Schengen vizesi, bizim Avrupa ülkelerine yaptığımız seyahatlerde hem stres hem de önemli masraf nedenlerimizden birisi. Aslında Schengen vizesi almak abartıldığı kadar zor şey değil, ancak psikolojik olarak engellenen seyahat özgürlüğümüz yüzünden biraz böyle hissediyoruz.

Schengen vizesi ipuçları hakkında bilgileri kişisel deneyimlerim ve konsoloslukların resmi beklentilerine göre hazırladım. Daha önce defalarca Schengen vizesi almış; 2 defa 3 yıllık Schengen vizesi almış biri olarak bilgilerimi paylaştım. İşin ipuçlarını bilip, adım adım bunları gerçekleştirirsek daha sorunsuz bir vize süreci yaşarız. Özellikle ilk defa Schengen vizesine başvuranlar veya uzun süreli vize almak isteyenler evraklar konusunda daha titiz olmalı.

Schengen vizesi nasıl alınır

Schengen ülkelerini kimlikle ziyaret edemezsiniz. Schengen vizesine başvurmak için öncelikle pasaportunuzun olması şart. Henüz pasaportunuz yoksa Pasaport Nedir? ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Schengen vizesi nasıl alınır bilgilerini adım adım takip etmek için sonraki sayfaya geçin.

1. Pasaportunuzun geçerlilik süresi

Pasaport Süresi

Ne kadar uzun süreniz varsa o kadar iyi. Hele pasaportun son kullanma süresine 6 aydan kısa bir süre varsa, Schengen vizesine başvurmadan gidip yeni pasaport almanız daha mantıklı. Çoğu ülke 3 aydan fazla kullanım süresi kalmış pasaportla ülkenize girmenize isin veriyor.

Burada vize başvuru sırasındaki değil, seyahate çıkacağınız tarihteki pasaportunuzun kalan süresini hesaplayın. Pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz olsa dahi eğer pasaportunuz son kullanma süresi 3 aydan az ise kapıdan geri gönderilebilirsiniz. Şu sayfadan ülkelerin şart koştuğu pasaportta aranan asgari geçerlilik sürelerini görebilirsiniz.

2. Vize başvurusunu zamanında yapın

schengen vizesi nasıl çıkarılır

Son olarak Akdeniz Cruise Gemisi yolculuğum için Schengen vizesi almak için İtalya‘ya başvurum oldu. Yeteri kadar zamanım olmasına rağmen vize için geç başvurmuştum. İtalya seyahatimi yapacağım gün pasaportumu alarak koşarak havalimanına geçtim.

İtalya elçiliğinden vizeyi alacağıma emin olmadığım halde, valizimi alıp öyle gittim. Neyse ki vizemi vermişlerdi. Eğer 1 gün daha gecikseydi, Akdeniz gemi turum ve uçak biletlerim yanacaktı. Hiç planda olmayan olaylar geliştiğinde, belge eksikliği olduğunda vize süreci uzar ve seyahat takviminizle örtüşmeyebilir.

Bu nedenle en geç 2 hafta öncesinden, hatta 1 ay önceden vize Schengen başvurusu yapmakta fayda var. Bazen ülkelerin resmi bayramları dolayısı ile konsolosluklar kapalı olabiliyor. Siz iyisi mi erkenden başvurun. Vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş kuruluşlar randevu ile işlem yapıyor. Bayram, tatil ve bazı özel zamanlardan çok yoğun olabiliyor.

Bazen randevular bile birkaç hafta sonrasına ancak veriliyor. Bir an önce evraklarınızı hazırlayıp randevunuzu almaya çalışın. Seyahatinizin tarihinizin en fazla 9 ay öncesinden Schengen vize başvurusu yapabiliyorsunuz. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeden ülkeye değişmekle beraber, bazen 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir.

Aceliniz varsa VIP Schengen vizesi (ekstra 75€) başvurusu yapın. VIP vize için, sizin ya da ailenizden birisinin pasaportunda son 5 yıl içinde herhangi bir Schengen ülkesinden ya da İngiltere’den alınmış bir vizenin olması şart. Bazen elçilik sizden ekstra bir evrak isteyebilir, bu da vize süresini uzatabilir. Aklınızda bulunsun.

3. Evrak hazırlama işini ciddiye alın

schengen vizesi nasıl alınır

Konsolosluk gözünde en önemli kriter güven. Bunu kanıtlamanın tek yolu da hazırlayacağınız evraklar. Belgeleriniz eksiksiz, doğru ve güvenilir ise vize alamamak için bir neden yok. Schengen vizesi evrakları konusunda titiz olun.

İtalya vizesi için başvurduğumda, ikametgâh belgesi bile ekledim ben. Zira pasaportumu Singapur Türkiye Elçiliğinde çıkartmıştım. Türkiye’de yaşadığımı ispat etmem gerekebilir düşüncesiyle, muhtarlıktan aldığım evrakı da dosyaya koydum. Bazen elçilik sizden ekstra bir evrak isteyebilir, aklınızda tutun.

Artistik fotoğraflarla gidip başvurmayın. Hala vesikalık fotoğraf döneminden bir nesil olabilirsiniz ama vize başvurularında istenilen fotoğraflar biyometrik olmak zorunda.

Biyometrik fotoğraf nedir bilmek zorunda değilsiniz, gidin fotoğrafçıya söyleyin o size tarif eder. 5 yıl önce Schengen aldığınızda kullandığınız fotoğrafları tozlu çekmecelerden çıkarıp, tekrar Schengen için aynı fotoğrafı kullanmayın.

4. Gelir durumunuzu belgeleyin

schengen vizesi banka hesap

Türkiye’deki mal varlığınızı ve banka tasarruf bilgilerinizi güvenilir şekilde gösterdiğinizde; kendi düzenini kurmuş ve yabancı bir ülkede yeni bir hayat kurmak istemediğiniz bir profili sağlamlaştırmış oluyorsunuz.

Konsolosluk görevlileri, aylık maaş gelirinizden daha çok bankadaki nakit durumunuzla ilgilenir. Hesabınızın son 3 aylık hesap dökümünün kaşelenmiş ve imzalanmış, imza sirküleri eklenmiş olarak vize belgeleri arasına koyun. Bankanıza bunu söyelemeniz yeterli.

Schengen vizesi için bankada ne kadar param olmalı? Bu bana en çok sorulan sorulardan biri. Hesabınızda ne kadar çok varsa o kadar iyi. 5,000TL ve üstü rakamlar genelde kabul görür. Kalacağınız her gün başına en az 60 € olacak şekilde hesaplayarak, bunun TL karışılığının bankada olduğundan emin olun. Banka dökümünü aldıktan sonra bu parayı çekebilirsiniz dilerseniz.

Eğer o kadar paranız yoksa, aylar öncesinden bir yerlerden borç alıp hesaba atın, hatta parça parça atın. Hesap dökümünü alıncaya kadar da orada kalsın. Aylardır hareket görmeyen bir hesaba, vize başvurusundan 3 gün önce 10,000 yatırıp sonra buyrun demek, pek güven verici değil!

Aynı şekilde yaptığınız iş ve mali durumunuzun üzerinde bir şüpheli hesap hareketinin olması da vize almanıza engel olabilir. Anlamsız fazlalıkta hesap hareketleri yapmayın. Eğer varsa da bir dilekçe ile bunu belirtin (Altın bozdurdum, arabamı sattım…).

Kredi kartınızın fotokopilerini değil de, kredi kartının limitlerini gösteren ekstrenizi fosforlu kalemle işaretleyerek evraklara ekleyin. Bunu da bankanızdan alabilirsiniz.

Fon olarak veya borsada bulunan paranız varsa, sadece internetten alınan ekran dökümleri geçerli kabul edilmiyor. İlgili resmi kurumun antetli kağıdına basılmış veya resmi olarak ıslak kaşelenmiş olaması gerekiyor.

5. Otel ve Uçak bileti rezervasyonlarınızı yapın

Vize Almak

Vize için gerekli evraklar arasında mutlaka gideceğiniz ülke için aldığınız uçak bileti veya bunu gösterir rezervasyon bilgisi, konaklayacağınız otele dair dökümler olmalı. Eğer turla gidiyorsanız, tur programı ve turun ücretini ödediğinize dair belgeleri eklemeniz gerekiyor. Rotanızdaki her ülkeye ait otel rezervasyon evrağı da eklenmeli.

Hani belki ilk varış ülkesinden sonra keyfinize göre gezeceksinizdir, gezin tabi, ancak ne yapacağınızı gün gün kendilerine ispat etmeniz istenir/istenebilir. Hadi oradan demeyin, girin booking.com sitesine ve rezervasyonlarınızı yapın ve bunları yazdırın, vize evraklarına ekleyin. Ayrıca pasaport kontrolde de sorulduğunda göstermek için yanınıza otel rezervasyonlarının çıktısını alın.

Otel Rezervasyonunu yap: booking.com veya Hotels Combined en uygun siteler. Nasılsa kredi kartı vermeden de rezervasyon yapılabiliyor ve iptal etmesi de kolay. Mail adresinize gelen rezervasyon formlarını yazıdırın ve dosyalayın.Schengen vizesini almadan rezervasyonuzunu iptal etmeyin.

Göz at: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz at: Kampanyalı Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz at: En İyi Otel Bulma Siteleri
Göz at: En İyi Uçak Bileti ve Otel Uygulamaları

6. Doğru ülkenin Schengen vizesine başvurun

schengen ülkeleri vizesi

Eğer birden çok ülkeye gidecekseniz ilk gidilecek ülkeye değil en çok kalacağınız ülkeye Schengen vizesi almanız için başvurmanız gerekiyor.

Schengen sözleşmesine göre vize alan bir yolcunun ağırlıklı olarak kalacağı Schengen ülkesinin temsilciliğinden, eğer bu net değilse, ilk giriş yapılacak ülkenin temsilciliğinden Schengen vizesi alınmasını şart koşuyor.

Bu en önemli kurallardan biri, ancak bunun tersini yapanlar da pekâlâ sorunsuz Schengen ülkesine giriş yaptığını söyleyebilirler. Mesela ben yıllar önce Kopenhag’a gidecektim ve Danimarka Konsolosluğuna yaptığım vize başvurusu sebepsiz yere reddedilmişti.

Ertesi gün Fransa Konsolosluğuna başvurmuş ve ertesi gün aldığım Fransa vizesiyle Kopenhag’a sorunsuz uçmuştum. Ancak bu her zaman böyle olmayabilir ve kapıdan geri gönderilme riskinin olduğunu akılda tutulmalı.

7. Belge, daha çok belge ama doğru belge

Schengen-Vize-bilgi

Adamları gereksiz belgeye boğmaya gerek yok. Önemli olan gelir durumunuzun iyi olduğunu, ülkelerine sadece gezmeye gittiğinizi ve orada kalmaya gerek görmediğinizi ispat edecek belgeler sunmak.

Eviniz varsa tapu fotokopileri, arabanız varsa ruhsat fotokopisi, kira geliriniz varsa sözleşmelerin fotokopisi işe yarar. Burada asıl önemli olan geliri gösterir belgelerden ziyade nakdi gösterir belgeler daha değerlidir.

Eğer benim gibi freelance çalışıyorsanız ve sigortanızı kendiniz yatırıyorsanız SGK dökümlerini alıp kaşeletip, imzalatıp evrak olarak ekletmek iyi fikir. Evraklar içerisinde mutlaka seyahat sağlık sigortası yer almak zorunda. Schengen bölgesinde kaç gün kalmayı düşünüyorsanız en az o kadar süreli seyahat sağlık sigortası yaptırın.

3-5 yıllık vize başvurusu yaptırdığınızda tabi o kadar süreli yaptırmanız gerekmiyor, ama her yurtdışına çıktığınızda bunu ispatlayan bir belgenin cebinizde olması şart olduğu unutulmamalı.

8. Mülakat için çağrıldıysanızda zamanında gidin

Sengen-vizesi-Nasil-Alinir
İtalya’da aldığım 3 yıllık Schengen vizesi ve aynı gün yola çıkış

İlk defa Schengen vizesine başvuracakların, başvuruyu kendilerinin yapması gerekiyor. Parmak izi vermeniz için ilk Schengen başvurusunda mutlaka çağrılıyorsunuz. Aracı kurumlar randevu verip görüşmek istediklerinde, bu randevulara zamanında gitmek gerekiyor.

Mülakata çağrıldığınızda ne yapmanız gerektiğini ve olası soruları ne cevap vereceğinizi bilin. Vize yetkilileri, eğer görüşmelerinde bir olumsuzluk sezerlerse vize vermeyebiliyorlar.

Bu mülakatlarda sabrı zorlayan, birbiriyle alakasız veya alakalı çok sorular sorabilirler. Bu nedenle sakin olmak ve soruları doğru olarak cevaplamak gerekiyor.

Bütün bu süreci başarıyla tamamlayıp cebe Schengen vizesi pulu yapıştırılmış pasaporta sahip olmak yetmiyor tabi. Az da olsa kapıdan geri gönderilme durumu her zaman için vardır. Ancak Schengen ülkesine girişteki pasaport görevlisinin sorularına cevap verecek yeterlilikte az çok bir İngilizceniz varsa, soruları da mantıklı bir şekilde cevaplıyor ve tipiniz de kayık değilse sorun çıkma ihtimali az.

602 YORUM 💬

 1. Merhaba Kemal bey: Benim 3 aylık banka hesap dökümüm yok. Yeni hesap açtım. Ve seyahat için yeterli miktarda para var. Şuan işyeri sahibiyim. 3 aylık hesap dökümü önemli mi? Problem yaşar mıyım? Bana bilgi verirseniz sevinirim.

  • Hesap dökümü çok çok önemli. Hesabınızın bir geçmişinin olması para giriş çıkışlarının olması gerekiyor. Yoksa henüz yeni açılmış, içerisine 5-10 bin konulmuş hesaplar gerçekçi gelmiyor. Bankadaki yeni hesabınızın ve oradaki paranın nerden geldiğini açıklamak durumunda olabilirsiniz. Ön yazı yazarken bunu açıklamakta fayda var.

 2. BENDE BU VİZEDEN ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM İNGİLTERE İÇİN BANKA HESABINMDA 15.000,00 TL PARAFA VAR BU PARA TEMİNAT İÇİN YETERLİ OLURMU BİRDE ORAYA GİTTİĞİM ZAMAN ÇALIŞMA İZNİ ALABİLİRMİYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • ingiltere vizesi ıcın sayet 15 bın tlyı vıze ıcın son kalemde yatırdıysanız bırsey ıfade etmez konsolosluk ıcın.paranın gecmısten gelıyor olması gerekır.Konsolosluk sızın gecmıs hesap hareketlerınıze gelır gıder dengenıze bakarak sızın bu seyahatınız ıcın ekonomık gucunuzun olup olmadıgını anlamaya calısır.Bır yerde uzun suredır calısıyor musunuz,maaas bordronuz asgarı ucretten mı gosterılıyor,daha once varsa yurtdısı seyahatlerınız gıbı faktorlerı konsolosluk ınceler ve vıze verıp vermemeye karar verır.ziyaretcı vızesıyle gidip calısma ıznı alamazsınız.

  • Aldığınız vize Bulgaristan vizesiyse adece Bulgaristan’a girmeye yarar. Başka bir Avrupa ülkesine giremezsiniz. Vize üzerinde Schengen yazıyorsa ve multi yazıyorsa gidebilirsiniz.

 3. Merhabalar, ben Yunanistan’dan başvuru yapacağım ama VFS sitesinden şifremi kabul etmiyor. Rndevu almak için her türlü karakteri denedim 🙂 Önereceğiniz şifre var mı?

  • Özel karakter olarak ilginç bir şekilde +, . : kabul etmiyor ama ? işaretini kabul etti, ben de zamanında problem yaşamıştım. Örnek şifre
   abcde1FGHJK?

 4. Merhaba Kemal Bey, ben 1 sene önce Fransa konsolosluğuna vize için başvuru yaptım ama dönüşü red oldu. Şimdi İtalya turu satın almak istiyorum ve Kayseri’de yaşıyorum. İzmir konsolosluguna gitmeden vize işlemlerini halledebilir miyim? İlk vize alanlar için konsolosluğa gitmem gerekiyor normalde ama vize için daha önce parmak izi vermiştim şimdi gitmeme gerek var mı? Acaba bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Geçtiğimiz 2 yıl içinde parmak izi verdiyseniz gitmenize gerek yok. Daha önce hiç Schengen vizeniz olmadıysa gitmeniz gerekebilir. Buna konsolosluk karar veriyor.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın