Taşucu, Mersin‘in Silifke ilçesine bağlı, yılın 300 gününü güneşli geçiren, tertemiz denizi ve plajları ile Akdeniz’in gözde tatil beldesi. En eski yerleşimin MÖ 7. yüzyıla dek uzandığı Taşucu, dağlık Kilikya ile dışa açılan önemli bir liman kentiydi.

Göksu Nehri’nin suladığı zengin Göksu Deltası ve denize ulaştığı nokta olan Taşucu ilk çağlardan bu yana sürekli bir yerleşim yeri oldu. Yemyeşil Torosların masmavi Akdeniz ile buluştuğu Taşucu, iklimi, doğal güzellikleri ve zengin tarihi ile şirin olduğu kadar, doğal yapısı bozulmamış özel bir bölge.

taşucu nerede

Taşucu nerede 📍

Mersin’in en büyük ilçesi Silifke’ye bağlı Taşucu, Toros Dağları’nın eteğinde, Göksu Nehri’nin iki yakasında kurulu şirin bir mahalle. Mersin’in güneybatısında yer alan Taşucu, Mersin’e 102 km, Silifke’ye 13 km, Adana’ya ise 178 km uzaklıkta.

Parıldayan güneşi, masmavi denizi, Anadolu’yu Kıbrıs‘a bağlayan Taşucu Limanı, yüzyıllara meydan okuyan tarihi, tertemiz havası, doğal güzellikleri ve kültürel zenginliği ile Mersin’in gözbebeği.Taşucu’na nasıl gidilir ✈️

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı bir mahalle olan Taşucu’na karayolu, havayolu ve denizyolu ile ulaşım mümkün.

Taşucu’na karayolu ile ulaşım 🚘 Mersin’e 102 km uzaklıkta bulunan Taşucu’na ulaşım için karayolu ile önce Silifke’ye gelmeniz gerekiyor. Adana-Mersin, Karaman-Mut ve Antalya-Alanya karayollarını kullanarak ulaşabileceğiniz Silifke’ye otobüs ile de ulaşım mümkün. Yaz aylarında hemen her ilden Mersin’e ve bazen direkt Silifke’ye gelen otobüs seferleri ile Taşucu’na gelebilirsiniz.

Silifke’den Taşucu’na sabah saatlerinden akşam 19.00’a kadar 10 dakikada bir minibüs seferleri düzenleniyor. 19.10, 19.20, 19.40 ve 19.45 olmak üzere akşam seferleri ve 20.00, 20.30, 21.00, 22.00 ve 23.00 olmak üzere Silifke yönüne gece seferleri var. Aynı seferler Silifke-Taşucu ve Taşucu-Silifke olmak üzere çift yönlü olarak gerçekleştiriliyor.

Mersin kent merkezinden Silifke yönüne giden tüm otobüsler, sırasıyla Erdemli (Kızkalesi) ve Taşucu mahallelerinden geçiyor.

taşucu nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Taşucu’na havayoluyla ulaşım ✈️ Taşucu’na en yakın havalimanı olan ve 160 km’lik mesafede yer alan Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan beldeye ulaşım için, önce Mersin’e, ardından Silifke ve Taşucu’na gelmeniz gerekiyor. HAVAŞ’ın Mersin’e her 30 dakikada bir minibüs seferleri var. Mersin otogardan Taşucu’na geçebilirsiniz.

Alanya Gazipaşa Havalimanı ise Silifke’ye 214 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafe yolun durumu nedeniyle yaklaşık 3,5 saatte aşılıyor.

Taşucu’na deniz yoluyla ulaşım: Yolcu trafiği açısından Türkiye ile Kıbrıs arasındaki en önemli kapı olan Taşucu, bugün hem modern, hem de küçük bir tatil beldesi olarak öne çıkıyor. Mersin Limanı’ndan sonra kentin en büyük ikinci limanı olan Taşucu Limanı’ndan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne Limanı’na karşılıklı ve düzenli olarak deniz otobüsü ve feribot seferleri düzenleniyor.

ⓘ Silifke Hakkında Blog Yazıları:
1. Silifke Gezi Rehberi
2. Silifke Gezilecek Yerler
3. Silifke Nasıl Gidilir

Taşucu, Silifke ve Mersin’in plajları, yaylaları, verimli bahçeleri ve doğal güzellikleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölge. Ziyaretinizi her yıl yaz aylarında yapılan Taşucu Belediyesi Plaj Voleybolu Turnuvası ile 1994’ten bu yana gerçekleştirilen Taşucu Çevre Festivali’ne denk getirebilirsiniz.

Akdeniz‘in en güzel şehirlerinden biri olan Mersin gezilecek yerler listesinde olan Taşucu dışınında görmeniz gereken başka güzel yerler de bulunuyor. Anamur, Tarsus, Aydıncık, Erdemli gibi ilçelerinde çok sayıda tarihi, kültürel ve doğal zenginlikler var.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın