Rengarenk, ilginç kostümlü, yüzleri boyalı ya da maskeli insanların doyasıya eğlendiği İskeçe Karnavalı, her yıl binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Yunanistan’ın Xanthi (İskeçe) şehrindeki karnaval Hz. İsa’yla bağlantısı olan bir efsaneye dayanıyor.

Eğlencesiyle Rio ve Venedik festivalleriyle yarışır nitelikteki İskeçe Karnavalı, son yıllarda özellikle Türk seyahatseverlerin rotasına daha da sık yer almaya başladı. Her yıl şubat sonu ile mart ayının ilk haftası arasındaki bir pazar günü düzenlenen karnaval; bir haftaya yayılan eğlenceli bir hazırlık sürecine sahne oluyor. Hafta boyunca yapılan hazırlık, pazar günü yürüyüş, dans ve gösterilerle tüm şehri etkisi altına alıyor.

İskeçe Karnavalı Rehberi

Efsaneye göre bu festivalin çıkışı Hz. İsa zamanına dayanıyor. Hz. İsa’nın gelecekte peygamber olacağı düşüncesi yayılmaya başlayınca, kasaba halkı İsa’nın öldürülmemesi için çocuklarının yüzünü boyayarak onu kamufle etmeye çalışıyor. Bir pazar günü Hz. İsa’nın öldürülmekten vazgeçtiğini öğrenince, günlerce boyalı yüzlerle dolaşan çocuklar coşkuyla eğlenerek bu anı kutluyor. Halk pazartesi tertemiz bir güne başlayarak, sıkıntılı günleri geride bırakıyor.

Yaklaşık 50 bin nüfuslu İskeçe, karnaval zamanı 500 bin kadar turistin akınına uğruyor. Bunların önemli bir kısmı da Türklerden oluşuyor. Karnavalın final ve gösteri günü olan pazar gününden önce başlayan hazırlık dönemini kentin tüm sokaklarında hissetmek mümkün.

Malta

Maskelerle, kostümlerle gezen insanlar, dükkanlarını süsleyen esnaf, sokaklarda aralıksız yapılan müzik yayını İskeçe sokaklarını karnaval coşkusuna ortak ediyor. Gece dozu artan eğlence, pazar günü öğleden sonra başlayan kortej yürüyüşü ile taçlanıyor. 2 saat boyunca kentin ana caddelerinde yürüyen insanlar, birbirinden farklı kostümler ve rengarenk süslemelerle eğlenceli anlar yaşıyor.

İskeçe Karnavalı zamanı nerede kalınır

İskeçe Karnavalı zamanında erken rezervasyon yapmak şart. Aksi takdirde İskeçe’de otel bulmak pek de kolay olmuyor. Karnaval için düzenlenen turlar ilk gün Selanik’te konaklama ve şehir turunun ardından konukları İskeçe’ye getiriyor. 234 km mesafedeki Selanik, konaklama için alternatif yerler arasında.

İkinci alternatif ise Gümülcine (Komotini). Gümülcine ile İskeçe’nin arasındaki 50 km’lik mesafe ulaşımı kolaylaştırıyor. Özellikle özel araçla gelenler için bu seçenek oldukça cazip.

Karnavalda konaklama sorunu yaşayanların tercih edebileceği şehirlerden bir diğeri Dedeağaç (Alexandroupoli). 115 km’lik mesafe yine özel araçla kısa sürede aşılabiliyor. Uygun fiyatlı otel bulmak için Dedeağaç tercih edilebilecek en iyi yerlerden.

İskeçe Festivali Yunanistan

İskeçe Karnavalında ne yenir

Yunanistan yeme-içme konusunda Türk damak tadına yakın bir ülke. Ancak Türk tipi kahvaltıya alışanlar için kahvaltı beklentileri karşılayamayabilir. Peynirli börek, kahve ikilisi Batı Trakya bölgesinde kahvaltı kültürünü temsil ediyor. Hemen hemen her türlü kafede börek çeşitlerini bulmak mümkün. Börek ve kahve çeşitlerinin fiyatları 1,6€-1,9€ arasında değişiyor.

Oğlak çevirmesi ile meşhur Türk köyü Keçili (Yunanca: Plima), İskeçe’ye 16 km uzaklıkta. Tam anlamıyla bir ziyafet için bu köy en ideal duraklardan. Oğlak ve kuzu çevirme servisi yapılan köyde ciğer sarma da bulunuyor. Porsiyonların oldukça büyük olduğu Keçili Köyü’nde ana yemeğe salata, kaşarlı mantar, kabak kızartması, süzme yoğurt eşlik ediyor. Izgara tabağı, içecek ve atıştırmalıklar için kişi başı ortalama 15€-20€ civarında para ödemek gerekiyor.

Xanthi’deki kahve zinciri Fratelli, çok sayıda kahve çeşidini bulabileceğiniz bir mekan. Yunanların milli içeceği frappe ve feta peynirli poğaçayı mutlaka deneyin. Sıcakken eriyen feta peynirinin muhteşem lezzeti damağınızda iz bırakacak. Dedeağaç’taki Pico by Night’ta da bir şeyler içebilirsiniz.

İskeçe Karnavalında ne alınır

İskeçe’den ne alınır sorusunun 3 yanıtı var. Yunanistan’ın meşhur Karyoka çikolatası ilk akla gelen hediye. Farklı çeşitleri olan çikolatanın silindir şeklinde ve içi gofretli olanı ile yarım ay ve cevizli olanı favorilerden. Kilosu 17€ olan bu ürünü Papaparaskeva Pastanesi’nden almak mümkün.

Bizlerin Türk kahvesi dediği içecek Yunanistan’da Yunan kahvesi olarak biliniyor. Kahve almak için en iyi adres İskeçe’de Servili Kurukahvecisi. Sahibi de Yunanistan’da yaşayan bir soydaşımız olan Eşref Servili. İçi bademli meşhur Kavala kurabiyesi de Xanthi’den alınacaklar arasında.

İskeçe Karnavalı’na nasıl gidilir

İskeçe Karnavalı’na Türkiye’den giden çok sayıda tur şirketi var. Hatta öyle ki, İskeçe’ye girişte bir park alanını Türkiye’den gelen tur otobüsleri oluşturuyor. Bu yüzden pazar akşamı Türkiye’ye dönüş biraz sıkıntılı oluyor. Yunan sınırında kilometrelerce otobüs ve otomobil kuyruğu biraz işkenceye dönebiliyor.

İskeçe Karnaval

İskeçe Karnavalı’na gitmek için en iyi seçeneklerden biri özel araç. İstanbul’dan İpsala sınır kapısına yaklaşık 250 km sürüyor. Buradan da Xanthi 140 km mesafede. İpsala sınırından dümdüz bir otobandan şehrin çıkışına kadar gitmek mümkün.

İskeçe’ye araba ile gitmek için yeni ehliyetlerden almış olmanız gerekiyor. Yeni ehliyetin nasıl alınması gerektiğini öğrenmek için tıklayın. Ayrıca otomobilinizi yeşil sigorta denen uluslararası sigorta (Min 2 haftalık 63€) yaptırmanız gerekiyor. Yunanistan’a araçla gitmek isteyenlerin tüm bu hazırlığın yanında geçerli Schengen vizesi sahibi olması da gerekiyor. Özel araç dışında İstanbul Esenler Otogarı’ndan kalkan otobüsler de ulaşım seçenekleri arasında.

Türkiye’den kısa sürede ulaşılabilen İskeçe, eğlenceli karnavalının dışında da yılın her dönemi ziyaret edilebilecek bir seyahat rotası. Batı Trakya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Xanthi, köklü tarihi, gelenekleri, doğası ve sıcakkanlı insanlarıyla görülmeye değer.

Yazan: Osman Kurt – cokgezenadam.com

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz