Schengen vizesi, bizim Avrupa ülkelerine yaptığımız seyahatlerde hem stres hem de önemli masraf nedenlerimizden birisi. Her geçen yıl vize almak zorlaşsa da; aslında Schengen vizesi almak abartıldığı kadar zor şey değil, ancak psikolojik olarak engellenen seyahat özgürlüğümüz yüzünden biz biraz böyle hissediyoruz.

Öncelikle yapmamız gereken başvuruda dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi edinmek ve başvuru sürecini buna göre yönetmek. Schengen vizesi ipuçları hakkında bilgileri kişisel deneyimlerim ve konsoloslukların resmi beklentilerine göre hazırladım. İşin ipuçlarını bilip, adım adım bunları gerçekleştirirsek daha sorunsuz bir vize süreci yaşayabilirsiniz.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır

Daha önce defalarca Schengen vizesi almış; iki defa 3 yıllık ve bir defa 2 yıllık Schengen vizesi almış biri olarak deneyimlerimi paylaştım. Öncelikle Schengen ülkelerini kimlikle ziyaret edemezsiniz. Schengen vizesine başvurmak için öncelikle pasaportunuzun olması şart. Vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş kurumlara randevu ile evrak teslimi yapılacağını aklınızda bulundurun.

Verdiğim bilgileri adım adım takip edip Schengen vizesi sürecine hazırlanmanızı tavsiye ederim. İlk defa Schengen vizesine başvuranlar veya uzun süreli vize almak isteyenler hem başvuru hem evraklar hem de aracı firma konusunda daha titiz olmalı. Eğer vize almayı mutlaka arzuluyorsanız aracı firma ile başvurmanızı tavsiye ederim.

Malta

1. Pasaportunuzun geçerlilik süresi

schengen vizesi nasıl olmalı

Ne kadar uzun süreniz varsa o kadar iyi. Hele pasaportun son kullanma süresine 6 aydan kısa bir süre varsa, Schengen vizesine başvurmadan gidip yeni pasaport almanız şart. Çoğu ülke 3 aydan az kullanım süresi kalmış pasaportla ülkenize girmenize izin vermiyor. Burada vize başvuru sırasındaki değil, seyahate çıkacağınız tarihteki pasaportunuzun kalan süresini hesaplayın.

Pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz olsa dahi eğer pasaportunuz son kullanma süresi 3 aydan az ise kapıdan geri gönderilebilirsiniz. Asya’da pasaport sürem 40 günden az olmasına rağmen seyahatimde hiçbir sorun yaşamamıştım. Siz yine de geçerlilik süresi 6 aydan uzun bir pasaportunuz ile başvuru yapın. Şu sayfadan ülkelerin şart koştuğu pasaportta aranan asgari geçerlilik sürelerini görebilirsiniz.

ⓘ Eğer henüz pasaportunuz yoksa Pasaport Nedir? Pasaport Çeşitleri ve Özellikleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Pasaport İçin Gerekli Evraklar blog yazılarımı; eğer Yeşil Pasaport hakkınız varsa da Yeşil Pasaport Nedir? Nasıl Alınır blog yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

2. Vize başvurusunu zamanında yapın

schengen vizesi nasıl çıkarılır

Akdeniz Cruise Gemisi yolculuğum için Schengen vizesi almak için İtalya‘ya başvurum oldu. Yeteri kadar zamanım olmasına rağmen İtalya Schengen vizesi için oldukça geç başvurmuştum. Vize vereceklerine emin olmadığım halde valizimi alıp öyle gitmiştim. Neyse ki vizemi vermişlerdi ve koştura koştura havalimanına gitmiştim. Eğer 1 gün daha gecikseydi, Akdeniz gemi turum ve uçak biletlerim yanacaktı.

Seyahat takviminizi netleştirip en geç 2 hafta öncesinden, daha da içiniz rahat olsun istiyorsanız 1 ay öncesinden evraklarınızı toplayıp Schengen başvurusu yapmakta fayda var. Hiç planda olmayan olaylar geliştiğinde, belge eksikliği olduğunda vize süreci uzayabiliyor. Son başvuruda bize göre tüm evraklar hazır diye düşünürken eşim için ekstra başka evraklar istediler.

İtalya ve Almanya için idata firmasından randevu alıyorsunuz.

Bazen başvuracağınız ülkenin resmi bayramları ve günleri dolayısı ile konsolosluklar kapalı olabiliyor. Ülkemizin bayram ve resmi tatil dönemleri öncesinde de konsolosluklar çok yoğun olabiliyor. Böylesi zamanlarda sırf randevu için bile birkaç hafta sonrasına ancak tarih veriliyor. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alına süresi bazen 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir.

Schengen vizesine seyahat tarihinizden en fazla 9 ay öncesinden başvuru yapabiliyorsunuz. Aceleniz varsa, vize alma süresini minimuma indirgeyen VIP Schengen vizesi (ekstra ödeme yapmanız gerekiyor) başvurusu yapın. VIP vize için, sizin ya da ailenizden birisinin pasaportunda son 5 yıl içinde herhangi bir Schengen ülkesinden ya da İngiltere’den alınmış bir vizenin olması şart.

3. Evrak hazırlama işini ciddiye alın

schengen vizesi nasıl alınır

Konsolosluk gözünde en önemli kriter güven. Yani sizin Schengen bölgesinde kalmayıp ülkenize geri döneceğinizden emin olmak istiyorlar. Bunu kanıtlamanın tek yolu da hazırlayacağınız evraklar. Belgeleriniz eksiksiz, doğru ve güvenilir ise vize alamamak için bir neden yok.

Schengen vizesi evrakları konusunda ayrı bir blog yazısı hazırladım. Vize acentesiyle başvurduğunuzda vize talep formunu onlar sizin adınıza dolduruyor. Eğer siz dolduracaksanız okunaklı yazmaya dikkat edin ve eksiksiz doğru bilgi verin. Biyometrik fotoğraf şart, 6 aydan daha eski fotoğraflarla başvurmayın.

Vize evraklarını tek tek hazırlayıp kontrol edin. İtalya vizesi için başvurduğumda, ikametgâh belgesi bile ekledim ben. Zira pasaportumu Singapur Türkiye Elçiliğinde çıkartmıştım. Türkiye’de yaşadığımı ispat etmem gerekebilir düşüncesiyle, muhtarlıktan aldığım evrakı da dosyaya koydum.

Mutlaka ama mutlaka el yazınızla konsolosluğa hitaben ülkeye neden gittiğinize dair imzalı bir ön yazıyı evrakların arasına koyun.

4. Gelir durumunuzu belgeleyin

schengen vizesi banka hesap

Türkiye’deki mal varlığınızı ve banka tasarruf bilgilerinizi güvenilir şekilde gösterdiğinizde; kendi düzenini kurmuş ve yabancı bir ülkede yeni bir hayat kurmak istemediğiniz bir profili sağlamlaştırmış oluyorsunuz.

Konsolosluk görevlileri, aylık maaş gelirinizden daha çok bankadaki nakit durumunuzla ilgilenir. Hesabınızın son 3 aylık hesap dökümünün kaşelenmiş ve imzalanmış, bankanın imza sirküleri eklenmiş olarak vize belgeleri arasına koyun.

Schengen vizesi için bankada ne kadar param olmalı? Bu bana en çok sorulan sorulardan biri. Hesabınızda ne kadar çok varsa o kadar iyi. 30 bin TL ve üstü rakamlar genelde kabul görür. Kalacağınız her gün başına en az 60€ olacak şekilde hesaplayarak, bunun TL karışılığının bankada olduğundan emin olun.

Eğer o kadar paranız yoksa, aylar öncesinden bir yerlerden borç alıp hesaba atın, hatta parça parça atın. Hesap dökümünü alıncaya kadar da orada kalsın. Aylardır hareket görmeyen bir hesaba, vize başvurusundan 3 gün önce 50 bin yatırıp sonra buyrun demek, pek güven verici değil. Anlamsız fazlalıkta hesap hareketleri yapmayın. Eğer varsa da bir dilekçe ile bunu belirtin (Altın bozdurdum, arabamı sattım…).

Kredi kartının limitlerini gösteren ekstrenizi fosforlu kalemle işaretleyerek evraklara ekleyin. Bunu da bankanızdan alabilirsiniz. Fon olarak veya borsada bulunan paranız varsa, sadece internetten alınan ekran dökümleri geçerli kabul edilmiyor. İlgili resmi kurumun antetli kağıdına basılmış veya resmi olarak ıslak kaşelenmiş olaması gerekiyor.

5. Otel ve Uçak bileti rezervasyonlarınızı yapın

Vize Almak

Vize için gerekli evraklar arasında mutlaka gideceğiniz ülke için aldığınız uçak bileti veya bunu gösterir rezervasyon bilgisi, konaklayacağınız otele dair dökümler olmalı. Eğer turla gidiyorsanız, tur programı ve turun ücretini ödediğinize dair belgeleri eklemeniz gerekiyor. Rotanızdaki her ülkeye ait otel rezervasyon evrağı da eklenmeli.

Hani belki ilk varış ülkesinden sonra keyfinize göre gezeceksinizdir, gezin tabi, ancak ne yapacağınızı gün gün kendilerine ispat etmeniz istenir. Hadi oradan demeyin, girin booking.com sitesine ve rezervasyonlarınızı yapın ve bunları yazdırın, vize evraklarına ekleyin. Ayrıca pasaport kontrolde de sorulduğunda göstermek için yanınıza otel rezervasyonlarının çıktısını alın.

Otel Rezervasyonunu yap: booking.com veya HotelsCombined en uygun siteler. Nasılsa kredi kartı vermeden de rezervasyon yapılabiliyor ve iptal etmesi de kolay. Mail adresinize gelen rezervasyon formlarını yazıdırın ve dosyalayın. Schengen vizesini almadan rezervasyonuzunu iptal etmeyin.

Hem ucuz otel bulma hem de uçak bileti bulma konusunda Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır, Kampanyalı Uçak Bileti Nasıl Alınır ve En İyi Uçak Bileti ve Otel Uygulamaları ile En İyi Otel Bulma Siteleri blog yazılarıma göz atın.

6. Doğru ülkenin Schengen vizesine başvurun

schengen ülkeleri vizesi

Schengen vize başvurularında en çok akıl karıştıran konulardan birisi de bu. Eğer birden çok ülkeye gidecekseniz ilk gideceğiniz ülkeye değil en çok kalacağınız ülkenin konsolosluğuna Schengen vizesi almanız için başvurmanız gerekiyor.

Schengen sözleşmesine göre vize alacak bir yolcunun ağırlıklı olarak kalacağı Schengen ülkesinin temsilciliğinden, eğer bu net değilse, ilk giriş yapılacak ülkenin temsilciliğinden Schengen vizesi alınmasını şart koşuyor.

Ancak bunun tersini yapanlar da pekâlâ sorunsuz Schengen ülkesine giriş yapabiliyor. Yıllar önce Kopenhag’a gidecektim ve Danimarka Konsolosluğuna yaptığım vize başvurusu sebepsiz yere reddedilmişti. Ertesi gün Fransa Konsolosluğuna başvurmuş ve aldığım Fransa Schengen vizesiyle Kopenhag’a sorunsuz uçmuştum.

Ancak bu her zaman böyle olmayabilir ve kapıdan geri gönderilme riskinin olduğunu akılda tutulmalı. Seyahat planınız birden fazla ülkeyi kapsıyor ve hatta belirsiz ise siz sanki her günü planlamış gibi başvuru yapmak zorundasınız.

7. Belge, daha çok belge ama doğru belge

Schengen-Vize-bilgi

Adamları gereksiz belgeye boğmaya gerek yok. Önemli olan gelir durumunuzun iyi olduğunu, ülkelerine sadece gezmeye gittiğinizi ve orada kalmaya gerek görmediğinizi ispat edecek belgeler sunmak.Eviniz varsa tapu fotokopileri, arabanız varsa ruhsat fotokopisi, kira geliriniz varsa sözleşmelerin fotokopisi işe yarar. Burada asıl önemli olan geliri gösterir belgelerden ziyade nakdi gösterir belgeler daha değerli. Eski pasaportlarınızda Schengen vizesi pulu varsa onların da fotokopilerini evraklarınız arasına ekleyin.

Freelance çalışıyorsanız ve sigortanızı kendiniz yatırıyorsanız SGK dökümlerini alıp SGK’dan kaşeletip, imzalatıp evrak olarak ekletmek şart. Evraklar içerisinde mutlaka seyahat sağlık sigortası yer almak zorunda.

Schengen bölgesinde kaç gün kalmayı düşünüyorsanız en az o kadar süreli seyahat sağlık sigortası yaptırın. Eğer uzun süreli vize almayı planlıyorsanız seyahat sağlık sigortanızı o kadar süreli yaptırmanız gerekmiyor tabi, ama her yurtdışına çıktığınızda bunu ispatlayan bir belgenin cebinizde olması şart.

8. Mülakat için çağrıldıysanızda zamanında gidin

Sengen-vizesi-Nasil-Alinir
İtalya’da 3 yıllık aldığım Schengen vizesi ve aynı gün yola çıkış

İlk defa Schengen vizesine başvuracakların, başvuruyu kendilerinin yapması gerekiyor. Parmak izi vermeniz için ilk Schengen başvurusunda mutlaka çağrılıyorsunuz. Daha önce Schengen ülkeleri için parmak izi vermiş başvuru sahipleri akredite acenteler veya tanıdıkları aracılığıyla başvuru yapabilir. Eğer aracı kuruma kendiniz başvuracaksanız şehrinizin bağlı olduğu yetkili acenteden başvurmanız şart.

Mülakata çağrıldığınızda ne yapmanız gerektiğini ve olası soruları ne cevap vereceğinizi bilin. Vize yetkilileri, eğer görüşmelerinde bir olumsuzluk sezerlerse vize vermeyebiliyorlar. Bu mülakatlarda sabrı zorlayan, birbiriyle alakasız veya alakalı çok sorular sorabilirler. Bu nedenle sakin olmak ve soruları doğru olarak cevaplamak gerekiyor.

Bütün bu süreci başarıyla tamamlayıp cebe Schengen vizesi pulu yapıştırılmış pasaporta sahip olmak yetmiyor tabi. Az da olsa kapıdan geri gönderilme durumu her zaman için vardır. Ancak Schengen ülkesine girişteki pasaport görevlisinin sorularına cevap verecek yeterlilikte az çok bir İngilizceniz varsa, soruları da mantıklı bir şekilde cevaplıyor ve tipiniz de kayık değilse sorun çıkma ihtimali az.

617 Yorumlar

 1. Merhabalar,

  24.07-20.10.2022 tarihlerinde 30 gün kalma süreli Macaristan üzerinden alınmış Schengen vizem bulunmaktadır.

  25.07-29.07 tarihlerinde Portekiz’e sorunsuz giriş yaptım.
  14-10.-16.10 tarihlerinde Macaristan’a giriş yaparak vizemi doğru kullanmak istiyorum. Sizce herhangi bir problem çıkar mı?

 2. Merhabalar Düsseldorf’a Şubat sonuna bilet satın aldım ama Hollanda’ya geçmek istiyorum hesabımda 2 3 sene önce koyduğum 1000 Euro var ve eşimle gidiyorum onunda üstüne ev tapusu var bende 6 aylık SSK lı çalışanım sizce vize çıkma durumu nedir ve vize başvurusunu nasıl yapmalıyım çoklu giriş şeklinde mi

 3. Kemal Bey merhaba,

  Öncelikle çok faydalı ve akıcı makaleniz için teşekkür ederim. Sorularımın pek çoğuna yanıt aldım bu yazı sayesinde. Ancak farklı bir durumum var ve nasıl hareket etmem gerektiği konusunda emin değilim. Şöyle ki:

  2-10 Ekim tarihleri arasında eşimle birlikte İsveç’e gitmek istiyoruz. İsveçli bir arkadaşımızın düğünü var, gitmişken biraz da ülkeyi turlamak istiyoruz. Arkadaşımız davet formu da gönderecek lakin otelde konaklayacağız.

  Ancak; ben 6 yıldır çalıştığım şirketimden Nisan ayı sonunda ayrılacağım. Yeni çalışacağım şirkete ise Ağustos ayında başlayacağım. Ağustos ya da Eylül ayında vize başvurusu yapmam durumunda son 3 aylık bordrom ve sigortam olmayacak, ancak bildireceğim banka hesabımda hareket olacak.

  – Son 3 aylık bordro ve sigorta girişi verememek sorun olur mu?
  – 2-10 Ekim seyahatimiz için Nisan ayında başvuru yapsak (ki 6 aylık bir süre) çok erken olur mu? Zira bu ay yaparsam son 3 alık bordrom ve sigortamda herhangi bir boşluk kalmayacak.

  Değerli görüşleriniz bizim için çok önemli.

 4. Merhaba kemal bey eşim altı yıllık avukat fakat bagkur borcu var . Ben de son üç senedir sigortalı çalışmıyorum bı dersanede çalıştığım için maasimizi elden alıyoruz ama eşimin hesabına sürekli para giriş çıkışı var ayrıca yeterli miktarda para da var . Bize italya da italyan vatandasi olan isveren pozisyonunda olan kuzenim davetiye gonderirse vize alma şansımız nedir sizce ? Ayrıca kredi kartı borcumuz vs varsa bunu görebiliyorlar mi ? Yoksa sadece bizim verdigimiz evraklardaki bilgileri mi görüyorlar ( örneğin banka kartimizdaki hesap özetini mi görebiliyorlar sadece )

  • Sigorta dökümleri isterler, borçlu görünüyor. Kredi kartı dökümü isterler borçlu görünüyor. Sigortalı işinizin olmasını isterler, yok. İtalya’dan gelen davetiye sizin İtalya’ya yerleşmenizi öngöreceğinden çok büyük başvurunuz ihtimalle olumsuz sonuçlanacağı düşüncesindeyim.

 5. Merhaba. Bütün programımı eksiksiz yaptım. Evraklarımı tam verdim. Hatta idata çalışanı çok güzel dosya hazırlamışsınız dedi. Benim bütün seyahatım tatil gezi programım Almanya üzerindeydi. Tatil planım 17 gün. . Ama ben yanlışlıkla multi olan çok girişli vizeyi işaretledim bu bir problem olurmu.?

 6. Merhaba benim Danimarka’dan geçerli ulusal D multi giriş vizem var. Şuan Türkiye’deyim danimarkaya karayoluyla ilk girişi Bulgaristandan yapacağım. Yazınızı okudum ilk giriş yapacağınız ülkeden başvuru yapın deniliyor. Bu durumda ben kapıkuleden danimarka ulusal D vizemi göstersem geçiş yapabilir miyim ve diğer ülkelerden de ??? Lütfen bana bilgi verir misiniz?

 7. Merhaba Kemal Bey,

  Bilginiz dahilinde midir emin değilim ancak başka kime soracağımı bilmiyorum. Eylül ayında yüksek lisans için Belçika’ya gideceğim. Şu an vize işlemlerimle ilgileniyorum. Başvuru yaptığım online sistemde benden kalacağım yeri bildirmemi istiyor ancak henüz yurt sonuçları açıklanmadı ve bu sebeple kalacağım yer belli değil. Sonuçların açıklanmasını mı beklemeliyim? Ayrıca yurt çıkmazsa ev tutacağım, yine başvuruyu sürdürmek için evi tutmuş olmam mı gerekiyor? Yoksa formalite bir yer gösterip daha sonra işleri netleştirebilir miyim?

 8. Merhaba Kemal bey: Benim 3 aylık banka hesap dökümüm yok. Yeni hesap açtım. Ve seyahat için yeterli miktarda para var. Şuan işyeri sahibiyim. 3 aylık hesap dökümü önemli mi? Problem yaşar mıyım? Bana bilgi verirseniz sevinirim.

  • Hesap dökümü çok çok önemli. Hesabınızın bir geçmişinin olması para giriş çıkışlarının olması gerekiyor. Yoksa henüz yeni açılmış, içerisine 5-10 bin konulmuş hesaplar gerçekçi gelmiyor. Bankadaki yeni hesabınızın ve oradaki paranın nerden geldiğini açıklamak durumunda olabilirsiniz. Ön yazı yazarken bunu açıklamakta fayda var.

 9. BENDE BU VİZEDEN ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM İNGİLTERE İÇİN BANKA HESABINMDA 15.000,00 TL PARAFA VAR BU PARA TEMİNAT İÇİN YETERLİ OLURMU BİRDE ORAYA GİTTİĞİM ZAMAN ÇALIŞMA İZNİ ALABİLİRMİYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • ingiltere vizesi ıcın sayet 15 bın tlyı vıze ıcın son kalemde yatırdıysanız bırsey ıfade etmez konsolosluk ıcın.paranın gecmısten gelıyor olması gerekır.Konsolosluk sızın gecmıs hesap hareketlerınıze gelır gıder dengenıze bakarak sızın bu seyahatınız ıcın ekonomık gucunuzun olup olmadıgını anlamaya calısır.Bır yerde uzun suredır calısıyor musunuz,maaas bordronuz asgarı ucretten mı gosterılıyor,daha once varsa yurtdısı seyahatlerınız gıbı faktorlerı konsolosluk ınceler ve vıze verıp vermemeye karar verır.ziyaretcı vızesıyle gidip calısma ıznı alamazsınız.

  • Aldığınız vize Bulgaristan vizesiyse adece Bulgaristan’a girmeye yarar. Başka bir Avrupa ülkesine giremezsiniz. Vize üzerinde Schengen yazıyorsa ve multi yazıyorsa gidebilirsiniz.

 10. Merhabalar, ben Yunanistan’dan başvuru yapacağım ama VFS sitesinden şifremi kabul etmiyor. Rndevu almak için her türlü karakteri denedim 🙂 Önereceğiniz şifre var mı?

 11. Merhaba Kemal Bey, ben 1 sene önce Fransa konsolosluğuna vize için başvuru yaptım ama dönüşü red oldu. Şimdi İtalya turu satın almak istiyorum ve Kayseri’de yaşıyorum. İzmir konsolosluguna gitmeden vize işlemlerini halledebilir miyim? İlk vize alanlar için konsolosluğa gitmem gerekiyor normalde ama vize için daha önce parmak izi vermiştim şimdi gitmeme gerek var mı? Acaba bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz