Yeşil Pasaport vize sorununu ortadan kaldıran büyük kolaylık. Yeşil pasaport, bordo pasaporttan farklı olarak en fazla 5 yıl geçerlilik süresine ve daha fazla dolaşım gücüne sahip olan bir pasaport türü. Yeşil pasaport almak için anne ve babanızdan birinin devlet memuru olması veya devlet memurluğundan emekli olması gerekiyor.

Devletin, kamu görevi yapan ya da kamuda belirli derecedeki kadrodan emekli olanlara sunduğu ayrıcalık olan yeşil pasaport yurtdışında birçok ülkeye vizesiz seyahat etmeyi sağlıyor. Bordo pasaportlular çileli vize sürecini yaşarken yeşil pasaport vize istemeyen bir çok ülkeye sadece uçak bileti ve otel rezervasyonu ile gidebiliyor.

Yeşil pasaporta vizesiz ya da kapıda veya online vize ile kolayca gitme avantajı sunan ülkeler listesini hazırladım. Aşağıdaki listedelerde yer alan yeşil pasaport vize uygulamaları turistik amaçlı seyahatler için geçerli. Eğitim, uzun süreli ikamet gibi farklı durumlar için gideceğiniz ülkeden uzun süreli vize almanız gerekiyor. Bordo pasaporta vizesiz ülkeler listesi için tıklayın.

Malta

yesil pasaporta vizesiz ülkeler

Yeşil pasaporta vize isteyen ülkeler

Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan, Avustralya, Çad, Ekvator Ginesi, Ermenistan, Etiyopya, Gana, Gine, Gine-Bissau, Haiti, Hindistan, İngiltere (İngiltere aktarması yapacakların transit vize alması gerekiyor), İrlanda, Kanada, Kıbrıs Rum Kesimi, Kongo, Kuzey Kore, Myanmar (e-vize), Meksika (e-vize), Nijerya, Orta Afrika Cum., Somali, Sudan, Suudi Arabistan, Tayvan (sınırda), Türkmenistan (Davet şart), Yeni Zelanda, Zaire.

Yeşil pasaport vize istemeyen ülkeler

Almanya (6 ay içerisinde 90 gün)
Andorra (90 gün)
Antigua ve Barbuda (6 Ay)
Arjantin (90 Gün)
Arnavutluk (90 Gün)
Aruba (90 Gün)
Avusturya (90 gün)
Azerbaycan (90 gün)
Bahamalar
Bahreyn (90 güne kadar)
Bangladeş (90 Gün)
Barbados (90 Gün )
Belçika (90 gün)
Belize (90 Gün)
Beyaz Rusya (Belarus) (90 gün)
Birleşik Arap Emirlikleri (90 Gün)
Bolivya (90 Gün)
Bosna-Hersek (90 Gün)
Botsvana (90 Gün)
Brezilya (90 Gün)
Britanya Virjin Adaları (30 Gün)
Bulgaristan (90 gün)
Cezayir (90 gün)
Cibuti (90 gün)
Cook Adaları (31 Gün)
Curaçao (30 Gün)
Çekya (90 gün)
Çin (30 Gün)
Danimarka (90 gün)
Doğu Timor (30 Gün)
Dominik Cumhuriyeti (30 Gün)
Dominika (21 Gün)
Ekvador (90 Gün)
El Salvador (90 Gün)
Endonezya (14 Gün)
Estonya (90 gün)
Fas (90 Gün)
Fiji (120 Gün)
Fildişi Sahili
Filipinler (30 Gün)
Filistin (30 Gün)
Finlandiya (90 gün)
Fransa (90 gün)
Grenada
Guatemala (90 Gün)
Guyana (90 Gün)
Güney Afrika Cumhuriyeti (30 Gün)
Güney Kore (90 Gün)
Gürcistan (90 Gün) Kimlikle gidilebilen ülkelerden
Hırvatistan (90 gün)
Hollanda (90 gün)
Hollanda Antilleri
Honduras (90 Gün)
Hong Kong (90 Gün)
Irak (30 Gün)
İran (90 Gün)
İspanya (90 gün)
İsrail (90 Gün)
İsveç (90 gün)
İsviçre (90 gün)
İtalya (90 gün)
İzlanda (90 gün)
Jamaika (90 Gün)
Japonya (90 Gün)
Kamboçya (90 Gün)
Kamerun (90 Gün)
Karadağ (90 Gün)
Katar (90 Gün)
Kazakistan (30 Gün)
Kenya (90 gün)
Kırgızistan (1 yıl)
KKTC (Serbest Dolaşım)
Kolombiya (90 Gün)
Komor Federe İslam Cumhuriyeti
Kosova (90 Gün)
Kosta Rika (30 Gün)
Kuveyt (90 Gün)
Küba
Letonya (90 gün)
Libya (90 Gün)
Lihtenştayn (90 gün)
Litvanya (90 gün)
Lübnan (90 Gün)
Lüksemburg (90 gün)
Macaristan (30 gün)
Madagaskar (90 Gün)
Makau (30 Gün)
Makedonya Cumhuriyeti (90 Gün)
Maldivler (30 Gün)
Malezya (90 Gün)
Malta (90 gün)
Mauritius (30 Gün)
Mısır (90 gün)
Moğolistan (30 Gün)
Moldova (90 gün)
Monako (90 gün)
Moritanya (90 gün)
Mozambik (30 Gün)
Nepal (Kapıda vize)
Nikaragua (90 Gün)
Niue (30 Gün)
Norveç (90 gün)
Pakistan (90 Gün)
Palau (30 Gün)
Panama (6 Ay)
Paraguay (90 Gün)
Peru (90 Gün)
Polonya (90 gün)
Portekiz (90 gün)
Romanya (90 gün)
Ruanda
Saint Kitts ve Nevis Adaları (90 Gün)
Saint Lucia (6 Hafta)
Saint Vincent ve Grenadinler (30 Gün)
Samoa (60 Gün)
San Marino (90 gün)
Senegal
Seyşeller (90 Gün)
Sırbistan (90 Gün)
Singapur (90 Gün)
Sint Maarten (30 Gün)
Slovakya (90 gün)
Slovenya (90 gün)
Sri Lanka ( 30 Gün)
Suriye (90 Gün)
Svaziland (30 Gün)
Şili (90 Gün)
Tacikistan (60 Gün)
Tanzanya (90 gün)
Tayland (30 gün)
Togo
Tonga (31 Gün)
Trinidad ve Tobago (30 Gün)
Tunus (90 Gün)
Turks ve Caicos Adaları (90 Gün)
Tuvalu (30 Gün)
Ukrayna (90 güne kadar) Kimlikle gidilebilen ülkelerden
Umman
Uruguay (90 Gün)
Ürdün (90 Gün)
Vanuatu (30 Gün)
Vatikan (90 gün)
Venezuela (90 Gün)
Vietnam (90 Gün)
Yemen (30 Gün)
Yeni Kaledonya (30 Gün)
Yeşil Burun Adaları
Yunanistan (90 gün)
Zambiya (30 Gün)
Zimbabve (30 Gün)

 

Söz konusu vize uygulamaları sadece turistik ziyaretler (tek giriş vizeleri) için geçerli. Öğrenim, çalışma, uzun süreli ikamet gibi nedenlerle gerçekleştirilecek ziyaretler için farklı uygulamalar gerçekleştiriliyor. Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler listesini gelişmelere göre mümkün olduğunca güncel tutuyorum.

yeşi pasaport vize istemeyen ülkeler

Faydalı olabilecek diğer blog yazıları:

Vize uygulamalarında yaşanan değişiklikler içim Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler hakkında bilgilerin yer alıdğı Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesini de ziyaret edin. Ayrıca olası güncel gelişmeler için gerekirse ülkelerin elçilik veya konsolosluklarından da mutlaka bilgi alın.

Önceki blog yazısıAssos Nerede 📍Assos’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıAntik Pamfilya’nın Başkenti: Perge Antik Kenti, Antalya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

93 YORUM

 1. Eğitimli kültürlü personeli için Devlet Yeşil pasaportu vermiş. Kürtlere her şeyi serbest etmiş Avrupa ülkeleri. Keşke vizeyi kaldırsa Avrupa ülkeleri yeşil pasaportlu personel ve cocukları her imkandan yararlansa. Rahatca kalsa istediği zaman girip cıksa.

 2. 2016 aralık ayında Vietnam Hanoi kentinden yeşil pasaportla giriş yaptım. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım ve cantama dahi bakmadılar. 3 aylık giriş damgası vuruldu ve Vietnam gezisini tavsiye ederim. Çok güzel ve ucuz ülke.

 3. Merhaba Kemal Bey; Haziranda Vietnam gezisi planlıyorum. Yeşil pasaporta vize uygulaması var mı? Büyükelçiliğe mail attım ama cevap alamadım. nette de bilgi karmaşası var.

  • Bulunmuş olduğunuz kuruma başvuru yapın ve oradan alacağınız belge ile il nüfus müdürlüğüne randevu alındıktan sonra parmak izi vereceksiniz ve 3 gün içinde sonra pasoportunuz adresinize posta ile gelecek. Defter ücreti yatırmayı unutmayın. Harç bedelinden muafsınız. Hayırlı olsun.

 4. Yeşil pasaport herkese verilseydi hususiyetii nerde kalırdı. Burda yeşil pasaportla vizesiz gidilen ülkelere bakmaya geldik yorumları okuyalım dedik klâsik Türk mantığını gördük. Bu yeşil pasaportu sorgulayanlar size bu kafayla iyi vize veriyorlar. Hususiyet istiyorsan kanun açık ve net. KPSS çalış memur ol üstüne 15-20 yıl görev yap kap yeşili. Ama sen ne diyorsun ben de isterim. Aslında istediğin ben de yok onda da olmasın.

  • Yeşil pasaport tam bir saçmalık. Devletin vermesi gerektiği pasaportu bazı zümrelere ayrıcalıklı olarak vermesidir. Avrupa’ya vizesiz giriş hakkımıza getirilmiş kısıtlamanın devlet çalışanlarına uygulanmamasıdır, seyahat özgürlüğünün önündeki engeldir. Aynen dediğin gibi tipik Türk mantığıyla yaklaşmışsın. Nasılsa benim var, ben ayrıcalıklıyım diyorsun özetle. Kanun koyucular neye göre kanun koymuş, sorgulamak gerekir. Bunun bir mantığı var mı ki? Herkese verilmeli! Herkese!

 5. Yaşım 56.Eşimle yeşil pasaportumuz var ama hiç yurtdışına çıkmadık.Nasıl çıkalım ki?Eşimle benim toplam emekli maaşlarımız 900 Euro anca ediyor.Eğer harç alınsaydı o pasaportu da muhtemeldir ki alamazdık.Pasaportlarımız bizim için sadece bir umut.Ayrımcılıktan dem vuran arkadaşlara söylemek isterim ki herkese yeşil pasaport vermek değil,ülkeler arasında ki sınırlar kalksın.İsteyecekseniz bunu isteyin ve mümkünse bunun içinde çaba harcayın.31 yıl çalıştım.Eşimde bende hala ikinci işte çalışmaya devam ediyoruz.Kazancımız ancak ailemizin zorunlu harcamalarına ve çocuğumuzun eğitimine,ardından evlilik harcamalarına gitti.Hala dahada düğünden kalan kredi borçlarını ödüyoruz.43 yaşında ALES (o zamanki adıyla LES)sınavına girdim.Sınava girdiğim ünüversite kayıt yaptırmam halinde Araştırma Görevlisi kadrosu verebileceğini beyan etti.Yabancı dil yeterliliğim olmadığı için kayıt yaptırmadım:Kaydımı yaptırıp dondurabilir,bir yıl dil eğitimi alıp yoluma devam edebilirdim.Bu durumda Çocuğumun eğitimine harcayacağım parayı kendim için harcamam gerekecekti.Bunu niçin anlattım?Yukarıdaki yorumları okuduğumda Halil Çakır adlı yorumcu yurtdışındaki kontrollerde yeşil pasaport sahibi dil bilmezlere nasıl acıyarak baktığını yazmış.Eminim kendi anne babası da o bankolar önünde aynı çaresizliği yaşardı.Ama unuttuğu bir şey varsa dil bilen gençlerimiz bu duruma gelmelerindeki anne baba katkılarını ne de kolay gözardı ettiği.Sınırsız,savaşsız,sömürüsüz bir dünya özlemiyle herkese sevgiler.

 6. Merhaba ben bu yaz rusyaya gitmek zorundayım yeşil pasaportum var rusya hala yeşil pasaport için vize istememe durumunu surduruyormu acaba yani biletle otelle gidip gireiblirmiyim ?

  • Su an vize gerekli 30 gunluk vizesiz rejim antlasmasi su an iptal durumda sadece 1999 da imzalanmis olan diplomatik pasaportlar icin olan vizesiz rejim anlasmasi gecerli yururlukte.

 7. Benim yeşil pasaportum var ve mayis ayinda İtalya’ya gideceğim. Vize icin herhangi bir islem yapmam gerekiyor mu? Havaalanindan biletimi kesmem yeterli mi? Bilgileriniz için teşekkürler kolay gelsin.

  • Teoride evet, ama yine de bir otel rezervasyonu yaptırırsanız iyi olur. Nerede kalacaksınız, kaç gün kalacaksınız gibi soruları da sorduklarında cevabınız olmalı.

  • Yeşil pasaport sahipleri İtalya’ya vizesiz seyahat edebiliyor. Geçerli pasaport ve uçak bileti ile İtalya’ya giriş yapabilirsiniz. Kalacağınız süre kadar otel rezervasyonunuzun olması ve dönüş biletinizin de yanınızda olması gerekiyor.

 8. Seyahat özgürlüğü için herkese yeşil pasaport verilmesi gerekiyor, böyle ayırımcılık olmaz vatandaşlar arasında.

 9. 180 gün içindeden ne kastediliyor acaba. Pasaportu aldıktan sonra 180 gün içerisinde seyahate çıkmak mı gerekiyor

 10. 180 gün içindeden ne kastediliyor acaba . Pasaportu aldıktan sonra 180 gün içerisinde seyahate çıkmak mı gerekiyor

 11. Yeşil pasaportu olanlara gıcığım. Devlette çalışıyorlar diye alıyorlar, haksızlık bu. Devletin de iki yüzlülüğü.

  • Her memura verilmiyor 3. dereceye düşmek gerekiyor.O kadar da olsun devlet memuruna kolaylık olsun hizmetine karşılık.

  • Yeşil pasaportum var gayet akıcı ingilizcem var Avrupa da istediğim ülkeye, ada hariç, istediğim gibi gidebiliyorum. Yeni insanlar tanıyorum dostluklar kuruyorum. Erasmus projeleri yapıyorum cebimden para çıkmadığı gibi üstüne para da kazanıyor acayip eğleniyorum. Şimdi eminim sinirinden yerinde tepniyorsundur. Tüm bunları sende istiyorsan 4 yıllık teknoloji fakültesi bitiriyorsun, para harcayıp yurtdışında İngilizce öğreniyorsun, hayvan gibi KPSS ye çalışıp atanan 2, 3 kişi arasına giriyorsun, doğuda bir meslek lisesine ataniyorsun en az 5 sene çalışıyorsun, sonra senin gibi birini bulup evleniyor eş durumundan istediğin şehre geliyorsun yetiyor mu yetmiyor 10 sene sonra yeşil pasaport hakkını kazanıp en erken 37 yaşına geldiğinde, -ki o yaşta en az bir çocuğun oluyor ve hiçbir yere gidemiyorsun,- bu hakka sahip oluyorsun. Ha tüm bunları yapamam diyorsan bunları yapan birini bulup evleniyor 55 den sonra kabul edersen amacına ulaşıyorsun. Diğer bir yol da bunları yapmış birinin evlâdı oluyorsun ekmek babadan su anadan geziyor, öyle kolay oluyor ona bende gıcığım. Gezmek için para varsa hiç bu yeşil olayına girme vizeni al musmutlu seyahatini yap. Üzme kendini hiçbirşey dışarıdan göründüğü gibi değil bu da sana bir hoca nasihatı olsun. Bye baybisi

   • Seyahat özgürlüğünün kolaylıkla yok sayılabildiği bir düzen ve zihniyet ile karşı karşıyayız. Tipik, ben çalıştım hakettim sen de çalış hakket mantığı. Oysa öncelikle sorman gereken neden bu ayrımcılık. Dünya’da böye bir uygulama var mı? Nereden çıktı bu yeşile vize var da bordoya vize yok meselesi. Her ikimizde bu ülkenin vatandaşıysak neden aynı pasaportu alamıyoruz. Sen okudun, ben de okudum, senden daha çok okudum hem de. Ben devlette değil de özel sektörde çalıştım diye mi şimdi bunu haketmiyorum? Sen de vergi verdin ben de ve kesin olarak senden daha çok vergi verdim. Benim de şahane İngilizcem var bla bla..

    Yeşil pasaport ayırımcılıktır, haksızlıktır, devletin seyahat özgürlüğü önüne koyduğu engeldir. Pasaport ücretinin tüm yurttaşlar için “Defter ücreti” seviyesine çekilmesi; yeni pasaportların ücretsiz olarak değiştirilmesi; yurttaşlar arasında hiçbir ayrımcılık yapılmaması; çocuk pasaport ücretlerinin en az yüzde 50 oranında düşürülmesi; yeşil, bordo pasaport ayrımının ve yurt dışı çıkış harcının kaldırılması şart.

   • Kısaca öğretmensin , ne teknoloji vb zorluyorsun , uyduruk bir öğretmen ol 10 yıl çalış işte
    Edit: öğretmen değilim benimde yeşilim var 😉

 12. Umarım bir gün herkes vizeyi ucak biletini bahane etmeden 10$’a hostelde kalıp sandviç yiyip yurtdısındaki mükemmel mimarileri, müzeleri ve doğal güzellikleri görme sansını yaratır kendisine.Çünkü gezip görme isteği ile dolmus birisi icin hostel odası saray, elindeki sandviç de iskender etkisi yapıyor 🙂

  • Seyahat etme tutkusu bundan güzel nasıl anlatılabilir ki! Maazeret üretmeyi bırakıp yollar aramaya baktığımızda çözümler üretilebiliyor.

 13. Frankfurt’a gitmiştim. Önceden vize ile ilgili hiçbir şey yapmaya gerek yok direkt havaalanından sorunsuz geçiyorsun.

 14. Yeşil pasaportum henüz yok 3. Kademeyi bekliyorum. Ama olmasını isterdim. Çünkü her yere vize almak zorundayım. En azından schengen ülkelerine vizesiz girmek harika. Uçak biletini al git, işte bu kadar. Hayalim de şu en çok gittiğim ülke olan İngiltere yeşile vize istemese, ben de yeşil pasaportumu almiş olsam :))

  • Yeşil Pasaporta Vize İsteyen Ülkeler
   Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Ermenistan, Güney Afrika Cumhuriyeti (30 güne kadar vize kapıdan alınıyor), Hindistan, Irak, İngiltere (İngiltere aktarması yapacakların transit vize alması gerekiyor), İrlanda, Kanada, Kıbrıs Rum Kesimi, Suudi Arabistan ve Yeni Zelanda.

 15. Yeşil pasaportla Fransa’ya girsek, trenle Manş’tan karşıya İngiltere’ye geçsek, İngiltere’de tren garında pasaport kontrolü diye bir şey var mı? Bu konuda bilginiz var mı?

 16. Bu ay Berlin’e gittik. Eşimin sayesinde benimde yeşil pasaportum var. Belli bir yaşta olmamız nedeni ile konaklamada seçiciyiz. Pasaport var ama iki emekli maaşı(!) nedeni ile pek hakkını veremiyoruz açıkçası.

 17. Konuyu dile getirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bende çalışan bir yeşil pasaportlu ve gezmeyi çok seven her fırsatta sonuna kadar tüm iznimi gezmek için kullanan ve bunun içinde ciddi bütçe ayıran biriyim. Bundan sonra da ömrüm yettikçe dünyayı gezmek ve farklı açılardan görmek istiyorum. Yani yeşil pasaport için emekli olmaya gerek yok 3. derecenin 1. kademesine geçen tüm memurlar hak ediyor. Sınırlarda bazen soruyorlar neden yeşil pasaportunuz var diye. Ben de devlet memuruyum hükümetimiz verdi belli bir sene çalışana veriyor diyorum.
  En son Hindistan’a gittim, sadece 3 aylık vize veriyor daha fazlasını vermiyor. Ondan önce Taiwan’a gittim, ilginçtir sadece yeşil pasaportlulara vize istiyor. Sadece 1 defa giriş hakkı olan 3 aylık vize aldım, gezdim. Ondan önce de Filipinler’e gitmiştim, vize istemedi.

 18. Yesil pasaportla cok gezdim, yanlizca Amerika icin vize aldim. Avrupa da hemen her serbest. En son Yunanistan’a gittim. Yalniz burada bir yesil pasaport dusmanligi sezdim, biraz gereksiz ve dusmanca bence. 24 yillik hekimim, belki bir kademeye giren tum memurlar da alabilir.

  • İşte devletin zaten vermek zorunda olduğu pasaportu (bordo) 588 liraya satıyor ve çoğu ülkeye vizesiz gidemiyorsun.

   Devlet kendi çalışanına, belli bir kıdeme gelene 70 liraya Yeşil pasaport veriyor ve birçok ülkeye gidebiliyorsun. Oysa özel sektörde çalışan da vergi veriyor. Eşitlik ilkesi bozulmuş oluyor.

 19. Yeşili veren devlet gezecek parayı vermiyor. Yeşille gönülleri kandırıyor. Yoksulluk sınırının altında maaş alan adam nereyi gezecek yeşille?

  • Yeşil pasaport alcak kıdeme gelmiş birinin maddi geliri az olsa bile yoksulluk sınırında drğildir sanırım. Avrupa’ya 99€’ya biletler var. 10-15 €’ya hosteller.

  • Belli yaşı geçtikten sonra hostellere gidilmez. Bende yeşil vardı, Erasmus olmasa hiç çıkamazdım dışarı. 100 Euro 300 TL yapıyor. Büyük para. Öğrenci 1 ay geçinir o parayla.

  • Yaşım 44 ve hostelde kalırım, yaş kısıtı yok ve 70 yaşında hostelde kalan çift gördüm. Öğrenci için doğru ama burada genel konuşmak zorundayım. 100€’yu bir haftasonunda harcayan çok kişi biliyorum.

 20. Son zamanlarda Marsilya, İsviçre’nin bern Hariç her yeri, yunan Adaları (patmos, santorini, mikanos) ve lavrion. Geçen yıl İngiltere ye vize alırken de çok zoruma gitmişti..:)

  • Okudum. Almanya da yasiyorum. Yesil pasaport ile giris yapanlari ahiret sorulari ile bunaltiyorlar. Türklerin o kadar cok suistial yaptiklarini görmüsler ki, inanmiyorlar. Pasaportun rengine degil yüzünün kizarmasina bakiyorlar. Ben elimi kolumu sallayarak gecerken o ( yesil ) ayricaliklilarin yardim istercesine gözümün icine bakmasi icimi acitiyor. Bircogu dil bilmiyor…
   Daha ne diyeyim.

  • Yeşil pasaport devletin ayırımcılığı, hatta iki yüzlülüğü. Suistimal konusunda da uzmanız.

  • Benim başıma geleni anlatayım, sadece 1 kez Almanya’ya gitme fırsatım oldu. Ailemden dolayı yeşil pasaportum vardı, kontrol yerinden o kadar çabuk geçtim ki, adam sadece “Hoşgeldiniz” dedi pasaportumu geri verdi. Mühür basmayı unutmuş. Ülkeden çıkarken biraz sorun yaşadım tabi, ne zaman geldiniz? Hangi şehirden giriş yaptınız? İyi ki eski uçuşumun boarding passı yanımdaydı, sorunu çözdük kolayca.

  • Sevgili Halil, tam 15 yeşil pasaport sahibi yetişkin sadece defter kontrolü ile Almanya’da kontrol noktasından elini kolunu sallayarak geçti sadece iki dakikalık ön görüşmeyle. Elbette soracaklar niye geldiniz diye ve siz de cevap vereceksiniz bu kadar basit. Ha bu arada uçakta isterseniz yardımcı olabilirim diyen arkadaşın kontrol noktasındaki yüzünün halini görecektin. Biz yeşiller kendi kendimize yeteriz gölge etmeyin yeter ki !

 21. Tatile gideceğim zaman bu listedeki ülkeleri seçiyorum. Vizesiz tatil en iyisi. Kim uğraşır evraklarla…

  Brezilya yeni hedefim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın