Sırbistan, eğlence ve heyecan dolu bir ülke olarak her türden ziyaretçiye hitap eden hoş bir ülke. İsterseniz keyif düşkünü bir şehir tutkunu, isterseniz de küçük kasabaların ve ulusal parkların dinginliğini arayanlardan olun, başkent Belgrad’da hepiniz için fazlasıyla yer var. Hem de vizesiz ülkeler listesinde yer alan gezmesi ekonomik bir ülke.

Balkanların tam kalbinde bulunan ve birçok kültüre ev sahipliği yapan ülke, tarihi ve kültürel mekanlarının yanı sıra hareketli bir gece yaşantısına da sahip. Avrupa’da gidilebilecek en ucuz başkentlerden biri olan Belgrad, özellikle gece hayatı bakımından diğer hiçbir Balkan ülkesinde görülemeyen eğlenceyi yaşatan bir şehir.

Sırbistan Gezi Rehberi

Sırbistan Gezi Rehberi 🇷🇸

Sırbistan, kuzeyde Hırvatistan, batıda Bosna Hersek ve Karadağ, güneybatıda Kosova, güneyde Kuzey Makedonya, doğuda Bulgaristan ve Romanya ile çevrili. Ülke, sahip olduğu coğrafi konumu sayesinde Balkanların kilit ülkesi konumunda.

Dağlık bir ülke olan, Tisa, Sava, Tamis, Morova ve Tuna gibi nehirleriyle ünlü Sırbistan’da, Tuna Nehri tek başına güneydoğu doğrultusunda akarak tüm ülkeyi kat ediyor.

Malta

Nüfusu 7,3 milyon olan ülkenin yüzde 83’ünü Sırplar oluşturuyor. Rumen, Macar ve Boşnak azınlıkların yaşadığı Sırbistan’da, Slav halklarının Güney Slav (Yugoslav) kolundan olan Sırplar, Balkanlara 7. yüzyılda geldiler.

Bizans Dönemi’nde Ortodoksluğu benimseyen Sırbistan, 1389 Kosova Savaşı’ndan sonra tümüyle Osmanlı denetimine geçti. Yaklaşık 500 yıl süren bu egemenlik, 1882’de tam bağımsızlıkla son buldu.

Osmanlı hakimiyetindeki Kosova ve Makedonya’yı Balkan Savaşları’nda ele geçiren Sırbistan, iki dünya savaşında büyük kayıplar yaşadı. Savaş döneminin ardından ise Yugoslav Sosyalist Cumhuriyeti ile barış içinde yaşadığı bir döneme girdi.

1990’ların başında ülke parçalanmaya ve buna bağlı şiddetli savaşlara sahne oldu. Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ ve son olarak Kosova bağımsızlıklarını ilan etti.

SIRBİSTAN’A GİTMEK İÇİN NE GEREKİYOR
 Sırbistan’a gitmek için vize gerekmiyor. Eğer Türkiye’den araçla giderseniz Bulgaristan’dan geçmeniz gerekeceğinden  Schengen vizesi veya Yeşil Pasaport sahibi olmanız gerekiyor. Schengen Vizesi Nasıl AlınırVize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarıma göz atın. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun.

Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vizesiz Balkan Turu ve Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri yazıları ile rotanızı hazırlayabilirsiniz. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın. Ayrıca Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunurvize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma göz atabilirsiniz.

SIRBİSTAN’A NASIL GİDİLİR
Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a, Türk Hava Yolları ve Pegasus’un direkt uçuşları var. Uçuş süresi ise yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika. Nikola Tesla Havalimanı, şehir merkezine 20 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine gitmek için belediye otobüsü, taksi ya da araç kiralama seçenekleri var. 72 numaralı belediye otobüsünün bileti 2€. Bilet kiokslardan alındığında daha ucuza geliyor.

En fazla 4 kişinin binebileceği taksiyle ulaşım ise yaklaşık 15€ tutuyor. Belgrad’da taksimetre için, sabahtan 22.00’ye kadar, 22.00-00.00 arası ve 00.00’dan sabaha kadar olmak üzere 3 farklı tarife bulunuyor. Taksilere çok güvenmeyin.

Belgrad’a trenle gitmek için öncelikle Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya ulaşmak gerekiyor. TCDD’nin İstanbul-Kapıkule-Sofya-Bükreş hattında sefer yapan Bosfor Ekspresi’ne binerek Sofya’da inmek, Sofya-Belgrad arasındaki tren için ayrıca bilet almak tren yolculuğu için şart. Demiryollarındaki bakım nedeniyle İstanbul-Kapıkule hattında yolcular çalışmalar sona erene kadar otobüsle taşınıyor. Bulgaristan geçişi nedeniyle transit vize alınması şart.

İstanbul Esenler Otogarından Sırbistan’a otobüs bileti alarak gitmek mümkün. İstanbul-Belgrad arasındaki mesafe 950 km. Bulgaristan ve Sırbistan sınırlarındaki beklemelere ve bürokratik işlemlere göre değişkenlik gösteren yolculuk, ortalama 12 ile 15 saat arasında değişiyor. Dönemsel olarak farklı firmaların sefer düzenlediği Belgrad’a Marmaris Turizm’in düzenli seferleri bulunuyor. Bulgaristan geçişi nedeniyle transit vize alınması şart.

SIRBİSTAN’A NE ZAMAN GİDİLİR
☀️ Sırbistan’a gitmek için en iyi dönem yaz ayları. Özellikle temmuz ayı başında yapılan devasa EXIT Festivali dışında, ülke çok büyük bir ziyaretçi akınına uğramıyor. Dolayısıyla hemen hemen yılın istediğiniz zamanında gidebilir ve çok büyük bir hengâme ile uğraşmak zorunda kalmadan rahatça ülkeyi gezebilirsiniz.

Sırbistan’ın kuzey kısımları uzun ve soğuk kışları ile yakıp kavuran sıcakları ile biliniyor, bu nedenle planlarınızı öğle sıcağına kalmamak üzere yapın. Güney kesimlerde ise nispeten Akdeniz iklimi görülüyor. Sonbahar sonlarında dağlık bölgelerde geçiş imkânsız olurken, bazı bölgelerde de kasım ayında başlayıp nisanın sonuna kadar kayak sezonu devam ediyor.

Sırbistan Gezilecek Yerler 📌

1. Belgrad

Belgrad, Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri. Sırbistan’ın başkenti Belgrad, 2 milyon insanın yaşadığı, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde kurulan hoş bir şehir. İstanbul ve Atina’dan sonra gelen Avrupa’nın en eski şehri.

Art-Nouveau yapılardan Osmanlı eserlerine dek farklı bir mimariye sahip defalarca harap olup, tekrar ayağa kalkan şehrin Sırpça ismi ‘Beyaz Şehir’ anlamına geliyor. Kalemegdan olarak adlandırılan tarihi kent merkezinin çevresine kurulmuş.

Trafiğe kapalı Knez Mihailova Caddesi şehrin en güzel sokağı. Belgrad’ın yüksek enerjili sokak hayatına burada şahit oluyorsunuz. Buradan güneye doğru ilerlediğinizde kentin ana meydanı olan Trg Republike ve Skadarlija karşınıza çıkıyor. Çoğu 19. yüzyıldan kalma tarihi evlerin sıralandığı Skadarlija, şehrin bohem mahallesi olarak tanınıyor. Günümüzde yerel lezzetlerin sunulduğu kafana denilen meyhane tarzı geleneksel restoranlarıyla görmeye değer.

Skadarlija’nın hemen arkasında da Sırbistan’ın en büyük Ortodoks kilisesi Aziz Sava Katedrali yer alıyor. Biraz dinlenmek ve rahatlamak isterseniz kentin batısında, Sava Nehri’nin karşısında yer alan yemyeşil doğası ile Zemun, nefis bir Orta Avrupa kenti.

Crkva Svetog Marka ya da diğer adıyla St. Mark Katedrali, aynı yere 1835’te inşa edilen ahşap kilisenin devamı olarak 1940’ta tamamlanmış. Kilise, Belgrad’ın Taşmeydan bölgesinde parlamento binasının yakınında bulunuyor.

Elektriği alternatif akıma dönüştüren sistemi ve elektrik bobinini bulan Nikola Tesla’nın çalışmaları ve hayatından kesitlerin sergilendiği Nikola Tesla Müzesi, Belgrad’ın en tanınan müzelerinden. Müzede Tesla’nın buluşlarının bilgisayarla yapılmış modellerini de interaktif olarak deneyimleyebiliyorsunuz.

Doğu Avrupa’nın en canlı kafe kültürü bu şehirde. Bar ve kulüplerinin sonu sanki yokmuş gibi hissettirdiği gece hayatı Avrupa’nın pek az yerinde görülebilecek canlılıkta. Sava Nehri’nin üzerindeki Çigan Adası, deniz keyfini Belgrad’a taşıyor.

BELGRAD’DA NEREDE KALINIR
ⓘ Savamala bölgesinde yer alan, üç gece kaldığım 4 yıldızlı Jump Inn oteli dizayn tasarımı ile şahaneydi. Son gezimde kaldığım Kopernikus Hotel Prag da gayet güzeldi. NapPARK Hostel ise Belgrad’ın en iyi hostellerinden biri. Tuna Nehri kenarında, nehir üstündeki ArkaBarka Floating Hostel, San Art Floating Hostel ve Green House Hostel ilginç olabilir.

ⓘ Belgrad gezinizde Airbnb deneyin. Burayı tıklayarak, dünyanın her yerinde uygun fiyata ev sunan Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

2. Novi Sad

sirbistan gezilecek yerler

Novi Sad, Sırbistan’da başkent Belgrad’dan sonra ikinci en büyük şehir. Belgrad’ın kuzeyi, Macaristan sınırlarına dek uzanan ve verimli topraklara sahip olan Voyvodina’nın güneyinde bulunuyor. Bu bölgenin en büyük özelliği Sırbistan’ın etnik olarak seçici bölgelerinden biri olması. Ülkedeki en büyük Macar azınlığı burada yaşıyor.

Bölgenin başkenti Novi Sad, Belgrad’dan günübirlik gidip gelinebilecek sevimli bir şehir. Birçok kültürel ve tarihi anıt ve müzeye ev sahipliği yapan önemli bir sanayi, kültür, eğitim, tıp, spor ve turizm merkezi olan Novi Sad, etkileyici kalesi ve çok sayıda barok kilisesi ile ünlü.

Aynı zamanda Subotica ve Macaristan’a gitmek isteyenler için de çok merkezi bir konuma sahip. Orta çağa ait Ortodoks manastırlarını görmek isteyenler de Fruskoa Gora’ya buradan rahatlıkla gidip gelebilirler.

Novi Sad’ın güneyinde, Belgrad’a giden eski yolda, şu anda şarap mahzenleriyle ünlü küçük bir tarihi kasaba olan Sremski Karlovci bulunuyor. 16 Ortodoks manastırla süslü Fruška Gora Milli Parkı da şehrin yakınlarında yer alıyor.

3. Niş

sırbistanda gezilecek yerler

Niş, Sırbistan’ın güney bölgesinin ana şehri. Niş, Bulgaristan ve Makedonya ile kara yolu ve demir yolu ile bağlantılı. Roma İmparatoru Büyük Konstantin’in doğduğu yer olan Niş aynı zamanda Sırbistan’ın üçüncü en büyük şehri. Gelişmiş sanayi, zengin tarihi ve sayısız kültürel-tarihi eserleri ile Sırbistan’ın ve Balkanlar’ın güneyinde mükemmel bir kara ve demiryolu kavşağı.

4. Zlatibor ve Uzice

Sirbistan gezilecek yerler zlatibor

Zlatibor Bölgesi, Belgrad’ın 200 km güneybatısında doğal güzellikleri ve kırsal yaşamıyla tanınan eşsiz bir güzellik. Bölgenin batısında kalan bir kasaba olan Uzice, Đetinja Nehri üzerindeki tepeler arasında uzanıyor. Zengin bir tarihe sahip önemli bir ulaşım, ekonomik, kültürel, spor merkezi olan kasaba, ülkenin ünlü turistik kış turizmi ve kayak rotalarında Zlatibor’dan Tara Dağları Milli Parkı ve Goran Bregoviç’in yarattğı Mokra Gora Köyü‘ne de gidilebilir.

5. Novi Pazar

Novi Pazar, güneybatı Sırbistan’da yer alıyor. Novi Pazar, çok kültürlü ve pek çok etnik nüfusun yaşadığı bir yer. Farklı tarihi dönemlere ait pek çok anıtın ev sahipliğini ve Sırbistan’ın en eski kilisesinin bulunduğu ilk Sırp devletinin eski kompleksi olan Stari Ras’ın UNESCO bölgesine açılan kapısı. Kent, Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma çok sayıda mirasa da ev sahipliği yapıyor.

6. Kragujevac

Kragujevac, Sırbistan

Kragujevac, Belgrad’ın 120 km güneyinde, Šumadija bölgesinde bulunuyor. Sırbistan’ın en büyük dördüncü şehri olan kentin merkezinden Lepenica Nehri geçiyor. Şehirde güzel Gruža Gölü’nün yanı sıra birçok kültürel ve tarihi eser yer alıyor. Šumadija bölgesinin kültür merkezi olan Kragujevac zengin bir tarihi geçmişe sahip.

7. Kruševac

sırbistanın görülecek yerleri

Kruševac, inanılmaz zengin bir tarihe sahip. Belgrad’ın 180 km güneyindeki Orta Sırbistan’da bulunan ve içinden Rasina Nehri’nin geçtiği Kruševac, Slobodište, Don-žon Kula, Lazarica Kilisesi ve Kosova Kahramanları Anıtı gibi birçok kültürel ve tarihi eseri barındırıyor.

8. Kraljevo

Sırbistan Krusevac

Kraljevo, Belgrad’ın 170 km güneyinde yer alan Sırbistan’ın önemli bir ekonomik merkezi. Morava ve Ibar nehirlerinin uzandığı Kraljevo, Sırbistan’ın orta çağ hükümdarlarından taç giyme törenlerinin yapıldığı ana kilise olan Žiča Manastırı’nı barındırıyor. Diğer yandan kent çevresinde Mataruška Spa ve Bogutovačka Spa olmak üzere 2 güzel kaplıcaya sahip.

9. Subotica

Subotica Sırbistan

Subotica, zengin bir tarihi geçmişe sahip önemli bir ticaret ve kültür merkezi. Sırbistan’ın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen ve Kuzey Sırbistan’da ve Palic’e en yakın şehir olan Subotica’da ciddi sayıda bir Macar azınlık yaşıyor. Çok kültürlü dokusuyla sıcak bir atmosfere sahip olan kentin yakınında Palic ve Ludoško Gölleri yer alıyor.10. Cacak

Cacak, Sırbistan’ın merkezinde, Moravica Bölgesi idari merkezi olan; bölgenin başlıca sanayi, kültür ve spor merkezi. Şehrin eteklerinde, tanınmış iki kaplıca olan Gornja Trepča Spa ile Ovčar Spa’nın yer aldığı şehir, Ovčar-Kablar Gorge Manastırlarına da oldukça yakın mesafede bulunuyor. Ünlü Guča Trompet Festivali, Čačak’dan yaklaşık 20 km uzaklıktaki Guča Köyü’nde gerçekleşiyor.

11. Pozarevac

Pozarevac, Velika Morava Nehri kıyısında, Belgrad’ın yaklaşık 80 km doğusunda konumlanıyor. Yakınlarında Stari Kostolac Kasabası’nın ve ünlü arkeolojik sit alanı Viminacium bulunduğu Pozarevac, Sırbistan’ın eski başkanı Slobodan Milosevic’in de doğduğu yer. Büyük bir tarihi mirasa sahip Sırbistan’ın en eski şehirlerinden olan Pozarevac’ın gün boyu huzurlu atmosfere sahip kent merkezinde kahvenizi yudumlarken kendinizi şehre kaptırabilirsiniz.

12. Vranje

Vranje, Belgrad’a 340 km ve Niş’ten 100 km uzaklıkta bir konuma sahip. Güney Morava Nehri Vadisi’nde, Sırbistan’ın güneydoğusunda yer alan, zengin tarihinin yanı sıra önemli bir ticari ve kültürel merkez olan Vranje, yakınlarındaki Vranjska spası ve Besna Kobila Dağı ile biliniyor.

13. Vršac

Vrsac, Romanya yakınlarında, Belgrad’ın 80 km kuzeydoğusunda yer alıyor. Sırbistan’ın en güzel şehirlerinden biri olarak da anılan ve üzüm bağları ile ünlü Vrsac, ekonomik ve kültürel bakımdan gelişmiş bir spor merkezi olarak biliniyor.

14. Sremska Mitrovica

Sremska Mitrovica, Sırbistan’ın Voyvodina Özerk Bölgesi’ne bağlı Sirem ilçesinin merkezi olan şehir. Batı Sırbistan’daki Mačva Bölgesinde güzel bir şehir olan Sabac, Sava Nehri üzerinde muazzam manzaralara sahip bir yer.

Sırbistan ve Avrupa’daki en eski şehirlerden biri olan Sremska Mitrovica ise bir zamanlar Roma İmparatorluğu’nda Sirmium olarak biliniyordu. Yakınlarındaki, Osmanlı’da Böğürdelen olarak geçen Sabac şehri de görülebilir.


SIRBİSTAN’DA NE YENİR
🥘 Sırbistan mutfağı, diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi et yemekleri üzerinde yoğunlaşıyor. Ülkede, kültürel geçmiş bakımından Türk ya da Macar lezzetlerine çok yakın menüler yer alıyor. ‘Dorucak’ olarak bilinen kahvaltılar, genellikle kahve, peynir, salam, börek, peynirli ya da etli poğaça ile yapılıyor.

Sırbistan’da hemen hemen tüm restoranlarda aynı menü bulunuyor. Başlangıç için çorba, ana yemek olarak pasulj (et ya da sosis ile pişirilen bir bezelye çorbası), özellikle Vojvodina’da çok tercih edilen kırmızı gulaş ve domuz ayağı ile yapılan ‘kolenica’ ile başlanıyor.

Börek sokakta da sık sık karşınıza çıkabilen bir yemek ve tabii ki Türkiye’de ki köftenin bir benzeri ‘cevapici’ ile dev bir hamburger olan ‘pljeskavica’ mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin başında geliyor.

Sırbistan’da et çok fazla tüketildiği için vejetaryenler için durum biraz zor olabilir. Ancak tercih edebileceğiniz vejetaryen yiyecekler arasında Sırp Salatası (domates, salatalık ve çiğ soğan), Sırp salatası gibi ancak üzerinde rendelenmiş kaşar ile servis edilen ‘sopska salata’ ve börek gibi seçenekler var.

Sırbistan’da kahve yani ‘kafa’ çok tercih edilse de gençlerin çoğunlukla batı tarzı kahveleri tercih ediyor oluşu nedeniyle geleneksel Türk kahvesi pek yaygın değil. Balkan birası (pivo) olarak Lav, Jelen ve Montenegrin Niksicko markaları en lezzetli olanları.

Genel olarak şarap biraz pahalı olsa da Vranac ve Macedonian Tikves markaları nispeten daha uygun fiyatlara sahip ürünlerden. Mutlaka denemeniz gereken içki ise erikten yapılan Slivovica Rajija. Ancak kendinizi kuru bir boğaz ve ağrılı bir baş ile uyanmaya hazır hissetmiyorsanız hiç denemeyin.

Sırbistan’da her yıl açılan birbirinden başarılı hostel ve oteller konaklama imkânlarının hızla geliştiğinin en büyük kanıtı. Başkent Belgrad ve ülkenin büyük kentlerinde farklı bütçelere hitap eden çok sayıda konaklama tesisi bulunuyor. Avrupa ortalamasının altındaki ekonomik fiyatlar nedeniyle ülke genelinde rahatlıkla konaklayacak yer bulmak mümkün.

14 Yorumlar

 1. Merhaba, Temmuz ayında Sırbistan Niş’ e gidiş ve aynı yerden dönüş biletimiz var. 7 günlük bir seyahat olacak. Komşu ülkeleri gezmek istiyoruz geçişlerde herhangi bir sorun yaşanır mı? Araba kiralayıp gezmek istiyoruz. Niş >> Karadağ >> Niş mi olmalı ya da Niş >> Üsküp >> Priştine >> Karadağ mı olmalı?
  Rota öneriniz olursa çok sevinirim

  Şimdiden teşekkürler

 2. Merhaba Kemal Bey,

  Turist olarak yani bizler, Makedonya’dan Kosova’ya geçememiştik. Kural gereği yasakmış. Karadağ’dan yada Arnavutluk’tan geçmek mümkünmüş. Bu kural devam ediyor mu, bilginiz var mı? Sevgiler.

 3. Kemal bey,

  Sırp dinarı hala kullanılıyorsa eğer türkiyede tl yi dinara cevirip gidersek bize avantaj sağlarmı? Dinarla oralarda alışveriş yaparken problem yaşarmıyız? Geçerli değil vs gibi davranışlarla karşılaşırmıyız?

 4. Kemal bey Ekim 2021 itibariyle balayı için 6 veya 7 gün düşünüyoruz. Sırp dinarı geçerlimi ülkede hala? Ayrıca USD veya Euro götürüp mu bozdurmaliyiz paramızı?

 5. Merhaba, Şubat Mart gibi gidilse iyi bir seyahat planı olur mu sizce? Bir de otele alternatif olarak Sırbistan’da ev kiralamak ne derece mantıklı? Şimdiden teşekkürler.

 6. Merhaba Kemal bey, yazı çok güzeldi, bir sürü not aldım, anı karar verdiğimiz ve üç gün sonra gideceğimiz Sırbistan için çok faydalı oldu, çok teşekkürler
  Size iki şey sormak isterim mahsuru olmazsa
  Birincisi Belgrad ve Novi Sad haricinde bir şehir daha hakkımız var. En iyi tercih hangisi olur sizce?
  İkinci sorum ise Sirbistan’dan Kosova’ya geçeceğiz ama tren veya otobüsler ile ilgili bilgi bulamıyorum. Bir de ille Belgrad’dan mi Kosova’ya gitmek zorundayız? Başka şehirlerden de gidilemez mi?
  Şimdiden teşekkürler 💞

  • Otobüs veya trenlerle ilgili bilgim yok. Kaldığınız otelden size bilgi verilir. Yahut şehre ilk vardığınızda otobüs terminaline gidip bilgi alın veya biletinizi alın. Belgrad’dan Kosova’ya giderken yol üzerinde Niş Şehrinde 1 gününüzü geçirebilirsiniz veya günübirlik gezip buradan Makedonya’ya geçin. Sırbistan’dan Kosova’ya geçişleri araştırmanız gerekiyor. Bildiğim kadarıyla izin verilmeyebiliyor. Üsküp’e gidip 1 gece orada kalıp oradan Priştine’ye geçebilirsiniz.

  • Kuzey Makedonya’nın Tabanovci şehrinden Sırbistan’ın Niş şehrine tren var.

   Ayrıca Üsküp Belgrad treni var. Üsküp’ten 9-10 saat sürüyor. Kumanovo (30m), Tabanovce (40m), Vranje (2h 34m), Leskovac (4h 16m), Niš (5h 10m)
   Stalać (6h 19m), Belgrad rotası izliyor.

  • Kemal bey merhaba, Belgrad’tan Mokra Gora’ya otobüsle günübirlik nasıl gidip gelebiliriz acaba? Otobüs terminalinden mi binmek gerekir? Bir de iki kız için bu yolculuk güvenli midir (Balkanlar güvenli ama yine de sormak istedim :-))

 7. Merhabalar
  Biz ayın 11 de Sırbistan’a gideceğiz ve 18 döneceğiz. Biz bu 7 gün içerisinde Bosnaya da gitmek istiyoruz.
  Sırbistan’dan Bosna’ya geçmek için sorun olur mu? Geçişte sorun olur mu acaba?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz