Seyahat etmeyi seviyor ve sık sık seyahate çıkıyorsanız başvurabileceğiniz kaynakları çoktan keşfetmişsinizdir muhtemelen. Ancak seyahat konusunda henüz yeterli deneyiminiz yoksa ve üstelik de dünya turuna çıkacağım diyorsanız oldukça çok bilgiye ihtiyacınız olacağı kesin. Dünya turu nedir, nasıl seyahat edilir, ekonomik gezebilir miyim, hangi ülkelere gitmeliyim, rotamı nasıl belirlemeliyim, nasıl ucuza konaklarım, paramı nasıl taşırım, vize bilgilerini nereden bulabilir, zamanı ve parayı daha verimli nasıl kullanırım… gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa doğru yerdesiniz.

Benim gibi gezginlere bir sırt çantası, bir pasaport verin yeterli, ancak kısıtlı zamanı olanların gidecekleri yer hakkında araştırma ve planlama yapmasını tavsiye ediyorum. Dersini iyi çalışmak için doğru sayfadasın. Aklında uçuşan binlerce soruya cevap verecek tüm kaynakları bir araya topladım. Tüm sorularına cevaplar bu kaynağın içerisinde, ama bunun için emek göstermek zorundasın.

En Kapsamlı Gezi ve Seyahat Kaynakları

Bugün en güncel ve sağlıklı içerikleri bulabileceğimiz adreslerden birisi gezi blogları ve seyahat siteleri. Destinasyonlar hakkında kişisel deneyimler, gezi ipuçları, yol tarifleri ve fotoğraflar içeren gezi blogları bugün en iyi bilgi kaynaklarımızdan biri haline geldi. Bir seyahate dair bilgi gerektiğinde ilk işim bu gezi bloglarındaki içeriklere göz atmak geliyor.

Eğer aradığınız bilgi için bakındığınız gezi blogları yeterli bilgileri sunamıyorsa, sonraki bakacağın diğer kaynaklar Wikiler, Forumlar, İngilizce gezi blogları ve yabanco Travel Guide web siteleri olabilir. Verilen bilgiler, kur değerleri, ulaşım saatleri ve yerleri, vize prosedürleri zamanla değişebiliyor. Bu yüzden bilgileri birkaç gezi blogu veya seyahat sitesinden kontrol etmekte fayda var.

En İyi Seyahat Blogları

Çoğu blogger yazıların altındaki yorumlar kutusundan veya iletişim sayfasından kendisine bir şeyler sorduğunuzda size çok hızlı dönebiliyor. Takip ettiğim, bilgiye ihtiyaç duyduğumda baktığım ve sizlerin de seyahatlerinizde işinize yarayacağını düşündüğüm en iyi gezi blogları ve seyahat sitelerini aşağıda sıraladım. Son 6 ayda yeni içerik yazmayan blogları listeden çıkarıyor ve zaman zaman buraya yeni gezi bloglarını ekliyorum.

Beğendiğim Seyahat Blogları

Gezi siteleri sık güncellenmeleri, farklı yazarlar tarafından hazırlanmaları nedeniyle avantajlar sunabiliyor. Benzer konularda farklı yazarlar tarafından kaleme alınmış içerikler, farklı bakış açıları yakalama şansı verebilir. Ne yazık ki Türkiye’de gezi sitesi veya seyahat portalı niteliklerine sahip web siteleri çok az.

Takip ettiğim, bilgiye ihtiyaç duyduğumda baktığım en iyi seyahat siteleri ise: Gezimanya, Neredekal.com, Gezi Alemi.

Gezi Forumları ve Wikiler

Wikipedia – Hiç tartışmasız en iyi bilgi kaynaklarından biri. Şehirler, ülkeler ve kültürler hakkında eşsiz bir bilgi sunuyor.

Wikitravel – Etkileyici destinasyon veri tabanı ile dünya genelindeki seyahat noktaları, yeme-içme, otel, ulaşım ve hatta güvenlik konusunda güncel bilgiler barındırıyor. Henüz Türkçe içerik olmaması bizim için çok büyük bir eksiklik.

Ekşi Sözlük – Ekşi sözlük benim için destinasyonlar hakkında en zengin veriye sahip sitelerden birisi. Arama sayfasına gideceğiniz şehri veya ülkeyi yazın ve gelen bilgileri okumaya başlayın.

Forumlar – Öyle şeyler olur ki bazen aradığımız bilgiyi tüm çabalarımıza rağmen bulamayız; kaynak kitaplar, web siteleri, bloglar, eş-dost… Bu tür durumlarda popüler forumlara göz atmalı Gezenbilir.com, Donanimhaber.com, Bootsn All Forum, Lonely Planet’s Thorntree Forum, Traveller’s Point Forum.

Gezi Blogu

İngilizce Gezi Blogları / The Best Travel Blogs

Aşağıda oldukça geniş hazırlanmış listede İngilizce travel bloggers web sayfalarını görebilirsiniz. Hepsine göz atmanızı tavsiye ederim. İçerisinde ilginizi çekecek ve sizi kendisine bağlayacaklar çıkacağına eminim. Eğer buraya eklememi istediğiniz siteler varsa da aşağıdaki yorum kısmına not bırakabilir veya iletişim sayfasından bana yazabilirsiniz.

Diğer İngilizce Diğer Bloglar / Other Blogs

Seyahat Dergileri / Travel Magazines

Türkçe Gezi Dergileri

Travel Magazines Pages

Travel Magazines Pages

Gezi Blogu

Seyahat Rehberi Kitaplar – Travel Guide Books

Travel-Guide-book
Seyahat Rehberi Kitaplar

Gezdiğim yabancı ülkelerde ziyaret ettiğim kitapçıların seyahat kategorisindeki rafları dolup taşarken bizdekilerin seyahat kategorisi raflarında genelde birkaç kitap ancak oluyor. Bunların bir çoğu çeviri zaten. Zamanla daha çok seyahat eder ve bunları kitaplaştırabilirsek bizlerin daha çok insana ilham verebileceğimize eminim.

Ben enerjimi şimdilik web sitelerime yazmak için harcıyorum. Blog yazılarımın düzgün kurguyla bir araya getirsem şimdiye birkaç kitap ortaya çıkardı ama bana göre kitabın ilham veren yönü kadar edebi yönü de olmalı. İleride birkaç kitap yazmam benim sorumluluklarımdan biri.

Sırt çantalı gezginlerin ellerinden düşürmediği kaynak kitap serilerinin başında ise Lonely Planet kitapları geliyor. Bunun dışında Rough Guides, Frommer’s, Footprint Travel Guides, Fodor’s Travel Guides, Time Out, Eyewitness Travel Guides serisi kitaplardan faydalanmak da mümkün. Türkiye’deki kitapçılarda bu kitapların Türkçe versiyonları zaman zaman bulunabiliyor. Çoğu (Türkçe) seyahat kitabı ilk baskıdan sonra güncellenip yeniden basılmadığından güncel bilgileri ne yazık ki içermiyor.

YO-Line

Seyahat Siteleri – Travel Resources (İngilizce)

Trip Advisor – Tatil ve seyahatleriniz için tarafsız otel yorumları, öneriler, gezi yazıları, gerçek gezi fotoğrafları. TripAdvisor, aylık 60 milyondan fazla ziyaretçi ve 75 milyonu aşan yorum ile ziyaretçilerin mükemmel seyahat planlamalarını ve geçirmelerini sağlayan dünyanın en büyük gezi sitesi.

Lonely Planet – Aslında rehber kitaplar dizisi sunan bir yayınevi olan Lonely Planet, web sitesinde de destinasyonlar, gezginlerin tatil deneyimleri, ülkelere göre alınması gereken güvenlik önlemleri gibi bir dolu bilgi var.

Rough Guides – Lonely Panet gibi Rough Guides da aslında rehber kitaplar dizisi sunan bir yayınevi. Web sitesinde destinasyonlar, gezilecek yerler, mutlaka yapılması gerekenler yanında destinasyona ait çok güzel resim galerisine de yer veriyor.

Matador Network – Bağımsız bir seyahat sitesi. Sadece ülkeler ve şehirler hakkında bilgi vermiyor, aynı zamanda yaşam tarzı, kültürler, yeme-içme, sağlık, festivaller, gönüllü çalışma fırsatları hakkında oldukça zengin içerik sunuyor. Gezi yazarlığı üzerine online profesyonel kurs da veriyor. Benim çok beğendiğim ve makaleleri arasında kaybolduğum bir sitedir.

Fodor’s – Dünyanın en büyük Turizm ve Seyahat yayıncılarından biri. Gezi rehberi kitaplarını dünyada ilk olarak Fodor’s hazırlamıştı. Destinasyonlar ile ilgili ipuçları, gezilecek yerler, otel, alışveriş ve konaklama seçenekleri hakkında bilgi veriyor.

World Hum – 2012 yılında kurulmuş online seyahat sitesi olan World Hum, seyahat ipuçları, destinasyonlar hakkında bilgiler yanında, seyahatin insana kazandırdıkları konusunda makaleler içeriyor.

Budget Travel – Düşük bütçe ile seyahat edenler için zengin bir kaynak sunuyor.

Gadling – Destinasyon makaleleri yanında, ekonomik seyahat, seyahatte kullanılabilecek teknolojiler hakkında ipuçları sunuyor

BoostnAll – Dünya turu düşünenlerin göz atması gereken bir site. Seyahat planlamadan, farklı kültürlerin festivallerine, yurtdışında yaşam ve eğitim gibi farklı kategorilerde çok zengin kaynak sunan bir gezi portalı.

World Travel Guide – Kapsamlı bir seyahat rehberi sitesi.

SEYAHAT PLANLAMA KAYNAKLARI

YO-Line-Belgeler

Ülkelerin Vize Uygulamaları

nasıl gidilir

Uçak Bileti

Ucuz-Ucak-Bileti
 • Turna.com : Uygun uçak bileti konusunda en iddialı web sitelerinden birisi. Henüz yeni, ancak fiyatlar kıyaslandığında en uygun fiyatları veren site.
 • Skyscanner : Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran, uluslararası seyahat arama motoru. Düşük bütçeli havayolu aramaları için de ideal.
 • Momondo : Avrupa merkezli rezervasyon siteleri de dahil 700’den fazla sitede arama imkânı sağlıyor. Uygun uçak bileti ve otel bulmak için kullanışlı.
 • Kayak : Ucuz uçak bilet ve otel arama motoru olan Kayak.com, ucuz uçak bileti aramanın harika bir başlangıç noktası olabilir.
 • Vayama : ABD’nin önde gelen online tur operatörü Vayama.
YO-Line-Transport

Ulaşım

 • seatguru.com : Uçaktaki koltuk planları, ucuz bilet arama, gerçek zamanlı uçuş durumu takibi
 • seat61.com : Dünyanın bir çok ülkesinin tren seferleri, maliyetleri konusunda bir ulaşım rehberi
 • ihatetaxis.com : Dünyada her şehir için taşıma maliyetleri hakkında bilgi veriliyor
 • cruisecritic.co.uk : Gemi yolculukları (cruising) hakkında detaylı bir kaynak.
 • cruise411 : Gemi turları bulma için iyi bir site
 • rome2rio.com : Bir yerden bir yere nasıl gidilir, uçak, tren, otobüs verileri
 • uber.com : Bu uygulama ile sizinle aynı rotada seyahat eden arabalarda kendinize yer bulabilirsiniz
 • raileurope.co.uk : Avrupa’yı trenle gezmek isteyenler için oldukça kullanışlı bir uygulama
nerede kalınır

Ucuz Konaklama ve Hostel Siteleri

 • Booking.com : Benim seyahatlerimde en çok kullandığım otel ve pansiyon rezervasyon sitesi
 • Airbnb.com : Gittiğiniz yerlerde yaşayan insanların ev veya odalarını kiralayabilirsiniz
 • Hotelscombined.com : Tüm otel sitelerini tarayıp en ucuz fiyatlı olanı getiriyor
 • Hostelworld : Benim de gezilerimde sıkça kullandığım, dünyanın büyük ve en iyi hostel rezervasyon sitesi
 • Hostelz : Diğer büyük hostel ve pansiyon rezervasyon arama motoru. Değerlendirme yorumları içeriyor
 • Hostelbookers : En büyük 2. nesil hostel rezervasyon kaynaklarından biri
 • Hotwire : Seyahat, otel rezervasyon ve araba kiralama sitesi

Topluluk

 • couchsurfing.org : Seyahat ettiğiniz ülke ve şehirlerdeki insanların evlerinde konaklama imkanı sunuyor
 • meetup.com : Sizinle aynı konulara ilgi duyan insanlarla buluşup tanışmanızı sağlıyor
 • backpackr.org : Sırt çantası ile seyahat eden gezginler ile tanışmanızı ve fikir paylaşımı yapmanıza yardım ediyor
 • flyertalk.com : Sık sık uçak yolculuğu yapanlar için deneyimlerini paylaşabilecekleri bir forum.

Yürüyüş ve Kamp

 • mountainproject.com : Doğa ve tırmanma tutkunları için en iyi tırmanma parkurları ve kayalıkları bulur
 • alltrails.com : Doğa yürüyüşünü sevenler için en uygun rotaları belirlemeye yardımcı olur
 • summitpost.org : Tırmanış, dağcılık gibi açık hava etkinlikleri için verilen tavsiyeler
 • hammockforums.net : Dünyadaki hamak kampları hakkındaki yorumları inceleyebileceğiniz bir forum sitesi
 • carcamping.org : Karavan ile kamp yapmak isteyenler için önerileri inceleyebileceğiniz bir site
 • hipcamp.com : Özel ve kamu arazilerinde kamp yaparken yararlanabileceğiniz bir rehber
 • ultimatecampgrounds.com : Amerika ve Kanada’daki kamp alanlarını bulabileceğiniz en uzun listeye sahip
 • naturalatlas.com : Outdoor sporlar ile uğraşanlar için harita ve kaynak bilgisi sunuyor
 • allstays.com : Mola ve kamp noktalarında, kendinize kalacak oda bulmanıza yardım ediyor

Rotalar

 • roadtripamerica.com : Amerika yolculuğunuza ilham olacak rotaları ve planları inceleyebileceğiniz bir site
 • roadtripusa.com : Amerika’da mutlaka görmeniz gereken 11 temel rota hakkında bilgi veriyor
 • roadtrippers.com : Amerika’nın en iyi konaklama noktalarını ve turistik yerlerini keşfederek, rotanızı belirleyin
 • myscenicdrives.com : Amerika’daki en iyi manzaraları seyrederek ilerleyebileceğiniz rotaları bulun
 • roadsideamerica.com : Amerika yolcuları için turistik yerleri anlatan sıradışı bir rehber
 • flavortownusa.com : Yolculuk sırasında mola yerleri ve yemek yiyebileceğiniz restoranlar
 • viamichelin.com : Seçtiğiniz kriterlere göre en iyi rotaları bulmanız konusunda yardımcı olur
 • gasbuddy.com : Yolculuk sırasında en yakınınızdaki ucuz benzin istasyonlarını bulmanızı sağlar

Planlama

 • yelp.com : Amerika’daki herhangi bir yer için yemek, alışveriş ve etkinlik yorumlarını bulabilirsiniz
 • nerdydaytrips.com : Oldukça geniş bir kullanıcı ağına sahip olan sitede sıkıcı gezi deneyimlerini inceleyebilirsiniz
 • atlasobscura.com : Dünyanın en gizemli ve muhteşem yerlerini keşfedebileceğiniz bir site
 • cruisesheet.com : Gemi yolculuğu yapmayı planlıyorsanız, en faydalı deneyimler ve fırsatlar burada
 • tripit.com : Bütün seyahat planlarınız tek bir yerde toplamanızı sağlayacak bir yardımcı
 • go-today.com : Paket seyahat programları satın almanıza yardımcı olan bir rehber
hakkında bilgiler

Faydalı Web Siteleri

Travel-Websites
 • XE Currency : Döviz kurları arasında karşılaştırma yapın.
 • GoinginStyle.net : Yurtdışına seyahat edecekler için ülkelerine göre elektrik adaptörleri rehberi
 • Just Landed : Yurtdışında yaşamaya karar veren için gidilen ülkede ev tutma, iş bulma ve yaşam için gerekli tüm bilgileri sunan site
 • Nomad List : Yurtdışında yaşamaya karar verenlere, yaşam maliyeti, hava durumu, internet hız bilgisi ve havanın temizliği konusunda bilgi veren bir site
 • travel.state.gov : Amerikan vatandaşlarının gidecekleri ülkeye dair vize ve seyahat uyarılarını bulabilecekleri resmi site. Sağlık ve güvenlik ile ilgili bilgiler işinize yarayabilir
 • Foreign&Commonwealth Office : İngiliz vatandaşlarının gidecekleri ülkeye dair vize ve seyahat uyarılarını bulabilecekleri resmi site. Sağlık ve güvenlik ile ilgili bilgiler işinize yarayabilir
 • ecotourism.org : Ekoturizm programları, gönüllü projeler, ekoturizm destinasyonları, profesyonel ekoturizm buluşmaları…
 • Numbeo : Gidilecek yerde ne harcarım, otel maliyetleri, bana ne kadar mal olur sorularına cevap için ilk başvurulacak yer
 • tr.db-city.com : Şehirler ve ülkeler hakkında detaylı sayısal verilerin olduğu bir web sitesi
 • World FactBook : CIA’nin hazırladığı ülkeler hakkında kaynak bilgiler
 • Claimcompass : Uçak bileti tazminat bedeli hesaplayıcısı. İptal olan, ertelenen veya geciken uçuş seferi veya uçağa binme yasağı durumlarında tazminat almanız için size yardımcı oluyor.
408,197BeğenenlerBeğen
142,815TakipçilerTakip Et
9,119TakipçilerTakip Et

Önceki blog yazısıLondra Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısıBerlin Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

210 YORUM

 1. Elinize sağlık, benim de sık sık yararlandığım birçok siteyi paylaşmışsınız. Ben de en büyük tutkusu seyahat olan bir insan olarak çok yeni bir blog açtım ve yavaş yavaş yazılarımı yayınlamaya başladım. Belki bir göz atmak istersiniz ya da okumak isteyen başka birileri de olur diye umarak yazmak istedim blogumu: https://beyaztavsaninizinde.com

 2. Çok güzel bir liste olmuş. Siz de akademik turizm bilgileri ve aynı zamanda seyahat rehberi için Turizme Bakış’ı ziyaret edebilirsiniz. Yolda Olmak’a liste için çok teşekkürler.

 3. Çok güzel bir site olmuş, kendim de web siteleriyle ilgilenmeme rağmen, Türkçe yazılmış böyle bir kaynağa daha öne hiç rastlamadım. Bu kadar bilginin bu kadar akılda kalıcı olduğu, net bir site görmemiştim. Ellerinize sağlık…..

 4. Kemal Bey merhaba, Kapadokya bölgesi için dolu dolu bir rehber hazırlamışsınız ellerinize sağlık. Yolunuz tekrar Kapadokya’ya düşerse sizleri misafir etmekten memnuniyet duyarız.

 5. Merhaba Kemal Kaya
  Gezi blog yazılarınıza TÜRKİYE de gezilecek güzel yerleri yazmayı düşünüyormusunuz?
  Ükemizde görülmeye değer güzel yerler var bu yerleri yazarsanız faydalı olacağı kanısındayım.

 6. Merhaba Kemal Bey;

  Son zamanlarda haritalı anlatımıyla öne çıkan, kamp alanları, meşhur yemekleri, kahvaltı mekanları, gezilecek yerler kategorilerinde güncel paylaşımlar yapan http://www.gezilecekyerlertr.com sitesini de gözden geçirmenizi ve listeye eklemenizi öneririm. Saygılarımla.

  • Sayfanızı ziyaret ettim fakat Trakya tarafı özellikle Kırklareli, Demirköy, İğneada için paylaşımlarınız olursa daha çok faydalı olacağı kanısındayım

 7. Değerli Kemal bey,

  Merhaba! Böyle bir liste oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Önceden takip ettiğim ve tekrar paylaşımlara başlayan geziliste.com isimli internet sitesinin de bu listede yer alması gerektiğini düşünüyorum.

  İyi ve sağlıklı günler.

 8. Uzun zamandır yazılarınızı sürekli sessiz sedasız okumak için gelir giderdim, siteniz ve makaleleriniz çok keyifli özellikle biz evde yokuz tatilci ailesinden sonra en çok keyif aldığım bloglardan birisiniz artık, sizi favorilerime tereddütsüz ekliyorum, emeğinize sağlık.

 9. Çok hızlı bir şekilde okumaya çalmıştım. İnanamıyorum Nasıl detaylı, nasıl da yararlı olacak bir çalışma. Aynen kayda alıyorum ilgilenen herkese göndermek üzere. Ne ararsan var. Yok yok! Sizi takip edenler çok ama çok yararlanabilecek bu çalışmanızdan! Ne diyebilirim ki bu yıl adayımız belli olmuştur gene! 👏👏👏👍👍👍🙏🙏🙏

 10. Çok faydalı bir liste olmuş. Ben de kendi internet sitemde gezi yazıları paylaşıyorum. Özellikler gezdiğim antik kentler üzeri bilgilendirici yazılar hazırlıyorum. Bloguma göz atmak isteyenler https://nafidurmus.com/ adresine göz atabilirler. Umarım faydalı olur.

 11. Sadece apart otellere odaklanmış bir konaklama arama blogu..alselon.com
  Yukarıdaki listeye dahil olmasada yeni başlayanlara da küçük bir destek vermek lazım..

 12. Çok hızlı gelişen 6 ayda ilk Türkiye`deki gezi siteleri arasında ilk 10`a girmeyi başardık arkadaşlar, ve gelecek sezondaki hedefimiz ilk 5 e girmek.

 13. Çok güzel ve yönlendirme açısından oldukça etkili bir sayfanız var tebrik ediyor ve yakından takip ediyorum 🙂

 14. Merhaba, gezginist.com isimli site de güzel inceleyin isterseniz beğenirseniz eklersiniz. Bu arada kaynaklar müthiş…

 15. Bende böyle bir liste hazırlamıştım fakat sizinki oldukça kapsamlı ve etkili olmuş. Gözümden kaçan gezginler ve yolda kullanılacak uygulamalar konusunda da eksikler tespit ettim. Teşekkürler.

 16. Merhaba Hocam,
  Harika bilgi paylaşımı olmuş teşekkür ederim.
  Bende kendi web adresim üzerinden (rotamhikaye.com) kamp yerleri, kamp malzemeleri, gezi notları ve bir çok bilgiyi paylaşıyorum. Bu bağlamda web siteleri arasında bana yer vermeniz oldukça mutlu edecektir.
  ilginize şimdiden çok teşekkür ederim.

 17. Yazınız çok güzel olmuş elinize sağlık
  Blog sayfamda
  🇹🇷Türkiye hakkında yazılarım mevcut
  🚂 Doğu ekspresi
  🇹🇷Türkiye en çok izlenen dizileri ve reytingleri
  🏕 Kamp alanları ve önerileri
  🇹🇷81 ilin meşhur yemekleri
  👍🏻Türkiyede Yapabileceğiniz Extreme sporlar
  https://gezginnnim.blogspot.com/?m=1

 18. Bogota çevresinde yapacak çok fazla şey var – yourcolombia (ve ya yourcolombia com) size çok sayıda ipucu ve Kolombiya’nın başkenti etrafında turlar düzenlemektedir.

 19. Kemal bey arşiv niteliğinde bir liste olmuş, çok teşekkür ederim. Google’da aratmaktan çok daha faydalı bir liste 🙂 Özellikle skyscanner ve numbeo yu çok kullanıyorum, tespitleriniz çok doğru olmuş.. sevgiler..

 20. Merhabalar, güzel bir kaynak olarak arşivime eklendiniz. Başarılı buluyor ve takip ediyorum. Teşekkürler.

 21. Web sayfanız gerçekten güzel ve kapsamlı Seyahat adına aradımız herşey mevcut çalışmalarınızın devamını diliyoruz..

 22. Merhaba yurtiçi iller ve ilçeler arasındaki mesafe hesaplama, yol tarifi, yol haritası alabileceğiniz, ayrıca gideceğiniz yere alternatif olarak hızlı tren, ido seferleri, tren saatleri bilgileri ile diğer ulaşım araçları alternatiflerine ulaşabileceğiniz bir siteyi tanıtmak isterim. Ziyaretlerinizi bekleriz. 🙂

  https://www.yolplani.com

 23. Gezi ile alakalı gördüğüm en kaliteli websayfası bence. Bunun yanında ankarada rahat bir şekilde ister uzun isterseniz de kısa mesafeli gezilerinizde günlük ya da saatlik araç kiralayabileceğiniz yeni bir startup olan aracla.com ‘ a bakmanızı tavsiye ederim.

 24. Gençliğimizi kapitalist sisteme harcıyoruz. Halbuki en güzel zamanlarımızı gezi seyahatlar da geçersek en güzel yıllarımızı yaşarız.

 25. merhabalar

  öncelikle sizi kutlarım. Pek çok insanın hayalinde olan şeyi bizzat yaşıyorsunuz. Benim de hayalim bir gün sizin gibi gezerek yaşayabilmek. Şuan elimden geldiğince gezsem de, modern kölelikten kurtulup bazı şeyleri riske atamıyorum malesef. Umarım birgün başarırım.

  Sizden ricam, kısmen gezip gördüğüm, daha çok sizin gibi gezeceğim hayali ile araştırdıgım derlediğim yazılarımı paylaştıgım blogumu da paylaşabilir misiniz ? Belki destekleriniz ile ben de bu yolda biraz ilerlerim 🙂

  http://gezginkafa.com

  Keyifli gezmeler

 26. Kemal Bey, yazılarınızı keyifle takip ediyoruz. Bizlere de ilham kaynağı olduğunuz için ayrıca teşekkür ederiz.
  Gezdiğimiz yerlerle ilgili detaylı, bilgilendirici, bütçe bilgileri de içeren yazılarımızı okumak için sitemizi ziyaret ederseniz çok memnun oluruz. Ayrıca Almanya’ya nasıl yerleştiğimiz, nasıl vize aldığımız, nasıl iş bulduğumuz gibi bilgiler de sitemizde yer alıyor.
  http://www.yolaciktim.com
  Sevgiler,

 27. Kemal bey Selamlar. Sizi sürekli takip ediyorum ve çok başarılı buluyorum. Kendi web sitemizi kurduk. Sitemizde gidilecek yerlerle alakalı ön bilgi yazıyoruz amaç site ziyaretçilerimiz sitemiz üzerinden rezervasyon yaptıklarında gidecekleri yöre ilgili tarihi kültürel bilgiler sunmak, orada gezilip görülecek yerleri belirtmek yöresel yemekleri ve lezzetler hakkında bilgi sunmak. Bunları yaparken sizin yazılarınızdan kaynak alıyorum çok teşekkür ederim ve başarılarınızın devamını dilerim.

 28. İnternetin en büyük nimetlerinden biri de bu. Artık bir rehbere ihtiyacınız yok çünkü dijital rehberiniz var. Gezi ister hobiniz isterse işiniz olsun sadece gittiğiniz yer için neresi gezilir yazın yeter.

 29. Arkadaşlar inceleyip yorum yaparsanız çok sevinirim kopyala yapıştır yapmıyorum . Çok yer gezemiyorum ama gezdiğimn her yeride didikleyip yazıyorum üstadlar var en başta kemal abi tabi çok teşekkür ederim. Yorum ve önerilerinizi belirtin http://www.gezelim.me

 30. Kemal abi liste gerçekten takip etme açısından çok detaylı ve güzel olmuş.. Bu sayede bir kaç kişi ile tanıştım diyebilirim 🙂 Umarım bir gün listede bizde oluruz 🙂

 31. Harika bir web sitesi olmus. Guncel bilgiler ve ince ayrintilar harika. Tatile gitmek isteyen bir kisinin aradigi hersey bu sitede var diye dusunuyorum. Vermis oldugunuz tum bilgiler icin cok tesekkurler.

 32. Herkese merhabalar,

  Bir geziye çıkmadan önce gideceğimiz yerde ulaşım nasıl sağlanıyor, nereler görülmeli, neler yenmeli ve nerede yenmeli, rotamız nasıl olmalı.. bunları uzun uzun araştırırız. Ziyaretçileri bu zahmetten kurtararak kendimin de bizzat test ederek hazırlamış olduğu gezi planlarını blogumdan takip edebilirsiniz.

  Blog: https://gitgitbitmez.blogspot.com/
  Instagram: https://www.instagram.com/_gitgitbitmez/

  Mutlu seyahatler…

 33. Arkadaşlar Türkiye odaklı bir projemiz var. Gezilecek tüm mekan ve yerleri 360 derece kayıt altına alacağız.
  Desteklerseniz seviniriz.

  inmyholiday.com

 34. Merhabalar,

  Benimde kaliteli içerikler üretme odaklı yazdığım bir seyahat blogum var. Adresi http://www.seqununseyahatnamesi.com

  Özellikle, yurt içi ve yurt dışında toplu taşıma ile ulaşım konularındaki boşlukları doldurmaya çalışıyorum ki tüm yazılarımın olmazsa olmazıdır. Bu konuda özellikle Balkanlar’da ulaşım ile ilgili faydalı bilgiler veriyorum. Göz atmanızı tavsiye ederim.

 35. Yavru vatanımız Kıbrıs’ta profesyonel araç kiralama hizmeti veren Kıbrıs Rent a Car şirketi olarak böyle değerli bir sayfa hazırladığınız ve kullanıcılara sunduğunuz için teşekkür ediyoruz.

  Kıbrıs’ta araç kiralama hizmetine ihtiyacınız olduğunda bekleriz.

 36. Siteniz çok keyifli, bu işe sizin bizim gibi gönül verenler sayesinde hep daha güzel ve daha dolu siteler olacaktır. Kendi adımıza teşekkür ederiz.

 37. Köroğlu Dağlarının zirvesinde, kayak yapmanın heyecanı bir başka! Kartalkaya Kayak Merkezi, birbirinden zorlu pistleri, dağ tesisleri, doğa aktiviteleri, muhteşem manzaraları, after ski partileri ile dört dörtlük bir tatil yaşatıyor.
  http://www.kartalkayaotel.com.tr/
  #kartalkaya #kartalkayaotel #kartalkayaotelleri

 38. Ne güzel bir paylaşım. Ben de hep bu tarz gezginlere ve ayrıca Bloggerlara özenmişimdir. Gerçekten insanın ufkunu açıyor. Ayrıca çok değerli kaynak olmuş bu derleme. Teşekkürler.

 39. Kemal Bey merhaba, sitenizi çok beğendim. Emeğinize sağlık. Bu arada, Ukrayna’ya yolu düşen herkesi ağırlamaktan keyif duyarız.
  Tüm seyahat tutkunlarını, dünyanın en güzel şehirlerinden Ukrayna, Kiev’e bekleriz.
  http://www.kievtravel.org/
  facebook.com/KievTravelOrganization/
  youtube.com/channel/UC4eNvjhHm48zVlDG3z5jaQg

 40. Yola çıkmak isteyen herkesin mutlaka incelemesi gereken harika bir liste! Herşey var! Bisiklet bile 🙂
  Kemal, ellerine sağlık, gerçekten.teşekkürler.

 41. Bir site keşfettim. Sanırım henüz çok yeni. tricksfortrips.com
  Keşke daha fazla şehir olsa dedim. Bana güzel geldi.

 42. Web sayfanızı çok beğendim, çok önemli ve güncel bilgiler içeriyor. Ayrıca farklı kaynaklarda göstermeniz çok güzel olmuş. Ben uzun zamandır Belgrad’da yaşıyorum. O yüzden Belgrad hakkında bir web sayfası yaptım. Sürekli güncelliyorum, kısa sürede Belgrad ve Sırbistan için iyi bir kaynak olacağına inanıyorum. belgradgezirehberi.com adresine bir göz atıp, sizin sayfanızda bir kaynak olarak yararlı olacağına inanıyorsanız, benim de sayfamı eklerseniz size çok teşekkür ederim.
  İyi seyahatler.

 43. Yurtiçi ve Yurtdışı seyahatlerinize çıkmadan önce mutlaka siteme uğramanızı tavsiye ediyorum. Rotalarınız için en farklı ipuçlarını gezelimbilelim.com ‘da bulacaksınız…

 44. Kemal Bey,

  Merhaba, gezginrehberler ekibi olarak sizi ilgi ile takip ediyoruz. Çok yararlı ve bizce de doğru bir liste olmuş “Diğer Gezi Blogları ve Beğendiğim Sayfalar” listesinde “Gezi Resimleri” blogunu iki kere yazmışsınız. Bilginize, iyi günler, iyi geziler.

 45. Çok beğendim, Türkçe yazılmış muhteşem bir kaynak. Genellikle ingilizce olarak bu kaynaklardan yararlanıyordum. Ellerinize sağlık . Sayenizde herkes daha çok bilgi edinecek.

 46. Çok ayrıntılı ve güzel bir liste olmuş elinize sağlık. Ara ara hepsine girip kontrol etmek gerek. Ayrıca aşağıdaki yorumlara da pek çok güzel başka site eklenmiş.

  Yurtdışında oturuyorum. Benim de gezilerimi ve özellikle yurtdışı deneyimlerimi yazdığım bir blogum var (Ipek Photoblog http://soundofsilence8.blogspot.com/ ). Kendisi bir foto blog, yani gezdiğim yerleri fotoğraflar üzerinden anlatmayı tercih ediyorum. Ayrıntılar görsel olunca anlamanın daha etkili olduğunu düşünüyorum. Ziyaret etmek isteyenleri beklerim.

  Herkese bol gezili, keşif dolu günler 🙂

 47. Gerçekten güzel bir kaynak, herkese faydası olur. Bu ülke o kadar güzel, büyük ve gezilecek o kadar çok yer var ki. Teşekkürler.

 48. Gerçekten alanında lider sitelerden birisi, ekip olarak yolculuk yapacağımız birçok yer hakkında sizin ve diğer birkaç blog sayesinde en yalın halleri ile bilgiye sahip oluyoruz, emekleriniz ve yazılarınız için çok teşekkürler.

 49. Merhabalar, seyahat bloglarını severek takip ederim ve okurum. Çok az bir zaman sonra işimden ayrılarak dünya turuna gitmeyi düşünüyorum.

 50. Bu detayli ve aciklayici, zengin kelimelerle dolu paylasiminiz icin tesekkur ediyorum. Seyahat planlayan kisilere cok ama cok yardimci olacagini dusunuyorum. Seyahatrehberi.net Guncel zengin seyahat makaleleri ile takip ettigim bir diger seyahat blogu.

  • Yorumunuzdan sonra verdiginiz adresten seyahatrehberi.net seyahat sitesini ziyaret ettim. Gercekten Kaliteli bilgiler iceriyor. Sanirim bu seyahat blogu yeni kuruldu cunku daha once hic denk gelmedim. Tesekkurler takip listeme aldim.

 51. Kemal Bey, Harika bir liste yapmışsınız, biz artık yol haritalarımızı ve hedeflerimizi size göre yapıyoruz. Yazılarınızı okuyarak aldığımız ilham ve kıvılcım ile çıktığımız bu yolda belki bizde bir gün bu listede yer alırız. Kim bilir 🙂 Emeğe ve emekçiye verdiğiniz büyük destek ve saygıdan ötürü sizi tebrik ederim.

 52. Merhabalar. Türkiye’de Skyscanner ve Momondo benzeri bir metasearch oluşumu yaratıyoruz. Websitemiz http://www.rotaradar.com . Türkiye’de çok sayıda uçak bileti satan firma veya acenta var ama metasearch olarak (tek bir aramada acentaları listeleyen) bu işi yapan firmalar yalnızca yabancı firmalar Skyscanner, Kayak, Momondo gibi yabancı firmalar. Bu tarz bir oluşumla pazara giren ilk Türk firması olarak desteğinizi bekliyoruz. Umarım bir gün listenize de girebiliriz 🙂

 53. Beğenilen bloglar arasında ismimi görmek ayrıca onur verdi. Liste çok özenilerek ve büyük bir emek verilerek hazırlanmış. Daha öncesinde böyle bir örneğini de henüz görmedim.. Her zamanki gibi çok başarılı ve bu başarınızın devamını dilerim. Sevgi ve saygılarımla.

 54. Böyle detaylı, bilgilendirici yararlı bir çalışma yaptığınız için ne kadar teşekkür etsek azdır size. Egodan uzak,paylaşımcı kişiliğiniz için sizi kutluyor tekrar tekrar teşekkürlerimi iletiyorum. Saygı ve sevgiler.

  • Özgü dolu sözler için teşekkürler Gülsen. Yazmak güzeldir, paylaşmak daha güzeldir. iyi işler çıkartan arkadaşlarımı başkalarına sunmak pek güzel. Sevgiler.

 55. Merhaba Kemal bey, harika işler yapıyorsunuz. Sıkı bir takipçinizim. En kısa zamanda http://www.yoldaolmak.com‘a link vereceğim.
  Naçizane gezi yazılarımı paylaştığım web sayfam “www.yolname.com ” hakkındaki fikirlerinizi öğrenmek beni mutlu edecektir.

  • Gayet güzel web siten var. Yazıların arkası beyaz olsa daha iyi olur, arka planda fotoğraf olduğundan okumayı zorlaştırıyor. Yazmayı hiç bırakma!

 56. Rüzgarın başkentinde görülmeye değer güzellikler… Alaçatı’da gezilecek yerler saymakla bitmez… Ancak denizi ve güneşi bırakıp gezmek ister misiniz?Orası bilinmez…

 57. Oy oy oy, hiç bu kadar detaylısını görmemiştim, emeğine sağlık. Yok yok maşallah. O kadar geziyorum, bir çoğunu hiç duymamışım. 🙁

 58. Kemal Bey, Bu nasıl bir hizmettir böyle? Günümüzde böyle egodan arınmış bir kişilik çok ender, bulunası biri değer değil! Her zaman diyorum ve gene tekrar edıyorum ki siz “en çalışkan blog” ödülü’nü gerçekten hak ediyorsunuz. Bu çalışma takipçileriniz için çok önemli bir armağandır.

  Canı gönülden teşekkür ediyorum. Çok yararlı olacak biz takipçilerinizi. Selamlar.

 59. Seyahat aksesuarlari, seyahat hazirliginda ve seyahat sirasinda ihtiyac duyulabilecek pratik aksesuarlarin satildigi solaress.net i de hatirlatmak isterim.

 60. Harika bir başvuru kaynağı olmuş, elinize sağlık. Seyahatlerde görülmesi gereken yerler kadar maliyetler de önemli olduğundan, orayadagittik.blogspot.com.tr adresine de göz atabilirsiniz. Kolay gelsin 🙂

 61. Kemal Bey Merhaba,
  Öncelikle çok faydalı bir kaynak oluşturmuşsunuz, elinize sağlık.
  Ancak, Afrika ile ilgili bilgi göremedim, sanırım henüz kara kıtaya gitme fırsatınız olmadı.
  Biz, Savana Tur olarak Afrika ve Safari destinasyonları üzerine uzmanlaşmış bir markayız. Web sitemizde birçok yönlendirici içerik de bulunuyor.Bu anlamda Afrika’ya özgü spesifik bilgiler de sunuyoruz, turlarımızı da duyuruyoruz.
  Rica etsem sitemize de yer verebilir misiniz?
  Teşekkürler.

  • Merhaba Samet,

   Savana Turu yıllardır bilirim, sitteye ekledim. Mersin gezimde Numan beyle tanışma fırsatımız oldu. Afrika’yı henüz keşfetme fırsatım olmadı ve merak ettiğim bir kıta elbette. Selamlar.

 62. Ben seyahat rehberleri ile gezmekten çok hoşlanıyorum ve çoğunlukla ilk tercihim de Lonely Planet kitapları oluyor. Bu arada dergiler kısmına bir ekleme yapmak isterim, Lonely Planet Traveller. Bu dergiyi maalesef Ankara’da yalnızca Arkadaş Kitabevi’nde görüyordum, sonrasında IOS uygulamasını indirip 6 sayısına 40 lira gibi bir fiyatla abone oldum.

  Tek sayısı en son 32 liraydı basılı olarak, Pound ile birlikte bu fiyat da artmıştır muhtemelen. Her ne kadar basılının yerini tutmasa da adresinizde uygulamayı indirene kadar ufak bir değişiklik yaparak kullanacağınız hileyle indirip, abone olabilirsiniz TL üzerinden. Bence çok başarılı bir dergi. Bu derleme de çok güzel olmuş, çok güzel bir kaynak olacak. Teşekkürler.

 63. Marmaris tatilinde katılabileceğiniz tekne turları-jeep safari ve daha birçok aktivite için tr.excursionsmarmaris.net web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 64. Harika bir kaynak sayfası olmuş. Ben de kendimi pek çok siteyi takip ediyorum sanıyordum meğer neler neler varmış bilmediğim. 🙂
  Gezi kitapları bölge bölge haritaları varsa ve gezmek istediğiniz müzelerle ilgili detay bilgiler veriyorsa tadından yenmiyor (Misal Dost Yayınevi kitapları) ancak güncel kalamamaları ve kişisel deneyimleri içermemeleri bir de ağırlık yapmaları açısından geride kalıyorlar. Bolca online kaynak karıştırmak en güzeli bence. 😉

 65. Marmaris otel ve aktivitelerinde en iyi fiyat ve hizmetler. marmarisburda.com sitemizde. İncelerseniz hak vereceksiniz.

 66. Merhaba.

  Öncelikle Elinize sağlık.

  Kaynak konusunda geziko.com sitesinin de blog kısmı takip edilmeye değer. Ucuz uçak bileti satış sitesiyiz ama yurtiçi ve yurtdışı gezi ve seyahat hakkında çok fazla blog yazımız var. ve her hafta yeni bir-iki deneyim ve ya bilgi paylaşıyoruz.

  Selamlar.
  Nusret

 67. En uygun bilet fiyatları için missbilet.com adresini ziyaret ederek hem uygun fiyata seyahat etme şansını hem de birçok farklı havayolu şirketinden birini seçme şansını yakalayabilirsiniz. Birçok kampanyadan da yararlanmamız mümkün.

 68. Kemal Bey, Marmaris otel ve aktiviteleri hakkında bilgi ve en ekonomik fiyatları Marmaris’e gelecek olan misafirlerimize sunmuş oldugumuz marmarisburda.com ‘da okuyucularınızla paylaşmanızı rica ediyoruz. Şimdiden teşekkürler.

 69. Ben 14 yasindayim 2 arkadasimla karavanla dunya gezisi yapmak istiyorum param oldugu zaman. Nasil para biriktirmem lazim? Neler yapmam lazim? Bana yardim eder misiniz lütfen?

 70. Merhabalar,
  Öncelikle gerçekten çok güzel bir site hazırlamışsınız. Gündemimiz de seyahatler için değişik bir blog projesi bulunmaktadır. Bununla birlikte hali hazırda bulunan Gezenthi Travel’ın (http://www.gezenthi.com) sitesini de Online Otel Rezervasyonu, Yurtdışı Tur ve Tatil Siteleri kısmına ekleyebilirseniz seviniriz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder bol seyahatler dilerim.

 71. Tesekkurler guzel bir kaynak olmus. Biz blog yazarlarin ogrenecegi baya sey var bu sitelerde.

  Saygilarimla
  Galaksi Rehberi

 72. Harika bir kaynak olmuş, emeğinize sağlık! Ulaşım bölümünde uçak biletleri için http://www.nhtonline.com‘u da tavsiye ederim. Karşılaştırmalı ve komisyonsuz olduğu için sıklıkla kullanıyorum.
  Sevgiler, bol geziler!

 73. Dünyanın Gezilecek Harika Yerlerini tanıtan gezgin bir bayanın blogu. 🙂
  Özellikle Avrupa gezi rehberini okumanızı tavsiye ederim.

 74. Gerçekten teşekkürler! Seyahat etmek konusunda deneyimi ve bilgisi olmayanlar için tam bir kaynak sayfa olmuş ve hepsi bir arada 🙂 Gezginlerin blog sayfalarını takip etmeyi seviyorum. Ben onlar kadar gezemesem de okuyunca, en az gezmiş kadar zevk alıyorum ve ufkumu açıyor. Gideceğim yerleri, gezginlerin bloglarından gelen tavsiyelere göre belirliyorum. Ne çok gezi blogu varmış bir de. Sık kullanılanlara ekledim bu sayfayı.

 75. Merhaba Kemal bey, siteniz muhtesem cok degerli bilgiler var kalemenize saglık Ben de bir yıl önce bir blog sitesi actım. Batıda Norveç’te 10 yıl yasadım ve son iki yıldır Kırgızistan’dayım. Bu iki ülke hakkında seyahatlerim ve anılarım adında blogumda kaleme aldım. Tabi benim sitem biraz amötörce ama sizin sitenizden ögrenecek cok güzel örnekler var.

 76. Merhaba Kemal Bey, bilgilendirme amaçlı çok güzel bir iş çıkarmışsiniz. Ellerinize sağlık.aranıza katılmanın mutluluğunu yaşıyorum. Şimdiye kadar yerli turist idim 🙂 Artık yurtdışına çıkmanın vaktinin geldiğini düşünüyorum. Yeni blogumu yapmaya çalışıyorum. Saygılar, selamlar.

 77. Merhaba Kemal bey,

  Gayet düzenli ve seyahate çıkacaklar için yararlı bir kaynak olmuş emeğinize sağlık. Seyahat kültürüne katkılarınızdan dolayı şahsım adına teşekkür ederim.

  Sevgi ve saygılarımla

 78. Gezi kaynaklarının birarada olması çok güzel olmuş. Elinize sağlık. Sadece bu sayfadan birçok konuya ve yere ulaşabiliyorum.
  En iyi gezi blogları listenizde bulunduğum için ayrıca teşekkürler 🙂

 79. Here are the 15 Most Popular Travel Sites as derived from our eBizMBA Rank which is a constantly updated average of each website’s Alexa Global Traffic Rank.

  Thanks a lot for sharing great tips for saving money website list.

 80. Tüm bu gezi kaynaklarının derli toplu bir arada bulunması oldukça faydalı.

  Seyahat etmeye ve bilgi bulmaya nereden başlayacaklarını bilemeyenler için güzel bir başvuru sayfası olmuş. Emeğine sağlık.

 81. Kemal Kaya her zaman ki gibi emek harcayarak, herkesin yararlanabileceği bilgilerle dolu sıkı bir kaynak listesi hazırlamış!.

  Eline sağlık sevgili dostum!.

  Yollar açık olsun..

 82. Merhaba,
  Siteniz için teşekkürler.Son derece aydınlatıcı. Ve biz de yakın bir geçmişte doğduk. Postlarımız sadece Turkce degil aynı zamanda ingilizce.. Umarım faydalı olabiliriz..

 83. Çok kaliteli bir gezi sitesi ve sitenizi sürekli takip ediyorum birçok gezi sitesi gibi. Tayland hakkında bilgiler içeren TaylandMacerasi.com’u da bu listeye ekleyebilirsiniz. İyi çalışmalar.

  • Önerdiğiniz siteyi (www.taylandmacerasi.com) inceledim gerçekten Tayland hakkında bilgi veren en güzel sitelerden biri.

 84. Çok güzel bir site olmuş, kendim de web siteleriyle ilgilenmeme rağmen, Türkçe yazılmış böyle bir kaynağa daha öne hiç rastlamadım. Bu kadar bilginin bu kadar akılda kalıcı olduğu, net bir site görmemiştim. Ellerinize sağlık…..

 85. Merhaba Kemal Bey,

  Bu yararli kaynak icin oncelikle tesekkur ederim. Yunanistan hakkinda yazmis oldugum komsudaneoluyor.net adli blogum var. Rica etsem benim blogumu da listeye ekleyebilir misiniz? Simdiden tesekkurler.

  • Google PR değeri 3 ve üstü ve içerik olarak zengin ve güncellenen sayfaları ekliyorum. Sizin sayfanız içerik olarak gayet güzel olduğu için ekledim. Siz de sitelerinizde yoldaolmak.com adresine link verebilirsiniz.

 86. Sitenizi uzun zaman önce Hürriyet seyahatte götmüştüm. O zaman dan bu yana fırsat buldukça sitenize girip yazılarınızı okuyorum. Çok akıcı anlatıyorsunuz, gitmiş gibi oluyor insan. Elinize sağlık, diğer sitelere de tek tek girip bakıyorum buradan.

 87. Gezi blogları olanlara imreniyorum ve kıskanıyorum da tabi. Hem gezmek hem de yazmak emek, zaman ve para ister. Gezip de yazanların hepsine teşekkürler. Sayelerinde biz de gezmiş oluyoruz.

 88. Aradigim her seyi bir arada burada buldum. Keske ingilizce bilseydim ama… Turkce gezi bloglari cok az. Gezen cok ama yazan az. Tesekkurler…

  • İngilizce bilmek hakikaten insanın ufkunu açıyor. Yukarıda çok sayıda gezi blogu var, aslında her birine göz atmaya ömür yetmez 🙂 Türkçe gezi bloglarının sayısı gittikçe artıyor, bu sevindirici.

   Aslında herkesin nasıl Facebook ve Twitter vs… varsa blogu da olmalı ve deneyimlerini paylaşmalı diye düşünüyorum.

 89. Kemal,
  Istedigin gibi geziyorsun. Guzel hos. Yalniz misin hep? Sikici degil mi yalnizlik? Turkiye’de bir suru backpackerla tanistim, ama genelde bir sure geziyorlar, sonra bir yere yerlesip duzen kuruyorlar. Bir de surekli gezip gorunce, yeni yerler gormenin tadi kacmiyor mu? Sehirler hep sehir, gokyuzu hep gokyuzu, daglar denizler hep dag deniz. Ayrica, cok guzelini gorunce, digerleri artik cekici gelmiyor.

  Amerika’da bazi isler var, surekli gezmen gerekiyor. Boyle islere cok az kisi basvurur (genelde cok genc kisiler), bir de cazip gelsin diye para daha fazla verilir.

 90. Merhaba Kemal Bey,

  Ben de ilginiz için çok teşekkur ederim. Eğer gezimanya.com sitemizi ekleyebilirseniz çok memnun olurum. Umarım önümüzdeki günlerde widget’ı da değerlendirme şansımız olur.

  Biz Önerilen bloglar kısmına sizin adresinizi 29.11.2012 itibariyle ekledik. Gerçi bu mesajı size daha önce direkt atmıştım ancak ulaşmamış.

  Sevgi ve saygılarımla

  Görüşmek üzere

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın