Arnavutluk, Balkanların ve Avrupa’nın belkide en kendine has kültürlerinden biri. Bir kış mevsiminde nerdeyse boydan boya ülkeyi gezmeme rağmen çok etkilenmiş ve pek bir keyif almıştım. Çoğunlukla kültür turizmi sevenlerin tercih ettiği Arnavutluk, zengin kültürü, köklü tarihi, farklı mimarisi ve capcanlı gece hayatıyla rotalara girmesi gereken bir ülke.

Balkanların en batıdaki bölümünde yer alan Arnavutluk oldukça dağlık. Bu yüzdendir ki Arnavutlar kendi ülkelerine Shqiperi, yani Kartalların yurdu diyor. Ülkenin dörtte üçü dağlık ama diğer yanda ise Adriyatik boyunca uzanan 450 m kıyıları var. Muhteşem doğası ormanlarla kaplı ve bakir; sahilleri fena değil, halkı sıcakkanlı.

Arnavutluk Gezi

Arnavutluk’un büyük şehirleri süratle çehre değiştiriyor. Tiran kurulduğunda Arnavutluk’un küçük hacimli başkentiydi, bugün nüfusu 800 bini geçti. Enver Hoca rejiminin 1991’de devrilmesiyle, dünyaya kapılarını açan ülkeyi, bu hızlı değişimden nasibini çok almadan gidip görmenizi tavsiye ederim.

   

Arnavutluk Gezilecek Yerler

Makedonya’nın Ohrid şehrinden Arnavutluk sınır kapısını yürüyerek geçerek ülkeyi dolaşmıştım. Herhangi bir güvenlik sorunu veya sıkıntı yaşamadım. Yollar bazı bölgelerde oldukça kötü ve engebeli, bundan dolayı seyahat süreleri uzun. Ülkeye kısıtlı zaman ayıracaklara Berat, Tiran, Kruja ve Durres’i öneririm.

Gezdiğim ve kısmen de bilgi sahibi olduğum yerleri listeye koydum. İstanbul-Arnavutluk uçuş süresi sadece 1,5 saat. Tatil severler güney bölgelerine odaklanabilir. Tiran uçak bileti 100 €’nun altında kolayca bulunabiliyor.

1. Tiran

 Arnavutluk Görülecek Yerler

Başkent Tiran, 1617 metre yükseklikteki Dajti dağlarının eteğindeki ovaya kurulu. Pek çok Balkan şehri gibi Tiran’ın da içinden nehir geçiyor. Şehrin pek de çekici biri yüzü yok. Şehrin kalbindeki meydanda yer alan ve Arnavutluk’un simgesi haline gelen İskender Bey Heykeli, Ethem Bey CamiSaat Kulesi görülecek yerlerin başında. Hacı Ethem Bey’in 1793’te yaptırdığı Ethem Bey Camii duvar resimleriyle ünlü. Saat kulesine çıkıp şehri yukarıdan izleyin. Hatta Enver Hoca Piramidi’nin de zirvesine çıkın.

En önemli caddesi olan Vatan Şehitleri Caddesi boyunca Parlemento ve Başbakanlık Binası ile Tiran Üniversitesi yer alıyor. Tiran’a ayrı bir güzellik katan Lana Nehri’nin yakınında ise eski Osmanlı Kalesi’nden kalıntılar görülebilir. Arnavutluk tarihi ve kültürünü gözler önüne seren Milli Tarih Müzesi görülmesi gereken yerler arasında. Müzenin giriş yüzündeki dev mozaikte Arnavutluk tarihindeki önemli kişiler tasvir edilmiş.

2. Elbasan

Elbasan, Arnavutluk

Shkumbin Nehri’nin yanında yer alan Elbasan, Arnavutluk’un Tiran ve Durres’ten sonra en kalabalık ve en önemli üçüncü şehri. Elbasan, yaklaşık 240.000 nüfuslu sakin bir kent. Yuvarlak kiremitli evleriyle Osmanlı’dan kalma durumunu kısmen korumuş bir Anadolu kasabasına benziyor.

Osmanlı’nın Arnavutluk topraklarında ilk ayak bastığı şehir Elbasan’da kentin simgesi yine bir Osmanlı yapısı olan ve 16. yüzyıl tarihli, halen orijinalliğini koruyan Saat Kulesi. Osmanlı dönemi yapıları Namazgâh, Kral Cami (Sultan Cami) ve Nazire Cami başlıca gezilecek yerleri arasında. Elbasan Kalesi ve kalenin içerisindeki 1492’de yapılmış Kral Cami ise Arnavutluk’ta ayakta kalabilen nadir eserlerden. Elbasan tava yemeden dönmeyin tabi.

3. Berat

Arnavutluk Gezilecek Yerler

Arnavutluk gezimde en sevdiğim yer Berat oldu. Osmanlı İmparatorluğunun beş asır hüküm sürdüğü Berat, tarihi evleri ile Safranbolu’nun ikiz kardeşi gibi, biraz da Amasya havası hissettiriyor. 2400 yıllık şehrin kalesinin eteklerindeki evler ve sokaklar çok güzel. Ortasından geçen Osumi nehrinin bir yakasında Müslüman, diğer yakasında ise Hristiyan mahallesi yer alıyor.

Zamana ve komünizm dönemi uygulamalarına direnebilen camilerden en önemlileri Kurşunlu Cami, Hünkâr Cami, Saat Cami ve Bekârlar Cami günümüze ulaşmayı başaran Osmanlı eserleri. Ulusal Etnografya Müzesi ve Halveti Tekkesi de gezilmesi gereken yerler. Bir kartal yuvasını andıran kaleden bakıldığında eski ve yeni şehirlerin farkı gözlemlenebiliyor. Kalede Kutsal Üçlü Kilisesi isminde tarihi bir kilise de bulunuyor.

4. Kruja

Arnavutlukta Gezilecek Yerle

Adını Arnavutça krujë anlamına gelen ve kalenin dibinden çıkan kuvvetli su kaynağından alan Kruja, şahane manzarası, tarihi çarşısı ve kalesi ile görülmesi gereken yerlerden. Başkent Tiran’dan günübirlik gidilmesini tavsiye ediyorum.

Akçahisar Kalesi olarak da bilinen Krujë Kalesi, buranın en önemli görülmesi gereken yeri. Kale içerisinde yer alan İskender Bey Müzesi gezilmeli. Kalenin giriş kısmında uzayan Eski Osmanlı Çarşısı alışveriş yapmak için ideal. Osmanlı’dan izler taşıyan Murad Bey Cami de, 1534’te inşa edilmiş bir Osmanlı yadigârı. Kruja’nın merkezinden hareket eden minibüslerle Kruja Kalesine doğru giderken yol üzerinde yer alan Kruja Bektaşi Tekkesi de görülmeye değer.

5. Durres

Arnavutluk Gezi Notları

Dıraç olarak da bilinen Durrës, Tiran’dan sonra Arnavutluk’un en büyük ikinci şehri. Tiran’ın 33 kilometre batısındaki kent, tarihi ve ekonomik açıdan önemli bir tatil yeri.Durres’te, sahil kesimi oldukça popüler. Adriyatik Denizi’nin nispeten dar bir bölgesinde yer alan Durres’in karşı kıyısında İtalya’nın Bari ve Brindisi kentleri yer alıyor.

Kentin en önemli tarihi yapıları, Fatih Sultan Mehmet’in adının verildiği Fatih Cami, tarihi Ortodoks Kilisesi ile Eski Kale’den kalma tarihi kule görülebilir. Ayrıca Durres’in gezilecek yerleri arasında Antik Tiyatro, Kral Zog’un Kalesi, İskender Bey Heykeli ve heykelin bulunduğu meydan yer alıyor. Modern bir liman şehri olan Dıraç Arkeoloji Müzesi’nde Osmanlı dönemine ait pek çok eser

6. İşkodra

Skodra, İşkodra, Arnavutluk

Balkanlar’ın en büyük gölünün ve Türk başlığına benzediği için Taraboş adı verilen dağların çevrelediği İşkodra, üç bin yıllık Rozafa Kalesi ile Arnavutluk’un tarihi merkezi. Kentin gezilecek yerlerinden ilki olan Rozafa Kalesi, Bojana ve Drin Nehirleri ile çevrili, kentin manzarasının en güzel göründüğü nokta. Tarih Müzesi, Türk Hamamları, dar sokaklardaki eski Osmanlı evleri, Osmanlı Hapishanesi, Dilaver Paşa Evi, 14. yüzyıl tarihli St. Stephen Katedrali, 19. Yüzyıl tarihli İşkodra Katedrali ve bir kiliseden dönüştürülen Fatih Sultan Mehmet Cami de görülebilir.

İşkodra’nın en eski yapısı 1773’te Arnavut Mehmet Buşati Paşa’nın yaptırdığı Kurşunlu Cami’yi görün. Kentin merkezinde yer alan pek çok kafe, bar ve restoranın bulunduğu yayalara ait bir cadde olan Kolë Idromeno Caddesi de, İşkodra’nın en popüler yeri.

7. Saranda

Saranda, Arnavutluk

Adını Santi Quaranta (40 Azizler) kelimelerinden alan Saranda, Arnavutluk’un güneyinde yer alıyor ve Arnavutluk Rivierasının en önemli turistik yerlerinden biri. II. Dünya Savaşı sırasında İtalyan himayesi döneminde Benito Mussolini’nin büyük kızı Edda Mussolini’nin onuruna “Porto Edda” olarak adlandırılmıştı. Yunanistan sınırına yakın şehir, başkent Tiran’a 300 km (8 saat) uzaklıkta. Marmaris tadındaki kasaba sakin ve huzurlu.

8. Vlore

Vlore, Arnavutluk

Vlora veya Türkçe adıyla Avlonya, ülkenin Dıraç’tan sonra en büyük liman kenti. Arnavutluk’un en eski kentlerinden biri olan Avlonya, Antik Yunanlar tarafından MÖ 6. yüzyılda kurulmuş. 1912’de Arnavut Bağımsızlık Bildirgesinin ilan edildi şehir olmasıyla “bağımsızlık kenti” (Qyteti i Pavarësisë) olarak da anılıyor.

Berrak tertemiz suları ile güzel sahil şeridi ve harika plajlara sahip. Deniz tatili düşünenler için uygun fiyatlı bir alternatif olabilir. Avlonya’da, Mimar Sinan’ın eseri olan tarihi Muradiye Camii, ve Neşat Paşaoğlu Camii görülecek yerler arasında.

9. Gjirokastra

Gjirokastra, Arnavutluk

Gjirokaster (okunuşu Cirokaster) şehri de Berat gibi Arnavutluk’un UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan diğer bir şehri. Her sokak  Arnavut kaldırımı ile kaplı ve şehir 20. yüzyılın başında donmuş gibi. Müzekent Gjirokaster (Türkçe adıyla Ergiri) tarihi yapıların çoğu 17. ve 18. yüzyıla ait. Evlerinin hemen hepsinin çatıları da taşlarla örtülü ve bu nedenle ‘Taşın Şehri’ olarak anılıyor. Gri renkteki taştan yapılma çatılar şehre ayrı bir hava katıyor.

Balkanların en büyük ikinci kalesi olan Gjirokastër Kalesi, buranın en ünlü ve görülmesi gereken yeri. Mali Gjeri Dağı eteklerine kurulan şehrin tepesinde yer alan gösterişli Kale surları içerisinde beş kule ve ev, saat kulesi, kilise, çeşmeler, at ahırları gibi yapılar var. Alman işgaline karşı komünist direnişi simgeleyen bir de askeri müze barındırıyor. Gjirokastër eski Arnavut komünist lider Enver Hoxha’nın ve aynı zamanda tanınmış yazar Ismail Kadare’nin doğum yeri. Enver Hoxha’nın evi müzeye çevrilmiş. Sarandë – Gjirokastër otobüsleri öğlene kadar her saat hareket ediyor.

10. Ksamil

Ksamil, Arnavutluk Tatil Yerleri

Ksamil, Arnavutluk’un Avlonya iline bağlı Saranda belediyesinde bir köy. Saranda’nın 18 kilometre güneyinde, İyon Denizi’ne bakan berrak koyları ile Ksamil, Yunanistan’ın ünlü Corfu Adası’nın tam karşısında. 1966’da kurulmuş ve sosyalist dönemde zeytin, limon ve mandalina üretimiyle öne çıkmış.

Şimdilerde yerli ve yabancı turistlerin en uğrak sahil beldelerinden birisi. Yakınlarında yer alan Ksamil Adaları’na bot ve tekneyle gidilebiliyor. Arnavutluk’un turizm cenneti, yüzme mesafesindeki irili ufaklı adalarıyla ilgi görüyor. Butrint antik kenti bugün ülkenin en büyük açıkhava kent müzesi konumunda.

Ülkenin sahil kasabalarında turizm bilinci daha yeni yeni gelişiyor. Arnavutluk’un tıpkı Hırvatistan ve Karadağ gibi Adriyatik’te kıyıları var. Daha az ziyaret alan ülkenin güney sahilleri çok güzel ve çok daha ekonomik. Güneyin en gözde bölgesi Himara bölgesinde bulunuyor. Vlora şehrinden Saranda şehrine doğru uzanan bu bölgede özellikle Dhermia, Borsh, Jal ve Himara kasabaları en gözde plajlara sahip. Halkının çoğu evini pansiyona çevirmiş hizmet veriyor.

Arnavutluk gezilecek ve görülecek yerler listesi elbette bundan çok daha fazla. Burada değinmediğim yerlerde bulunduysanız deneyimlerinizi yorum kısmına yazın lütfen.

22 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  149,4k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Merhaba, Tiran’dan araç kiralayıp Makedonya’ya geçmek istiyorum, aracı sınır dışına çıkartmak konusunda sorun yaşar mıyım, bir bilginiz var mı acaba? Bir de bayram dönemlerinde kalabalık oluyor mu? Arnavutluk+ Ohrid, Üsküp gezmek istiyoruz, 1 hafta yeterli olur mu?
  Şimdiden çok teşekkürler

  • Araç kiralama firması uluslararası kiralama yapıyorsa sorun olmaz. Detaylı bilgim yok maalesef. Bayram’da o bölgede bulunmadım ama yaz tatili dönemine gelidiğinden turizm sezonu başlamış oluyor. 1 hafta Makedonya için fazlasıyla yeterli.

 3. Merhaba!
  Ben Arnavutluk Tiranda yaşıyorum.
  Araç kiralama şirketim var.
  Bana her zaman ulaşabilirsiniz.
  +355696849450

 4. Ksamil, Sarande ve Blue Eye yaptım, sahilden Budva-Kotor yapıp Dubrovnik’e kadar geçeceğim..
  Not:Ksamil’i görmeden ölmeyin derim 😄

 5. Tiran’dan araba kiralayıp Budva ve Kotor’a gideceğim ama güney plajlari uzak kalıyor. Yol uzerinde Tiran’a yakın plaj olarak nereyi tavsiye edersiniz?

  • Osmanlı’da Dıraç olarak bilinen Durres şehrine gidebilirsin. Yine Karadağ’ın Ülgün oalrak bilinen Ulcinj kasabası da tatil bölgesi. Her ikisinde denize girilebilir.

 6. Arnavutluk’a vize yok gidilip gezilmesi görülmesi gereken yerlerden. Pişman olunmayacak bir tatilin etkisinde kalabileceğiniz bir ülke. Hatta gitmişken diğer yakın ülkelerede kolaylıkla geçiş yapabilir, vizesiz gezebilirsiniz. Ttavsiye ederim, uzun süre kaldım ve zevk aldığım bir ülke…

 7. Yazin Balkan turu yapacağım. Sizin çizdiğiniz yoldan ilerleyeceğim. Gidecegim yerlerde Couchsurfing yapacağım. Bu havaalanında problem olur mu ?

  Otel rezervasyonu yaptirmak istedim gideceğim gunden 5 gun oncesine kadar iptal ettirme sansim var, işime yaramaz yani. Nasil yapacağım yardimci olursaniz sevinirim.

  • Öncelikle hangi ülkeye gidersen git, ilk gideceğin ülkeye dair elinde 2 günlük otel rezervasyonu olsun. Bunu booking.com sitesinden yap veya ilk gün hostelde kal ve hostel konaklaması yaptığına dair ödemeyi yazıdır. Sonrasında git Couchsurfing yap, ama kapıları geçerken Couchsurfing’den bahsetme. Olumsuz bakabilirler. Yanında mutlaka sınır geçişlerinde göstereceğin kredi kartın ve Debit kartın olsun. Mümkünse her sınır geçişinde cebinde 500 Dolar da nakit olsun. Sınır geçişlerinde kıyafetine ve hal hareketlerine daha dikkat et.

   Denilenleri harfiyen yap, güler yüzlü ol, ne için geldiklerini sorduğunda tatilde olduğunu, hatta kaç gün tatili varsa o kadar tatilde olduğunu ve ziyaret edeceğin ülke hangisiyse onu merak ettiğini ve görmeye geldiğini söyle.

   Mümkünse her sınır geçişinde, gideceğin ülkede kalacağın ilk yer ile ilgili elinde rezervasyon olsun. Hostelde kal.

   Booking.com’da bazı otellerde 1 gün öncesinden iptal edebiliyorsun, iptal edemesen de git kal. Sorun yaşamama adına.

 8. Kemal Bey, biz 3 çift bu yaz gitmeyi düşünüyoruz. Sahilde ev tutmayı ve hem doğasını hemde tarihi dokusunu gezmek istiyoruz araba kiralayıp. Önerileriniz olursa çok memnun kalırız. Şimdiden çok teşekkürler.

 9. Merhaba. Yilbasi haftasi gitmeyi düşünüyoruz. Bekar olduğumuz için gece hayati ve mekanlar nasıl Tiran’da? Bir de strip clup var mı? Tesekkurler 😉

 10. Kemal Bey Merhaba, Tiran – Vlore arası otobüs ile ne kadar sürdü acaba? Tiran dan günübirlik gidip gelinebilir mi sizce? Teşekkürler…

  • Tiran – Vlore arası 150 km, arabayla 2-3 saat ama toplu taşımayla gidecekseniz Durres üzeriden olduğundan daha uzun süreceği kesin. Sabah erkenden yola düşer gece fönderseniz olabilir, ama ben genelde kısa ziyaretlere taraftar değilim

 11. Yazın mutlaka Sarande ve Vlore’ye gidin. Hep meşhur ülkelerin meşhur yerlerine gitmeyin. Muhteşem plajları var ve ilkbaharda tadına doyum olmaz. Hatta İtalya’ya buradan feribot kalkar.

 12. Arnavutluk’un güney sahili muazzam güzelliklere sahip. Ulaşması biraz dertli ama kesinlikle değer.
  Arnavutluk’ta gerçek bir macera isteyenler ise Durres – Tiran arasında çalışan trenle seyahat etmeyi deneyebilirler 🙂

 13. İyi günler Kemal bey. Ulaşım konusunu nasıl hallettiniz, araç bulmak kolay mıyıdı? İngilizce biliyorlar mı?

  • İngilizce bilen az, ama gidecek yeri ve otobüs dediğinizde yardımcı oluyorlar. Hemen her yere kolay ulaşım var ama yollar kötü ve süre olarak uzun. Fiyatlar makul.

 14. Hakkatten az biliyoruz Arnavutluğu, yok dürüst olmak gerekirse hiç bilmiyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra gitmek istedim. Galiba vize de istemiyor değil mi?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın