malta

Schengen vizesi, bizim Avrupa ülkelerine yaptığımız seyahatlerde hem stres hem de önemli masraf nedenlerimizden birisi. Aslında Schengen vizesi almak abartıldığı kadar zor şey değil, ancak psikolojik olarak engellenen seyahat özgürlüğümüz yüzünden biraz böyle hissediyoruz.

Schengen vizesi ipuçları hakkında bilgileri kişisel deneyimlerim ve konsoloslukların resmi beklentilerine göre hazırladım. Daha önce defalarca Schengen vizesi almış; 2 defa 3 yıllık Schengen vizesi almış biri olarak bilgilerimi paylaştım. İşin ipuçlarını bilip, adım adım bunları gerçekleştirirsek daha sorunsuz bir vize süreci yaşarız. Özellikle ilk defa Schengen vizesine başvuranlar veya uzun süreli vize almak isteyenler evraklar konusunda daha titiz olmalı.

Schengen vizesi nasıl alınır

Schengen ülkelerini kimlikle ziyaret edemezsiniz. Schengen vizesine başvurmak için öncelikle pasaportunuzun olması şart. Henüz pasaportunuz yoksa “Pasaport Nedir?” ve “Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır” yazılarımı okuyun. Schengen vizesi nasıl alınır bilgilerini adım adım takip etmek için sonraki sayfaya geçin.

   

1. Pasaportunuzun geçerlilik süresi

Pasaport Süresi

Ne kadar uzun süreniz varsa o kadar iyi. Hele pasaportun son kullanma süresine 6 aydan kısa bir süre varsa, Schengen vizesine başvurmadan gidip yeni pasaport almanız daha mantıklı. Çoğu ülke 3 aydan fazla kullanım süresi kalmış pasaportla ülkenize girmenize isin veriyor.

malta

Burada vize başvuru sırasındaki değil, seyahate çıkacağınız tarihteki pasaportunuzun kalan süresini hesaplayın. Pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz olsa dahi eğer pasaportunuz son kullanma süresi 3 aydan az ise kapıdan geri gönderilebilirsiniz. Şu sayfadan ülkelerin şart koştuğu pasaportta aranan asgari geçerlilik sürelerini görebilirsiniz.

2. Vize başvurusunu zamanında yapın

schengen vizesi nasıl çıkarılır

Son olarak Akdeniz Cruise Gemisi yolculuğum için Schengen vizesi almak için İtalya‘ya başvurum oldu. Yeteri kadar zamanım olmasına rağmen vize için geç başvurmuştum. İtalya seyahatimi yapacağım gün pasaportumu alarak kuşarak havalimanına geçtim. İtalya elçiliğinden vizeyi alacağıma emin olmadığım halde, valizimi alıp öyle gittim. Neyse ki vizemi vermişlerdi. Eğer 1 gün daha gecikseydi, Akdeniz gemi turum ve uçak biletlerim yanacaktı.

Hiç planda olmayan olaylar geliştiğinde, belge eksikliği olduğunda vize süreci uzar ve seyahat takviminizle örtüşmeyebilir. Bu nedenle en geç 2 hafta öncesinden, hatta 1 ay önceden vize Schengen başvurusu yapmakta fayda var. Bazen ülkelerin resmi bayramları dolayısı ile konsolosluklar kapalı olabiliyor. Siz iyisi mi erkenden başvurun.

Vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş kuruluşlar randevu ile işlem yapıyor. Bayram, tatil ve bazı özel zamanlardan çok yoğun olabiliyor. Bazen randevular bile birkaç hafta sonrasına ancak veriliyor. Bir an önce evraklarınızı hazırlayıp randevunuzu almaya çalışın. Seyahatinizin tarihinizin en fazla 9 ay öncesinden Schengen vize başvurusu yapabiliyorsunuz. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeden ülkeye değişmekle beraber, bazen 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir.

Aceliniz varsa VIP Schengen vizesi (ekstra 75€) başvurusu yapın. VIP vize için, sizin ya da ailenizden birisinin pasaportunda son 5 yıl içinde herhangi bir Schengen ülkesinden ya da İngiltere’den alınmış bir vizenin olması şart. Bazen elçilik sizden ekstra bir evrak isteyebilir, bu da vize süresini uzatabilir. Aklınızda bulunsun.

3. Evrak hazırlama işini ciddiye alın

schengen vizesi nasıl alınır

Konsolosluk gözünde en önemli kriter güven. Bunu kanıtlamanın tek yolu da hazırlayacağınız evraklar. Belgeleriniz eksiksiz, doğru ve güvenilir ise vize alamamak için bir neden yok. Schengen vizesi evrakları konusunda titiz olun.

İtalya vizesi için başvurduğumda, ikametgâh belgesi bile ekledim ben. Zira pasaportumu Singapur Türkiye Elçiliğinde çıkartmıştım. Türkiye’de yaşadığımı ispat etmem gerekebilir düşüncesiyle, muhtarlıktan aldığım evrakı da dosyaya koydum. Bazen elçilik sizden ekstra bir evrak isteyebilir, aklınızda tutun.

Artistik fotoğraflarla gidip başvurmayın. Hala vesikalık fotoğraf döneminden bir nesil olabilirsiniz ama vize başvurularında istenilen fotoğraflar biyometrik olmak zorunda.

Biyometrik fotoğraf nedir bilmek zorunda değilsiniz, gidin fotoğrafçıya söyleyin o size tarif eder. 5 yıl önce Schengen aldığınızda kullandığınız fotoğrafları tozlu çekmecelerden çıkarıp, tekrar Schengen için aynı fotoğrafı kullanmayın.

4. Gelir durumunuzu belgeleyin

schengen vizesi banka hesap

Türkiye’deki mal varlığınızı ve banka tasarruf bilgilerinizi güvenilir şekilde gösterdiğinizde; kendi düzenini kurmuş ve yabancı bir ülkede yeni bir hayat kurmak istemediğiniz bir profili sağlamlaştırmış oluyorsunuz.

Konsolosluk görevlileri, aylık maaş gelirinizden daha çok bankadaki nakit durumunuzla ilgilenir. Hesabınızın son 3 aylık hesap dökümünün kaşelenmiş ve imzalanmış, imza sirküleri eklenmiş olarak vize belgeleri arasına koyun. Bankanıza bunu söyelemeniz yeterli.

Schengen vizesi için bankada ne kadar param olmalı? Bu bana en çok sorulan sorulardan biri. Hesabınızda ne kadar çok varsa o kadar iyi. 5,000TL ve üstü rakamlar genelde kabul görür. Kalacağınız her gün başına en az 60 € olacak şekilde hesaplayarak, bunun TL karışılığının bankada olduğundan emin olun. Banka dökümünü aldıktan sonra bu parayı çekebilirsiniz dilerseniz.

Eğer o kadar paranız yoksa, aylar öncesinden bir yerlerden borç alıp hesaba atın, hatta parça parça atın. Hesap dökümünü alıncaya kadar da orada kalsın. Aylardır hareket görmeyen bir hesaba, vize başvurusundan 3 gün önce 10,000 yatırıp sonra buyrun demek, pek güven verici değil! Aynı şekilde yaptığınız iş ve mali durumunuzun üzerinde bir şüpheli hesap hareketinin olması da vize almanıza engel olabilir. Anlamsız fazlalıkta hesap hareketleri yapmayın. Eğer varsa da bir dilekçe ile bunu belirtin (Altın bozdurdum, arabamı sattım…).

Kredi kartınızın fotokopilerini değil de, kredi kartının limitlerini gösteren ekstrenizi fosforlu kalemle işaretleyerek evraklara ekleyin. Bunu da bankanızdan alabilirsiniz.

Fon olarak veya borsada bulunan paranız varsa, sadece internetten alınan ekran dökümleri geçerli kabul edilmiyor. İlgili resmi kurumun antetli kağıdına basılmış veya resmi olarak ıslak kaşelenmiş olaması gerekiyor.

5. Otel ve Uçak bileti rezervasyonlarınızı yapın

Vize Almak

Vize için gerekli evraklar arasında mutlaka gideceğiniz ülke için aldığınız uçak bileti veya bunu gösterir rezervasyon bilgisi, konaklayacağınız otele dair dökümler olmalı. Eğer turla gidiyorsanız, tur programı ve turun ücretini ödediğinize dair belgeleri eklemeniz gerekiyor. Rotanızdaki her ülkeye ait otel rezervasyon evrağı da eklenmeli.

Hani belki ilk varış ülkesinden sonra keyfinize göre gezeceksinizdir, gezin tabi, ancak ne yapacağınızı gün gün kendilerine ispat etmeniz istenir/istenebilir. Hadi oradan demeyin, girin booking.com sitesine ve rezervasyonlarınızı yapın ve bunları yazdırın, vize evraklarına ekleyin. Ayrıca pasaport kontrolde de sorulduğunda göstermek için yanınıza otel rezervasyonlarının çıktısını alın.

Otel Rezervasyonunu yap: booking.com veya Hotels Combined en uygun siteler. Nasılsa kredi kartı vermeden de rezervasyon yapılabiliyor ve iptal etmesi de kolay. Mail adresinize gelen rezervasyon formlarını yazıdırın ve dosyalayın.Schengen vizesini almadan rezervasyonuzunu iptal etmeyin.

Göz at: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz at: Kampanyalı Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz at: En İyi Otel Bulma Siteleri
Göz at: En İyi Uçak Bileti ve Otel Uygulamaları

6. Doğru ülkenin Schengen vizesine başvurun

schengen ülkeleri vizesi

Eğer birden çok ülkeye gidecekseniz ilk gidilecek ülkeye değil en çok kalacağınız ülkeye Schengen vizesi almanız için başvurmanız gerekiyor.

Schengen sözleşmesine göre vize alan bir yolcunun ağırlıklı olarak kalacağı Schengen ülkesinin temsilciliğinden, eğer bu net değilse, ilk giriş yapılacak ülkenin temsilciliğinden Schengen vizesi alınmasını şart koşuyor.

Bu en önemli kurallardan biri, ancak bunun tersini yapanlar da pekâlâ sorunsuz Schengen ülkesine giriş yaptığını söyleyebilirler. Mesela ben yıllar önce Kopenhag’a gidecektim ve Danimarka Konsolosluğuna yaptığım vize başvurusu sebepsiz yere reddedilmişti. Ertesi gün Fransa Konsolosluğuna başvurmuş ve ertesi gün aldığım Fransa vizesiyle Kopenhag’a sorunsuz uçmuştum. Ancak bu her zaman böyle olmayabilir ve kapıdan geri gönderilme riskinin olduğunu akılda tutulmalı.

7. Belge, daha çok belge ama doğru belge

Schengen-Vize-bilgi

Adamları gereksiz belgeye boğmaya gerek yok. Önemli olan gelir durumunuzun iyi olduğunu, ülkelerine sadece gezmeye gittiğinizi ve orada kalmaya gerek görmediğinizi ispat edecek belgeler sunmak.

Eviniz varsa tapu fotokopileri, arabanız varsa ruhsat fotokopisi, kira geliriniz varsa sözleşmelerin fotokopisi işe yarar. Burada asıl önemli olan geliri gösterir belgelerden ziyade nakdi gösterir belgeler daha değerlidir.

Eğer benim gibi freelance çalışıyorsanız ve sigortanızı kendiniz yatırıyorsanız SGK dökümlerini alıp kaşeletip, imzalatıp evrak olarak ekletmek iyi fikir. Evraklar içerisinde mutlaka seyahat sağlık sigortası yer almak zorunda. Schengen bölgesinde kaç gün kalmayı düşünüyorsanız en az o kadar süreli seyahat sağlık sigortası yaptırın.

3-5 yıllık vize başvurusu yaptırdığınızda tabi o kadar süreli yaptırmanız gerekmiyor, ama her yurtdışına çıktığınızda bunu ispatlayan bir belgenin cebinizde olması şart olduğu unutulmamalı.

8. Mülakat için çağrıldıysanızda zamanında gidin

Sengen-vizesi-Nasil-Alinir
İtalya’da aldığım 3 yıllık Schengen vizesi ve aynı gün yola çıkış

İlk defa Schengen vizesine başvuracakların, başvuruyu kendilerinin yapması gerekiyor. Parmak izi vermeniz için ilk Schengen başvurusunda mutlaka çağrılıyorsunuz. Aracı kurumlar randevu verip görüşmek istediklerinde, bu randevulara zamanında gitmek gerekiyor.

Mülakata çağrıldığınızda ne yapmanız gerektiğini ve olası soruları ne cevap vereceğinizi bilin. Vize yetkilileri, eğer görüşmelerinde bir olumsuzluk sezerlerse vize vermeyebiliyorlar.

Bu mülakatlarda sabrı zorlayan, birbiriyle alakasız veya alakalı çok sorular sorabilirler. Bu nedenle sakin olmak ve soruları doğru olarak cevaplamak gerekiyor.

Bütün bu süreci başarıyla tamamlayıp cebe Schengen vizesi pulu yapıştırılmış pasaporta sahip olmak yetmiyor tabi. Az da olsa kapıdan geri gönderilme durumu her zaman için vardır. Ancak Schengen ülkesine girişteki pasaport görevlisinin sorularına cevap verecek yeterlilikte az çok bir İngilizceniz varsa, soruları da mantıklı bir şekilde cevaplıyor ve tipiniz de kayık değilse sorun çıkma ihtimali az.

588 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  141,8k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Merhaba Kemal Bey, 3 hafta sonra Fransaya gitmem gerekiyor kuzenimin düğünü var ve oradan teyzem davetiye yollattı bir kaç gün içindede elime ulaşır ama ben hem öğrenciyim açıktan okuyorum hemde ssklı işçiyim hesabımda da yüklü bir para yok bunun için ne yapmam gerekiyor, neler gerekiyor ? nasıl yol izleyeceğim ? yardımcı olur musunuz?
  Teşekkürler,

 3. Balkan turu yapmak için yunanistan Multi vizesine ihtiyacımız var ben memurun fakat eşim iki yıldır çalışmıyor daha önce yurtdışına da hiç çıkmadık eşimin vize alması çok mu zor yardımcı olursanız sevirim

  • Bunun cevabını kimse bilemez maalesef. Yukarıda yapmanız gerekenleri açıklamıştım. Bunları sağlayabiliyorsanız vize almanız kolaylaşır. Ama hiçkimse vize alıp alamayacğaınızı bilemez. Eşiniz çalışıyor olsa dahi vize vermeyebiliyorlar bazen.

 4. Kemal Bey merhaba,
  Yunanistandan Schengen vizesi almak için evraklarımı hazırlıyorum. İki sorum olacak.

  1- Ülkede kalış süremizin bir önemi var mıdır? Yani 3 gün kalmak için başvurulan schengen vizesi ile 7 gün için yapılan başvurunun bir farkı var mıdır? Başvuruya 7 gün yazıp, vizeyi aldıktan sonra ülkede 3 gün kalmak bir sıkıntı yaratır mı?

  2-Schengen vizesi başvurusu için uçak bileti ile başvurup, vizeyi alınca araçla gitmek bir problem yaratır mı?

  Selamlar

  • Başvuruda kaç gün kalacaksanız bunu ispat etmeniz lazım. Bunun için otel rezervasyonları, uçak veya feribot bileti gösterilir. Vize verilirse istenildiği güne göre verilir zaten. Başvuruyu 7 gün yapıp 3 gün kalsanız sorun olmaz. Vizenizi aldıktan sonra araçla gitmenizde de sorun olmaz.

 5. Merhaba, ben 6 aydır sigortalı çalışıyorum. Gelirim orta hal ben ve çocuklarımla vize başvurusu yapacağım. Çocuklarım ilk öğretim öğrencileri onların öğrenci olduklarını ispatlayan okul belgesi almam gerekli midir? Adıma arsa araba var ve hesabımda yüksek bir miktar para var vermeme gibi bir durum olur mu? Kolay gelsin

  • Çocukların öğrenciliklerini de vize başvurusuna ekletin. Vize almak için durumunuz uygun görünüyor. Ama vize verip veremeyeceklerini ben bilemem maalesef.

 6. Merhaba Kemal bey. İtalya’ya gideceğim kardeşimle 21 mayısta. 7 günlük bir tur satın aldım. Banka hesaplarımda hisse senedi var. Bir miktar da kredi çekip 10.000 TL yaptım hesabı. Mevcut işimde 11 aydır çalışıyorum. Kardeşim 2 yıldır çalışıyor. Kardeşimin maaş hesabına 4000 TL kendime transfer yapsam bu sorun olur mu?

 7. Merhaba Kemal bey;
  Bilgilendirmelrinizi okudum sponsorlukla ilgili bi sorum var. Kimler sponsor olabilir amca dayı olur mu?
  Ve kendi üzerime tapu var ama genelde tapular babamın üzerine onun tapularını da göstersem bir artısı olur mu ? Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

  • vize almak için sponsorluk konusunda benim de çok detaylı bilgim yok. Anne ve babanız sponsor olabiliyor diye biliyorum. O zaman da onları maddi durumunu gösterir belgeleri eklemeniz gerekiyor. Tapular ve bankada gösterilecek yeterli para artı sağlar elbette.

 8. Çalıştığım sirket bana başarılarımdan dolayı prim verdi. Ben de bunu Hollanda gezimde kullanacağım ve bu para toplu bir şekilde sirket hesabından şahsi hesabıma yatacak. Bunun bi sıkıntısı olur mu acaba? İnandırıcı gelmeye bilir mi? Bu paranın şirket hesabından yattığına dair belgeleri sunacağız ama şirketin antetli kagidina.

 9. Yazınız gerçekten çok aydınlatıcı. Ancak herkesin durumu özel olduğu için sizden kişisel direkt bir yorum almak istiyoruz kendimizi rahatlatmak adına, mazur görün. 🙂
  11 Aralık 2018 tarihinde İsveç’e turistik vize başvurum oldu ancak yetersiz bakiye göstermiş olmam ve geri döneceğime dair yeterli belge sunmadığım gerekçesiyle reddedildi. (Aslında banka hesabımda gösterdiğim miktar yeterliydi. İş yerinden aldığım izin belgem de kurumlarında çalışıyor olduğuma dair diğer bilgiler de eklenmişti.)
  Bunun üzerine iş sözleşmemi göstererek ve hesabıma daha fazla para ekleyerek – neredeyse 30 bin civarı – ekstra belgeler ile itiraz ettim. Ancak itirazım da reddedildi.
  Planladığım gezimi bozmamak adına Yunanistan üzerinden çoklu giriş vizesi için başvuru yapmaya karar verdim. Gerekli bütün belgeleri ekledim. İş yerinden izin belgesi ve döneceğimin kanıtı niteliğinde iş sözleşmemi ekledim. Ancak Yunanistan’dan da red cevabı aldım.
  Bu iki red sonucunun hiç biri pasaportuma yansıtılmadı.
  Bunun dışında bir kaç bilgi daha eklemek isterim.
  Eski pasaportumda çok girişli schengen vizesi mevcuttu.(Sistemden sorgulattıklarında görebileceklerini düşünerek bunu dosyama eklememiştim.)
  Yeni pasaportumda hiç schengen vizesi bulunmamaktadır. Ancak Belgrad ve Lviv olmak üzere 2 adet vizesiz giriş damgası vardır.
  Sizce red almamın sebebi ne olabilir?
  Pasaportuma işlenmeyen bu redler ileride yapacağım başvuruları etkiler mi?
  Pasaport yenilemek bu sorunu çözecek midir?
  Şimdiden teşekkür ederim. Yazılarınızın devamını merakla bekliyorum!

 10. Merhabalar. Şuan üniversite öğrencisiyim. Ocak ayında ilk defa yurtdışına çıkmayı düşünüyorum. Öncelikle öğrenci pasaportum var bu bana sorun yaratır mı? Sonuçta şu kadar süreli bir pasaport tarzında değil. Sonrasında çalışmadığım için mal varlığı ya da birikmiş para olarak ne gösterebilirim? Ve davet edilme süreci nasıl işliyor. Direk olarak akrabam var bu durumda mal varlığı ya da banka hesabı göstermek zorunlu mu? Teşekkürler

  • Hocam merhabalar
   Ben üniversite öğrencisiyim geçen sene avrupa seyahati planım vardı şartlarımı kendimce uygun görmediğim icin plani bu yaz için erteledim.
   Sorularıma cevap verebilirseniz minnettar olurum şimdiden teşekkürler.
   1) Sizce hangi ülkeden vize almalıyım?
   2)Öğrenci olduğum için babamın adına mi olmalı hesap?
   3)Babamın uzun süre aktif kullandığı bir hesabı yok schengen için bir hesap oluşturmayı düşünüyoruz ya da eski bir hesabı kullanmayı ve azar azar kendim biriktirerek bu hesaba aktarıp onu göstermek istiyorum bir problem olur mu?

   Sorularım bu kadar yardımcı olursanız sevinirim…

 11. Kemal Bey merhaba,
  Malta ile ilgili gezi yazınızı okudum. Öncelikle bilgiler için sağolun. Malta’da birkaç gün harcayıp İtalya’ya feribotla geçme fikri fena gelmiyor. Bu kapsamda İtalya için Schengen vizesi almam yeterli midir? Yoksa Malta için ayrıca uygulanan bir vize prosedürü var mı? Teşekkürler.

 12. Merhaba ücretli öğretmenlik yapıyorum ve İtalya’ya vize başvurusunda bulundum red aldım 1500 liraya yakın para vardı hesabımda ek belge istediler ve babamın emekli oldugunu gösteren bir belge yolladım. Vize reddinde maddi yetersizlikle ilgili maddeyi gerekçe sunmuşlar? Maddi yetersizlik gerekçesi gösterilerek başvurum reddedildi.

  Mahkeme yoluyla itiraz edebileceğim söylendi. Pasaportta herhangi bir işlem yapılmamış başka bir ülke için Schengen başvurusunda bulundugumda sorun çıkar mı bu durum yüzünden? Teşekkürler.

  • Sartlar degismeden, tekrardan basvurusaniz yine reddedilirsiniz.Eger yanlis bir sekilde reddedilginiz dusunuresiz temyiz, yeni evraklar koyup kosullarinin degistigini gosterirseniz yeni basvusuru yapilmasi gerekir.

   1500TL ve babanizin emeklilik maaşı kesinlike Schengen vizesi almak icin yeterli degil. Banka hesabiniza daha cok para koysaniz bile bu paranin en 3 ay hesabinizda durmasi/işlemesi gerekiyor. Ögrenciyseniz Turkiyede sponsorunuz yani babanizin tum mal varligi, birikimleri vs size sponsor olacagina dair bir mektup mutlaka basvuru sirasinda evraklar arasina eklenmeli.

   Bir redden sonra hemen basvurmak hele ki kosullar hic degismemisken, ikinci bir red kacinilmaz olur.

  • Öncelikle standart Schengen vizesi için gerekli evrakları büyük bir ciddiyet ve titizlikle tam olarak hazırlamaka gerekiyor. Banka hesabındaki para ve kredi kartı ekstresindeki limitler önemli. Varsa taupu ve gelir durumunu gösterir belgeleri de eklemek gerekiyor.

   Daha önce 5+ Schengen vizesi alınmışsa bu durumu biraz daha kolaylaştırır. Bu vizelerin de fotokopilerinin çekilip dosyaya eklenmesi gerekiyor. Kısaca sık seyahat ettiğinizi ve vize için başvurduğunuz ülkeye sık sık gitmek istediğinizi anlatmanız lazım. Bunu da kanıtlamak gerekiyor.

   Benim önerim daha önce gidilimiş bir ülkeye (İtalya ve Yunanistan tavsiye ederim), yılın 2 farklı dilimine dağılmış bir tur satın almak veya rezervasyonları yapıp ödemek.

   Örneğin Kurban Bayramı’na şimdiden uçak bileti ve otel rezervasyonu yapıp, seyahat rotası ve planı ile ilgili bilgiyi dosyaya koymak. Kaç gün kalınacak ve nerelerde kalınacaksa hepsini tur firmasından veya booking.com’dan rezervasyonlarını yaparak evrakları dosyaya koymak.

   Bir de Yılbaşı ve sonrası için yine aynı ülkeye başka bir gezi programı planlayıp, evrakalrı aynı şekilde hazırlamak. Bu sizi o ülkeye sık gideceğinizin kanıtı oluyor. Bir de bir mektup/dilekçe hazırlayıp ülkeyi sevdiğinizi, daha önce gittiğinizi ve tatil planlarınızı tekrar o ülkeye yaptığınızı göstermeniz ve söylemeniz gerekiyor. Evraklar tamsa muhtemelen vereceklerdir. garantisi yok tab.

   ANCAK, eğer bu belgelerle vizeleri alıp, o vizeyle başka ülkeye gideyim derseniz, bu güvenilirliğinizi zedeler. Dürüst olup, bir ülkeye birkaç defa gezi yapıp, sonrasında 3-5 yıllık vize almak mümkün. Ben öyle yaptım. İtalya için evrakları tam olarak verdim ve 3 yıllık vize aldım.

 13. Merhaba Ben 19 sene önce Almanya’dan sınır dışı edildim ve 4 sene önce vize başvurusunda bulundum ve ret verdiler gerekçe olarak schengen bilgi sistemine giriş yasağı kaydı girilmiş dediler geçen sene Almanya’ya dilekçe yazdım bu konuyla ilgili cevap olarak Keine Eintragung diye yanıt göndermişler yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Hesabımızdaki para miktarının ispatı için Schengen vizesi evrakları arasına banka hesabının onaylanmış çıktısını koyuyoruz. Bu miktar tek bir bankada 5-10 bin TL seviyesindeyse başka banka göstermeye gerek yok. Ama göstermeniz daha iyi olur. Banka hesaplarınız düşük veya boş ise evraklarınıza eklemeyin.

 14. Merhabalar;
  Hocam banka hesabımda 8000 tl, döviz ve emtia al sat yaptığım hesapta da 7000 tl artı 12 kilo gümüş bulunuyor 2 hafta sonra italyaya 10 günlük vize başvurusunda bulunucam ama şöyle bir soru var kafamda. Al sat yaptığım hesapta hareketler biraz sert misal 5000 tl çıkmış 9000 tl çıkmış sonra geri girmiş vb vize başvurusunda iki hesabı da göstermem yararıma mı yoksa zararıma mı olur? Konsolos bu sert hareketleri yanlış anlar da vize vermezse içime oturur o yüzden ne yapmamı önerirsiniz?
  Teşekkürler.

 15. Kemal bey merhaba öncelikle bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim. İlk defa yurtdışına çıkış yapacağımız için biraz stresliyiz.

  Eşim memur bende özel sektörde çalışıyorum benim kafama takılan kredi kartı ekstresi oldu. kredi kartı kullanıyorum hatta bankaların kredi vermek için yarıştığı da bir insanım ama kredi kartı borcumda mevcut ki düzenlide ödüyorum ama yinede kredi kartı ektresini eklemek zorundamıyım? bu sorularla belki sürekli karşılaşıyorsunuz ama yine de sormak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

 16. Merhaba ben schengen vizesi için başvuru formu doldururken gidiş rezervasyon tarihini haziranın 6’sına yazmıştım fakat randevu haziranın 12’sine verildi. şuan formda değişiklik yapıp gidiş tarihini ileri bir tarihe değiştiremiyorum. randevu gününde sıkıntı çıkabilir mi sizce bu sebepten?

 17. Merhabalar. Size bir şey danışmak istiyorum. Daha önce 2 defa Schengen vizesi aldım, biletlerimi erken aldığım için uyguna geldi yani vize başvurusundan önce almıştım. Ancak şu an yaz için Almanya’ya gitmek istiyorum, biletler çok pahalı o yüzden vizem çıkmadan almak istemiyorum. Acaba sadece rezervasyon yeterli olur mu?

  • Merhaba Aslı, sadece bilet rezervasyonu ile vize başvurusu yapabilirsin ancak bazen konsolosluk kesin ödenmiş rezervasyon isteyebiliyor. Aynı şekilde otel rezervasyonunun da ödenmiş olması gerekiyor. Vize evrakları arasında ödenmemiş rezervasyonlar olursa vize çıkmama ihtimali var. Yine de ödeme yapmanı öneririm.

 18. Merhabalar vize başvuru sonuçlanmadan 3 otel reservasyonumdan birini oteli beğenmediğim için iptal ettim bu durum bir sorun oluşturur mu?

 19. Merhaba ben aile birleşimiyle İngiltere’ye geldim ve 2.5 senededir burdayım Türk pasaportum var vizeliyim burda, oturumum yok. Almanya’ya gitmek istiyorum. Schengen vizesi alabilir miyim?

 20. Merhabalar Schengen vizesi için kenarda tuttgum parayı banka hesabıma yatırdım ve tek seferde bankaya yatan paranın belgelenmesi diye bir şey istediler. Ne yapmam gerekir yardımcı olabilir misiniz?

 21. Durumunuzu uzun uzun anlatıp “Bana Schengen vizesi verirler mi?” diye sormayın. Bilmiyorum, kimse de bilemez, sadece tahminde bulunulabilir.

  Aşağıdaki diğer yorumları ve öncelikle de yukarıda her şeyi uzun uzun anlattığım yazıyı okuyun lütfen. İçiniz rahatlasın diye soruyorsunuz ama verilen cevaplar sizi yanıltabilir. Kendi durumunuzu kendinize bu bilgiler ışığında değerlendirin. Korkmayın, başvurun. Rededilirse de edilsin.

  • Martta Prag turuna gidicem. Vize başvurusu yapmadan önce ağustosa da bir tur satın alsam başvuruyu öyle yapsam 6 aylık ya da 1 yılık vize verirler mi?
   Banka hesabı 100.000 ve 1 kez İtalya vizesi almıştım.

 22. MERHABA 20 GÜN ÖNCEALMANYADAN RED ALDIM SONRA İTİRAZ ETTİM .15 SONRA ARADILAR VİZE VERİCEZ DEDİLER PASAPORTLA BİRLİKTE TEKRAR OTEL REZERVASYONU BİLET VE SİGORTA İSTEDİLER VERDİM YANLIZ YAKIN TARİHE İSTEDİM 4 GÜN VARDI GİDİCEĞİM TARİHE AMA HALEN GERİ DÖNÜŞ YAPMADILAR ARADIM KONSOLOSLUĞU İŞLEMDE DEDİLER . FAKAT YARIN NORMAL UÇUŞ TARİHİM VE YARINDA HAFTA SONU OLDUĞU İÇİN ALAMADIM DAHA VİZEMİ ACABA NASIL BİR İŞLEYİŞ OLUR KALIŞ SÜREM 2 HAFTAYDI NE YAPACAĞIMI BİLEMEDİM ACABA VERMEME GİBİ BİR DURUM OLABİLİR Mİ?CEVAP VEREN OLURSA SEVİNİRİM …

 23. Your processed visa application Ref no. ANKA/101017/0065/01 has been arrived to Visa Application Centre on 16/10/2017 and ready for collection during passport retrieval time. Ne anlama gelior veriyorlar mi vizemi? Bas vurdum bu cevap geldi bana tesekkürler.

 24. Merhabalar.
  Ben ilk defa yurtdışına cıkacagım.
  Turizm çalışanıyım, 6 aydır aynı firmada çalışıyorum. Hollanda’da polis amirliği yapan bi hollanda vatandaşı tarafından davetiye gelicek. Çalıştıgım firmadan da geri dönecegime dair bir belge alacagım. sizce vize başvurumun onaylanma olasığı % kaçtır ?

 25. Merhaba uzun sureli schengen vizesine ihtiyacim var her seferinde ugrasmaktan bıktım vizeyi 3 yillik alabilmek adina italyadan alip ilk girisi macaristana yapsam sorun yaşar miyim ek bilgi 10 yillik memur oldugum halde daha onceden 6 adet schengen vizesi aldim eski tarihli hepsi yunandan hep 1 yada 3 aylik veriyorlar biktim artik cevabinizi bekliyorum

 26. Bende daha önce Hollanda vizesi aldım. İlk seferde davetiye gondermislerdi. Tekrar almam icin davetiyeye gerek var mi? Ikinci vizem kolay cikar mi?

  • Her başvuruda hangi evraklar gerekiyorsa onların eksiksiz temin edilmesi gerekiyor. Daha önce gittiğiniz ülkenin veya çok sayıda Schengen vizenizin olması vize almanızı kolaylaştırır.

 27. Arkadaşlar hiç bir firmayla vize başvurusunda bulunmayın. Gidin kendiniz ankara ıdata başvurunuzu yapın sadece yapmanız gereken seyahat sigortası yaptırın. O da 129 TL ve evraklarınız tam ise sadece ıdata internet sitesinden randevu alın ve gidin yatıracağınız 90 günlük vize ücreti 356 tl o kadar. Ben tek başıma yaptım daha önce. İki defa acentelerle yaptım beni dolandırdılar, paranızı yedirmeyin. Kendiniz başvuru yapın.

 28. Merhaba kemal bey eşim İspanya’ya gidiyo geldiğinde tekrar fıransaya gitmesi gerekiyomuş yoksa cezası varmış doğrumudur.

 29. Merhabalar.Antalya’da yaşıyorum ve ikamet ediyorum.Özel bir okulda Özel Güvenlik Görevlisiyim.İşyerimde 1. yılımı doldurmama az süre kaldı.Yıllık izin süremin 5-6 günlük kadarını Avusturya-Viyana turistik tatil yaparak değerlendirmek istiyorum.Diğer soru-yorum yazan şahıslara benzer mi bilemiyorum ama benzeri durum sözkonusu ise lütfen kusura bakmayın.Benimde pasaportum elimde (2017 tarihli) ama 31 Aralık 2017’ye kadar yurtdışına çıkma fırsatım olamayacak.Hatırlatacağım üzere 2018’in yaz aylarına doğru iznimi kullanacağım.Vfs Global’a başvurmadan önce neler yapmalıyım?
  Uçak bileti & Otel’i garantiye almam gerekiyor zannedersem.Yalnız işyerimin maaş ödemesi anlaşmalı banka tarafından sağlanıyor.Bunun haricinde ise 4 farklı bankadan kredi kartlarım var.Başvuru esnasında diğer banka/kredi kartlarımın da ekstresini isterler mi yada mesleğim “turistik vize” için olumsuz etken olabilir mi?
  Ben tek başıma gitmek istiyorum yani herhangi bir tur acentesi ile gitmek istemiyorum.Bu durumlar doğrultusunda bana tahmini 6 günlük Avusturya vizesi verirler mi veyahut önerileriniz varsa yazmanızı rica ediyorum.
  Teşekkür ederim.

 30. Kemal Bey Merhaba,
  Size bir şey danışacağım; Daha önceden aldığım Fransa Multi vizemle Fransa’ya gittim ardından Türkiye’ye döndüm. Ardından aynı vize ile İtalya’ya gittim geri döndüm. Şimdi aynı vize ile TR’den direkt Almanya’ya gitsem pasaport polisi sıkıntı çıkarır mı “senin vizen Fransa vizesi” diye? Normalde, vize kurallarına göre ilk girişimi Fransa’dan yaptım, ardından ikinci girişimde italya ise hiç sıkıntı çıkarmadı, pasaport polisi 30 snde damgayı vurdu yüzüme bile bakmadı doğru dürüst. Ama, Almanya’dan oldukça çekiniyorum, size danışmak istedim bu konuda.

 31. Yorumumun neden silindigini anlamadim ogrenciyim sinavlarim var yunan vizemi kullanmazsam iptal olur mu yani giris, cikis yapmazsam

 32. Selam, yoğunluktan her yazıyı okuyamadım, sorum şu; 2 veya 4 yıllık pasaport İngiltere vizesi için olumsuzluk yaratır mı? Örneğin “uzun süreli pasaport aldığına göre buraya yerleşmeyi düşünüyor” gibi.

 33. Merhaba, şu anda schengene başvuru yapmak istiyorum. Ancak uçak biletimin tarihi 25 kasım. Eğer bana 6 aylık vize veririrlerse bunu başlangıç tarihi İtalya ya gittiğim gün mü olacak , yoksa başvuru tarihinin mi bas alınır? Cevaplarsanız çok sevinirim .

 34. Merhaba, ben bir aylık schengen vizesi aldım sürem doluyor. Ablam hamile oldugu icin dogumunda yanında olmam gerekiyor şu an Almanya’dayım. Bir hafta fazladan kalırsam ne olur? 😐

 35. Merhabalar
  Konser için parise gitmek istiyorum. Sizinde fikrinizi almak isterim gitmek istediğim ülkeden davetiye almak işleri daha kolaylaştırır mı? Teşekkürler

 36. Merhaba,
  Eylül ayında Yunanistan’a seyahat etmek istiyorum. Vize evraklarımın hepsini tamamaldım. Marmaris ofisine gittiğimde; otel rezervasyonları booking.com üzerinden yapıldığı için geri verdiler. Booking.com rezervasyonları kabul edilmiyormuş. Direk otelden confirme almak gerekiyormuş. Otellerden istediğimde geri dönüş alamıyorum. Hatta neden böyle bir şey istediğimi soruyorlar. Sonuç olarak henüz bir otelden böyle bir belge temin edebilmiş değilim. Booking.com rezervasyonları neden alınmıyor anlamış değilim..

 37. Merhaba vize basvurusu yapacağim ptesi günü lizbon icin. Söyle bi durum var .Kımliğimde bekar yazıyor . Evliyim. Sizce sorum olurmu ? Tesekkur edrim.

 38. Merhaba; Kemal bey, pasaportta geçerli 10 yıllık Amerika vizesi olması Almanya turist vize başvurusunda etkisi olur mu?

 39. Vize başvurusu yapacağım şirket sahibi olarak bağkurum. E-devlette aktif sigortalı görünüyorum, fakat bağkur borcum var. Bu vize almana engel olur mu?

 40. Merhabalar Kemal bey,

  Yardımcı olursanız görüşlerinizi bnle paylaşırsanız memnun olurum.

  20 gün önce aile ziyareti vizesine ( davetıye gönderen ve garantör ablam ) İsviçre’ye başvurdum lakin 9 nolu madde ile red edildi
  2012 ocak yılı ıtıbarıyle güçlü bir şirketde aynı işte çalışıyorum maaşım 3.500 TL SGK Ayrıca ( 1000 TL şahsıma olan evden kira gelirim var banka hesabımda dökümü var bu geliri evraklar içine koymadım ) ayrıca 2014 yılında alınmış iyi ölçü degerınde evim var 180 bın TL degerınde 2016 model aracım var özel sağlık sıgortam vs vs var evrakları hazırladım TLS isimli aracı firmaya verdım araç ve daire tapumu evrakların içine koymustum lakin gerek Yok diyerek almadılar Bnde işime ve şirketime güvendiğim için üstelemedim geri aldım ( aynı sırketde tanıdığım bır çok kişi daha düşük maaşlarıyla Almanya Avusturya Fransa vızelerıne almalarına tanık oldum rehavet yarattı bende ) ayrıca vize evraklarının içine koymadığım 2010 D tipi isviçre shengen vizem de mevcuttu frıbourg üniversıtesı dil eğitimi 6 aylık( L )oturum kartım da mevcuttu 2010 yılına ait koymadım !!! vizemin bitiş suremden 25 gün oncede ülkeme isviçreden geri dönmüştüm ( vizemi 7 sene önce verdikleri ve sistemde görüleceği düşüncesıyle evraklarımın içine koymadım ) hesabımda da çok fazlasıyla para vardı lakın 9 nolu madde gerekcesıyle red yedım ve bu benı çok şaşırttı ve fazlasıyla üzdü ( babam ve ablalarımın oturumları İsviçre’de) Red nedeniyle ilgili olarak kalsam İsviçre’de ole bir düşüncem olsa 7 sene önce 23 yasında o zamanın işsizi olarak hazır isviçredeyken ve dil sorunum yokken kalırdım , şimdi sizden ricam kasım gibi
  İtalya turu düşünüyorum 1 haftalık bireysel olarak çok gitmek istiyorum isviçre vize reddim sorun yaratırmı ( veri tabanları bir olduğu için) italya turistik vize başvurumu tüm koymadıgım evraklar dahil şekilde gezi amacımı rezervasyonlarımı anlatan dilekçe ıle başvursam şansım ne olur yada İsviçre’ye tekrar dilekcelı önceki koymadıgım evraklarıda ek ile göstererek mi red vizemi çürütsem kafam çok karışık yardımcı olmanızı rica ederim İnan’ın vize red i Çan’ımı çok sıktı ılk red den sonra vize almak zor olduğunu bılıyorum bir yandanda red den önce aynı ülkenın verdıgı 7 sene öncekı D vıze sı var vize var konu muhallak Bnde Suan :))

 41. Hesaptaki paranın önemi nedir? Bir de iki kişi annem ve amcam sponsor olabilir mi? Vize başvurusuna gideceğim tarihe kadar aracı şirketin belirttiği meblayı göstermem zor ama öğrenciyim dönüş biletlerini aldık vizede amacın gittiğimiz ülkeye yük olmayacağımızı ve ülkemize geri döneceğimizi kanıtlamamız gerekiyor. Bir aksilik bu ay maddi olarak bir sıkıntı oldu, o yüzden parayı gösteremeyecek gibiyim ama ev tapusu araba falan işime yarar mı?

 42. Merhaba. Yorumları ve yanıtlarınızın hepsini okudum ancak benim soruma yanıt bulamadım bu yüzden yazıyorum. 2016 yılında işyeri açtım. 3 aylıkken İtalya için 1 aylık 1 haftalık schengen vizesi aldım. Bu yıl da Ağustos ayında Yunanistan için schengen vizesi almak istiyorum. Ancak son dört aydır bağkur primimi yatırmadım. Başvuru yaptığımda tüm belgelerimin tam olması durumunda bu soru teşkil eder mi? Bu konuda bilginiz var mı acaba? Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Sorunun cevabını yukarıda vermiştim. Durumunu anlatıp vize verirler mi sorusuna kimse cevap vermez. Vize şartları yukarıda. Evrakları tam olarak verebiliyorsan sorun yok.

 43. Merhaba, banka hesap ektresinin kac gun onceden alinmasi gerekir 20 gun oncesi olsa arada bayram tatili nedeniyle kabul edilir mi yoksa 3 gun oncesi mi gibi şartı var mı?

 44. Merhabalar kolay gelsin. Benim 5 yıllık Estonya vizem var. Bu sene Yunan Adalarına gitmek istiyordum. Estonya vizemle Türkiye’den Yunan Adalarına gidebilir miyim?

 45. Merhaba ilk defa turla İtalya’ya gitcez vize cikmicak diye korkuyorum. Yatirim hesabimda 30 bin TL var maas hesabim eksilerde gidiyor. Aracim var. Sizce bunlar yeterli olur mu vize icin ?

 46. Hesapta yuklu miktar param var ve formalite icabi bi pastaneye sigorta yaptirdim. Acaba calisyigim yerde vize icin referans olur mu? Calistigin sirketin onemi var mi?

 47. Ben öğrenciyim şu an ve ilk defa vize talebinde bulunacağım. Almanya ya başvuru yapmayı düşünüyorum . Ama ilk olacağı için ne kadar süre izin verirler bilemediğimden uçak bileti almaktan çekiniyorum . Sizce ne kadar süre verirler ?

 48. Merhaba, ben schengen vizesi alacağım ama kalacak yer için ev tutmayı düşünüyorum. Bu vize için sıkıntı yaratır mı? Teşekkürler.

 49. Merhabalar Kemal bey,
  Ben de Alman vizesine basvurmak icin evraklarimi hazirliyorum. Yalniz resmi evliligimizi yaptigimiz esim ve 3 cocugum da 1 ay once Alamanya’ya gittiler. Devamli oturacaklari bir daire bulana kadar gecici olarak devlet tarafindan tahsis edilen bir dairede kaliyorlar. simdi vize basvuru formunu doldurmaya basladigimda “Evli misiniz?” diye bir soru var. bunu “Evet” diye cevaladigimda esimle ilgili sorularin devami geliyor; adresi, isim soyisim, milliyeti vs.simdi ben tum bu sorulari yanitlarsam benim Almanya’ya gidip donmeyecegimi dusnmezler mi, yani red yemez miyim? Bir acentaya danistim ve bana Fransa vizesine basvurmami onerdiler.
  Not: 34 yasindayim. 4 aydir bir otelde resepsiyonda calisiyorum ve sigortam yatiyor. Hesabima fazlasiyla para koydum.
  Sizce nasil Almanya’ya giris yapabilirim? 🙂
  Saygilarimla

  Harun

 50. Merhaba,
  Hollanda için Schengen vizesine başvuracağım fakat iki sorum var.

  1-) Davet mektubum var fakat o tarihlerden sonra da 3 gün kalmak istiyorum. Göstereceğim sponsorun mektubunda o 3 günlük tarih aralığı mı yoksa tüm gezi tarihleri mi yer almalı?(davet mektubunda, davet eden organizasyonun belirtilen tarihler arasında konaklama, yemek vs. giderleri karşılayacağı yazıyor.)

  2-) Sponsor göstereceğim kişi emekli, aynı zamanda esnaf. Evrak kolaylığı açısından sadece emeklilik belgeleri, gayrimenkul, banka hesapları vs. ekleyip vergi levhası gibi şeyleri dosyaya koymasam sıkıntı çıkar mı?

  Şimdiden teşekkür ederim.

 51. Ben Scengen vize basvurusu yaptim konsolosluk gittim evraklari teslim ettim. Bugun aradilar, beni cagiriyolar neden acaba bilgi verirseniz sevinirim. Sonuc red mi onay mi? Yunanistan’a basvuru yaptim.

  • İlk defa Schengen başvurusu yapanları ve son 3 yıldır Schengen vizesi olmayanları gerek mülakat gerekse parmak izi almak için vize merkezine çağırırlar. Ret olup olmadığını sen buraya yazıp bildirirsen veya niye çağırdıklarını yazarsan diğer arkadaşlar da bilgi sahibi olur.

 52. Merhaba Kemal Bey öncelikle böyle bir sayfada bizim gibi bilgi mağduru insanları aydınlattığınız için çok teşekkür ederim. Benim size sorum şunlar olacak. Ben bu önümüzdeki Kasım ayı içerisinde 10 Kasım sonrası tüm 10 günlük ya da tüm Kasım ayı dahilinde İSVEÇ i ziyaret etmek amacıyla İSVEÇ turist vizesi almak istiyorum. Benim şu an pasaportum yok ve ilk kez vize ve pasaport alacak birisiyim. Benim sizden öğrenmek istediğim ilk kez vizeye başvurmak için İSVEÇ e gideceğim tarihten ne kadar süre önce vize başvurusunda bulunmalıyım. Ayrıca bir çok sitede hesabınızda belli bir miktar para bulunması lazım diye okudum. Bu banka hesabının minimum ne kadar olması gerekir bir bilginiz var mı. Çalıştığımız iş yerinde en az ne kadar süredir çalışıyor olmamız gerekir. Davetiye üzerine kaç gün, davetiyesiz kaç gün İSVEÇ’te ikamet edebilirim. Uçak bileti Otel rezervasyonları vizeye başvurmadan en az kaç gün önce yapılmış olması gereklidir. Çok soru sorduguğumun farkındayım. Tüm mesaj ve yorumları okuduğum ve sizin samimiyetinize güvendiğim için her türlü bilgiyi sizden almak istedim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • En az 1 ay öncesinde başvuru yapılmasını öneriyorum. Vize başvurusunda ne kadar kaldığını otel rezervasyonu ve uçak bileti ile gösteriyorsan o kadar süre veriliyor. Geri kalan sorularından bazılarının cevapları yukarıdaki yazıda yer alıyor.

 53. Merhabalar. Ben Mayı ayı için Almanya’ya (Stuttgarta) schengen vizesi başvurusu yapıcam. Uçak bileti almak istiyorum. Sorum, dönüş uçak biletimi Stuttgartdan değil de başka yerden mesela Fransa’dan alabilir miyim? ve ya dönüş uçak biletimi esnek bırakabilirmiyim? Konsolosluk sorun çıkartır mı? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim 🙂

 54. Merhabalar, Benim 10 yıllık Pasaportum var daha yeni.
  İlk defa yurtdışına çıkmayı düşünüyorum, gideceğim ülke Hollanda. 5 yıl boyunca geçerli olacak yatma içme konaklama herşey dahil bir davetiyem var. Yalnız şu an herhangi bir yerde çalışmıyorum. Önceden çalışıyordum şuan ara vermek zorunda kaldım. 1 ay boyunca hollanda’da kalmayı düşünüyorum. Banka hesabımda 5 bin TL var, herhangi bir sabıka kaydı veya Askerlik sorunum yok. Sadece bir aylığına gideceğim. Schengen vizesi alabilmem sizce mümkün mü? Yardımcı olursanız çok sevinirim, ilginiz için teşekkürler!

  • Yukarda da belirttiğim gibi vize alıp alamayacağınızı maalesef ben bilemem. İlk defa Schengen’e başvuruyorsanız, işiniz yoksa vize alma ihtimaliniz daha düşük görünüyor.

 55. Merhaba,
  Ben bu yaz bir arkadaşımla avrupa planları yapmaktayız. Benim yeşil pasaportum var arkadaşımın ise normal. Haliyle o schengen e başvuracak. Arkadaşım 30 dan büyük Ancak benim yaşım şu an 17 ve yeşil pasaportum olduğumdan bana vize uygulaması yok. Noterden ailem tarafımdan alacağım muvafakatname dışında alacağım başka belge var mıdır ? Ayrıca o alacağım muvafakatname yi seyahat boyunca yanımda taşıyıp kimlere göstermeliyim ? Teşekkürler.

 56. Merhabalar.. Nişanlım ile Temmuz ayında 1 Haftalığına italyaya balayına gidicez İnşallah. İlk defa yurt dışına çıkacaz daha önce vize başvurusunda bulunmadık ve pasaport çıkarmadık. Nikahımız Mayıs ayında olacak ama çipli kimliklerin geliş süresi uzun sürüyormuş.. Kimliklerimizi değiştirmeden sadece aile cüzdanı ile Schengen vizesi başvuru yapmamız sorun olmuyormuş ama eğer vizeyi alabilirsek bu sırada da çipli kimlikler için başvuru yapsak ve biz gitmeden gelirse yada hiç başvuru yapmasak çipli kimlikler için İtalya ya kızlı soyadının olduğu kimlik ile gitsem pasaport kontrollerinde sıkıntı yaşarmıyım? son olarak biletlerinizi nişanlımın soyadını kullanarak aldık işin bu boyutunu düşünmeden gidişte ve dönüşte bilet kontrollerinde problem olur mu? Bu konularda bilginiz var mı acaba yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 57. Geçen hafta 6 aylık 90 gün kalışlı multi Yunan vizesi aldım seyahatim 23 Nisanda günübirlik Sakız Adası, haziranda Atina ve Mykonos’tu, ancak arkadaşımın izininde problem çıktığı için atina ve Mykanos temmuza sarktı. 23 mayısta beni Slovenyaya çağırdı, 24-30 mayıs arası uçak biletimi aldım, ancak bir otel rezervasyonu yaptırmalı mıyım? Onun evinde kalacağım. Ülkeye girişte bir sorun olur mu? Yunan vizesi olduğu için en çok buradasın neden sloven kons. almadın oradan aldın. vb. Slovenya’ya gidene kadar Sakıza birden fazla girip çıkmam olumlu olur mu? Teşekkürler.

 58. Merhaba Kemal Bey
  Ben eşim ile ingiltereye gitmek istiyoruz eşimin şirkette hissesi var .banka hesabimizda para olmasi önemli mi ? Ve ne kadar olmasi gerekli ve başka neler gerekli ..şimdiden teşekkür ederim

 59. Almanya’ya vize alırken belgeler arasına konan davet mektubu için almanyadaki yakınınızın 1500 euro yatırılması gerekiyor mu ?

 60. İtalya olarak 3 aylık ticari vize talebim oldu bana 90 gün tek giriş olarak vize verilmiş. Buna itiraz edebiliyor muyum? Nasıl itiraz yoluna gidebilirim multı olarak değiştirmek için? Şimdiden vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

 61. Merhaba, nisanlimi gezmesi icin Hollanda’ya davet ettim butun evraklari hazirdi hatta fazlasi ile basvuru yapildi 8 gun sonra red cevabi geldi sebep ise Holanda’ya gittiginde Turkiye’ye geri donmiyecegi cok sacma bir gerekce, cunki isyeri dilekce yazdi ve belirli tarihler verdi bir aylik bir sure cikan sonuc bizi cok uzdu. Keske maasin yetersiz deselerdi bu kadar uzulmuyecektik gecerli bir sebep olurdu.

  Herkese supheli sekilde bakilmasi cok yanlis ben zaten garanti olarak burdan belediye muhurlu belge gondermisim kendimi nedne atese atayim burdaki yasantimi mahfedeyim durust olmak bazen iyi degil sanirim hep dalavere ilemi halletmek gerekiyo bu tip seyleri :(.Red itiraz dilekcesi yazip gonderecegiz bakalim ne denicek. Anliyacaginiz evraklariniz tamamen tam ve olmasi gerektigi gibide olsa red geliyor. Tavsiye edebileceğiniz bir seyler varsa yazabilirsiniz. Hayirli gunler…

 62. Almanya’ya 4 aylık çok girişli vizem var. 2 ay kullandım 1 ay daha gitmek istiyorum tekrar vize almak evrak toplamak zorundamıyım yoksa geçerli olan vizemle tekrar gidebilirmiyim ??

 63. Kemal bey merhabalar. Kısa bi süre önce 20 martta yapacağım ispanya seyahati için tek girişli ve geçerlilik süresi 10 nisanda dolacak olan vize aldım. Ancak 10 nisan da romaya gitmeyi planlıyorum yani ispanyadan aldığım vizenin son günüyle italyadan almak istediğim vizenin ilk günü çakışacak. Tarihlerin bu şekilde çakışması durumunda italyadan vize almada sıkıntı yaşar mıyım? Teşekkürler

 64. Kemal bey merhaba 🙋🏼Sevgilimle yapacağımız tatil için Hollanda ve Fransa için vize başvurusunda bulunmuştuk ve vize çıkmış istediğimiz tarihlerde . (11 Mart’tan itibaren)Ama sevgilimin 24 şubatta iş yeriyle birlikte italya ya gitmesi gerekiyor . Ne yapabiliriz aldığımız vizenin tarihi değişir mi ? Yardımcı olursanız sevinirim ☺️ Üzüldük çünkü bu duruma 😔Çok gitmek istiyordu kendisi

 65. Merhaba kemal bey. Ogrenciyim tum evraklarim hazir pasaport 10 yillik almanyadan kuzenimin davetiyesi var. Orada kalacagim sure icerisinde sigortami yaptirdim kuzenimde kalacagim. Sponsor olarak kuzenimi mi yoksa turkiye de olan abimi mi göstereyim ve sponsorum olduguna dair dilekce yazmalimiyim. Ayrica ogrenci olmam ve ogrenci belgemin olmasi geri donecegime dair yeterli ikna sebebi olurmu?

 66. Hocam 3 ay önce evlendim.Ş şim Polonya vatandaşı ve polonya valiliğinden onaylı davetiyemi gönderdi. Davetiyede kalacak olduğumuz kendi evini ve hesap dökümünü belirtti ve tüm masraflarımın kendisi tarafından karşılanacağını beyan etti. Ben şuan çalışmıyorum işten ayrılalı 3 ay oldu ama hesabımda çok giriş çıkış var ve bi miktar param var. Aynı zamandada babamı sponsor göstericem. Sadece 1 aylığına eşimi ziyaret etmek istiyorum. Sizce nekadarlık vize başvurusu yapmalıyım ve nasıl bir yol izleyerek vizemi alabilirim? Teşekkürler

 67. Hocam teşekkür ediyorum yazinizi okudum benim sorum zamaninda döviz hesabi actik ve hesaba aylik bir biktar euro atiyorduk simdi basvuruyu yaparsam bana sormazlar mi senin calistigin sirket döviz olarak mi senin maasini öduyor? Bir bilginiz var mi döviz hesaba tl yatirabiliyor muyuz?

  • Doğrusu bu soruları nereden bulduğunuzu anlamakta güçlük çekiyorum. Adamlara paranın olduğunu göster; ister dolar, ister euro, ister fon, ister nakit, ister TL… Adamların istediği kendi ülkelerine kalıcı değil, turistik gitmeye çalıştığınızı ispatlamak. Yukarıdaki yazıda dediklerimi yapı, gerisine kafa yormayın. Bu arada döviz hesabına hangi döviz için açıldıysa sadece o para birimi, TL olarak açıldıysa sadece TL konabilir.

   • Inanki bende bazen sasiyorum nerden geliyor aklima diye 🙂 basvuruyu bu gunlerde yapacagiz bakalim sorun cikacakmi cikmayacakmi. cevabiniz icin tesekkurler Kemal Bey.

 68. Merhabalar… Ben Erasmus kazandım ispanya vizesi için bugün başvurdum hersey bütün belgeler eksiksiz tam. Fakat bankada bir miktar para istediler bende bankaya bir miktar para yatırdım fakat yaptığım otel rezervasyonunun ücreti bankadaki paradan yaklaşık 500 tl daha fazla. Ve fazla olmaması konusunda bir madde koyduklarını sonradan gördüm. Sponsor olarak babamın birkaç tapusunu gösterdim sizce sıkıntı yaratır mı ??

 69. Merhaba vize başvurumu yaptım bekliyorum ispanyadaki arkadaşımda kalacağım ama ispanya pasaport kontrolünde polis onaylı davetiye göstermem gerekir mi yoksa arkadaşımın adresi ve telefonu yeterli mi?

  • Bence davetiyen varsa elinde bilemem sıkıntı olacağını sanmıyorum zaten ben Hollanda ya gittiğimde sadece bana sordukları cebinde kaç para var dediler polisler bende kardeşim bekliyor deyince bana tamam giriş mührünü pasaportuma vurdu geçtim gittim davetiye olunca hiç bir sıkıntı olmuyor….

 70. Merhaba Kemal Bey,
  Yazınızı okudum, şu ifadeye ile ilgili olarak ;
  “Schengen sözleşmesine göre vize alan bir yolcunun ağırlıklı olarak kalacağı Schengen ülkesinin temsilciliğinden, eğer bu net değilse, ilk giriş yapılacak ülkenin temsilciliğinden Schengen vizesi alınmasını şart koşuyor. Eğer birden fazla Schengen ülkesine seyahat edilecekse, en çok kalınacak ülkeden Schengen vizesi almak gerekiyor.”
  7 günlük Orta Avrupa turuna çıkıyorum. Polonyadan giriş yapacağım. Tur şu şekilde organize edilmiş: Polonya (1) Avusturya (2) Çek Cumhuriyeti (2) Slovakya (2) şeklinde. Vizeyi ağırlıklı olarak kalacağım Schengen ülkesinden almak anlamında ; Avusturya’dan alsam olur mu ? Zira Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da aynı sayıda geceleyeceğim için bu sorun teşkil eder mi ? (Soru saçma gibi biliyorum, şunun için merak ettim: bulunduğum şehirde (Bursa) sadece Avusturya temsilciliği var, diğer ülkeler için istanbula gitmem gerekecek)
  İlginiz için teşekkürler

 71. Kemal Bey merhaba,
  Faydalı paylaşımınız için teşekkürler. size sorum tur şirketi ile Benelux Paris turuna katılacagız. Vize işlemlerini kendim yapmak istiyorum fakat davetiye bulunmamakta. Davetiyesiz başvuru sıkıntı oluşturur mu?
  Teşekkürler

 72. Merhaba, Almanya vizesi için reddedildim. Yunanistan’dan Schengen vizesi alıp Yunanistan’da bir kahve içip geri dönsem daha sonra Türkiye’den Almanya’ya gitmem sorun olur mu?

 73. Bende Yunanistan’dan Schengen vizesi aldım 1 gün gittim Yunanistan’a şimdi ayın 18 de Almanya’ya gidicem bir sorun çıkar mı acaba? Daha önce Almanya’ya gittim.

 74. Merhaba,

  Geçen ay Letonya’dan 3 aylık multi vize aldım, ancak uçak biletim 21 Ocak’ta Viyana’ya. Girişte pasaport kontrolde herhangi bir problem olabilir mi acaba ? Geçenlerde yine başka bir ülkeden schengen vizesi alıp da Viyana’ya uçak bileti olan birisinin daha Antalya havaalanında pasaport kontrolü sırasında sistemden red yediğini ve uçağa alınmadığını duydum. Şimdi biletimi de aldım, sıkıntı çıkar mı diye kafama takıldı. Teşekkürler.

  • Duyacağını duymuşsun işte. Benzer olay birinin başına halihazırda gelmiş. Burada benim veya bir başkasının tahminde bulunması gerçekçi olmaz. Nereye vizen varsa oraya uçmalısın. Başka yere de uçabilirsin, ama bunun nedenlerini belgeleyebilmelisin. Hiç sorun olmayabilir de.

    • Bir vize danışmanı olarak şunu diyebilirim ki bu soruya bir profesyonel gibi verilebilecek en adam gibi cevabı Kemal bey zaten vermiş. Viyana’dan Letonya’ya aynı gün için olan bir uçak bileti ve Letonya’da yapılmış bir otel rezervasyonu ile ve Letonya’dan makul bir tarihte Tr a dönüş uçak rezervasyonu ile şansını deneyebilirsin. Hani ben burada kalmayacağım asıl destinasyonum Letonya diyerek. Tabirimi mazur görün ama tabi ki “Yerse”

  • Schengen sözleşmesine göre ilk gideceğin ülkenin vizesini alman gerekiyor. Mesela ben Finlandiya’dan iki senelik multi schengen vizesi aldım. Finlandiya’ya gittim ve döndüm. Önümüzdeki günlerde Viyana’ya gideceğim ben de.. kanunlara göre bir sıkıntı çıkmaması lazım. O arkadaş başka bir sorundan dolayı ret yemiştir bence..

 75. Merhaba,

  Daha önce İtalya’dan ticari 6 aylık Schengen vizesi aldım ve o vizeyle İtalya’ya giriş yapmadım. Daha sonra İtalya’ya turistik başvuru yaptım ve 1 aylık tek girişli vize vize verdiler. Bunda da seyahat planım değişti ve İspanya’ya giriş yapmak zorunda kaldım. Daha sonra iş için tekrar İtalya’ya gitmem gerekti, ticari başvuru yaptım ancak red verdiler.

  Geçen ay Orta Avrupa turu için Çek Cumhuriyeti’nden vize aldım. Ağırlıklı olarak Prag’da kalacağım için vizeyi Çek Cumhuriyetinden aldım ancak giriş ve çıkışı Viyana’dan yaptım. Şimdi pasaportumda yine Çek Cumhuriyeti’ne girdiğime dair bir ispat yok.

  Bir sonraki vize alışımda dilekçe yazıp, ağırlıklı olarak kaldığım ülkeden vize aldığım için o ülkenin damgası olmadığını belirtsem, sizce işe yarar mı?

  Bu arada yaklaşık onbirinci Schengen vizem olacak ve sanırım İtalya’nın verdiği red yüzünden repütasyonu düzeltemeyeceğim. 🙁

 76. Merhaba Kemal Bey,

  Uzun süreli vize almak için başvuru ekine ekstra ileri tarihli rezervasyon uçak bileti koymak avantaj sağlarmı ?

  Teşekkürler.

 77. 21 Ocak ta bir haftalık Benelüx Turu almıştım. Geçen hafta Ankara Vfs den Fransa schengen başvurdum. Ekonomik durum yetersizliği ve seyahat amacı güvenilir diye red vermişler. Bankada günlük istenilen 120 euro limitinin 3 katı para vardı. Seyahat amacım da Jolly tur ile turistik gezi idi. Yani döneceğim kesin bir tur. Perşembe günü başvurdum, salı red geldi. Ne yapılabilir?

 78. Merhaba Kemal Bey,
  İnternette birşeye cevap ararken sizin bloğunuzla karşılaştım ve size sormaya karar verdim.
  Benim ve esimin schangen vizesi var ama 15 ocak son gün bitmesine.. Milanoya hem bilet hem otel rezv. yaptırdım..13 cikis 15 i öglen dönüs.. Yani gece yarisi öncesi istanbul’a giris yapicam 15i ama bir sorun olur mu merak ettim gene de, tesekkürler

  • Ben de aynı şeyi soracaktım, 17 Ocak 6 aylık Danimarka vizemin son günü olarak gözüküyor. Acaba 15’inde Fransa’ya gidip 17 Ocak öğlene dönüş bileti alsam sıkıntı olur mu giderken?
   Teşekkürler 🙂

 79. Merhaba Kemal bey ben turist olarak vize başvurusu yapacam haftaya ocak ayında düğünüm olacak acaba düğün davetiyesi de göstersem çıkma olasılığı Yüksek olur mu bilgi verirseniz sevinirim.

  • Olasılık, ihtimal, verirler mi vizeyi gibi sorulara kimse cevap veremez. Kuralları yukarıda yazdım, buna göre şartları sağlıyorsanız kendiniz düşünün. Başkalarının verirler ve vizeyi vermezler fikirleri sadece yanılgıya yol açar.

 80. Merhaba Kemal bey ben gecen hafta vıze başvurusunda bulundum.almanyadan gelen daveti enıstem yaptı yeterli maddi imkanlara sahip. Benim hesabımda 14 bin TL para var. Fakat 9. Maddeden dolayı yanı vıze biteninde ülkeye geri dönmeyeceğimi düşündükleri icin red aldım. İtiraz edıcem ama nasıl olucak bilmiyorum 🤔 iş ,eş , çocuk yok bunlar bağlayıcı etken. Ne yapmalıyım? Nasıl ikna edebilirim onları ?

 81. Merhaba Kemal Bey,
  Yazınız çok yardımcı oldu teşekkür ederim. Genel müdürüm ve eşinin uzun süreli Schengen vizeleri var. Ancak 10 yaşında ve 9 aylık olan çocukları için red cevabı geldi. Evraklar tamdı. Ekonomik olarak sıkıntı da yok. Yalnız müdürümün ikamet adresi Gaziantep (iş nedeni ile) Çocukların ki İzmir. Bu sorun olmuş olabilir mi? Tekrar başvuracağız. Hata nerede anlamaya çalışıyorum. 🙁

 82. Merhaba, biz uc arkadas Italya gezisi icin schengen vizesine basvuracagiz ama konsoloslugun otel rezervasyonunu hangi formatta istedigi konusunda emin olamadik. Rezervasyon booking.com’dan yapildi ve tesiste odemeli yani onceden hicbir odeme yapmayacagiz. Fakat rezervasyon onayinda hicbirimizin adi soyadi yazmiyor zaten rezervasyonu da ben yaptigim icin uc kisilik oda secmeme ragmen sadece benim adimi aldi. Acaba konsolosluk ismimizin yazili oldugu otelden gelen daha resmi bir belge mi ister. Otele mail atip onayli rezervasyon belgesi tarzi bir sey istemek gerekir mi acaba nasil oluyor bu isler yardimci olursaniz cok sevinirim.

 83. Merhaba,bu yıl ekim ayında ilk defa ülke dışına çıkmak için hollandaya 15 günlüğüne turist olarak başvurdum kişisel olrak red verildi reddin nedenide ekonomik yetersizlikti 15 gün için hesabımda 5500 tl vardı itiraz edebileceğimde söylendi ama itiraz etmedim pasaportuma red pasılmamıştı verdikleri kağıtta red verildiği ve gerekçesi yazıyordu.Başka bir şengen ülkesine başvurmak istiyorum ama bu red i görürlermi pasaprta red basılmamış ama bir sistemleri var mıdır gördükleri? 3 günlük almanya turuna katılmak istiyorum hesabımda 10.000 tl var yalnız ablam almanya kölnde oturuyor vize alma olasılığım nedir?cevaplandırısanız çok sevinirim.Teşekürler

 84. Merhaba, yaklaşık 2 ay önce vize başvurusunda bulunmuştum. Red cevabı geldi. İtiraz dilekçesi yazdım. Geçen hafta konsolosluktan arandım ve vizemin onaylandığı söylendi. Seyahat sigortanı yaptır, uçak biletlerini al dediler. Mail yoluyla sorular sordum, doğru bir cevap vermediler. Evrakları bize yolla dediler. Hangi evraklar olduğu belirtilmedi? Siz yardımcı olabilir misiniz ?

 85. Iyi gunler, subat ayinda 2 gun prag, 2 gun viyana, 4 gun budapeste olmak uzere orta avrupa turu yapicam. Rotamiz prag viyana budapeste. Schengen vizesini hangi ulke icin almam gerekiyor? Tesekkur ederim

 86. Merhabalar…
  Almanya için 6 aylık vize vermişlerdi halen 2 aylık süresi var..1,5 ay kaldım ve döndüm tekrar gitmek istiyorum 2 haftalığına..Tekrar benden davetiye ve sağlık sigortası mı isteyecekler sadece yoksa başka evraklar da gerekecek mi?Bilgisi olan varsa ve cevaplarsa çok mutlu olurum..Teşekkürler şimdiden..

 87. Merhabalar; Haziran ayında multi 6 ay 90 günlük vize aldım.
  Yaklaşık 1 ay Almanya’da bulundum.
  Şimdi 2017 Ocak ayına kadar vizem var ancak Almanya’dan gönderilen davetiyem 2 aylık süreyi kapsıyor..
  Tekrardan yurt dışına gitmek istediğimde davetiye isteminde bulunmam gerekir mi?
  Davetiye olmadan vizemi kullanabilir miyim?
  Bir sorun çıkar mı?
  Teşekkürler.

 88. Mrb, yardımcı olursanız sevinirim, eşim belcikada yaşıyor, 1 yıldır Evliyiz, geçen nisan ayında başvuru yaptım aile birleşimi için, 6 ayın dolmasına 3 gün kala red, geldi evrak olarak eşimin geliri maddi durumu evi hiç bir eksik olmamasina rağmen, evliligimizi inandırıcı bulmamış’ lar yaklaşık 2 yıldır ayrı yaşıyoruz, Ikimizde çok yiprandik ne yapmamız gerekiyor,herhangi bir tavsiyeniz varmı,.? Tsklr

  • Bu olayı çok iyi bilirim. Biz üç çocuğuz. Annemle babam evliler. Babam alman vatandaşı olduğu halde anneme vize verirken şüphelenmişlerdi. Sebep olarak da neden annemin her zaman vize başvurusuna kocasıyla yani babamla gelmediğini göstermeleriydi. Arkadaşlar yöntemlerimiz maalesef çook eksik. Avrupada o kadar sahte evlilik yapılıyorki anlatamam. Lütfen vize almaya gittiğinizde eşinizle gidin. Kendinizi eşinizle gösterin. Memurla muhabbet edin. Sıkıntılarınızı onlara söyleyin çekinmeyin. Ne bileyim bir neden bulun ve eşinizle yabancılar dairesine gidin. Bu konuda en iyi yardımcınız bir çocuk sahibi olmaktır. Maalesef böyle. Bu konuda çok mağdur olmuş arkadaşlarım var. Kolay gelsin.

 89. Ailece avusturya ya gitmek istiyoruz. Hiç birimizde vize yok. ilk kez Başvuru yapacagız. Ben 17 yaşındayım. liseyi bitirdim. Ama şuan okumuyorum. Onlara vize çıkıp Bana vize çıkamama ihtimali var mı ?

 90. Merhaba, Ben Almanyadan ikinci kez red aldım. Kendim o ülkede master yaptım vs fakat o zamanlar oturumum vardı ve ondan beridir hiç schengen vizesine başvurmamıştım. İlk defa gecen sene başvurdum fakat red geldi. Sebebi de eski çalıştığım şirketin maaşımı asgariden göstermiş olmasıydı ve davetiyem de olmadığı için haliyle red yedim.
  Sonrasında itiraz ettim ve benden yeterli para göstermemi ve yeni otel rezervasyonu yapmamı istediler. Ben de hesabıma abimden aldığım 30 bin Euro yu koyup yeni bir otel rezervasyonu yaptım. Bunun üzerine bu gösterdiklerimin inandırıcılığının olmadığını ve vize veremeyeceklerini belirtip itirazımı reddettiler. Ben bu reddi olduğu gibi bıraktım cunku artık isteğim kalmamıştı ve sinirlerim bozulmuştu.
  Şimdi üzerinden 8 ay geçti, yeni bir işe girdim.
  Şirket kurumsal ve Almanya bağlantılı. Haliyle Almanya da okugum için ve Almancam da olduğu için kopamadığımı bir ülke 🙁
  Şirket beni Almanyadaki tesisleri için işe aldı ve hemen başlar başlamaz benim için Schengen vizesine başvurdu. Almanyadan davetiye vs vs hersey mevcut olmasına rağmen tekrar RED geldi. Sebebiyet olarak da Almanyada ne yapacağımı tam olarak anlamamış olmarıymış!!!
  Şimdi ben bu durumu temizlemek adına sağlam bir alman şirket sahibi arkadaşım da dahil olmak üzere referans mektupları yazdırdım. Çalıştığım şirketten de tekrar detaylı açıklayıcı davetiye istettim ve bunları elden Konsolosluga teslim ettim. Fakat henüz bir ses yok!! Benim ise zamanım yok iki hafta içinde seyahat etmem gerekiyor.

  Benim sorum şu; Almanya ya ilk giriş yapmamak üzere başka bir ülkeden Schengene başvursam şansım nedir ???
  Mesela İsviçre ye inip ordan Almanyaya girebilirim cunku seyahatim zaten sınıra cok yakın. ???

  Umarım yardımcı olabilen biri çıkar )
  TEŞEKKÜRLER

 91. 3 Agustos tarihinde İsvicre konsoloslugundan red aldim. Red kararinda maddi durum yetersizligi yaziyor, nasil itoraz edebilirim? Bankadaki parayi yukseltsem ve dilekce yazsam faydali olur mu? Ne yapmam gerekiyor?

  • İtiraz edemezsiniz, bir kaç ay içerisinde banka hesabınıza belli aralıklarla para yatırıp, para miktarının 3-5 bin liradan fazla olmasını sağladıktan sonra, tam evrakla tekrar başvurun.

 92. Merhaba Kemal Bey, ben üniversite öğrencisiyim, şu an herhangi bir gelirim yok, sadece devletin verdiği aylık 400 tl’lik bir kredim var. Geçen sene Erasmus programı aracılığıyla D Tipi Ulusal Vize alarak Polonya’ya gitmiştim. Onun dışında başka bir vizem yok, Yunanistan’da bir arkadaşım var ve onun yanında yaklaşık 10 günlük bir tatil yapmak için Schengen vizesine başvurmayı düşünüyorum, sizce kabul edilme ihtimali nedir?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın