Seyahat etmeyi seviyor ve sık sık seyahate çıkıyorsanız başvurabileceğiniz kaynakları çoktan keşfetmişsinizdir muhtemelen. Ancak seyahat konusunda henüz yeterli deneyiminiz yoksa ve üstelik de dünya turuna çıkacağım diyorsanız oldukça çok bilgiye ihtiyacınız olacağı kesin. Dünya turu nedir, nasıl seyahat edilir, ekonomik gezebilir miyim, hangi ülkelere gitmeliyim, rotamı nasıl belirlemeliyim, nasıl ucuza konaklarım, paramı nasıl taşırım, vize bilgilerini nereden bulabilir, zamanı ve parayı daha verimli nasıl kullanırım… gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa doğru yerdesiniz.

malta

Benim gibi gezginlere bir sırt çantası, bir pasaport verin yeterli, ancak kısıtlı zamanı olanların gidecekleri yer hakkında araştırma ve planlama yapmasını tavsiye ediyorum. Dersini iyi çalışmak için doğru sayfadasın. Aklında uçuşan binlerce soruya cevap verecek tüm kaynakları bir araya topladım. Tüm sorularına cevaplar bu kaynağın içerisinde, ama bunun için emek göstermek zorundasın.

       

En Kapsamlı Gezi ve Seyahat Kaynakları

Bugün en güncel ve sağlıklı içerikleri bulabileceğimiz adreslerden birisi gezi blogları ve seyahat siteleri. Destinasyonlar hakkında kişisel deneyimler, gezi ipuçları, yol tarifleri ve fotoğraflar içeren gezi blogları bugün en iyi bilgi kaynaklarımızdan biri haline geldi. Bir seyahate dair bilgi gerektiğinde ilk işim bu gezi bloglarındaki içeriklere göz atmak geliyor.

Çoğu blogger yazıların altındaki yorumlar kutusundan veya iletişim sayfasından kendisine bir şeyler sorduğunuzda size çok hızlı dönebiliyor. Takip ettiğim, bilgiye ihtiyaç duyduğumda baktığım ve sizlerin de seyahatlerinizde işinize yarayacağını düşündüğüm en iyi gezi blogları ve seyahat sitelerini aşağıda sıraladım. Son 6 ayda yeni içerik yazmayan blogları listeden çıkarıyor ve zaman zaman buraya yeni gezi bloglarını ekliyorum.

En İyi Gezi Blogları

Beğendiğim Gezi Blogları

Başka Türlü Bir Şey
Hadigez
Gezenti Anne
Thekitchencrashers
Varuna Gezgin
Gezgin Anne
Dünya Turu Notları
Gezgin Yogini
Bi Gezip Gelelim
Gurmex
While Travelling.com

malta

Türkçe Seyahat Siteleri

Bugün seyahat araştırmaları yapan herkesin ilk başvuru kaynağı internet, en azından benim öyle. Eğer aradığınız bilgi için bakındığınız gezi blogları yeterli bilgileri sunamıyorsa, sonraki bakacağın diğer kaynaklar Wikiler, Forumlar, İngilizce gezi blogları ve ünlü İngilizce Travel Guide web siteleri olabilir. Verilen bilgiler, kur değerleri, ulaşım saatleri ve yerleri, vize prosedürleri zamanla değişebiliyor. Bu yüzden bilgileri birkaç gezi blogu veya seyahat sitesinden kontrol etmekte fayda var.

Gezi siteleri sık güncellenmeleri, farklı yazarlar tarafından hazırlanmaları nedeniyle avantajlar sunabiliyor. Benzer konularda farklı yazarlar tarafından kaleme alınmış içerikler, farklı bakış açıları yakalama şansı verebilir. Ne yazık ki Türkiye’de gezi sitesi veya seyahat portali niteliklerine sahip web siteleri yok denecek kadar az.

Takip ettiğim, bilgiye ihtiyaç duyduğumda baktığım en iyi seyahat siteleri ise: neredekal.com, Gezi Evreni, Gezimanya, Gezi Alemi.

Gezi Bloglari

İngilizce Gezi Blogları / The Best Travel Blogs

Aşağıda oldukça geniş hazırlanmış listede İngilizce travel bloggers web sayfalarını görebilirsiniz. Hepsine göz atmanızı tavsiye ederim. İçerisinde ilginizi çekecek ve sizi kendisine bağlayacaklar çıkacağına eminim. Eğer buraya eklememi istediğiniz siteler varsa da aşağıdaki yorum kısmına not bırakabilir veya iletişim sayfasından bana yazabilirsiniz.

Diğer İngilizce Diğer Bloglar / Other Blogs

malta

Seyahat Dergileri / Travel Magazines

Türkçe Gezi Dergileri

Travel Magazines Pages

Travel Magazines Pages

Gezi Bloglari

Seyahat Rehberi Kitaplar – Travel Guide Books

Travel-Guide-book

Gezdiğim yabancı ülkelerde ziyaret ettiğim kitapçıların seyahat kategorisindeki rafları dolup taşarken bizdekilerin seyahat kategorisi raflarında genelde birkaç kitap ancak oluyor. Bunların bir çoğu çeviri zaten. Zamanla daha çok seyahat eder ve bunları kitaplaştırabilirsek bizlerin daha çok insana ilham verebileceğimize eminim. Ben enerjimi şimdilik web sitelerime yazmak için harcıyorum. Blog yazılarımın düzgün kurguyla bir araya getirsem şimdiye birkaç kitap ortaya çıkardı ama bana göre kitabın ilham veren yönü kadar edebi yönü de olmalı. İleride birkaç kitap yazmam benim sorumluluklarımdan biri.

Sırt çantalı gezginlerin ellerinden düşürmediği kaynak kitap serilerinin başında ise Lonely Planet kitapları geliyor. Bunun dışında Rough GuidesFrommer’s, Footprint Travel Guides, Fodor’s Travel GuidesTime Out, Eyewitness Travel Guides serisi kitaplardan faydalanmak da mümkün. Türkiye’deki kitapçılarda bu kitapların Türkçe versiyonları zaman zaman bulunabiliyor. Çoğu (Türkçe) seyahat kitabı ilk baskıdan sonra güncellenip yeniden basılmadığından güncel bilgileri ne yazık ki içermiyor.

Gezi Forumları ve Wikiler

Wikipedia – Hiç tartışmasız en iyi bilgi kaynaklarından biri. Şehirler, ülkeler ve kültürler hakkında eşsiz bir bilgi sunuyor.

Wikitravel – Etkileyici destinasyon veri tabanı ile dünya genelindeki seyahat noktaları, yeme-içme, otel, ulaşım ve hatta güvenlik konusunda güncel bilgiler barındırıyor. Henüz Türkçe içerik olmaması bizim için çok büyük bir eksiklik.

Ekşi Sözlük – Ekşi sözlük benim için destinasyonlar hakkında en zengin veriye sahip sitelerden birisi. Arama sayfasına gideceğiniz şehri veya ülkeyi yazın ve gelen bilgileri okumaya başlayın.

Forumlar – Öyle şeyler olur ki bazen aradığımız bilgiyi tüm çabalarımıza rağmen bulamayız; kaynak kitaplar, web siteleri, bloglar, eş-dost… Bu tür durumlarda popüler forumlara göz atmalı Gezenbilir.comDonanimhaber.comBootsn All ForumLonely Planet’s Thorntree ForumTraveller’s Point ForumAardvark Travel Forum.

Seyahat Siteleri – Travel Resources (İngilizce)

Trip Advisor – Tatil ve seyahatleriniz için tarafsız otel yorumları, öneriler, gezi yazıları, gerçek gezi fotoğrafları. TripAdvisor, aylık 60 milyondan fazla ziyaretçi ve 75 milyonu aşan yorum ile ziyaretçilerin mükemmel seyahat planlamalarını ve geçirmelerini sağlayan dünyanın en büyük gezi sitesi.

Lonely Planet – Aslında rehber kitaplar dizisi sunan bir yayınevi olan Lonely Planet, web sitesinde de destinasyonlar, gezginlerin tatil deneyimleri, ülkelere göre alınması gereken güvenlik önlemleri gibi bir dolu bilgi var.

Rough Guides – Lonely Panet gibi Rough Guides da aslında rehber kitaplar dizisi sunan bir yayınevi. Web sitesinde destinasyonlar, gezilecek yerler, mutlaka yapılması gerekenler yanında destinasyona ait çok güzel resim galerisine de yer veriyor.

Matador Network – Bağımsız bir seyahat sitesi. Sadece ülkeler ve şehirler hakkında bilgi vermiyor, aynı zamanda yaşam tarzı, kültürler, yeme-içme, sağlık, festivaller, gönüllü çalışma fırsatları hakkında oldukça zengin içerik sunuyor. Gezi yazarlığı üzerine online profesyonel kurs da veriyor. Benim çok beğendiğim ve makaleleri arasında kaybolduğum bir sitedir.

Fodor’s – Dünyanın en büyük Turizm ve Seyahat yayıncılarından biri. Gezi rehberi kitaplarını dünyada ilk olarak Fodor’s hazırlamıştı. Destinasyonlar ile ilgili ipuçları, gezilecek yerler, otel, alışveriş ve konaklama seçenekleri hakkında bilgi veriyor.

World Hum – 2012 yılında kurulmuş online seyahat sitesi olan World Hum, seyahat ipuçları, destinasyonlar hakkında bilgiler yanında, seyahatin insana kazandırdıkları konusunda makaleler içeriyor.

Budget Travel – Düşük bütçe ile seyahat edenler için zengin bir kaynak sunuyor.

Gadling – Destinasyon makaleleri yanında, ekonomik seyahat, seyahatte kullanılabilecek teknolojiler hakkında ipuçları sunuyor

BoostnAll – Dünya turu düşünenlerin göz atması gereken bir site. Seyahat planlamadan, farklı kültürlerin festivallerine, yurtdışında yaşam ve eğitim gibi farklı kategorilerde çok zengin kaynak sunan bir gezi portalı.

World Travel Guide – Kapsamlı bir seyahat rehberi sitesi.

Gezi Bloglari

SEYAHAT PLANLAMA KAYNAKLARI

Ülkelerin Vize Uygulamaları

T.C.Dışişleri Bakanlığı – Seyahat uyarıları, vize bilgileri, konsolosluk adresleri konusunda bilgiler.

Visa Mapper – Ülkenizi tanımladığınızda hangi ülkelerin vize istediğini/istemediğini harita üzerinde görün.

Embassies Abroad – Ülkelerin dünyanın her yerindeki elçilik bilgilerini bulun.

VisaDB – Ülkelerin vize politikaları hakkında bilgi veren bir site.

Uluslararası Seyahat Siteleri

Vayama – ABD’nin önde gelen online tur operatörü Vayama.

Priceline – Seyahat ve otel rezervasyon sitesi. Ödemek istediğiniz fiyatı yazıp, teklifinizi kabul eden otele gidiyorsunuz.

Hotwire – Seyahat, otel rezervasyon ve araba kiralama sitesi. Gitmek istediğiniz bölgeyi, tarihileri ve istediğiniz yıldız sayısını girince en uygun fiyatlı oteli buluyor. Kalacağınız otelin adını ödeme yaptıktan sonra öğrenebiliyorsunuz.

Ucuz Konaklama ve Hostel Siteleri

Hotelscombined.com – Tüm otel sitelerini tarayıp en ucuz fiyatlı olanı getiriyor. 1 numara!

Booking.com – Benim seyahatlerimde en çok kullandığım otel ve pansiyon rezervasyon sitesi.

Hostelworld – Benim de gezilerimde sıkça kullandığım, dünyanın büyük ve en iyi hostel rezervasyon sitesi.

Hostelz – Diğer büyük hostel ve pansiyon rezervasyon arama motoru. Değerlendirme yorumları içeriyor.

Hostelbookers – En büyük 2. nesil hostel rezervasyon kaynaklarından biri.

Hosteling International – Pek kullanışlı olmasa da ilk nesil hostel sayfalarından birisi.

Travelers for Travelers Hostel Search Engine – Bir hostel arama motoru (Kayak gibi) ama hosteller için.

Hotels.com – Dünya genelinde 85 web sitesinde, uluslararası zincirlerden, her şey dahil tatil köylerine, yerel favorilerden oda-kahvaltı servis veren otellere kadar her türlü konaklama tesisine ulaşmak mümkün. Bunların yanı sıra, yazlık ev, daire ya da villa kiralama gibi alternatifler de sunuyor.

Uçak Bileti

Ucuz-Ucak-Bileti

Turna.com – Uygun uçak bileti konusunda en iddialı web sitelerinden birisi. Henüz yeni, ancak fiyatlar kıyaslandığında en uygun fiyatları veren site. Turna Puan uygulaması ile de ek indirimler kazanıyorsunuz. Ayrıca havayolu mil programlarından da zaten faydalanma şansınız var.

Skyscanner – Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran, uluslararası seyahat arama motoru. Düşük bütçeli havayolu aramaları için de ideal.

Momondo – Avrupa merkezli rezervasyon siteleri de dahil 700’den fazla sitede arama imkânı sağlıyor. Uygun uçak bileti ve otel bulmak için kullanışlı.

Kayak – Ucuz uçak bilet ve otel arama motoru olan Kayak.com, ucuz uçak bileti aramanın harika bir başlangıç noktası olabilir.

Ulaşım

Seat Guru – Uçak rezervasyonları için yardımcı bir uygulama. Uçaktaki koltuk planları, ucuz bilet arama, gerçek zamanlı uçuş durumu takibi…

Seat 61 – Dünyanın bir çok ülkesinin tren seferleri, maliyetleri konusunda bir ulaşım rehberi olarak hizmet veriyor.

I Hate Taxis – Dünyada her şehir için taşıma maliyetleri hakkında bilgi veriliyor. Tren istasyonu ve havalimanı gibi yerlerden şehir merkezine ulaşım bilgileri…

Cruise Critic – Gemi yolculukları (cruising) hakkında detaylı bir kaynak. Cruise gemileri hakkında kullanıcı yorumları, en ucuz gemiler, son dakika teklifleri…

Cruise411 – Gemi turları bulma için iyi bir site. Gidilecek bölge, gün sayısı ve tarih seçildiğinde uygun gemi turlarını listeliyor.

rome2rio.com – Bir yerden bir yere nasıl gidilir, uçak, tren, otobüs verilerini ve nereden rezervasyon yapılacağını gösteren site.

Faydalı Web Siteleri

Travel-Websites

XE Currency – Döviz kurları arasında karşılaştırma yapın.

GoinginStyle.net – Yurtdışına seyahat edecekler için ülkelerine göre elektrik adaptörleri rehberi.

Just Landed – Yurtdışında yaşamaya karar veren için gidilen ülkede ev tutma, iş bulma ve yaşam için gerekli tüm bilgileri sunan site.

Nomad List – Yurtdışında yaşamaya karar verenlere, yaşam maliyeti, hava durumu, internet hız bilgisi ve havanın temizliği konusunda bilgi veren bir site. Konum bağımsız çalışabilenler bu şehirlere göz atmalı.

travel.state.gov – Amerikan vatandaşlarının gidecekleri ülkeye dair vize ve seyahat uyarılarını bulabilecekleri resmi site. Sağlık ve güvenlik ile ilgili bilgiler işinize yarayabilir. Search kısmına ülke adını yazın.

Foreign&Commonwealth Office – İngiliz vatandaşlarının gidecekleri ülkeye dair vize ve seyahat uyarılarını bulabilecekleri resmi site. Sağlık ve güvenlik ile ilgili bilgiler işinize yarayabilir. Search kısmına ülke adını yazın.

tr.volumeteer.org – Oganik çiftlikler, hostel, sivil toplum örgütleri, aileler, sosyal girişimler ve deniz ile ilgili alanlarda gönüllü olabileceğiniz birçok seçenek sunuyor. 2014 yılında oluşturduğu sosyal fayda ile İstanbul Bilgi üniversitesi ve Sylvan Laureate Foundation tarafından yılın 10 sosyal girişiminden biri seçildi.

ecotourism.org – Ekoturizm programları, gönüllü projeler, ekoturizm destinasyonları, profesyonel ekoturizm buluşmaları…

Numbeo – Seyahat edilecek veya yaşanılacak şehrin yaşam maliyetlerini, Yeme içme giderleri ortalamaları, emlak ve kiralama maliyetleri, suç, trafik, yaşam kalitesi ve sağlık istatistikleri sunan kullanışlı bir site. Gidilecek yerde ne harcarım, otel maliyetleri, bana ne kadar mal olur sorularına cevap için ilk başvurulacak yer.

tr.db-city.com – Şehirler ve ülkeler hakkında detaylı sayısal verilerin olduğu bir web sitesi.

World FactBook – CIA’nin hazırladığı ülkeler hakkında kaynak bilgiler.

Claimcompass – Uçak bileti tazminat bedeli hesaplayıcısı. İptal olan, ertelenen veya geciken uçuş seferi veya uçağa binme yasağı durumlarında tazminat almanız için size yardımcı oluyor.

427,857HayranlarBeğen
146,582TakipçilerTakip et
9,833TakipçilerTakip et

186 YORUM

 1. Sadece apart otellere odaklanmış bir konaklama arama blogu..alselon.com
  Yukarıdaki listeye dahil olmasada yeni başlayanlara da küçük bir destek vermek lazım..

 2. Çok güzel ve yönlendirme açısından oldukça etkili bir sayfanız var tebrik ediyor ve yakından takip ediyorum 🙂

 3. Merhaba, gezginist.com isimli site de güzel inceleyin isterseniz beğenirseniz eklersiniz. Bu arada kaynaklar müthiş…

 4. Merhaba Hocam,
  Harika bilgi paylaşımı olmuş teşekkür ederim.
  Bende kendi web adresim üzerinden (rotamhikaye.com) kamp yerleri, kamp malzemeleri, gezi notları ve bir çok bilgiyi paylaşıyorum. Bu bağlamda web siteleri arasında bana yer vermeniz oldukça mutlu edecektir.
  ilginize şimdiden çok teşekkür ederim.

 5. Yazınız çok güzel olmuş elinize sağlık
  Blog sayfamda
  🇹🇷Türkiye hakkında yazılarım mevcut
  🚂 Doğu ekspresi
  🇹🇷Türkiye en çok izlenen dizileri ve reytingleri
  🏕 Kamp alanları ve önerileri
  🇹🇷81 ilin meşhur yemekleri
  👍🏻Türkiyede Yapabileceğiniz Extreme sporlar
  https://gezginnnim.blogspot.com/?m=1

 6. Bogota çevresinde yapacak çok fazla şey var – yourcolombia (ve ya yourcolombia com) size çok sayıda ipucu ve Kolombiya’nın başkenti etrafında turlar düzenlemektedir.

 7. Kemal bey arşiv niteliğinde bir liste olmuş, çok teşekkür ederim. Google’da aratmaktan çok daha faydalı bir liste 🙂 Özellikle skyscanner ve numbeo yu çok kullanıyorum, tespitleriniz çok doğru olmuş.. sevgiler..

 8. Merhabalar, güzel bir kaynak olarak arşivime eklendiniz. Başarılı buluyor ve takip ediyorum. Teşekkürler.

 9. Web sayfanız gerçekten güzel ve kapsamlı Seyahat adına aradımız herşey mevcut çalışmalarınızın devamını diliyoruz..

 10. Merhaba yurtiçi iller ve ilçeler arasındaki mesafe hesaplama, yol tarifi, yol haritası alabileceğiniz, ayrıca gideceğiniz yere alternatif olarak hızlı tren, ido seferleri, tren saatleri bilgileri ile diğer ulaşım araçları alternatiflerine ulaşabileceğiniz bir siteyi tanıtmak isterim. Ziyaretlerinizi bekleriz. 🙂

  https://www.yolplani.com

 11. Gezi ile alakalı gördüğüm en kaliteli websayfası bence. Bunun yanında ankarada rahat bir şekilde ister uzun isterseniz de kısa mesafeli gezilerinizde günlük ya da saatlik araç kiralayabileceğiniz yeni bir startup olan aracla.com ‘ a bakmanızı tavsiye ederim.

 12. Gençliğimizi kapitalist sisteme harcıyoruz. Halbuki en güzel zamanlarımızı gezi seyahatlar da geçersek en güzel yıllarımızı yaşarız.

 13. merhabalar

  öncelikle sizi kutlarım. Pek çok insanın hayalinde olan şeyi bizzat yaşıyorsunuz. Benim de hayalim bir gün sizin gibi gezerek yaşayabilmek. Şuan elimden geldiğince gezsem de, modern kölelikten kurtulup bazı şeyleri riske atamıyorum malesef. Umarım birgün başarırım.

  Sizden ricam, kısmen gezip gördüğüm, daha çok sizin gibi gezeceğim hayali ile araştırdıgım derlediğim yazılarımı paylaştıgım blogumu da paylaşabilir misiniz ? Belki destekleriniz ile ben de bu yolda biraz ilerlerim 🙂

  http://gezginkafa.com

  Keyifli gezmeler

 14. Kemal Bey, yazılarınızı keyifle takip ediyoruz. Bizlere de ilham kaynağı olduğunuz için ayrıca teşekkür ederiz.
  Gezdiğimiz yerlerle ilgili detaylı, bilgilendirici, bütçe bilgileri de içeren yazılarımızı okumak için sitemizi ziyaret ederseniz çok memnun oluruz. Ayrıca Almanya’ya nasıl yerleştiğimiz, nasıl vize aldığımız, nasıl iş bulduğumuz gibi bilgiler de sitemizde yer alıyor.
  http://www.yolaciktim.com
  Sevgiler,

 15. Kemal bey Selamlar. Sizi sürekli takip ediyorum ve çok başarılı buluyorum. Kendi web sitemizi kurduk. Sitemizde gidilecek yerlerle alakalı ön bilgi yazıyoruz amaç site ziyaretçilerimiz sitemiz üzerinden rezervasyon yaptıklarında gidecekleri yöre ilgili tarihi kültürel bilgiler sunmak, orada gezilip görülecek yerleri belirtmek yöresel yemekleri ve lezzetler hakkında bilgi sunmak. Bunları yaparken sizin yazılarınızdan kaynak alıyorum çok teşekkür ederim ve başarılarınızın devamını dilerim.

 16. İnternetin en büyük nimetlerinden biri de bu. Artık bir rehbere ihtiyacınız yok çünkü dijital rehberiniz var. Gezi ister hobiniz isterse işiniz olsun sadece gittiğiniz yer için neresi gezilir yazın yeter.

 17. Arkadaşlar inceleyip yorum yaparsanız çok sevinirim kopyala yapıştır yapmıyorum . Çok yer gezemiyorum ama gezdiğimn her yeride didikleyip yazıyorum üstadlar var en başta kemal abi tabi çok teşekkür ederim. Yorum ve önerilerinizi belirtin http://www.gezelim.me

 18. Kemal abi liste gerçekten takip etme açısından çok detaylı ve güzel olmuş.. Bu sayede bir kaç kişi ile tanıştım diyebilirim 🙂 Umarım bir gün listede bizde oluruz 🙂

 19. Harika bir web sitesi olmus. Guncel bilgiler ve ince ayrintilar harika. Tatile gitmek isteyen bir kisinin aradigi hersey bu sitede var diye dusunuyorum. Vermis oldugunuz tum bilgiler icin cok tesekkurler.

 20. Herkese merhabalar,

  Bir geziye çıkmadan önce gideceğimiz yerde ulaşım nasıl sağlanıyor, nereler görülmeli, neler yenmeli ve nerede yenmeli, rotamız nasıl olmalı.. bunları uzun uzun araştırırız. Ziyaretçileri bu zahmetten kurtararak kendimin de bizzat test ederek hazırlamış olduğu gezi planlarını blogumdan takip edebilirsiniz.

  Blog: https://gitgitbitmez.blogspot.com/
  Instagram: https://www.instagram.com/_gitgitbitmez/

  Mutlu seyahatler…

 21. Arkadaşlar Türkiye odaklı bir projemiz var. Gezilecek tüm mekan ve yerleri 360 derece kayıt altına alacağız.
  Desteklerseniz seviniriz.

  inmyholiday.com

 22. Merhabalar,

  Benimde kaliteli içerikler üretme odaklı yazdığım bir seyahat blogum var. Adresi http://www.seqununseyahatnamesi.com

  Özellikle, yurt içi ve yurt dışında toplu taşıma ile ulaşım konularındaki boşlukları doldurmaya çalışıyorum ki tüm yazılarımın olmazsa olmazıdır. Bu konuda özellikle Balkanlar’da ulaşım ile ilgili faydalı bilgiler veriyorum. Göz atmanızı tavsiye ederim.

 23. Yavru vatanımız Kıbrıs’ta profesyonel araç kiralama hizmeti veren Kıbrıs Rent a Car şirketi olarak böyle değerli bir sayfa hazırladığınız ve kullanıcılara sunduğunuz için teşekkür ediyoruz.

  Kıbrıs’ta araç kiralama hizmetine ihtiyacınız olduğunda bekleriz.

 24. Siteniz çok keyifli, bu işe sizin bizim gibi gönül verenler sayesinde hep daha güzel ve daha dolu siteler olacaktır. Kendi adımıza teşekkür ederiz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın