Arnavutluk‘un başkenti Tiran ilginç bir camiye ev sahipliği yapıyor. Balkanların en eski milletlerinden Arnavutlar, 1517’den 1912’ye kadar Osmanlı İmparatorluğu himayesi altında yaşamış ve Türkiye ile arasında derin tarihi bağların bulunduğu bir toplum. Arnavutluk gezisini kış mevsiminde yapmama rağmen bu az bilinen ülkeyi beğendim.

Her şeyin kolay olduğu ülkelerden değil, bu yüzden seyahat etmesi az biraz zahmetli ama diğer yandan bu da ülkeyi daha çekici yapıyor. Arnavutluk’da birbirinden ilginç gezilmesi ve görülmesi gereken yerler var. İskender Bey Meydanı’na nazır Hacı Ethem Bey Camii, duvar resimleriyle ünlü. 1793’te yapılan Ethem Bey Cami ile Saat Kulesi İslamiyet’in simgesi olarak kabul ediliyor.

Hacı Ethem Bey Camii, Tiran

Hacı Ethem Bey Camii, Tiran

Osmanlı’da minyatür sanatından batı tarzı resme geçiş sürecinde önemli bir yere sahip olan duvar resimleri, 18. yüzyılda Osmanlı saraylarından kısa bir süre sonra İstanbul dışındaki Osmanlı coğrafyasına da yayılarak konak, şadırvan, türbe ve camilerin duvarlarına da uygulanmaya başlanmış.

Bu süreçte, Tiran’da yer alan Hacı Ethem Bey Camii süslemeleri ve duvar resimleri açısından Balkanlardaki en önemli Osmanlı eserinden birisi. Tiran’da inşa edilen sekiz büyük camiden günümüze dek sağlam olarak ulaşabilen tek cami olan Ethem Bey Camii, 18 ile 19’uncu yüzyıllarda yapılmış. Sahip olduğu sanat ve mimari de­ğerlerinden dolayı İkinci Dünya Savaşı sonrasında kül­türel anıt ilan edilmiş.

İnşası ile ilgili bilgilerin duvarlarındaki Osmanlıca dört metinden öğrenildiği caminin, 1793 ile 1794’te Tiran’da yaşayan önemli siyasetçi ve kültür adamı Hacı Ethem Bey tarafından yaptırıldığı görülüyor. Aynı zamanda 1823’te genel bir onarımdan geçirilerek minaresi, son cemaat yeri ve caminin kalem işi süslemeleri tamamlanmış.

Ethem Bey Camii, Tiran
Hacı Ethem Bey Camii, Tiran, Arnavutluk

İskender Bey Meydanı’nda, doğusundaki Saat Kulesi ile birlikte yükselen Ethem Bey Camii’nin harim içi ve son cemaat yeri süslemelerinin farklı zamanlarda, farklı sanatçılar tarafından yapılmış.

Malta

Tek kubbeli, kare plânlı, iç ölçülerine göre 10.50 X 10.45 m ebatlarında inşa edilen caminin kubbesi, dört trompun oluşturduğu sekizgen bir kaide üzerine yükseliyor.

Harim bölümünde oldukça eski ve ağaç üzerine bitkisel motiflerle süslenmiş bir minberi bulunan camide harimin kuzeyinde ise, kenarlarda iki yuvarlak taş sütun üzerine ağaçtan yapılmış ve üzeri kalem işleri ile bezenmiş kadınlar mahfili bulunuyor.

Hacı Ethem Camii, Tiran
Arnavutluk Tiran Cami
Arnavutluk Camileri

Mihrap nişi üç sıra bordürle dikdörtgen bir çerçeve içerisine alınmış olan Ethem Bey Camii’nin kuzey ve doğu kısımlarındaki revaklı avlulunun bulunduğu son cemaat yeri, kırma çatı ile örtülmüş ve on altı sütun üzerine oturtulmuş. Duvar örgülerinde kesme kireç taşı kullanılan caminin minaresi, inceliği, yüksekliği ve zarif bir işçiliği ile dikkat çekiyor.

İkinci Dünya Savaşı esnasında, minaresinin şerefe kısmı yıkılmış olsa da 1945’te yeniden onarılmış. Arnavutluk’ta komünist lider Enver Hoca’nın yönetimi ele almasıyla, 1966’da ibadete kapatılarak müze haline getirilen Ethem Bey Camii, 1990’larda demokrasiye geçildikten sonra yeniden ibadete açıldı.

Önceki blog yazısıArnavutlukta Bir Bektaşi Türbesi: Sarı Saltuk Türbesi, Kruja
Sonraki blog yazısıDünyanın En Büyük Budist Tapınağı: Borobudur, Java
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın