malta

Prag, 1000 yıldır Çek Cumhuriyeti‘nın politik, kültürel ve ekonomik merkezi. Londra, Paris, Roma, Madrid ve Berlin’in ardından Avrupa‘nın en çok ziyaret edilen 6. şehri olarak dünyanın en popüler turist merkezlerinden Prag, diğerlerinden daha küçük bir şehir olsa da Arnavut kaldırımlı sokakları ve zaman yolculuğuna davet eden tarihi noktaları ile her daim kalabalık.

Bir ismi de ‘Bin Kuleler Şehri’ olan Prag’ın, 1100 yıllık şehir silueti, kenti Avrupa’nın en değerli mücevherlerinden birisi haline getiren sayısız muhteşem kilise çatılarını yükselen eski kulelerden oluşuyor. Baktığınız her yer sapasağlam duran antik Prag Kalesi’ne kontrast oluşturacak şekilde gotik, barok, Rönesans ve yeni sanat stilinde en iyi eserlerle donatılmış durumda.

malta
prag gezi rehberi

Avrupa’nın en iyi korunmuş tarihi merkezlerinden birine sahip olan, eski evler ve tarihi binalara ev sahipliği yapan Prag, göz alıcı meydanlara açılan dar sokakları ile keşfedilmeyi bekliyor.

       

Bundan 30 yıl önce, Prag Avrupa’nın gizemli şehirlerinden biriydi. Şimdilerde ise her yıl 4 milyon ziyaretçiyi kendisine çeken en popüler turist merkezlerinden biri haline geldi. Söz konusu ziyaretçi artışında şehrin yüzyıllarca geriye giden tarihî geçmişi, Roman, Gotik, Barok ve Rönesans mimarîlerine ait muhteşem yapıları, sayısız sarayları, kiliseleri, parkları, meydanları, lezzetli yiyecekleri ve elbette ki makul fiyatlarının etkisi büyük.

Prag Gezi Rehberi

Avrupa’da Prag kadar güzel sadece birkaç şehir var, öyle ki kentin eski dünyadan kalmış gibi görüntüsü özelliklerinden sadece bir tanesi. Kentte, bohem kralların hüküm sürdüğü yüzyıllar boyunca klasik müzik bestecileri, istilacı Naziler, Sovyet tankları ve kadife devrimciler tarihe tanıklık etti.

Avrupa’nın en güzel ve romantik şehir siluetine sahip Prag’ın Old Town (Staré Město), Lesser Meydanı (Malá Strana) ve New Town’ı (Nové Město) içine alan tarihi merkezi 1992’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Âşık olabileceğiniz Çek başkentinde, dünya klasmanında biralar içip gotikten kübizme kadar farklı mimari karışımların pençesine düşebilirsiniz.

Günümüz Prag’ı, mimarisiyle olduğu kadar sanatsal dokusu, akşam yemekleri ve canlı eğlenceleri ile de ünlü. Enfes galeriler, önemli müzeler ve çılgın gece kulüplerinin yanı sıra, yemek, içki ve gece eğlenceleri kentin gündelik rutini.

Prag Gezilecek Yerler

Prag’ın en önemli gezilecek yerlerinden Staré Mesto, Malá Strana, Hradcany ve Nové Mesto şehir merkezinde, birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Bunların dışındakilere ise bulunduğunuz yerden 5-10 dakikalık yürüyüşün ardından tramvay ve metro ile ulaşabilirsiniz.

Kentsel tarihi alanlar, genel olarak müzeler, kiliseler, parklar ve meydanlardan oluşuyor. Avrupa başkentleri arasında 14 ve 18. yüzyıla ait binaların en iyi korunduğu başkent olan Prag’da, merkezin büyük çoğunluğu Dünya Mirası olarak koruma altında.

Prag muhteşem bir mimariden daha fazlası aslında. Neredeyse her binada yer alan kuleler, kolonlar ve sütunlar mevsime bakmaksızın bir festival havası yaratıyor. Akılda herhangi bir rota olmadan sokakların arasında kaybolmak ve festival havasını solumak yapılabilecek en güzel şeylerden biri. Aynı sebepten orada olan diğer yüzlerce ziyaretçi etrafta çok önemli bir şeyler olduğu hissiyatını kazanmada kolaylık sağlıyor.

1. Old Town Meydanı ve Astronomik Saat

prag rehberi
Old Town Meydanı ve Tyn Kilisesi

Muhteşem Old Town Meydanı, Prag’ın tarihi merkezinde, eski şehrin göbeğinde yer alıyor. Burası ayrıca şehri keşfetmeye başlamak için de en güzel noktalardan biri. Meydanda Tyn Kilisesi ve Clementinum’un yanı sıra, Yahudi dönemine, Josefov’a kadar uzanan, tarihi 11. yüzyıla dek uzanan diğer mimari harikası kiliseleri de kısa bir yürüyüş ile görebilirsiniz.

Old Town Hall (Staromestská radnice), 15. yüzyıl tarihli, her saat başı, 12 Havari ve diğer figürler saatin ön yüzünde göründüğü nefis Astronomik Saat’e ev sahipliği yapıyor. Old Town Hall’da diğer görülecek yerler ise 1381’de inşa edilen şapel, sanat sergileri ile fevkalade bir iç mimariye açılan Gotik giriş ve eski hapishane. Prag’ın eşsiz manzarasının tadını çıkartmak için, Old Town Hall Tower’ın tepesine merdivenle ya da dilerseniz asansörle çıkabilirsiniz.

2. Tyn Kilisesi

prag gezi rehberi old town

Prag’ın en dikkat çeken binalarından birisi olan ve kısaca Tyn Kilisesi olarak bilinen, Tyn öncesi Leydi Kilisesi anlamına gelen Kostel Matky Boží před Týnem, 4 kule ile desteklenen, 80 metre yüksekliğindeki ikiz kulelerden oluşuyor.

Ana girişine evlerin arasındaki küçük bir geçitle ulaşıldığı kilise, 15. yüzyılda tamamlanmış olmasına rağmen, zaman içerisinde değiştirilmeye devam eden bir yapı. Halen restorasyon çalışmalarının devam ettiği kilisede sayısız lahit, çarmıha germe heykeli ile şahane Gotik kuzey kapısı, 1649’dan kalma erken Barok dönemi tablolar ve Avrupa’nın en güzel (17. yüzyıl) borulu orgu bulunuyor.

Kilisenin ardından, birçok güzel kafe ve restoran ile kilisenin arkasında kalan 11. yüzyıl tarihli Ungel Avlusu’nu ziyaret edebilirsiniz. Görülmeye değer başka bir kilise ise hac noktalarından biri olmaya devam eden, mucizeler gerçekleştirdiğine inanılan meşhur bebek İsa heykeli ile Bakire Meryem Barok Kilisesi.

3. Prag Belediye Binası

prag belediye binası

Prag Belediye Binası (Obecní dům) şehirdeki en iyi yeni sanat akımı örneklerinden biri. 1912’de inşa edilen şahane belediye binası aynı zamanda Prag’ın en büyük ve önemli konser salonlarından biri olan Smetana Hall’a da ev sahipliği yapıyor.

Konser salonu, 2. kat balkon kemerinin üzerinden başlayıp geniş kubbeyi kaplayan duvar resmi gibi göze çarpan sayısız özelliği ile göz kamaştırıyor. İç kısımdaki muhteşem vitray pencereleri ve önemli tabloları ile hayli etkileyici bir yapı. Rehberli turlarla ziyaret ederseniz, normalde kapalı olan seremoni odasını görmeniz de mümkün.

4. Yahudi Meydanı

prag rehberi gezilecek yerler

Prag Yahudi Meydanı (Josefov), ilk olarak Kale Mahallesi’nde iken 1200’lerde o dönemin varoşu sayılan Josefov’a kadar uzanıyor. 1800’lerde Art Nouveau tarzı apartmanlar yapmak için mahallenin büyük bölümü yıkılınca, yaşadığı dönüşümle şehrin en ilgi çeken ve en önemli alanlarından birisi haline gelmişti.

Josefov Yahudi Müzesi’ni (Židovské muzeum v Praze) içine alan hoş bir alan haline gelen meydanın önemli çekim merkezleri ise Maisel Sinagogu, İspanyol Sinagogu, Pinkas Sinagogu, Eski Yahudi Mezarlığı, Ceremonial Hall ve Klaus Sinagogu’ndan oluşuyor.

5. Clementinum ve Milli Kütüphane

clementinum prag

Avrupa’nın en geniş koleksiyonlarından birine sahip Clementinum, Çek Cumhuriyeti Milli Kütüphanesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Bu güzel barok binalar Cizvit Koleji’nin bir parçası iken ilerleyen zamanlarda Cizvit kitap koleksiyonu ve Karolinum koleksiyonunun evi haline geldi. Jesuitler sınır dışı edildikten sonra devlet mülkü haline gelen yapı, Milli Kütüphane olarak belirlendikten kısa bir süre sonra 1782’de halka açık bir kütüphane oldu.

6 milyondan fazla kitabı ve Çek Cumhuriyeti’nde yayınlanan her kitabın bir kopyasını barındıran Clementinum, muazzam bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. İnce bir güzelliğe sahip Barok kütüphane salonu güzel tavan sanatlarıyla, 68 metre uzunluğundaki Astronomi Kulesi ve şatafatlı Aynalı Şapeli dikkat çekiyor. İngilizce rehberli turlarla gezebileceğiniz yapıda unutulmaz bir deneyim yaşamak isterseniz, Clementinum’un caz ve klasik müzik konserleri için kullanıldığını da unutmamak gerek.

6. Karl Köprüsü

prag gezi rehberi blog

Avrupa’nın bilinen en eski köprülerinden görkemli Karl Köprüsü (Karlův Most) 520 metre uzunluğa ve birbirinden farklı 32 ilginç bölgeye sahip. 1357’de inşa edilen köprü, uzun yıllar boyunca batıl inançlara konu oldu. Köprüye fazladan güç kazandırdığına inanılan bir dizi numara (135797531) nedeniyle, ustalar 9 Temmuz, saat tam 05.31’de son taşı eklediler.

Köprü aynı zamanda, başta Kutsal Roma İmparatoru 4. Karl ile ülkenin en saygın azizlerinden John of Nepomuk’un heykelinin bulunduğu birçok eşsiz heykel ile ünlü. Diğer bir batıl inanış ise John of Nepomuk’un heykelinin altındaki plakayı ovalamanın dilekleri yerine getirdiği. Fotoğraf meraklılarına büyülü kareler sunan köprünün Gotik kapıları ile Vltava Nehri manzaralarını kaçırmayın.

7. Lennon Duvarı

prag gezisi

Belki de Doğu Avrupa’nın en ilgi çeken mekânlarından biri olan Lennon Duvarı, Beatles üyesi ve barış elçisi John Lennon’a bir sevgi göstergesi. 1980’de şarkıcının öldürülmesi ile birlikte Karl Köprüsü’nün yakınındaki bu duvar beklenmedik bir şekilde Lennon hayranlarının acılarını aktardığı, resimler çizdiği ve sanatçıya mal edilen sloganların yazıldığı bir pano haline geldi.

Komünist rejim altındaki Çekoslovakya polisinin grafitileri sildirme uğraşına rağmen, anıt duvar John Lennon’a ait şarkı sözlerini korumaya ve şehir halkı için barışı ve umudu simgelemeye devam ediyor. John Lennon’ın ölüm yıl dönümü buluşmalarına sahne olan duvar, turistlerin de sıklıkla uğradıkları bir yer.

8. St. Vitus Katedrali

prag rehberi vitus katedrali

Prag Kalesi’nin eteklerinde yer alan, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ve önemli kilisesi Roman Katolik St. Vitus Katedrali (Katedrala St. Vita), Prag Başpiskoposluk makamına ve aynı zamanda sayısız aziz ve 3 Bohem kralın mezarlarına ev sahipliği yapıyor.

925’te inşa edilen Romanesk Rotunda alanında bulunan katedralin yapımı 1344’te başladı ve 525 yıldan fazla sürdü. Süreç boyunca da Barok ve Rönesans’tan etkilenmiş modern Neo Gotik ve 14. yüzyıl Gotik tarzlarının bir karışımı haline geldi.

Katedralde görülecek şeyler arasında göz alıcı vitray camlarıyla The Holy Trinity, 1370’ten bir mozaik (The Last Judgment) ve göz kamaştıran 1300 parça kıymetli mücevherle kaplı sunağı ile St. Wenceslas Şapeli (Svatovaclavska kaple) bulunuyor. Prag’ın muhteşem manzarasını başka bir açıdan görmek için katedralin 97 metrelik ana kulesine tırmanın.

9. Prag Kalesi

prag rehberi prag kalesi

Prag Hradčany bölgesinde, bohem kralların evi olan Prag Kalesi, günümüzde Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı’nın resmi konutu olarak kullanılıyor. Aynı zamanda şehrin en çok ziyaret edilen turistik adresi olan kale, 1970’lerde inşa edilen ve yıllar boyunca dramatik bir değişim göstererek geçtiğimiz bin yılın önde gelen mimari stillerine ev sahipliği yaptı. Kale duvarları arasında Prag’ın en gözde turistik alanları St. Vitus Katedrali, Aziz George Bazilikası, Powder Kulesi, Eski Kraliyet Sarayı ve Golden Lane bulunuyor.

Arka fonda kuleleri ile Vltava Nehri’nin eşsiz manzarasını izleyebileceğiniz bu dünyanın en geniş antik kalesi olan devasa komplekste tur atmak için hatırı sayılır bir zaman ayırmanız gerekiyor. En dikkat çeken yerler eski kraliyet sarayı ve atlı mızrak turnuvaları oynanabilecek kadar büyük ve merdivenleri şövalyeler tarafından kullanılabilecek kadar geniş olan The Vladislav Hall. 1534’lere kadar uzanan ve Ball Game Pavillion gibi birçok fevkalade binayı barındıran Kraliyet Bahçesi’nde vakit geçirmeyi unutmayın.

10. Ulusal Galeri

Şehrin en önemli mimari eserlerinin ortasında bulunan Ulusal Galeri (Národní galerie v Praze) Avrupa’nın en önemli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. 19. yüzyıldan 21. yüzyıla dek uzanan koleksiyonun büyük bir kısmını oluşturan sanat eserleri, 1925’te inşa edilen görece modern sayılabilecek bir yapı olan Veletrzní Sarayı (Veletrzní Palác)’nda yer alıyor.

Monet ve Picasso gibi sanatçıların tablolarının yanı sıra Çek sanatçıların eserlerine de yer verilen koleksiyonda, fotoğraf, moda, heykel ve karışık sanat uygulamaları da sergileniyor. Asya sanatı, antik çağdan kalan eserler koleksiyonun diğer dikkat çeken kısımlarını oluştururken, Barok koleksiyon Kinsky Sarayı (Palác Kinskych)’nda, orta çağ Avrupa eserleri ise Bohemya Aziz Agnes Manastırı’nda sergileniyor.

Son olarak, Sternberg Palace (Sternbersky Palác) 17. yüzyıl klasik dönemden Barok periyodun sonunda kadar Avrupa sanatına odaklanmış durumda. Önemli Antik Yunan ve Roma eserleri, 14 ve 16. yüzyıl İtalyan başyapıtları, El Greco, Goya, Rubens, van Dyck, Rembrandt, van Goyen gibi sanatçıların eserlerini içeren 16 ve 18. yüzyıl sanat eserleri ile galerinin en meşhur parçalarına da ev sahipliği yapıyor.

11. Petrín Gözlem Kulesi

Prague Petrin Tower

Üzerinde yer aldığı tepenin adını alan, 63 metre yüksekliğindeki, Prag’ın panoramik manzarasını sunan Petrín Gözlem Kulesi (Petřínská rozhledna), Eyfel Kulesi’nin küçük bir kopyası olsa da Eyfel’in 5’te biri boyutlarında olmasına rağmen tepe üzerinde bulunduğundan, olduğundan daha yüksek görünüyor.

1891’de bir sergi için kullanılan raylardan inşa edilen kule, daha sonra 1930’larda Petrin Tepesi’ne taşındı ve şehrin en önemli turistik merkezlerinden biri haline geldi. Günümüzde kulenin altındaki yokuştan, 30 dakikalık bir yürüyüşle ulaşım mümkün. Ayrıca kulenin tepesine çıkan 299 basamağı tırmanmadan önce füniküler treni tercih ederek de gidebilirsiniz. Kulede asansör ve bir de kafe bulunuyor.

12. Strahov Manastırı ve Kütüphanesi

Strahov Manastırı ve Kütüphanesi (Strahovsky kláster), 12. yüzyıla uzanan tarihi ile Prag’ın en eski 2. manastırı. Girişi ve kiliseleri yeterince heybetli olmasına rağmen, en önemli iki binası titizlikle döşenmiş Barok kütüphaneleri. Felsefe Kütüphanesi olağanüstü mobilyaları ve Franz Anton Maulbertsch tarafından yapılan ince bir güzelliğe sahip tavan boyamaları ile dikkat çekiyor.

Teoloji Kütüphanesi, Siard Nosecky tarafından şatafatlı şekilde boyanmış muhteşem Barok odası, detaylı şekilde işlenmiş freskli tavanı ile ilgiyi üzerinde topluyor. Kütüphaneler, meşhur 9. yüzyıl Strahov Gospel gibi oldukça eski ve az bulunan elyazmalarını da barındırıyor. Mahzenlerde ise Premonstratensiyal düzenin kurucusu St. Norbert’in kalıntıları ile birlikte eski matbaalar yer alıyor. Avluda dini sanat koleksiyonu ve bilgi hazinesi bulunduğunu da hatırlatmakta yarar var.

13. St. Nicholas Kilisesi

st nicholas church prag

Little Quarter Square’de yer alan, resimlere konu olacak kadar güzel St. Nicholas Kilisesi (Malá Strana) Prag’ın en yeni kiliselerinden biri. 18. yüzyılda Cizvitler tarafından inşa edilmiş, yüksek Barok mimarinin en güzel eserlerinden olan yapı, 19. yüzyıl avizesi, Çek ressam Karel Skreta tarafından Barok tarzı süslenen kubbesi ile dikkat çekiyor.

Kilise, tepesinden, kilisenin büyük kubbesi ve eski şehrin gözüktüğü şahane bir manzaraya sahip. Diğer yandan ziyaretçilerin çıkmasına izin verilen çan kulesi de oldukça güzel. Rehberli turlarla gezilebilen kiliseye ziyaretinizi, burada düzenli olarak verilen konserlerden birine denk getirdiğinizde, Mozart’ın şaheserlerini dinleme şansına erişebilirsiniz.

14. Wenceslas Meydanı

prag rehberi blog

Prag’ın yeni şehir merkezinin (Nové Město) en dikkat çeken noktası olan muhteşem Wenceslas Meydanı (Václavské náměstí), Ulusal Müze ve sayısız mimari hazineye ev sahipliği yapıyor. Bohemia’nın koruyucu azizinden ismini alan ve heykelinin yer aldığı Wenceslas Meydanı, 4. Karl’ın hüküm sürdüğü 14. yüzyılda at pazarı olarak inşa edilmiş.

At pazarı olarak inşa edildiği 14. yüzyıldan bu yana şehrin önemli kamusal alanlarından birisi olan meydan turistlerin de uğrak noktası. Günümüzde meydan protesto ve gösterilere sahne olurken, şehrin en iyi restoranlarını ve alışveriş mekanlarını da barındırıyor.

15. Ulusal Müze

prag ulusal müze

Prag’daki Ulusal Müze (Národní Muzeum) sayısız önemli koleksiyon içeren, mineraloji, hayvanbilim, antropoloji, arkeoloji, sanat ve müziğe dair milyonlarca parça içeren geniş bir alana yayılmış durumda. 1800’lerin başında kurulan ve şu anki yerine ise 1891’de taşınan Çek Cumhuriyeti’nin en eski müzesi, entomoloji alanında tek başına 5 milyondan fazla örnek bulunduruyor.

Arkeoloji sergisi 1. ve 2. yüzyıl Roma eserleri, sayısız Bronz ve Erken Demir Çağı bulguları ile dikkat çeken müzenin yanı sıra, yıllar boyu insanoğlu tarafından yapılmış uçaktan arabaya dek pek çok makineyi barındıran Ulusal Teknik Müze (Národní Technické Museum) de görülmeli.

16. Ulusal Tiyatro

Vltava Nehri’nin kenarına konmuş gibi gözüken Prag Ulusal Tiyatrosu, performans sanatlarını sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Ülkenin en iyi opera, bale ve drama gösterilerine ev sahipliği yapan tiyatro binası, 1881’de Çek ulusal kimliğinin sembolü olarak ve Çek dilinin ve kültürünün gelişmesi için kuruldu.

Değişik olaylarla dolu tarihinde yanan, komünistler tarafından kapatılan, büyük kapsamlı restorasyonlardan geçen yapı, günümüzde şehrin kültür merkezi olarak hizmet veriyor. 18. yüzyılın sonlarında Neo-Klasik tarzda inşa edilen ve hatta Mozart’ın favorisi olduğundan Don Giovanni’nin galasını verdiği, Prag’ın diğer bir tiyatrosu ise Estates Tiyatrosu (Stavovské divaldo).

17. Dans Eden Ev

prag dans eden ev

Dans eden ev 1992 ve 1996 yılları arasında Frank Gehry tarafından inşa edilen, günümüzde Prag’ın en farklı ve modern binası. 2 kulenin birleşiminden meydana gelen bina, eşsiz şekli ile dans eden 2 figürü andırıyor. Kulelerden birisinin etek giyen bir kadına benzemesi, görsel etkiyi daha da arttırıyor.

Büyük çoğunluğu ofislerden oluşan ve en üst katındaki restoranın güzel bir şehir manzarasına sahip olduğu yapı, Amerikalı ünlü dans sanatçıları Fred Astaire and Ginger Rogers’dan dolayı, Fred ve Ginger olarak da adlandırılıyor.

18. Vyšehrad Kalesi

Peri masallarından fırlamış gibi görünen Vyšehrad Kalesi, Vltava Nehri’nin üzerinden Prag’a bakıyor. Varlığı 10. yüzyıldan itibaren bilinen mekân, birçok efsane ve hikâyede de yer alıyor.

Söylenceye göre, 2. Vratislav’ın kraliyet ikametgâhı olan Vyšehrad, kralların taç giymek üzere götürdükleri orijinal Kraliyet Güzergâhının bir parçası oldu ve burada öncülerine hürmet etmek için tüm heybetiyle yer aldı. Artık büyük ölçüde kalıntı olmasına rağmen kale, şehrin muhteşem manzarası eşliğinde yürüyüş veya piknik için harika bir yer.

19. Olšany Mezarlığı

prag gezi rehberi görülecek yerler

Olšany Mezarlığı, Prag’da yaşamını yitirenler için 1680’de kuruldu ve yüzyıllar boyunca kentin ana mezarlığı olarak hizmet vererek sayısız hastalık ve savaş kurbanının son dinlenme yeri haline geldi.

Bölümlere ayrılan mezarlık, yazar Franz Kafka’nın mezarını içeren Yahudi Mezarlığı ve daha yakın tarihte 1968’de Sovyet istilasına karşı protesto gösterisinde kendisini ateşe veren Çek Jan Palach’ın mezarının bulunduğu Hıristiyan Mezarlığı’ndan oluşuyor. Mezarlık biraz hastalıklı bir geçmişi olmasına rağmen, birçok esrarengiz eski mezarları ve yeni sanat anıtları nedeniyle keşfetmek için harika bir yer.

20. Prag Hayvanat Bahçesi

1931’de açılan Prag Hayvanat Bahçesi, ziyaretçi değerlendirmelerine göre şehirde görülmesi gereken yerlerin başlarında gelmesinden öte, ününü dünyanın en iyi 10 hayvanat bahçesi arasından olmasından alıyor. 57 hektarlık arazi özellikle çocukla seyahat edenler için eğlenceli bir gezinti vaat ediyor.

Bazıları nesli tükenmekte olan 700 farklı türde toplam 4 bin 800’den fazla hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi tehlike altındaki yerel Przewalski atlarını da korumasıyla ünlü. Nemli tropik bahçesi ve telesiyej turu ile büyük zürafalar, görkemli semender gibi birçok hayvanı görme şansı en güzel özellikler arasında.

Prag civarı gezilecek yerler

Cesky Krumlov

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki bu şehre henüz gitmediyseniz ve sadece bir günlük gezi için zamanınız varsa Prag’tan Cesky Krumlov‘a günübirlik turlarla gidebilirsiniz.

6 saatlik bir gezi programı ile Prag çıkışlı Kutna Hora turunda, insan kafatası ve kemikleri ile ‘Kemik Kilisesi’ olarak bilinen ünlü Sedlec Ossuary’i ziyaret edebilirsiniz. Farklı tarihi bir yolculuğa çıkmak için 5 saatlik Terezin Toplama Kampı turu, 2. Dünya Savaşı kampını ve Terezin Anıtı’nı görme fırsatı sunuyor.

Prag yeme ve içme

Prag’da hangi restoranı seçeceğiniz gerçekten önemli değil. Bu güzel kentte, terbiyeli domuz, hafif tatlı lahana, zengin bir sosla tatlandırılmış yumuşak köfteler içeren menülerle karşılaşmaya hazır olun. Çek tatlıları genel olarak kreplerden ya da içerisi meyve dolu mantılardan oluşuyor. U Modre Kachnicky’de Çek biraları ile servis edilen modern lezzetleri kaçırmayın. U Vejvodu, Prag’ın en iyi baharatlı gulaşını servis ediyor.

Buğday ya da patates unundan yapılan mantıyı andıran knedliky, krema soslu et yemeği svickova, fırında biftek, ekmek ve özel sosla hazırlanan domuz etinden vepřo-knedlo-zelo, Prag jambonu, patatesli pancake, patatesli ve mantarlı çorba tadına bakmanız gerekenlerden. Ayrıca meşhur Çek biralarını da unutmayın.

Prag alışveriş

Ürünler çok iyi kalitede olmasa da Vltava Nehri üzerinde bulunan Karl Köprüsü boyunca alışverişin keyfi bambaşka. Sokak sanatçıları suluboya şehir manzaraları, ucuz mücevherler ve Franz Kafka görselli hediyelikler satıyorlar.

Dünyanın en iyi kristal ve cam ürünleri (Bohemya Kristalleri) de yine Prag’da satılıyor. Old Town meydanındaki mağazaların vitrinleri göz kamaştırıcı güzellikte eşyalar ile dolu. Ayrıca Prag’dan alınabileceklerden en güzeli Çek biraları. Prag’a özgü bir likör olan Becherovka da güzel bir hediye olabilir.

Prag’ın en eski pazarlarından Havel Pazarı’nda (Havelsky Trh) her tür sebze, meyve, hediyelik eşya, takılar ve oyuncaklar bulunuyor. Bubenske Nabrezi’de kurulan ve ağırlıklı olarak Asya yapımı elektronik eşyaların ve spor malzemelerin satıldığı Prag Pazarı’nda ise (Prazska Trznice) ikinci el eşyalar satılıyor.

Prag gece hayatı ve eğlence

​1989’dan itibaren Prag’ın eğlence hayatı çok zengin seçeneklerle dolu bir hâl aldı. Kukla ve pandomim şovları, tiyatro ve klasik müzik konserlerinin yanı sıra kulüplerin, diskoların ve barların sayısının da hızla arttığı Prag’da bir kukla gösterisine ve klasik müzik konserine katılmadan dönmeyin.

Şovlar ve gösteriler İngilizce olmasa da problem değil, Ulusal Marionette Tiyatrosu’ndaki muhteşem performanslar için dil bilmeye gerek yok. Mozart’ın müziği ve Çek müzisyen Dvorak’ın eserleri şehir genelindeki konserlerde düzenli olarak yer alıyor. Smetana Hall’da unutulmaz bir akşam için ya da görkemli Old Town şapellerindeki performanslara ucuz bir bilet alın ve keyfini çıkarın.

Prag’ta lüks gece kulüplerinden hoşlananlar için Tretters, yine şık ama daha rahat mekanlar için Buddha Bar, Bar and Books ve Bombay en popüler mekanlar.

prag sokakları

Prag’da nerede kalınır

Bölümlere ayrılan ve her bölüme bir numaranın verildiği Prag’ı ilk kez ziyaret ediyorsanız ve şehrin en gözde turistik yerlerini görmek istiyorsanız, kalacağınız en iyi yer Prag 1. Şehrin tarihi merkezine ve Old Town (Staré Město), New Town, Lesser Town, Little Quarter (Malá Strana) ve Prag Kalesi gibi en gözde turistik mekânlara ev sahipliği yapan Prag 1’de kalmak tüm bu turistik alanlara kısa bir yürüyüş mesafesinde olmanız anlamına geliyor. Eğer biraz daha uzakları keşfe çıkmak isterseniz, elinizin altındaki toplu taşıma sistemi bunun için mükemmel bir yol.

Lüks oteller kategorisinde yer alan Hotel Residence Agnes, Old Town meydanına sadece 600 metre mesafede, mükemmel restorasyonuyla tarihi bir yapı. Aynı şekilde 16. yüzyıldan kalma bir Barok konağında yer alan görkemli butik Alchymist Grand Hotel & Spa ise Prag Kalesi ve Charles Köprüsü’nden sadece kısa bir mesafede yer alıyor. Ayrıca Prag 1’de de bulunan zarif Four Seasons Hotel Prag, Charles Köprüsü’nden sadece birkaç adım ötedeki Vltava Nehri’ne bakıyor.

Orta sınıf oteller için, Prag’ın en büyük parkının yakınında sakin bir konumda bulunan Boutique Questenberk, kentin ve Strahov Manastırı’nın güzel manzaralarını sunuyor.

Prag Kalesi’ne yalnızca kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan otelin yanı sıra, nehir boyunca, hareketli Wenceslas Meydanı’na yürüyerek 5 dakika mesafede bulunan Design Hotel Jewel Prague, miras listesinde yer alan altın boyalı tavanı ve misafirlere özel küçük dokunuşları ile popüler bir orta sınıf seçeneği.

Tramvay ve metro istasyonlarına yakın bir zincir otelde konaklamayı düşünürseniz, Prague Marriott, Old Town Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor, ayrıca yüzme havuzu ve spor salonu hizmetleri de var.

Uygun fiyatlı otellerde konaklayarak tasarruf etmek için turistik merkezden biraz daha uzakta kalmanız gerekiyor. Tramvay durağına yakın olan Aparthotel City 5, Prag Kalesi’ne 10 dakikalık mesafede, modern daire tarzı apartlar sunuyor. Diğer popüler ekonomik seçenekler arasında Miss Sophie’s Hotel ve modern B & B Hotel Prague City bulunuyor. Her ikisi de Old Town Meydanı’na 20 dakikalık yürüme mesafesinde.

Prag’a nasıl gidilir

Türk Hava Yolları, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Prag Ruzyne Havalimanı’na direkt seferler düzenliyor. Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları ile de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan haftanın her günü, 2 saat 40 dakikalık direkt uçuşlarla Prag Ruzyne Havalimanı’na uçabilirsiniz.

Prag kent merkezine 20 km olan havalimanından şehir merkezine ulaşmak için toplu taşıma, dolmuş taksi, taksi ve shuttle seçeneklerini kullanabilirsiniz. Airport Express Bus ile yarım saatte Prague Main Station’a ulaşmak mümkün.

Havalimanına şehir merkezinden direkt raylı sistem hizmet veren toplu taşıma bulunmuyor. Havalimanından kalkan otobüslerle en yakındaki metro durağına ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda otobüs, metro ve tramvay için aynı bilet kullanılıyor. Biletleri gazete bayileri ile bilet makinelerinden alabilirsiniz.

Prag şehir içi ulaşım

prag şehri

Prag’ın ana tren istasyonu Praha Hlavní Nádraží, kubbeleriyle yeni sanat mimarisinin harika bir örneği. Prag’ın diğer uluslararası tren istasyonu Nádraží Holešovice, Berlin, Viyana ve Budapeşte’ye giden trenlerin kalkış noktası ve kentin en büyük 2. istasyonu. Kentin kuzeyinde kalan Nádraží Holešovice, C hattındaki Wencelas Meydanı’ndan sadece birkaç dakika uzaklıkta bulunuyor üstelik metro ile şehir merkezine bağlantısı da var.

Prag’ın birçok Avrupa kentine doğrudan demiryolu bağlantısı olması ve yüksek hızlı ve gece trenleri ile uluslararası alanda iyi bir hizmet vermesi ulaşımı kolaylaştırıyor. City Night Line yataklı trenlerinin Prag’dan Almanya’ya seferleri var.

Avusturya sınırından Viyana’ya kadar giden ve Prag ve Çek Cumhuriyeti’nin diğer büyük şehirleri Brno and Ostrava arasında dolaşan, ülkenin yerel yüksek hızlı trenleri Çek Pendolino’yu kullanabilirsiniz. Prag’da ucuz olan toplu taşıma sistemi, şehri dolaşmanın en iyi yolu. Metro, tramvay, otobüs ve füniküler kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları.

Biletleri (jízdenky) önceden almanız ve tramvay, otobüs ve metroya girerken damgalatmanız gerekiyor. Bu işlem, kentteki her türlü toplu taşıma için geçerli. Biletleri bilet makineleri, tütün dükkânları, turist bilgi merkezleri ve kırmızı sarı DPP amblemi olan tüm dükkânlardan temin edebilirsiniz. Tek seferlikten, 3 günlüğe kadar farklı çeşitleri bulunuyor.

Prag’a ne zaman gidilir

praga ne zaman gidilir

Prag’ın cazibesinin önemli bir parçası, yılın herhangi bir zamanında ziyaret etmek için uygun bir yer olması. İlkbahar ve sonbahar aylarında kent, genellikle yaz mevsiminde çok sıcak orta Avrupa sıcaklıklarına ulaşırken, kışlar uzun ve soğuk olabiliyor.

Ancak Prag muhteşem Noel kutlamaları için mükemmel bir atmosfere sahip. Temmuz ve Ağustos aylarında şehir turistlerle dolup taşarken, Kasım, ocak ve şubat aylarında kesinlikle daha az ziyaretçi ağırlıyor. Kartpostal güzelliğindeki kareler için karın yoğun olarak yağdığı aralık ve ocak aylarını tercih edebilirsiniz.

Tarihi miras meraklıları için araştırılacak ve görülecek çok şeyin bulunduğu Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da, bu barok cevherinin güzelliğinin nereden geldiğini anlamanın en iyi yolu Karl Köprüsü’nde alacakaranlıkta dolaşmak ya da Vltava Nehri’nde kürek çekmek. Köprüler, kuleler ve yükseklerdeki kaleleri ile Prag, kente gelen ziyaretçilerin unutulmaz anılarla evlerine döndükleri bir şehir.

3 YORUM

  1. Teşekkürler Aralık ayında gideceğim inşallah ve ilk tek başıma seyahatim olacak yazınız benim için iyi bir rehber olacak

  2. Gerçekten faydalı ve güzel bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık. Devamı gelir diye düşünüyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın