Schengen vizesi, bizim Avrupa ülkelerine yaptığımız seyahatlerde hem stres hem de önemli masraf nedenlerimizden birisi. Her geçen yıl vize almak zorlaşsa da; aslında Schengen vizesi almak abartıldığı kadar zor şey değil, ancak psikolojik olarak engellenen seyahat özgürlüğümüz yüzünden biz biraz böyle hissediyoruz.

Öncelikle yapmamız gereken başvuruda dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi edinmek ve başvuru sürecini buna göre yönetmek. Schengen vizesi ipuçları hakkında bilgileri kişisel deneyimlerim ve konsoloslukların resmi beklentilerine göre hazırladım. İşin ipuçlarını bilip, adım adım bunları gerçekleştirirsek daha sorunsuz bir vize süreci yaşayabilirsiniz.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır

Daha önce defalarca Schengen vizesi almış; iki defa 3 yıllık ve bir defa 2 yıllık Schengen vizesi almış biri olarak deneyimlerimi paylaştım. Öncelikle Schengen ülkelerini kimlikle ziyaret edemezsiniz. Schengen vizesine başvurmak için öncelikle pasaportunuzun olması şart. Vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş kurumlara randevu ile evrak teslimi yapılacağını aklınızda bulundurun.

Verdiğim bilgileri adım adım takip edip Schengen vizesi sürecine hazırlanmanızı tavsiye ederim. İlk defa Schengen vizesine başvuranlar veya uzun süreli vize almak isteyenler hem başvuru hem evraklar hem de aracı firma konusunda daha titiz olmalı. Eğer vize almayı mutlaka arzuluyorsanız aracı firma ile başvurmanızı tavsiye ederim.

1. Pasaportunuzun geçerlilik süresi

schengen vizesi nasıl olmalı

Ne kadar uzun süreniz varsa o kadar iyi. Hele pasaportun son kullanma süresine 6 aydan kısa bir süre varsa, Schengen vizesine başvurmadan gidip yeni pasaport almanız şart. Çoğu ülke 3 aydan az kullanım süresi kalmış pasaportla ülkenize girmenize izin vermiyor. Burada vize başvuru sırasındaki değil, seyahate çıkacağınız tarihteki pasaportunuzun kalan süresini hesaplayın.

Pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz olsa dahi eğer pasaportunuz son kullanma süresi 3 aydan az ise kapıdan geri gönderilebilirsiniz. Asya’da pasaport sürem 40 günden az olmasına rağmen seyahatimde hiçbir sorun yaşamamıştım. Siz yine de geçerlilik süresi 6 aydan uzun bir pasaportunuz ile başvuru yapın. Şu sayfadan ülkelerin şart koştuğu pasaportta aranan asgari geçerlilik sürelerini görebilirsiniz.

ⓘ Eğer henüz pasaportunuz yoksa Pasaport Nedir? Pasaport Çeşitleri ve Özellikleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Pasaport İçin Gerekli Evraklar blog yazılarımı; eğer Yeşil Pasaport hakkınız varsa da Yeşil Pasaport Nedir? Nasıl Alınır blog yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Malta

2. Vize başvurusunu zamanında yapın

schengen vizesi nasıl çıkarılır

Akdeniz Cruise Gemisi yolculuğum için Schengen vizesi almak için İtalya‘ya başvurum oldu. Yeteri kadar zamanım olmasına rağmen İtalya Schengen vizesi için oldukça geç başvurmuştum. Vize vereceklerine emin olmadığım halde valizimi alıp öyle gitmiştim. Neyse ki vizemi vermişlerdi ve koştura koştura havalimanına gitmiştim. Eğer 1 gün daha gecikseydi, Akdeniz gemi turum ve uçak biletlerim yanacaktı.

Seyahat takviminizi netleştirip en geç 2 hafta öncesinden, daha da içiniz rahat olsun istiyorsanız 1 ay öncesinden evraklarınızı toplayıp Schengen başvurusu yapmakta fayda var. Hiç planda olmayan olaylar geliştiğinde, belge eksikliği olduğunda vize süreci uzayabiliyor. Son başvuruda bize göre tüm evraklar hazır diye düşünürken eşim için ekstra başka evraklar istediler.

İtalya ve Almanya için idata firmasından randevu alıyorsunuz.

Bazen başvuracağınız ülkenin resmi bayramları ve günleri dolayısı ile konsolosluklar kapalı olabiliyor. Ülkemizin bayram ve resmi tatil dönemleri öncesinde de konsolosluklar çok yoğun olabiliyor. Böylesi zamanlarda sırf randevu için bile birkaç hafta sonrasına ancak tarih veriliyor. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alına süresi bazen 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir.

Schengen vizesine seyahat tarihinizden en fazla 9 ay öncesinden başvuru yapabiliyorsunuz. Aceleniz varsa, vize alma süresini minimuma indirgeyen VIP Schengen vizesi (ekstra ödeme yapmanız gerekiyor) başvurusu yapın. VIP vize için, sizin ya da ailenizden birisinin pasaportunda son 5 yıl içinde herhangi bir Schengen ülkesinden ya da İngiltere’den alınmış bir vizenin olması şart.

3. Evrak hazırlama işini ciddiye alın

schengen vizesi nasıl alınır

Konsolosluk gözünde en önemli kriter güven. Yani sizin Schengen bölgesinde kalmayıp ülkenize geri döneceğinizden emin olmak istiyorlar. Bunu kanıtlamanın tek yolu da hazırlayacağınız evraklar. Belgeleriniz eksiksiz, doğru ve güvenilir ise vize alamamak için bir neden yok.

Schengen vizesi evrakları konusunda ayrı bir blog yazısı hazırladım. Vize acentesiyle başvurduğunuzda vize talep formunu onlar sizin adınıza dolduruyor. Eğer siz dolduracaksanız okunaklı yazmaya dikkat edin ve eksiksiz doğru bilgi verin. Biyometrik fotoğraf şart, 6 aydan daha eski fotoğraflarla başvurmayın.

Vize evraklarını tek tek hazırlayıp kontrol edin. İtalya vizesi için başvurduğumda, ikametgâh belgesi bile ekledim ben. Zira pasaportumu Singapur Türkiye Elçiliğinde çıkartmıştım. Türkiye’de yaşadığımı ispat etmem gerekebilir düşüncesiyle, muhtarlıktan aldığım evrakı da dosyaya koydum.

Mutlaka ama mutlaka el yazınızla konsolosluğa hitaben ülkeye neden gittiğinize dair imzalı bir ön yazıyı evrakların arasına koyun.

4. Gelir durumunuzu belgeleyin

schengen vizesi banka hesap

Türkiye’deki mal varlığınızı ve banka tasarruf bilgilerinizi güvenilir şekilde gösterdiğinizde; kendi düzenini kurmuş ve yabancı bir ülkede yeni bir hayat kurmak istemediğiniz bir profili sağlamlaştırmış oluyorsunuz.

Konsolosluk görevlileri, aylık maaş gelirinizden daha çok bankadaki nakit durumunuzla ilgilenir. Hesabınızın son 3 aylık hesap dökümünün kaşelenmiş ve imzalanmış, bankanın imza sirküleri eklenmiş olarak vize belgeleri arasına koyun.

Schengen vizesi için bankada ne kadar param olmalı? Bu bana en çok sorulan sorulardan biri. Hesabınızda ne kadar çok varsa o kadar iyi. 30 bin TL ve üstü rakamlar genelde kabul görür. Kalacağınız her gün başına en az 60€ olacak şekilde hesaplayarak, bunun TL karışılığının bankada olduğundan emin olun.

Eğer o kadar paranız yoksa, aylar öncesinden bir yerlerden borç alıp hesaba atın, hatta parça parça atın. Hesap dökümünü alıncaya kadar da orada kalsın. Aylardır hareket görmeyen bir hesaba, vize başvurusundan 3 gün önce 50 bin yatırıp sonra buyrun demek, pek güven verici değil. Anlamsız fazlalıkta hesap hareketleri yapmayın. Eğer varsa da bir dilekçe ile bunu belirtin (Altın bozdurdum, arabamı sattım…).

Malta

Kredi kartının limitlerini gösteren ekstrenizi fosforlu kalemle işaretleyerek evraklara ekleyin. Bunu da bankanızdan alabilirsiniz. Fon olarak veya borsada bulunan paranız varsa, sadece internetten alınan ekran dökümleri geçerli kabul edilmiyor. İlgili resmi kurumun antetli kağıdına basılmış veya resmi olarak ıslak kaşelenmiş olaması gerekiyor.

5. Otel ve Uçak bileti rezervasyonlarınızı yapın

Vize Almak

Vize için gerekli evraklar arasında mutlaka gideceğiniz ülke için aldığınız uçak bileti veya bunu gösterir rezervasyon bilgisi, konaklayacağınız otele dair dökümler olmalı. Eğer turla gidiyorsanız, tur programı ve turun ücretini ödediğinize dair belgeleri eklemeniz gerekiyor. Rotanızdaki her ülkeye ait otel rezervasyon evrağı da eklenmeli.

Hani belki ilk varış ülkesinden sonra keyfinize göre gezeceksinizdir, gezin tabi, ancak ne yapacağınızı gün gün kendilerine ispat etmeniz istenir. Hadi oradan demeyin, girin booking.com sitesine ve rezervasyonlarınızı yapın ve bunları yazdırın, vize evraklarına ekleyin. Ayrıca pasaport kontrolde de sorulduğunda göstermek için yanınıza otel rezervasyonlarının çıktısını alın.

Otel Rezervasyonunu yap: booking.com veya HotelsCombined en uygun siteler. Nasılsa kredi kartı vermeden de rezervasyon yapılabiliyor ve iptal etmesi de kolay. Mail adresinize gelen rezervasyon formlarını yazıdırın ve dosyalayın. Schengen vizesini almadan rezervasyonuzunu iptal etmeyin.

Hem ucuz otel bulma hem de uçak bileti bulma konusunda Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır, Kampanyalı Uçak Bileti Nasıl Alınır ve En İyi Uçak Bileti ve Otel Uygulamaları ile En İyi Otel Bulma Siteleri blog yazılarıma göz atın.

6. Doğru ülkenin Schengen vizesine başvurun

schengen ülkeleri vizesi

Schengen vize başvurularında en çok akıl karıştıran konulardan birisi de bu. Eğer birden çok ülkeye gidecekseniz ilk gideceğiniz ülkeye değil en çok kalacağınız ülkenin konsolosluğuna Schengen vizesi almanız için başvurmanız gerekiyor.

Schengen sözleşmesine göre vize alacak bir yolcunun ağırlıklı olarak kalacağı Schengen ülkesinin temsilciliğinden, eğer bu net değilse, ilk giriş yapılacak ülkenin temsilciliğinden Schengen vizesi alınmasını şart koşuyor.

Ancak bunun tersini yapanlar da pekâlâ sorunsuz Schengen ülkesine giriş yapabiliyor. Yıllar önce Kopenhag’a gidecektim ve Danimarka Konsolosluğuna yaptığım vize başvurusu sebepsiz yere reddedilmişti. Ertesi gün Fransa Konsolosluğuna başvurmuş ve aldığım Fransa Schengen vizesiyle Kopenhag’a sorunsuz uçmuştum.

Ancak bu her zaman böyle olmayabilir ve kapıdan geri gönderilme riskinin olduğunu akılda tutulmalı. Seyahat planınız birden fazla ülkeyi kapsıyor ve hatta belirsiz ise siz sanki her günü planlamış gibi başvuru yapmak zorundasınız.

7. Belge, daha çok belge ama doğru belge

Schengen-Vize-bilgi

Adamları gereksiz belgeye boğmaya gerek yok. Önemli olan gelir durumunuzun iyi olduğunu, ülkelerine sadece gezmeye gittiğinizi ve orada kalmaya gerek görmediğinizi ispat edecek belgeler sunmak.

Eviniz varsa tapu fotokopileri, arabanız varsa ruhsat fotokopisi, kira geliriniz varsa sözleşmelerin fotokopisi işe yarar. Burada asıl önemli olan geliri gösterir belgelerden ziyade nakdi gösterir belgeler daha değerli. Eski pasaportlarınızda Schengen vizesi pulu varsa onların da fotokopilerini evraklarınız arasına ekleyin.

Freelance çalışıyorsanız ve sigortanızı kendiniz yatırıyorsanız SGK dökümlerini alıp SGK’dan kaşeletip, imzalatıp evrak olarak ekletmek şart. Evraklar içerisinde mutlaka seyahat sağlık sigortası yer almak zorunda.

Schengen bölgesinde kaç gün kalmayı düşünüyorsanız en az o kadar süreli seyahat sağlık sigortası yaptırın. Eğer uzun süreli vize almayı planlıyorsanız seyahat sağlık sigortanızı o kadar süreli yaptırmanız gerekmiyor tabi, ama her yurtdışına çıktığınızda bunu ispatlayan bir belgenin cebinizde olması şart.

8. Mülakat için çağrıldıysanızda zamanında gidin

Sengen-vizesi-Nasil-Alinir
İtalya’da 3 yıllık aldığım Schengen vizesi ve aynı gün yola çıkış

İlk defa Schengen vizesine başvuracakların, başvuruyu kendilerinin yapması gerekiyor. Parmak izi vermeniz için ilk Schengen başvurusunda mutlaka çağrılıyorsunuz. Daha önce Schengen ülkeleri için parmak izi vermiş başvuru sahipleri akredite acenteler veya tanıdıkları aracılığıyla başvuru yapabilir. Eğer aracı kuruma kendiniz başvuracaksanız şehrinizin bağlı olduğu yetkili acenteden başvurmanız şart.

Mülakata çağrıldığınızda ne yapmanız gerektiğini ve olası soruları ne cevap vereceğinizi bilin. Vize yetkilileri, eğer görüşmelerinde bir olumsuzluk sezerlerse vize vermeyebiliyorlar. Bu mülakatlarda sabrı zorlayan, birbiriyle alakasız veya alakalı çok sorular sorabilirler. Bu nedenle sakin olmak ve soruları doğru olarak cevaplamak gerekiyor.

Bütün bu süreci başarıyla tamamlayıp cebe Schengen vizesi pulu yapıştırılmış pasaporta sahip olmak yetmiyor tabi. Az da olsa kapıdan geri gönderilme durumu her zaman için vardır. Ancak Schengen ülkesine girişteki pasaport görevlisinin sorularına cevap verecek yeterlilikte az çok bir İngilizceniz varsa, soruları da mantıklı bir şekilde cevaplıyor ve tipiniz de kayık değilse sorun çıkma ihtimali az.

Önceki blog yazısıŞanlıurfa Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıKimlikle Pasaportsuz Gidilen Ülkeler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

615 YORUM

 1. Merhabalar Düsseldorf’a Şubat sonuna bilet satın aldım ama Hollanda’ya geçmek istiyorum hesabımda 2 3 sene önce koyduğum 1000 Euro var ve eşimle gidiyorum onunda üstüne ev tapusu var bende 6 aylık SSK lı çalışanım sizce vize çıkma durumu nedir ve vize başvurusunu nasıl yapmalıyım çoklu giriş şeklinde mi

 2. Kemal Bey merhaba,

  Öncelikle çok faydalı ve akıcı makaleniz için teşekkür ederim. Sorularımın pek çoğuna yanıt aldım bu yazı sayesinde. Ancak farklı bir durumum var ve nasıl hareket etmem gerektiği konusunda emin değilim. Şöyle ki:

  2-10 Ekim tarihleri arasında eşimle birlikte İsveç’e gitmek istiyoruz. İsveçli bir arkadaşımızın düğünü var, gitmişken biraz da ülkeyi turlamak istiyoruz. Arkadaşımız davet formu da gönderecek lakin otelde konaklayacağız.

  Ancak; ben 6 yıldır çalıştığım şirketimden Nisan ayı sonunda ayrılacağım. Yeni çalışacağım şirkete ise Ağustos ayında başlayacağım. Ağustos ya da Eylül ayında vize başvurusu yapmam durumunda son 3 aylık bordrom ve sigortam olmayacak, ancak bildireceğim banka hesabımda hareket olacak.

  – Son 3 aylık bordro ve sigorta girişi verememek sorun olur mu?
  – 2-10 Ekim seyahatimiz için Nisan ayında başvuru yapsak (ki 6 aylık bir süre) çok erken olur mu? Zira bu ay yaparsam son 3 alık bordrom ve sigortamda herhangi bir boşluk kalmayacak.

  Değerli görüşleriniz bizim için çok önemli.

  • Schengen Vizesi başvurunuzu en erken seyahatinizden üç ay önce gerçekleştirebilirsiniz. Elinizdeki bordroyu iletirsiniz. Ön başvuru dilekçesinde de durumu belirtebilirsiniz.

 3. Merhaba kemal bey eşim altı yıllık avukat fakat bagkur borcu var . Ben de son üç senedir sigortalı çalışmıyorum bı dersanede çalıştığım için maasimizi elden alıyoruz ama eşimin hesabına sürekli para giriş çıkışı var ayrıca yeterli miktarda para da var . Bize italya da italyan vatandasi olan isveren pozisyonunda olan kuzenim davetiye gonderirse vize alma şansımız nedir sizce ? Ayrıca kredi kartı borcumuz vs varsa bunu görebiliyorlar mi ? Yoksa sadece bizim verdigimiz evraklardaki bilgileri mi görüyorlar ( örneğin banka kartimizdaki hesap özetini mi görebiliyorlar sadece )

  • Sigorta dökümleri isterler, borçlu görünüyor. Kredi kartı dökümü isterler borçlu görünüyor. Sigortalı işinizin olmasını isterler, yok. İtalya’dan gelen davetiye sizin İtalya’ya yerleşmenizi öngöreceğinden çok büyük başvurunuz ihtimalle olumsuz sonuçlanacağı düşüncesindeyim.

 4. Bağkur ve banka kredi borclarım var hollanda vizesi almak için başvuracağım işletmem var bunlar bana red sebebi olabilirmi

 5. Merhaba. Bütün programımı eksiksiz yaptım. Evraklarımı tam verdim. Hatta idata çalışanı çok güzel dosya hazırlamışsınız dedi. Benim bütün seyahatım tatil gezi programım Almanya üzerindeydi. Tatil planım 17 gün. . Ama ben yanlışlıkla multi olan çok girişli vizeyi işaretledim bu bir problem olurmu.?

 6. Merhaba benim Danimarka’dan geçerli ulusal D multi giriş vizem var. Şuan Türkiye’deyim danimarkaya karayoluyla ilk girişi Bulgaristandan yapacağım. Yazınızı okudum ilk giriş yapacağınız ülkeden başvuru yapın deniliyor. Bu durumda ben kapıkuleden danimarka ulusal D vizemi göstersem geçiş yapabilir miyim ve diğer ülkelerden de ??? Lütfen bana bilgi verir misiniz?

 7. Merhaba Kemal Bey,

  Bilginiz dahilinde midir emin değilim ancak başka kime soracağımı bilmiyorum. Eylül ayında yüksek lisans için Belçika’ya gideceğim. Şu an vize işlemlerimle ilgileniyorum. Başvuru yaptığım online sistemde benden kalacağım yeri bildirmemi istiyor ancak henüz yurt sonuçları açıklanmadı ve bu sebeple kalacağım yer belli değil. Sonuçların açıklanmasını mı beklemeliyim? Ayrıca yurt çıkmazsa ev tutacağım, yine başvuruyu sürdürmek için evi tutmuş olmam mı gerekiyor? Yoksa formalite bir yer gösterip daha sonra işleri netleştirebilir miyim?

 8. Merhaba Kemal bey: Benim 3 aylık banka hesap dökümüm yok. Yeni hesap açtım. Ve seyahat için yeterli miktarda para var. Şuan işyeri sahibiyim. 3 aylık hesap dökümü önemli mi? Problem yaşar mıyım? Bana bilgi verirseniz sevinirim.

  • Hesap dökümü çok çok önemli. Hesabınızın bir geçmişinin olması para giriş çıkışlarının olması gerekiyor. Yoksa henüz yeni açılmış, içerisine 5-10 bin konulmuş hesaplar gerçekçi gelmiyor. Bankadaki yeni hesabınızın ve oradaki paranın nerden geldiğini açıklamak durumunda olabilirsiniz. Ön yazı yazarken bunu açıklamakta fayda var.

 9. BENDE BU VİZEDEN ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM İNGİLTERE İÇİN BANKA HESABINMDA 15.000,00 TL PARAFA VAR BU PARA TEMİNAT İÇİN YETERLİ OLURMU BİRDE ORAYA GİTTİĞİM ZAMAN ÇALIŞMA İZNİ ALABİLİRMİYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • ingiltere vizesi ıcın sayet 15 bın tlyı vıze ıcın son kalemde yatırdıysanız bırsey ıfade etmez konsolosluk ıcın.paranın gecmısten gelıyor olması gerekır.Konsolosluk sızın gecmıs hesap hareketlerınıze gelır gıder dengenıze bakarak sızın bu seyahatınız ıcın ekonomık gucunuzun olup olmadıgını anlamaya calısır.Bır yerde uzun suredır calısıyor musunuz,maaas bordronuz asgarı ucretten mı gosterılıyor,daha once varsa yurtdısı seyahatlerınız gıbı faktorlerı konsolosluk ınceler ve vıze verıp vermemeye karar verır.ziyaretcı vızesıyle gidip calısma ıznı alamazsınız.

  • Aldığınız vize Bulgaristan vizesiyse adece Bulgaristan’a girmeye yarar. Başka bir Avrupa ülkesine giremezsiniz. Vize üzerinde Schengen yazıyorsa ve multi yazıyorsa gidebilirsiniz.

 10. Merhabalar, ben Yunanistan’dan başvuru yapacağım ama VFS sitesinden şifremi kabul etmiyor. Rndevu almak için her türlü karakteri denedim 🙂 Önereceğiniz şifre var mı?

  • Özel karakter olarak ilginç bir şekilde +, . : kabul etmiyor ama ? işaretini kabul etti, ben de zamanında problem yaşamıştım. Örnek şifre
   abcde1FGHJK?

  • Kemal bey merhaba, oglum Çek Cumhuriyetine okumaya gidecek. O gittikten sonra ben de ziyaretçi olarak gidip oradan Almanya’ya geçebilir miyim?

 11. Merhaba Kemal Bey, ben 1 sene önce Fransa konsolosluğuna vize için başvuru yaptım ama dönüşü red oldu. Şimdi İtalya turu satın almak istiyorum ve Kayseri’de yaşıyorum. İzmir konsolosluguna gitmeden vize işlemlerini halledebilir miyim? İlk vize alanlar için konsolosluğa gitmem gerekiyor normalde ama vize için daha önce parmak izi vermiştim şimdi gitmeme gerek var mı? Acaba bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Geçtiğimiz 2 yıl içinde parmak izi verdiyseniz gitmenize gerek yok. Daha önce hiç Schengen vizeniz olmadıysa gitmeniz gerekebilir. Buna konsolosluk karar veriyor.

 12. Merhaba Kemal Bey, 3 hafta sonra Fransaya gitmem gerekiyor kuzenimin düğünü var ve oradan teyzem davetiye yollattı bir kaç gün içindede elime ulaşır ama ben hem öğrenciyim açıktan okuyorum hemde ssklı işçiyim hesabımda da yüklü bir para yok bunun için ne yapmam gerekiyor, neler gerekiyor ? nasıl yol izleyeceğim ? yardımcı olur musunuz?
  Teşekkürler,

 13. Balkan turu yapmak için yunanistan Multi vizesine ihtiyacımız var ben memurun fakat eşim iki yıldır çalışmıyor daha önce yurtdışına da hiç çıkmadık eşimin vize alması çok mu zor yardımcı olursanız sevirim

  • Bunun cevabını kimse bilemez maalesef. Yukarıda yapmanız gerekenleri açıklamıştım. Bunları sağlayabiliyorsanız vize almanız kolaylaşır. Ama hiçkimse vize alıp alamayacğaınızı bilemez. Eşiniz çalışıyor olsa dahi vize vermeyebiliyorlar bazen.

 14. Merhaba kemal be, ben Fransa’ya gidecem dayım orada ama arkadaşlarım önce Yunanistan’a vize al git gel. Sonra Fransa’ya vize alırsın red yemezsin diyorlar bu ne kadar doğr. Cevabınız için simdiden teşekkürler

 15. Merhaba,
  3-4-5 Haziran Almanya, 6-7 Haziran Polonya, 8-9-10 Haziran Çek Cumhuriyeti seyahati planım var. Schengen bölgesinden çıkmadan bir seyahat gerçekleştireceğim kısaca. Bunun için vizeye tek girişli mi çoklu girişli mi başvuru yapmam gerekiyor? Ek olarak ilk defa vizeye başvuracağım için 3 ülkeli bu seyahat planı vize çıkma ihtimalini çok mu zora sokar?

 16. Kemal Bey merhaba,
  Yunanistandan Schengen vizesi almak için evraklarımı hazırlıyorum. İki sorum olacak.

  1- Ülkede kalış süremizin bir önemi var mıdır? Yani 3 gün kalmak için başvurulan schengen vizesi ile 7 gün için yapılan başvurunun bir farkı var mıdır? Başvuruya 7 gün yazıp, vizeyi aldıktan sonra ülkede 3 gün kalmak bir sıkıntı yaratır mı?

  2-Schengen vizesi başvurusu için uçak bileti ile başvurup, vizeyi alınca araçla gitmek bir problem yaratır mı?

  Selamlar

  • Başvuruda kaç gün kalacaksanız bunu ispat etmeniz lazım. Bunun için otel rezervasyonları, uçak veya feribot bileti gösterilir. Vize verilirse istenildiği güne göre verilir zaten. Başvuruyu 7 gün yapıp 3 gün kalsanız sorun olmaz. Vizenizi aldıktan sonra araçla gitmenizde de sorun olmaz.

 17. Merhaba, ben 6 aydır sigortalı çalışıyorum. Gelirim orta hal ben ve çocuklarımla vize başvurusu yapacağım. Çocuklarım ilk öğretim öğrencileri onların öğrenci olduklarını ispatlayan okul belgesi almam gerekli midir? Adıma arsa araba var ve hesabımda yüksek bir miktar para var vermeme gibi bir durum olur mu? Kolay gelsin

  • Çocukların öğrenciliklerini de vize başvurusuna ekletin. Vize almak için durumunuz uygun görünüyor. Ama vize verip veremeyeceklerini ben bilemem maalesef.

 18. Merhaba Kemal bey. İtalya’ya gideceğim kardeşimle 21 mayısta. 7 günlük bir tur satın aldım. Banka hesaplarımda hisse senedi var. Bir miktar da kredi çekip 10.000 TL yaptım hesabı. Mevcut işimde 11 aydır çalışıyorum. Kardeşim 2 yıldır çalışıyor. Kardeşimin maaş hesabına 4000 TL kendime transfer yapsam bu sorun olur mu?

 19. Merhaba Kemal bey;
  Bilgilendirmelrinizi okudum sponsorlukla ilgili bi sorum var. Kimler sponsor olabilir amca dayı olur mu?
  Ve kendi üzerime tapu var ama genelde tapular babamın üzerine onun tapularını da göstersem bir artısı olur mu ? Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

  • vize almak için sponsorluk konusunda benim de çok detaylı bilgim yok. Anne ve babanız sponsor olabiliyor diye biliyorum. O zaman da onları maddi durumunu gösterir belgeleri eklemeniz gerekiyor. Tapular ve bankada gösterilecek yeterli para artı sağlar elbette.

 20. Çalıştığım sirket bana başarılarımdan dolayı prim verdi. Ben de bunu Hollanda gezimde kullanacağım ve bu para toplu bir şekilde sirket hesabından şahsi hesabıma yatacak. Bunun bi sıkıntısı olur mu acaba? İnandırıcı gelmeye bilir mi? Bu paranın şirket hesabından yattığına dair belgeleri sunacağız ama şirketin antetli kagidina.

 21. Yazınız gerçekten çok aydınlatıcı. Ancak herkesin durumu özel olduğu için sizden kişisel direkt bir yorum almak istiyoruz kendimizi rahatlatmak adına, mazur görün. 🙂
  11 Aralık 2018 tarihinde İsveç’e turistik vize başvurum oldu ancak yetersiz bakiye göstermiş olmam ve geri döneceğime dair yeterli belge sunmadığım gerekçesiyle reddedildi. (Aslında banka hesabımda gösterdiğim miktar yeterliydi. İş yerinden aldığım izin belgem de kurumlarında çalışıyor olduğuma dair diğer bilgiler de eklenmişti.)
  Bunun üzerine iş sözleşmemi göstererek ve hesabıma daha fazla para ekleyerek – neredeyse 30 bin civarı – ekstra belgeler ile itiraz ettim. Ancak itirazım da reddedildi.
  Planladığım gezimi bozmamak adına Yunanistan üzerinden çoklu giriş vizesi için başvuru yapmaya karar verdim. Gerekli bütün belgeleri ekledim. İş yerinden izin belgesi ve döneceğimin kanıtı niteliğinde iş sözleşmemi ekledim. Ancak Yunanistan’dan da red cevabı aldım.
  Bu iki red sonucunun hiç biri pasaportuma yansıtılmadı.
  Bunun dışında bir kaç bilgi daha eklemek isterim.
  Eski pasaportumda çok girişli schengen vizesi mevcuttu.(Sistemden sorgulattıklarında görebileceklerini düşünerek bunu dosyama eklememiştim.)
  Yeni pasaportumda hiç schengen vizesi bulunmamaktadır. Ancak Belgrad ve Lviv olmak üzere 2 adet vizesiz giriş damgası vardır.
  Sizce red almamın sebebi ne olabilir?
  Pasaportuma işlenmeyen bu redler ileride yapacağım başvuruları etkiler mi?
  Pasaport yenilemek bu sorunu çözecek midir?
  Şimdiden teşekkür ederim. Yazılarınızın devamını merakla bekliyorum!

 22. Merhabalar. Şuan üniversite öğrencisiyim. Ocak ayında ilk defa yurtdışına çıkmayı düşünüyorum. Öncelikle öğrenci pasaportum var bu bana sorun yaratır mı? Sonuçta şu kadar süreli bir pasaport tarzında değil. Sonrasında çalışmadığım için mal varlığı ya da birikmiş para olarak ne gösterebilirim? Ve davet edilme süreci nasıl işliyor. Direk olarak akrabam var bu durumda mal varlığı ya da banka hesabı göstermek zorunlu mu? Teşekkürler

  • Hocam merhabalar
   Ben üniversite öğrencisiyim geçen sene avrupa seyahati planım vardı şartlarımı kendimce uygun görmediğim icin plani bu yaz için erteledim.
   Sorularıma cevap verebilirseniz minnettar olurum şimdiden teşekkürler.
   1) Sizce hangi ülkeden vize almalıyım?
   2)Öğrenci olduğum için babamın adına mi olmalı hesap?
   3)Babamın uzun süre aktif kullandığı bir hesabı yok schengen için bir hesap oluşturmayı düşünüyoruz ya da eski bir hesabı kullanmayı ve azar azar kendim biriktirerek bu hesaba aktarıp onu göstermek istiyorum bir problem olur mu?

   Sorularım bu kadar yardımcı olursanız sevinirim…

 23. Kemal Bey merhaba,
  Malta ile ilgili gezi yazınızı okudum. Öncelikle bilgiler için sağolun. Malta’da birkaç gün harcayıp İtalya’ya feribotla geçme fikri fena gelmiyor. Bu kapsamda İtalya için Schengen vizesi almam yeterli midir? Yoksa Malta için ayrıca uygulanan bir vize prosedürü var mı? Teşekkürler.

 24. Merhaba ücretli öğretmenlik yapıyorum ve İtalya’ya vize başvurusunda bulundum red aldım 1500 liraya yakın para vardı hesabımda ek belge istediler ve babamın emekli oldugunu gösteren bir belge yolladım. Vize reddinde maddi yetersizlikle ilgili maddeyi gerekçe sunmuşlar? Maddi yetersizlik gerekçesi gösterilerek başvurum reddedildi.

  Mahkeme yoluyla itiraz edebileceğim söylendi. Pasaportta herhangi bir işlem yapılmamış başka bir ülke için Schengen başvurusunda bulundugumda sorun çıkar mı bu durum yüzünden? Teşekkürler.

  • Sartlar degismeden, tekrardan basvurusaniz yine reddedilirsiniz.Eger yanlis bir sekilde reddedilginiz dusunuresiz temyiz, yeni evraklar koyup kosullarinin degistigini gosterirseniz yeni basvusuru yapilmasi gerekir.

   1500TL ve babanizin emeklilik maaşı kesinlike Schengen vizesi almak icin yeterli degil. Banka hesabiniza daha cok para koysaniz bile bu paranin en 3 ay hesabinizda durmasi/işlemesi gerekiyor. Ögrenciyseniz Turkiyede sponsorunuz yani babanizin tum mal varligi, birikimleri vs size sponsor olacagina dair bir mektup mutlaka basvuru sirasinda evraklar arasina eklenmeli.

   Bir redden sonra hemen basvurmak hele ki kosullar hic degismemisken, ikinci bir red kacinilmaz olur.

  • Öncelikle standart Schengen vizesi için gerekli evrakları büyük bir ciddiyet ve titizlikle tam olarak hazırlamaka gerekiyor. Banka hesabındaki para ve kredi kartı ekstresindeki limitler önemli. Varsa taupu ve gelir durumunu gösterir belgeleri de eklemek gerekiyor.

   Daha önce 5+ Schengen vizesi alınmışsa bu durumu biraz daha kolaylaştırır. Bu vizelerin de fotokopilerinin çekilip dosyaya eklenmesi gerekiyor. Kısaca sık seyahat ettiğinizi ve vize için başvurduğunuz ülkeye sık sık gitmek istediğinizi anlatmanız lazım. Bunu da kanıtlamak gerekiyor.

   Benim önerim daha önce gidilimiş bir ülkeye (İtalya ve Yunanistan tavsiye ederim), yılın 2 farklı dilimine dağılmış bir tur satın almak veya rezervasyonları yapıp ödemek.

   Örneğin Kurban Bayramı’na şimdiden uçak bileti ve otel rezervasyonu yapıp, seyahat rotası ve planı ile ilgili bilgiyi dosyaya koymak. Kaç gün kalınacak ve nerelerde kalınacaksa hepsini tur firmasından veya booking.com’dan rezervasyonlarını yaparak evrakları dosyaya koymak.

   Bir de Yılbaşı ve sonrası için yine aynı ülkeye başka bir gezi programı planlayıp, evrakalrı aynı şekilde hazırlamak. Bu sizi o ülkeye sık gideceğinizin kanıtı oluyor. Bir de bir mektup/dilekçe hazırlayıp ülkeyi sevdiğinizi, daha önce gittiğinizi ve tatil planlarınızı tekrar o ülkeye yaptığınızı göstermeniz ve söylemeniz gerekiyor. Evraklar tamsa muhtemelen vereceklerdir. garantisi yok tab.

   ANCAK, eğer bu belgelerle vizeleri alıp, o vizeyle başka ülkeye gideyim derseniz, bu güvenilirliğinizi zedeler. Dürüst olup, bir ülkeye birkaç defa gezi yapıp, sonrasında 3-5 yıllık vize almak mümkün. Ben öyle yaptım. İtalya için evrakları tam olarak verdim ve 3 yıllık vize aldım.

 25. Merhaba Ben 19 sene önce Almanya’dan sınır dışı edildim ve 4 sene önce vize başvurusunda bulundum ve ret verdiler gerekçe olarak schengen bilgi sistemine giriş yasağı kaydı girilmiş dediler geçen sene Almanya’ya dilekçe yazdım bu konuyla ilgili cevap olarak Keine Eintragung diye yanıt göndermişler yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Hesabımızdaki para miktarının ispatı için Schengen vizesi evrakları arasına banka hesabının onaylanmış çıktısını koyuyoruz. Bu miktar tek bir bankada 5-10 bin TL seviyesindeyse başka banka göstermeye gerek yok. Ama göstermeniz daha iyi olur. Banka hesaplarınız düşük veya boş ise evraklarınıza eklemeyin.

 26. Merhabalar;
  Hocam banka hesabımda 8000 tl, döviz ve emtia al sat yaptığım hesapta da 7000 tl artı 12 kilo gümüş bulunuyor 2 hafta sonra italyaya 10 günlük vize başvurusunda bulunucam ama şöyle bir soru var kafamda. Al sat yaptığım hesapta hareketler biraz sert misal 5000 tl çıkmış 9000 tl çıkmış sonra geri girmiş vb vize başvurusunda iki hesabı da göstermem yararıma mı yoksa zararıma mı olur? Konsolos bu sert hareketleri yanlış anlar da vize vermezse içime oturur o yüzden ne yapmamı önerirsiniz?
  Teşekkürler.

 27. Kemal bey merhaba öncelikle bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim. İlk defa yurtdışına çıkış yapacağımız için biraz stresliyiz.

  Eşim memur bende özel sektörde çalışıyorum benim kafama takılan kredi kartı ekstresi oldu. kredi kartı kullanıyorum hatta bankaların kredi vermek için yarıştığı da bir insanım ama kredi kartı borcumda mevcut ki düzenlide ödüyorum ama yinede kredi kartı ektresini eklemek zorundamıyım? bu sorularla belki sürekli karşılaşıyorsunuz ama yine de sormak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın