Seyahat etmeyi seviyor ve sık sık seyahate çıkıyorsanız başvurabileceğiniz kaynakları çoktan keşfetmişsinizdir muhtemelen. Ancak seyahat konusunda henüz yeterli deneyiminiz yoksa ve üstelik de dünya turuna çıkacağım diyorsanız oldukça çok bilgiye ihtiyacınız olacağı kesin. Dünya turu nedir, nasıl seyahat edilir, ekonomik gezebilir miyim, hangi ülkelere gitmeliyim, rotamı nasıl belirlemeliyim, nasıl ucuza konaklarım, paramı nasıl taşırım, vize bilgilerini nereden bulabilir, zamanı ve parayı daha verimli nasıl kullanırım… gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa doğru yerdesiniz.

Benim gibi gezginlere bir sırt çantası, bir pasaport verin yeterli, ancak kısıtlı zamanı olanların gidecekleri yer hakkında araştırma ve planlama yapmasını tavsiye ediyorum. Dersini iyi çalışmak için doğru sayfadasın. Aklında uçuşan binlerce soruya cevap verecek tüm kaynakları bir araya topladım. Tüm sorularına cevaplar bu kaynağın içerisinde, ama bunun için emek göstermek zorundasın.

En Kapsamlı Gezi ve Seyahat Kaynakları

Bugün en güncel ve sağlıklı içerikleri bulabileceğimiz adreslerden birisi gezi blogları ve seyahat siteleri. Destinasyonlar hakkında kişisel deneyimler, gezi ipuçları, yol tarifleri ve fotoğraflar içeren gezi blogları bugün en iyi bilgi kaynaklarımızdan biri haline geldi. Bir seyahate dair bilgi gerektiğinde ilk işim bu gezi bloglarındaki içeriklere göz atmak geliyor.

Malta

Eğer aradığınız bilgi için bakındığınız gezi blogları yeterli bilgileri sunamıyorsa, sonraki bakacağın diğer kaynaklar Wikiler, Forumlar, İngilizce gezi blogları ve yabanco Travel Guide web siteleri olabilir. Verilen bilgiler, kur değerleri, ulaşım saatleri ve yerleri, vize prosedürleri zamanla değişebiliyor. Bu yüzden bilgileri birkaç gezi blogu veya seyahat sitesinden kontrol etmekte fayda var.

En İyi Seyahat Blogları

Çoğu blogger yazıların altındaki yorumlar kutusundan veya iletişim sayfasından kendisine bir şeyler sorduğunuzda size çok hızlı dönebiliyor. Takip ettiğim, bilgiye ihtiyaç duyduğumda baktığım ve sizlerin de seyahatlerinizde işinize yarayacağını düşündüğüm en iyi gezi blogları ve seyahat sitelerini aşağıda sıraladım. Son 6 ayda yeni içerik yazmayan blogları listeden çıkarıyor ve zaman zaman buraya yeni gezi bloglarını ekliyorum.

Beğendiğim Seyahat Blogları

Gezi siteleri sık güncellenmeleri, farklı yazarlar tarafından hazırlanmaları nedeniyle avantajlar sunabiliyor. Benzer konularda farklı yazarlar tarafından kaleme alınmış içerikler, farklı bakış açıları yakalama şansı verebilir. Ne yazık ki Türkiye’de gezi sitesi veya seyahat portalı niteliklerine sahip web siteleri çok az.

Takip ettiğim, bilgiye ihtiyaç duyduğumda baktığım en iyi seyahat siteleri ise: Gezimanya, Neredekal.com, Gezi Alemi.

Gezi Forumları ve Wikiler

Wikipedia – Hiç tartışmasız en iyi bilgi kaynaklarından biri. Şehirler, ülkeler ve kültürler hakkında eşsiz bir bilgi sunuyor.

Wikitravel – Etkileyici destinasyon veri tabanı ile dünya genelindeki seyahat noktaları, yeme-içme, otel, ulaşım ve hatta güvenlik konusunda güncel bilgiler barındırıyor. Henüz Türkçe içerik olmaması bizim için çok büyük bir eksiklik.

Ekşi Sözlük – Ekşi sözlük benim için destinasyonlar hakkında en zengin veriye sahip sitelerden birisi. Arama sayfasına gideceğiniz şehri veya ülkeyi yazın ve gelen bilgileri okumaya başlayın.

Forumlar – Öyle şeyler olur ki bazen aradığımız bilgiyi tüm çabalarımıza rağmen bulamayız; kaynak kitaplar, web siteleri, bloglar, eş-dost… Bu tür durumlarda popüler forumlara göz atmalı Gezenbilir.com, Donanimhaber.com, Bootsn All Forum, Lonely Planet’s Thorntree Forum, Traveller’s Point Forum.

Gezi Blogu

İngilizce Gezi Blogları / The Best Travel Blogs

Aşağıda oldukça geniş hazırlanmış listede İngilizce travel bloggers web sayfalarını görebilirsiniz. Hepsine göz atmanızı tavsiye ederim. İçerisinde ilginizi çekecek ve sizi kendisine bağlayacaklar çıkacağına eminim. Eğer buraya eklememi istediğiniz siteler varsa da aşağıdaki yorum kısmına not bırakabilir veya iletişim sayfasından bana yazabilirsiniz.

Diğer İngilizce Diğer Bloglar / Other Blogs

Seyahat Dergileri / Travel Magazines

Türkçe Gezi Dergileri

Travel Magazines Pages

Travel Magazines Pages

Gezi Blogu

Seyahat Rehberi Kitaplar – Travel Guide Books

Travel-Guide-book
Seyahat Rehberi Kitaplar

Gezdiğim yabancı ülkelerde ziyaret ettiğim kitapçıların seyahat kategorisindeki rafları dolup taşarken bizdekilerin seyahat kategorisi raflarında genelde birkaç kitap ancak oluyor. Bunların bir çoğu çeviri zaten. Zamanla daha çok seyahat eder ve bunları kitaplaştırabilirsek bizlerin daha çok insana ilham verebileceğimize eminim.

Ben enerjimi şimdilik web sitelerime yazmak için harcıyorum. Blog yazılarımın düzgün kurguyla bir araya getirsem şimdiye birkaç kitap ortaya çıkardı ama bana göre kitabın ilham veren yönü kadar edebi yönü de olmalı. İleride birkaç kitap yazmam benim sorumluluklarımdan biri.

Malta

Sırt çantalı gezginlerin ellerinden düşürmediği kaynak kitap serilerinin başında ise Lonely Planet kitapları geliyor. Bunun dışında Rough Guides, Frommer’s, Footprint Travel Guides, Fodor’s Travel Guides, Time Out, Eyewitness Travel Guides serisi kitaplardan faydalanmak da mümkün. Türkiye’deki kitapçılarda bu kitapların Türkçe versiyonları zaman zaman bulunabiliyor. Çoğu (Türkçe) seyahat kitabı ilk baskıdan sonra güncellenip yeniden basılmadığından güncel bilgileri ne yazık ki içermiyor.

YO-Line

Seyahat Siteleri – Travel Resources (İngilizce)

Trip Advisor – Tatil ve seyahatleriniz için tarafsız otel yorumları, öneriler, gezi yazıları, gerçek gezi fotoğrafları. TripAdvisor, aylık 60 milyondan fazla ziyaretçi ve 75 milyonu aşan yorum ile ziyaretçilerin mükemmel seyahat planlamalarını ve geçirmelerini sağlayan dünyanın en büyük gezi sitesi.

Lonely Planet – Aslında rehber kitaplar dizisi sunan bir yayınevi olan Lonely Planet, web sitesinde de destinasyonlar, gezginlerin tatil deneyimleri, ülkelere göre alınması gereken güvenlik önlemleri gibi bir dolu bilgi var.

Rough Guides – Lonely Panet gibi Rough Guides da aslında rehber kitaplar dizisi sunan bir yayınevi. Web sitesinde destinasyonlar, gezilecek yerler, mutlaka yapılması gerekenler yanında destinasyona ait çok güzel resim galerisine de yer veriyor.

Matador Network – Bağımsız bir seyahat sitesi. Sadece ülkeler ve şehirler hakkında bilgi vermiyor, aynı zamanda yaşam tarzı, kültürler, yeme-içme, sağlık, festivaller, gönüllü çalışma fırsatları hakkında oldukça zengin içerik sunuyor. Gezi yazarlığı üzerine online profesyonel kurs da veriyor. Benim çok beğendiğim ve makaleleri arasında kaybolduğum bir sitedir.

Fodor’s – Dünyanın en büyük Turizm ve Seyahat yayıncılarından biri. Gezi rehberi kitaplarını dünyada ilk olarak Fodor’s hazırlamıştı. Destinasyonlar ile ilgili ipuçları, gezilecek yerler, otel, alışveriş ve konaklama seçenekleri hakkında bilgi veriyor.

World Hum – 2012 yılında kurulmuş online seyahat sitesi olan World Hum, seyahat ipuçları, destinasyonlar hakkında bilgiler yanında, seyahatin insana kazandırdıkları konusunda makaleler içeriyor.

Budget Travel – Düşük bütçe ile seyahat edenler için zengin bir kaynak sunuyor.

Gadling – Destinasyon makaleleri yanında, ekonomik seyahat, seyahatte kullanılabilecek teknolojiler hakkında ipuçları sunuyor

BoostnAll – Dünya turu düşünenlerin göz atması gereken bir site. Seyahat planlamadan, farklı kültürlerin festivallerine, yurtdışında yaşam ve eğitim gibi farklı kategorilerde çok zengin kaynak sunan bir gezi portalı.

World Travel Guide – Kapsamlı bir seyahat rehberi sitesi.

SEYAHAT PLANLAMA KAYNAKLARI

YO-Line-Belgeler

Ülkelerin Vize Uygulamaları

nasıl gidilir

Uçak Bileti

Ucuz-Ucak-Bileti
 • Turna.com : Uygun uçak bileti konusunda en iddialı web sitelerinden birisi. Henüz yeni, ancak fiyatlar kıyaslandığında en uygun fiyatları veren site.
 • Skyscanner : Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran, uluslararası seyahat arama motoru. Düşük bütçeli havayolu aramaları için de ideal.
 • Momondo : Avrupa merkezli rezervasyon siteleri de dahil 700’den fazla sitede arama imkânı sağlıyor. Uygun uçak bileti ve otel bulmak için kullanışlı.
 • Kayak : Ucuz uçak bilet ve otel arama motoru olan Kayak.com, ucuz uçak bileti aramanın harika bir başlangıç noktası olabilir.
 • Vayama : ABD’nin önde gelen online tur operatörü Vayama.
YO-Line-Transport

Ulaşım

 • seatguru.com : Uçaktaki koltuk planları, ucuz bilet arama, gerçek zamanlı uçuş durumu takibi
 • seat61.com : Dünyanın bir çok ülkesinin tren seferleri, maliyetleri konusunda bir ulaşım rehberi
 • ihatetaxis.com : Dünyada her şehir için taşıma maliyetleri hakkında bilgi veriliyor
 • cruisecritic.co.uk : Gemi yolculukları (cruising) hakkında detaylı bir kaynak.
 • cruise411 : Gemi turları bulma için iyi bir site
 • rome2rio.com : Bir yerden bir yere nasıl gidilir, uçak, tren, otobüs verileri
 • uber.com : Bu uygulama ile sizinle aynı rotada seyahat eden arabalarda kendinize yer bulabilirsiniz
 • raileurope.co.uk : Avrupa’yı trenle gezmek isteyenler için oldukça kullanışlı bir uygulama
nerede kalınır

Ucuz Konaklama ve Hostel Siteleri

 • Booking.com : Benim seyahatlerimde en çok kullandığım otel ve pansiyon rezervasyon sitesi
 • Airbnb.com : Gittiğiniz yerlerde yaşayan insanların ev veya odalarını kiralayabilirsiniz
 • Hotelscombined.com : Tüm otel sitelerini tarayıp en ucuz fiyatlı olanı getiriyor
 • Hostelworld : Benim de gezilerimde sıkça kullandığım, dünyanın büyük ve en iyi hostel rezervasyon sitesi
 • Hostelz : Diğer büyük hostel ve pansiyon rezervasyon arama motoru. Değerlendirme yorumları içeriyor
 • Hostelbookers : En büyük 2. nesil hostel rezervasyon kaynaklarından biri
 • Hotwire : Seyahat, otel rezervasyon ve araba kiralama sitesi

Topluluk

 • couchsurfing.org : Seyahat ettiğiniz ülke ve şehirlerdeki insanların evlerinde konaklama imkanı sunuyor
 • meetup.com : Sizinle aynı konulara ilgi duyan insanlarla buluşup tanışmanızı sağlıyor
 • backpackr.org : Sırt çantası ile seyahat eden gezginler ile tanışmanızı ve fikir paylaşımı yapmanıza yardım ediyor
 • flyertalk.com : Sık sık uçak yolculuğu yapanlar için deneyimlerini paylaşabilecekleri bir forum.

Yürüyüş ve Kamp

 • mountainproject.com : Doğa ve tırmanma tutkunları için en iyi tırmanma parkurları ve kayalıkları bulur
 • alltrails.com : Doğa yürüyüşünü sevenler için en uygun rotaları belirlemeye yardımcı olur
 • summitpost.org : Tırmanış, dağcılık gibi açık hava etkinlikleri için verilen tavsiyeler
 • hammockforums.net : Dünyadaki hamak kampları hakkındaki yorumları inceleyebileceğiniz bir forum sitesi
 • carcamping.org : Karavan ile kamp yapmak isteyenler için önerileri inceleyebileceğiniz bir site
 • hipcamp.com : Özel ve kamu arazilerinde kamp yaparken yararlanabileceğiniz bir rehber
 • ultimatecampgrounds.com : Amerika ve Kanada’daki kamp alanlarını bulabileceğiniz en uzun listeye sahip
 • naturalatlas.com : Outdoor sporlar ile uğraşanlar için harita ve kaynak bilgisi sunuyor
 • allstays.com : Mola ve kamp noktalarında, kendinize kalacak oda bulmanıza yardım ediyor

Rotalar

 • roadtripamerica.com : Amerika yolculuğunuza ilham olacak rotaları ve planları inceleyebileceğiniz bir site
 • roadtripusa.com : Amerika’da mutlaka görmeniz gereken 11 temel rota hakkında bilgi veriyor
 • roadtrippers.com : Amerika’nın en iyi konaklama noktalarını ve turistik yerlerini keşfederek, rotanızı belirleyin
 • myscenicdrives.com : Amerika’daki en iyi manzaraları seyrederek ilerleyebileceğiniz rotaları bulun
 • roadsideamerica.com : Amerika yolcuları için turistik yerleri anlatan sıradışı bir rehber
 • flavortownusa.com : Yolculuk sırasında mola yerleri ve yemek yiyebileceğiniz restoranlar
 • viamichelin.com : Seçtiğiniz kriterlere göre en iyi rotaları bulmanız konusunda yardımcı olur
 • gasbuddy.com : Yolculuk sırasında en yakınınızdaki ucuz benzin istasyonlarını bulmanızı sağlar

Planlama

 • yelp.com : Amerika’daki herhangi bir yer için yemek, alışveriş ve etkinlik yorumlarını bulabilirsiniz
 • nerdydaytrips.com : Oldukça geniş bir kullanıcı ağına sahip olan sitede sıkıcı gezi deneyimlerini inceleyebilirsiniz
 • atlasobscura.com : Dünyanın en gizemli ve muhteşem yerlerini keşfedebileceğiniz bir site
 • cruisesheet.com : Gemi yolculuğu yapmayı planlıyorsanız, en faydalı deneyimler ve fırsatlar burada
 • tripit.com : Bütün seyahat planlarınız tek bir yerde toplamanızı sağlayacak bir yardımcı
 • go-today.com : Paket seyahat programları satın almanıza yardımcı olan bir rehber
hakkında bilgiler

Faydalı Web Siteleri

Travel-Websites
 • XE Currency : Döviz kurları arasında karşılaştırma yapın.
 • GoinginStyle.net : Yurtdışına seyahat edecekler için ülkelerine göre elektrik adaptörleri rehberi
 • Just Landed : Yurtdışında yaşamaya karar veren için gidilen ülkede ev tutma, iş bulma ve yaşam için gerekli tüm bilgileri sunan site
 • Nomad List : Yurtdışında yaşamaya karar verenlere, yaşam maliyeti, hava durumu, internet hız bilgisi ve havanın temizliği konusunda bilgi veren bir site
 • travel.state.gov : Amerikan vatandaşlarının gidecekleri ülkeye dair vize ve seyahat uyarılarını bulabilecekleri resmi site. Sağlık ve güvenlik ile ilgili bilgiler işinize yarayabilir
 • Foreign&Commonwealth Office : İngiliz vatandaşlarının gidecekleri ülkeye dair vize ve seyahat uyarılarını bulabilecekleri resmi site. Sağlık ve güvenlik ile ilgili bilgiler işinize yarayabilir
 • ecotourism.org : Ekoturizm programları, gönüllü projeler, ekoturizm destinasyonları, profesyonel ekoturizm buluşmaları…
 • Numbeo : Gidilecek yerde ne harcarım, otel maliyetleri, bana ne kadar mal olur sorularına cevap için ilk başvurulacak yer
 • tr.db-city.com : Şehirler ve ülkeler hakkında detaylı sayısal verilerin olduğu bir web sitesi
 • World FactBook : CIA’nin hazırladığı ülkeler hakkında kaynak bilgiler
 • Claimcompass : Uçak bileti tazminat bedeli hesaplayıcısı. İptal olan, ertelenen veya geciken uçuş seferi veya uçağa binme yasağı durumlarında tazminat almanız için size yardımcı oluyor.
407,729BeğenenlerBeğen
142,815TakipçilerTakip Et
9,049TakipçilerTakip Et

Önceki blog yazısıLondra Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısıBerlin Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

215 YORUM

 1. Yazı ve kaynaklar gerçekten çok iyi olmuş. Türkiye’de turistik tren turları, doğu ekspresi ve hızlı tren biletiyle ilgili bir kaynak göremedim. https://www.tcddtasimacilik.gov.tr https://hizlitrenbiletisatis.com ve https://trenbileti.net sitelerinde detaylıca bilgi alınabilir. Ülkemizde artık tren turları oldukça ilgi görüyor. Hatta Türkiye’den Avrupaya seyahat için en önerilen ulaşım yöntemlerinden birisi. Blogunuzdan bolca faydalanıyoruz. Teşekkürler…

 2. Elinize sağlık, benim de sık sık yararlandığım birçok siteyi paylaşmışsınız. Ben de en büyük tutkusu seyahat olan bir insan olarak çok yeni bir blog açtım ve yavaş yavaş yazılarımı yayınlamaya başladım. Belki bir göz atmak istersiniz ya da okumak isteyen başka birileri de olur diye umarak yazmak istedim blogumu: https://beyaztavsaninizinde.com

 3. Çok güzel bir liste olmuş. Siz de akademik turizm bilgileri ve aynı zamanda seyahat rehberi için Turizme Bakış’ı ziyaret edebilirsiniz. Yolda Olmak’a liste için çok teşekkürler.

 4. Çok güzel bir site olmuş, kendim de web siteleriyle ilgilenmeme rağmen, Türkçe yazılmış böyle bir kaynağa daha öne hiç rastlamadım. Bu kadar bilginin bu kadar akılda kalıcı olduğu, net bir site görmemiştim. Ellerinize sağlık…..

 5. Kemal Bey merhaba, Kapadokya bölgesi için dolu dolu bir rehber hazırlamışsınız ellerinize sağlık. Yolunuz tekrar Kapadokya’ya düşerse sizleri misafir etmekten memnuniyet duyarız.

 6. Merhaba Kemal Kaya
  Gezi blog yazılarınıza TÜRKİYE de gezilecek güzel yerleri yazmayı düşünüyormusunuz?
  Ükemizde görülmeye değer güzel yerler var bu yerleri yazarsanız faydalı olacağı kanısındayım.

 7. Merhaba Kemal Bey;

  Son zamanlarda haritalı anlatımıyla öne çıkan, kamp alanları, meşhur yemekleri, kahvaltı mekanları, gezilecek yerler kategorilerinde güncel paylaşımlar yapan http://www.gezilecekyerlertr.com sitesini de gözden geçirmenizi ve listeye eklemenizi öneririm. Saygılarımla.

  • Sayfanızı ziyaret ettim fakat Trakya tarafı özellikle Kırklareli, Demirköy, İğneada için paylaşımlarınız olursa daha çok faydalı olacağı kanısındayım

 8. Merhaba. Sapanca’da Bungalov Otel ve Villaların listelendiği sapancaotelleri.com.tr sitesine de bakmanızı öneriyorum..

 9. Değerli Kemal bey,

  Merhaba! Böyle bir liste oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Önceden takip ettiğim ve tekrar paylaşımlara başlayan geziliste.com isimli internet sitesinin de bu listede yer alması gerektiğini düşünüyorum.

  İyi ve sağlıklı günler.

 10. Uzun zamandır yazılarınızı sürekli sessiz sedasız okumak için gelir giderdim, siteniz ve makaleleriniz çok keyifli özellikle biz evde yokuz tatilci ailesinden sonra en çok keyif aldığım bloglardan birisiniz artık, sizi favorilerime tereddütsüz ekliyorum, emeğinize sağlık.

 11. Çok hızlı bir şekilde okumaya çalmıştım. İnanamıyorum Nasıl detaylı, nasıl da yararlı olacak bir çalışma. Aynen kayda alıyorum ilgilenen herkese göndermek üzere. Ne ararsan var. Yok yok! Sizi takip edenler çok ama çok yararlanabilecek bu çalışmanızdan! Ne diyebilirim ki bu yıl adayımız belli olmuştur gene! 👏👏👏👍👍👍🙏🙏🙏

 12. Çok faydalı bir liste olmuş. Ben de kendi internet sitemde gezi yazıları paylaşıyorum. Özellikler gezdiğim antik kentler üzeri bilgilendirici yazılar hazırlıyorum. Bloguma göz atmak isteyenler https://nafidurmus.com/ adresine göz atabilirler. Umarım faydalı olur.

 13. Sadece apart otellere odaklanmış bir konaklama arama blogu..alselon.com
  Yukarıdaki listeye dahil olmasada yeni başlayanlara da küçük bir destek vermek lazım..

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın