Memleketim diye demiyorum ama Anamurum’uz çok güzeldir, çevresinde görecek çok ama çok şey var kimse de bilmez. Yollarımız da kötü. Muz ve çilek memleketi bizim diyar. Anemurium antik kent ve Mamure Kalesibilinir ama Köşekbükü ve Çukurpınar mağaraları hiç bilinmez mesela. Yaylalarımız da var. Akdeniz’de en güzel yerlere de yakınız. Pansiyonlarımız da ucuz. Bekleriz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz