Yurtdışı Çıkış Harcı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile ülke dışına çıkarken ödenmesi gereken bir çeşit vergi. Yurtdışı Çıkış Pulu olarak da bilinen bu vergi, 23.03.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 5597 sayılı kanunun 1. maddesine göre ‘Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL harç alınacaktır’ hükmü ile zorunlu hale getirilmişti. Mart 2022 yılında yurtdışı çıkış pulu 150 oldu.

Yurtdışı çıkış harcı, yeşil pasaport dahil, diğer tüm pasaport sahipleri tarafından alınmak zorunda. Dünyanın en pahalı pasaportlarından birini kullanıyoruz. Uçak bileti fiyatları da ucuz değil. Anayasal bir hak olan seyahat hakkı önüne engel getiren yurt dışı çıkış harcının tamamen kaldırılması lazım aslında. Yurtdışına çıkarken verdiğimiz harç değil ‘haraç’ sanki. Yurtdışına çıkarken devlet ne gibi bir hizmet veriyor da o hizmetin maliyetinde ne kadar artış oldu da yurtdışı çıkış harcını 50 TL’den 150 TL’ye yükseltti? Zaten, niye harç alınır ki?

Yurtdışı Çıkış Harcı
Yurtdışı Çıkış Harcı

Dünya üzerinde vatandaşı ülkeden çıkış yapıyor diye fahiş fiyatla yurtdışı çıkış harç pulu adı altında para isteyen başka bir ülke var mıdır acaba? Devlet, burada hiçbir hizmet vermeden sizden vergi alıyor. Diğer ülkelerde yurtdışı çıkışını aldığınız biletin içinde vergi olarak ödüyorsunuz.

Türkiye’de ise hem uçak bileti içinde devlet vergisini alıyor hem de üzerine bir de alakasız bir yurtdışı çıkış pulu adı altında bir ödeme var. Cebimizden para çıktığında bu bir hizmet karşılığı olmalıdır, fakat burada hiçbir hizmet yok. Pasaport kontrolden geçtikten birkaç adım sonra yırtılacak bir kağıda veriyoruz bu parayı.

Malta

Yurtdışı Çıkış Harcı Ne Kadar?

2023 yurtdışı çıkış harç bedeli olan 150 TL, havalimanlarının çıkış kapılarında bulunan satış noktalarından yurt dışına çıkış harç pulu alınmak suretiyle ya da vergi daireleri, gümrük saymanlıkları, Maliye Bakanlığına ait harç büroları veya yetkili bankalara makbuz karşılığı ödeniyor.

Bir başkasının adına pul alabilir ya da bankaya harç yatırabiliyorsunuz. Bankaya pasaport numarası vererek yatırdığınız harç karşılığı verilen dekont pul yerine geçiyor. Dilerseniz benim yaptığım gibi birden fazla harç pulu alıp saklayabilirsiniz.

Bazen havalimanına geciktiğinizde bir de harç pulu alma kuyruğuna girip zaman kaybetmeniz gerekmiyor. Öncesinde birkaç tane harç pulu alıp pasaportunuz arasında saklamanızda fayda var.

Yurtdışı çıkış harcını, havalimanında pasaport kontrolünden önce yatırmanız gerekiyor. Makbuz veya harç pulu, çıkış noktasındaki kontrol polisine, pasaportla birlikte veriliyor. Yurtdışı pulu burada bir köşesi kesilip size geri veriliyor. Güvenlik geçişinden sonra pasaport pulunun bir hükmü de kalmıyor. Ama siz yine de uçağa bininceye kadar yanınızda bulundurun.

Yurtdışı Çıkış Harcı Nereye Ödenir

Yurtdışı çıkış harcını, havalimanında harç pulu gişelerinden veya harç pulu otomatlarından satın alabilirsiniz. İstanbul Havalimanı gidiş katında iki farklı gişede harç pulu satılıyor. Adnan Menderes Havalimanında gişeden satış yapılmayıp sadece otomatlardan yurt dışı pulu alabiliyorsunuz.

Sabiha Gökçen Havalimanında ise giden yolcu katında bir adet harç pulu satış gişesi var. Terminal içerisindeki harç pulu yatırma noktası terminal binası dış hat giden yolcu katında danışmanın yanında yer alıyor.

Havalimanında telaşa düşmemek için vaktiniz varsa aşağıdaki bankalara da harç pulu bedeli ödeme yaptığınızda size verilen dekont pul yerine geçiyor. Bankadan aldığınız bu dekontların 1 ay boyunca geçerli. Pasaport kontrolünde bu dekontu verdiğinizde görevli memur kaşeleyip size geri veriyor.

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu satış noktası
Yurtdışı Çıkış Harç Pulu satış noktası, Sabiha Gökçen Havalimanı

Yurtdışı çıkış harç pulunu havalimanında makinelerde satın alabiliyorsunuz. Ödemeyi nakit veya kredi kartıyla yapabiliyorsunuz. Makinede öncelikle ödeme tipini seçiyorsunuz. Sonrasında kaç adet harç pulu satın almak istediğiniz belirtiyorsunuz.

Nakit ödeme yapacaksanız tek tek kâğıt para girişi yapmanız gerekiyor. Ödeme yapıldıktan sonra varsa kâğıt para üstü ve yurt dışı harç pulu makinenin altındaki bölmeden size veriliyor.

Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız temassız olanını seçmeniz işleminizi daha hızlı yapmanızı sağlar. Kredi kartınız temassız ödemeye uygun değilse talimatlara uyarak şifrenizi girerek ödemenizi yapabilirsiniz. Herhangi bir sorun olduğunda 0216 5888826 nolu numaraya başvurabiliyorsunuz.

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu
Yurtdışı Çıkış Harç Pulu haracınızı bu makinalardan ödeyip pulunuzu alabilirsiniz

Yurtdışı çıkış harcını internetten ödeme

Yurt dışı çıkış harcı ödenmesini internetten yapmak artık mümkün. İnteraktif Vergi Dairesi web sitesi www.ivd.gib.gov.tr ana sayfasında yer alan ‘Hızlı Ödeme’ bölümünde ‘Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme’ menüsü aracılığıyla harcı elektronik ortamda yatırılabiliyorsunuz.

Ödemeyi buradan yaptığınızda çıkış kapılarında görevli memura makbuz, dekont veya pul göstermenize gerek kalmıyor. Kontrol elektronik ortamda yapılıyor. Bankalarla yapılan anlaşma nedeniyle saat 02.00 ile 22.00 saatleri arasında interneten ödeme yapılamıyor.

Yurt dışına çıkış harcı ödemesini dilerseniz aşağıdaki bankalara yapabiliyorsunuz. Yurtdışı çıkış harcını yatırırken TC Kimlik numaranız ve pasaport numaranız gerekiyor. Bankadan aldığınız dekontu yurt dışına çıkarken görevli memura veriyorsunuz.

Ziraat BankasıGaranti Bankası
Halk BankasıŞekerbank
İş BankasıFinansbank
Yapı ve Kredi BankasıDenizbank
AkbankAlbaraka Türk Katılım
Vakıflar BankasıTürkiye Finans Katılım

Yurt dışı çıkış harcını bankadan ödeyip yurt dışına çıkmadıysanız veya muafiyet kapsamında olduğunuz halde harç ödediyseniz, makbuzla tahsilâtlarda ilgili vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. İadenin yapılabilmesi için ise pulu veya makbuzu ibraz etmeniz gerekiyor.

yurtdışı harç pulu
Yeni Yurtdışı harç pulu

Kimler yurtdışı çıkış harcı ödemez?

Havalimanı, gümrükler ve diğer yollarla yurtdışı çıkışlarında alınan harç pulu, bazı durumlarda bazı vatandaşlardan alınmıyor. Muaf olanlar dışında, öğrenciler de dahil olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip her vatandaş, yurtdışına çıkış yaparken bu harcı ödemek durumunda.

Aynı şekilde, resmi görevle yurt dışında görevlendirilen kamu görevlileri, aşağıdaki muafiyetlere sahip değilse, harç muafiyetinden yararlanamıyorlar.

Yurtdışı Çıkış Harcı Muafiyeti Olanlar:

 • Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar
 • 7 yaşını doldurmamış olanlar
 • Yurtdışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı olanlar,
 • Yurtdışında oturma izni bulunanların pasaportlarında ‘işçidir, işçi ailesidir, işçi çocuğudur veya süresiz oturumu bulunmaktadır’ kaşesi yer alanlar, (Oturum belgelerini göstermeden de harçtan muaftırlar.)
 • Bu kaşenin bulunmadığı pasaportlar için, ‘Süresiz/……..tarihleri arasında yurt dışında oturma ve/veya çalışma izni bulunmaktadır’ kaşesi olanlar
 • Çifte pasaportlu olup uyruğunda bulundukları yabancı ülke pasaportlarını kullanarak yurt dışına çıkanlar
 • Oturma belgesi yerine geçen Green Card’ı ibraz edenler
 • Pasavan ve benzeri belgelerle çıkış yapanlar
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kimlik belgesiyle çıkış yapanlar yurtdışı çıkış harcı ödemekten muaflar.

Yurtdışı çıkış harcı, halk için hayatı zorlaştıran bir uygulama. Hatta seyahat özgürlüğü için bir engel olarak görüyorum. Uçağa yetişme için saniye sayan kimbilir kaç kişi cebinde bu gereksiz verginin pulu olmadığı için uçağı kaçırmıştır. Umarım bu saçma harç kaldırılır.

42 Yorumlar

 1. Merhaba hayırlı günler , Benim pasaportumda işçidir damgası olduğu halde bunu tartışma ma rağmen geçen sene ve bu sene harç pulu vergisini aldılar , 2007 deki yasayida okudum ama vergiden muaf olanlar kısmında pasaportumda işçidir damgalı olanlar muaftır diye bir satır yoktu, resmi gazetede varsa resmi gazetede yürürlüğe giren tarihi ve kanun numarasını yazarsanız sevinirim , Şimdiden teşekkürler ve hayırlı günler.

 2. 29.01.2020 sabiha gokcenden cikista cift pasaportlu olmama rağmen harc pulu istediler.
  Yeni uygulamaymis dediler. zar zor yabanci pasportuma damga vurup gecirdiler. Boyle yeni bir uygulama var mi acaba?
  Saygilar

  • Merhaba. Önümüzdeki ay bu ülkelerin çoğuna ve bosnaya gideceğim. Bosna da kimlik ile girilen ülkelerden biri oldu.

   Pasaport var ama yurt dışı çıkış harcını ödememek için kimlikle girilebilen ülkelere kimlik ile girsem harçtan muaf oluyor muyum?

   Ek olarak aynı ay içinde aynı ülkeye 3 kez Türkiye’den gidip gelirsem her sefer yine yurt dışı çıkış harcı için ödemem gerekiyor mu? Teşekkürler.

 3. Merhaba eşim in Almanya oturumu ve çalışma izni var biz kensdisini ziyarete giderken yurtdışı çıkış pulu alıyoruz pasaporta işçi ailesidir damgasını nereden alırız

 4. Merhaba,
  İnternetten yatırdığım harcın dekontunun çıktısını aldım. Geçerli olur mu? Banka dekontu şart mı?
  Teşekkür ederim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz