En uygun uçak bileti için erken rezervasyon mu yapılmalı, yoksa son dakika fırsatları mı kovalanmalı? Seyahat etmeyi sevenleri için, bu sorunun cevabı en uygun uçak bileti fiyatlarını yakalayabilmek adına çok önemli. Ne de olsa en çok seyahat bütçesini harcadığımız yelerden biri uçak bileti fiyatları.

Benim gibi sık sık yurtdışı seyahatine çıkanlar için uygun uçak bileti fiyatı yakalamak çok önemli, çünkü seyahat etmeyi seviyoruz ve bunun için bir servet ödemek istemiyoruz. Eğer ucuz uçak bileti bulmanın püf noktalarını bilirsek, seyahat maliyetlerimizi daha da ucuza getirebilmemiz mümkün. Bunun için öğrenmemiz ve uygulamasını alışkanlık haline getirmemiz gereken bilgiler var.

uçak bileti ne zaman alınır

En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

En ucuz uçak biletini bulmak için en doğru rezervasyon zamanlarını analiz eden, çeşitli havayolu firmalarının yayınladıkları raporlar bu konuda bize biraz yol gösterebiliyor. Bu yüzden havayolu şirketlerinin veya karşılaştırmalı uçak bileti sunan firmaların e-posta listelerine kaydolmak iyi fikir. Bu şekilde güncel kampanyaları ilk önce duymak fırsatı doğuyor.

Erken satın alın

Araştırma sonuçlarına göre uygun fiyatlı uçak biletini bulmak için, tüm destinasyonlar göz önünde bulundurulduğunda, seyahatin ortalama 27 hafta öncesinden uçak bileti aramaya başlamamız gerekiyor. Verilere göre yurt dışı uçak bileti almak için araştırmalarımız 12 gün sürerken bu süre zarfında dahi fiyatlar ortalama %5 değişiyor.

Malta

Ne yazık ki zamanında seyahati planlayıp bileti çok erken dönemde düzenlenen kampanyalardan almak gibi bir alışkanlığımız henüz yeterince gelişmediğinden, yarımızdan fazlası geç bilet aldığından uygun uçak bileti fiyatlarını kaçırıyor. Demek ki ne zaman nereye gidebileceğimizi aylar aylar öncesinden planlamanız gerek!

Buna ne kadar erken karar verirsek, havayolu firmalarının kampanyalarını değerlendirme şansımız o kadar yükselir. Artık bazı havayolu firmaları 1 yıl kadar öncesinden normal fiyatın nerdeyse üçte birine uçak bileti kampanyaları duyuruyor. Uçak biletini daha uza alıp seyahat bütçemizi daha verimli kullanabiliriz.

Seyahatinizi çok erken planlarsanız ve kampanyaları takip ederseniz çok uygun fiyata uçak bileti yakalayabilirsiniz. Bir defasında ucuz uçak bileti kampanyası yakalamıştım ve İzmir’den gidiş dönüş 44 TL’ye bilet bulmuştum. Aynı şekilde Malta’ya da Türk Hava Yolları ile 69$’a gidiş dönüş bilet aldım.

Uçak bileti ne kadar önce almalı

En uygun uçak biletleri, seyahat tarihinden 27 hafta önce, yani seyahatin 6-7 ay öncesinde bulunabiliyor. Ancak bu dönemde biletini alanların ortalama uçak bileti fiyatlarına göre %14,9 oranında kâr elde ettiğini unutmamalı.

Havayolları, 1 yıl önceden fiyatları sisteme girmeye başlıyor ve promosyon uygulanan ilk 5 veya 10 koltuk dışındaki biletleri yüksek fiyattan satıyor. Yurtdışı uçuşlarında ortalama 171 gün önce, fiyatlar en düşük seviye iniyor. Sonrasında ise hafif bir çıkış görülüyor.

Son 1 ayda ise fiyatlarda neredeyse %40’a varan artışlar yaşanıyor. İç hatlarda daha hızlı karar alabildiğimiz için en ucuz bilet, seyahatin 57 gün öncesinden bulunabiliyor. Uçuştan 6 ay kadar öncesinde bilet alacaksanız bunu duyurulan kampanyalı biletler olmasına dikkat edin.

Son dakika ucuz uçak bileti bulmak diye bir şey yok maalesef. Seyahatten 1 hafta öncesinden itibaren uçak bileti fiyatları roket gibi yükseliyor. Avrupa gibi low cost havayolu firması çok olan ülkelerde uçak yeteri kadar dolmadığında son dakika boş uçmamak için fiyatlar indirilebiliyor. Rekabetin yüksek, havayolu firmasının çok olduğu ülkelerde bu bir fırsat, ama bizde değil.

Dünyanın en büyük online seyahat sitelerinden Kayak.com verilerine göre seyahatin 34 gün öncesinde, Expedia.com verilerine göre ise 3 ay öncesinde en iyi fiyatlar yakalanabiliyor. Gördüğünüz gibi bilgiler siteden siteye, ülkeye, uçulacak yurtiçi veya yurtdışı rotaya göre değişebiliyor.

Özetle, uçak biletinin ne kadar öncesinde alınmalı konusu her zaman gri bir alan olsa da net olan şey 1 yıl veya 6 ay önce yapılan kampanyalardan bilet almak en büyük fırsatınız olarak önünüzde duruyor.

Hangi sezonda uçmalı

Bu konuda nerdeyse hiçbir şüpheye düşmeden şunu söyleyebiliyoruz, yazın biletler pahalıdı. Çünkü yüksek sezon, çünkü insanlar en çok bu dönemde tatile çıkıyor. Talep bu dönemlerde arttığı için fiyat da artıyor. Haziran, temmuz ve ağustos ayları sezonun en yoğun dönemleri. Bu aylara ait biletler diğer aylardan daha pahalı.

O zaman seyahat dönemleriniz esnek ise düşük sezonlara odaklanın. Mayıs ve Eylül ayları ucuz bilet için daha uygun. Bu yoğun ayların öncesi ve sonrasındaki dönem olan haziran başı ve ağustosun son haftası dönemleri de nispeten makul fiyata bilet bulabilirsiniz. Yılın tüm ayları baz alındığında, ucuz uçak bileti için en uygun zamanın genellikle Mayıs ayı olduğu görülüyor.

Ocak- Mart ortası $
Mart Ortası- Mayıs Başı $$
Mayıs Başı- Haziran Ortası $$$
Haziran ortası – Ağustos sonu $$$$

Ağustos Sonu – Ekim Ortası $$$
Ekim Ortası – Aralık Sonu $$
Aralık Sonu $$$$

Özetle, tatil dönemleri uçak biletleri pahalı olur. Yılbaşı, bayramlarda ve yaz sezonu pahalı olur. O zaman neden seyahatinizi mayısta veya eylülde yapmıyorsunuz?

Hangi gün uçmalı

Biz hep Çarşamba günleri en ucuz bilet bulunur diye biliyoruz. Son zamanlarda yayınlanan raporlara göre haftanın en ucuz günü olarak pazar günü öne çıkıyor. Bunu ikinci sırada cumartesi takip ediyor ve cumartesi günü fiyatlar pazar gününe göre %1.6 daha yüksek. Üçüncü sırada da çarşamba geliyor.

Yani en ucuz uçak bileti Çarşamba günleri bulunur efsanesi yıkılmış gibi görünüyor. Pazartesi bilet fiyatları ise önceki en ucuz gün pazara göre %16 daha yüksek. Hafta sonu için yapılan seyahat planları nedeniyle cuma en pahalı gün.

Başka analizlerde ise perşembe günleri gidiş çarşamba günleri dönüş şekline alınan biletler, haftanın diğer günlerine göre %21 daha ucuz olduğu ortaya konmuştu. Çoğu havayolu firması cuma, cumartesi ve pazar günleri fiyatları 30$-50$ yükseltiyor. Mümkünse eğer uçuşları hafta içi gidiş ve dönüş şeklinde ayarlamalı.

Ben yine burada gidilecek rotanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Örneğin sıkça talep gören bir hafta sonu tatil rotasına, pazar günü uygun fiyatlı gidiş bileti bulmak daha kolay bence. Zira herkes bu tatil yerinden dönerken uçağın boş dönmemesi için koltuk fiyatlarının daha da aşağı düşmesi gerekir.

Gidilecek yerde 1 haftadan az planlanan tatile uygun uçak bileti fiyatları daha yüksek. Gidiş dönüş alınan biletlerde, tatil yerinde en az 1 cumartesi konaklaması kesinlikle tavsiye ediliyor.

Her ülke için farklı zamanlar

Almanya ve ABD’ye gitmek için şubatta uçarsanız daha tasarruf edebiliyorsunuz. İspanya’ya ise Ocak ayında uçanlar, Ağustos’a kıyasla çok daha ucuza gidebiliyor. Türkiye’den Mayıs ayında Tayland ve İngiltere’ye seyahat edenler, en yoğun sezon olan Ağustos’a kıyasla daha tasarruf edebiliyorlar.

Her zaman önerdiğim şeyi burada yine hatırlatmak istiyorum. Tatil için uygun bilet nereye varsa oraya tatile gidin. Bir yeri kafaya takıp oraya gitmeye çalışmayın. Gitmek istediğiniz yere uygun bilet yakaladığınızda kaçırmayın.

Uygun fiyat için ‘fiyat alarmı’

Uçak bileti fiyatlarını karşılaştıran siteleri, geniş bir yelpazeden fiyat kıyaslama olanağı verdiğinden en ucuz bileti bulma konusunda en yardımcı araçlarımız. Ayrıca seyahat zamanından birkaç ay önce bilet fiyatlarını kontrol etmeye başlayarak fiyatlar düştüğünde satın almak büyük önem taşıyor.

Uygun fiyat zamanlaması ülkeye göre değişse de uçak bileti takip siteleri sayesinde dilediğiniz uçak biletinin fiyatı düştüğü anda bundan hemen haberdar olmak mümkün. Havayolu şirketleri gelirlerini maksimize etmek için talep arttıkça bilet fiyatlarını yükseltiyor, satışlar düştüğünde ise hemen promosyonlara başlıyor.

Promosyonları ve fiyat düşüşlerini yakalamak için de airfarewatchdog, Skyscanner, Farecompare gibi sitelerin fiyat alarmı seçeneklerini kullanmayı unutmayın.

Keşfetmeye tutkuyla bağlıysanız mümkün olduğunca uçak biletininiz en ucuza almaya bakın. Kampanyalı ve promosyonlu ucuz uçak bileti kapmak istiyorsanız low cost hava yolu firmalarının e-posta listelerine kaydolun. Ucuza uçmanın püf noktası burada. En ucuz uçak bileti ne zaman alınmalı konusunda sizlerin öneri ve tavsiyelerinizi aşağıdaki yorum kısmında duymak isterim?

61 Yorumlar

 1. Uçak bileti fiyatları tüm bilet satış sitelerinde ortalama aynıdır. Hafta sonu uçak bileti fiyatlarında artış olur birde aynı gün veya bir sonraki gün için uçak bileti almak istediğinizde yüksek fiyatlar karşınıza çıkabilir bunu engellemek için uçuşa en geç bir hafta kala uçak biletinizi almanızı öneririz.

  Fiyat kriterleri uçuş saatine göre değişkenlik gösterir genelde uçmak istemediğiniz saat dilimlerin de ucuz fiyatlara bilet bulabilirsiniz.
  Rekabeti yüksek istikametler örneğin İstanbul-Antalya arası uçak bileti fiyatları genelde ucuz olur İstanbul Yeni Hava limanında bu istikamete 65 TL ye dahi bilet bulabilirsiniz

 2. Thy hayal kırıklığı firma ismi markalaşmış ekibi ve personelleri küstah ve çok terbiyesiz. Bugun anladım ki thy pişmanlık basit bir şekilde yaşadıklarımı anlatmak isterim seyahat eden biri iseniz sizlerinde yaşaması yüksek bir olasılık. 21.20 Atatürk Hava Limanı- Adana uçuşunu saat 21:00 da kapıda olmamıza rağmen kaçırdık bilet satış noktasına gidip biletimizi degistirmek istedigimizde personel 23:00 uçağında bulunan Business koltugunu onermeyip gece 02:20 uçağında yer oldugunu soyleyerek biletimizi değiştirdi. Kontuarda biletimizi almaya gittigimizde durumumuzu anlatip şikâyet birimini istedik. Konusmanin ilerlemesinin akabinde küstah ve saygısızca ne yani paramı istiyorsunuz benden paramı vereyim size diye cevap aldim. Bunu soyleyen kisi yonetici/sorumlu pozisyonunda çalışan supervisor. Isin sonunda thy personeli tarafindan aşağıladık ve ulaşabildiğimiz yerlere kadar ulaştık yine hicbirsey degismedi sonucsuz kaldi tabiri cahizse paramız ile rezil olma deyimi thy yaşattı

  • Kesinlikle katılmıyorum THY gayet iyi bir firma kapıda olmam gereken saatte varamadım kaçırdım derken THY gişesinden yardım istedim. Sağolsunlar en hızlı sekilde kapıya vardık ama komik olan ise su 🙂 5 dakika sonra ekranda uçagın yarım saat geç kalcagı soylendi. Terlemem boşuna gitti ama olsun ilgi alaka çok iyiydi.

   • Amerika Turkiye arasi farkli firmalarla ucmus birisi olarak THY’den gercekten cok memnunum. Calisanlari, hizmet kalitesi, ikramlari her sey harika. Guvenli ve rahat bir yolculuk icin tavsiye ediyorum.

 3. Kemal bey uçak bileti ile ilgili hep sayfanız karşıma çıkıyor. Makaleleriniz çok okunaklı ve bilgilendirici.Sitenizi sürekli takip ediyorum. Tekrar görüşmek üzere.

 4. Merhaba…
  ”X acenteden ucuza bilet alıyorum, düşük servis ücretiyle bilet satıyorlar” gibi yalanlar söyleyerek internet sitesinin reklamını yapmaya çalışan arkadaşlara inanmayın. Hiç bir havayolu şirketinden ucuza bilet satamaz bir seyahat acentesi. Bir kere bu işin yaptırımları var. Bazı arkadaşlar havayolu şirketinden bile ucuza satıyorlar gibi saçma yorumlar yazmış; kısacası İMKANSIZ deyip geçelim.
  Örneğin Türk Hava Yolları’nın resmi internet sitesinde 99 lira olan bir bileti, kendinizi de parçalasanız acente olarak 98,99 liraya satamazsınız, cezayı yersiniz. Keza diğer havayolu şirketleri de çok katı bu konuda.
  Gelelim yurtdışına nasıl ucuz bilet alabileceğiniz konusuna…
  Bazı prim usülü çalışan firmalar uçak biletinden kâr etmeden ve aksine zararına satış yapabiliyor.
  Türkiye’de cezası var, evet. Fakat yurtdışındaki firmalara zaten pazarı ele geçirmek için prim ödeniyor ve fiyatlar konusunda müdahele edilmiyor. Onlar da primden kazandıklarını yeterli görüp, satışlarını arttırmak için uçak biletini ucuza satıyorlar. Kısacası Türkiye’de faaliyet gösteren hiç bir acente bunu yapamaz. Bildiğim bir iki internet sitesi var, 1000 dolara yakın olan uçak biletlerinde yaklaşık 100-150 dolar kâr ile bilet satın alabileceğiniz; fakat reklamını yapmayacağım. Ki zaten her bilgisayar başına geçip, url’yi yazan insan siteye giremiyor. Belli başlı kuralları ve kriterleri var.
  Afrika ve Amerika seyahatlerini %40 ucuza getirebilirsiniz.
  2-3 bin liralık uzak doğu seyahatlerinde ne yaparsanız yapın elde edeceğiniz kâr 100-150 lira civarında olacaktır. Acenteden bilet alıp değişiklik yapmak istediğinizde kesinlikle kabul edip para ödemeyin. Çünkü acenteler bilet satışından değil, bilet değişikliğinden ve iptalinden para kazanırlar daha çok.
  Afrika’ya seyahat eden arkadaşlar bana ulaşırlarsa yardımcı olabilirim bu konuda.

 5. Ben kendi deneyimimi aktarmak istiyorum.
  skyscaner’e baktıktan sonra Avrupa içiyse Ryanair, Wizz air ve Easyjet’e de bakılabilir. Gideceğiniz ülkenin ucuz uçak şirketlerini de araştırmalısınız. Ben genelde biletlerimi 1 ay öncesinden alıyorum, ama bazen de 3 ay öncesinde. Tamamen uçuş zamanına yerine göre değişiyor.
  1 ay öncesindne bilet alarak Avrupa’da 5 uçak biletini 100 euroya almıştım 2 yıl önce.
  3 ay önce de
  Vilnius-Paris
  Paris-Berlin
  Berlin-Bremen(tiren)
  Bremen-Vilnius’a uçak bileti almıştım. Hepsi yaklaşık
  20+35+20(tiren)+20 Euro olarak bana yansımıştı. Mesafelere dikkat edersek gayet ucuz.
  Saygılarımı sunarım herkese, iyi eğlenceler.

 6. Faydalı yorumlarınız için teşekkürler. Çok faydalı konulara değinmeniz çok güzel. Nice insanlar her zaman uçak biletlerini pahalı bilirler ancak ucuza da alınabileceğini bir kez de siz vurgulamışsınız.

 7. Arkadaşlar öncelikle paylaşımlarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ben her yıl tatil için Uzakdoğu’ya gidiyorum. Zaman probleminiz yoksa aktarmalı uçuşları tercih edin biletlerinizi 3 ay önceden alın. Acenteler yerine internetten daha ucuza alabilirsiniz. Hiçbir bağlantım olmayan ekobilet.com adresini tavsiye ederim ben en uygun oradan bulabiliyorum. Teşekkürler.

 8. Yorumlarınız çok güzel, neden ucuz bilet almak varken pahalı bilet alalım ki! Bence çeşitli siteleri sürekli denemeniz gerekir diye düşünüyorum.

 9. Yazınız gayet güzel olmuş. Hepsine katılıyorum, internet üzerinde uçak bileti almak çok mantıklı ve ucuz. Neden fiziksel bir acentadan almalıyım ki! Daha fazla ödemek için. Bir de smartucak.com sitesini ve biletbayisi.com ziyaret edebilirsiniz.

 10. Sitenize yeni üye oldum. Keşke daha önce olsaydım demeye başladım. Her yazınız ayrı bir bilgi kaynağı. Sayenizde çok şey öğrenmeye başladım.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz