Vize ücreti ne kadar? Ülkelerine göre vize ücretleri listesi hakkında araştırmalar yapıp güncel vize ücretlerini yazdım. Schengen vize ücreti ve Yunanistan vize ücreti bana en çok sorulan sorulardan oldu. Vize almak için önce pasaportunuzun olması gerekiyor. Pasaport Nedir ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarıma da göz atmak isteyebilirsiniz belki. Vize ücretleri 20018 bilgilerini yazdım, hepsi güncel veriler. Değişiklik varsa yorum kısmından bana yazarsanız yazıyı güncellerim.

Vize ücreti miktarı, başvuru yapan kişinin vatandaşlığına ve başvuru sahibinin yaşına göre değişebilir. Vize ücreti, vize işlemleri karşılığında Başkonsolosluk adına tahsil ediliyor ve genellikle vize ücreti Euro veya Dolar karşılığı TL olarak nakit kabul ediliyor. Hangi kategoriden başvuruyorsanız vize ücretini ona göre ödemeniz ve evraklarınızı ona göre hazırlamanız gerekiyor.

vize ucretleri ne kadar

Vize Ücretleri 2022 🛂

Schengen vizesi ücretleri

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

Schengen vizesi, Schengen Bölgesine gitmeye ve ziyaret etmeye yönelik vize türü. Schengen vizesi, Avrupa seyahatlilerimizin önündeki en büyük engel. Hem evrak toplam süreci hem Schengen vize ücretleri bizim için hem yorucu hem maliyetli. Schengen vize reddi yememek için hassas olmakta fayda var.

Blogda Schengen vizesi nasıl alınır, Schengen vizesi evrakları hakkında daha önce detaylı bilgiler paylaşmıştım. Eğer Schengen vizesine başvuracaksınız mutlaka bu iki yazıyı da okuyun. Son dönemlerde vize reddi daha da sık yaşanıyor.

Schengen vizesi hangi ülkelerde geçerli: Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çekya, Macaristan. Schengen vizesi olanlar bu ülkelere özgürce girebiliyor.

İspanya vize ücreti: 80€
Avusturya vize ücreti: 80€
Yunanistan vize ücreti: 80€
İtalya vize ücreti: 80€
Fransa vize ücreti: 85€
Bulgaristan vize ücreti: 80€
Yunanistan vize ücreti: 80€
Hollanda vize ücreti: 80€
Çek vize ücreti: 80€
Belçika vize ücreti: 80€
Macaristan vize ücreti: 80€
Danimarka vize ücreti: 80€
Hırvatistan vize ücreti: 80€
İspanya vize ücreti: 80€
Schengen Vize ücreti ne kadar0-6 Yaş6-12 Yaş12+ Üstü
SchengenÜcretsizÜcretsiz80€
Ulusal116 €116€116€
İndirimliÜcretsiz40€40€
Eğitim (90 gün altı)ÜcretsizÜcretsizÜcretsiz
Eğitim (90 gün üstü)50€50€50€

Schengen Vizesi, Schengen bölgesi dahilinde 90 güne kadar seyahat etme hakkını tanıyor. Schengen vize ücretleri ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte genellikle Schengen vize ücreti 80€. Schengen vizesi 0-12 yaş arası çocuklar (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar) ücretsiz.

Malta

Uzun Dönem Schengen D vizesi ücreti 116€. Ulusal Vize yani D Tipi vize 90 günden fazla kalmayı düşündüğünüz durumlarda başvurmanız gereken vize tipi. 90 günden daha uzun süreli vizeler için ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekiyor.

Schengen vizesi indirimli vize ücreti: Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Gürcistan, Karadağ, Azerbaycan, Kosova, Moldova, Rusya ülkelerinden birine vatandaşlığınız varsa Schengen vizesi indirimli ülkeler vize ücreti 40€ ödüyorsunuz.

schengen vizesi ne kadar
Schengen vizem
SERVİS TİPİÜCRETİEURO ÜCRETİ
Fotoğraf Hizmeti25TL6,30€
Kurye45TL10€
Schengen VIP Servis234TL50€
Form Doldurma Hizmeti27TL7€
Mobil Biyometrik Servis236TL60€
 • AB ve AET vatandaşlarının aile bireyleri (eşi, çocuğu / diğer özel durumların Vize bölümünce incelenmesi gerekir) sadece vize ücretinden muaf.
 • 90 gün altı eğitim vizelerinde, kursun tam zamanlı olması ve haftada en az 20 ders saati içermesi durumunda ücret muafiyeti var.
 • Vize harcı ve aracı kurum koordinasyon ücretleri her bir başvuru için ödeniyor ve iade edilmez.
 • Soyadı tutmama, boşanma, Avrupa Birliği vatandaşı yakını olma vs… gibi durumlarda vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz etmeniz gerekiyor.
 • Pasaport geçerlilik tarihi, Schengen ülkesini terk etmeyi düşündüğünüz tarihten sonra en az 3 ay daha uzun olmalı.
 • VFS Firması İrlanda, Fransa, İspanya, Kanada, Polonya, Yunanistan, Bulgaristan, Malta, Hollanda, Dubai, İsveç vizeleri için yetkili.
 • Seyahatinizin başlangıç tarihine 90 günden fazla var ise vize başvurusunda bulunamazsınız.
 • Randevu tarihinizi tüm gerekli evraklarınızın hazır olacağı tarihe göre belirleyin.
 • iDATA ofislerinden başvuru yapmak için online ücretsiz randevunuzu almanız gerekiyor.
 • Alınan randevuların iptali gerçekleşmeden yeni bir randevu verilmiyor.
 • Schengen vizesi için başvuru yapacak ve yurtdışında okumakta olan öğrencilerin başvurularını öğrenci oldukları ülkeden yapmaları gerekiyor.
 • Vizeler hakkındaki en ayrıntılı bilgiyi ilgili ülkenin konsolosluğundan edinebilirsiniz.

Almanya vize ücreti 80€ 🇩🇪

Almanya vizesi 0-6 yaş ücretsiz, 6-12 yaş 35€
iDATA Koordinasyon Bedeli: 24,77€
iDATA VIP Hizmet Bedeli: 75 €
Almanya 7 günlük Seyahat sağlık sigortası ücreti: 8€
Almanya 14 günlük Seyahat sağlık sigortası ücreti: 10€
Almanya 1 aylık Seyahat sağlık sigortası ücreti: 18€
Almanya 2 aylık Seyahat sağlık sigortası ücreti: 25€
Almanya 3 aylık Seyahat sağlık sigortası ücreti: 30€
Almanya 6 aylık Seyahat sağlık sigortası ücreti: 40€
Almanya 1 yıllık Seyahat sağlık sigortası ücreti: 60€

İzmir Alman Başkonsolosluğu Adres: Korutürk Mahallesi, Havuzbaşı Sok. No:1, 35330 Balçova/İzmir
Telefon: (0232) 488 88 88. Vize ücreti, Euro ya da Euro karşılığı TL nakit kabul ediliyor.

İstanbul Alman Başkonsolosluğu Adres: Gümüşsuyu Mahallesi, İnönü Cd. No:10, 34437 Beyoğlu/İstanbul
☎️ 0 (212) 334 61 67

Bulgaristan vize ücreti 80€ 🇧🇬

Bulgaristan’da uzun süre (90 günden fazla) kalmak istiyorsanız direkt olarak Elçilik/Başkonsolosluktan uzun dönem vizeye başvuru yapmanız gerekiyor. Bulgaristan hükümetinin verdiği vize ile Schegen ülkelerini ziyaret edemezsiniz. 0-12 yaş arası çocuklar (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar) ücretsiz.

Makedonya ve Sırbistan vatandaşları vize ücretinden muaf, sadece servis ücreti ödüyorlar. Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya ve Ukrayna vatandaşları için 35€.

Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ, Ukrayna ve Sırbistan ülke vatandaşları eğer biometrik pasaporta sahipse Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebiliyor.

Bulgaristan Konsolosluğu Adres: Kültür Mahallesi, Ahmet Adnan Saygun Cd. No:34, 34340 Beşiktaş/İstanbul
☎️ (0212) 281 01 15

Romanya vize ücreti 🇷🇴

Umuma mahsus pasaport sahibi olanların Romanya’ya gitmeleri için vize alması gerekiyor. Eğer Schengen vizeniz varsa, vizesiz olarak 180 gün içinde 90 gün Romanya’da kalabiliyorsunuz.

C Tipi kısa süreli Vize : 60€, D Tipi uzun süreli Vize : 120€

Romanya Başkonsolosluğu Adres: Etiler Mahallesi, Yanarsu Sk. Narin Sitesi No:42, 34437 Beşiktaş/İstanbul
☎️ 0 (212) 358 05 15

Rusya vizesi ücreti 336TL 🇷🇺

Rusya vizesi alma işlemleri 10 iş günü sürüyor. vfsglobal.com ile başvuru yapılabiliyor. VFS, vize ücretine ek olarak 35$ hizmet ücreti alıyor

Malta

Tek girişli, 5-7 iş günü işlem süresi bulunan turistik vize için; Konsolosluk ücreti: 80$
Tek girişli, 1 iş günü işlem süresi bulunan turistik vize için; Konsolosluk ücreti: 160$
Çok girişli, 5-7 iş günü işlem süresi bulunan turistik vize için; Konsolosluk ücreti: 128$
Çok girişli, 1 iş günü işlem süresi bulunan turistik vize için; Konsolosluk ücreti: 256$
Tek girişli, 5-7 iş günü işlem süresi bulunan ticari vize için; Konsolosluk ücreti: 80$
Tek girişli, 1 iş günü işlem süresi bulunan ticari vize için; Konsolosluk ücreti: 160$
Çok girişli, 5-7 iş günü işlem süresi bulunan ticari vize için; Konsolosluk ücreti: 240$
Çok girişli, 1 iş günü işlem süresi bulunan ticari vize için; Konsolosluk ücreti 480$

Mısır vizesi ücreti 120TL 🇪🇬

Mısır 20 yaşından küçük, 45 yaşından büyük vatandaşlarımıza Sharm El Şeyh havalimanında 1 ay oturumlu giriş vize veriyordu, hala öyle olup olmadığını konsolosluktan mutlaka sorun. Benim 4 defa gittim ve her defasında vizem 10 günde çıkmıştı. Vizelerin çıkma süresi artık belirsiz, 3 ay ile 6 ay arasında olabiliyor. Çok erken başvurmak şart.

Yetişkinler için (12 yaş ve üzeri grubu kapsamaktadır): 80€
Çocuklar için (12 yaş altı grubu kapsamaktadır): 50€

Avustralya vize ücreti 140AUD 🇦🇺

vize ücretleri

Avustralya vizesi için turist olarak yapılan başvurularda 140$, Work and Holiday programı için 440$, sağlıkla ilgili başvurularda 280$ talep ediliyor. İnternet üzerinden kredi kartı ile yapılan ödemelerde Visa ve MasterCard’dan %1.08, American Express ve JCB’den %1.99, Diners Club International’dan ise %2.91 komisyon alınıyor.

Avustralya vizesi – Turistik: 140AUD, Akraba ve arkadaş ziyareti: 140AUD, Ticari: 140AUD, Öğrenci vizesi (500 vizesi): 560AUD, Australya vizesi parmak izi (Biometri işlemleri) için VFS Global ücreti 74TL.

Amerika Vize Ücreti 160$ 🇺🇸

Vize ücreti en pahalı olan ülkelerden arasında olan ABD, başvurular için telefonla randevu ve aracı bir kurum tercih etmiyor, vize için online başvuru yapmanız şart. Amerika vizesi genellikle 10 yıllık çıkar, fakat kendinizi ’10 yıllık vize alacağım’ diye şartlamayın, çünkü verilecek süre tamamen konsolosluğun inisiyatifinde.

Göçmen olmayan ABD vize başvuruları (B1/B2, C/D, F1/F2, M1/M2, I, J1/J2): 160$. Bu kapsama, turizm ve iş amaçlı ziyaretçiler, transit yolcular, mürettebat, öğrenciler, basın mensupları, değişim programı kapsamındaki ziyaretçiler giriyor.

Göçmen Olmayan ve I-797 Notice of Action baslıklı çalışma onayı ile yapılan başvurular (H, L, O, P, Q, R): 190$.

Çalışma, şirket içi transfer, üstün yetenekli kişiler, profesyonel gösteri sanatçıları ve sporcular, uluslararası kültür değişim programına katılan ziyaretçiler ile din görevlileri ABD e -vize: 270$

Ticari/Yatırımcı vizeleri, K Vizesi (Nişanlı Vizesi): 270$. Amerika vizesi hakkında bilgiler için ABD Vizesi sitesine gitmek için tıklayın.

İngiltere vize ücretleri 🇬🇧

İngiltere vize ücretleri vizenin geçerli olacağı süreye göre belirleniyor.

6 aylık vize harç ücreti: £95
2 yıllık vize harç ücreti: £361
5 yıllık vize harç ücreti: £655
10 yıllık vize harç ücreti: £822
Tier 1 vize harç ücreti: £1021
Tier 2 vize harç ücreti: £610
Tier 4 vize harç ücreti: £348
Tier 5 vize harç ücreti: £244

Kanada vizesi ücreti 🇨🇦

Kanada vize başvurusu da konsolosluk ve büyükelçiliklerde yapılabiliyor. Tek girişli vize için 75 Kanada doları, çoklu girişli vize için 150 Kanada doları ödeyerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Çin vizesi ne kadar 🇨🇳

Çin vize konusunda farklı bir prosedür uyguluyor. Vize fiyatları şu şekilde: 3 aylık tekli giriş 58 Dolar, 3 aylık çift giriş 87 Dolar, 6 aylık çoklu giriş 116 Dolar, 12 aylık tekli giriş 195 Dolar.

Yurtdışı Sağlık Sigortası Ücreti

 • 7 Güne Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 8€
 • 14 Güne Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 10€
 • 1 Aya Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 18€
 • 2 Aya Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 25€
 • 3 Aya Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 30€
 • 6 Aya Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 40€
 • 1 Yıla Kadar Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 60€

Vize ücretleri ne kadar olduğu hakkında güncel bilgiyi en doğru ilgili ülkenin konsolosluğundan edinebilirsiniz. Vize isteyen ülkelerin vizesiz ülkeler listesine dahil olduğu, kolay seyahatin mümkün olduğu ve seyahat özgürlüğü önündeki engellerin kaldırıldığı bir dünyada yaşamayı diliyorum.

Önceki blog yazısıİndirimli Uçak Bileti ve Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
Sonraki blog yazısıİzmir Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

42 YORUM

 1. Size bir sorum olucaktı, almanyadakli oturumun için tekrardan vize alman gerekiyor, evrakları doldurma konusunda tedirginim acaba bu evrakları doldurdan bi yer varmı istanbul başkonsoluğun orda.

 2. Paris ve Madrid aktarmalı Kolombiya uçuşum var. Transfer vizesi almam gerekir mi?
  Paris’te 2 saat, Madrid’te 4 saat bekleme var. Transfer Schengen ile normal shengen ücreti farklı mı?

 3. Merhaba Kemal bey. Benim İspanya’dan misafirim gelecek. Vize gerekiyor mu? Gerekıyorsa hangi belgeler gerekıyor. Tesekkür ederim.

 4. Merhaba arkadaşlar, ben Kanada’ya gitmek istiyorum yaz tatili için. Kendim online başvuru yapmaya cesaret edemedim. İyi bir acentayla başvuru yapmak istiyorum. Önerebileceğiniz işini iyi yapan dürüst bir aracı firmayla çalışmak istiyorum. Yorumlara baktım da hiç iyi şeyler yazmıyor firmalarla ilgili.

 5. Merhabalar Almanya’ya davetiyeyle akrabamın yanına gitmeyi düşünüyorum, davetiyeyle çıkan vizeyle başka ülkelere de giriş çıkış yapabilir miyim? Ve bu davetiyeyle alınacak olan vize işlemlerinin ücreti normal vize başvurusuyla aynı mı oluyor? davetiye gönderen kişi ekstra bi ücret ödüyor mu?

 6. Merhaba iyi günler ben almanyaya gidicem Almanya’dan istek yaptılar kağıdı yolladır benim burdan ne gibi işlemler yapmam gerekiyo acaba çok acil yardımcı olur musunuz ?

 7. Shengen vize kurallari ve fiyatlari yeniden duzenlenecek. 2019 sonuna veya 2020 basindan itibaren gecerli olacak. Vizeleri son gune birakmamanizi tavsiye derim.

 8. Merhaba. Ben Erasmus programıyla ikinci dönem Polonya’ya gideceğim hangi tip vize alacağım ve vize alırken harcanan miktar ne kadar sigorta fiyatları ne kadar acaba ? Yardımcı olabilir misiniz?

 9. Merhaba,

  Eşimle 10 gün için Almanya ve Avusturya ziyareti yapmak istiyoruz. Schengen vizesi almamız yeterli midir? Veya başlı başına Almanya vizesi almamız yeterli olur mu* Konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

 10. Merhaba. Ben 12 yaşın oğlumu Almanya’ya akrabamın yanına hem gezi hem Almanca öğrenmesi için yollamak istiyorum. Gerekli evraklar nedir? Turistik öğrenci olarak mı göndermem lazım? Ücret ne tutar?

 11. Merhaba Kemal Kaya Almanya ya turist olarak gitmek istiyorum vize aldığımda Almanya’ya kaç gün içerisinde gitmem gerekiyor yada belirli bir gün sayısı varmı bilgilendirirseniz sevinirim saygılar

 12. Almanya’dan 6 ay gec çıktık. Pasaporta bir serkan vurulmadi sadece geç çıkmıştır mührü var. Para cezası veya deported yemedi. Üzerinden 2 yıl geçti şimdi Hollanda turistik vizesi ne basvuracagiz. Bir sorun çıkar mı? Çıkarsa ne gibi bir sorunla karşılaşırız. Alma şansımız düşük müdür? Sağolun.

  • Schengen ülkeleri ortak bir data havuzu var ve tüm bilgiler orada toplanıyor. Hollanda vize başvurusu yaparken pasaporttaki geç çıkmmıştır mührünü ve kayıtlardaki geç çıkışınızı görürler. Bu vize sürecini olumsuz etkiler, Öğrenmenin tek yolu başvurmak, ne olacağını kimse kestiremez. Sorunsuz vie alırsanız da şaşırmayın.

 13. Merhaba,
  Ürdün için, ülkeye girişte mi vize alınıyor ? Buradan çıkarken herhangi bir sorun oluyor mu ? veya bu vizeyi ülkeye girmeden önce alma ihtimali var mı ?

  Teşekkürler

 14. Ben bir öğrenciyim be bı sene dil okulu için ingiltereye gideceğim ama pasaportla ilgili daha hiç bir şey anlamadım. Defter parası kaç lira? 1 yıllık öğrenci vizesi en son güncel fiyatı nedir anlamadım her site farklı bir şey diyor. Lütfen bi açıklayın

 15. Ben şimdi hiçbir şey anlamadım. Ben İngiltereye bu sene diş kursu için gideceğim ama ilk defa olduğundan pasaportla ilgili ne yapacağımı hiç bilmiyorum. 1 senelik vize yaptırıcam ama her sitede farklı bir fiyat vermişler. Şimdi en güncel ingiltere öğrenci dil kursu vizesi 1 yıllık kaç lira??? Bir de öğrenci olduğum için pasaporta harç parası yatıracak mıyım? Ne yapacağım bi de degter parası var bide offf!! Nolur bi cevap verin.

 16. Merhaba ben yabancı uyruklu öğrenci ama benim ikamet süresi doldu 5ay oldu şimdi benim vize alıp yurtdışına giriş çıkış yapmam lazım bunun için hangi ülkeye giriş çıkış yapmam daha mantıklı olur ve uygun şimdiden Teşekkürler

 17. Merhaba Kemal Bey benim size bir sorum olacaktı. Ben Almanya’ya gitmek istiyorum ve pasaportum hazır. Sadece vizem kaldı ancak bu vizenin ne kadar süreceği hakkında bir bilgim yok. Çünkü ona göre işlerimi ayarlamam lazım ve şuan ki ücreti ne kadardır vize ücretinin? Ve son olarak sadece Ankara’da mı vize alabiliyoruz? Mesela İstanbul, İzmir ve Antalya’da da var konsolosluk bilgi verir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.

  • Vize ücreti konusunda bilgileri yukarıda bulabilirsin. Ortalama 7 gün sürüyor, resmi tatil ve diğer başka durumlara göre 15 gün sürebildiği de olabiliyor. Konsolosluğun olduğu en yakın yerden alabiliyorsunuz. Aracı kurumlarla başvurabiliyorsunuz.

   Detaylı bilgiler için göz at istersen: https://gezgintech.com/seyahat-tatil-gezi/vize

   • Iyi akşamlar Kemal bey, benim de bir sorum var size. Yabanciyim ben Istanbul’da çalişyorum, çalışma izinim var. Italya’ya getmek istyorum tabi 90 günden fazla kalmak istiyorum. Burda napmam gerekir yoksa burdan birini bana davetya mi göndermesi gerekir? Teşekkürler?

    • Schengen vizesine başvurmanız gerekiyor, İstanbul’da başvurabilirsiniz. Ancak Schengen vizesi ile 180 günde ancak 90 gün kalabilirsiniz. Daha uzun süreli kalmanız için ya iş vizesi veya öğrenci vizesi vs almak gibi bir sebebiniz olmalı. Davetiyeye gerek yok.

 18. Yanlış bilgilendirme var. Schengen ülkelerinin neredeyse tamamı vize işlemleri için aracı kurumları yetkilendirdiler. Konsolosluk harçları haricinde bu vize başvuru merkezlerinin aldığı bir ücret de var ki 24-26€ arası değişiyor. Yani totalde yaklaşık 85€ gibi bir maliyet var. Ayrıca 1 haftalık seyahat sağlık sigortası 8€ oldukça yüksek bir rakam 10tl ye de yaptırılabiliyor. Konsolosluk web sayfalarında istenilen evrakların tamamı ve nitelikleri yazmaz, kendi başına bu işi yapmaya kalkışmak çok fazla git-gel e neden olacaktır. Hele ki uzun randevu tarihi beklenmesi gereken ülkeler için risk almayıp bir turizm acentasından yardım alınmasını tavsiye ederim. Bu danışmanlık ücreti de 50TL den başlar 100TL ye kadar makuldür, fazlasını isteyen firmalara hiç bulaşmayın, vaatleri hiç dinlemeyin, sektörde kazıkçı ve boş vaatlerle insanları kandıran çok firma var.

 19. El yakıyor el! Bir de sağlık sigortası avr, uçak bileti var, konaklama masrafları var… Yeme içmede zaten pahalı ülkeler… Avrupa tatili aslında en pahalı tatil.

 20. Vize ücretleri çok pahalı. Öğrenci halimizle hiç bir yere gidemiyoruz. Vize verecekleri de garanti değil. 2 Yıllık İngiltere için 590TL!

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın