Ege Denizi’nde yer alan ve Kiklad olarak adlandırılan adaların en güneybatısında bulunan Milos Adası, Ege uygarlığının önemli merkezlerinden biri. 70’ten fazla plajı, şahane kıyıları, tertemiz denizi ve eksik olmayan güneşinin yanı sıra Milo Venüsü’ne de (Milos Afroditi) ev sahipliği yapıyor.

Renklerin Adası olarak bilinen, Girit ile Atina arasında bulunan Milos, volkanik bir ada. Kireçli kumla kaplı olan ve kendinizi ayın yüzeyinde gibi hissettiğiniz Milos, yalnızca dalgaların sesini dinlediğiniz bir cennet gibi. The Times tarafından en iyi yaz tatili rotalarından biri seçilen Milos Adası, lezzetli deniz ürünleri, sakinliği ve huzuruyla gerçek bir Yunan adaları deneyimi yaşatıyor.

milos adası

Milos Adası Gezi Rehberi

Fenike’ye yapılan obsidiyen ihracatı sayesinde erken dönem Ege uygarlığının önemli merkezlerinden biri olan Milos’taki ilk yerleşim MÖ 2000’lere tarihlenen Phylakopi yerleşimi. Antik Yunan’ın en önemli eserlerinden olan Milo Venüsü de adada yer alan buluntular arasında.

Phylakopi’de kurulan en eski kentin MÖ 2300 ile 2000, aynı yerde yükselen ikinci kentin ise MÖ 2000 ile 1550 tarihlerinde kurulduğu biliniyor. MÖ 1100’de Dorlar tarafından yıkılan Phlakopi’de, Miken uygarlığı dönemine ait üçüncü kent ise Kyklad Uygarlığı’nın Milos’ta ulaştığı en ileri düzeyi temsil ediyor.

Atinalıların Peloponnesos Savaşı sırasında MÖ 416’da bütün Miloslu erkekleri öldürmeleri, Euripides’in Troades (Troyalı Kadınlar) adlı savaş karşıtı oyununa da konu olmuş. Spartalı devlet adamı Lysandros’un adayı eski sahipleri olan Dorlara geri vermesiyle, ada eski refah düzeyine ulaşamamış ve Franklar döneminde Naksos Düklüğü’ne bağlanmış.

Milos Adası Gezilecek Yerler

Ege Denizi’nde olmasına karşın egzotik bir ada görünümü veren, Kyklad Adaları’nın en etkileyicisi olan Milos, volkanik kayaların, beyaz taş oluşumlarının, turkuaz ve zümrüt yeşili sularda denizin yonttuğu mağaraları, yeraltı mezarlıkları, eşsiz sahilleri ve antik yapılarıyla, adeta cennetin yeryüzündeki yansımasını canlandırıyor.

Tekne ile Kimolos ve Anti Milos Adaları ile Cape Vani’yi gezin. Madencilik, Deniz ve Arkeoloji Müzeleri’ni ziyaret edin. Sülfür madenlerini görün. Adamas, Plaka, Pollonia ve Zefria’yı gezin. Kalamos volkanik merkezini ziyaret edin. Buradan çıkan buharı görün. Tripiti’deki antik tiyatro, yeraltı mezarlığı ve yel değirmenini keşfedin. Gün batımını keşfedeceğinz koylarda izleyin.

1. Hivadolimni Plajı

Hivadolimni-Milos

Milos Adası’nda yer alan 70 plaj arasında 1 km’lik uzunluğuyla en uzunu ve en gözdesi olan Hivadolimni Plajı, yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği plajlardan biri.

Plajın pırıl pırıl parlayan kumları, zümrüt yeşilinden turkuvaza renk geçişleriyle büyüleyen tertemiz denizi; günün farklı saatlerinde farklı renklere bürünen sarılı, turunculu taş oluşumlarıyla büyüleyici güzellikte.

2. Sarakiniko Plajı

milos gezilecek yerler
milos gezi rehberi

Milos’un en ünlü plajı olan Sarakiniko Plajı, volkanik bir yapıya sahip olan adanın tamamen kireçli kumla kaplı plajı. Tamamen beyaz kireçle kaplı, Ay’ın yüzeyine, Pamukkale’nin travertenlerine benzer bir kuma sahip olan Sarakiniko’ya Yunanlıların da Beyaz Kapadokya olarak adlandırdıkları bir plaj.

3. Adalar

Milos’u ve çevresini keşfetmenin en güzel yolu tekne turlarına katılmak. Bu sayede pek çok adayı görme fırsatınız da oluyor. Antimilos ve Akradies adaları ile pek çok şirin adada mola verip berrak sularda dalmanın keyfi bambaşka.

Rengârenk balıkların, gizli bir hazine gibi karşınızda beliriveren koyların, ıssız bir adayı andıran sahillerin izini sürmek; gün boyu eşsiz doğanın, metrelerce yukarıdan dibini görebileceğiniz denizin ve sarı sıcak Ege yazlarının keyfini çıkarmak bu kadar kolay.

Makedonya
Flyista

4. Koylar

milos adasi nasil gidilir
Milos Kayalıklar, Tekne turu yaparken görüyorsunuz bunları

Milos Adası’nda farklı renklerde kum, taş ve deniz kabuğuna ev sahipliği yapan el değmemiş, öylesine bakir ve sessiz koylara rastlıyorsunuz ki Ege Denizi’nde olduğunuza kendinizi bile inandırmanız güçleşiyor. Okyanusa nazır görünen bu şirin koylar, kıyılar ve sahiller, keşfedilmeyi bekliyor. İnsana tuhaf bir münzevilik ve huzur hissi yaşatan koylardan dönmek istemeyeceksiniz.

5. Plajlar

milos plajlar
Filakopi Plajı

Yetmiş plaja sahip bir ada düşünün. Her birini görmek ve buralardan denize girmek mümkün olmasa bile, en güzellerini seçmek mümkün. Zira çoğu adanın güney ve kuzey yönlerinde yoğunlaşıyor.

Kiklad Adaları sahillerinin bir diğer özelliği de, sıcak renklerden oluşan ve denizle birleşince ışıl ışıl parlayan taşları. Plathiena, Palaiochori, Tsigrado, Papafragas, Firiplaka ve Gerontas, en iyi sahiller olarak gösterilse de keyfinize göre belirleyeceğiniz plaj gibisi yok.

Adanın kuzey yakasında, Filakopi, Konstantinos, Papafragas, Sarakino, Pollonia, Mitakas, Firopotamos, Gourado, Mantrakia, Lakida, Fourkovouni, Kapros, Pachena, Nerodafni, Areti, Alogomantra ve Plathiena plajları bulunuyor.

Güneyde ise, Sakelari, Provatas, Svoronou, Gerontas, Firligos, Paliochori, Firiplaka, Gerakas, Mouchlioti, Krotiraki, Psathi, Tsigrado, Psaravolada, Katergo, Pialothiafes, Agia Kyriaki, Sostis Spathi, Kalamos ve Kleftiko plajları bulunuyor.

Bir de liman yakınlarındaki plajlar var. Patrikia, Fatourena, Lagada ve meşhur Hivadolimni plajları burada. Güney ve batıdaki en güzel plajlar ise, Cave of Sikia ve Agios Ioannis ile Thalassa ve Voudia.

6. Köyler

milos klima
En sevdiğim yerlerinden Klima

Milos’un en önemli özelliklerinden bir de bakirliği ve bozulmamış ada kültürü. Buradaki şirin köyler ve balıkçı kasabaları, turizm dönemi haricinde beş bin nüfusuyla halen sahip olduğu yerel yaşantıya sahip çıkıyor.

Bunlardan biri olan Fyropotamos, yöresel kültürü yaşamak, leziz deniz ürünlerini tatmak ve tertemiz plajıyla denize girmek için birebir. Rengârenk evleriyle Klima, Mandrakia, Mytakas, Areti ve Pachena’yı ziyaret ettiğinize pişman olmayacaksınız. Milos Adası gezilecek yerler listenizde Klima muhakka olsun.

7. Mağaralar

milos adası gezilecek yerler
Milos Adası gezilecek yerlerden Sarakiniko

Deniz korsanları geçmişte Milos’un mağaralarına gelir, elde ettikleri ganimetleri saklar ve düşmanlarından saklanırlarmış. Volkanik yapısıyla dalgaların neden olduğu aşınmaların oluşturduğu Kleftiko, Sarakiniko, Katergo ve Papafragas mağaralarında bambaşka bir zaman dilimine yolculuğa çıkmak keyifli olduğu kadar heyecan verici de.

Milos yeme ve içme

Milos’un meşhur deniz ürünlerine, Yunanistan’ın peynirleri, mezeleri, şarapları ve uzosu da eklenince, Yunan müzikleri eşliğinde yalnızca lezzetli yemeklerini tatmak için bile gidilebilir bu adaya.

Adanın öne çıkan lezzetleri tütsülenmiş balık, midye, karides böreği, ahtapot, geyik ve kuzu eti, köy tavuğu, taş kuyu kebabı, kılıç balığı, fava, keçi peyniri, enginar, kalamar, karides ile el yapımı şaraplar ve uzo. Tatlı olaraksa, damla sakızı, karpuzlu bir kek olan karpuzaki ve dondurma denenmeli.

Yemek için Milos’un merkezi olan Plaka, restoran, kafe ve pastaneleriyle öne çıkıyor. Seçenek çok. Sirocco ve Archantoula’da yemek yiyebileceğiniz gibi, Paleos Pastry Restaurant’taki tatlıları deneyebilirsiniz. Paleos’un frappeleri çok meşhur.

Adamas da aynı şekilde restoranlarıyla öne çıkan bir bölge. Armenaki, Oxamos, Alevromilos, Akrogiali Aggeliki Restaurant ve Milors Cafe Restaurant’ta deniz ürünler ağırlıklı menülerden damak tadınıza uygun pek çok şey bulabilirsiniz. Bunun dışında Tyripiti’deki Ergina Restaurant, Pallioceri’de Pollonia Sirocco Restaurant ve Palaioxomi’de ise Sirocco, Pelagos ve Piporto’yu tercih edebilirsiniz.

Milos konaklama

Milos’ta pek çok şirin otel bulunuyor. Bölge olarak ise Milos’un merkezi olan Plaka ve restoranlarıyla öne çıkan Adamas oldukça uygun. Merkezde oldukları için ulaşımın sorun olmadığı bu semte gecenin geç saatlerine dek otobüs gibi toplu taşıma da ulaşıyor.

Adada bütçeye göre değişen üç ve beş yıldızlı gibi oteller olduğu gibi butik oteller de bulunuyor. Genellikle hemen hepsinde kahvaltı gecelik fiyata dahil. Bazıları evcil hayvan da kabul ediyor.

milos adası kemal kaya

Milos’a nasıl gidilir

Hava yoluyla Atina’ya ulaştıktan sonra Milos’a feribotla geçmek mümkün. Türk Hava Yolları ve Olympic Air ile haftanın yedi günü İstanbul Havalimanı’ndan, Pegasus Hava Yolları ile de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt uçabileceğiniz Atina Elefterios Venizelos Havalimanı’na seyahat süresi yaklaşık bir buçuk saat.

Atina kent merkezine 34 kilometre mesafede yer alan havalimanından taksi veya otobüs ile otuz dakika içerisinde şehirde olabilirsiniz. Pire Limanı’ndan haftanın yedi günü kalkan feribotlarla yaklaşık 4.5 saatlik keyifli bir yolculukla Milos’a ulaşım mümkün.

Milos Adası, her ne kadar turizmde kendini ‘Milos for Lovers’ olarak konumlandırmış olsa da ailelerin ve arkadaş gruplarının da tercihi. Ancak burası daha sakin tatilciler uygun olduğundan hareketli bir gece hayatı yok. Tropik tatilden, balayı rotasına, en iyi plajlardan Yunan mezelerine, Milo Venüsü’nden arkeoloji müzesine kadar bir seyahatten bekleyebileceğiniz her şey Milos’ta.Önceki blog yazısıİki Okyanus Akvaryumu: Two Oceans Aquarium, Cape Town
Sonraki blog yazısıUkrayna Nerede 📍 Ukrayna’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın