Schengen vizesi, bizim Avrupa ülkelerine yaptığımız seyahatlerde hem stres hem de önemli masraf nedenlerimizden birisi. Aslında Schengen vizesi almak abartıldığı kadar zor şey değil, ancak psikolojik olarak engellenen seyahat özgürlüğümüz yüzünden biraz böyle hissediyoruz.

Schengen vizesi ipuçları hakkında bilgileri kişisel deneyimlerim ve konsoloslukların resmi beklentilerine göre hazırladım. Daha önce defalarca Schengen vizesi almış; 2 defa 3 yıllık Schengen vizesi almış biri olarak bilgilerimi paylaştım. İşin ipuçlarını bilip, adım adım bunları gerçekleştirirsek daha sorunsuz bir vize süreci yaşarız. Özellikle ilk defa Schengen vizesine başvuranlar veya uzun süreli vize almak isteyenler evraklar konusunda daha titiz olmalı.

Schengen vizesi nasıl alınır

Schengen ülkelerini kimlikle ziyaret edemezsiniz. Schengen vizesine başvurmak için öncelikle pasaportunuzun olması şart. Henüz pasaportunuz yoksa Pasaport Nedir? ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Schengen vizesi nasıl alınır bilgilerini adım adım takip etmek için sonraki sayfaya geçin.

1. Pasaportunuzun geçerlilik süresi

Pasaport Süresi

Ne kadar uzun süreniz varsa o kadar iyi. Hele pasaportun son kullanma süresine 6 aydan kısa bir süre varsa, Schengen vizesine başvurmadan gidip yeni pasaport almanız daha mantıklı. Çoğu ülke 3 aydan fazla kullanım süresi kalmış pasaportla ülkenize girmenize isin veriyor.

Burada vize başvuru sırasındaki değil, seyahate çıkacağınız tarihteki pasaportunuzun kalan süresini hesaplayın. Pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz olsa dahi eğer pasaportunuz son kullanma süresi 3 aydan az ise kapıdan geri gönderilebilirsiniz. Şu sayfadan ülkelerin şart koştuğu pasaportta aranan asgari geçerlilik sürelerini görebilirsiniz.

2. Vize başvurusunu zamanında yapın

schengen vizesi nasıl çıkarılır

Son olarak Akdeniz Cruise Gemisi yolculuğum için Schengen vizesi almak için İtalya‘ya başvurum oldu. Yeteri kadar zamanım olmasına rağmen vize için geç başvurmuştum. İtalya seyahatimi yapacağım gün pasaportumu alarak koşarak havalimanına geçtim.

İtalya elçiliğinden vizeyi alacağıma emin olmadığım halde, valizimi alıp öyle gittim. Neyse ki vizemi vermişlerdi. Eğer 1 gün daha gecikseydi, Akdeniz gemi turum ve uçak biletlerim yanacaktı. Hiç planda olmayan olaylar geliştiğinde, belge eksikliği olduğunda vize süreci uzar ve seyahat takviminizle örtüşmeyebilir.

Bu nedenle en geç 2 hafta öncesinden, hatta 1 ay önceden vize Schengen başvurusu yapmakta fayda var. Bazen ülkelerin resmi bayramları dolayısı ile konsolosluklar kapalı olabiliyor. Siz iyisi mi erkenden başvurun. Vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş kuruluşlar randevu ile işlem yapıyor. Bayram, tatil ve bazı özel zamanlardan çok yoğun olabiliyor.

Bazen randevular bile birkaç hafta sonrasına ancak veriliyor. Bir an önce evraklarınızı hazırlayıp randevunuzu almaya çalışın. Seyahatinizin tarihinizin en fazla 9 ay öncesinden Schengen vize başvurusu yapabiliyorsunuz. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeden ülkeye değişmekle beraber, bazen 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir.

Aceliniz varsa VIP Schengen vizesi (ekstra 75€) başvurusu yapın. VIP vize için, sizin ya da ailenizden birisinin pasaportunda son 5 yıl içinde herhangi bir Schengen ülkesinden ya da İngiltere’den alınmış bir vizenin olması şart. Bazen elçilik sizden ekstra bir evrak isteyebilir, bu da vize süresini uzatabilir. Aklınızda bulunsun.

3. Evrak hazırlama işini ciddiye alın

schengen vizesi nasıl alınır

Konsolosluk gözünde en önemli kriter güven. Bunu kanıtlamanın tek yolu da hazırlayacağınız evraklar. Belgeleriniz eksiksiz, doğru ve güvenilir ise vize alamamak için bir neden yok. Schengen vizesi evrakları konusunda titiz olun.

İtalya vizesi için başvurduğumda, ikametgâh belgesi bile ekledim ben. Zira pasaportumu Singapur Türkiye Elçiliğinde çıkartmıştım. Türkiye’de yaşadığımı ispat etmem gerekebilir düşüncesiyle, muhtarlıktan aldığım evrakı da dosyaya koydum. Bazen elçilik sizden ekstra bir evrak isteyebilir, aklınızda tutun.

Artistik fotoğraflarla gidip başvurmayın. Hala vesikalık fotoğraf döneminden bir nesil olabilirsiniz ama vize başvurularında istenilen fotoğraflar biyometrik olmak zorunda.

Biyometrik fotoğraf nedir bilmek zorunda değilsiniz, gidin fotoğrafçıya söyleyin o size tarif eder. 5 yıl önce Schengen aldığınızda kullandığınız fotoğrafları tozlu çekmecelerden çıkarıp, tekrar Schengen için aynı fotoğrafı kullanmayın.

4. Gelir durumunuzu belgeleyin

schengen vizesi banka hesap

Türkiye’deki mal varlığınızı ve banka tasarruf bilgilerinizi güvenilir şekilde gösterdiğinizde; kendi düzenini kurmuş ve yabancı bir ülkede yeni bir hayat kurmak istemediğiniz bir profili sağlamlaştırmış oluyorsunuz.

Konsolosluk görevlileri, aylık maaş gelirinizden daha çok bankadaki nakit durumunuzla ilgilenir. Hesabınızın son 3 aylık hesap dökümünün kaşelenmiş ve imzalanmış, imza sirküleri eklenmiş olarak vize belgeleri arasına koyun. Bankanıza bunu söyelemeniz yeterli.

Azerbaycan

Schengen vizesi için bankada ne kadar param olmalı? Bu bana en çok sorulan sorulardan biri. Hesabınızda ne kadar çok varsa o kadar iyi. 5,000TL ve üstü rakamlar genelde kabul görür. Kalacağınız her gün başına en az 60 € olacak şekilde hesaplayarak, bunun TL karışılığının bankada olduğundan emin olun. Banka dökümünü aldıktan sonra bu parayı çekebilirsiniz dilerseniz.

Eğer o kadar paranız yoksa, aylar öncesinden bir yerlerden borç alıp hesaba atın, hatta parça parça atın. Hesap dökümünü alıncaya kadar da orada kalsın. Aylardır hareket görmeyen bir hesaba, vize başvurusundan 3 gün önce 10,000 yatırıp sonra buyrun demek, pek güven verici değil!

Aynı şekilde yaptığınız iş ve mali durumunuzun üzerinde bir şüpheli hesap hareketinin olması da vize almanıza engel olabilir. Anlamsız fazlalıkta hesap hareketleri yapmayın. Eğer varsa da bir dilekçe ile bunu belirtin (Altın bozdurdum, arabamı sattım…).

Kredi kartınızın fotokopilerini değil de, kredi kartının limitlerini gösteren ekstrenizi fosforlu kalemle işaretleyerek evraklara ekleyin. Bunu da bankanızdan alabilirsiniz.

Malta

Fon olarak veya borsada bulunan paranız varsa, sadece internetten alınan ekran dökümleri geçerli kabul edilmiyor. İlgili resmi kurumun antetli kağıdına basılmış veya resmi olarak ıslak kaşelenmiş olaması gerekiyor.

5. Otel ve Uçak bileti rezervasyonlarınızı yapın

Vize Almak

Vize için gerekli evraklar arasında mutlaka gideceğiniz ülke için aldığınız uçak bileti veya bunu gösterir rezervasyon bilgisi, konaklayacağınız otele dair dökümler olmalı. Eğer turla gidiyorsanız, tur programı ve turun ücretini ödediğinize dair belgeleri eklemeniz gerekiyor. Rotanızdaki her ülkeye ait otel rezervasyon evrağı da eklenmeli.

Hani belki ilk varış ülkesinden sonra keyfinize göre gezeceksinizdir, gezin tabi, ancak ne yapacağınızı gün gün kendilerine ispat etmeniz istenir/istenebilir. Hadi oradan demeyin, girin booking.com sitesine ve rezervasyonlarınızı yapın ve bunları yazdırın, vize evraklarına ekleyin. Ayrıca pasaport kontrolde de sorulduğunda göstermek için yanınıza otel rezervasyonlarının çıktısını alın.

Otel Rezervasyonunu yap: booking.com veya Hotels Combined en uygun siteler. Nasılsa kredi kartı vermeden de rezervasyon yapılabiliyor ve iptal etmesi de kolay. Mail adresinize gelen rezervasyon formlarını yazıdırın ve dosyalayın.Schengen vizesini almadan rezervasyonuzunu iptal etmeyin.

Göz at: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz at: Kampanyalı Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz at: En İyi Otel Bulma Siteleri
Göz at: En İyi Uçak Bileti ve Otel Uygulamaları

6. Doğru ülkenin Schengen vizesine başvurun

schengen ülkeleri vizesi

Eğer birden çok ülkeye gidecekseniz ilk gidilecek ülkeye değil en çok kalacağınız ülkeye Schengen vizesi almanız için başvurmanız gerekiyor.

Schengen sözleşmesine göre vize alan bir yolcunun ağırlıklı olarak kalacağı Schengen ülkesinin temsilciliğinden, eğer bu net değilse, ilk giriş yapılacak ülkenin temsilciliğinden Schengen vizesi alınmasını şart koşuyor.

Bu en önemli kurallardan biri, ancak bunun tersini yapanlar da pekâlâ sorunsuz Schengen ülkesine giriş yaptığını söyleyebilirler. Mesela ben yıllar önce Kopenhag’a gidecektim ve Danimarka Konsolosluğuna yaptığım vize başvurusu sebepsiz yere reddedilmişti.

Ertesi gün Fransa Konsolosluğuna başvurmuş ve ertesi gün aldığım Fransa vizesiyle Kopenhag’a sorunsuz uçmuştum. Ancak bu her zaman böyle olmayabilir ve kapıdan geri gönderilme riskinin olduğunu akılda tutulmalı.

7. Belge, daha çok belge ama doğru belge

Schengen-Vize-bilgi

Adamları gereksiz belgeye boğmaya gerek yok. Önemli olan gelir durumunuzun iyi olduğunu, ülkelerine sadece gezmeye gittiğinizi ve orada kalmaya gerek görmediğinizi ispat edecek belgeler sunmak.

Eviniz varsa tapu fotokopileri, arabanız varsa ruhsat fotokopisi, kira geliriniz varsa sözleşmelerin fotokopisi işe yarar. Burada asıl önemli olan geliri gösterir belgelerden ziyade nakdi gösterir belgeler daha değerlidir.

Eğer benim gibi freelance çalışıyorsanız ve sigortanızı kendiniz yatırıyorsanız SGK dökümlerini alıp kaşeletip, imzalatıp evrak olarak ekletmek iyi fikir. Evraklar içerisinde mutlaka seyahat sağlık sigortası yer almak zorunda. Schengen bölgesinde kaç gün kalmayı düşünüyorsanız en az o kadar süreli seyahat sağlık sigortası yaptırın.

3-5 yıllık vize başvurusu yaptırdığınızda tabi o kadar süreli yaptırmanız gerekmiyor, ama her yurtdışına çıktığınızda bunu ispatlayan bir belgenin cebinizde olması şart olduğu unutulmamalı.

8. Mülakat için çağrıldıysanızda zamanında gidin

Sengen-vizesi-Nasil-Alinir
İtalya’da aldığım 3 yıllık Schengen vizesi ve aynı gün yola çıkış

İlk defa Schengen vizesine başvuracakların, başvuruyu kendilerinin yapması gerekiyor. Parmak izi vermeniz için ilk Schengen başvurusunda mutlaka çağrılıyorsunuz. Aracı kurumlar randevu verip görüşmek istediklerinde, bu randevulara zamanında gitmek gerekiyor.

Mülakata çağrıldığınızda ne yapmanız gerektiğini ve olası soruları ne cevap vereceğinizi bilin. Vize yetkilileri, eğer görüşmelerinde bir olumsuzluk sezerlerse vize vermeyebiliyorlar.

Bu mülakatlarda sabrı zorlayan, birbiriyle alakasız veya alakalı çok sorular sorabilirler. Bu nedenle sakin olmak ve soruları doğru olarak cevaplamak gerekiyor.

Bütün bu süreci başarıyla tamamlayıp cebe Schengen vizesi pulu yapıştırılmış pasaporta sahip olmak yetmiyor tabi. Az da olsa kapıdan geri gönderilme durumu her zaman için vardır. Ancak Schengen ülkesine girişteki pasaport görevlisinin sorularına cevap verecek yeterlilikte az çok bir İngilizceniz varsa, soruları da mantıklı bir şekilde cevaplıyor ve tipiniz de kayık değilse sorun çıkma ihtimali az.

Önceki blog yazısıSaraybosna’nın Ruhu: Tarihi Başçarşı
Sonraki blog yazısıTürkiye’de Görmeniz Gereken 10 Güzel Köy
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

613 YORUM

 1. Kemal Bey merhaba,

  Öncelikle çok faydalı ve akıcı makaleniz için teşekkür ederim. Sorularımın pek çoğuna yanıt aldım bu yazı sayesinde. Ancak farklı bir durumum var ve nasıl hareket etmem gerektiği konusunda emin değilim. Şöyle ki:

  2-10 Ekim tarihleri arasında eşimle birlikte İsveç’e gitmek istiyoruz. İsveçli bir arkadaşımızın düğünü var, gitmişken biraz da ülkeyi turlamak istiyoruz. Arkadaşımız davet formu da gönderecek lakin otelde konaklayacağız.

  Ancak; ben 6 yıldır çalıştığım şirketimden Nisan ayı sonunda ayrılacağım. Yeni çalışacağım şirkete ise Ağustos ayında başlayacağım. Ağustos ya da Eylül ayında vize başvurusu yapmam durumunda son 3 aylık bordrom ve sigortam olmayacak, ancak bildireceğim banka hesabımda hareket olacak.

  – Son 3 aylık bordro ve sigorta girişi verememek sorun olur mu?
  – 2-10 Ekim seyahatimiz için Nisan ayında başvuru yapsak (ki 6 aylık bir süre) çok erken olur mu? Zira bu ay yaparsam son 3 alık bordrom ve sigortamda herhangi bir boşluk kalmayacak.

  Değerli görüşleriniz bizim için çok önemli.

  • Schengen Vizesi başvurunuzu en erken seyahatinizden üç ay önce gerçekleştirebilirsiniz. Elinizdeki bordroyu iletirsiniz. Ön başvuru dilekçesinde de durumu belirtebilirsiniz.

 2. Merhaba kemal bey eşim altı yıllık avukat fakat bagkur borcu var . Ben de son üç senedir sigortalı çalışmıyorum bı dersanede çalıştığım için maasimizi elden alıyoruz ama eşimin hesabına sürekli para giriş çıkışı var ayrıca yeterli miktarda para da var . Bize italya da italyan vatandasi olan isveren pozisyonunda olan kuzenim davetiye gonderirse vize alma şansımız nedir sizce ? Ayrıca kredi kartı borcumuz vs varsa bunu görebiliyorlar mi ? Yoksa sadece bizim verdigimiz evraklardaki bilgileri mi görüyorlar ( örneğin banka kartimizdaki hesap özetini mi görebiliyorlar sadece )

  • Sigorta dökümleri isterler, borçlu görünüyor. Kredi kartı dökümü isterler borçlu görünüyor. Sigortalı işinizin olmasını isterler, yok. İtalya’dan gelen davetiye sizin İtalya’ya yerleşmenizi öngöreceğinden çok büyük başvurunuz ihtimalle olumsuz sonuçlanacağı düşüncesindeyim.

 3. Bağkur ve banka kredi borclarım var hollanda vizesi almak için başvuracağım işletmem var bunlar bana red sebebi olabilirmi

 4. Merhaba. Bütün programımı eksiksiz yaptım. Evraklarımı tam verdim. Hatta idata çalışanı çok güzel dosya hazırlamışsınız dedi. Benim bütün seyahatım tatil gezi programım Almanya üzerindeydi. Tatil planım 17 gün. . Ama ben yanlışlıkla multi olan çok girişli vizeyi işaretledim bu bir problem olurmu.?

 5. Merhaba benim Danimarka’dan geçerli ulusal D multi giriş vizem var. Şuan Türkiye’deyim danimarkaya karayoluyla ilk girişi Bulgaristandan yapacağım. Yazınızı okudum ilk giriş yapacağınız ülkeden başvuru yapın deniliyor. Bu durumda ben kapıkuleden danimarka ulusal D vizemi göstersem geçiş yapabilir miyim ve diğer ülkelerden de ??? Lütfen bana bilgi verir misiniz?

 6. Merhaba Kemal Bey,

  Bilginiz dahilinde midir emin değilim ancak başka kime soracağımı bilmiyorum. Eylül ayında yüksek lisans için Belçika’ya gideceğim. Şu an vize işlemlerimle ilgileniyorum. Başvuru yaptığım online sistemde benden kalacağım yeri bildirmemi istiyor ancak henüz yurt sonuçları açıklanmadı ve bu sebeple kalacağım yer belli değil. Sonuçların açıklanmasını mı beklemeliyim? Ayrıca yurt çıkmazsa ev tutacağım, yine başvuruyu sürdürmek için evi tutmuş olmam mı gerekiyor? Yoksa formalite bir yer gösterip daha sonra işleri netleştirebilir miyim?

 7. Merhaba Kemal bey: Benim 3 aylık banka hesap dökümüm yok. Yeni hesap açtım. Ve seyahat için yeterli miktarda para var. Şuan işyeri sahibiyim. 3 aylık hesap dökümü önemli mi? Problem yaşar mıyım? Bana bilgi verirseniz sevinirim.

  • Hesap dökümü çok çok önemli. Hesabınızın bir geçmişinin olması para giriş çıkışlarının olması gerekiyor. Yoksa henüz yeni açılmış, içerisine 5-10 bin konulmuş hesaplar gerçekçi gelmiyor. Bankadaki yeni hesabınızın ve oradaki paranın nerden geldiğini açıklamak durumunda olabilirsiniz. Ön yazı yazarken bunu açıklamakta fayda var.

 8. BENDE BU VİZEDEN ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM İNGİLTERE İÇİN BANKA HESABINMDA 15.000,00 TL PARAFA VAR BU PARA TEMİNAT İÇİN YETERLİ OLURMU BİRDE ORAYA GİTTİĞİM ZAMAN ÇALIŞMA İZNİ ALABİLİRMİYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • ingiltere vizesi ıcın sayet 15 bın tlyı vıze ıcın son kalemde yatırdıysanız bırsey ıfade etmez konsolosluk ıcın.paranın gecmısten gelıyor olması gerekır.Konsolosluk sızın gecmıs hesap hareketlerınıze gelır gıder dengenıze bakarak sızın bu seyahatınız ıcın ekonomık gucunuzun olup olmadıgını anlamaya calısır.Bır yerde uzun suredır calısıyor musunuz,maaas bordronuz asgarı ucretten mı gosterılıyor,daha once varsa yurtdısı seyahatlerınız gıbı faktorlerı konsolosluk ınceler ve vıze verıp vermemeye karar verır.ziyaretcı vızesıyle gidip calısma ıznı alamazsınız.

  • Aldığınız vize Bulgaristan vizesiyse adece Bulgaristan’a girmeye yarar. Başka bir Avrupa ülkesine giremezsiniz. Vize üzerinde Schengen yazıyorsa ve multi yazıyorsa gidebilirsiniz.

 9. Merhabalar, ben Yunanistan’dan başvuru yapacağım ama VFS sitesinden şifremi kabul etmiyor. Rndevu almak için her türlü karakteri denedim 🙂 Önereceğiniz şifre var mı?

  • Özel karakter olarak ilginç bir şekilde +, . : kabul etmiyor ama ? işaretini kabul etti, ben de zamanında problem yaşamıştım. Örnek şifre
   abcde1FGHJK?

  • Kemal bey merhaba, oglum Çek Cumhuriyetine okumaya gidecek. O gittikten sonra ben de ziyaretçi olarak gidip oradan Almanya’ya geçebilir miyim?

 10. Merhaba Kemal Bey, ben 1 sene önce Fransa konsolosluğuna vize için başvuru yaptım ama dönüşü red oldu. Şimdi İtalya turu satın almak istiyorum ve Kayseri’de yaşıyorum. İzmir konsolosluguna gitmeden vize işlemlerini halledebilir miyim? İlk vize alanlar için konsolosluğa gitmem gerekiyor normalde ama vize için daha önce parmak izi vermiştim şimdi gitmeme gerek var mı? Acaba bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Geçtiğimiz 2 yıl içinde parmak izi verdiyseniz gitmenize gerek yok. Daha önce hiç Schengen vizeniz olmadıysa gitmeniz gerekebilir. Buna konsolosluk karar veriyor.

 11. Merhaba Kemal Bey, 3 hafta sonra Fransaya gitmem gerekiyor kuzenimin düğünü var ve oradan teyzem davetiye yollattı bir kaç gün içindede elime ulaşır ama ben hem öğrenciyim açıktan okuyorum hemde ssklı işçiyim hesabımda da yüklü bir para yok bunun için ne yapmam gerekiyor, neler gerekiyor ? nasıl yol izleyeceğim ? yardımcı olur musunuz?
  Teşekkürler,

 12. Balkan turu yapmak için yunanistan Multi vizesine ihtiyacımız var ben memurun fakat eşim iki yıldır çalışmıyor daha önce yurtdışına da hiç çıkmadık eşimin vize alması çok mu zor yardımcı olursanız sevirim

  • Bunun cevabını kimse bilemez maalesef. Yukarıda yapmanız gerekenleri açıklamıştım. Bunları sağlayabiliyorsanız vize almanız kolaylaşır. Ama hiçkimse vize alıp alamayacğaınızı bilemez. Eşiniz çalışıyor olsa dahi vize vermeyebiliyorlar bazen.

 13. Merhaba kemal be, ben Fransa’ya gidecem dayım orada ama arkadaşlarım önce Yunanistan’a vize al git gel. Sonra Fransa’ya vize alırsın red yemezsin diyorlar bu ne kadar doğr. Cevabınız için simdiden teşekkürler

 14. Merhaba,
  3-4-5 Haziran Almanya, 6-7 Haziran Polonya, 8-9-10 Haziran Çek Cumhuriyeti seyahati planım var. Schengen bölgesinden çıkmadan bir seyahat gerçekleştireceğim kısaca. Bunun için vizeye tek girişli mi çoklu girişli mi başvuru yapmam gerekiyor? Ek olarak ilk defa vizeye başvuracağım için 3 ülkeli bu seyahat planı vize çıkma ihtimalini çok mu zora sokar?

 15. Kemal Bey merhaba,
  Yunanistandan Schengen vizesi almak için evraklarımı hazırlıyorum. İki sorum olacak.

  1- Ülkede kalış süremizin bir önemi var mıdır? Yani 3 gün kalmak için başvurulan schengen vizesi ile 7 gün için yapılan başvurunun bir farkı var mıdır? Başvuruya 7 gün yazıp, vizeyi aldıktan sonra ülkede 3 gün kalmak bir sıkıntı yaratır mı?

  2-Schengen vizesi başvurusu için uçak bileti ile başvurup, vizeyi alınca araçla gitmek bir problem yaratır mı?

  Selamlar

  • Başvuruda kaç gün kalacaksanız bunu ispat etmeniz lazım. Bunun için otel rezervasyonları, uçak veya feribot bileti gösterilir. Vize verilirse istenildiği güne göre verilir zaten. Başvuruyu 7 gün yapıp 3 gün kalsanız sorun olmaz. Vizenizi aldıktan sonra araçla gitmenizde de sorun olmaz.

 16. Merhaba, ben 6 aydır sigortalı çalışıyorum. Gelirim orta hal ben ve çocuklarımla vize başvurusu yapacağım. Çocuklarım ilk öğretim öğrencileri onların öğrenci olduklarını ispatlayan okul belgesi almam gerekli midir? Adıma arsa araba var ve hesabımda yüksek bir miktar para var vermeme gibi bir durum olur mu? Kolay gelsin

  • Çocukların öğrenciliklerini de vize başvurusuna ekletin. Vize almak için durumunuz uygun görünüyor. Ama vize verip veremeyeceklerini ben bilemem maalesef.

 17. Merhaba Kemal bey. İtalya’ya gideceğim kardeşimle 21 mayısta. 7 günlük bir tur satın aldım. Banka hesaplarımda hisse senedi var. Bir miktar da kredi çekip 10.000 TL yaptım hesabı. Mevcut işimde 11 aydır çalışıyorum. Kardeşim 2 yıldır çalışıyor. Kardeşimin maaş hesabına 4000 TL kendime transfer yapsam bu sorun olur mu?

 18. Merhaba Kemal bey;
  Bilgilendirmelrinizi okudum sponsorlukla ilgili bi sorum var. Kimler sponsor olabilir amca dayı olur mu?
  Ve kendi üzerime tapu var ama genelde tapular babamın üzerine onun tapularını da göstersem bir artısı olur mu ? Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

  • vize almak için sponsorluk konusunda benim de çok detaylı bilgim yok. Anne ve babanız sponsor olabiliyor diye biliyorum. O zaman da onları maddi durumunu gösterir belgeleri eklemeniz gerekiyor. Tapular ve bankada gösterilecek yeterli para artı sağlar elbette.

 19. Çalıştığım sirket bana başarılarımdan dolayı prim verdi. Ben de bunu Hollanda gezimde kullanacağım ve bu para toplu bir şekilde sirket hesabından şahsi hesabıma yatacak. Bunun bi sıkıntısı olur mu acaba? İnandırıcı gelmeye bilir mi? Bu paranın şirket hesabından yattığına dair belgeleri sunacağız ama şirketin antetli kagidina.

 20. Yazınız gerçekten çok aydınlatıcı. Ancak herkesin durumu özel olduğu için sizden kişisel direkt bir yorum almak istiyoruz kendimizi rahatlatmak adına, mazur görün. 🙂
  11 Aralık 2018 tarihinde İsveç’e turistik vize başvurum oldu ancak yetersiz bakiye göstermiş olmam ve geri döneceğime dair yeterli belge sunmadığım gerekçesiyle reddedildi. (Aslında banka hesabımda gösterdiğim miktar yeterliydi. İş yerinden aldığım izin belgem de kurumlarında çalışıyor olduğuma dair diğer bilgiler de eklenmişti.)
  Bunun üzerine iş sözleşmemi göstererek ve hesabıma daha fazla para ekleyerek – neredeyse 30 bin civarı – ekstra belgeler ile itiraz ettim. Ancak itirazım da reddedildi.
  Planladığım gezimi bozmamak adına Yunanistan üzerinden çoklu giriş vizesi için başvuru yapmaya karar verdim. Gerekli bütün belgeleri ekledim. İş yerinden izin belgesi ve döneceğimin kanıtı niteliğinde iş sözleşmemi ekledim. Ancak Yunanistan’dan da red cevabı aldım.
  Bu iki red sonucunun hiç biri pasaportuma yansıtılmadı.
  Bunun dışında bir kaç bilgi daha eklemek isterim.
  Eski pasaportumda çok girişli schengen vizesi mevcuttu.(Sistemden sorgulattıklarında görebileceklerini düşünerek bunu dosyama eklememiştim.)
  Yeni pasaportumda hiç schengen vizesi bulunmamaktadır. Ancak Belgrad ve Lviv olmak üzere 2 adet vizesiz giriş damgası vardır.
  Sizce red almamın sebebi ne olabilir?
  Pasaportuma işlenmeyen bu redler ileride yapacağım başvuruları etkiler mi?
  Pasaport yenilemek bu sorunu çözecek midir?
  Şimdiden teşekkür ederim. Yazılarınızın devamını merakla bekliyorum!

 21. Merhabalar. Şuan üniversite öğrencisiyim. Ocak ayında ilk defa yurtdışına çıkmayı düşünüyorum. Öncelikle öğrenci pasaportum var bu bana sorun yaratır mı? Sonuçta şu kadar süreli bir pasaport tarzında değil. Sonrasında çalışmadığım için mal varlığı ya da birikmiş para olarak ne gösterebilirim? Ve davet edilme süreci nasıl işliyor. Direk olarak akrabam var bu durumda mal varlığı ya da banka hesabı göstermek zorunlu mu? Teşekkürler

  • Hocam merhabalar
   Ben üniversite öğrencisiyim geçen sene avrupa seyahati planım vardı şartlarımı kendimce uygun görmediğim icin plani bu yaz için erteledim.
   Sorularıma cevap verebilirseniz minnettar olurum şimdiden teşekkürler.
   1) Sizce hangi ülkeden vize almalıyım?
   2)Öğrenci olduğum için babamın adına mi olmalı hesap?
   3)Babamın uzun süre aktif kullandığı bir hesabı yok schengen için bir hesap oluşturmayı düşünüyoruz ya da eski bir hesabı kullanmayı ve azar azar kendim biriktirerek bu hesaba aktarıp onu göstermek istiyorum bir problem olur mu?

   Sorularım bu kadar yardımcı olursanız sevinirim…

 22. Kemal Bey merhaba,
  Malta ile ilgili gezi yazınızı okudum. Öncelikle bilgiler için sağolun. Malta’da birkaç gün harcayıp İtalya’ya feribotla geçme fikri fena gelmiyor. Bu kapsamda İtalya için Schengen vizesi almam yeterli midir? Yoksa Malta için ayrıca uygulanan bir vize prosedürü var mı? Teşekkürler.

 23. Merhaba ücretli öğretmenlik yapıyorum ve İtalya’ya vize başvurusunda bulundum red aldım 1500 liraya yakın para vardı hesabımda ek belge istediler ve babamın emekli oldugunu gösteren bir belge yolladım. Vize reddinde maddi yetersizlikle ilgili maddeyi gerekçe sunmuşlar? Maddi yetersizlik gerekçesi gösterilerek başvurum reddedildi.

  Mahkeme yoluyla itiraz edebileceğim söylendi. Pasaportta herhangi bir işlem yapılmamış başka bir ülke için Schengen başvurusunda bulundugumda sorun çıkar mı bu durum yüzünden? Teşekkürler.

  • Sartlar degismeden, tekrardan basvurusaniz yine reddedilirsiniz.Eger yanlis bir sekilde reddedilginiz dusunuresiz temyiz, yeni evraklar koyup kosullarinin degistigini gosterirseniz yeni basvusuru yapilmasi gerekir.

   1500TL ve babanizin emeklilik maaşı kesinlike Schengen vizesi almak icin yeterli degil. Banka hesabiniza daha cok para koysaniz bile bu paranin en 3 ay hesabinizda durmasi/işlemesi gerekiyor. Ögrenciyseniz Turkiyede sponsorunuz yani babanizin tum mal varligi, birikimleri vs size sponsor olacagina dair bir mektup mutlaka basvuru sirasinda evraklar arasina eklenmeli.

   Bir redden sonra hemen basvurmak hele ki kosullar hic degismemisken, ikinci bir red kacinilmaz olur.

  • Öncelikle standart Schengen vizesi için gerekli evrakları büyük bir ciddiyet ve titizlikle tam olarak hazırlamaka gerekiyor. Banka hesabındaki para ve kredi kartı ekstresindeki limitler önemli. Varsa taupu ve gelir durumunu gösterir belgeleri de eklemek gerekiyor.

   Daha önce 5+ Schengen vizesi alınmışsa bu durumu biraz daha kolaylaştırır. Bu vizelerin de fotokopilerinin çekilip dosyaya eklenmesi gerekiyor. Kısaca sık seyahat ettiğinizi ve vize için başvurduğunuz ülkeye sık sık gitmek istediğinizi anlatmanız lazım. Bunu da kanıtlamak gerekiyor.

   Benim önerim daha önce gidilimiş bir ülkeye (İtalya ve Yunanistan tavsiye ederim), yılın 2 farklı dilimine dağılmış bir tur satın almak veya rezervasyonları yapıp ödemek.

   Örneğin Kurban Bayramı’na şimdiden uçak bileti ve otel rezervasyonu yapıp, seyahat rotası ve planı ile ilgili bilgiyi dosyaya koymak. Kaç gün kalınacak ve nerelerde kalınacaksa hepsini tur firmasından veya booking.com’dan rezervasyonlarını yaparak evrakları dosyaya koymak.

   Bir de Yılbaşı ve sonrası için yine aynı ülkeye başka bir gezi programı planlayıp, evrakalrı aynı şekilde hazırlamak. Bu sizi o ülkeye sık gideceğinizin kanıtı oluyor. Bir de bir mektup/dilekçe hazırlayıp ülkeyi sevdiğinizi, daha önce gittiğinizi ve tatil planlarınızı tekrar o ülkeye yaptığınızı göstermeniz ve söylemeniz gerekiyor. Evraklar tamsa muhtemelen vereceklerdir. garantisi yok tab.

   ANCAK, eğer bu belgelerle vizeleri alıp, o vizeyle başka ülkeye gideyim derseniz, bu güvenilirliğinizi zedeler. Dürüst olup, bir ülkeye birkaç defa gezi yapıp, sonrasında 3-5 yıllık vize almak mümkün. Ben öyle yaptım. İtalya için evrakları tam olarak verdim ve 3 yıllık vize aldım.

 24. Merhaba Ben 19 sene önce Almanya’dan sınır dışı edildim ve 4 sene önce vize başvurusunda bulundum ve ret verdiler gerekçe olarak schengen bilgi sistemine giriş yasağı kaydı girilmiş dediler geçen sene Almanya’ya dilekçe yazdım bu konuyla ilgili cevap olarak Keine Eintragung diye yanıt göndermişler yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Hesabımızdaki para miktarının ispatı için Schengen vizesi evrakları arasına banka hesabının onaylanmış çıktısını koyuyoruz. Bu miktar tek bir bankada 5-10 bin TL seviyesindeyse başka banka göstermeye gerek yok. Ama göstermeniz daha iyi olur. Banka hesaplarınız düşük veya boş ise evraklarınıza eklemeyin.

 25. Merhabalar;
  Hocam banka hesabımda 8000 tl, döviz ve emtia al sat yaptığım hesapta da 7000 tl artı 12 kilo gümüş bulunuyor 2 hafta sonra italyaya 10 günlük vize başvurusunda bulunucam ama şöyle bir soru var kafamda. Al sat yaptığım hesapta hareketler biraz sert misal 5000 tl çıkmış 9000 tl çıkmış sonra geri girmiş vb vize başvurusunda iki hesabı da göstermem yararıma mı yoksa zararıma mı olur? Konsolos bu sert hareketleri yanlış anlar da vize vermezse içime oturur o yüzden ne yapmamı önerirsiniz?
  Teşekkürler.

 26. Kemal bey merhaba öncelikle bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim. İlk defa yurtdışına çıkış yapacağımız için biraz stresliyiz.

  Eşim memur bende özel sektörde çalışıyorum benim kafama takılan kredi kartı ekstresi oldu. kredi kartı kullanıyorum hatta bankaların kredi vermek için yarıştığı da bir insanım ama kredi kartı borcumda mevcut ki düzenlide ödüyorum ama yinede kredi kartı ektresini eklemek zorundamıyım? bu sorularla belki sürekli karşılaşıyorsunuz ama yine de sormak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

 27. Merhaba ben schengen vizesi için başvuru formu doldururken gidiş rezervasyon tarihini haziranın 6’sına yazmıştım fakat randevu haziranın 12’sine verildi. şuan formda değişiklik yapıp gidiş tarihini ileri bir tarihe değiştiremiyorum. randevu gününde sıkıntı çıkabilir mi sizce bu sebepten?

 28. Merhabalar. Size bir şey danışmak istiyorum. Daha önce 2 defa Schengen vizesi aldım, biletlerimi erken aldığım için uyguna geldi yani vize başvurusundan önce almıştım. Ancak şu an yaz için Almanya’ya gitmek istiyorum, biletler çok pahalı o yüzden vizem çıkmadan almak istemiyorum. Acaba sadece rezervasyon yeterli olur mu?

  • Merhaba Aslı, sadece bilet rezervasyonu ile vize başvurusu yapabilirsin ancak bazen konsolosluk kesin ödenmiş rezervasyon isteyebiliyor. Aynı şekilde otel rezervasyonunun da ödenmiş olması gerekiyor. Vize evrakları arasında ödenmemiş rezervasyonlar olursa vize çıkmama ihtimali var. Yine de ödeme yapmanı öneririm.

 29. Merhabalar vize başvuru sonuçlanmadan 3 otel reservasyonumdan birini oteli beğenmediğim için iptal ettim bu durum bir sorun oluşturur mu?

 30. Merhaba ben aile birleşimiyle İngiltere’ye geldim ve 2.5 senededir burdayım Türk pasaportum var vizeliyim burda, oturumum yok. Almanya’ya gitmek istiyorum. Schengen vizesi alabilir miyim?

 31. Merhabalar Schengen vizesi için kenarda tuttgum parayı banka hesabıma yatırdım ve tek seferde bankaya yatan paranın belgelenmesi diye bir şey istediler. Ne yapmam gerekir yardımcı olabilir misiniz?

 32. Durumunuzu uzun uzun anlatıp “Bana Schengen vizesi verirler mi?” diye sormayın. Bilmiyorum, kimse de bilemez, sadece tahminde bulunulabilir.

  Aşağıdaki diğer yorumları ve öncelikle de yukarıda her şeyi uzun uzun anlattığım yazıyı okuyun lütfen. İçiniz rahatlasın diye soruyorsunuz ama verilen cevaplar sizi yanıltabilir. Kendi durumunuzu kendinize bu bilgiler ışığında değerlendirin. Korkmayın, başvurun. Rededilirse de edilsin.

  • Martta Prag turuna gidicem. Vize başvurusu yapmadan önce ağustosa da bir tur satın alsam başvuruyu öyle yapsam 6 aylık ya da 1 yılık vize verirler mi?
   Banka hesabı 100.000 ve 1 kez İtalya vizesi almıştım.

 33. MERHABA 20 GÜN ÖNCEALMANYADAN RED ALDIM SONRA İTİRAZ ETTİM .15 SONRA ARADILAR VİZE VERİCEZ DEDİLER PASAPORTLA BİRLİKTE TEKRAR OTEL REZERVASYONU BİLET VE SİGORTA İSTEDİLER VERDİM YANLIZ YAKIN TARİHE İSTEDİM 4 GÜN VARDI GİDİCEĞİM TARİHE AMA HALEN GERİ DÖNÜŞ YAPMADILAR ARADIM KONSOLOSLUĞU İŞLEMDE DEDİLER . FAKAT YARIN NORMAL UÇUŞ TARİHİM VE YARINDA HAFTA SONU OLDUĞU İÇİN ALAMADIM DAHA VİZEMİ ACABA NASIL BİR İŞLEYİŞ OLUR KALIŞ SÜREM 2 HAFTAYDI NE YAPACAĞIMI BİLEMEDİM ACABA VERMEME GİBİ BİR DURUM OLABİLİR Mİ?CEVAP VEREN OLURSA SEVİNİRİM …

 34. Your processed visa application Ref no. ANKA/101017/0065/01 has been arrived to Visa Application Centre on 16/10/2017 and ready for collection during passport retrieval time. Ne anlama gelior veriyorlar mi vizemi? Bas vurdum bu cevap geldi bana tesekkürler.

 35. Merhabalar.
  Ben ilk defa yurtdışına cıkacagım.
  Turizm çalışanıyım, 6 aydır aynı firmada çalışıyorum. Hollanda’da polis amirliği yapan bi hollanda vatandaşı tarafından davetiye gelicek. Çalıştıgım firmadan da geri dönecegime dair bir belge alacagım. sizce vize başvurumun onaylanma olasığı % kaçtır ?

 36. Merhaba uzun sureli schengen vizesine ihtiyacim var her seferinde ugrasmaktan bıktım vizeyi 3 yillik alabilmek adina italyadan alip ilk girisi macaristana yapsam sorun yaşar miyim ek bilgi 10 yillik memur oldugum halde daha onceden 6 adet schengen vizesi aldim eski tarihli hepsi yunandan hep 1 yada 3 aylik veriyorlar biktim artik cevabinizi bekliyorum

 37. Bende daha önce Hollanda vizesi aldım. İlk seferde davetiye gondermislerdi. Tekrar almam icin davetiyeye gerek var mi? Ikinci vizem kolay cikar mi?

  • Her başvuruda hangi evraklar gerekiyorsa onların eksiksiz temin edilmesi gerekiyor. Daha önce gittiğiniz ülkenin veya çok sayıda Schengen vizenizin olması vize almanızı kolaylaştırır.

 38. Arkadaşlar hiç bir firmayla vize başvurusunda bulunmayın. Gidin kendiniz ankara ıdata başvurunuzu yapın sadece yapmanız gereken seyahat sigortası yaptırın. O da 129 TL ve evraklarınız tam ise sadece ıdata internet sitesinden randevu alın ve gidin yatıracağınız 90 günlük vize ücreti 356 tl o kadar. Ben tek başıma yaptım daha önce. İki defa acentelerle yaptım beni dolandırdılar, paranızı yedirmeyin. Kendiniz başvuru yapın.

 39. Merhaba kemal bey eşim İspanya’ya gidiyo geldiğinde tekrar fıransaya gitmesi gerekiyomuş yoksa cezası varmış doğrumudur.

 40. Merhabalar.Antalya’da yaşıyorum ve ikamet ediyorum.Özel bir okulda Özel Güvenlik Görevlisiyim.İşyerimde 1. yılımı doldurmama az süre kaldı.Yıllık izin süremin 5-6 günlük kadarını Avusturya-Viyana turistik tatil yaparak değerlendirmek istiyorum.Diğer soru-yorum yazan şahıslara benzer mi bilemiyorum ama benzeri durum sözkonusu ise lütfen kusura bakmayın.Benimde pasaportum elimde (2017 tarihli) ama 31 Aralık 2017’ye kadar yurtdışına çıkma fırsatım olamayacak.Hatırlatacağım üzere 2018’in yaz aylarına doğru iznimi kullanacağım.Vfs Global’a başvurmadan önce neler yapmalıyım?
  Uçak bileti & Otel’i garantiye almam gerekiyor zannedersem.Yalnız işyerimin maaş ödemesi anlaşmalı banka tarafından sağlanıyor.Bunun haricinde ise 4 farklı bankadan kredi kartlarım var.Başvuru esnasında diğer banka/kredi kartlarımın da ekstresini isterler mi yada mesleğim “turistik vize” için olumsuz etken olabilir mi?
  Ben tek başıma gitmek istiyorum yani herhangi bir tur acentesi ile gitmek istemiyorum.Bu durumlar doğrultusunda bana tahmini 6 günlük Avusturya vizesi verirler mi veyahut önerileriniz varsa yazmanızı rica ediyorum.
  Teşekkür ederim.

 41. Kemal Bey Merhaba,
  Size bir şey danışacağım; Daha önceden aldığım Fransa Multi vizemle Fransa’ya gittim ardından Türkiye’ye döndüm. Ardından aynı vize ile İtalya’ya gittim geri döndüm. Şimdi aynı vize ile TR’den direkt Almanya’ya gitsem pasaport polisi sıkıntı çıkarır mı “senin vizen Fransa vizesi” diye? Normalde, vize kurallarına göre ilk girişimi Fransa’dan yaptım, ardından ikinci girişimde italya ise hiç sıkıntı çıkarmadı, pasaport polisi 30 snde damgayı vurdu yüzüme bile bakmadı doğru dürüst. Ama, Almanya’dan oldukça çekiniyorum, size danışmak istedim bu konuda.

 42. Yorumumun neden silindigini anlamadim ogrenciyim sinavlarim var yunan vizemi kullanmazsam iptal olur mu yani giris, cikis yapmazsam

 43. Selam, yoğunluktan her yazıyı okuyamadım, sorum şu; 2 veya 4 yıllık pasaport İngiltere vizesi için olumsuzluk yaratır mı? Örneğin “uzun süreli pasaport aldığına göre buraya yerleşmeyi düşünüyor” gibi.

 44. Merhaba, şu anda schengene başvuru yapmak istiyorum. Ancak uçak biletimin tarihi 25 kasım. Eğer bana 6 aylık vize veririrlerse bunu başlangıç tarihi İtalya ya gittiğim gün mü olacak , yoksa başvuru tarihinin mi bas alınır? Cevaplarsanız çok sevinirim .

 45. Merhaba, ben bir aylık schengen vizesi aldım sürem doluyor. Ablam hamile oldugu icin dogumunda yanında olmam gerekiyor şu an Almanya’dayım. Bir hafta fazladan kalırsam ne olur? 😐

 46. Merhabalar
  Konser için parise gitmek istiyorum. Sizinde fikrinizi almak isterim gitmek istediğim ülkeden davetiye almak işleri daha kolaylaştırır mı? Teşekkürler

 47. Merhaba,
  Eylül ayında Yunanistan’a seyahat etmek istiyorum. Vize evraklarımın hepsini tamamaldım. Marmaris ofisine gittiğimde; otel rezervasyonları booking.com üzerinden yapıldığı için geri verdiler. Booking.com rezervasyonları kabul edilmiyormuş. Direk otelden confirme almak gerekiyormuş. Otellerden istediğimde geri dönüş alamıyorum. Hatta neden böyle bir şey istediğimi soruyorlar. Sonuç olarak henüz bir otelden böyle bir belge temin edebilmiş değilim. Booking.com rezervasyonları neden alınmıyor anlamış değilim..

 48. Merhaba vize basvurusu yapacağim ptesi günü lizbon icin. Söyle bi durum var .Kımliğimde bekar yazıyor . Evliyim. Sizce sorum olurmu ? Tesekkur edrim.

 49. Merhaba; Kemal bey, pasaportta geçerli 10 yıllık Amerika vizesi olması Almanya turist vize başvurusunda etkisi olur mu?

 50. Vize başvurusu yapacağım şirket sahibi olarak bağkurum. E-devlette aktif sigortalı görünüyorum, fakat bağkur borcum var. Bu vize almana engel olur mu?

 51. Merhabalar Kemal bey,

  Yardımcı olursanız görüşlerinizi bnle paylaşırsanız memnun olurum.

  20 gün önce aile ziyareti vizesine ( davetıye gönderen ve garantör ablam ) İsviçre’ye başvurdum lakin 9 nolu madde ile red edildi
  2012 ocak yılı ıtıbarıyle güçlü bir şirketde aynı işte çalışıyorum maaşım 3.500 TL SGK Ayrıca ( 1000 TL şahsıma olan evden kira gelirim var banka hesabımda dökümü var bu geliri evraklar içine koymadım ) ayrıca 2014 yılında alınmış iyi ölçü degerınde evim var 180 bın TL degerınde 2016 model aracım var özel sağlık sıgortam vs vs var evrakları hazırladım TLS isimli aracı firmaya verdım araç ve daire tapumu evrakların içine koymustum lakin gerek Yok diyerek almadılar Bnde işime ve şirketime güvendiğim için üstelemedim geri aldım ( aynı sırketde tanıdığım bır çok kişi daha düşük maaşlarıyla Almanya Avusturya Fransa vızelerıne almalarına tanık oldum rehavet yarattı bende ) ayrıca vize evraklarının içine koymadığım 2010 D tipi isviçre shengen vizem de mevcuttu frıbourg üniversıtesı dil eğitimi 6 aylık( L )oturum kartım da mevcuttu 2010 yılına ait koymadım !!! vizemin bitiş suremden 25 gün oncede ülkeme isviçreden geri dönmüştüm ( vizemi 7 sene önce verdikleri ve sistemde görüleceği düşüncesıyle evraklarımın içine koymadım ) hesabımda da çok fazlasıyla para vardı lakın 9 nolu madde gerekcesıyle red yedım ve bu benı çok şaşırttı ve fazlasıyla üzdü ( babam ve ablalarımın oturumları İsviçre’de) Red nedeniyle ilgili olarak kalsam İsviçre’de ole bir düşüncem olsa 7 sene önce 23 yasında o zamanın işsizi olarak hazır isviçredeyken ve dil sorunum yokken kalırdım , şimdi sizden ricam kasım gibi
  İtalya turu düşünüyorum 1 haftalık bireysel olarak çok gitmek istiyorum isviçre vize reddim sorun yaratırmı ( veri tabanları bir olduğu için) italya turistik vize başvurumu tüm koymadıgım evraklar dahil şekilde gezi amacımı rezervasyonlarımı anlatan dilekçe ıle başvursam şansım ne olur yada İsviçre’ye tekrar dilekcelı önceki koymadıgım evraklarıda ek ile göstererek mi red vizemi çürütsem kafam çok karışık yardımcı olmanızı rica ederim İnan’ın vize red i Çan’ımı çok sıktı ılk red den sonra vize almak zor olduğunu bılıyorum bir yandanda red den önce aynı ülkenın verdıgı 7 sene öncekı D vıze sı var vize var konu muhallak Bnde Suan :))

 52. Hesaptaki paranın önemi nedir? Bir de iki kişi annem ve amcam sponsor olabilir mi? Vize başvurusuna gideceğim tarihe kadar aracı şirketin belirttiği meblayı göstermem zor ama öğrenciyim dönüş biletlerini aldık vizede amacın gittiğimiz ülkeye yük olmayacağımızı ve ülkemize geri döneceğimizi kanıtlamamız gerekiyor. Bir aksilik bu ay maddi olarak bir sıkıntı oldu, o yüzden parayı gösteremeyecek gibiyim ama ev tapusu araba falan işime yarar mı?

 53. Merhaba. Yorumları ve yanıtlarınızın hepsini okudum ancak benim soruma yanıt bulamadım bu yüzden yazıyorum. 2016 yılında işyeri açtım. 3 aylıkken İtalya için 1 aylık 1 haftalık schengen vizesi aldım. Bu yıl da Ağustos ayında Yunanistan için schengen vizesi almak istiyorum. Ancak son dört aydır bağkur primimi yatırmadım. Başvuru yaptığımda tüm belgelerimin tam olması durumunda bu soru teşkil eder mi? Bu konuda bilginiz var mı acaba? Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Sorunun cevabını yukarıda vermiştim. Durumunu anlatıp vize verirler mi sorusuna kimse cevap vermez. Vize şartları yukarıda. Evrakları tam olarak verebiliyorsan sorun yok.

 54. Merhaba, banka hesap ektresinin kac gun onceden alinmasi gerekir 20 gun oncesi olsa arada bayram tatili nedeniyle kabul edilir mi yoksa 3 gun oncesi mi gibi şartı var mı?

 55. Merhabalar kolay gelsin. Benim 5 yıllık Estonya vizem var. Bu sene Yunan Adalarına gitmek istiyordum. Estonya vizemle Türkiye’den Yunan Adalarına gidebilir miyim?

 56. Merhaba ilk defa turla İtalya’ya gitcez vize cikmicak diye korkuyorum. Yatirim hesabimda 30 bin TL var maas hesabim eksilerde gidiyor. Aracim var. Sizce bunlar yeterli olur mu vize icin ?

 57. Hesapta yuklu miktar param var ve formalite icabi bi pastaneye sigorta yaptirdim. Acaba calisyigim yerde vize icin referans olur mu? Calistigin sirketin onemi var mi?

 58. Ben öğrenciyim şu an ve ilk defa vize talebinde bulunacağım. Almanya ya başvuru yapmayı düşünüyorum . Ama ilk olacağı için ne kadar süre izin verirler bilemediğimden uçak bileti almaktan çekiniyorum . Sizce ne kadar süre verirler ?

 59. Merhaba, ben schengen vizesi alacağım ama kalacak yer için ev tutmayı düşünüyorum. Bu vize için sıkıntı yaratır mı? Teşekkürler.

 60. Merhabalar Kemal bey,
  Ben de Alman vizesine basvurmak icin evraklarimi hazirliyorum. Yalniz resmi evliligimizi yaptigimiz esim ve 3 cocugum da 1 ay once Alamanya’ya gittiler. Devamli oturacaklari bir daire bulana kadar gecici olarak devlet tarafindan tahsis edilen bir dairede kaliyorlar. simdi vize basvuru formunu doldurmaya basladigimda “Evli misiniz?” diye bir soru var. bunu “Evet” diye cevaladigimda esimle ilgili sorularin devami geliyor; adresi, isim soyisim, milliyeti vs.simdi ben tum bu sorulari yanitlarsam benim Almanya’ya gidip donmeyecegimi dusnmezler mi, yani red yemez miyim? Bir acentaya danistim ve bana Fransa vizesine basvurmami onerdiler.
  Not: 34 yasindayim. 4 aydir bir otelde resepsiyonda calisiyorum ve sigortam yatiyor. Hesabima fazlasiyla para koydum.
  Sizce nasil Almanya’ya giris yapabilirim? 🙂
  Saygilarimla

  Harun

 61. Merhaba,
  Hollanda için Schengen vizesine başvuracağım fakat iki sorum var.

  1-) Davet mektubum var fakat o tarihlerden sonra da 3 gün kalmak istiyorum. Göstereceğim sponsorun mektubunda o 3 günlük tarih aralığı mı yoksa tüm gezi tarihleri mi yer almalı?(davet mektubunda, davet eden organizasyonun belirtilen tarihler arasında konaklama, yemek vs. giderleri karşılayacağı yazıyor.)

  2-) Sponsor göstereceğim kişi emekli, aynı zamanda esnaf. Evrak kolaylığı açısından sadece emeklilik belgeleri, gayrimenkul, banka hesapları vs. ekleyip vergi levhası gibi şeyleri dosyaya koymasam sıkıntı çıkar mı?

  Şimdiden teşekkür ederim.

 62. Ben Scengen vize basvurusu yaptim konsolosluk gittim evraklari teslim ettim. Bugun aradilar, beni cagiriyolar neden acaba bilgi verirseniz sevinirim. Sonuc red mi onay mi? Yunanistan’a basvuru yaptim.

  • İlk defa Schengen başvurusu yapanları ve son 3 yıldır Schengen vizesi olmayanları gerek mülakat gerekse parmak izi almak için vize merkezine çağırırlar. Ret olup olmadığını sen buraya yazıp bildirirsen veya niye çağırdıklarını yazarsan diğer arkadaşlar da bilgi sahibi olur.

 63. Merhaba Kemal Bey öncelikle böyle bir sayfada bizim gibi bilgi mağduru insanları aydınlattığınız için çok teşekkür ederim. Benim size sorum şunlar olacak. Ben bu önümüzdeki Kasım ayı içerisinde 10 Kasım sonrası tüm 10 günlük ya da tüm Kasım ayı dahilinde İSVEÇ i ziyaret etmek amacıyla İSVEÇ turist vizesi almak istiyorum. Benim şu an pasaportum yok ve ilk kez vize ve pasaport alacak birisiyim. Benim sizden öğrenmek istediğim ilk kez vizeye başvurmak için İSVEÇ e gideceğim tarihten ne kadar süre önce vize başvurusunda bulunmalıyım. Ayrıca bir çok sitede hesabınızda belli bir miktar para bulunması lazım diye okudum. Bu banka hesabının minimum ne kadar olması gerekir bir bilginiz var mı. Çalıştığımız iş yerinde en az ne kadar süredir çalışıyor olmamız gerekir. Davetiye üzerine kaç gün, davetiyesiz kaç gün İSVEÇ’te ikamet edebilirim. Uçak bileti Otel rezervasyonları vizeye başvurmadan en az kaç gün önce yapılmış olması gereklidir. Çok soru sorduguğumun farkındayım. Tüm mesaj ve yorumları okuduğum ve sizin samimiyetinize güvendiğim için her türlü bilgiyi sizden almak istedim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • En az 1 ay öncesinde başvuru yapılmasını öneriyorum. Vize başvurusunda ne kadar kaldığını otel rezervasyonu ve uçak bileti ile gösteriyorsan o kadar süre veriliyor. Geri kalan sorularından bazılarının cevapları yukarıdaki yazıda yer alıyor.

 64. Merhabalar. Ben Mayı ayı için Almanya’ya (Stuttgarta) schengen vizesi başvurusu yapıcam. Uçak bileti almak istiyorum. Sorum, dönüş uçak biletimi Stuttgartdan değil de başka yerden mesela Fransa’dan alabilir miyim? ve ya dönüş uçak biletimi esnek bırakabilirmiyim? Konsolosluk sorun çıkartır mı? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim 🙂

 65. Merhabalar, Benim 10 yıllık Pasaportum var daha yeni.
  İlk defa yurtdışına çıkmayı düşünüyorum, gideceğim ülke Hollanda. 5 yıl boyunca geçerli olacak yatma içme konaklama herşey dahil bir davetiyem var. Yalnız şu an herhangi bir yerde çalışmıyorum. Önceden çalışıyordum şuan ara vermek zorunda kaldım. 1 ay boyunca hollanda’da kalmayı düşünüyorum. Banka hesabımda 5 bin TL var, herhangi bir sabıka kaydı veya Askerlik sorunum yok. Sadece bir aylığına gideceğim. Schengen vizesi alabilmem sizce mümkün mü? Yardımcı olursanız çok sevinirim, ilginiz için teşekkürler!

  • Yukarda da belirttiğim gibi vize alıp alamayacağınızı maalesef ben bilemem. İlk defa Schengen’e başvuruyorsanız, işiniz yoksa vize alma ihtimaliniz daha düşük görünüyor.

 66. Merhaba,
  Ben bu yaz bir arkadaşımla avrupa planları yapmaktayız. Benim yeşil pasaportum var arkadaşımın ise normal. Haliyle o schengen e başvuracak. Arkadaşım 30 dan büyük Ancak benim yaşım şu an 17 ve yeşil pasaportum olduğumdan bana vize uygulaması yok. Noterden ailem tarafımdan alacağım muvafakatname dışında alacağım başka belge var mıdır ? Ayrıca o alacağım muvafakatname yi seyahat boyunca yanımda taşıyıp kimlere göstermeliyim ? Teşekkürler.

 67. Merhabalar.. Nişanlım ile Temmuz ayında 1 Haftalığına italyaya balayına gidicez İnşallah. İlk defa yurt dışına çıkacaz daha önce vize başvurusunda bulunmadık ve pasaport çıkarmadık. Nikahımız Mayıs ayında olacak ama çipli kimliklerin geliş süresi uzun sürüyormuş.. Kimliklerimizi değiştirmeden sadece aile cüzdanı ile Schengen vizesi başvuru yapmamız sorun olmuyormuş ama eğer vizeyi alabilirsek bu sırada da çipli kimlikler için başvuru yapsak ve biz gitmeden gelirse yada hiç başvuru yapmasak çipli kimlikler için İtalya ya kızlı soyadının olduğu kimlik ile gitsem pasaport kontrollerinde sıkıntı yaşarmıyım? son olarak biletlerinizi nişanlımın soyadını kullanarak aldık işin bu boyutunu düşünmeden gidişte ve dönüşte bilet kontrollerinde problem olur mu? Bu konularda bilginiz var mı acaba yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 68. Geçen hafta 6 aylık 90 gün kalışlı multi Yunan vizesi aldım seyahatim 23 Nisanda günübirlik Sakız Adası, haziranda Atina ve Mykonos’tu, ancak arkadaşımın izininde problem çıktığı için atina ve Mykanos temmuza sarktı. 23 mayısta beni Slovenyaya çağırdı, 24-30 mayıs arası uçak biletimi aldım, ancak bir otel rezervasyonu yaptırmalı mıyım? Onun evinde kalacağım. Ülkeye girişte bir sorun olur mu? Yunan vizesi olduğu için en çok buradasın neden sloven kons. almadın oradan aldın. vb. Slovenya’ya gidene kadar Sakıza birden fazla girip çıkmam olumlu olur mu? Teşekkürler.

 69. Merhaba Kemal Bey
  Ben eşim ile ingiltereye gitmek istiyoruz eşimin şirkette hissesi var .banka hesabimizda para olmasi önemli mi ? Ve ne kadar olmasi gerekli ve başka neler gerekli ..şimdiden teşekkür ederim

 70. Almanya’ya vize alırken belgeler arasına konan davet mektubu için almanyadaki yakınınızın 1500 euro yatırılması gerekiyor mu ?

 71. İtalya olarak 3 aylık ticari vize talebim oldu bana 90 gün tek giriş olarak vize verilmiş. Buna itiraz edebiliyor muyum? Nasıl itiraz yoluna gidebilirim multı olarak değiştirmek için? Şimdiden vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

 72. Merhaba, nisanlimi gezmesi icin Hollanda’ya davet ettim butun evraklari hazirdi hatta fazlasi ile basvuru yapildi 8 gun sonra red cevabi geldi sebep ise Holanda’ya gittiginde Turkiye’ye geri donmiyecegi cok sacma bir gerekce, cunki isyeri dilekce yazdi ve belirli tarihler verdi bir aylik bir sure cikan sonuc bizi cok uzdu. Keske maasin yetersiz deselerdi bu kadar uzulmuyecektik gecerli bir sebep olurdu.

  Herkese supheli sekilde bakilmasi cok yanlis ben zaten garanti olarak burdan belediye muhurlu belge gondermisim kendimi nedne atese atayim burdaki yasantimi mahfedeyim durust olmak bazen iyi degil sanirim hep dalavere ilemi halletmek gerekiyo bu tip seyleri :(.Red itiraz dilekcesi yazip gonderecegiz bakalim ne denicek. Anliyacaginiz evraklariniz tamamen tam ve olmasi gerektigi gibide olsa red geliyor. Tavsiye edebileceğiniz bir seyler varsa yazabilirsiniz. Hayirli gunler…

 73. Almanya’ya 4 aylık çok girişli vizem var. 2 ay kullandım 1 ay daha gitmek istiyorum tekrar vize almak evrak toplamak zorundamıyım yoksa geçerli olan vizemle tekrar gidebilirmiyim ??

 74. Kemal bey merhabalar. Kısa bi süre önce 20 martta yapacağım ispanya seyahati için tek girişli ve geçerlilik süresi 10 nisanda dolacak olan vize aldım. Ancak 10 nisan da romaya gitmeyi planlıyorum yani ispanyadan aldığım vizenin son günüyle italyadan almak istediğim vizenin ilk günü çakışacak. Tarihlerin bu şekilde çakışması durumunda italyadan vize almada sıkıntı yaşar mıyım? Teşekkürler

 75. Kemal bey merhaba 🙋🏼Sevgilimle yapacağımız tatil için Hollanda ve Fransa için vize başvurusunda bulunmuştuk ve vize çıkmış istediğimiz tarihlerde . (11 Mart’tan itibaren)Ama sevgilimin 24 şubatta iş yeriyle birlikte italya ya gitmesi gerekiyor . Ne yapabiliriz aldığımız vizenin tarihi değişir mi ? Yardımcı olursanız sevinirim ☺️ Üzüldük çünkü bu duruma 😔Çok gitmek istiyordu kendisi

 76. Merhaba kemal bey. Ogrenciyim tum evraklarim hazir pasaport 10 yillik almanyadan kuzenimin davetiyesi var. Orada kalacagim sure icerisinde sigortami yaptirdim kuzenimde kalacagim. Sponsor olarak kuzenimi mi yoksa turkiye de olan abimi mi göstereyim ve sponsorum olduguna dair dilekce yazmalimiyim. Ayrica ogrenci olmam ve ogrenci belgemin olmasi geri donecegime dair yeterli ikna sebebi olurmu?

 77. Hocam 3 ay önce evlendim.Ş şim Polonya vatandaşı ve polonya valiliğinden onaylı davetiyemi gönderdi. Davetiyede kalacak olduğumuz kendi evini ve hesap dökümünü belirtti ve tüm masraflarımın kendisi tarafından karşılanacağını beyan etti. Ben şuan çalışmıyorum işten ayrılalı 3 ay oldu ama hesabımda çok giriş çıkış var ve bi miktar param var. Aynı zamandada babamı sponsor göstericem. Sadece 1 aylığına eşimi ziyaret etmek istiyorum. Sizce nekadarlık vize başvurusu yapmalıyım ve nasıl bir yol izleyerek vizemi alabilirim? Teşekkürler

 78. Hocam teşekkür ediyorum yazinizi okudum benim sorum zamaninda döviz hesabi actik ve hesaba aylik bir biktar euro atiyorduk simdi basvuruyu yaparsam bana sormazlar mi senin calistigin sirket döviz olarak mi senin maasini öduyor? Bir bilginiz var mi döviz hesaba tl yatirabiliyor muyuz?

  • Doğrusu bu soruları nereden bulduğunuzu anlamakta güçlük çekiyorum. Adamlara paranın olduğunu göster; ister dolar, ister euro, ister fon, ister nakit, ister TL… Adamların istediği kendi ülkelerine kalıcı değil, turistik gitmeye çalıştığınızı ispatlamak. Yukarıdaki yazıda dediklerimi yapı, gerisine kafa yormayın. Bu arada döviz hesabına hangi döviz için açıldıysa sadece o para birimi, TL olarak açıldıysa sadece TL konabilir.

   • Inanki bende bazen sasiyorum nerden geliyor aklima diye 🙂 basvuruyu bu gunlerde yapacagiz bakalim sorun cikacakmi cikmayacakmi. cevabiniz icin tesekkurler Kemal Bey.

 79. Merhabalar… Ben Erasmus kazandım ispanya vizesi için bugün başvurdum hersey bütün belgeler eksiksiz tam. Fakat bankada bir miktar para istediler bende bankaya bir miktar para yatırdım fakat yaptığım otel rezervasyonunun ücreti bankadaki paradan yaklaşık 500 tl daha fazla. Ve fazla olmaması konusunda bir madde koyduklarını sonradan gördüm. Sponsor olarak babamın birkaç tapusunu gösterdim sizce sıkıntı yaratır mı ??

 80. Merhaba vize başvurumu yaptım bekliyorum ispanyadaki arkadaşımda kalacağım ama ispanya pasaport kontrolünde polis onaylı davetiye göstermem gerekir mi yoksa arkadaşımın adresi ve telefonu yeterli mi?

  • Bence davetiyen varsa elinde bilemem sıkıntı olacağını sanmıyorum zaten ben Hollanda ya gittiğimde sadece bana sordukları cebinde kaç para var dediler polisler bende kardeşim bekliyor deyince bana tamam giriş mührünü pasaportuma vurdu geçtim gittim davetiye olunca hiç bir sıkıntı olmuyor….

 81. Merhaba Kemal Bey,
  Yazınızı okudum, şu ifadeye ile ilgili olarak ;
  “Schengen sözleşmesine göre vize alan bir yolcunun ağırlıklı olarak kalacağı Schengen ülkesinin temsilciliğinden, eğer bu net değilse, ilk giriş yapılacak ülkenin temsilciliğinden Schengen vizesi alınmasını şart koşuyor. Eğer birden fazla Schengen ülkesine seyahat edilecekse, en çok kalınacak ülkeden Schengen vizesi almak gerekiyor.”
  7 günlük Orta Avrupa turuna çıkıyorum. Polonyadan giriş yapacağım. Tur şu şekilde organize edilmiş: Polonya (1) Avusturya (2) Çek Cumhuriyeti (2) Slovakya (2) şeklinde. Vizeyi ağırlıklı olarak kalacağım Schengen ülkesinden almak anlamında ; Avusturya’dan alsam olur mu ? Zira Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da aynı sayıda geceleyeceğim için bu sorun teşkil eder mi ? (Soru saçma gibi biliyorum, şunun için merak ettim: bulunduğum şehirde (Bursa) sadece Avusturya temsilciliği var, diğer ülkeler için istanbula gitmem gerekecek)
  İlginiz için teşekkürler

 82. Kemal Bey merhaba,
  Faydalı paylaşımınız için teşekkürler. size sorum tur şirketi ile Benelux Paris turuna katılacagız. Vize işlemlerini kendim yapmak istiyorum fakat davetiye bulunmamakta. Davetiyesiz başvuru sıkıntı oluşturur mu?
  Teşekkürler

 83. Merhaba, Almanya vizesi için reddedildim. Yunanistan’dan Schengen vizesi alıp Yunanistan’da bir kahve içip geri dönsem daha sonra Türkiye’den Almanya’ya gitmem sorun olur mu?

 84. Bende Yunanistan’dan Schengen vizesi aldım 1 gün gittim Yunanistan’a şimdi ayın 18 de Almanya’ya gidicem bir sorun çıkar mı acaba? Daha önce Almanya’ya gittim.

 85. Merhaba,

  Geçen ay Letonya’dan 3 aylık multi vize aldım, ancak uçak biletim 21 Ocak’ta Viyana’ya. Girişte pasaport kontrolde herhangi bir problem olabilir mi acaba ? Geçenlerde yine başka bir ülkeden schengen vizesi alıp da Viyana’ya uçak bileti olan birisinin daha Antalya havaalanında pasaport kontrolü sırasında sistemden red yediğini ve uçağa alınmadığını duydum. Şimdi biletimi de aldım, sıkıntı çıkar mı diye kafama takıldı. Teşekkürler.

  • Duyacağını duymuşsun işte. Benzer olay birinin başına halihazırda gelmiş. Burada benim veya bir başkasının tahminde bulunması gerçekçi olmaz. Nereye vizen varsa oraya uçmalısın. Başka yere de uçabilirsin, ama bunun nedenlerini belgeleyebilmelisin. Hiç sorun olmayabilir de.

    • Bir vize danışmanı olarak şunu diyebilirim ki bu soruya bir profesyonel gibi verilebilecek en adam gibi cevabı Kemal bey zaten vermiş. Viyana’dan Letonya’ya aynı gün için olan bir uçak bileti ve Letonya’da yapılmış bir otel rezervasyonu ile ve Letonya’dan makul bir tarihte Tr a dönüş uçak rezervasyonu ile şansını deneyebilirsin. Hani ben burada kalmayacağım asıl destinasyonum Letonya diyerek. Tabirimi mazur görün ama tabi ki “Yerse”

  • Schengen sözleşmesine göre ilk gideceğin ülkenin vizesini alman gerekiyor. Mesela ben Finlandiya’dan iki senelik multi schengen vizesi aldım. Finlandiya’ya gittim ve döndüm. Önümüzdeki günlerde Viyana’ya gideceğim ben de.. kanunlara göre bir sıkıntı çıkmaması lazım. O arkadaş başka bir sorundan dolayı ret yemiştir bence..

 86. Merhaba,

  Daha önce İtalya’dan ticari 6 aylık Schengen vizesi aldım ve o vizeyle İtalya’ya giriş yapmadım. Daha sonra İtalya’ya turistik başvuru yaptım ve 1 aylık tek girişli vize vize verdiler. Bunda da seyahat planım değişti ve İspanya’ya giriş yapmak zorunda kaldım. Daha sonra iş için tekrar İtalya’ya gitmem gerekti, ticari başvuru yaptım ancak red verdiler.

  Geçen ay Orta Avrupa turu için Çek Cumhuriyeti’nden vize aldım. Ağırlıklı olarak Prag’da kalacağım için vizeyi Çek Cumhuriyetinden aldım ancak giriş ve çıkışı Viyana’dan yaptım. Şimdi pasaportumda yine Çek Cumhuriyeti’ne girdiğime dair bir ispat yok.

  Bir sonraki vize alışımda dilekçe yazıp, ağırlıklı olarak kaldığım ülkeden vize aldığım için o ülkenin damgası olmadığını belirtsem, sizce işe yarar mı?

  Bu arada yaklaşık onbirinci Schengen vizem olacak ve sanırım İtalya’nın verdiği red yüzünden repütasyonu düzeltemeyeceğim. 🙁

 87. Merhaba Kemal Bey,

  Uzun süreli vize almak için başvuru ekine ekstra ileri tarihli rezervasyon uçak bileti koymak avantaj sağlarmı ?

  Teşekkürler.

 88. 21 Ocak ta bir haftalık Benelüx Turu almıştım. Geçen hafta Ankara Vfs den Fransa schengen başvurdum. Ekonomik durum yetersizliği ve seyahat amacı güvenilir diye red vermişler. Bankada günlük istenilen 120 euro limitinin 3 katı para vardı. Seyahat amacım da Jolly tur ile turistik gezi idi. Yani döneceğim kesin bir tur. Perşembe günü başvurdum, salı red geldi. Ne yapılabilir?

 89. Merhaba Kemal Bey,
  İnternette birşeye cevap ararken sizin bloğunuzla karşılaştım ve size sormaya karar verdim.
  Benim ve esimin schangen vizesi var ama 15 ocak son gün bitmesine.. Milanoya hem bilet hem otel rezv. yaptırdım..13 cikis 15 i öglen dönüs.. Yani gece yarisi öncesi istanbul’a giris yapicam 15i ama bir sorun olur mu merak ettim gene de, tesekkürler

  • Ben de aynı şeyi soracaktım, 17 Ocak 6 aylık Danimarka vizemin son günü olarak gözüküyor. Acaba 15’inde Fransa’ya gidip 17 Ocak öğlene dönüş bileti alsam sıkıntı olur mu giderken?
   Teşekkürler 🙂

 90. Merhaba Kemal bey ben turist olarak vize başvurusu yapacam haftaya ocak ayında düğünüm olacak acaba düğün davetiyesi de göstersem çıkma olasılığı Yüksek olur mu bilgi verirseniz sevinirim.

  • Olasılık, ihtimal, verirler mi vizeyi gibi sorulara kimse cevap veremez. Kuralları yukarıda yazdım, buna göre şartları sağlıyorsanız kendiniz düşünün. Başkalarının verirler ve vizeyi vermezler fikirleri sadece yanılgıya yol açar.

 91. Merhaba Kemal bey ben gecen hafta vıze başvurusunda bulundum.almanyadan gelen daveti enıstem yaptı yeterli maddi imkanlara sahip. Benim hesabımda 14 bin TL para var. Fakat 9. Maddeden dolayı yanı vıze biteninde ülkeye geri dönmeyeceğimi düşündükleri icin red aldım. İtiraz edıcem ama nasıl olucak bilmiyorum 🤔 iş ,eş , çocuk yok bunlar bağlayıcı etken. Ne yapmalıyım? Nasıl ikna edebilirim onları ?

 92. Merhaba Kemal Bey,
  Yazınız çok yardımcı oldu teşekkür ederim. Genel müdürüm ve eşinin uzun süreli Schengen vizeleri var. Ancak 10 yaşında ve 9 aylık olan çocukları için red cevabı geldi. Evraklar tamdı. Ekonomik olarak sıkıntı da yok. Yalnız müdürümün ikamet adresi Gaziantep (iş nedeni ile) Çocukların ki İzmir. Bu sorun olmuş olabilir mi? Tekrar başvuracağız. Hata nerede anlamaya çalışıyorum. 🙁

 93. Merhaba, biz uc arkadas Italya gezisi icin schengen vizesine basvuracagiz ama konsoloslugun otel rezervasyonunu hangi formatta istedigi konusunda emin olamadik. Rezervasyon booking.com’dan yapildi ve tesiste odemeli yani onceden hicbir odeme yapmayacagiz. Fakat rezervasyon onayinda hicbirimizin adi soyadi yazmiyor zaten rezervasyonu da ben yaptigim icin uc kisilik oda secmeme ragmen sadece benim adimi aldi. Acaba konsolosluk ismimizin yazili oldugu otelden gelen daha resmi bir belge mi ister. Otele mail atip onayli rezervasyon belgesi tarzi bir sey istemek gerekir mi acaba nasil oluyor bu isler yardimci olursaniz cok sevinirim.

 94. Merhaba,bu yıl ekim ayında ilk defa ülke dışına çıkmak için hollandaya 15 günlüğüne turist olarak başvurdum kişisel olrak red verildi reddin nedenide ekonomik yetersizlikti 15 gün için hesabımda 5500 tl vardı itiraz edebileceğimde söylendi ama itiraz etmedim pasaportuma red pasılmamıştı verdikleri kağıtta red verildiği ve gerekçesi yazıyordu.Başka bir şengen ülkesine başvurmak istiyorum ama bu red i görürlermi pasaprta red basılmamış ama bir sistemleri var mıdır gördükleri? 3 günlük almanya turuna katılmak istiyorum hesabımda 10.000 tl var yalnız ablam almanya kölnde oturuyor vize alma olasılığım nedir?cevaplandırısanız çok sevinirim.Teşekürler

 95. Merhaba, yaklaşık 2 ay önce vize başvurusunda bulunmuştum. Red cevabı geldi. İtiraz dilekçesi yazdım. Geçen hafta konsolosluktan arandım ve vizemin onaylandığı söylendi. Seyahat sigortanı yaptır, uçak biletlerini al dediler. Mail yoluyla sorular sordum, doğru bir cevap vermediler. Evrakları bize yolla dediler. Hangi evraklar olduğu belirtilmedi? Siz yardımcı olabilir misiniz ?

 96. Iyi gunler, subat ayinda 2 gun prag, 2 gun viyana, 4 gun budapeste olmak uzere orta avrupa turu yapicam. Rotamiz prag viyana budapeste. Schengen vizesini hangi ulke icin almam gerekiyor? Tesekkur ederim

 97. Merhabalar…
  Almanya için 6 aylık vize vermişlerdi halen 2 aylık süresi var..1,5 ay kaldım ve döndüm tekrar gitmek istiyorum 2 haftalığına..Tekrar benden davetiye ve sağlık sigortası mı isteyecekler sadece yoksa başka evraklar da gerekecek mi?Bilgisi olan varsa ve cevaplarsa çok mutlu olurum..Teşekkürler şimdiden..

 98. Merhabalar; Haziran ayında multi 6 ay 90 günlük vize aldım.
  Yaklaşık 1 ay Almanya’da bulundum.
  Şimdi 2017 Ocak ayına kadar vizem var ancak Almanya’dan gönderilen davetiyem 2 aylık süreyi kapsıyor..
  Tekrardan yurt dışına gitmek istediğimde davetiye isteminde bulunmam gerekir mi?
  Davetiye olmadan vizemi kullanabilir miyim?
  Bir sorun çıkar mı?
  Teşekkürler.

 99. Mrb, yardımcı olursanız sevinirim, eşim belcikada yaşıyor, 1 yıldır Evliyiz, geçen nisan ayında başvuru yaptım aile birleşimi için, 6 ayın dolmasına 3 gün kala red, geldi evrak olarak eşimin geliri maddi durumu evi hiç bir eksik olmamasina rağmen, evliligimizi inandırıcı bulmamış’ lar yaklaşık 2 yıldır ayrı yaşıyoruz, Ikimizde çok yiprandik ne yapmamız gerekiyor,herhangi bir tavsiyeniz varmı,.? Tsklr

  • Bu olayı çok iyi bilirim. Biz üç çocuğuz. Annemle babam evliler. Babam alman vatandaşı olduğu halde anneme vize verirken şüphelenmişlerdi. Sebep olarak da neden annemin her zaman vize başvurusuna kocasıyla yani babamla gelmediğini göstermeleriydi. Arkadaşlar yöntemlerimiz maalesef çook eksik. Avrupada o kadar sahte evlilik yapılıyorki anlatamam. Lütfen vize almaya gittiğinizde eşinizle gidin. Kendinizi eşinizle gösterin. Memurla muhabbet edin. Sıkıntılarınızı onlara söyleyin çekinmeyin. Ne bileyim bir neden bulun ve eşinizle yabancılar dairesine gidin. Bu konuda en iyi yardımcınız bir çocuk sahibi olmaktır. Maalesef böyle. Bu konuda çok mağdur olmuş arkadaşlarım var. Kolay gelsin.

 100. Ailece avusturya ya gitmek istiyoruz. Hiç birimizde vize yok. ilk kez Başvuru yapacagız. Ben 17 yaşındayım. liseyi bitirdim. Ama şuan okumuyorum. Onlara vize çıkıp Bana vize çıkamama ihtimali var mı ?

 101. Merhaba, Ben Almanyadan ikinci kez red aldım. Kendim o ülkede master yaptım vs fakat o zamanlar oturumum vardı ve ondan beridir hiç schengen vizesine başvurmamıştım. İlk defa gecen sene başvurdum fakat red geldi. Sebebi de eski çalıştığım şirketin maaşımı asgariden göstermiş olmasıydı ve davetiyem de olmadığı için haliyle red yedim.
  Sonrasında itiraz ettim ve benden yeterli para göstermemi ve yeni otel rezervasyonu yapmamı istediler. Ben de hesabıma abimden aldığım 30 bin Euro yu koyup yeni bir otel rezervasyonu yaptım. Bunun üzerine bu gösterdiklerimin inandırıcılığının olmadığını ve vize veremeyeceklerini belirtip itirazımı reddettiler. Ben bu reddi olduğu gibi bıraktım cunku artık isteğim kalmamıştı ve sinirlerim bozulmuştu.
  Şimdi üzerinden 8 ay geçti, yeni bir işe girdim.
  Şirket kurumsal ve Almanya bağlantılı. Haliyle Almanya da okugum için ve Almancam da olduğu için kopamadığımı bir ülke 🙁
  Şirket beni Almanyadaki tesisleri için işe aldı ve hemen başlar başlamaz benim için Schengen vizesine başvurdu. Almanyadan davetiye vs vs hersey mevcut olmasına rağmen tekrar RED geldi. Sebebiyet olarak da Almanyada ne yapacağımı tam olarak anlamamış olmarıymış!!!
  Şimdi ben bu durumu temizlemek adına sağlam bir alman şirket sahibi arkadaşım da dahil olmak üzere referans mektupları yazdırdım. Çalıştığım şirketten de tekrar detaylı açıklayıcı davetiye istettim ve bunları elden Konsolosluga teslim ettim. Fakat henüz bir ses yok!! Benim ise zamanım yok iki hafta içinde seyahat etmem gerekiyor.

  Benim sorum şu; Almanya ya ilk giriş yapmamak üzere başka bir ülkeden Schengene başvursam şansım nedir ???
  Mesela İsviçre ye inip ordan Almanyaya girebilirim cunku seyahatim zaten sınıra cok yakın. ???

  Umarım yardımcı olabilen biri çıkar )
  TEŞEKKÜRLER

 102. 3 Agustos tarihinde İsvicre konsoloslugundan red aldim. Red kararinda maddi durum yetersizligi yaziyor, nasil itoraz edebilirim? Bankadaki parayi yukseltsem ve dilekce yazsam faydali olur mu? Ne yapmam gerekiyor?

  • İtiraz edemezsiniz, bir kaç ay içerisinde banka hesabınıza belli aralıklarla para yatırıp, para miktarının 3-5 bin liradan fazla olmasını sağladıktan sonra, tam evrakla tekrar başvurun.

 103. Merhaba Kemal Bey, ben üniversite öğrencisiyim, şu an herhangi bir gelirim yok, sadece devletin verdiği aylık 400 tl’lik bir kredim var. Geçen sene Erasmus programı aracılığıyla D Tipi Ulusal Vize alarak Polonya’ya gitmiştim. Onun dışında başka bir vizem yok, Yunanistan’da bir arkadaşım var ve onun yanında yaklaşık 10 günlük bir tatil yapmak için Schengen vizesine başvurmayı düşünüyorum, sizce kabul edilme ihtimali nedir?

 104. Merhabalar,

  İtalya Vize başvurusu için otel rezervasyonu yapacağım. Ön ödeme istemeyen, kapıda ödemeyi kabul eden ve ücretsiz iptal hakkı tanıyan bir otel tercih edersem bu vize sürecini etkiler mi? Teşekkürler.

 105. Merhabalar,
  İtalya İzmir Konsolosluğuna başvuru yapmak üzere 11 temmuz pazartesi günü randevumuz var. Tur firmasında gelen gerekli evrak listesinde, bankadaki paraya ilişkin alınacak döküm için “Konsolosluk müracaat tarihinden itibaren son yedi gün geriye dönük banka hesabı kabul etmektedir.” ifadesi yer alıyor. Benim çalıştığım ve aylardır yüklü miktarda paramın olduğu banka şube hizmeti vermiyor ve araya bayram tatili girdiği için ben en geç 1 temmuzdaki dökümleri alabiliyorum. Bu durumu bir dilekçe ile belirttim ve evraklarımın arasına eklemeyi düşünüyorum. Sizce bir problem yaşar mıyım? Siz bu 7 gün geriye dönük meselesini biliyor musunuz?
  Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

 106. Merhabalar
  Yunanistan icin Schengen vizesi almak istiyorum.Öğrenciyim sponsorum olacak kişi amcam olabilir mi?Bir de 3000 tl limitli hesabin benim üzerimde ya da sponsorum üzerinde gösterilmesinin bir farkı var mı?

 107. Merhabalar,

  Ben balayı için 5 gün Barcelona ardından 4 gün Paris’e gidicem. Vize basvurularını eşimle şuan nikahımız olmadığı için birbirimizden bağımsız yapıyoruz, o sadece benimle birlikt geldiğini bildirecek. Ancak evlendikten sonra nüfus kağıtlarımı değiştirmek için zamanımız olmadığından eski kimliklerimizle gidicez. Bu durum problem yaratır mi?

  Teşekkürler

 108. Merhaba. Ben 5 yıldır üniversiteden mezunum ve hiç çalışmadım. Acaba annem ve babamı sponsor göstererek italya ya bir arkadşmla gidebilir miyim vize verirler mi sizce annem ve babam emekli devlet memuru. Önce bir vize almada şansımı denemek istyorum aslında tur aracılığıyla gidecğm fakat önceden yazılmak istemiyorum tura çünkü çıkmazsa turu iptal etmyorlarmş kalacak yeri de belirtemeyecm evraklarda sizce çıkar mı yine de yoksa tura önceden yazılmalı mıyım bu şekilde çıkar mı?uzun süredir üniversite döneminden beri kullandığım banka hesabım var her ay para girişi mutlaka oluyor kredi kartı da aynı şekilde bi etkisi olur mu bankada para göstermenin falan?Ya da açıköğretime yazılmanın?

 109. Merhaba Kemal bey,

  Tecrübeli bir insan olarak size bir sorum var 🙂 Şimdi ben Baltık turu yapmak istiyorum gidiş dönüş uçak rezervasyonunda bir sıkıntı yok fakat ülkeler arası geçişlerin (Örn: Letonya-Litvanya) biletleri yok. Bu ülkeler interrail ülkesi olmadığından otobüsle geçmeyi düşünüyorum. Ne önerirsiniz?

 110. Basvuru ıcın gereken butun evrakları teslim ettım ama babam asgarî ucret calısan ve maası elden aldigi ıcın banka hesap dokumunü gosteren belgeyi sunmadım. İs yerinden maası elden aldıgına dair belge sundum. Ögrenciyım karsıdan gelen davetıyede masrafları kendılerı karsılanacagına dair not yazılmıs.

 111. Merhaba ben öğrenciyim ve davetiyeyle Fransa’ya gitcem. Sponsorum da yutdısında yasıyor ve düzenli geliri var. Kabul olur mu?

 112. Eşimle birlikte başvuru yaparken o beni sponsor gösterecek. Benim işyeri ve hesap özeti evraklarımından ikişer tane almaya gerek var mıdır? Yoksa beraber başvuracağımız için fotokopilerini koysam olur mu dersiniz?

 113. Merhaba,

  Dün bankaya gittim. Kredi kartının limitini gösteren bir belge istedim ama böyle bir şey yokmuş. Hesap özetinde limit yazıyor ama çift imzalı şu an veremiyorum, sadece 1 yetkili var isterseniz başka şubeye gidin dedi. Ben de bir araştırayım dedim. Bir de istenen evraklar arasında fotokopi diyor. Kredi kartının fotokopisini mi koymak gerekiyor? Biraz saçma geldi.

 114. Merhaba, Eylül ayında budapeşte,viyana ve prag gezisi yapacağız eşimle. ikimizde çalışıyoruz. Banka da 5000 lira paramız var ama benim hesabımda ortak hesap değil. şimdi başvuru yaparken bu parayı ikimizde çalıştığımız için iki ayrı hesaba bölüştürüp mü yapmamız gerekiyor? Yoksa tek benim hesabımda kalsın sponsor yazısı mı yazmalıyım? Ayrıca benim hesabımda kalıcaksa para eşimin iş yerinden sadece izin yazıcı mı alması gerekiyor. Yoksa tüm istenen evrakları alması gerekiyor mu? Teşekkür ederim.

   • 3 budapeşte,1 viyana, 3 prag olucak. şuandaki kurla 1520 euro filan yapıo. kalıcağımız yerler 380 euro tutuo. orange vize ye tel ettiğimde min 1500 lira olsun dediler hesapta. 2500,2500 paylaştırıcaz ğer hesaplar ayrı olucaksa.

 115. Merhaba,

  10 günlük Fransa – Bruges – Amsterdam gezimiz için başvuru yapacağım. Eşimle benim masraflarımız için banka hesabımda toplam 7-8 bin TL para olacak. (Eşim çalışmıyor, kendimi sponsor göstereceğim.) Uçak bileti ve kalacak yerlerin ödemesini ayrıca yaptım. Fakat bir de öğrencilik dönemimden kalma 3000 TL limitli ve aktif olarak kullandığım kredi kartım var. Yalnız limiti genelde dolu oluyor. Kullanılabilir limit mi önemli yoksa müşteri limiti mi önemli acaba. Belgelere eklesem mi eklemesem mi bilemedim. Siz ne dersiniz?

 116. Merhaba,
  Erasmus Staj hareketliliği ile inşallah Makedonya’ya gideceğim. Ancak Makedonya AB’ye dahil değil. Avrupa’yı gezmem için Schengen vizesi almam gerekiyor. Arkadaşım bu vizeyi alabilmen için verecek olan ülkeye gidip ordan almam gerektiğini söyledi. Böyle bir durum var mı?

 117. İyi günler.. Hollanda vizemi aldım fakat gidiş tarihimi verilen vize aralığında 1 gün öncesine almak istiyorum. Bir sorun teşkil eder mi. Aynı şekilde otelimide değiştirdim. Bir sorun yaratır mı

  • Gideceğiniz gün vizeniz yoksa, ülkeye giremezsiniz, havalimanında uçmanıza izin vermezler. Hangi aralıkta vize verilmişse sadece o aralık içerisinde ülkeye giriş yaparsınız.

 118. Merhaba İspanya vizesi için başvuru yaptım birkaç gün sonra rezervasyonum iptal edildi tekrardan başka bir otele rezervasyon yaptırdım vize sonucum henüz gelmedi herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım ?

 119. Merhabalar Kemal Bey ,
  34 Yaşındayım 17 senedir turizm otel işinde çalışıyorum , bugün Amerika vizesi için ret yedim . Kasım ayı başında 4 gün Paris , Aralık ortasında 4 gün Amsterdam’a gideceğim . İlk kez shengen vize başvurum olacak . Amerika’dan ret almam bunu etkilermi ve de ilk shengen başvurumda 45 günlük multiple vize alabilirmiyim eğer satın almış olduğum Paris ve Amsterdam biletlerini doyama eklersem . Bir de vizeyi alırken multiple ve 45 günlük olarak müracat etmem için aracı kurum tarafından müracat etmem dahamı faydalı olur sizce ?
  Bilgi verirseniz çok sevinirim , teşekkürler .

 120. Merhabalar Kemal bey. Ben Polonya’ya sportif gösteri için davetli gideceğimden ötürü vize işlemim nasıl olması gerekir. Para ödiyecek miyim? Saygılar

 121. Merhaba Kemal Bey, uçak bileti rezervasyonu hakkında bir soru soracağım, daha önceden soruldu mu bilmiyorum, net bir cevap göremedim çünkü. THY ve bir çok firma 1 günlük rezervasyon hakkı veriyor. Ama malumunuz vizeler genelde minimum 2 iş günü içinde çıkıyor. Vize alıp alamayacağım kesin olmadığı için bileti satın almak da istemiyorum. Nasıl bir yol izlemek gerekir bu durumda? Uzun süreli rezervasyon yapabileceğim bir havayolu firması veya yöntem var mı ? Teşekkürler

 122. Merhaba Kemal bey, Almanya’ya vizemi aldım, fakat Kapıkule’den kara yoluyla gitmek istiyorum. İlk girişim Yunanistan olcak. Sınırda bir sıkıntı yaşar mıyım? Kara yolu evraklarımı da hazırladıktan sonra.

 123. Öncelikle merhabalar herkese,
  İlk olarak schengen vizesini bugün almış biri olarak bir bilgi notu düşmek istiyorum.
  Bu sitenin yöneticisi olan ve sorularınızı burada cevaplayan kişiye birkaç ay önce ”öğrenci” olduğumu ve ”çalışmadığımı” özellikle belirterek, vize başvurusu yapmalımıyım, sonuç olumlu olur mu? diyerek tabi öncelikli olarak tüm nezaket kurallarına uyarak selamlaşarak bir soru yönelttim. Bana yapılan dönüş aynen şöyleydi; ”çok zor! imkansız gibi”

  Bende Kemal Bey diyorsa bir bildiği vardır sonuçta bu işlerle uğraşan birisi diyerek bana lazım olan bir haftalık schengenden üzülerek vazgeçtim. Üzülerek çünkü kariyer planlamamı bile etkiliyordu bu proğram. Neyse aradan bir kaç ay geçti ve ben cesaretimi toplayarak 3 mayıs 2016 günü vfs global şirketinden İspanya schengen başvurusunda bulundum. Yine Kemal Beyin üzerine basarak aktardığı ”bir anda para girişi yapılmış hesaplar yerine sürekli olarak işleyen bir hesap” cümlesinin tam tersi olarak, annemin kredi kartından nakit 4500 tl çekim yapıp aylardır 10-20 tl gibi ailemin gönderdiği yol paraları olan hesabıma yatırdım. İçeriye girerek +4500 tl bakiyeli hesabımın kaşeli dökümünü aldıktan sonra parayı geri çekerek kredi kartına yatırdım. Başvuru yaptıktan sadece 6 gün geçti ve ilk schengen başvurumda 3 aylık, multi girişli İspanya Schengen’i basılmış pasaportumu teslim aldım. (İspat gerekiyor ise anilaoo@hotmail.com adresine mail atmanız yeterli, gösterebilirim orijinal görüntüyü)

  Burada özellikle vurgulamak istediğim şu, evet Kemal bey bu konularda muhakkak ki donanımlı biri her açıdan sorabilirsiniz herşeyi fakat kesinlikle yaptığı geri dönüşlere göre planlarınızı yönetmeyin. Özellikle öğrenci arkadaşlarım, sorun bilgi alın fakat kesinlikle hiçkimsenin aşırı olumlu veya olumsuz cümleleri ile hareket etmeyin. Herkesin gönlüne göre versin.

  • Merhaba
   Arkadaşım askerden yeni geldim ve yurt dışına çıkmak için vize başvurusu yapıcam ama almanya turistlik vizesi için 3 ay sigorta ve 3 bine yakın bi mevla banka hesabinda olmasi gerekmiş bunun daha basit bi yolu yokmu acaba yardımcı olabilirmisin ?

  • Hayallerinden hiçbir zaman vazgeçmemişsin seni tebrik ederim arkadaşım. Ben de İspanya’da EVS yaptım 7 ay yaşadım. Eğer yurtdışında öğrendiğim bir şey varsa herkesin fikirlerimi belirttiğimde bunu yargılamaması ama her nedense ülkemdeki en yakınlarım nasıl gideceksin, İspanya’da napacaksın, paran yok ki şeklinde bir sürü negatif düşünceler bombardımanı yaptılar. Çok fazla uğraştım ve araştırdım. Çok bilene de sordum, çok gezene de. Ama sonuçta vazgeçmeden DENEMEK ve DEFALARCA kim ne derse desin (;

   İnanmak başarmanın yarısıdır (=

 124. Merhabalar 21 yasindayim. Eşim Belcika’da, ben ise Turkiye’deyim. Esimin isinden dolayi bikac aksilik oldu ve basvuru suremiz bikac yil ertelendi. Schengen vizesi almak istiyorum. Evliyim fakat calismiyorum vize alsam sorun cikar mi?

   • Merhaba ben Almanya’ya gidicem. Vize için gereken ikametini yollayacak kişinin işsiz olmasi sorun olur mu? Bunu öğrenmek istiyorum.

    • Kalacak yer olarak gideceğiniz arkadaşınızda kalacaksanız onun adresini vermeniz yeterli. Önemli olan sizin evraklarınızın sağlamlığı. Onları geri döneceğinize inandıracak kadar iyi olması.

 125. Merhabalar,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz ayrıca tüm yorumlara geri dönüş yapmanız da çok ince gerçekten böyle tecrübeleri paylaşan insanlara ihtiyacımız var?
  Sormak istediğim küçük bir sorum var. Geçen sene eşimle 20 günlük shengen vizesi aldık. Eşim yüksek lisans yapıyor ben de bir kamu kurumunda çalışıyorum. İtalya’ya gitmek üzere tur paketi satın aldık. Eşim öğrenci olarak başvuru yapacak ama öğrenciliği Temmuz’da bitiyor. Biz de Haziran ayında vize başvurusunda bulunacağız yani öğrenci belgesi alabilecek. Ben eşimin masraflarını karşılayacağım ve mali açıdan yeterli finansmanımız var. (yaklaşık 30 bin ve kredi kartları ekstreleri). Sizce vize almamız da bir sıkıntı olur mu?
  Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.
  İyi günler dilerim.

  • Bugün vize almış ve öğrenciliğin bitimine 7 gün kalan biri olarak cevaplamam gerek. Hiçbir sorun teşkil etmiyor, abi öğrenci belgesini alsın (imza kaşe) sponsor olarak siz gerekli belgeleri (banka hesabınızda +bakiye) sunun ve mümkünse dilekçe sonuna şu küçük notu düşün; ”seyahat tarihimiz bitmeden önce ülkemize dönerek hali hazırdaki …. okulunda ki eğitim hayatıma devam edeceğimi / …. kamu kurumunda ki görevimin başına döneceğimi taahhüt eder, bu doğrultuda gerekli olan vizenin tarafıma verilmesini rica ederim.”

   Maaş bordrosu ve kredi kartı önemli değil. Önemli olan tek şey banka hesabınızdaki +bakiye. kredi kartından çekim yaparak bu durumuda çözebilirsiniz harcamasanız bile 7 8 bin liralık bir bakiye gösterimi vizenizi aldıracaktır ki ben bugün aldım. Saygılar.

 126. Merhaba Kemal Bey size sorum şu: diyelim ki Almanya Köln şehrine gideceğim ama dönüşümü macaristan’dan yapmak istiyorum yani bir kaç ülke dolaşarak kendi turumu kendim yapacağım. Bu durumda vize alabilir miyim.

 127. Benim 3 temmuza kadar geçerli kültürel vizem var. Ancak 4 haziran-7 ağustos tarihleri arasında almanyada erasmus hibesi ile staj yapacağım. Staj yapacağım yerden herhangi bir ücret almayacağım. 3 temmuz 7 ağustos arasındaki süreç için yine kültürel vizeye mi başvurmam gerekir? Bu vize yaklaşık ne kadar zaman içinde gelir? Ve çalışma Bakanlığından ücret almayacağıma dair yazı için henüz başvuramadım. O belgeyi eklemezsem vizemin gelmesi açısından sorun olur mu? Bu konularda bana ne tavsiye edersiniz

 128. Merhaba, Çek Cumhuriyeti için vizeye başvuracağım. booking.com rezervasyonu orada geçer mi? Rezervasyonu arkadaşım yaptı, 3 kişi adına ve uçak biletlerini almalı mıyım gitmeden? Ya vize olmazsa diye alıp almama konusunda çok kararsız kalıyorum.

   • Merhaba,ben üniversitede öğrenciyim aynı zamanda büyük bir yabancı tekstil firmasında part time çalışıyorum. Belçikaya gitmek istiyorum 2020 yılına kadar geçerli pasaportum var. Belçika da akrabalarım var ancak davet yoluyla değil normal kendim gitmek istiyorum. Sizce vize alırken zorlanır mıyım? Bir de uçak biletini sizce vize aldıktan sonra mı yoksa önce mi almalıyım? (Bilet yanmasın diye) Teşekkürler

 129. Merhaba Kemal Bey,
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim de bir sorum olacaktı. Mayısın son haftası eşimle Paris-Brüksel-Amsterdam turu yapmayı planladık. Geçen sene yine kendimiz programlayarak İtalya turu yapmıştık, İtalya 3 aylık vize vermişti ve biz aynı vizeyle Kos’a da gitmiştik. Şimdilerde arkadaşlarımızdan Yunanistan’a başvuranlar hep 6 ay ve üzeri vize alıyorlar. Biz de gezmeyi seven bir çiftiz, uzun süreli vize çıkması en büyük isteğimiz. Paris’e gitmeden önce günübirlik Sakız’a gitmek için Yunanistan vizesine başvursak ve aynı vizeyle Paris’e gitsek sorun yaşar mıyız sizce? Yoksa direk Fransa konsolosluğuna mı başvurmamız daha iyi olur? Siz olsanız hangi ülkeye başvururdunuz? Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

   • Günübirlik vize ile başka ülkeye gitmeyi sormamışlar, Yunanistan’dan normal çok girişli Schengen vizesi alıp (mesela 6 ay) bu vizeyle sakız adasına günübirlik giriş çıkış yaptıktan sonra (yani pasaportlarına damga vurulacak sonuçta) bu vizeyle Paris’e gidebilir miyiz?

    Ben söyliyim gitmemeniz için bir sebep yok, sonuçta ada da olsa yunanistana resmi olarak girmiş olacaksınız.

    • Resmi olarak bu vizeyle sadece 5-6 Yunan Adası’na gidilebiliyor ve bu vize sadece 15 gün boyunca ve yine sadece çift giriş için geçerli. Başka ülkeye belki gidebilirsiniz, ama havalimanında vize tipi dolayısı ile geri çevrilme durumunuz olabilir.

 130. İyi akşamlar Kemal bey ilk sorum size shangen vizesi başvuru formunu excelle doldurup imzamı atsam herhangi bir sorun olurmu, ikinci sorum size çalışanım ama işe 29,01,2016 tarihinde başladım iş değişikliği sebebiyle ve edevletten dökümü çıkardım ve işyerindede 3 aylık maaş bordrosu aldım şimdiden teşekürler.

 131. Selam, Kemal Bey. Arkadaşımın 3 aylık Fransa Visesi var ve 30 gün kalabilir. Bu 30 gün ilk giriş yaptığı sürede nmi başlıyor, yoksa Türkiye’ye bi daha giriş-çıkış yaptığında mı başlıyor? Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler…

 132. MERHABALAR,
  BEN EYLÜL AYINDA KARDEŞİMİN DÜĞÜNÜ İÇİN ALMANYA VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNMUŞTUM (ÖĞRENCİ DEGİLİM,ÇALIŞMIYORUM) MASRAFLARI BABAM KARŞILAYACAKTI.
  AMA RED ALDIM.
  DAVETİYE GELECEK TEKRARDAN KUZENİMİN DÜĞÜNÜ İÇİN MAYISTA BAŞVURMAYI DÜŞÜNÜYORUM,TEKRARDAN AYNI EVRAKLARI TOPLAMAM GEREKİR Mİ?

 133. Merhabalar kemal bey formunuzu cok faydali buldum bir kac sorum olacak
  suan halihazirrda bir almanya davetiyem var almanyada bir isadamindan ama yabanci polisi suan davetiyeyi göndertmiyor vergi denetimi oldugu icin davetiye gönderenin is yerinde
  benimde kesin olarak 18 nisanda almanyada olmam gerekli sizin yazilarinizi gördükden sonra yunanistan veya italyaya vize almayi düsündüm schengen sorum su olacak yunanistan veya italyada 1 saat kalip sonra havalimanindan kölne gecsem hemen bir sorun yaratirmi bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.

  • Bildiğim kadarı ile bu Schengeni herkes yanlış anlıyor yada benim gibi anlıyor, diyeyim shengen vizesi aldığınız ülke ben mesela balkanlarda 15 günlük bir iş için yunanistan shengen vizesi aldım. Vize aldığınız ülkeye giriş çıkış yapıp kendi ülkenize dönüp sonra oradan Almanya yada diğer ülkelere geçiş yapmanız gerekli aksini yaparsanız yani benim Schengen vizem var Yunanistan’dan giriym almanya avrupa dolaşayım olmuyor bir yere kadar oluyor,fakat sonra sınırdan çevrilmek hoşunuza gitmeyecektir,ve bir daha ki vize alma işleriniz daha meşakatli ve zor olduğunu biliyorum ,
   shengenin amacı ben vize aldığım ülkeye gittim fakat kendi ülkeme de döneceğim güvenini sağlamaktır.

   Yani Yunanistan, İsviçre avrupa ülkelerini zıplaya zıplaya gezecem diye çıkamıyorsunuz. Köln’e gidicek arkadaş büyük ihtimal ilk uçakla geri gönderilir eğer pasaport polisi insaflı veya güven verici bulmazsa. Saygılarımla.

 134. Kemal bey merhaba ben almanya ve hollandada toplam 1 ay kalmak istiyorum
  7 ay önce sgk ise giris bildirgem var hesabimdada suan 15 bin lira para gözüküyor almanyadan bir is adamindan davetiyem cikti ama is yeri suan icin vergi kontrolunde oldugu icin yabanci polisi davetiyeyi göndermiyor Acil olarakda bu ayin 18 ine kadar almanyaya ulasmam gerek yazilarinizi okudum cok faydali buldum simdi ben söyle bir düsünce icerisindeyim italya veya yunanistana schengen alsam ilk oraya giris yapmak mecburmus orda 1 saat kalsam havalimaninda sonra ucakla kölne gecsem sorun cikarmi sizce

 135. Öncelikle detayli bilgilendirmeniz icin tesekkur ederim. 17 yasindayim elimde 5 yillik pasaportum Almanyadan akrabamin amcamin gondermis oldugu davetiye kagidi ve gidis biletim bulunmaktadir. Ogrenciyim. Aylik 5 bin tl den fazla limiti olan kredi karti araba arsa ve ev tapusu bulunmaktadir. Bu durumda vizemin cikma ihtimali nedir? Dönus biletini almam gerekli midir? Geri dönüş yaparsiniz gercekten cok memnun olurum. İlk yurt disi seyahatim olcak ve 2 ay kadar kalmak istiyorum. Bana gonderilmis olan davet kagidinda ise amcam 3 aylik davet kagidi gonderdi. Teşekkür ederim.

  • Vizenin çıkıp çıkmayacağını sadece ve sadece konsolosluk bilir. Verdiğim bilgilere göre evrakları hazırladıysanız üzerinize düşeni yapmışsınızdır. Bunun dışında bildiğimiz ve bilmediğimiz onlarca sebep var vize verip vermeyeceklerine dair ve bu başvurduğunuz dönemdeki siyasal ilişkilerden turun, sizin Facebook sayfanızdaki paylaşımlara kadar değişir. Gidiş dönüş veya ülkeden ayrılış veya başka bir Schengen veya diğer bir ülkeden ülkeye dönüş bileti şart.

 136. Merhabalar üç sorum var size
  1. Fransa vizesi için 15 gün önce aldıgım hesap ekstrem yeterli midir? Yoksa yenisini mi almalıyım? Banka yetkilisinin imza sirküleri şart mıdır?
  2. Hesap ekstresi yerine hesap cüzdanının aslını versem olur mu?
  3. Hesabıma 1 gün önceden para yatırdıgım için ekstrem işlek bir hesap degil sorun olur mu?

 137. Merhaba Kemal bey,
  Ben Temmuz ayında İtalyaya gitmek için uçak bileti, otel rezervasyonu vs. hazırladım. Benim sorum şu şekilde ilk defa vize başvurunda bulunacağız. Eşim ve ben kamu görevlisiyiz. Bankada bulunan nakit paramız eşimin hesabında ancak çok işlem yapmıyoruz bu hesapta. Şimdi evraklarımızı hazırlarken ben eşimin hesabındaki parayı gösterebilir miyim? Yoksa paranın bir kısmını kendi hesabıma mı aktarmalıyım. Ayrıca bu hesapta çok fazla hareket yok sadece 6 ay önce yatırdığımız paramız var. Sizce giriş çıkış yapmalıyım. Teşekkür ederim.

 138. Merhaba Schengen vizesi alıcamda. Randevuyu nerden alıyorum? Hangi internet sitesinden? Online randevu sistemi yoksa nereye gitmeliyim? Aitata ya mi teşekur ederim?

 139. Merhaba ben fransa vizesi için başvuru yapıcam almanyaya giriş yapıcam ve fransaya gidicem gideceğim yer fransa- almanya sınırında çünkü, sıkıntı çıkar mı ilk olarak almanyaya fransa vizesi ile giriş yapsam?

 140. Merhaba,
  Benim sorum, Amcam Esi ile birlikte her sene Turkiye’den Hollanda’ya bizi ziyarete geliyor vize alarak, bir kac gune kadar tekrar gelecekler, bu sefer bes senelik vize hakki almislar..toplam 90 gun kalma sarti varmis. Bir sene icinde toplam’da kac gun kalabilirler..
  Tesekkur ederim

  Iyi calismalar..

  • Aslında cevap verilmesi gereken soruların başında gelir. Ama neden cevaplandırılmamış inanamadım doğrusu. Gerçi bu soruyu yazan arkadaş cevabını çoktan almıştır ama ben yine yazmak istiyorum. Her verilen vize aslında 180 günde 90 gündür. Yani bir senede amcanızın kalacağı gün toplam 180 güne tekabül eder. Yani iki defa 180 günde 90 gün kalabilir. Kısaca senede 90 gün kalacak 90 gün ülkesine dönecek, bir defa daha Hollanda’ya 90 gün gidecek, 90 gün ülkesine dönecek. Yani beş sene vermenin tek avantajı habire vize başvurusu için para vermiyor olmanızdır. Ama güzel birşey. 180 günde 90 günden fazla kalındığı zaman birdaha zor Schengen vizesi alınır. Bunu da unutmayın…

 141. İlk kez Schengen vizesine başvuracağım. Daha önceden Hollanda’ya gittim fakat gri pasaportluydu. Şimdi de proje kapsamında Yunanistan’a gitmek istiyorum. Bu ayın 17’sinde Ankara’dan vizeye başvurabileceğim ve 31’inde gitmem gerekiyor. Yetişir mi sizce? Aracı mı kullanmalıyım? Direkt kendim mi başvurmalıyım?

 142. Benım çok girişli Shengen vizem var. 02.04.2016-17.06.2016 tarıhlerı arası ve 20 gün. Bunu Yunanıstan’dan aldım. 9 gun Yunanistan 3 gün Bulgarıstan ve 3 gun de italya olarak kullanabilir miyim?

 143. Kemal Bey Merhaba, 1 yil gecerli, cok girisli, Fransa konsoloslugundan alinmis turistik Schengenim var. Bu vizeyi bir defa tatil icin Fransa’ya giris cikis yaparak kullandim. Simdi ayni vizeyi kullanarak belcikaya gitmek istiyorum 3-4 gunlugune. Belcika’nin Turk vatandaslarina ilk giris cikislarinda kendi ulke schengeni kosulunu koydugunu duymustum. Bu kural hala daha gecerlimi? Yoksa hala daha gecerli olan Fransiz schengenimi kullanabilir miyim?

  Tesekkurler

 144. Merhabalar benim daha önce aldığım bir multi girişli İtalya vizem var. Bu vizeyle İtalya’ya gidip Türkiye’ye döndüm. Süresi dolmadan Fransa’ya gitmek istiyorum. Direk olarak Fransa’ya girebilir miyim? Yoksa İtalyadan girip Fransa’ya mı gitmem gerekir?

 145. Merhaba ben Hollanda vatandaşı bir Turk kizla Türkiye’de evlendim. Kendisi orada gerekli evrakları hazirlayip istek gonderdi. Ben bu durumda ne yapmalıyım ve vize cikma ihtimali ne durumdadir? Yardimci olursaniz sevinirim teşekkür ederim.

  • Gerekli evrakları toplayı vizeye başvurmanız gerekiyor. Çıkıp çıkmayacağı evraklarınızın inandırıcılığına ve konsolosluğa bağla. Kime bilemez.

   • Merhabalar Kemal Bey…
    İşsizim calısmıyorum. Ancak, babamın sigortası üzerinden maaş alıyorum emekli maaşı. Bunun belgesini sunsam vize işlemlerinde geçerli olabilme yüzdesi yüksek midir? İşsizlerde de sponsor geçerli midir? Ya da daha farklı bir yol nasıl denerim.. Şimdiden teşekkür ederim bu arada yolculuk ispanyaya..

    • Aldığınızı maaşı ve hesap bakiyenizi, kredi kartı limitlerinizi belgelemeniz gerekiyor. Belirtilen evraklardan hangilerini sağlayabildiğiniz önemli. Ne kadar az sağlıyorsanız vize almanız o kadar zor.

   • Merhabalar ben Schengen vizesi alıp İtalya’ya gittim. Fakat gümrük memuru konsolosluktan istenen evrakların hepsini orda da istedi. İlk defa tecrübe edeceğim için evraklarımı yanımda götürmem gerektiğini bilmiyordum ve inad yolcu oldum beni ülkeme geri gönderdiler. Giriş yapamadım. Tekrar vize alabilir miyim? Aldım diyelim ve eksiksiz evraklarımla gittim inad yolcu olmam tekrar ülkeye giriş yapmamı engeller mi ya da zorlaştırır mı? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

    • Böyle bir şeyi ilk defa duydum. Evrakları zaten elçiliğe sağladığınız için vize aldığınızı ve evrakları elçiliğin geri vermediğini sakin bir dille aktarmanız gerekiyordu. Görünen o ki mazeret arıyorlar ve saçma mazereti bulmuşlar. Evrakları yanınızda götürmeniz gerekmiyordu. En iyi tüm evrakların telefonla fotoğrafını çekmek. Yeniden başvurabilirsiniz, ama vizeniz multi ise ve iptal edilmemişse geçerli vizeniz varken vizeye zaten başvuramazsınız. Yoksa elbette yeniden başvurabilirsiniz.

 146. Kemal Bey ben ilk defa yurtdisina tatil amacli gidecegim. Vize islemlerimi kendim yaparsam kac gun surer? Araciyla mi yaptirsam iyi olur? Bana bu konuda cevap verirseniz sevinirim.

  • İlk defa Schengen’e başvuruyorsanız aracı kurum kullansanız dahi elçiliğe çağırırlar. Evrakları düzgün hazırlarsanız kendiniz de başvurabilirsiniz.

 147. Merhaba 03 – 17 Eylül 2016 tarihleri arasında Almanya’ya gideceğim. Orada halam ikamet etmekte.Bana davetiye gönderecekler, pasaport, vize ve uçak bileti gibi masrafları kendim karşılayacağım.Bekarım ve sigortalı olarak çalışıyorum. Babamı referans göstereceğim. Dün bankaya giderek hesap açtırdım. Vize başvurusunda göstermem gereken bir hesap cetvelim olması gerektiğini öğrendim. Benim sorum şu şimdi o tarihe kadar hesap hareketliliğini sağlayacağım ama toplu olarak parayı vize başvurusundan birkaç gün önce yatıracağım bu sorun teşkil eder mi? Referans olarak babamı göstereceğimi söylemiştim babam kamu personeli, 4 katlı evimiz ve bir aracımız var gelirimiz iyi. Bana davet gönderecek halamların da Almanya’da fabrikaları, evi ve arabaları var. Bu koşullarda vize alma oranım yüksek midir değil midir ?

  Konuyla ilgi bilgi vermenizi rica ederim.

  • Tuba Hanım şahsi fikrim akrabanızı hiç karıştırmayın. Çünkü Almanya hem zor vize veriyor. Hem de akraba varsa Türklere tamam bu kesin kaçar gözüyle bakıyorlar.Turist vizesine başvursanız daha iyi olur. yoksa halanızdan da bir ton evrak istiyorlar. Düzenli bir işiniz varsa zaten vize vermemeleri için bir neden yok. Zaten amaç ben sizin ülkenizde kalmayacağım, maddi durumum iyi havası vermek diye düşünüyorum. Ben de İtalya vizesine başvurdum ilk vizem olması rağmen 3 aylık çok girişli verdiler. Hesabımda para yoktu arkadastan ödünç aldım bankadan hesap dökümünü alıp parayı iade ettim hiçbir sıkıntı olmadı. vize işlemlerinde hesap hareketlerinizi istiyorlar ya maaş hesabınızın yattığı bankadan almanızı öneririm. Çünkü bir arkadasım başka bir hesap dökümünü verdi. Konsolosluktan arayıp maaş hesabının dökümünü istediler. İstenilen evrakları özen göstererek hazırlarsanız hiçbir sıkıntı olmaz bence iyi tatiller.

   • Zafer bey merhaba parayı hemen arkadasınıza gerı gondermenız suphe yaratmaz mı acaba ?Dökümden belli olmıyor mu hesabı paranıza çok önceden mı yatırdınız randevudan?

 148. Selam. Ben 23-25 Temmuz arası Fransa bisiklet turunu izlemek üzere Fransa’ya gitmeyi düşünüyorum. Daha önce mevcut pasaportumla Bulgaristan’a gitmiştim. Konsolosluğa başvurumu acente olmadan da yapabilir miyim. Bu seyahatin sorunsuz olması için tavsiyeleriniz var mıdır?

 149. Merhaba, ben 2006 yılında Almanya’da hapis cezam vardı. 2 yıl cezamdan sonra 1.5.2008 de Türkiye’ye geldim. Fakat cezam bitmemişti. Selbststeller aldım. Yani bikac haftalığına cıkıp sonra yatacağim uzun dönem ceza evine teslim olmam gerekiyordu. Daha 2 sene 11 ay yatmam gereken cezam var. 8 senedir Türkiyede’yim ve tekrar dönmek istiyorum. Evlendim ve bir cocugum var Türkiye’de hicbir vukaatim yok ve ailem Almanya’da halen yaşıyor. Benim de dönmeden önce sınırsız oturumum vardı bu durumda vize işlemleri nasıl olucak ne gibi bir yol izlenmeli?

 150. Merhabalar,
  Ben yazın Belçika için turist vizesi almistim. Simdi yine Belcikaya okul arastirmak icin gitmem gerek ve yeniden turist vizesi alma hakkım olur mu?
  Cevaplarsanız sevinirim. İyi günler.

 151. Ben Almanya’da iltica yaptim, ancak ilticam reddedildi. Şimdi Alman konsoloslugundan vize alabilir miyim? Tesekkurler.

  • Almanya’dan başvurma çıkar zaten karşına red alırsın. Başka ülke vizesi dene, iltican kabul olmadığı zaman kendiniz mi döndünüz Türkiye’ye?

 152. Kemal Bey Merhaba. Dayim belcika Antwerp’de yasiyor ve tatil amacli yanina gitmek istiyorum. Pasaport islemlerimi hallettim. Dayim da vize davetiyesi gonderecek bana. Ben de İstanbul Beyoglu konsolosluguna vize icin basvuru yapicam. Fakat vize basvurusu yaparken ucak biletini almis olmam gerekiyormus ve gidis donus tarihlerimin belirli olmasi, ancak vize cikacak ya da cikmayacak diye bir bilgim olmadigi icin ve hangi tarihlerde olur onu da bilmiyorum ucak biletini o yuzden alamam ki. Bu konuyu anlamıs degilim. Beni aydinlatabilir misinz?

  • Uçak bileti almanız gerekiyor. Aldığınızda tarihini değiştirebileceğinz, flexible bilet alabilirseniz tarihi değiiştirebilirsiniz. Acenteler üzerinden rezervasyon yaptırmanız da mümkün. Vize çıkmazsa rezervasyonu iptal edersiniz.

 153. Yunan konsolosluğundan 3 haftalık vize aldım, Martın 6 sına kadar schengen vizem var.Tek girişli, fakat benim diğer ülkelere de seyehatim olacak.Süre yeterli değil Almanya ya da gitmem gerekiyordu.Şu an tek girişli vizemi kullanmadım .Bu hafta Almanya ya vize başvurusu yapacağım.İki schengen vizesi pasaportta olması sorun mudur.Alman konsolosluğu bana Yunan vizesi var iken yine de vize verir mi ,

 154. Kemal Bey Merhaba,

  Benim iki sorum olacak. Birincisi uçak rezervasyonu ile satın alma arasında vize çıkma konusunda farklılık oluşabilir mi? İkincisi Almanya için başvuracağım ama sonra Paris akabinde Amsterdam’a geçeceğim bunu vizeye başvururken otel rezervasyonlarıyla ve dönüş uçağımın Amsterdam’dan olduğunu belirteyim mi? Yoksa sadece Almanya’da kalacakmışım gibi mi yapayım uçak ve otel rezervasyonlarını? (Sonra iptal etmek kaydıyla) Eğer ilkini tercih edersem bu üç şehir arasındaki uçak biletlerini ibraz etmem gerekir mi? Yoksa neyle ulaşımı sağlayacağıma (tren-uçak) daha sonra karar vereceğim için henüz biletleri almadım desem sıkıntı yaşar mıyım? Bu arada eski pasaportumda iki tane schengen bir tane Amerika vizesi mevcut yeni pasaportumda ise Singapur ve Tayland giriş çıkış mühürleri mevcut ayrıca sahip olduğum işyerinin ve şahsi banka hesaplarımda hatrı sayılır mevduat göstereceğim. Teşekkür ederim.

 155. Selam ben Mustafa Marmaris’ten. Benim daha önce kafeteryam vardı. işletme sahıbıydım bundan 1 ay önceıne kadar ve kafeteryayı sattım suan hiçbirşeyım bulunmamakta paramdan baska ve babamın teknesı var ve bizim 10 yıla aşkın bı müşterımız vardı ve kendisi rahmetli oldu ve oğlu benı İskocya’ya davet edıyor. Ucak biletımı 2 Nisan’a aldı kendisi ve vize almak istiyorum sadece 1 haftalık için ne yapmam gerekiyor? Şu an calışmıorum ve Bagkurumu da ıptal ettım daha önce vergi mukellefıydım hepsını ıptal etmıstım ve su an babamın teknesınde kendımi çalısıor göstersem ve yapmam gerekir? Vize almam için yardım ederseniz çok teşekkürler.

 156. Merhaba, öncelikle çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Anı Tur şirketiyle bu sene İtalya turu düşünüyoruz. Eşim pasaportunu yeniledi, ben ilk kez aldım. Vizenin daha kolay çıkması için daha önceden vizesiz birkaç ülkeye gidip gelmek yani pasaporttaki hareketler olumlu etki yaratıyor diye duydum. Bu konuda bilginiz var mı acaba?

 157. Konsolosluga evrakları eksiksiz verdim ve beni aradılar dil var mı dediler. Ben de yok dedim. Kaç günlüne gideceksin dedi, 1 hafta dedim. Nereye gitcen dedi, Hollanda kafama göre gezcem dedim. Akraban falan var mı dedi? Ben de var dedim teyzem var ama konusmuyoz dedim. En son iyi hadi bakalım dedi kapattı. Sizce vize cıkar mı Kemal Ağabey?

  • Bilemem ki, sonucu hep birlikte görücez ama kafama göre takılacağım dememen gerekirdi. Planını programını net yapmış olmanı, ona göre otel rezervasyonlarını görmek isterler. Akrabam yok demek daha iyi fikir. Zaten görüşmüyeceksen ve yanında kalmayacaksan söylemene de gerek yok.

 158. Merhaba benim vizem benim vizem 75 günlük. Asıl kalacağım ülkede öncelikle gelip 18 gün kaldım. Şimdi tekrar aynı ülkeye giriş yapıp 3-4 gün kaldıktan sonra 7-8 günlüğüne başka ülkeye gidebilir miyim ?

 159. Merhaba Kemal Bey,
  Almanya’ya halamın oğlunun düğününe gitmek istiyorum fakat 2 yıla yakın sistemde işsiz görünüyorum herhangi bir okulda okumuyorum. Bana Almanya’dan hem düğün için davetiye hem de orada masraflarımın karşılanacağına dair gerekli evraklar ulaşacak. Ayrıca şahsi hesabımda tatmin edici meblağ (20.000$) bulunmaktadır. Pasaportum 10 yıllık 2 kez de Irak girişim var. Bu giriş benim için avantaj mı yoksa dezavantaj mı? Giriş yaptığım tarihlerde oradan sık sık IŞİD haberleri geliyordu. Son olarak konsolosluğa Almanya’dan döndükten sonra iş başı yapacağıma dair bir belge verirsem vize alma şansım ne olabilir ? Sizin bilgi, tecrübe ve tavsiyelerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkürlerimi bildirmek isterim.

 160. Merhabalar, size Almanya Vize Başvuru Formu ile ilgili birkaç sorum olacaktı.
  Babam-Annem (Babam İşçi Emeklisi), eşim ve ben (Özel bir şirkette çalışıyorum), yeğenimin düğünü için Almanya’ya gideceğiz. Annem ve babama kardeşim, eşim ve bana kuzenim davetiye gönderdi.
  Sorularım başvuru formundaki; 22,24 ve 25. maddeleri nasıl dolduracağım, 29. maddede giriş ve çıkışı davetiyedeki tarihleri yazmam yeterli mi ( davetiyede belirtilen günden önce dönme olasılığımız var), 33. maddede masrafların karşılanması konusu, konaklama ve uçak biletimi davet edenler karşılıyor. Diğer masrafları biz karşılayacağız hangi seçenekleri işaretlemem gerekiyor. Ayrıca Uçak biletini, vizemiz çıkınca almayı düşünüyoruz, bir sıkıntı olur mu? Teşekkür eder, hayırlı günler dilerim.

  • Burada size verilen yanıtlar ya da benzer konuların altına yazılan yorumlar kişilerin kendi deneyimleridir. Dolayısıyla buradan alacağınız yanıtlara göre izleyeceğiniz yöntem konsolosluk uygulamaları ile bire bir örtüşmeyebilir. Sorduğunuz sorular oldukça detaylı. Kişisel tavsiyem uçak biletinizi almadan başvuru yapmamanız. Gidiş-dönüş uçak bileti önemli bir belge.

 161. Kemal Bey Merhabalar. Polonya’dan dil okulu için Schengen vizesi aldım vizem tek giriş ve 45 günlük. Ben bu vizeyle Polonya’ya giriş yaptıktan sonra diğer Schengen ülkerine geçiş yapabilir miyim? Lehçe dil kurs için gideceğim; eğer ısınamazsam Polonya’ya diğer Schengen ülkelerini de gezmeyi düşünüyorum. Kursu yarıda bırakıp. Böyle bir şey mümkün olur mu acaba?Giriş ve çıkış ülkem Polonya olucak. Saygılarımla

 162. Merhabalar benım Yunan konsoloslugundan aldıgım 10 gunluk tek gırıslı vızem var. Ben bu vızeyle once Selanık oradan İtalya oradan da Lıtvanya’ya gıdıp ya tekrar Selanık İstanbul ya da Lıtvanya’dan dırekt İstanbul’a donmek ıstıyorum. Bu tek gırıslı vızeyle bu sekılde gıdıp gelebılır mıyım acaba? Aydınlatırsanız sevınırım.

 163. Merhaba, bir konuda yardıma ihtiyacım var. Sadece sırtçantamla yurtdışına cıkmak istiyorum. Valize gerek yok fakat sırt cantama neler koyabilirim/ neler koymamalıyım? Bu konuda yardıma ihtiyacım var aslında hepimiz de bu konuda bilgi edinebilirsek faydalı olur. Saygılarımla.

 164. Merhaba, ben uçak biletini aldım. Vize son bitiş gününde mesela uçak rötar yaptı diyelim öbürkü güne ertelendi veya ne bilim o zaman vizem ne olacak?

 165. Merhabalar, oncelikle yaziniz icin cok tesekkur ederim. Ögrenmek istediğim ben evli ve ogrenciyim. Fakat calismadigimdan dolayi kocam bana sponsor olacak. Birlikte cikicağız yurtdisina. Yukarida arkadasin babasinin sponsor olamaz diye yazdiniz. Peki kocam ola bilir mi? Cevabiniz icin tesekkurler.

  • Evet olabilir. Masrafları bana aittir diye bir yazı yazması yeterli. Bir de üzerinize mal varlığı tapu vs olursa çok daha kolay olur.

 166. Avusturya vizesi için başvuracağım ama giriş ülkesi olarak mecburen Almanya ya da İsviçre olarak yapacağım. Bu bir sorun oluşturur mu havalimanında bilgilendirirseniz sevinirim.

 167. Merhaba ben Ocak ayının sonunda İtalya’ya gideceğim vize için ne kadar süre önce başvuru yapmam gerekiyor? Yaklaşık olarak 1 hafta kalacağım.

 168. Kemal Bey, oncelikle yaziniz icin cok tesekkurler cok faydali oldu. Benim de birkac sorum var.

  Yaklasik 2 yildir İtalyan kiz arkadasimla Turkiye’de birlikte calisiyoruz. Şirketimiz calisma ve oturma izinlerini alip kiz arkadasimin benimle calsmasini sagliyor.

  Yilbasindan sonra italyaya gitmeyi dusunuyorum. pasaportu cikarttim ama vize islemleri icin davetiye gondertsem daha iyi olur mu? Uoksa kuruma basvurup onlarin hotel rezervasyonu yapmasi mi iyi olur? Sonucta 15 gunlugune gidicem ve kiz arkadasimin evinde kalacagim. Bir de saglik sigortasi ne kalacaginiz güne gore mi hesaplaniyor?
  Tesekkur ederim.

 169. Merhaba Kemal Bey. Benim size bir sorum olucakti. Ben calishmadigimdan dolayi vize almak icin sponsorum babam olucak. Ogrenmek istedigim acaba babamın da mi banka hesabinda para olmali yolsa benim mi? Ben kocamla birlikde yurtdisina cikicam. Sponsorun babam olmasi dogru mu? Cevabiniz icin onceden size cok tesekkur ederim.

 170. Merhabalar Kemal Bey. Aile ziyareti için Avusturya’ya gitmek üzere işlemleri yaptım. Her şey tamam ama eksik evrak olarak (madde 30) Avusturya’dan başka bir kişiden yeterli teminatlı elektronik davetiye istemişler. Gönderen kişinin maddi durumu yeterli olmasına rağmen neden tekrar farklı bir davetiye isterler. 14 gün içinde bunu halledip tekrar sunmak gerekiyormuş. Tavsiye edeceğiniz şeyler varsa öğrenebilir miyim 🙁 Yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim şimdi böyle küçük bir sebepten eksik evrak dendi. Şimdiden teşekkürler.

 171. İyi günler Kemal Bey,
  Daha once 4 kez ogrencilerimle konferansa katilmak amaciyla Schengen vizesi aldim. bunlardan ikisi Almanya icindi. Bu yaz esim ve cocugumla gezi amacli gidecegiz. Tapu,arac ruhsati, bankada hesap ve bordromuz mevcut. Davetiye almamiz sart mi? Vize verilme ihtimali sizce ne kadar? Ayrica artan ucak biletleriyuzunden vize cikmadan bilet almamizi tavsiye eder misiniz?
  Tesekkurler.

  • Standart evrakların hepsini sağlamanız gerekiyor. Buna uçak bileti ve otel rezervasyonları dahil. Davetiye almanız şart değil, eğer belgeleriniz yeterli ise.

 172. Peki durumu kendi açınızdan değerlendirebilir misiniz? Paylaştığım bilgiler doğrultusunda ret büyük bir ihtimal midir size göre?

 173. Merhaba öncelikle, turistik amaçlı italyan vizesi almak istiyorum yaklaşık 10-15 gün kadar. Fakat kafamda soru işaretleri var.
  1) Şu an elimde 1000 euro param var. Fakat geçen sene günlük sigortalı çalışmak dışında hiç çalışmadım ve şu anda çalışmıyorum.
  2) Ağustosta açıköğretim lisesi mezunu oldum şu an okumuyorum.
  3) 1 senelik banka hesabım var ama para yatırmadım son 3 aydır.
  4) Hotel rezervasyonuyla davetiye alacağım, hotel bana davetiye yollayacak.
  5) Aralık’ta 21 yaşıma gireceğim. İstanbul Fatih doğumluyum. Kütük baba tarafı Ordu’da, askerliğimi yapmadım 2017 Aralık’a kadar erteli ve tipim düzgün yakışıklıyım.
  6) Ve bir kız arkadaşım var ama davetiye yok bunu mülakatta söylemeli miyim yoksa sadece turistik gidiyorum mu demeliyim?
  7) Bu yaz Ukrayna’ya gittim ve yakışık 12-13 gün içinde ülkeme sorunsuz geri döndüm ama Schengen hiç almadım yada başka ülkeye gitmedim. Bunun yardımı olur mu?
  8) Üstüme mal varlığı yok fakat taahhutlu Avea ve TTnet internet faturaları var.
  9) Bir de Paris saldırısı vize almayı zorlaştırdı mı lütfen bunun da cevabını rica ediyorum…
  Sizce vize başvurum ret mi yer onaylanır mı ? Lütfen cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden çok sağolun. 🙂

  • Öncelikle diğer yorumları ve verdiğim cevapları okuyabilirsin. Buna göre fikir edinebilirsin. Burada kişiselleştirilmiş bit yaklaşımla bilgi vermem mümkün değil. Evraklar ve durum nettir. Bunu karşılayan durumun varsa vize alma ihtimalin yüksek, belgeler ve durum zayıfsa Schengen vizesi alma ihtimalin zorlaşır ve bu bilgiler herkes için geçerli. Ben durumunuza göre vize alıp alamayacağınızı belirleyecek biri değilim. Bilgileri yukarıdaki yazımda detaylıca paylaştım. Başvurunun ret olup olmaması ancak başvurmana ve oradaki memurlara bağlı. Ben bir tahminde bulunmamam maalesef.

   • Peki durumu kendi açınızdan değerlendirebilir misiniz? Paylaştığım bilgiler doğrultusunda ret büyük bir ihtimal midir size göre?

   • Kemal Bey benim sorum su: Ben Hollanda’ya 4 defa aile ve arkadas ziyareti davetiyesiyle basvuru yaptim. Hepsinde vizeyi aldim, bu kez davetiyesiz turist vizesi basvurusu yapicam. Acenta degil kendim kisisel, booking.com dan hotel rezervasyonu yaptim. Ucak bileti rezervasyonum da var, 3000 lira gelir maas bandrosu var, oturdugum ev kira kontratim var ve daha once aldigim 4 vizenin fotokopisi de var. Sirketin antetli kagidi vs hepsini hazirladim. Ve kendim de orda neler yapicagimi gosteren bir belge hazirladim (gezicegim muzeler pazarlar vs.) inandirici midir? Ve davetiyesiz, kisisel, acentasiz ilk vize basvurum, 4 tane davetiyeli pozitif vizeden sonra sizce cevap ne olur?

    • Bu sorulara cevabım hep aynı: İstenen evraklar bellidir, bunu sağlayıp içeri verirsiniz. Bunların inandırıcı mıdır değil midir olması cümlesi hatalı. Evraklar sahte değilse yeterlidir, ama bu vizeyi alacağınız anlamına gelmez. Vize vermediklerinde de evraklarınızın inandırıcılığı yok gibi bir düşünceleri de olmayabilir. Cevabın ne olacağını onlar size bildirir, benim tahmin yürütme durumum yok maalesef.

 174. Merhaba Kemal Bey, ben Ukrayna’da yaşıyorum su an 3 ay turist olarak kalma hakkım var. Pasaportum 10 yillik kız arkadaşım Isviçre uyruklu İsvicre vatandasi. Benim Türkiye’de 2 yıl hapis cezam var. Kız arkadaşım Ukrayna’ya benim icin davet gönderebilir mi? Saygilarimla.

 175. Kemal Bey ben tüm evraklarım hazır. Davetiyem de var ama tek sorunum sigortalı degilim. Şu an her masrafı karsı taraf karşılayacak. Sizce ret alma olasılığım yüksek mi?

 176. İyi günler Kemal Bey ben üniversite öğrencisiyim önümüzdeki ay Almanya’ya gezmek amaçlı gitmeyi planladım. İşlemleri başlatmadan önce aklımda ki bir kaç soruyu sormak istiyorum.

  Abim davetiye yollayacak o şekilde gidecem . Durumu gayet iyi maaş geliri yüksek, evi var bu bir artı mıdır? 1 sene önce de Almanya’da üniversite okudum 5 ay orda bulundum bunun bir avantajı olur mu? Henüz öğrenci olduğum için bir gelirim yok abim tüm masrafları karşılayacak bu sorun mu acaba ya da illa ki bankaya para mı yatırmam lazım ?

  Tüm masrafları abim karşılayacağı için benim gene de sağlık sigortası yapmam şart mı ? 3 aylık için 1 yıllık pasaport yeterli mi? Davetiye karşıdan gelecek burda da gene konsolosluğa para yatırmam gerekecek mi ? Abimin davetiye göndermesi yeterli mi durumu iyi yoksa illa ki bu öğrenci Halimle tapu arsa araba para göstermem gerekli mi? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. Saygılar.

  • Davet gönderenin durumu ne kadar iyiyse o kadar iyi, ama sadece bu kritere değil abinle ilgili tüm kayıtlara bakıyorlardır. Sağlık sigortası şart. 10 yıllık pasaport çıkartmanı öneririm. Vize ücreti ödemek zorundasın. Tüm evrakları hazırlamak zorundasın ve ek olarak davetiyeyi de evraklara eklemen gerekiyor.

 177. Merhaba Kemal Bey.
  Size bir sorum olacak, bundan iki ay önce abim sevgilimi dugunune davet etti ve butun masraflari abimin karsiliycani yazdik sevgilimin hic bir sigortasi evi maasi vs yok ve biz cikmiycandan cok emindik, ama vize cikti abimin geliri baya bi yuksek ve 2 evi var belki onla alakali olabilir bilmiyorum.. Neyse sevgilim buraya geldiginde ben hamile kaldim ve onun vizesi bitince geri ikimiz beraber turkiyeye dönduk ve orda evlilik yaptik esim orda kaldi ve ben geri isvece döndum. Simdi tekrar esimin buraya turist olarak gelmesini istiyorum ve davet eden kisi ben olcam cunki hamileyim ve 1-2 ay esimle beraber olmak istiyorum ama masraflari karsilayan kisi gene abim olcak. Ilk kez vizesini almisti simdi alma ihtimali dahami dusuk cunki ben esiyim ve hamileyim bu yuzden gelirde gitmez diye korkarlarmi? ama abim davet ederken de belirtmistik, kucuk kardesim davet ettigim kisinin sevgilisi diye, öyle bi korkulari olsaydi ozaman da vermeye bilirlerdi. ve esim vizesi bitmeden geri döndugu icin yeni basvurumuzda bu bir avantaj olabilir mi? Cunku eger kalacak olsaydi o zaman da kalabilirdi.

 178. Merhaba Kemal Bey, benim sorum su ben Belçika için vize başvurusunda bulundum bütün evraklarımı teslim ettim daha sonra mülakata çağrıldım mülakatta görevli bana çalışıp çalışmadığımı sordu. Êvet dedim çalışıyorum dedim ancak mülakat tarihinden sonra ben işyerimden ayrıldım ve şu an başka bir yerde işe girdim. Lakin bu sefer benden ek evrak talebinde bulunuldu bu evraklar arasında işyeri seyahat izin belgesi ve güncel sigorta hizmet dökümü var. Nasıl bir işlem yapmam lazım? Yeni çalışmaya başladığım işyerinden seyahat için izin belgesi alsam sıkıntı olur mu y ada ne olucak bilmiyorum yardımcı olur musunuz. Bir de ben davetiye üzerine gidiyorum. Bir de abimin güncel son 3 aylık gelir belgesini istediler oysa ben bunların hepsini önceden vermiştim.

  • Güncel olmadığı için abinin 3 aylık gelir belgesini istemişlerdir. Şu an çalıştığın iş yerinden gerekli tüm Schengen evraklarını tamamla ve gönder.

 179. Merhaba Kemal Bey. Ben Alman vatandasi bir bayanla evlilik icin tum evraklarimi hazirladim. Almanya’dan bana yolladigi davetiye ile normal bir randevu alamadim. Turist vizesi basvurusu yaptim. Geri iade edildi. Geri döneceğim garantisini görmemişler. Ayni islem ile geri basvuru yapabilir miyim? Ne gerekli ikna olmalari icin. Tesekkūrler.

 180. Merhaba kemal Bey. Size bir sorum olacak. Sanirim Rusya Turk vatandaslarindan vize istemiyor ve giris kapisinda pasaporta muhur vuruluyor. Peki ben once Rusya’ya gitsem ordan herhangi bir Avrupa ülkesine gecebilir miyim? Iyi gunler diliyorum.

 181. Kemal Bey Merhaba;
  1 Aralık’ta Lyon tatilimiz var ancak vizemiz Yunanistan vizesi olduğu için problem yaşar mıyız sizce? Vizem 1 yıllık Temmuz ayında Paris seyahatim olmuştu, yaşanan bu son olaylardan sonra girişte problem yaşatırlar mı sizce?
  Teşekkürler.

 182. Kemal Bey Merhaba,
  Ben öğrenciyim 3 günlük bir Noel tatili için Hollanda vizesi başvurusunda bulunacağım. Uçak biletlerim, sponsor olacak kişinin (babamın) gönderdiği bütün belgeler tam. Fransa’da yaşanan terör olayı benim için vize çıkmasına engel olur mu? Bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

 183. Merhaba Kemal Bey, ben 11/11/2015 tarihinde Yunanistan konsolosluğuna başvuru yaptım. ve bugün pasaportumu almaya gittim. Ret vermişler. Sebebi de amaçlanan kalış amacı ve koşulları gerekçe ile ilgili gönderilen bilgiler güvenilir değildi yazıyordu. Allahım kafayı yiyeceğim ilk vize başvurumu Hollanda için yapmıştım ret yedim sonra 6 ay sonra Yunan konsolosluğuna tekrar başvuru yaptım yine aynı gerekçeyle ret verdiler bir sene içinde üçüncü ret yedim ve bugün aldığım retle pasaportumda 3 red var. Ha bir de 8/10/2015’te 1 günlük Samos’a vize almıştım ona güvenerek 2 gün önce başvuru yapmıştım. Acaba neden ret almış olabilirim. “the information submitted regarding the justification for the purpose and conditions of the intended stay was not reliable” yazıyo gerekçesi buymuş.

  • Hazırladığın evraklar, eğer mülakat benzeri bir şey yaptılarsa o anda verdiğin izlenim, banka hesapları, iş durumu yeterli değil demek anlamına geliyor. Sağlıklı ve ciddi evrak hazırlamadıktan sonra red yeme ihtimalin çok yüksek.

   • Ama öyle bir şey olamaz. Çünkü ben esnafım kendi işyerimin evraklarını gösterdim. Bunlar bildiğin saçmalıyolar. Sadece konsolosluğa para girsin istiyorlar sanırım. Sağlıklı ve ciddi evrak hazırladım fakat her şey boş sanırım. Dilekçemde turist olarak gitmek istediğimi belirtmeme rağmen saçma bir şekilde ret verdiler. Uçak biletini rezerve etmiştim satın almamıştım ve konaklama için rezerve yapmıştım yardımcı olursanız sevinirim.

 184. Kemal Bey,
  Umarım sorularıma sizden yanıt bulabilirim. Yukardakileri okudum. Artık başınız ağrımış olabilir ama ne yapayım IDATA çok saygısız ve umarsız.

  1-Ben kendim başvuru yapmak istiyorum. Shengen vizesi için Idata’dan randevu aldım. 1 ay sonraya verdiler. Randevu günü Idata’ya mı gideceğim, doğrudan konsolosluğa mı ? Ve bu randevu tarihi evrakları teslim etmek için mi sadece?
  2- Ben 12 yıllık iş hayatını bıraktım ve ikinci üniversitemi okuyorum. Yani yaşım 35 yaş üstü ama sonuç olarak öğrenciyim. Ve farklı şehirde bir özel yurtta kalıyorum. İlk defa yurtdışına, İtalya’ya gitmek istiyorum 15 gün yılbaşı karşılama için. Pasaportumu çıkarttım. Turistik amaçlı gideceğim ama çalışmadığım için olumsuz düşünebilirler mi? Bu yüzden öğrenci belgemi ve yurtta kalıyorum belgemi geri döneceğime dair koymalı mıyım?
  3- Bankada benim yeterli param var. Ama çalışmadığım için sponsor emekli babamı göstereceğim ve konaklama için İtalya’da iş için yaşayan bir arkadaşım var. Davetiye mektubu ve oturma belgesi istesem daha mı güven vericidir? Yoksa kendim otel ve uçak rezervasyonu mu yapsam? Ama onda kalacağım.

  • Çok detaylı sorular olmuş bunlar. Randevu tarihinizde ilgili firmaya gideceksiniz, konsolosluğa değil. Hala öğrenci olmanız bir avantaj. Banka ve babanızın evraklarını ekleyin. Yapabiliyorsanız oradaki arkadaşınız davetiye göndersin. Sizin masraflarınızı karşılayacağına dair o da işe yarar.

 185. Merhaba kemal bey. Önümüzdeki yaz eşim ve 4 yaşındaki çocuğum ile almanyaya gitmek istiyoruz. 40 gün kadar kalmayı planlıyorum. Kadrolu olarak öğretmenim. 7. Yilimi çalışıyorum. Eşim çalışmıyor. Almanyada akrabalarim var . daha önce yurt dışına çıkmadim. Simdiden uçak biletlerimizi gidiş dönüş olarak aldım. Hesabimda 15000 lira gibi bir meblag olacak vize başvurusu yaptığımda. Uzerime kayıtlı sadece arabam var. Akrabalar da kalacağım için onlar istek yapacaklar. Herhangi bir aracı kurumdan vize için faydalanmak istemiyorum. Belirttiğiniz belgeleri de 5. Ayın 15 i itibari ile randevu isteyerek bizzat konsolosluğa ibraz etmek istiyorum ki gidiş donus biletlerim 7. Ayın 3 u gidiş 8. Ayın 13 u geliş şeklindedir. Hiç bir şeyi eksik yapmak istemiyorum. Sizce durumumda vize çıkmama ihtimali nedir. Tesekkur ederim

  • Bize başvurusu için evraklarınızı yukarıdaki yazımda belirttiğim gibi hazırladıktan sonra Almanya vizesi için yetkilendirilmiş kuruma veriyorsunuz. Ben ne durumda olursanız olun vizenin çıkıp çıkmayacağı konusunda fikir belirtebilecek bir mecii değilim. Mükemmel evrak verseniz dahi bilmediğimiz sebeplerden dolayı vizeniz ret edilebilir. Eksik bir şey yapmak istemiyorsanız yukarıdaki yazıyı detaylıca okuyun, hala şüpheleriniz varsa diğer bloggerlerin tavsiyelerine kulak verin. Ya da profesyonel bir vize firmasından danışmanlık alın derim.

 186. Slm kemal bey ben 90 gün çok giriş çıkışlı almanya 1 yıllık vizesi aldım bu süreç zarfında cek cumhuriyetinde bir işyeri potansiyeline sahip olup bir firma kurdum ancak çalışma izni alıp cek cumhuriyetinde faaliyet gösterdim ve ikamet etmeye başladım ve bunların hepsini belgeledim gelip görünki ben cek cumhuriyetinden vize almaya muracatimda bana tekrar türkiyeye dönüp yeni başvuru prosedürü uyguladılar ancak onuda yaptım Fakat 90 gün içerisinde neticelenmesi gereken vize 89.gününde mülakata çağrılmış ve akabinde ısrarla sormaya ragmen git biz sana haber veririz ve bir tarih vermemeleri 120 olmasına rağmen acaba olumlu yada olumsuz sizin tahminlerinize göre nekadar bekletilirim yada nasıl bir yol izlemeliyim Teşekkürler.

 187. Kemal Bey merhaba,
  Kasım ayında eşim ile birlikte balayı için Belçika ve Hollanda’ya gideceğiz. Belçika’da 3 gün Hollanda’da ise 4 gün kalacağız ve girişi Belçika’dan yapacağız. İnternetten okuduğum kadarıyla Belçika ilk girişte kendi vizesini istiyormuş. Fakat vizeyi kurallar gereği Hollanda’dan alıyoruz.
  Açıkçası geri çevrilme ihtimalimizi düşünerek tedirgin olmaya başladım. Pasaport kontrolünde bize mutlaka soracaklardır.
  Nerede kaç gün kalacağımızı söylediğimizde ve balayı için geldiğimizi açıkladığımızda bu onlar için tatmin edici bir neden olur mu? Şimdiden çok teşekkür ederim…

  • Merhaba, Schengen vize rejiminde en uzun kalacağınız ülkeden vize almış olmanız kabul edilebilir bir gerekçe. Belçika’ya girişte Hollanda’da kalacağınız otel rezervasyonlarını gösterirseniz sorun yaşamazsınız.

 188. Merhaba arkadaşlar;
  Ben geçen sene Kasım ayında fransa için vize başvurusunda bulundum. O zamanlar çalışmıyordum ve ailemde bana sponsor olacak kimse yoktu. Bundan dolayı bir arkadaşım bana sponsor oldu masraflarımı karşılayacak diye. O zaman öğrenciydim. Tabi sonuç red oldu. Nedeni ise ; öngörülen tarih aralığı içinde schengen üye ülke topraklarını terkedeceğime dair yeterli irade gösteremeyişimdir. Ben tekrar fransaya gitmek istiyorum. Şu an kadrolu memurum. Acaba sonuç nasıl olur?
  Bilgilerinizi aktarabilir misiniz?
  Teşekkürler…

 189. Merhabalar Kemal Bey,

  Benim hali hazirda Amerika ogrenci vizem var ve 2017 yilina kadar gecerli ama Aralik 2014’te Turkiye’ye geri dondum ve mezun oldugum icin artik ogrenci degilim ve simdi Turkiye’de calismaya baslayacagim. İsyerimle birlikte Almanya ya gidecegim ve Schengen vizesi almak icin fazla zamanim kalmadi ve turist vizesi almam gerektigi soylendi. Bir an once basvuruda bulunmam gerekiyor Lakin ilk defa alacagim icin neler yapacagimi tam olarak bilemiyorum . ilk defa gidecegim icin ve az zamanim oldugu icin bana zamanimi verimli kullanabilmem icin gerekli olmasi gereken seyleri soyleyebilirseniz cok sevinirim .
  Tesekkurler.

  • Hande Almanya’nın istediği belgeleri kontrol et. Birçoğu işyerinin hazırlaması gereken evraklar zaten. Bir de zamanın az olduğunu belirten bir dilekçe ekleyebilirsin başvuruna. Başka yapabileceğin bir şey yok. Amerika öğrenci vizenin bu konuyla hiçbir ilgisi ve bağlantısı yok.

 190. Merhaba Kemal Bey. Ben İtalya’dan toplamda 4 kez Schengen vizesi aldım ve en son dördüncü başvurumda 1 yıllık Schengen vizesi vermişlerdi ve süresi dolmak üzere iki defa giriş çıkış yapmıştım. Tekrar başvuru yaptığımda acaba 2 veya 3 yıllık verirler mi siz kaçıncı başvurunuzda 3 yıllık Schengen vize vermişlerdi bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum. İyi günler.

  • Bir dilekçe yaz, İtalya’yı çok sevdiğini, sık gittiğini ve 5 yıllık vize istediğini ilet. Daha önceki İtalya Schengen vizelerinin renkli fotokopilerini de evraklarına ekle. Benim 2. başvurumdu, ama bu kıyas değil. Benim seyahat yazarı olmam, sık seyahat etmem ve dünyanın bir çok yerine girip çıkmış olmam neden olabilir.

 191. Merhabalar, SGK prim borcu sorun yaratır mı Almanya’ya 1 aylığına turistik vize alırken? Teşekkürler cevabınız için.

  • Sigortalı olduğunuzu gösterir ve pirim borçlarınızı yatırdığınızın kanıtı dökümanları vize evraklarına eklemeniz iyi olur. Eklemeniz şart değil ama eksik sayılır. Borcunuzun olması durumunda ekleyemezsiniz.

 192. Merhaba Kemal Bey, ben kız kardeşimi Şubatta getirmeyi düşünüyorum. Şimdiden konsolosluğa başvurabilir miyiz? Bir de kaç ay önceden başvurabiliyoruz? Teşekkürler.

 193. Merhaba,
  Almanya vizesi için başvurdum. Almanya’dan gelen davetiye, maaş dökümü, SGK hizmet belgesi gibi bütün evraklarım tamam. Yalnız işe giriş bildirgesi eksik. Bir sorun çıkar mı?

 194. Merhaba. Almanya’ya turistik vize başvurusunda bulundum 28/10/2015-01/11/2015 tarihleri arasında 5 gün. istenilen ıvır zıvır evrakların hepsini tam bir şekilde götürdüm şirketten izin kağıdı ve şirketin tatilim boyunca bütün seyahat masraflarını ödeyeceğine dair garantör dilekçesiyle beraber banka hesap dökümü baya yüklü meblağlı ıslak imza ve kaşeli ve benim banka dökümüm hesapta 12.000 civarında bir miktar. ilk kez yurt dışına vize için başvuruyorum. sizce vizenin olumlu olma ihtimali nedir.

  • Evraklarınız iyi görünüyor. Uçak bileti ve otel rezervasyonları da varsa verme ihtimalleri yüksek. İlk Schengen vizeniz ise görüşmeye çağırmaları gerekiyor.

 195. Merhaba ben esim belcikada dogdu buyudu bundan alti ay once evlendik vize basvurusunda bulunduk ama 6 ay sonra red karari aldik esim avukat a verdi fakat beklememiz gerekiyormus ama biz duyduk ki almanya ya bir HAFTALIK turist vizesi alabilirmis ve vize yi alma sansimiz yuzde 90 mis since ne kadar dogru Boyle birsey olsa dahi gerekli olan evraklar neler simdiden tesekkur ederim

 196. Bir arkadaşım adına soruyorum.Temmuz ayında Almanya için şahsen başvurdu.Tüm evrakaları tamam olmasına rağmen vize alamadı.Oda internet ten Almanya konsolosluğunun şikayet sayfasına hakaret dolu cümleler yazmış.Şimdi pişman olmuş.Bu durumda yeni vize başvurusunda sorun yaşar mı .Bu olayı not etmişlermidir acaba.Diğer avrupa ülkeleri de bundan haberdar olmuşmudur..ne dersiniz..?

 197. Merhaba , bi sorum olacaktı ıraklılar için vize shengen varmı ve ıraklılar italyaya gemi ild gidebilirlermi ve vize kaç günde çıkar . Sorularım bitti cevap verirseniz çok sevinirim gerçekten çok teşekkür ederim ☺️☺️

  • Schengen vizesi tüm vize istedikleri ülkeler için gerekli. Schengen vizesi ortalama 1 haftada çıkar ama 1 aya kadar uzadığı da olabilir. 3 günde de verebilirler.

 198. Merhaba,bayan arkadasim almanyada yasiyor ve bana davetiye yolladi 1 ayligina gitmeyi düsünüyorum soruma gelince davetiye haricinde almanyadan herhangi bir extra evrak veya dilekce göndermesi iyi olabilirmi ? Ve nasil bir dilekce göndermeli..tesekkur ederim.

  • Merhaba.Şu an itibariyle bir inşaat firmasında asgari ücret ile çalışıyor görülüyorum.Aslında serbest meslek sahibiyim.Herhangi bir tur şirket ile 4 günlük avrupa turuna yazılsam shengen vizesi alabilirmiyim.Yurt dışına ilk kez çıkış yapacağımı düşünürsek konsolosluğa da şahsen başvurmak gerekiyormuş.Tur şirketlerinin vize alımında herhangi bir katkısı oluyor mu?Yoksa iki sene daha bekleyip vizelerin kalkmasını beklemek daha mı mantıklı olur..Teşekkürler..

 199. Merhaba, Almanya gidiş, İspanya dönüş uçak bileti aldım, vize için en çok kalacak olduğum ülkeye başvurmam gerekiyormuş, ancak kafama göre takılıp, orada bulduğum otelde kalmayı planlamıştım, bir-kaç günlük otel rezervasyonu yapsam sonrasını orada planlayacağımı söylesem ne olur dersiniz?
  Teşekkürler

 200. Merhaba, öncelikle yazılarınız için teşekkür ederim..Ellerinize sağlık. Benimde bir sorum olacaktı. Fikriniz benim için önemli. Kasım ayında İtalya’ya (Venedik) gitmek için vizeye başvuracağım. Şubat ayında da Milano’ya gitmek istiyorum. İki kere vize başvurusu yapmamak için Kasım ayındaki seyahatim için olan vize başvurusuna, Şubat ayındaki Milano otel rezervasyon belgesinide eklesem bir sorun olur mu?( ama Şubattaki milano uçak biletlerimi henüz almadığım için belgesi olmayacak) Boyle yaparsam Kasım ayı icin vize talebimde sorun yaratir mi? Bu arada daha önce birkaç kez schengen vizesi aldım ve 10 yıllık Abd vizem var.)

  • Her iki yere olan uçak bileti ve rezervasyonlarınızın evrakları ile birlikte bir dilekçe yazıp vizenin her ikisini kapsamasını ve uzun verilmesini isteyin. Eksik belge demek vize olmaz demek.

 201. Nişanlımı ziyaret için C tipi Schengen vizesine başvuracağım ve Polonya’ya ilk kez gideceğim. Bir sorum var. Freelance çalışıyorum. Her ay banka hesabıma para yatırılıyor. Ancak herhangi bir şirkete bağlı değilim. Çalıştığımı ve düzenli gelirim olduğunu göstermek için bankadan alacağım kaşeli, ıslak imzalı hareket dökümü yeterli olur mu?

 202. İyi günler teşekkürler güzel bilgiler için. Bir sorum olacak sizlere; Schengen e başvurmak istiyorum fakat işe yeni girdiğimden dolayı maaş bordrosu gösteremiyorum. Bankada para gösterebiliyorum, şirketimden diğer evrakları da alabiliyorum. Sizce maaş bordrosu problem olur mu? Daha önce Schengen de aldım fakat böyle bir problemim o başvurularım da yoktu. Teşekkür ederim.

 203. merhabalar Kemal Bey,
  4 ekim tarinde almanya vizem başlıyor. 3 ekim tarihinde saat 22:00 köln uçağına bilet alsam 4 ekim 00:30 da Köln’e varıcam Türkiye’den çıkışta veya Almanya’ya girişte sıkıntı yaşarmıyım.Selamlar

 204. Merhaba Kemal bey ben 15 eylül de almanya için vize görüşmesine gittim.Dil kursu 5 ekimde başlıyor vize yetişir mi ve işlemler ne durumda ne yapabilirim.

 205. Merhaba Kemal Abi. Ben Hollanda’ya turist olarak gitmek istiyorum. 2 senelık MYO bitirdim. Şimdi ise AÖF 4.sınıf öğrencisiyim. Ben ögrenci olarak basvuru yapacağım. Babamın kefıl olması lazımmıs. Babam emekli ve 2300 lira emekli maaşı var. Vize çıkma oranı kaçtır? Şimdiden teşekkürler.

 206. Merhaba,

  Ben daha önce schengen vizesi aldım. 1 aylık verildi. 7 ülkeyi gezdim. Şimdide tekrar vize almak istiyorum ama günübirlik avrupa ülkelerini gezmek istiyorum. Konaklamayacağım. Vize alım işleminde problem yaratırlar mı? Birde kaç aylık verilir. Ülkere 2 ayda bir gitmeyi planlıyorum. Her gideceğim ülke için 2 ayda bir vize almam mı gerekiyor.

 207. vize için en güvenilir İdata dır arkadaşlar, 15.09.2015 de almanya icin başvuru yaptım. 22.09.2015 de direk anında 3 aylık vize aldım ve çoklu giriş. evraklarınız tamsa sıkıntı etmeyın alırsınız,

 208. merhaba arkadasim vize icin basvurdu turist vizesi icin ve kargoyu aradigimizda pasaportun bizde bayram
  nedeniyle haftaya yolluycaz dediler ve dun gece UPS Turkiye den msj geldi kargonuz 30.09’da teslim
  edilecektir diye cogu yerden okudum ve eger ups turkiye den gelen pasaportsa vizen cikmistir diye yazmislar acaba dogrumudur acil bilen biri varsa cevaplaya bilirmi?

 209. Merhaba;

  Ben Almanya’ya gitmek için vize başvurusunda bulundum.Oradan akrabamdan davetiye istedik fakat henüz elimize ulaşmadı.Biz de acentemle otel rezervsayonu ile başvuruda bulunduk.Başvurumuzu pazartesi yaptık ve ben 23-27 Eylül arası yanş bayram tatilinde gitmek istiyorum.Tarihlerim bu aralık.Vizem cumaya kadar çıkar mı? (18/9 tarihine kadar) bilgilendirebilirseniz sevinirim çünkü çok stres yaptım

  • Merhaba, bizde ayni durumda Başvuruda buluncaz almanyaya Tanıdığımız istek yollicak siz otel rezervasyonu demişsiniz biz tanıdık akraba da kalicaz bizimde yaptırmamıza gerek varmi ? Birde siz Şahsi olarak mi başvurdunuz vizeye firma aracılığı ilemi. Birde mülakata çağırdılar mi?

 210. Merhaba Kemal Bey
  Bir yildir sigortali calisanim. 2500 tl maas ve maas uzerinde sigortaliyim. ( Denizci pasaportum var neredeyse tum Yunan adalarini gezdim özel tekneyle.) Ilk defa yurtdisina cikmayi dusunuyorum Almanya’ya. Almanya’da okul müdürü arkadasim var. Davet yollayacak benim icin. Kolay vize almam icin neler gerekli evrak olarak? Eger kolay bi sekilde almanyadan alamazsam vizeyi italyan konsoloslugu dahami kolay verebilir?

  • Yukarıda gerekli şeyleri uzun uzun anlatmıştım. Hangi elçiliğe başvurursan başvur evraklar aynı. Almanya’nın vize vermede ve süresinde biraz daha zor olduğu söyleniyor. İtalya’dan Schengen alırsan da önce İtalya’ya gitmen gerek. Schengen kuralları gereği nerede uzun kalacaksan o ülkeye başvurman gerekiyor. Aksi yapılırsa hileye girer ve diğer Schengen başvurularını riske sokar.

 211. Arkadaşlar kimse cvp vermiyor bana bi yardım edecek yokmu? Almanya vizesi icin kendim degil de firma aracılığı ile almayı düşünüyorum sağlam olsun diye. Tavsiye edeceğiniz firma varmi? İdata buldum Güvenilir mi ? Kandırılmayalım bu firma ile alan oldumu ? Yardımcı oluyorlarmı ? alma ihtimalimiz (ailecek eşim ve Çocuğum) daha yüksek olurmu? Veya ne tavsiye edersiniz. Lutfen yardım bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

  • vize icin İdata bulunabilrsin 15.09.2015 de almanya icin vize başvurusu yaptım 22.09.2015 de 3 aylık, vize verirdi coklu giriş hızlı bir sekilde, işlemler yapıldı..

   • Alirken ucak bileti gidis donus almismiydiniz? Pasaporta basvurdum bayramdan sonra gelir. Davet ile gidecegim birde. Aidata ile alirim iyi firma oldugunu ogrendim. Siz kac ay istediniz size kac ay cikti? Mulakata cagirdimi konsolosluk sizi acaba? Tesekkurler..

    • ahmet ben 4 gunlük gidiyorum, germany evet, ucak biletim, gidiş dönüş alındı, 4 günluk istedim, 3 aylık vize verirdi, çoklu giriş onemli olan evrak eksiksiz verirsen, kesin olarak alırsın.

 212. Merhaba kemal Bey
  Yunanistan vizem var seyahat değişikliğimiz oldu gidemedim eşim giriş çıkış yaptı bu arada şimdi 3 geceliğine Budapeşte ye gitmeyi düşünüyoruz sıkıntı yaşarmıyım pasaportumda daha önce alınmış fransa ve İtalya vizesi ayrıca daha önce ziyaret edilmiş Sırbistan ve Yunanistan gezileri var uçak biletlerimi alsammı çok kararsız kaldım siz nrdersiniz bu ülke hakkında bilginiz varmı

  • Gerekli rezervasyonlarınız varsa ve durumu sorduklarında onlara da açıklarsanız sorun çıkma ihtimali az. Eşinizin pasaportu da burada bir çeşit delil olabilir, sorulursa gösterirsiniz.

 213. Selam Kemal abi Yunanistan Konsolosluğu na gittim ilk girişteki kişiye vizem neden red daha önce 2 sene önce Otel Rezervasyon suz vize aldim dedim.Oda artık böyle itiraz hakkın yok tekrar başvuru 3 ay sonra dedi.Beni vize bölümüne bile sanırım sokmadı.Kanunen bir hakkım itiraz edeceğim bir yer yokmu.Sadece Otel rezervasyonum yok diye vize ret mi edilir abi şimdiden teşekkürler.

  • Yukarıda oldukça detaylı bilgiler vermiştim Schengen vize başvurusunda gereken şeyler konusunda. Otel rezervasyonu şart. Konsolosluk neden vize vermediğini açıklamak zorunda değil, ama bazen neden vize red olduğu hakkında evrak iadsinden bilgi verilir. Bunu aracı kurumlar yapıyor zaten artık.

 214. Merhaba kemal bey, ben ilk defa yurt dışına çıkacağım ailemle bir kızım var 6 yasında. Bir cok tanıdığımız var Almanya’da Alman Vatandaşı tanıdığım davetiye istek gönderecek orada Mercedes de Çalışıyor 2 evi var kalicak yer sorunu yok. Turistik olarak gideceğiz. Dediginiz evrakları tamamlayacağım. Burda tanıdığım vize kolay almak icin firmalar var dedi komisyon vs.. Karşılığı onlarla daha garanti olur dediler sizce ? Pasaport ilk önce alacağım bu hafta. Is yerim var gunu gecmiş vergi borcu sıkıntı yaratırımi acaba. Is yerimde pos cihazı var aylık giris çıkış hareketi var sürekli. 3-4 kredi kartım var 30-40bin limitli toplamı. evraklarım tam olsa. Kredi kredi Kartı Borçları vs… Tabi ödeniyor sürekli. Yanlız 8-10 bin TL vergi borcum var gunu gecmiş. Simdi Paraları ona gömmek istemiyorum gelince öderim. Vize almama engel olurmu sizce. Birde ALtinolukta yasıyorum. Bir Midilli adası yapsam faydası olurmu Ayvalık’tan gitmeden vize icin hic yurt dışına çıkmadığım icin. Midilliye 1-2 günlük gitsemmi bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum tesekkurler.

  • Schengen vize başvuruları aracı kurulmlarla yapılıyor. Siz de o ücretli yapanlar da aynı kuruma başvuruyor. Bu ücretli iş yapanlardan bazıları işini eğer çok düzgün yapıyorsa, hep de sorunsuz evraklarla başvuruyorlarsa, elçilik onların başvurularına daha olumlu bakabilir.

   Borcunun olması vize almana engel değil. Eğer daha önce Schengen vizen hiç yoksa, Yunan Adalarına daha kolay verilen günübirlik veya kalmalı vize alabilirsin. Daha sonra Schengen ülkelerine başvurduğunda pasaportunda Schengen vizesi olması iyidir.

 215. Merhaba Kemal bey,
  Ben şu an öğrenciyim geçen yıl Almanya’ya erasmus eğitimiyle gidip 11 ay kalmıştım. Ara tatilde kız arkadaşımı ziyaret etmek istiyorum kendisi Alman ama şu an okuduğu okul Avusturya’da. Kısacası ben de Viyana’da onu ziyaret etmek istiyorum. İzmir’de yaşıyorum burada Avusturya’nın konsolosluğu yok bu nedenle Alman konsolosluğundan vize almam benim için daha kolay olabilir, ayrıca kendisi Alman olduğundan bana davetiye atsa ben gittiğim sürede (10-15 gün) Avusturya’da kalacak olduğumdan rağmen sorun olur mu? Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

 216. Kemal abi peki bu konaklama dan dolayi ret e itiraz hakkımız varmı. İzlemem gereken prosedür nedir.itirazları beraber tüm evrakları yeniden hazırlaması lazım. Aldıkları evrakları bize zaten iade etmediler.itiraz dilekçesinde ne yazmsliyiz. Şimdiden çok teşekkürler.

 217. Merhabalar. 19 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında Avrupa turuna çıkacağım. Vizemdeki tarih aralığı 19 Eylül ile 18 Ekim arasında fakat gün sayısı olarak 15 yazılmış. Benim gezi sürem gidiş dönüş dahil 16 gün oluyor. Acaba herhangi bir problemle karşılaşırmıyım ? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

   • Peki bu durumu düzeltmek için İdata ‘ya mı yoksa konsolosluğa mı basvurmam gerekir. Bu benim ilk yurtdışı seyahatim olacak kısmetse. Acaba gidiş tarihime kadar bu problem çözülür mü dersiniz, sonuçta az bir zaman kaldı.

 218. Ben sözlümü iki ay sora Almanya’ya davet etmek istiyorum sizce benim davetiye yollamam mı daha garantili yoksa kendi Türkiye’den shengen vizesi almak mı garantili? Ben Alman vatandasiym ama onun gelecegi tarihlerde uc aylık para kağıdım olmick cünki daha yeni baslicm işe maaşım da 1200€ ama iki aylık para kağıdım oluck sadece beni bilgilendirirmsnz

 219. Merhaba,
  İtalya için turist vizesi almak istiyorum. Eski pasaportumda bir almanya vizesi var. Alman şirketi ile toplantım vardı. O nedenle almıştım. Daha sonra toplantı iptal oldu o sebeple almanyaya gitmedim. Şimdi alınan eski vizelerin fotokopilerini istiyor iData. Ama giriş çıkış olmadığından endişeliyim. Ne yapmalıyım?

 220. Merhaba benim abimin dugunu var ve bu nedenle esime isvece gelmesi icin davetiye yolladik ama basvurusunu ancak dugun gununden 11 gun önce yapacak acaba gec olurmu? abimin dugunu son dakika karar verildi ve ancak gönderdik konsoroslukta bunu söylese anlayis gösterirlermi yoksa gec mi kaldin derler? cevaplarsaniz sevinirim

   • Tessekurler cevabiniz icin bir sorum daha var, esimin gelis tarihini dugunden bir gun önceye yazdik ama bazi kisileri dugun gununden en az bes gun önce gelmesi lazim kurallar öyle 1 gun öncesine vize vermezler diyorlar, acaba alakasi varmidir?

 221. selam kemal bey daha önceleri almanyaya turıst olarak gıtmek ıstedım ret geldı sımdı yunanıstan a vize almak ıstıyorum bı sorun cıkartırlarmı vızede yoksa sıkıntısız cıkarmı butun evraklarımı eksıksız verırsem bu konuda benı bılgılendırırsenız sevınırım ıyı gunler

   • Vize için evraklarımı tamamladım her şey bitti sadece cvp bekliyorum. Bir hafta içinde işyeri benim çıkışı mı verirse vize için sorun olur mu?

 222. Merhaba ben 2013 yılında deneme amaçlı Yunanistan dan 1 aylık vize istedim.istanbul da şirketin var tabi.2 aylık vize multi verdiler.Motorumla gittim 2 gün yunanistan 2 gün Makedonya 6 gun Bulgaristan yapıp döndüm sonra Almanya ya gittim orda çok soru sordular cevapladı girdim diğer komşu ülkelerde gezdim 25 gün kaldım. Geçen ay yine bu sefer kız kardeşimle başvurdum ama yine motorumla gitcem dedim yine Otel Rezervasyonu yapmadım kardeşime de banada ret vermişler fazlasıyla evrak verdim sadece Otel rezervasyonumuz yoktu.Tekrar ne yapmalıyım tekrar başvurmak istiyorum moralim sifir oldu.bide fazla vize verirler diye seyahat sigortası 6 ay yaptım. Kız kardeşim de benim şirkette 17 aydır çalışıyor. Bide kardeşimin geçmiş yıllarda 2 defa Almanya dan ret Yemişçi ondan olabilirmi.Ama bu pasaportu yeni çıkardık ve 10 yıllık aldık. Şimdiden teşekkürler
  Dün Yunanistan konsolosluk danışmanı kosmos vizeye gittim ret sebebi Otel Rezervasyonu yapmamamizdan ve ulasimdanmis.2013 tede ben Yunanistan dan 2 aylık multi vize aldığımda Otel Rezervasyonu yapmadan almıştım.Yine kendi motorumla gidecegimi bildirmiş ve 2 günde vize almıştım.Anladigim kadariyla sadece Otel rezervasyonundan vize red verilmiş. Kosmos tekrar basvurabilirmiyim dedim onlarda Konsolosluğu yönlendirdi tekrar başvuru sormam için gittim ama sadece salı günü halka acıkmi. Sizin deneyiminize göre ne yapmalıyım. Kardeşimle ayrı ayrımı vereyim vize başvurusunu ve 3 ay beklemeden veriyim.Bide kardesomde benim araçla giriş yapacaktı Yunanistan a şimdiden teşekkürler.

  • Yukarıdaki yazıda sorunsuz vize almak için gereken şeyleri detaylıca yazmıştım ve onlardan biri de konaklama detaylarınızı belgelemekti.İzleyeceğiniz rota ve buna göre otel rezervasyonlarınızı yapın. Kardeşinizle sizin vizeleriniz zaten ayrı ayrı işlem görüyor.

 223. Merhaba,
  Shengen vizesi için İzmir’de firmalar var sizin için alıyorlar bilyorsunuz. Ama pasaportu yollamak gerekiyor güvenilebilir m acaba?

  • Kemal Bey ne kadar araştırsanız da bilmek zor, sonuçta pasaport gönderiyorsunuz…Ben bir tanesine sordum 200 Euro ya mal olur dedi…Doğrudan Konsolosluktan müracaat yapsam bana kaça mal olur, yani firmanın kendine ayırdığı komisyon ne kadardır sizce…Şimdi Konsolosluk doğrudan müracaat almıyor diyorlar doğru mu…

  • Kısa süreli vizeler konusunda veri alışverişine imkan sağlayan merkezi bir veri tabanı olan VBS için kullanılıyor. Vize başvuru prosedürleri ve kontrollerin kolaylaştırılması ve daha güvenilir hale getirilmesi amaçlanıyor.

 224. Merhaba kemal bey bi kere daha soru sormustum cevaplamadiniz olabilir insanlik halidir belkide gormemissinizdir. Ben 25 yasindayim ve pazarlama bölümü ögrencisiyim. Yunanistana shengen vizesi talebinde bulunacagim bu vizeyi hic sorun yasamadan rahat bir sekilde alabilmem icin neler yapmam gerekir hangi belgeleri hazirlamam gerekir? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Iyi gunler

 225. Merhaba Kemal bey ben ve annem 10 gün önce almanya Schengen vizesi için başvurduk ve dün red cevabı geldi. Orada kuzenlerim, teyzemler, dayımlar var bize davetiye gönderdiler. Daha öncede 2 defa Schengen vizesi aldık ama red gelmesinin sebebi ise orda kalacağımızı düşünmeleri ve yeterli bilgi olmaması. Ben liseyi yeni bitirdim çalışmıyorum ama annem serbest tercümanlık yapıyor ve çalıştığı şirketle sözleşmesi var. Bir de ev tapumuz var ama bu ikisini vermedik. Bunları verip yeniden baş vursak olur mu? Lütfen cevap verin şimdiden teşekkürler.

  • Şansını tekrar deneyebilirsin, ancak ev senin üzerine değilse pek bir şey değişmez. Öğrencilik hayatın bitmiş ve adamlar ülkelerine kalmaya gideceğini düşünüyorlar.

 226. Merhaba Kemal Bey,
  Ben sigortalı çalışanım. Kasım ayında Barcelona’ ya tur ile gitmeyi planlıyoruz. Ancak vize çıkmaz ise, tur için yaptığımız ödeme yanmış oluyor. Bu da bildiğiniz gibi büyük bir risk. Yazdıklarınızı çok dikkatli şekilde okudum fakat ücretin yanmaması konusunda bir öneriniz var mıdır ?
  Örneğin ; tur ile yapılan sözleşmeyi belgelemiş olsak, muhakkak tura yapılan ödemeyi mi belgelememiz gerekir ? Vize sonrasında tur’ un ücretini ödesek ? Stres yapıyorum. Fikirlerinizi rica ederim.

  • Böylesi durumda turlara ödeme yapmadan kayıt evraklarıyla başvurun. Bu yalnız evrak zaafiyeti demek, çünkü konsolosluk tur bedelini tamamen ödeyip ödemediğinize de dikkat eder. Rezervasyon sigortası varsa bunu sorun acenteye. Bunu acente ile çözmeniz, kendilerin ne kolaylık yapabileceğini sorup onlardan öğrenmeniz gerekiyor.

 227. Merhaba yazınızı okudum çok faydalı oldu ellerinize sağlık. Bu hafta evraklarımı hazırlamaya başladım idata ile başvurumu yapacağım. Fakat çalışan veya öğrenci olmadığımdan dolayı babam garantör olacaktır. Size iki sorum olacak umarım yanıtlarsınız.
  1-Uçak rezervasyonunu nereden yapabilirim? Thy 3 gün süreyle rezerve yapıyor idata ya belegelerimi teslim edeceğim sabah thy rezervasyonumu yapsam 3 gün içerisinde kontrolleri yapmış olurlar mı? 5-7 günde randevuya çağırdıkları yazıyor her yerde. Korkum şudur ben 3 günlük rezervasyon yaparım ama belgelerimi 4. günde kontrol ederlerse rezervasyonum düşmüş olacaktır bunu nasıl engellerim nasıl yapabilirim?
  2-idata İtalya konsolosluğu ile direkt çalışıyor diye tercih edeceğim ama başka öneriniz varsa oradan alabilirim.
  Şimdiden çok çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için.

 228. Tekrar rahatsiz ediyorum kusura bakmayin. Ogrenci olarak shengen vizesine basvuru yapicam bunun icin hangi belgeler lazim bilgi verirseniz cok sevinirim

 229. Merhaba, Kemal Bey sizi çok yoruyoruz ama, sormadan da olmuyor, tecrübesizlik işte…Ben daha önce bir günlüğüne Rodos’a gitmiştim, bir günlük vize verdiler. Schengen için Yunanistan’a müracaat edersem, daha önce oradan aldığım için daha uzun süreli (3 veya6 aylık) verir dediler. Fakat oraya gitmeyi düşünmüyordum, mecburen bir gün dahi olsa uğramam gerekir tabi değil mi? Ben İtalya’ya gitmeyi düşünüyorum daha uzun süreli kalmak için; orada akrabam var onlara gideceğim fakat sonra sanatsal araştırmalar için başka ülkelere de geçiş yapacağım. Akrabama gideceğim için onların adresini vererek alabiliyor muyum yoksa onlardan davetiye mi gerekli. İtalya bu şartlarda sizce 3-6 aylık vize verir mi?
  Teşekkürler

  • Öncelikle her nereye vize alırsan ilk oraya gitmelisin. Birkaç defa Yunan Adalarına gidip alınan Schengen vizelerinin uzun süreli Schengen vizesinde iyiye işaret olacağı söyleniyor.

   Eğer İtalya’ya gidecekse mutlaka akrabalarından resmi davetiye alman gerekiyor. Evraklarının sağlamlığıan göre İtalya vize süresini belirler ve kimse ilk seferde İtalya’nın ne kadar süreli Schengen vizesi vereceğini bilemez.

 230. Selamlar,

  Sorudan ziyade bilgi amaçlı yazıyorum.

  Malta ülkesinin Shengen vizesine başvurduk, tüm evrakları tam verdik, parmak izi ve mülakatta uzun süreli vize rica ettik.
  2 yıllık vize vermişler.
  Bahsedilen gibi, evraklarınızı abartmanıza gerek yok, prosüdürü tam uygulayın, relaks ve güvenli bir sunum yapın ve kibar olun.

  Bu kadar basit 🙂

  Saygılar,

 231. Merhaba,
  Herhangi bir otel rezervasyonu yapmadan, gideceğin ülke de belli olmadan herhangi bir ülkeden schengen vizesi alınabilir mi…Çünkü resim sanatçısıyım, ülke dolaşıp bir arkadaş grubuna da katılma ihtimalim var ama onların vize sorunu yok…Bilgi ve araştırma gezisi gibi ama hadi dediklerinde hazır olmalı vize, nasıl olacak bilmiyorum, ilk defa alacağım, gerçi yine bir kere arkadaşlarla 2 günlük bir Rodos gezim olmuştu…Yani Schengen vizesi elimde hazır olsun istiyorum…Biraz karışık oldu ama, nasıl bir yol izlemeliyim….

 232. mrblar kemal bey gecen sene bu dönemlerde hollanda vizesi baş vurdum ve çikti inü 3 sınıf öğrencisidim bu sene bitti öğrencilik. şimdi yine başvurdum randevu aldım iki gün sonra gidecem konsolosluga abim davetiye gönderiyor yine acaba çikma ihtimali olur mu şimdiden tşkler .

  • Bu tür soruların cevabını ben bilmemem maalesef. Evraklarınız tam ise verme ihtimalleri yüksek. Önemli olan o ülkede kalmayacağınızı belgelemeniz veya inandırmanız.

 233. Merhaba,

  Eşimle beraber İtalya Vizesi için başvuracağım fakat eşimin daha önceden aldığı herhangi bir vizesi yok.
  Benim daha önceden Schengen ve İngiltere vizelerim vardı, şuan süreli doldu tabii ki. Eşimin daha önceden hiç vizesi olmadığı için onu görüşmeye çağırırlar mı?

 234. Kemal Bey merhaba, ben eşimle birlikte Almanya vizesi için başvuru yapacağım. Almanya’da 3 dayım var ama biraz sürpriz olsun diye davetiye istemeden turistik olarak başvuru yapacağız. İlk sorum davetiye istesem daha mı iyi olur? İkinci sorun turistik olarak giderken orada tanıdığımız var mı diye sorduklarında söylesem mi?

  • Vize almak için kalacağınız yeri belgelemeniz gerekiyo. Eğer akrabalarınızda kalacaksanız davetiye yoksa otel rezervasyonu şart. Mülakata çağrılır ve orada akrabalarınızın olup olmadığı konusunda tutarlı cevap vermezseniz sorun çıkar.

 235. Merhaba, eşimle beraber İtalya’ya balayına gitmek istiyoruz. 2 sorum olacaktı birincisi hanım işsiz ve çalışmıyor, tatilimizin tüm masraflarını ben karşılayacağım. Banka hesap dökümünde yalnızca benim hesabımda ciddi bir mebla para olduğunu göstermemiz yeterli midir, yoksa parayı hesaplara bölüşüp ikimiz de hesap dökümü çıkarmalı mıyız? ikincisi hanımım şu an memleketinde idata ya gidip idata sitesinde verilmiş olan vekaletname formunu doldurup onun yerine de kendim başvuru yapabiliyor muyum? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Eğer hesap numarası ortak değilse sadece sizin için geçerlidir. Eşinizin hesabında para olması daha iyi. İlk defa Schengen’e başvuracaksa, yazıda da belirttiğim gibi, şahsen başvuru yapması gerekiyor.

 236. Shengen vizesi almak istiyorum, arkadaş ziyareti için. Ev tapusunu gösterirken amcamın üstüne olduğu için sorun olur mu? Arkadaş ziyareti davetiye ile olduğu için 2-3 ay kalabilir miyim?

  • Amcanın üzerine olan evin seninle bir ilgisi yoktur, işe yaramaz. Sen kalacağın süreyi söylersin, onlar karar verir, turist olarak gideceksen eğer, maximim 90 gün kalabilirsin diye biliyorum.

 237. Merhaba Kemal Bey, ben 14 gün önce İsviçre Schengen vizesi için başvuru yaptım ve halen vizem gelmedi. Sizce neden olabilir? İptal olma gibi bir durum olabilir mi?

 238. Merhaba, ben de yurtdışı olarak Fransa’ya ablamın yanına gitmek istiyorum ama misafir olarak. Onların bana davetiye gönderme gibi bir durumları yok. Hesabımda para var ama düzenli bir işim yok. Turist olarak gitsem nasıl olur? İşimin olmaması buna engel olur mu? Ayrıca açıktan okuyorum DGS ile geçiş yapacağım, şu an öğrencilik durumum da aktif değil.

 239. Merhaba,
  Önümüzdeki yıl Mayıs, Haziran ayı gibi üniversiteden birkaç arkadaşımla schengen vizesine başvurup otostopla birkaç ülke gezmek ve gittiğimiz yerlerde bize yardımcı olacak insanların evinde kalmayı düşünüyoruz. Bu şartlarda vize verme ihtimalleri nedir? Bir de hepimiz gençlik sporun lisanslı dağcılarıyız. Başvuru sırasında bunu öne sürsek bir işimize yarar mı?

 240. Merhaba Kemal Bey,
  Eşimle balayı tatili için italyaya gideceğiz. 13.07.2015’te İzmir İdata’ya başvurduk 20.07.15’te İdata sms gönderdi pasaport kargoya verildi diye. 22.07.2015’te pasaportlar elimize ulaştı ama,(Milano) giriş tarihimiz 10.08.15 çıkış tarihimiz 21.08.15 (Napoli). Bana vize 90 gün, eşime 30 gün vize verildi. Vize başlangıç tarihi 20.07.15, 30 gün sonrası (temmuz 31 gün hesaplandığında) 18.08.15’e tekamül ediyor.
  1-Bizim programımız vizeye uygun hareket edersek berbat olur.
  2-Vize bittikten 3 gün sonra çıkış yaptığımızda ne gibi bir problem yaşarız.

 241. Merhaba, ben 1 hafta önce dil eğitimi için bir şirket aracılığıyla Kanada vizesine başvurdum. Eksik hiçbir evrağım yoktur ve Kanada’da ağabeyim yaşıyor. Ağabeyim bana ayrıca istek kağidi yazdı ve ağabeyimin orada olması vize vermemelerine sebep oluyormuş, bu ne kadar doğrudur? Ağabeyimi söylemeseydik onlar bunu bilebilirdi ve sahte beyandan red alabilirdim. Üniversite öğrencisiyim, notlarımda iyi, vizem çıkar mı?

 242. Kemal Bey merhaba, Yunanistan için schengen vizesine başvurduk. Benim sorum şu olacak. Eşim daha önce hiç schengen vizesine başvuru yapmadı benim ise ilk çıkışımda 10 günlük vermişlerdi. Şimdi başvurumuzda eşimle aynı süre mi verirler. Yoksa farklı farklı süre mi olur. Eş durumunu göz önünde bulunduruyorlar mı? Teşekkür ederim.

  • Çok net bir cevabı yok bu sorunun. Sizin daha önceden Schengen vizesi almış olmanız bir avantaj. Eşinize seyahat süresi kadar, size daha fazla verebilirler. Yine de net ve yüzde 100 bir cevap yok bu durum için.

 243. Merhaba Kemal Bey ben 32 yaşında ayakkabı tamircisiyim. Almanya’dan iş teklifi aldım ve oradaki firma bana email yolu ile iş teklifi gönderdi teklifi kabul ettim ve vize işlemleri için başvuru yaptım benden tek eksik evrak olarak bu işin ustası olduğumu kantlayacak diploma istediler. Ben bu işin okulu olmadığını söyledim sadece onlara bu işide çalıştığıma dair bir belge götüreceğim çünkü gerçekten ayakkabı tamirciliği diploması yok türkiyede hesap banka olarak bir ay önce hesap açtığım içerisinde 875 avro var o da şirketin bana gönderdiği para. Benim vizemin onaylanması sizce 100’de kaç?

  • Merhaba yorumunuz için çok teşekkür ederim. Onlara verdiğim eski çalıştığım yereden iki senelik bir evrak aldım. Almanca tercümeli olarak şöyle yazdırdım: 2 sene boyunca firmamızda ayakkabı tamir boya bakım ustası olarak görev yapmıştır.
   İmza kaşe şeklinde.

   • An itibariyle pasaport um geldi, red vermişler 🙁 Gerekçeleri de bu mesleği yaptığıma dair bir belgem olmaması. Şimdi soruyorum, bu nasıl bir adalet? Ben 20 senedir bu mesleği yapıyorum ve 10 yıla yakın süre kendi iş yerim vardı. Bu ülkeye bu mesleği yaparak vergi ödedim ama içler açısı ki bu mesleği yaptığımı kanıtlayacak bir kurum malesef ama malesef bulunmuyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne şimdi Almanya’daki firma oradaki iş bulma kurumuna itiraz dilekçesi hazırlıyor, bende çalışdığım firmalardan işçi bonservisi hazırlatıyorum ve oradaki avukat bana konsolosluğa itiraz dilekçesi hazıryacak. Bakalım bu sefer ne diyecekler!

 244. Kemal bey merhaba ben Türkiyede oturumu doktora öğrencisi bir İranlıyım. Fransadan tek girişli vize aldım bu arada ilk başta red verdiler evraklarımı güçlendirerek tekrar başvurdum ve tek girişli 1 ay süreli 10 gün kalınabilecek bir vize verdiler Fransa başlangıçlı ve en fazla Fransada kalınacak 7 günlük bir tura katılmak istiyorum gidiş uçağım ve ilk giriş yerim Fransa dönüş uçağım ise Amsterdam olacak çıkışta sorun yaşarmıyım? Yani girişi de çıkışıda Fransadan yapmak zorunda mıyım? Cevaplayabilirseniz tatil planımı ona göre yapacağım. Teşekkür ederim

 245. Kemal Bey, İtalya başvurumda formda tek girişi işaretledim. Ancak şimdi başka bir ülkeye de gitmek istiyorum. Konsolosluğa görüşmeye gittiğimde bu durumu belirtsem multi girişli verirler mi?

  • Görüşmeye çağırılırsan belirtebilirsin, gideceğin diğer ülkeye dair otel ve ulaşım rezervasyonlarını evrak olarak klemek istediğini belirtebilirsin. Ancak kabul edilmeyebilir. Eksik evrak listesine dahil edebilirler.

 246. Merhaba,
  Hayatım boyunca yurt dışı deneyimi hayali ile yaşadım fakat gerek lisede gerek üniversitede amacıma ulaşamadım. 25 yaşındayım, 2013’te Ziraat Mühendisi olarak mezun oldum ve iki yıldır neredeyse bu sektörün her alanında çalıştım ve şuan önemli bir firmada Ar-Ge sorumlusu olarak çalışıyorum. Fakat hayallerime ulaşamamam ve kendimi eksik hissetmem sebebi ile gemileri yaktım ve yurt dışına çıkmaya karar verdim. Öncelikle yaklaşık 3 aydır ciddi para biriktiriyorum ve belirli bir miktar da ailemden para alıcam. Ekim ayında tahminim 7 bin tl param olmuş olacak. Geçen ay 10 yıllık pasaportumu çıkarttım. Son 2 aydır tarım üzerine exchange programlarını ve gönüllülük programlarını araştırıyorum. WWOOF oldukça başarılı fakat her ülke için ayrıca kayıt yaptırmanın sıkıntılı olacağını düşündüm. Diğer siteleri de kontrol ettiğimde en mantıklı olanın workaway.info olduğuna karar verdim. Hedefim min. 6 ay max. ne kadar devam edebilirsem. İngilizcem iyi seviyede, zaten son 1 yıldır evimde sürekli yabancı gezginleri ağırlıyor, en olmadı onlarla dışarıda zaman geçiriyorum.

  Sorum şu şekilde;
  – Hiç yurt dışına çıkmadım, son şirketimde 7 aydır çalışıyorum. Ekim ayında işten ayrılıp kendimi bu maceraya atmak istiyorum. Deneyimsiz olduğum için Avrupa ülkelerinden başlamak istiyorum. Vize başvurusunda hangi yolu izlemeliyim? Bana oldukça uygun bir çok Host mevcut fakat vize başvurusu yaparken “ben 2 ay başvurduğum ülkede sonra 2 şer ay farklı ülkelerde gönüllü olacağım, bir yıl böyle gezeceğim” kısmını konsolosluğa nasıl anlatacağım? Bildiğim kadarı ile beni misafir edebilecek aileler bu konuda yardımcı olmuyor fazla. Nasıl bir yol gösterebilirsiniz? Uzun süreli schengen vizesi alma şansım nedir? (ki ben 1 senelik başvuracağım)

  Yazdığınız her kelime, hayallerime bir tık daha ışık tutacak. Teşekkürler..

 247. Hocam, Merhaba. Çok acil bir sorum vardı. Erasmus Programı ile İspanya’ya gideceğiz, öğrenciyz. Schengen vizesi gerekli Idata’dan randevu alıp vize için başvurabilir miyiz? Simdiden çok teşekkürler.

 248. Merhaba eşim Schengen vizesi için başvuru yaptı. 2 hafta sonra mülakat için randevu verildi, mülakat çok kısa sürmesi olumlu veya olumsuz mudur? 2/3 hafta içinde biz haber ederiz demişler ?

 249. Merhaba, kiz arkadasimla birlikte Budapeste, Prag gezisi yapmayi dusunuyoruz.
  A) Ucak biletlerini Budapeste giris, Prag cikis olarak satin aldim.
  B) Otel degilde airbnb.com uzerinden ev kiraladim; 4 gun Budapeste 5 gun Prag. Parasini odedim.
  C) Ben ogrenciyim yasim 26, kiz arkadasim ise calisiyor. Benim uzerime kayitli aracim var, 7.500 TL limitli kredi kartim var. Banka hesabima para yok ama pasif bir hesap da degil. Arada sira da 300-500 TL yatiriliyor cekiyorum. Sponsor olarak da babami gostericem, ancak adam emekli adam oyle hesabinda 5.000 TL falan yok. Uzerine kayitli iki ev tapusu+araba var.
  D) Macaristan vizesine basvurucam ilk inis yapicagim yer Budapeste oldugu icin. Ucak biletlerni Pegasus’tan aldim: Vize islemini de Pegasus’un danismanligini araci sirket yani onu kullanmak istiyorum. İlk defa schengen alicam olur mu? Yoksa bizzat kendim mi gitmeliyim?
  E) Kiz arkadasimla ayni evde kalicagim icin, yani ev kiraladik ikimizin de ev kiralama belgesi ayni oluyor sorun olur mu nasil olcak ?
  Kemal abi yardimci olursan cok sevinirim.

  • Bu soruya da vereceğim bir cevap yok, yukarıdaki yazıda vize için ne evraklar gerekiyorsa sıraladım. Bunları hazırlamanız gerekiyor. Bu evrakların varlığı Schengen vizenizi alıp alamayacağınızı belirler. benim buradan söyleyeceklerim faydasız.

   Uçak bileti, konaklama ve bankadaki parayı belgelemeniz gerekiyor. Yaşın 26 olduğun için ebeveynlerini sponsor gösteremezsin. kendi evraklarını vermen gerekiyor, yukarıda makalede açıklamıştım.

 250. İspanya’ya vize başvurusu yapacağım. Sadece İspanya’ya gideceğim, ancak başvuruyu çoklu giriş yapmamın bir sakıncası var mı? Artısı ve eksisi nedir?

  • Multi girişli Schengen alabilmen için bunu ispat etmen gerekiyor. Yani başvurduğun ülkeye tekrar gideceğini göstermen veya diğer Schengen bölgesindeki ülkelerden birine yapılmış rezervasyon ve uçak biletini de göstermen gerekiyor. Aksi halde elbette talep edebilrisin, ama bu verecekleri anlamına gelmiyor.

 251. Merhabalar Kemal Bey, ben daha önce Avusturya’da kaldım, Almancam cok iyi ama iltica etmiştim. 4 yıl kaldıktan sonra kendi isteğimle ülkeme geldim. Yaklaşık 4 yıl oldu geri geleli ve şimdi İzmir’de yaşıyorum, evliyim ve eşim öğretmen, fakat daha atanması olmadı. Benim adima bir ev tapusu var, kendi kuaför dükkanım var ve yaklaşık 1,5 yıllık da sigortam gözüküyor. Ayrica bankada da 10 bin TL ye yakin param var. İtalya yada Yunanistan vizesine başvursam alma olasılığı nasıl? Lütfen bilginiz varsa cevap yazarsaniz çok sevinirim. İyi gunler.

  • Öncelikle ben vize olur verme mercii değilim, yani yukarıdaki yazıda Schengen vizesi için ne lazım yazdım. Durumunuzunu o kurallar ile kıyaslar ve kendiniz değerlendirirsiniz. Durumunuza bakılırsa Schengen vizesi alma ihtimaliniz gayet yüksek görünüyor. Alıp alamayacağınıza başvuracağınız elçilik karar verecek.

 252. Kemal bey, esim Belcikali 1 yillik evliyim, cocugumuz olucak 5 ay sonra. Dogumda esimin yaninda olmak istiyorum bankada 90 bin lira param var. Şuan issizim calismiyorum. Sigortali kendimi gosterip schengen vizesi alip ilk once Yunanistan sonra Belcika’ya gidicem. Ayrica babamin is yeri var, dukkani ustume alsam bir yarari olur mu? Vize icin simdiden cevap icin teşekkürler.

  • Eşiniz Belçikalı ise o davetiye gönderebilir. Mali durumunuz gitmeye elverişli ögrünüyor. Sigortalı işiniz olduğunu gösterrseniz daha iyi olur. Üzerinize mülk olması vize işlemlerini kolaylaştırır.

 253. Merhaba. Bayram döneminde kız arkadaşımın yanına gitmek istiyorum. Vize işlemlerinde ne gibi aksaklıklar olur? Şu an çalışmıyorum. Banka hesabımda param yok. Kız arkadaşım Türk vatandaşı ve orada çalışıyor, oturum izni mevcut. Yeterli olur mu? İkna edici başka ne belge sunabilirim?

 254. Kemal Bey merhaba, bayram haftasında yunanistana gitmeyi planlıyorum, fakat bu hafta schengen vizesi için başvuru yapmaya çalıştığımda sistemlerinin bozuk olduğunu ve bir süre başvuru almayacaklarını öğrendim. İtalya Schengen’i için İtalya’ya, daha sonra iptal edebileceğim bir uçak rezervasyonu yapıp başvuru yapmayı planlıyorum. İtalyad’an schengeni alırsam ilk girişimi İtalya’dan değil de Yunanistan’dan yapmam sizce bir sorun oluşturur mu?

  Bir çok yerde sorun olmayacağını okudum, fakat ülkelerin resmi internet sitelerinde bu şekilde hareket edilemeyeceği yazılıyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • “Schengen sözleşmesine göre vize alan bir yolcunun ağırlıklı olarak kalacağı Schengen ülkesinin temsilciliğinden, eğer bu net değilse, ilk giriş yapılacak ülkenin temsilciliğinden Schengen vizesi alınmasını şart koşuyor.Schengen sözleşmesine göre vize alan bir yolcunun ağırlıklı olarak kalacağı Schengen ülkesinin temsilciliğinden, eğer bu net değilse, ilk giriş yapılacak ülkenin temsilciliğinden Schengen vizesi alınmasını şart koşuyor.”

   Sorun olup olmayacağını ancak kapıda öğrenebilirsin. Bir arkadaşımla karadan Yunanistan’a geçerken İtalya Scghengen vizesini kullanmıştı. Eğer pasaportunuzda öncesinde epeyce Schengen varsa sorun olmayabilir.

 255. Merhaba Kemal Bey, öncelikle ilginizden dolayi tesekkur ederim. Ben ve bir arkadasim İtalya’ya çok girisli Scengen vizesi almak istiyoruz. İkimiz de sigortali bir iste calisiyoruz ve hesabimizda 3,500 € var (kisibasi). Bizim soyle bir sorunumuz var; biz İngilizce veya baska dil bilmiyoruz. Bizim icin bir sorun olur mu? Bir de birkac kez Irak’a giris cikisimiz var. Saygilar.

  • İngilizce bilmiyor olman Schengen vizesi için sorun değil. Irak’a girmiş olmak da sorun teşkil etmez. Önemli olan ebvrakların tam ve yeterli olması, İtalya’ya sadece tatil için gittiğini gösterir belgeler olması.

 256. Merhabalar,

  İtalya’ya 2 hafta için turist vize başvurusu yapacağım, fakat başvuru formunda talep edilen giriş sayısı (tek, multi) gibi seçenekler var. Eğer ben tek girişli olarak işaretlersem bana verecekleri uzun süreli multi vizesini etkilemiş olur muyum? Teşekkürler

 257. Merhabalar,

  Ben Londra’da ogrenci vizesiyle kaliyorum be vizem 14 Ekim 2015’de bitecek. Ibiza’ya gitmek icin butun rezervasyonlarimi yaptim ucak biletlerim dahil. Tam Ispanyaya vize basvurusu yapicakken, schengen ulkesinden ciktigim tarihten itibaren en az 90 gun vizemin olmasi gerektigini ogrendim ve benim 53 gun kadar bir vizem kaliyor cunku ibizadan cikis tarihim 22 Agustos 2015. Bu durumda tek caremin Turkiyeden Bodrum veya Izmirden basvurmak oldugunu dusundum. Cunku 11 Temmuzda Bodrumda olucagim. Fakat sorunum ingilterede universiteyi henuz bitirdim ve hali hazirda calismiyorum. Ispanyaya sadece tatil icin gitmek istiyorum. Bu sartlarda vize alabilirmiyim turist olarak? Daha onceden almis oldugum 3 tane schengen vizem var en sonuncusu coklu giristi. Bir diger sorum da vizeyi turkiyeden alirsam cikisi turkiyeden mi yapmak zorundayim. Cunku ucak biletim Londradan ibizaya. Veya vizeye basvururken turkiyeden ucucakmisim gibi gostersem ve bilet alsam sonrasinda iptal etsem londradan ucma sansim var mi? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

 258. İsviçre’ye gitmek istiyorum. Başvurumu da yapmıştım, fakat red cevabı geldi. İtiraz etmek istiyorum. Nasıl yapmam lazım bilmiyorum? Konsoloslugu aradim fakat net bi bilgi alamadım.

 259. Merhaba Kemal bey, ben 23 yaşinda üniversite 4 öğrencisiyim. 2 sene önce üniversite 2 sını öğrencisi olduğum dönemde Almanya’ya turistik vize başvurusunda bulunmuştm. Kuzenim davetiye gönderdiği halde vize başvurum reddedildi. Sebep Almanya’ya gidip geri gelmeme ihtimalim göz önünde bulundurulmuş (üniversite okuduğum halde) Bütün belgeler tamamdi; hesap bilgilerim, ucak rezervasyon vs. Bu sene son yılım olduğu için öğrenci olarak tekrar başvuru yapmak istiyorum (8 dersım kaldi mezun olmama herhalde geri döneceğime ikna olurlar). Lütfen bana bu konuda yardımcı olun şimdiden teşekkürler.

  • Daha önce böyle davetiye ile gidip orada çok kaçak kalan kişi oldu. Gençlere bu nedenle çok daha zor vize veriyorlar. Durumunda bir değişiklik yok, daha önce red aldın, yine alma ihtimalin çok daha yüksek. Turlar İtalya veya benzer ülkelere vize al, o ülkeye git; oradan trenle Almanya’ya geç. Bu bir alternatif.

 260. Kemal Bey iyi günler. Daha önce pasaportumda alınmış Bulgaristan vizem var sonrasında 4. ayda günibirlik Yunan Adaları kolaylaştırılmış kapı vizesiyle gittim bir kez Rodos’a sorunsuz girdim döndüm, fakat yaklaşık 10 gün önce yetkili acenteye tüm evraklarımı 4 gün öncesinden vermeme ragmen konaklamalı vize talebimde red cevabı aldım. Üstelik normalde ada vize görevlisi seyahat tarihinden 1 gün önce yetkili acentayı arayıp gelmememi söylemesi gerektiği halde beni adaya inişimde alıkoydular ve sınırdan red belgesi diye bir kagıt imzalattılar.

  E maddesi (oturum için yeterli şartları taşımıyor) kapsamında bana da bir nüshasını verdiler. Şimdi benim merak ettiğim pasaportumdaki kaşe ilerde herhangi bir Schengen ülkesine yapacağım müracatları engeller mi ya da vize verilip verilmemesinde büyük bir etken midir? Şimdi bana ne tavsiye edersiniz. Bu benim için çok önemli, seyahat özgürlüğümün elimden alındığı gibi bir his oluştu bende. Türklere vize uygulamayan bir kaç farklı ülkeye seyahat etmemi önerirmisiniz aynı pasaportla yoksa pasaportu değiştirmem mi gerek? Şimdiden vareceğinşz cevap için teşekürler.

  • Kemal bey sizde ülke konsoloslukları gibi seçicisiniz sanırım cevap yazmakta kimini cevaplayıp kimini cevaplamadığınıza göre?

  • Bu konuda benim söyleyebileceğim hiç bir şey yok. Kimse size kesin bilgi veremez. Etkileyebilir de etkileyemez de. Bundan sonraki Schengen başvurularında evraklar konusunda çok titiz davranın ve tüm seyahatinizi belgeleyin.

 261. Ben ve arkadaşım Avrupa turu yapmak istiyoruz. Bunun için de trenle yolculuk edeceğiz. İlk giriş yapacağımız ülke Yunanistan, fakat İtalya vizesine başvuracağım. Yunanistan dan giriş yaparken sorun çıkar mı?

  • Yazıyı okumanı tavsiye ederim:

   “Schengen sözleşmesine göre vize alan bir yolcunun ağırlıklı olarak kalacağı Schengen ülkesinin temsilciliğinden, eğer bu net değilse, ilk giriş yapılacak ülkenin temsilciliğinden Schengen vizesi alınmasını şart koşuyor.

   Eğer birden fazla Schengen ülkesine seyahat edilecekse, en çok kalınacak ülkeden Schengen vizesi almak gerekiyor. Bunun yanında giriş yapacaksanız ya da hangi ülkede daha çok kalacaksanız, o ülkenin konsolosluğundan başvuru yapılması gerekiyor.”