Seyahat etmeyi seviyor ve sık sık seyahate çıkıyorsanız başvurabileceğiniz kaynakları çoktan keşfetmişsinizdir muhtemelen. Ancak seyahat konusunda henüz yeterli deneyiminiz yoksa ve üstelik de dünya turuna çıkacağım diyorsanız oldukça çok bilgiye ihtiyacınız olacağı kesin. Dünya turu nedir, nasıl seyahat edilir, ekonomik gezebilir miyim, hangi ülkelere gitmeliyim, rotamı nasıl belirlemeliyim, nasıl ucuza konaklarım, paramı nasıl taşırım, vize bilgilerini nereden bulabilir, zamanı ve parayı daha verimli nasıl kullanırım… gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa doğru yerdesiniz.

Benim gibi gezginlere bir sırt çantası, bir pasaport verin yeterli, ancak kısıtlı zamanı olanların gidecekleri yer hakkında araştırma  ve planlama yapmasını tavsiye ediyorum. Dersini iyi çalışmak için doğru sayfadasın. Aklında uçuşan binlerce soruya cevap verecek tüm kaynakları bir araya topladım. Tüm sorularına cevaplar bu kaynağın içerisinde, ama bunun için emek göstermek zorundasın.

En Kapsamlı Gezi ve Seyahat Kaynakları

Bugün en güncel ve sağlıklı içerikleri bulabileceğimiz adreslerden birisi gezi blogları ve seyahat siteleri. Destinasyonlar hakkında kişisel deneyimler, gezi ipuçları, yol tarifleri ve fotoğraflar içeren gezi blogları bugün en iyi bilgi kaynaklarımızdan biri haline geldi. Bir seyahate dair bilgi gerektiğinde ilk işim bu gezi bloglarındaki içeriklere göz atmak geliyor.

Çoğu blogger yazıların altındaki yorumlar kutusundan veya iletişim sayfasından kendisine bir şeyler sorduğunuzda size çok hızlı dönebiliyor. Takip ettiğim, bilgiye ihtiyaç duyduğumda baktığım ve sizlerin de seyahatlerinizde işinize yarayacağını düşündüğüm en iyi gezi blogları ve seyaht sitelerini aşağıda sıraladım. Son 6 ayda yeni içerik yazmayan blogları listeden çıkarıyor ve zaman zaman sayfaye yeni eklemeler yapıyorum.

Gezi-BlogEn İyi Gezi Blogları

Türkçe Seyahat Siteleri

Bugün seyahat araştırmaları yapan herkesin ilk başvuru kaynağı internet, en azından benim öyle. Eğer aradığınız bilgi için bakındığınız gezi blogları yeterli bilgileri sunamıyorsa, sonraki bakacağın diğer kaynaklar Wikiler, Forumlar, İngilizce gezi blogları ve ünlü İngilizce Travel Guide web siteleri olabilir. Verilen bilgiler, kur değerleri, ulaşım saatleri ve yerleri, vize prosedürleri zamanla değişebiliyor. Bu yüzden bilgileri bir kaç gezi blogeu veya seyahat sitesinden kontrol etmekte fayda var.

Gezi siteleri sık güncellenmeleri, farklı yazarlar tarafından hazırlanmaları nedeniyle avantajlar sunabiliyor. Benzer konularda farklı yazarlar tarafından kaleme alınmış içerikler, farklı bakış açıları yakalama şansı verebilir. Ne yazık ki Türkiye’de gezi sitesi veya seyahat portali niteliklerine sahip web siteleri yok denecek kadar az.

Benim takip ettiğim, bilgiye ihtiyaç duyduğumda baktığım en iyi seyahat siteleri ise şunlar: neredekal.com, Gezi Evreni, Gezimanya, Gezi Alemi.

 Gezi-Siteleri-Bloglariİngilizce Gezi Blogları / The Best Travel Blogs

En İyi İngilizce Gezi Blogları

Aşağıda oldukça geniş hazırlanmış listede İngilizce travel bloggers web sayfalarını görebilirsiniz. Hepsine göz atmanızı tavsiye ederim. İçerisinde ilginizi çekecek ve sizi kendisine bağlayacaklar çıkacağına eminim. Eğer buraya eklememi istediğiniz siteler varsa da aşağıdaki yorum kısmına not bırakabilir veya iletişim sayfasından bana yazabilirsiniz.

Gezi-Blog

Gazetelerin Seyahat Sayfaları – Newspaper Travel Sections

Aşağıda oldukça geniş hazırlanmış listede dünyaca ünlü gazetelerin seyahat sayfaları yer alıyor. Bu tür sayfalar dün ya genelinde bir çok destinasyona dair içerikleri ile ilgi çekiyor. Seyahat hayatın bir parçası, ancak ne yazık ki ülkemiz gazetelerinin hemen hiç birininin seyahat sayfası bulunmuyor. Çoğunlukla seyahat ile ilgili yayınlanan yazılara baktığımızda, çoğunun sponsor duyurularından oluştuğu görülüyor, okuyucuya bir şeyler katmıyor.

Sadece Hürriyet Seyahat sayfaları bulunsa da, onun da ana sayfa dışındaki diğer makalelerine ulaşmak mümkün değil. Aşağıdaki listede, alanında deneyimli seyahat yazarları ve bloggerlerin makalelerine yer veren İngilizce gazetelerin seyahat sayfaları yer alıyor.

Gezi Bloglari

Seyahat Rehberi Kitaplar – Travel Guide Books

Travel-Guide-book

Gezdiğim yabancı ülkelerde ziyaret ettiğim kitapçıların seyahat kategorisindeki rafları dolup taşarken bizdekilerin seyahat kategorisi raflarında genelde birkaç kitap ancak oluyor. Bunların bir çoğu da çeviri zaten. Zamanla daha çok seyahat eder ve bunları kitaplaştırabilirsek bizlerin daha çok insana ilham verebileceğimize eminim. Ben enerjimi şimdilik web sitelerime yazmak için harcıyorum. Blog yazılarımın düzgün kurguyla bir araya getirsem şimdiye birkaç kitap ortaya çıkardı ama bana göre kitabın ilham veren yönü kadar edebi yönü de olmalı. İleride birkaç kitap yazmam benim sorumluluklarımdan biri.

Sırt çantalı gezginlerin ellerinden düşürmediği kaynak kitap serilerinin başında ise Lonely Planet kitapları geliyor. Bunun dışında Rough Guides, Frommer’s, Footprint Travel Guides, Fodor’s Travel Guides, Time Out, Eyewitness Travel Guides serisi kitaplardan faydalanmak da mümkün. Türkiye’deki kitapçılarda bu kitapların Türkçe versiyonları zaman zaman bulunabiliyor. Çoğu (Türkçe) seyahat kitabı ilk baskıdan sonra güncellenip yeniden basılmadığından güncel bilgileri ne yazık ki içermiyor.

Gezi Forumları ve Wikiler

Wikipedia – Hiç tartışmasız en iyi bilgi kaynaklarından biri. Şehirler, ülkeler ve kültürler hakkında eşsiz bir bilgi sunuyor.

Wikitravel – Etkileyici destinasyon veri tabanı ile dünya genelindeki seyahat noktaları, yeme-içme, otel, ulaşım ve hatta güvenlik konusunda güncel bilgiler barındırıyor. Henüz Türkçe içerik olmaması bizim için çok büyük bir eksiklik.

Ekşi Sözlük – Ekşi sözlük benim için destinasyonlar hakkında en zengin veriye sahip sitelerden birisi. Arama sayfasına gideceğiniz şehri veya ülkeyi yazın ve gelen bilgileri okumaya başlayın.

Forumlar – Öyle şeyler olur ki bazen aradığımız bilgiyi tüm çabalarımıza rağmen bulamayız; kaynak kitaplar, web siteleri, bloglar, eş-dost… Bu tür durumlarda popüler forumlara göz atmalı Gezenbilir.com, Donanimhaber.com, Bootsn All Forum, Lonely Planet’s Thorntree Forum, Traveller’s Point Forum, Aardvark Travel Forum.

Seyahat Siteleri – Travel Resources (İngilizce)

Trip Advisor – Tatil ve seyahatleriniz için tarafsız otel yorumları, öneriler, gezi yazıları, gerçek gezi fotoğrafları. TripAdvisor, aylık 60 milyondan fazla ziyaretçi ve 75 milyonu aşan yorum ile ziyaretçilerin mükemmel seyahat planlamalarını ve geçirmelerini sağlayan dünyanın en büyük gezi sitesi.

Lonely Planet – Aslında rehber kitaplar dizisi sunan bir yayınevi olan Lonely Planet, web sitesinde de destinasyonlar, gezginlerin tatil deneyimleri, ülkelere göre alınması gereken güvenlik önlemleri gibi bir dolu bilgi var.

Rough Guides – Lonely Panet gibi Rough Guides da aslında rehber kitaplar dizisi sunan bir yayınevi. Web sitesinde destinasyonlar, gezilecek yerler, mutlaka yapılması gerekenler yanında destinasyona ait çok güzel resim galerisine de yer veriyor.

Matador Network – Bağımsız bir seyahat sitesi. Sadece ülkeler ve şehirler hakkında bilgi vermiyor, aynı zamanda yaşam tarzı, kültürler, yeme-içme, sağlık, festivaller, gönüllü çalışma fırsatları hakkında oldukça zengin içerik sunuyor. Gezi yazarlığı üzerine online profesyonel kurs da veriyor. Benim çok beğendiğim ve makaleleri arasında kaybolduğum bir sitedir.

Fodor’s – Dünyanın en büyük Turizm ve Seyahat yayıncılarından biri. Gezi rehberi kitaplarını dünyada ilk olarak Fodor’s hazırlamıştı. Destinasyonlar ile ilgili ipuçları, gezilecek yerler, otel, alışveriş ve konaklama seçenekleri hakkında bilgi veriyor.

World Hum – 2012 yılında kurulmuş online seyahat sitesi olan World Hum, seyahat ipuçları, destinasyonlar hakkında bilgiler yanında, seyahatin insana kazandırdıkları konusunda makaleler içeriyor.

Budget Travel – Düşük bütçe ile seyahat edenler için zengin bir kaynak sunuyor.

Gadling – Destinasyon makaleleri yanında, ekonomik seyahat, seyahatte kullanılabilecek teknolojiler hakkında ipuçları sunuyor

BoostnAll – Dünya turu düşünenlerin göz atması gereken bir site. Seyahat planlamadan, farklı kültürlerin festivallerine, yurtdışında yaşam ve eğitim gibi farklı kategorilerde çok zengin kaynak sunan bir gezi portalı.

World Travel Guide – Kapsamlı bir seyahat rehberi sitesi.

SEYAHAT PLANLAMA KAYNAKLARI

Ülkelerin Vize Uygulamaları

GezginTech Vize – Vizesiz ülkeler, kapıda vize alınacak ülkeler, pasaport, vize evrakları…

T.C.Dışişleri Bakanlığı – Seyahat uyarıları, vize bilgileri, konsolosluk adresleri konusunda bilgiler.

Visa Mapper – Ülkenizi tanımladığınızda hangi ülkelerin vize istediğini/istemediğini harita üzerinde görün.

Embassies Abroad – Ülkelerin dünyanın her yerindeki elçilik bilgilerini bulun.

VisaDB – Ülkelerin vize politikaları hakkında bilgi veren bir site.

Uluslararası Seyahat Siteleri

Vayama – ABD’nin önde gelen online tur operatörü Vayama.

Priceline – Seyahat ve otel rezervasyon sitesi. Ödemek istediğiniz fiyatı yazıp, teklifinizi kabul eden otele gidiyorsunuz.

Hotwire – Seyahat, otel rezervasyon ve araba kiralama sitesi. Gitmek istediğiniz bölgeyi, tarihileri ve istediğiniz yıldız sayısını girince en uygun fiyatlı oteli buluyor. Kalacağınız otelin adını ödeme yaptıktan sonra öğrenebiliyorsunuz.

Ucuz Konaklama ve Hostel Siteleri

Hotelscombined.com – Tüm otel sitelerini tarayıp en ucuz fiyatlı olanı getiriyor. 1 numara!

Booking.com – Benim seyahatlerimde en çok kullandığım otel ve pansiyon rezervasyon sitesi.

Hostelworld – Benim de gezilerimde sıkça kullandığım, dünyanın büyük ve en iyi hostel rezervasyon sitesi.

Hostelz – Diğer büyük hostel ve pansiyon rezervasyon arama motoru. Değerlendirme yorumları içeriyor.

Hostelbookers – En büyük 2. nesil hostel rezervasyon kaynaklarından biri.

Hosteling International – Pek kullanışlı olmasa da ilk nesil hostel sayfalarından birisi.

Travelers for Travelers Hostel Search Engine – Bir hostel arama motoru (Kayak gibi) ama hosteller için.

Hotels.com – Dünya genelinde 85 web sitesinde, uluslararası zincirlerden, her şey dahil tatil köylerine, yerel favorilerden oda-kahvaltı servis veren otellere kadar her türlü konaklama tesisine ulaşmak mümkün. Bunların yanı sıra, yazlık ev, daire ya da villa kiralama gibi alternatifler de sunuyor.

Uçak Bileti

Ucuz-Ucak-Bileti

Turna.com – Uygun uçak bileti konusunda en iddialı web sitelerinden birisi. Henüz yeni, ancak fiyatlar kıyaslandığında en uygun fiyatları veren site. Turna Puan uygulaması ile de ek indirimler kazanıyorsunuz. Ayrıca havayolu mil programlarından da zaten faydalanma şansınız var.

Skyscanner – Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran, uluslararası seyahat arama motoru. Düşük bütçeli havayolu aramaları için de ideal.

Momondo – Avrupa merkezli rezervasyon siteleri de dahil 700’den fazla sitede arama imkânı sağlıyor. Uygun uçak bileti ve otel bulmak için kullanışlı.

Kayak – Ucuz uçak bilet ve otel arama motoru olan Kayak.com, ucuz uçak bileti aramanın harika bir başlangıç noktası olabilir.

Ulaşım

Seat Guru – Uçak rezervasyonları için yardımcı bir uygulama. Uçaktaki koltuk planları, ucuz bilet arama, gerçek zamanlı uçuş durumu takibi…

Seat 61 – Dünyanın bir çok ülkesinin tren seferleri, maliyetleri konusunda bir ulaşım rehberi olarak hizmet veriyor.

I Hate Taxis – Dünyada her şehir için taşıma maliyetleri hakkında bilgi veriliyor. Tren istasyonu ve havalimanı gibi yerlerden şehir merkezine ulaşım bilgileri…

Cruise Critic – Gemi yolculukları (cruising) hakkında detaylı bir kaynak. Cruise gemileri hakkında kullanıcı yorumları, en ucuz gemiler, son dakika teklifleri…

Cruise411 – Gemi turları bulma için iyi bir site. Gidilecek bölge, gün sayısı ve tarih seçildiğinde uygun gemi turlarını listeliyor.

rome2rio.com – Biryerden bir yere nasıl gidilir, uçak, tren, otobüs verilerini ve nereden rezervasyon yapılacağını gösteren site.

Faydalı Web Siteleri

Travel-Websites

XE Currency – Döviz kurları arasında karşılaştırma yapın.

GoinginStyle.net – Yurtdışına seyahat edecekler için ülkelerine göre elektrik adaptörleri rehberi.

Just Landed – Yurtdışında yaşamaya karar veren için gidilen ülkede ev tutma, iş bulma ve yaşam için gerekli tüm bilgileri sunan site.

Nomad List – Yurtdışında yaşamaya karar verenlere, yaşam maliyeti, hava durumu, internet hız bilgisi ve havanın temizliği konusunda bilgi veren bir site. Lokasyon bağımsız çalışabilenler bu şehirlere göz atmalı.

travel.state.gov – Amerikan vatandaşlarının gidecekleri ülkeye dair vize ve seyahat uyarılarını bulabilecekleri resmi site. Sağlık ve güvenlik ile ilgili bilgiler işinize yarayabilir. Search kısmına ülke adını yazın.

Foreign&Commonwealth Office – İngiliz vatandaşlarının gidecekleri ülkeye dair vize ve seyahat uyarılarını bulabilecekleri resmi site. Sağlık ve güvenlik ile ilgili bilgiler işinize yarayabilir. Search kısmına ülke adını yazın.

tr.volumeteer.org – Oganik çiftlikler, hostel, sivil toplum örgütleri, aileler, sosyal girişimler ve deniz ile ilgili alanlarda gönüllü olabileceğiniz bir çok seçenek sunuyor. 2014 yılında oluşturduğu sosyal fayda ile İstanbul Bilgi üniversitesi ve Sylvan Laureate Foundation tarafından yılın 10 sosyal girişiminden biri seçildi.

ecotourism.org – Ekoturizm programları, gönüllü projeler, ekoturizm destinasyonları, profesyonel ekoturizm buluşmaları…

Numbeo – Seyahat edilecek veya yaşanılacak şehrin yaşam maliyetlerini, Yeme içme giderleri ortalamaları, emlak ve kiralama maliyetleri, suç, trafik, yaşam kalitesi ve sağlık istatistikleri sunan kullanışlı bir site. Gidilecek yerde ne harcarım, otel maliyetleri, bana ne kadar mal olur sorularına cevap için ilk başvurulacak yer.

tr.db-city.com – Şehirler ve ülkeler hakkında detaylı sayısal verilerin olduğu bir web sitesi.

World FactBook – CIA’nin hazırladığı ülkeler hakkında kaynak bilgiler.

Claimcompass – Uçak bileti tazminat bedeli hesaplayıcısı. İptal olan, ertelenen veya geciken uçuş seferi veya uçağa binme yasağı durumlarında tazminat almanız için size yardımcı oluyor.

Gezi-Rehberi-Line

TAKİP ET!

427,857HayranlarBeğen
99TakipçilerTakip et
114,207TakipçilerTakip et
9,379TakipçilerTakip et
1,741AbonelerAbone ol

Son Güncelleme: 11 Ağustos 2017

148 YORUMLAR

 1. Gençliğimizi kapitalist sisteme harcıyoruz. Halbuki en güzel zamanlarımızı gezi seyahatlar da geçersek en güzel yıllarımızı yaşarız.

 2. merhabalar

  öncelikle sizi kutlarım. Pek çok insanın hayalinde olan şeyi bizzat yaşıyorsunuz. Benim de hayalim bir gün sizin gibi gezerek yaşayabilmek. Şuan elimden geldiğince gezsem de, modern kölelikten kurtulup bazı şeyleri riske atamıyorum malesef. Umarım birgün başarırım.

  Sizden ricam, kısmen gezip gördüğüm, daha çok sizin gibi gezeceğim hayali ile araştırdıgım derlediğim yazılarımı paylaştıgım blogumu da paylaşabilir misiniz ? Belki destekleriniz ile ben de bu yolda biraz ilerlerim 🙂

  http://gezginkafa.com

  Keyifli gezmeler

 3. Kemal Bey, yazılarınızı keyifle takip ediyoruz. Bizlere de ilham kaynağı olduğunuz için ayrıca teşekkür ederiz.
  Gezdiğimiz yerlerle ilgili detaylı, bilgilendirici, bütçe bilgileri de içeren yazılarımızı okumak için sitemizi ziyaret ederseniz çok memnun oluruz. Ayrıca Almanya’ya nasıl yerleştiğimiz, nasıl vize aldığımız, nasıl iş bulduğumuz gibi bilgiler de sitemizde yer alıyor.
  http://www.yolaciktim.com
  Sevgiler,

 4. Kemal bey Selamlar. Sizi sürekli takip ediyorum ve çok başarılı buluyorum. Kendi web sitemizi kurduk. Sitemizde gidilecek yerlerle alakalı ön bilgi yazıyoruz amaç site ziyaretçilerimiz sitemiz üzerinden rezervasyon yaptıklarında gidecekleri yöre ilgili tarihi kültürel bilgiler sunmak, orada gezilip görülecek yerleri belirtmek yöresel yemekleri ve lezzetler hakkında bilgi sunmak. Bunları yaparken sizin yazılarınızdan kaynak alıyorum çok teşekkür ederim ve başarılarınızın devamını dilerim.

 5. İnternetin en büyük nimetlerinden biri de bu. Artık bir rehbere ihtiyacınız yok çünkü dijital rehberiniz var. Gezi ister hobiniz isterse işiniz olsun sadece gittiğiniz yer için neresi gezilir yazın yeter.

 6. Arkadaşlar inceleyip yorum yaparsanız çok sevinirim kopyala yapıştır yapmıyorum . Çok yer gezemiyorum ama gezdiğimn her yeride didikleyip yazıyorum üstadlar var en başta kemal abi tabi çok teşekkür ederim. Yorum ve önerilerinizi belirtin http://www.gezelim.me

 7. Harika bir web sitesi olmus. Guncel bilgiler ve ince ayrintilar harika. Tatile gitmek isteyen bir kisinin aradigi hersey bu sitede var diye dusunuyorum. Vermis oldugunuz tum bilgiler icin cok tesekkurler.

 8. Herkese merhabalar,

  Bir geziye çıkmadan önce gideceğimiz yerde ulaşım nasıl sağlanıyor, nereler görülmeli, neler yenmeli ve nerede yenmeli, rotamız nasıl olmalı.. bunları uzun uzun araştırırız. Ziyaretçileri bu zahmetten kurtararak kendimin de bizzat test ederek hazırlamış olduğu gezi planlarını blogumdan takip edebilirsiniz.

  Blog: https://gitgitbitmez.blogspot.com/
  Instagram: https://www.instagram.com/_gitgitbitmez/

  Mutlu seyahatler…

 9. Merhabalar,

  Benimde kaliteli içerikler üretme odaklı yazdığım bir seyahat blogum var. Adresi http://www.seqununseyahatnamesi.com

  Özellikle, yurt içi ve yurt dışında toplu taşıma ile ulaşım konularındaki boşlukları doldurmaya çalışıyorum ki tüm yazılarımın olmazsa olmazıdır. Bu konuda özellikle Balkanlar’da ulaşım ile ilgili faydalı bilgiler veriyorum. Göz atmanızı tavsiye ederim.

 10. Yavru vatanımız Kıbrıs’ta profesyonel araç kiralama hizmeti veren Kıbrıs Rent a Car şirketi olarak böyle değerli bir sayfa hazırladığınız ve kullanıcılara sunduğunuz için teşekkür ediyoruz.

  Kıbrıs’ta araç kiralama hizmetine ihtiyacınız olduğunda bekleriz.

 11. Siteniz çok keyifli, bu işe sizin bizim gibi gönül verenler sayesinde hep daha güzel ve daha dolu siteler olacaktır. Kendi adımıza teşekkür ederiz.

 12. Köroğlu Dağlarının zirvesinde, kayak yapmanın heyecanı bir başka! Kartalkaya Kayak Merkezi, birbirinden zorlu pistleri, dağ tesisleri, doğa aktiviteleri, muhteşem manzaraları, after ski partileri ile dört dörtlük bir tatil yaşatıyor.
  http://www.kartalkayaotel.com.tr/
  #kartalkaya #kartalkayaotel #kartalkayaotelleri

 13. Ne güzel bir paylaşım. Ben de hep bu tarz gezginlere ve ayrıca Bloggerlara özenmişimdir. Gerçekten insanın ufkunu açıyor. Ayrıca çok değerli kaynak olmuş bu derleme. Teşekkürler.

 14. Kemal Bey merhaba, sitenizi çok beğendim. Emeğinize sağlık. Bu arada, Ukrayna’ya yolu düşen herkesi ağırlamaktan keyif duyarız.
  Tüm seyahat tutkunlarını, dünyanın en güzel şehirlerinden Ukrayna, Kiev’e bekleriz.
  http://www.kievtravel.org/
  facebook.com/KievTravelOrganization/
  youtube.com/channel/UC4eNvjhHm48zVlDG3z5jaQg

 15. Yola çıkmak isteyen herkesin mutlaka incelemesi gereken harika bir liste! Herşey var! Bisiklet bile 🙂
  Kemal, ellerine sağlık, gerçekten.teşekkürler.

 16. Bir site keşfettim. Sanırım henüz çok yeni. tricksfortrips.com
  Keşke daha fazla şehir olsa dedim. Bana güzel geldi.

 17. Web sayfanızı çok beğendim, çok önemli ve güncel bilgiler içeriyor. Ayrıca farklı kaynaklarda göstermeniz çok güzel olmuş. Ben uzun zamandır Belgrad’da yaşıyorum. O yüzden Belgrad hakkında bir web sayfası yaptım. Sürekli güncelliyorum, kısa sürede Belgrad ve Sırbistan için iyi bir kaynak olacağına inanıyorum. belgradgezirehberi.com adresine bir göz atıp, sizin sayfanızda bir kaynak olarak yararlı olacağına inanıyorsanız, benim de sayfamı eklerseniz size çok teşekkür ederim.
  İyi seyahatler.

 18. Yurtiçi ve Yurtdışı seyahatlerinize çıkmadan önce mutlaka siteme uğramanızı tavsiye ediyorum. Rotalarınız için en farklı ipuçlarını gezelimbilelim.com ‘da bulacaksınız…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here