En uygun uçak bileti için erken rezervasyon mu yapılmalı, yoksa son dakika fırsatları mı kovalanmalı? Seyahat etmeyi sevenleri için, bu sorunun cevabı en uygun uçak bileti fiyatlarını yakalayabilmek adına çok önemli. Ne de olsa en çok seyahat bütçesini harcadığımız yelerden biri uçak bileti fiyatları.

Benim gibi sık sık yurtdışı seyahatine çıkanlar için uygun uçak bileti fiyatı yakalamak çok önemli, çünkü seyahat etmeyi seviyoruz ve bunun için bir servet ödemek istemiyoruz. Eğer ucuz uçak bileti bulmanın püf noktalarını bilirsek, seyahat maliyetlerimizi daha da ucuza getirebilmemiz mümkün. Bunun için öğrenmemiz ve uygulamasını alışkanlık haline getirmemiz gereken bilgiler var.

Uygun uçak bileti al

Uygun uçak bileti bulma yolları

En ucuz uçak biletini bulmak için en doğru rezervasyon zamanlarını analiz eden, çeşitli havayolu firmalarının yayınladıkları raporlar bu konuda bize biraz yol gösterebiliyor. Bu yüzden havayolu şirketlerinin veya karşılaştırmalı uçak bileti sunan firmaların e-posta listelerine kaydolmak iyi fikir. Bu şekilde güncel kampanyaları ilk önce duymak fırsatı doğuyor.

Erken satın alın

Uygun uçak bileti arama motoru olan Skyscanner’a göre en uygun fiyatlı uçak biletini bulmak için, tüm destinasyonlar göz önünde bulundurulduğunda, seyahatin ortalama 27 hafta öncesinden uçak bileti aramaya başlamamız gerekiyor. Tabi eğer seyahat zamanımıza karar verdiysek!

Özellikle yurt dışı uçak bileti için, yolcular, en düşük fiyatı bulabilmek için 12 gün boyunca takip ediyor. Bu 12 gün süresinde bile fiyatlar ortalama %5 değişebiliyor.

Ne yazık ki bizlerin erken rezervasyon kavramına henüz yeterince alışamadığımızdan, %57’miz geç rezervasyon yaparak en uygun fiyatları kaçırıyor. Önceliklerimizden birisi ne zaman tatile çıkacağımıza karar vermek olmalı. Buna ne kadar erken karar verirsek, havayolu firmalarının kampanyalarını değerlendirme şansımız o kadar yükselir.

Artık çoğu havayolu firması 1 yıl kadar öncesinden normal fiyatın nerdeyse üçte birinden daha ucuz şekilde uçak bileti kampanyaları duyuruyor. Erken kapılan koltuklardan arta kalan boş koltuklar uçuşa yakın dönemde düzenlenen daha az indirimli kampanyalarla dolduruluyor.

en ucuz uçak bileti

Uçak bileti ne kadar önce almalı

Skyscanner ‘Rezervasyon İçin En Uygun Zaman’ raporuna göre, en uygun fiyatlı uçak biletleri, seyahat tarihinden 27 hafta önce, yani seyahatin 6-7 ay öncesinde bulunabiliyor. Ancak bu dönemde biletini alanların ortalama uçak bileti fiyatlarına göre %14,9 oranında kâr elde ettiğini unutmamalı. Bu tasarruf uzun mesafe uçuşlarında 250-300 TL gibi bir rakama denk geliyor.

Havayolları, 1 yıl önceden fiyatları sisteme girmeye başlıyor ve promosyon uygulanan ilk 5 veya 10 koltuk dışındaki biletleri yüksek fiyattan satıyor. Yurtdışı uçuşlarında ortalama 171 gün önce, fiyatlar en düşük seviye iniyor. Sonrasında ise hafif bir çıkış görülüyor.

Son 1 ayda ise fiyatlarda neredeyse %40’a varan artışlar yaşanıyor. İç hatlarda daha hızlı karar alabildiğimiz için en ucuz bilet, seyahatin 57 gün öncesinden bulunabiliyor. Uçuştan 6 ay kadar öncesinde bilet alacaksanız bunu duyurulan kampanyalı biletler olmasına dikkat edin.

Son dakika ucuz uçak bileti bulma ise pek de bizim tatil davranışımıza uygun görünmüyor. Son dakika fırsatları daha çok 5 saat ve üzerindeki uzun mesafeli uçuşlar için geçerli. Seyahatten 1 hafta öncesinde genellikle uçak bileti fiyatları roket gibi yükseliyor. Rekabetin yüksek, havayolu firmasının çok olduğu ülkelerde bu bir fırsat, ama bizde bu fırsatları yakalamak çok zor görünüyor.

Örneğin İstanbul-Tayland uçuşları için seyahat tarihinden 15 hafta öncesinde bilet fiyatları daha yüksekken, en uygun fiyatı genellikle 5 hafta öncesinde bulmak mümkün. Diğer yandan böylesi uzun mesafeli uçuşlarda uçuş günü yaklaştığı ölçüde fiyatların son derece hareketli olabiliyor. Fiyatların hızla yükselebileceği de akılda tutulmalı. Bu bir kumar gibi görünüyor.

Dünyanın en büyük online seyahat sitelerinden Kayak.com verilerine göre ise, seyahatin 34 gün öncesinde; Expedia.com verilerine göre ise 3 ay öncesinde en iyi fiyatlar yakalanabiliyor. Gördüğünüz gibi bilgiler siteden siteye, ülkeye, uçulacak yurtiçi veya yurtdışı rotaya göre değişebiliyor.

Burada kesin bir bilgiden söz etmek doğru olmaz. Kampanya dönemlerinde uçak bilet almak sık sık hatırlatacağım en önemli konu.

Uçak Bileti Ne Zaman Alınmalı
Uçak Bileti Ne Zaman Alınmalı?

Hangi sezonda uçmalı

Seyahat için düşük sezonlara odaklanın. Yaz uçuşları, yüksek sezon olması nedeniyle daha pahalı. Yine de yazın başlangıcı ve sonlarında daha uygun uçak bileti bulmak mümkün. Örneğin Haziran başı ve Ağustos’un son haftası dönemleri, tatil ayları olan Haziran sonu, Temmuz ve Ağustos başında göre daha uygun bilet satın alma zamanı. Bu yoğun ayların öncesi ve sonrasındaki Mayıs ve Eylül ayları ucuz bilet için daha uygun tabi.

Skyscanner’in hazırladığı uçak bileti fiyatı analizleri raporuna göre, yılın tüm ayları baz alındığında, ucuz uçak bileti için en uygun zamanın Mayıs ayı olduğunu ortaya koymuş.

Azerbaycan

Hangi gün uçmalı?

Biz hep Çarşamba günleri en ucuz bilet bulunur diye biliyoruz. Son zamanlarda gelen, Airlines Reporting Corp’un 94 milyar Dolar değerinde 130 milyon uçak biletini analiz ettiği çalışmanın verilerine göre, haftanın en ucuz günü Pazar olarak öne çıkıyor. Bunu ikinci sırada Cumartesi takip ediyor ve Cumartesi günü fiyatlar Pazar gününe göre %1.6 artıyor. Üçüncü sırada da Çarşamba geliyor.

Yani en ucuz uçak bileti Çarşamba günleri bulunur efsanesi yıkılmış gibi görünüyor. Pazartesi bilet fiyatları ise önceki en ucuz gün Pazar’a göre %16 daha yüksek. En pahalı gün ise Cuma günleri olduğu ortaya çıkıyor. Bunda haftasonu için yapılan seyahat planlarının büyük etkisi var.

Başka analizlerde ise Perşembe günleri gidiş Çarşamba günleri dönüş şekline alınan biletler, haftanın diğer günlerine göre %21 daha ucuz olduğu ortaya konmuştu. Çoğu havayolu firması Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri fiyatları 30$-50$ yükseltiyor. Mümkünse eğer uçuşları hafta içi gidiş ve dönüş şeklinde ayarlamalı.

Ben yine burada gidilecek rotanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Örneğin sıkça talep gören bir haftasonu tatil rotasına, Pazar günü uygun fiyatlı gidiş bileti bulmak daha kolay bence. Zira herkes bu tatil yerinden dönerken uçağın boş dönmemesi için koltuk fiyatlarının daha da aşağı düşmesi gerekir.

Malta

Gidilecek yerde 1 haftadan az planlanan tatile uygun uçak bileti fiyatları daha yüksek. Gidiş dönüş alınan biletlerde, tatil yerinde en az 1 Cumartesi konaklaması kesinlikle tavsiye ediliyor.

Ucak-Bileti-Almak

Göz at: Gezi ve Seyahat Kaynakları

Her ülke için farklı zamanlar

Skyscanner’ın Rezervasyon İçin En Uygun Zaman raporunda, en uygun seyahat zamanlamaları ülke bazında da araştırılıyor. Araştırmaya göre Almanya ve ABD’ye gitmek için en uygun ay olan Şubat’ta uçan seyahat severler, Almanya için yaklaşık 243 TL, ABD içinse yaklaşık 776 TL tasarruf edebiliyor. İspanya’ya ise Ocak ayında uçanlar, Ağustos’a kıyasla yaklaşık 279 TL kar ediyor.

Ocak- Mart ortası $
Mart Ortası- Mayıs Başı $$
Mayıs Başı- Haziran Ortası $$$
Haziran ortası – Ağustos sonu $$$$

Ağustos Sonu – Ekim Ortası $$$
Ekim Ortası – Aralık Sonu $$
Aralık Sonu $$$$

Tayland ve İngiltere’ye ise Türkiye’den Mayıs ayında seyahat edenler, en yoğun sezon olan Ağustos’a kıyasla 293 TL ile 322 TL arasında tasarruf edebiliyorlar. Her zaman önerdiğim şeyi burada yine hatırlatmak istiyorum. Tatil için uygun bilet nereye varsa oraya tatile gidin. Bir yeri kafaya takıp oraya gitmeye çalışmayın. Gitmek istediğiniz yere uygun bilet yakaladığınızda kaçırmayın.

Ucak-Bileti-Ne-zaman

Uygun hava limanı seçimi

Havayolu firması ve havalimanı seçimi fiyatlarda büyük değişimler yapabiliyor. Atatürk Havalimanından olan uçuşlar ile Sabiha Gökçen’den olan uçuşlar arasındaki fiyat farkının olmasının sebebi bu.

Düşük fiyatla uçan havayolları bu havalimanlarını kullandığından, uyguladıkları bilet fiyatı ücretleri de daha düşük. Konfor düşkünü olmayanlar bu havayolları ile uçabilir.

Uygun fiyat için ‘Fiyat Alarmı’

Skyscanner ve ucakbileti.com.tr gibi hizmet bedeli almadan fiyat karşılaştıran siteleri kullanmak, geniş bir yelpazeden fiyat kıyaslama olanağı vererek, seyahatseverlerin en ucuz bileti bulmasına yardımcı oluyor. Ayrıca seyahat zamanından birkaç ay önce bilet fiyatlarını kontrol etmeye başlayarak fiyatlar düştüğünde satın almak büyük önem taşıyor.

Uygun fiyat zamanlaması ülkeye göre değişse de, uçak bileti takip siteleri sayesinde dilediğiniz uçak biletinin fiyatı düştüğü anda bundan hemen haberdar olmak mümkün. Havayolu şirketleri gelirlerini maksimize etmek için talep arttıkça bilet fiyatlarını yükseltiyor, satışlar düştüğünde ise hemen promosyonlara başlıyor.

Promosyonları ve fiyat düşüşlerini yakalamak için de airfarewatchdog, Skyscanner, Farecompare gibi sitelerin fiyat alarmı seçeneklerini kullanmayı unutmayın.

En ucuz uçak bileti ne zaman alınmalı konusunda sizlerin öneri ve tavsiyelerinizi aşağıdaki yorum kısmında duymak isterim?

Önceki blog yazısıRuhların Yeri (Ruh Ordo) Müzesi, Kırgızistan
Sonraki blog yazısıPamukkale Nerede 📍 Pamukkale’ye Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

62 YORUM

 1. Uçak bileti fiyatları tüm bilet satış sitelerinde ortalama aynıdır. Hafta sonu uçak bileti fiyatlarında artış olur birde aynı gün veya bir sonraki gün için uçak bileti almak istediğinizde yüksek fiyatlar karşınıza çıkabilir bunu engellemek için uçuşa en geç bir hafta kala uçak biletinizi almanızı öneririz.

  Fiyat kriterleri uçuş saatine göre değişkenlik gösterir genelde uçmak istemediğiniz saat dilimlerin de ucuz fiyatlara bilet bulabilirsiniz.
  Rekabeti yüksek istikametler örneğin İstanbul-Antalya arası uçak bileti fiyatları genelde ucuz olur İstanbul Yeni Hava limanında bu istikamete 65 TL ye dahi bilet bulabilirsiniz

 2. Thy hayal kırıklığı firma ismi markalaşmış ekibi ve personelleri küstah ve çok terbiyesiz. Bugun anladım ki thy pişmanlık basit bir şekilde yaşadıklarımı anlatmak isterim seyahat eden biri iseniz sizlerinde yaşaması yüksek bir olasılık. 21.20 Atatürk Hava Limanı- Adana uçuşunu saat 21:00 da kapıda olmamıza rağmen kaçırdık bilet satış noktasına gidip biletimizi degistirmek istedigimizde personel 23:00 uçağında bulunan Business koltugunu onermeyip gece 02:20 uçağında yer oldugunu soyleyerek biletimizi değiştirdi. Kontuarda biletimizi almaya gittigimizde durumumuzu anlatip şikâyet birimini istedik. Konusmanin ilerlemesinin akabinde küstah ve saygısızca ne yani paramı istiyorsunuz benden paramı vereyim size diye cevap aldim. Bunu soyleyen kisi yonetici/sorumlu pozisyonunda çalışan supervisor. Isin sonunda thy personeli tarafindan aşağıladık ve ulaşabildiğimiz yerlere kadar ulaştık yine hicbirsey degismedi sonucsuz kaldi tabiri cahizse paramız ile rezil olma deyimi thy yaşattı

  • Kesinlikle katılmıyorum THY gayet iyi bir firma kapıda olmam gereken saatte varamadım kaçırdım derken THY gişesinden yardım istedim. Sağolsunlar en hızlı sekilde kapıya vardık ama komik olan ise su 🙂 5 dakika sonra ekranda uçagın yarım saat geç kalcagı soylendi. Terlemem boşuna gitti ama olsun ilgi alaka çok iyiydi.

   • Amerika Turkiye arasi farkli firmalarla ucmus birisi olarak THY’den gercekten cok memnunum. Calisanlari, hizmet kalitesi, ikramlari her sey harika. Guvenli ve rahat bir yolculuk icin tavsiye ediyorum.

 3. Kemal bey uçak bileti ile ilgili hep sayfanız karşıma çıkıyor. Makaleleriniz çok okunaklı ve bilgilendirici.Sitenizi sürekli takip ediyorum. Tekrar görüşmek üzere.

 4. Merhaba…
  ”X acenteden ucuza bilet alıyorum, düşük servis ücretiyle bilet satıyorlar” gibi yalanlar söyleyerek internet sitesinin reklamını yapmaya çalışan arkadaşlara inanmayın. Hiç bir havayolu şirketinden ucuza bilet satamaz bir seyahat acentesi. Bir kere bu işin yaptırımları var. Bazı arkadaşlar havayolu şirketinden bile ucuza satıyorlar gibi saçma yorumlar yazmış; kısacası İMKANSIZ deyip geçelim.
  Örneğin Türk Hava Yolları’nın resmi internet sitesinde 99 lira olan bir bileti, kendinizi de parçalasanız acente olarak 98,99 liraya satamazsınız, cezayı yersiniz. Keza diğer havayolu şirketleri de çok katı bu konuda.
  Gelelim yurtdışına nasıl ucuz bilet alabileceğiniz konusuna…
  Bazı prim usülü çalışan firmalar uçak biletinden kâr etmeden ve aksine zararına satış yapabiliyor.
  Türkiye’de cezası var, evet. Fakat yurtdışındaki firmalara zaten pazarı ele geçirmek için prim ödeniyor ve fiyatlar konusunda müdahele edilmiyor. Onlar da primden kazandıklarını yeterli görüp, satışlarını arttırmak için uçak biletini ucuza satıyorlar. Kısacası Türkiye’de faaliyet gösteren hiç bir acente bunu yapamaz. Bildiğim bir iki internet sitesi var, 1000 dolara yakın olan uçak biletlerinde yaklaşık 100-150 dolar kâr ile bilet satın alabileceğiniz; fakat reklamını yapmayacağım. Ki zaten her bilgisayar başına geçip, url’yi yazan insan siteye giremiyor. Belli başlı kuralları ve kriterleri var.
  Afrika ve Amerika seyahatlerini %40 ucuza getirebilirsiniz.
  2-3 bin liralık uzak doğu seyahatlerinde ne yaparsanız yapın elde edeceğiniz kâr 100-150 lira civarında olacaktır. Acenteden bilet alıp değişiklik yapmak istediğinizde kesinlikle kabul edip para ödemeyin. Çünkü acenteler bilet satışından değil, bilet değişikliğinden ve iptalinden para kazanırlar daha çok.
  Afrika’ya seyahat eden arkadaşlar bana ulaşırlarsa yardımcı olabilirim bu konuda.

 5. Ben kendi deneyimimi aktarmak istiyorum.
  skyscaner’e baktıktan sonra Avrupa içiyse Ryanair, Wizz air ve Easyjet’e de bakılabilir. Gideceğiniz ülkenin ucuz uçak şirketlerini de araştırmalısınız. Ben genelde biletlerimi 1 ay öncesinden alıyorum, ama bazen de 3 ay öncesinde. Tamamen uçuş zamanına yerine göre değişiyor.
  1 ay öncesindne bilet alarak Avrupa’da 5 uçak biletini 100 euroya almıştım 2 yıl önce.
  3 ay önce de
  Vilnius-Paris
  Paris-Berlin
  Berlin-Bremen(tiren)
  Bremen-Vilnius’a uçak bileti almıştım. Hepsi yaklaşık
  20+35+20(tiren)+20 Euro olarak bana yansımıştı. Mesafelere dikkat edersek gayet ucuz.
  Saygılarımı sunarım herkese, iyi eğlenceler.

 6. Faydalı yorumlarınız için teşekkürler. Çok faydalı konulara değinmeniz çok güzel. Nice insanlar her zaman uçak biletlerini pahalı bilirler ancak ucuza da alınabileceğini bir kez de siz vurgulamışsınız.

 7. Arkadaşlar öncelikle paylaşımlarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ben her yıl tatil için Uzakdoğu’ya gidiyorum. Zaman probleminiz yoksa aktarmalı uçuşları tercih edin biletlerinizi 3 ay önceden alın. Acenteler yerine internetten daha ucuza alabilirsiniz. Hiçbir bağlantım olmayan ekobilet.com adresini tavsiye ederim ben en uygun oradan bulabiliyorum. Teşekkürler.

 8. Yorumlarınız çok güzel, neden ucuz bilet almak varken pahalı bilet alalım ki! Bence çeşitli siteleri sürekli denemeniz gerekir diye düşünüyorum.

 9. Yazınız gayet güzel olmuş. Hepsine katılıyorum, internet üzerinde uçak bileti almak çok mantıklı ve ucuz. Neden fiziksel bir acentadan almalıyım ki! Daha fazla ödemek için. Bir de smartucak.com sitesini ve biletbayisi.com ziyaret edebilirsiniz.

 10. Sitenize yeni üye oldum. Keşke daha önce olsaydım demeye başladım. Her yazınız ayrı bir bilgi kaynağı. Sayenizde çok şey öğrenmeye başladım.

 11. Uzun zamandır uçak biletlerimi biletbayisi.com üzerinden alıyorum, bazı zamanlarda havayollarından bile ucuza bilet kesme imkanı veriyorlar, hizmet bedeli denen acente hakkını biraz düşük aldıkları için böyle ucuz satabiliyorlarmış bende yeni öğrendim, belki bilmeyen arkadaşlarımıza bu bilginin bir faydası olabilir.

  • Hizmet bedeli denen naneyi isterse 0’a (sıfır) indirsin, hava yolu şirketinden ucuza bilet satamaz. Site reklamı yapmak için insanları yanlış yönlendirmeyin.

 12. Kemal Bey merhabalar,
  Gezmek, yeni yerler görmek, yeni insanlar ve toplumlar tanımak, benim ruhumu rahatlatan tek şey. Özellikle sizin yazılarınız ve yaşam tarzınız ile birkaç gezi yazısı yazanların da etkisiyle ben de gezdiğim, gördüğüm yerleri paylaşma ihtiyacı duydum. Heyecanlı bir şekilde blog oluşturup yazmaya başladım. Sizin paylaşımlarınızın keyfini de okuyarak sürdürmeye devem ediyorum. İyi ki böyle bir site kurup yazmaya başlamışsınız, bütün paylaşımlarınız için teşekkürler, ellerinize sağlık, yola devam….

 13. Öncelikle tavsiyeleriniz ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Gerçekten çok yardımı dokundu, sürekli takip ediyorum.

 14. Bir süredir facebook üzerinden sizi takip ediyordum. Bu yazıdan sonra bu sayfayı sık kullanılanlara ekledim. Ben de ucuz biletleri takip ediyor fakat istediğim fiyatları yakalayamıyordum. Buradaki ipuçlarını göz önüne alarak araştırma yapacağım bundan sonra. Çok teşekkürler bu emek dolu paylaşım ve sayfa için…

 15. Merhaba Kemal Bey, bugünkü tarihli Hürriyet Kelebek ekinde 3. sayfada sizinle ilgili haber okudum. Çok sevindim’ ” En Çalışkan Blog : YOLDA OLMAK ”, Cengiz Semercioğlu Haberi, 30.01.2015 CUMA.

 16. Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler,tecrübeler sonucunda edinilmiş bilgiler daha değerli oluyor. Rehber niteliğinde, sürekli okunacak bir yazı olmuş kayıt altına aldım. Kuzey ülkeleri için uçak bileti konusunda nasıl bir tavsiyeniz olur?

 17. Sizi; imrenerek ve özenerek takip ediyorum. Sizin paylaşımlarınızdan edindiğim bilgilerde harika. Teşekkürler…

 18. Buradaki tüm bileşenleri kullanarak biraz önce bana göre iyi bir fiyata Amsterdam bileti aldım. Teşekkür ederim.

 19. Sitenize yeni üye oldum. Keşke daha önce olsaydım demeye başladım. Her yazınız ayrı bir bilgi kaynağı. Sayenizde çok şey öğrenmeye başladım. Bu çizginizde devam etmeniz dileğiyle. Teşekkürler.

 20. Şuan iş yerindeyim ve aslında epey yoğunum ama bu harika siteden kopamıyorum şuan 🙂 Çoğu konu başlığının linkini alıyorum, daha sonra daha detaylı okuyacağım, notlar alacağım. Ve en önemlisi sevdiklerimle de paylaşıyorum. Saygılar.

 21. En çok kullandığım ve bana pratik gelen Skyscanner’ın internet sitesi. Benim de duyduğum, Avrupa için uçuştan 6 hafta önce bilet satın almak en avantajlı fiyatı sağlıyor. Tabii Noel, yılbaşı, Easter veya okulların yaz tatilleri dönemi hariç. Talebin yüksek olacağı tarihlerde ne kadar erken bilet satın alırsanız o kadar iyi.

 22. 22 yaşında kendince öğrenci mantığıyla mümkün olduğu kadar çok seyahat eden biri olarak, ucuz uçak biletlerini genel olarak promosyonlardan alıyorum ben.
  THY için: http://www.turkishairlines.com/tr-tr/ucak-bileti/yurtici-yurtdisi-ucus-noktalari?departure=istanbul&continent=all&class=economy
  Pegasus için: https://book.flypgs.com/Common/TripFinder.jsp
  Öte yandan özellikle yazın Antalya, Dalaman vb gibi yerlerden Charter uçuşlara bakmak da faydalı olacaktır. Ben, sadece bu 3 yerden oldukça ucuz biletler aldım. Kıbrısa gidiş dönüş 120 Tl, Rigaya 35 Euro gibi ücretlerle uçtum.

  Ben seyahat olayına biraz farklı bakıyorum aslında, bir yere gitmek isteyip ona göre bilet bakmaktansa, nereye uygun bir bilet bulursam, hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığım yerlere gitmeyi tercih ediyorum, böylece seyahatim hem ucuz hem de daha heyecanlı geçiyor. 🙂

 23. Seyahat etmeyi sevenler ve seyahat etmek isteyenler için çok faydalı bir makale olmuş. Sayenizde yolculuk hakkında bilmediğimiz birçok konuda bilgi sahibi oluyoruz. Teşekkürler.

 24. Ben 2005 yılından bu yana en ucuz nasıl uçulur? un cevabını erken davranmak olarak buldum. Ayrıca fazla düşünmek de insanı ucuz bilet almaktan alıkoyabiliyor. O yıllarda Sabiha Gökçen’den uçan adını hiç bilmediğim bir çok havayolları ile (Sky lines, My Air, Blue vb.) 20 Euro’ya Milano’ya, Bratislava’ya uçtuğumu biliyorum.

  Germanwings henüz yeni başlamıştı ve koltuk bile belirtmeden bilet satıyordu. Otobüs kuyruğu gibi bir kuyrukta önden binen öne oturur mantığıyla hem çok komik hem çok ucuz uçuşlarla nice Almanya şehrine gidebilme şansını yakaladım.

  Corendon ila defalarca Amsterdam’a gitme şansımı kullandım.. Belki bir riskti ama ben hiç düşünmedim sadece gitmek istedim ve gittim. Şimdi bunu yaptığım için çok memnunum. Çünkü o havayollarının hepsi birer birer kapandı (Bizi o kadar ucuza götürdükleri için sanırım:)). Şu anda da yaptığım tek şey kampanyaları kaçırmamak ve fiyatlar açıklanır açıklanmaz biletimi almak. Daha sonra o tarihte gidemezsem bile en azından yanan biletin parası içimi acıtmayacak kadar ucuz oluyor. Dolayısıyla benim tavsiyem gerçek kampanyaları kaçırmamak için yerli ve yabancı ilginizi çeken ülkelerin tüm havayollarına ait sitelere üye olmak ve size uygun olacağını düşündüğünüz seyahatlerin biletlerini 1 yıl önceden bile olsa satın almak.

  Herkese mutlu seyahatler dilerim. Bilirsiniz uçmak en büyük özgürlüktür. Sevgilerimle.

 25. Gerçekten çok ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Önerilerinizi mutlaka dikkate alacağım. Bugüne kadar sadece Skyscanner kullanıyordum ancak bu püf noktaları da oldukça önemli.

 26. Erken rezervasyon en uygun fiyatlı bileti bulmakta vazgecilmez evet bu tartışılmaz. Ben bilet almak için genelde skyscanner.com adresini kullanıyorum. Bu sitede de en çok dikkat etmeniz gereken ayarlar kısmından ülkeyi değiştirip aynı hatlarda uçuşu aradığınız zaman Türkiye Skyscanner’den 800€’ya buldugunuz bir bileti Fransa’700€ verebiliyor. Tek sıkıntı uygun fiyatı buldugunuz site Turkçe ve İngilizce desteklemeyebiliyor. Burda da Google Translate çözüm oluyor.

  Skyscanner’in anlaşmalı oldugu seyahat acentaları ülkeden ülkeye değişiyor. Mesela skyscanner Türkiye’den arama yaptığınız zaman Ppodo sitesinin fiyatlarına ulaşamazsınız ve gecen ay 100 adet 19€ dan Avrupa-Bangkok bileti sattılar. THY biletlerinde de İstanbul çıkışlı ve Avrupa çıkışlı uzakdoğu ve Amerika fiyatları ciddi oranda farkediyor. Bir çok Avrupa ülkesinden THY kampanyalar düzenliyor. Mesela aralık ayı için İstanbul-Bangkok gidiş ucak biletini 2500 TL’den alabilirken, aynı bileti Genova-Bangkok hattından 492€’dan (1377TL) alabilirsiniz ve yaklaşık 400€ gibi bir fark çıkıyor. Bu parayla da 2-3 günlük Genova tatili yapmanız mümkün. Üstelik tek yön Genova bileti alıp 2-3 konakladıktan sonra Bangkok dönüşü İstanbul’da valizinizi alarak, İst-Genova hattının vergisini iade alabilrsiniz.

  Genova sadece bir örnekti. Şu anda İtalya’nın bir çok şehrinden kampanyalar var. Business kabin için düşünüldüğünde bu fark 1000€’lara kadar çıkıyor. Erken rezervasyon kaçıranların birde lastminute.com/flights sitesine bakmasında fayda var. Bazen 1-2 ay önceden alınan biletlerden daha uygun fiyatlar verebiliyor.

 27. Havayollarının eposta gruplarına üye olmak kesinlikle güzel bir yöntem. Tüm kampanyalardan hemen haberdar olunuyor.
  Bilet karşılaştırma siteleri arasında benim de sıkça kullandığım Skyscanner var. En güzel özelliği ise tüm ay boyunca ve ülkeden ülkeye farklı havalimanlarını karşılaştırabilmesi.
  Bazı durumlarda asıl gitmek istediğiniz yerin 50-100 km ötesinde başka bir şehre çok ucuz uçuşlar olabiliyor.

  • Sık seyahat eden biri olarak bu püf noktaları bazen kendim de ıskalıyorum. Halbuki uçak biletini uygun fiyata yakalamak için biraz emek harcayıp bunu alışkanlık etmeli. Bütçeyi eğlenceye ve şehri keşfetmeye harcamalı.

 28. Her kuruş parayı mil kartıyla harcamak ve mil biriktirmek de mantıklı. Bir de Safari’de New private Window veya Chrome’da New Incognito Window açıp oradan satın almak.

 29. Merhaba Kemal Bey, kafama takılan bir olayım var. Şu ana kadar bir defa yurtdışına çıktım. Tecrübe sıfır. Yurtdışı çıkışlarda uçak biletini gidiş-dönüş almak daha cazip, fakat diyelim herhangi bir sebepten dolayı daha erken veya daha geç dönüş durumu nedir?

  Netleştireyim Tayland’a gitmek istiyorum. 1 ay kalabildiğimi biliyorum. Dönüşü 20 gün sonraya aldığımı varsayalım. Daha erken veya daha geç dönüş için olay nedir? Ek maliyet istediğim gün ve saat dönüş nasıl yapabilirim? Teşekkür ederim.

  • Aldığınız biletin sınıfına göre farklı şartlar olabilir. Ekonomi sınıf veya indirimli biletlerde değişim, iptal yapılmamakta.
   Yine de havayolları bilet alırken ufak bir ücret karşılığı değişiklik hakkını verebiliyor. Bilet rezervasyonu yaparken bu seçenekleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

 30. IPhonedan aldığım biletle laptoptan aldığım bilet arasında da 60 tl ye yakın bir indirim alabiliyorsunuz. Tesadüfen yurtdışı biletimi alırken farkettim bunu. Arkadaşlarım 510 TL’ye aldığı aynı bileti ben iPhonedan 450 TL’ye aldım.

  • Zeliha bu ilginç bir konu ve bu konuda ileride uzun süreli bir çalışma yapıp sonuçlarını paylaşacağım. Başlıbaşına bir araştırma ve bunu sunuma hazırlamak gerekiyor. Söylenenlerin bazıları sadece iddia, ama bazıalrında ise gerçeklik payı var.

 31. Seyahat severler icin gercekden cok faydali bi makale olmus. Ozellikle buraya şu zaman gideceğim demeyin indirimli ucus zamanima göre seyahat edeceginiz ülkeleri secin. Cok tesekkur ederim

  • Fakir mantığıyla seyehat. Amaç yurtdışına çıkmak değil, hayalini kurduğun yeri gezmek. Ha instagramda foto paylaşırım, şu kadar ülke gezdim diye ortamlarda anlatırım mantığına uygun bu fakir düşünceler.

   • Hayalleri besleyen nedir? Hayallerin bir gerçekleştirme sırası var mı? Benim hayalimde dünyanın her karış yerini görmek var ve bunun için ömrümün ve bütçemin yetmeyeceğini biliyorum. Aralık ayında Amsterdam’a ucuz uçak bileti bulduysam, ama benim hayalimde Peru’ya uçmak varsa; Peru’ya uçmanın maliyeti Asmsterdam’a uçmanın maliyetinin 5 katıysa nereye uçmalıyım? Amsterdam’a uçarsam hayallerinden feragat etmiş fakir gezgin mi oluyorum?

    Bu bakış açılarını nereden çıkarıyorsunuz bilmiyorum. Seyahat etmekteki amaç ‘bir ülke daha gördüm’ demek değildir elbette. Herkesin tatile, keşfetmeye ve belki uzaklaşmaya ihtiyacı var. Ama herkesin bütçesini hayallerini gerçekleştirecek kadar iyi olmayabilir. Herkesin hayalinde atıyorum Bora Bora Adası’nda denizin üzerindeki bir bungalowda uyanmak olabilir. Ben şimdi bunu gerçekleştiremeyeceğimi, ama gidip de Balkanlar’da Ohrid Gölü kenarında uyanabileceğimi biliyorum, çünkü gücüm buna yetiyor. Şimdi Peru hayaliyle yerimde durmaktansa ucuz uçak bileti peşine düşüp Ohrid’e gitmem, Amsterdam’a gitmem, İsfahan’a gitmem fakir düşünce midir?

    Bunlar mı Fakir düşünceler? Fakirlik de nedir, nereden çıktı? Düşüncenin fakir olması nedir? Amaç yurtdışına çıkmak değil, farklı bir ülkeyi, kültürü, coğrafyayı yakından görmek, deneyimlemek, anlamak ve tanımak ve bu deneyimelri, bilgileri swvdiklerinle paylaşmak oalbilir.

    Diğer yandan hiçbir amaç olmayabilir de? Belki yapayalnız gittiğim ülkenin sokağında hiç kimse ile konuşamdan, kültüre, yerel insanların hayatına dokunamdan öylesine dolaşmak ve sokaklarda kaybolmak istiyorum. Ya da birisi sırf gittiği ülkenin cafesinde bira, kahve içip eve dönmek istiyor olabilir. Belki sırf Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraf paylaşmak için de olabilir. Bu da o kişinin bir hayalidir. Yargılamayı, farklı gezi tarzlarını eleştirmeyi ve onlara kendi doğrularımızın ‘gerçek’ doğruymuş gibi sunmayı/dayatmayı bırakalım. ‘Fakir’ diye yaftalamayalım. Eğer hala öyle düşünüyorsan ‘fakir’ olmaktan gurur duyuyorum ve fakirlere bilgi ve deneyimlerimi sunmaya devam edeceğim.

    https://yoldaolmak.com/nicin-seyahat-etmeliyiz.html

    • Kemal Bey,

     Bende “fakir” olmaktan gurur duyuyorum ama özellikle de “fakir ama görmüş” olmaktan..Sevgiler

   • Nusret ben tüm dünyayı gezmenin hayalini kuruyorum. (Paris Eyfel’de selfie çekip, Milano’dan ayakkabı aldım demekse senin seyahat hayalin durma koş). Bunu yaparken de Paris’e gitmenin maliyetinin 2 kat altında Amsterdam seyahati bulursam bunu Amsterdaml ile değiştirip Paris seyahatini 2-3 ay sonraya erteliyorum.

    Senin gözünde ben Fakir mantıgıyla seyahat ediyorum ama cebinde milyonları olup, benim gibi 80 ülke 1000 den fazla şehir gezemeyen seyahat fakiri insanların yanında bunu da göğsümü gere gere anlatıyor, Instagram, Facebook’ta paylaşıyorum. Bak burda da paylaşıyorum.

    Sen de ucuz seyahat etmek isteyenleri aşağılarcasına eleştirmek yerine hayallerinin peşinden koşsan hayattan daha fazla keyif alabilirsin.

 32. 5 gun once Amsterdam’a gittim ve bugun Bruksel’den dondum. Elektronik biletimin uzeride gidiş 120 donus 112 TL yazıyordu. 6 Ay once almıstım. 🙂

 33. Ben de haziranda Granada da olacağım inşallah aynen söylediğiniz gibi büyük havaalanları ve küçük havaalanları arasında bariz fiyat farkı var, o yüzden Madrid havaalanı yerine Malaga yı tercih ettim. Deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler

  • Bu budget denilen nispeten daha küçük olan havalimanlarına düşük bütçeli havayolu firmaları uçuyor. Biletler daha ucuz. Diğer yandan bu havalimanları gidilecek şehrin çok uzağında olabiliyorlar. Bu tür havalimanlarını seçerken toplu taşıma olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Hoş günümüzde batıdaki havayollarının metro ve otobüs ile şehir merkezine bağlantıları gayet iyi.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın