Azerbaycan
Azerbaycan

Yurtdışı Çıkış Harcı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile ülke dışına çıkarken ödenmesi gereken bir çeşit vergi. Yurtdışı Çıkış Pulu olarak da bilinen bu vergi, 23.03.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 5597 sayılı kanunun 1. maddesine göre ‘Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL harç alınacaktır’ hükmü ile zorunlu hale getirildi. Temmuz 2019 tarihiyle de yurtdışı harcı 50 TL’ye yükseltildi.

Yurtdışı çıkış harcı, yeşil pasaport dahil, diğer tüm pasaport sahipleri tarafından alınmak zorunda. Şimdiye kadar ödenen 15 TL’lik yurt dışı çıkış harcını 50 TL’ye çıkararak 15 TL’si TOKİ’ye, 35 TL’sini ise bütçeye aktarılacak. Zaten dünyanın en pahalı pasaportunu kullanıyoruz. Uçak bileti fiyatları da ucuz sayılmaz. Anayasal bir hak olan seyahat hakkı önüne engel getiren yurt dışı çıkış harcının tamamen kaldırılması lazım aslında.

yurtdışı çıkış harcı

Yurtdışı Çıkış Harcı ne kadar

2020 için yurtdışı çıkış harç bedeli olan 50 TL, havalimanlarının çıkış kapılarında bulunan satış noktalarından yurt dışına çıkış harç pulu alınmak suretiyle ya da vergi daireleri, gümrük saymanlıkları, Maliye Bakanlığı’na ait harç büroları veya yetkili bankalara makbuz karşılığı ödeniyor.

Bir başkasının adına pul alabilir ya da bankaya harç yatırabiliyorsunuz. Bankaya pasaport numarası vererek yatırdığınız harç karşılığı verilen dekont pul yerine geçiyor. Dilerseniz benim yaptığım gibi birden fazla harç pulu alıp saklayabilirsiniz. Bazen havalimanına geciktiğinizde bir de harç pulu alma kuyruğuna girip zaman kaybetmeniz gerekmiyor. Öncesinde alıp pasaportun arasında saklamakta fayda var.

Yurtdışı çıkış harcını, havalimanında pasaport kontrolünden önce yatırmanız gerekiyor. Makbuz veya harç pulu, çıkış noktasındaki kontrol polisine, pasaportla birlikte veriliyor. Yurtdışı pulu burada bir köşesi kesilip size geri veriliyor. Güvenlik geçişinden sonra pasaport pulunun bir hükmü de kalmıyor. Ama siz yine de uçağa bininceye kadar yanınızda bulundurun.

Yurtdışı çıkış harcı nereye ödenir

Havalimanında harç pulu gişelerinden veya harç pulu otomatlarından satın alınıyor. İstanbul havalimanı gidiş katında iki yerde harç pulu satılıyor. Sabiha Gökçen Havalimanında ise giden yolcu katında 1 adet harç pulu gişesi var.

Havalimanında telaşa düşmemek için vaktiniz varsa aşağıdaki bankalara da harç pulu bedeli ödeme yaptığınızda size verilen dekont pul yerine geçiyor. Bankadan aldığınız bu dekontların 1 ay boyunca geçerli. Pasaport kontrolünde bu dekontu verdiğinizde görevli memur kaşeleyip size geri veriyor.

Havalimanında Yurtdışı Çıkış Pulu nereden alınır

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu satış noktası
Yurtdışı Çıkış Harç Pulu satış noktası, Sabiha Gökçen Havalimanı

Yurtdışı çıkış harç pulunu havalimanında makinelerde satın alabiliyorsunuz. Ödemeyi nakit veya kredi kartıyla yapabiliyorsunuz. Makinede öncelikle ödeme tipini seçiyorsunuz. Sonrasında kaç adet harç pulu satın almak istediğiniz belirtiyorsunuz. Nakit ödeme yapacaksanız tek tek kâğıt para girişi yapmanız gerekiyor. Ödeme yapıldıktan sonra varsa kâğıt para üstü ve yurt dışı harç pulu makinenin altındaki bölmeden size veriliyor.


Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız temassız olanını seçmeniz işleminizi daha hızlı yapmanızı sağlar. Kredi kartınız temassız ödemeye uygun değilse talimatlara uyarak şifrenizi girerek ödemenizi yapın. Herhangi bir sorun olduğunda 0216 5888826 nolu numaraya başvurabiliyorsunuz.

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu
Yurtdışı Çıkış Harç Pulu bu makinalardan alınıyor

Yurtdışı çıkış harcını internetten ödeme

Yurt dışı çıkış harcı ödenmesini internetten yapmak artık mümkün. İnteraktif Vergi Dairesi web sitesi https://ivd.gib.gov.tr ana sayfasında yer alan “Hızlı Ödeme” bölümünde “Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” menüsü aracılığıyla harcı elektronik ortamda yatırılabiliyorsunuz.

Ödemeyi buradan yaptığınızda çıkış kapılarında görevli memura makbuz, dekont veya pul göstermenize gerek kalmıyor. Kontrol elektronik ortamda yapılıyor. Bankalarla yapılan anlaşma nedeniyle saat 02.00 ile 22.00 saatleri arasında interneten ödeme yapılamıyor.

Yurtdışı çıkış harcını bankalardan ödeme

Yurt dışına çıkış harcı ödemesini dilerseniz aşağıdaki bankalara yapabiliyorsunuz. Yurtdışı çıkış harcını yatırırken TC Kimlik numaranız ve pasaport numaranız gerekiyor. Bankadan aldığınız dekontu yurt dışına çıkarken görevli memura veriyorsunuz.

Ziraat BankasıGaranti Bankası
Halk BankasıŞekerbank
İş BankasıFinansbank
Yapı ve Kredi BankasıDenizbank
AkbankAlbaraka Türk Katılım
Vakıflar BankasıTürkiye Finans Katılım

Yurt dışı çıkış harcını bankadan ödeyip yurt dışına çıkmadıysanız veya muafiyet kapsamında olduğunuz halde harç ödediyseniz, makbuzla tahsilâtlarda ilgili vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. İadenin yapılabilmesi için ise pulu veya makbuzu ibraz etmeniz gerekiyor.

yurtdışı harç pulu
Yeni Yurtdışı harç pulu

Yurtdışı Çıkış harcı muafiyeti

Havalimanı, gümrükler ve diğer yollarla yurtdışı çıkışlarında alınan harç bazı durumlarda ve bazı vatandaşlar için muafiyet oluşturuyor. Muaf olanlar dışında, öğrenciler de dahil olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip her vatandaş, yurtdışına çıkış yaparken bu harcı ödemek durumunda.

Aynı şekilde, resmi görevle yurt dışında görevlendirilen kamu görevlileri, aşağıdaki muafiyetlere sahip değilse, harç muafiyetinden yararlanamıyorlar.

Yurtdışı Çıkış Harcı ödemekten muaf olanlar:

 • Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar,
 • 7 yaşını doldurmamış olanlar,
 • Yurtdışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı olanlar,
 • Yurtdışında oturma izni bulunanların pasaportlarında ‘işçidir, işçi ailesidir, işçi çocuğudur veya süresiz oturumu bulunmaktadır’ kaşesi yer alanlar, (Oturum belgelerini göstermeden de harçtan muaftırlar.)
 • Bu kaşenin bulunmadığı pasaportlar için, ‘Süresiz/……..tarihleri arasında yurt dışında oturma ve/veya çalışma izni bulunmaktadır’ kaşesi olanlar,
 • Çifte pasaportlu olup uyruğunda bulundukları yabancı ülke pasaportlarını kullanarak yurt dışına çıkanlar,
 • Oturma belgesi yerine geçen Green Card’ı ibraz edenler,
 • Pasavan ve benzeri belgelerle çıkış yapanlar,
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kimlik belgesiyle çıkış yapanlar yurtdışı çıkış harcı ödemekten muaflar.
⇦ Önceki blog yazısıMostar Nerede 📍Mostar’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısı ⇨Portekiz Nerede 📍 Portekiz’e Nasıl Gidilir

41 YORUM 💬

 1. Merhaba hayırlı günler , Benim pasaportumda işçidir damgası olduğu halde bunu tartışma ma rağmen geçen sene ve bu sene harç pulu vergisini aldılar , 2007 deki yasayida okudum ama vergiden muaf olanlar kısmında pasaportumda işçidir damgalı olanlar muaftır diye bir satır yoktu, resmi gazetede varsa resmi gazetede yürürlüğe giren tarihi ve kanun numarasını yazarsanız sevinirim , Şimdiden teşekkürler ve hayırlı günler.

 2. 29.01.2020 sabiha gokcenden cikista cift pasaportlu olmama rağmen harc pulu istediler.
  Yeni uygulamaymis dediler. zar zor yabanci pasportuma damga vurup gecirdiler. Boyle yeni bir uygulama var mi acaba?
  Saygilar

 3. Merhaba eşim in Almanya oturumu ve çalışma izni var biz kensdisini ziyarete giderken yurtdışı çıkış pulu alıyoruz pasaporta işçi ailesidir damgasını nereden alırız

 4. Merhaba,
  İnternetten yatırdığım harcın dekontunun çıktısını aldım. Geçerli olur mu? Banka dekontu şart mı?
  Teşekkür ederim.

 5. 15 TL’den 50TL’ye yükseldi! Yurt dışına giderken konaklama, ulaşım vs. masraflarınını anca karşılayabiliyorduk. Bu zam giderleri arttırdı. Çok gereksiz bir ödeme!

 6. 9 Ağustos ta kara yoluyla otobüsle Gürcistan üzerinden Azerbaycana gideceğim Gürcistan sınırında ödememi yapmam gerekiyor?

 7. Merhaba bankadan alınan yurtdışı harç pulu dekontu 1 ay geçerli bizzat sordum “Sistemimizde 1 ay süre ile geçerli sıkıntı olmaz” dendi. 2 yerden teyit aldım.

 8. Ben 4 agustosta allah izin verirse haca gidiyoruz 10 Temmuzda yurt dışı harcını yatırdık aldığımız banka makbuzu 15 günü geçiyor biz yeniden alacakmıyız

 9. Ukrayna’ya pasaportsuz olarak seyahat edecem bugün iş bankasına gittim harcı yatırmak için ama pasaport numarası olmadan yatıramadık

 10. Yurt dışı çıkış harcını bankaya yatırdım. Ancak pul almadan elimde sadece dekont var. Bu yeterli oluyor mu? Banka çalışanına sordum ancak bilgisi olmadığını söyledi.

 11. Ataturk havalimaninda ic hatlardan dis hatlara giderken direkt dis hatlar terminale gidiliyordu ve harc pulu ordan alinip pasaporta gidiliyordu
  Yeni havalimaninda videodan anladigim kadariyla ic-dis transfer yolculari icin pasaport kontrolune direkt yonlendirilme var ama burada bir vezne var mi ki? Vezne yoksa gidip havalimanini mi dolanacagim? İc hattan dis hata transfer yapmis biri-istanbul havalimaninda- yardimci olabilir mi?

 12. Lütfen yardımcı olun !!!!
  Gürcistan’a seyehat etmek istiyorum ben pasaportum ile arkadaşlarım kimlikleri ile girecekler bu giriş çıkış formunu ve yurt dışı harç pulunu sarp sınır kapısından alamazmıyız?
  Ve bunların dışında gerekli bir evrak var mı ?
  Öğrenciyiz yaşımız 19

  • Sarp sınır kapısından geçersin yalnız arkadaşının kimliği yırtık ve eski olmasın sarp sınır kapısından rahat geçersiniz 18 doldurmuş sa sıkıntı yok

 13. Ben almadim hiç birsey Filipinler’e geldim kimse bisey sormadi bana. KKTC’den geldim geri donecem. Filipinler’de odemem gerekiyomus kac paradir? Bilgisi olan var mi?

  • Türkiye’den yurtdışına çıkınca Yurtdışı Çıkış Harcı ödüyorsunuz, 15 TL. Sizin dediğinizle benim yukarıda yazdığımın ilgisi yok, ama yine de cevap vereyim.

   Filipinlerde havalimanlarında yurtdışı çıkış vergisi alıyorlar. Hvalimanı vergisi olarak geçiyor. 750 Peso alıyorlar bildiğim kadarıyla (75TL). Gişeden ödüyorsunuz.

 14. Merhaba bir şey öğrenmek istiyorum, icra borcu olan yurtdisi yasağı var mıdır? Tuklama yada mahkeme kararı yok.

 15. Ben TC vatandasıyım Kıbrıs’ta yasıyorum. Yurt dışına çıkış dekontu aldım bankaya gidip ama uçağım İstanbul aktarmalı olacak. İstanbul’da pasaport kontrolünden gecmeden transitten kapıya gidicem. Benim Kıbrıs’tan cıkarken yurt dısı harç pulunu polise onaylatmam gerekiyor değil mi?

 16. 10 yaşındaki oğlum çifte vatandaş, annesi yabancı uyruklu. Geçen hafta Antalya’ya tatile gitti, Türk Nüfus cüzdanı ile giriş yaptı, dönüşte Polis annesine oğlum için yurt dışı çıkış pulu almasını söylemiş oda almış. Demek ki bu durumda çifte vatandaşlar muaf olmuyor.

 17. Ek iş alanında detaylıca bilgi olabileceğiniz ve para kazanmanıza imkan tanıyan evde ek iş imkanları hakkında daha fazla bilgi alın ve gezintiye çıkarken rahat olun.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın