Selanik komşu ülke Yunanistan‘ın ikinci büyük kenti ve tabi ki en güzel şehirlerinden biri. MÖ 316’da Makedonya Kralı Kassandros, Büyük İskender’in de kız kardeşi olan karısı Therman Thessaloniki’nin adını şehre vermiş. Selanik adına yakışır biçimde hep hayran olunası bir genç kız endamına sahip sanki. Şehrin ruhunu ayak bastığınız her sokağında hissediyorsunuz. Selanik’e adım atan herkes, İzmir’in atmosferini hissediyor.

Bir liman kenti olarak gençlerle dolu, cıvıl cıvıl, yaşayan ve yaşatan bir şehir burası. Macedonian ve Aristoteles üniversiteleri öğencileri şehri canlandırıyor. Sokaklar, mekanlar, kafeler ve gece hayatı bu yüzden capcanlı. Gezmesi, keşfetmesi kolay bir şehir. Her zamanki gibi tavsiyem yürüyerek şehri keşfedin.

malta
Selanik Gezilecek Yerler

Köklü geçmişinden bugüne Roma, Bizans, Osmanlı mirasını taşıyarak günümüze kadar gözde bir şehir olarak gelebilmiş. Bugün Selanik meydanları, müzeleri, parklarıyla gözde bir ziyaret noktası. Eski evler, neoklasik binalar yan yana duruyor şehirde. Şehri keşfederken farklı zamanları bir arada yaşatıyor.

       

Selanik Gezilecek Yerler

Dördüncü yüzyılda inşa edilmiş, UNESCO Dünya mirası listesindeki Aya Dimitros Katedrali, 1881’de Atatürk’ün doğduğu Atatürk Evi Müzesi, Yunanlıların “Lefkos Pirgos” diye isimlendirdiği kordon, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan Beyaz Kule; Kastra yani Bizans kale surları Selanik’in ana meydanı Aristoteles Meydanı başlıca görülecek yerler arasında.

1. The Modiano Market

Selanik Gezi

Selanik şehir merkezindeki Modiano Pazar’ı şehirde beni en çok heyecanlandıran yer oldu nedense. Selanik, liman şehri olduğundan deniz ürünleri burada sık tüketiliyor. Bu nedenle pazar yerinin assolisti de deniz ürünleri. Rengârenk sebze-meyve reyonları, çengellere asılmış etleri sergileyen kasapları, içeri buyur eden ve ürününün tazeliğini ve lezizliğini bir çığırtkan gibi duyuran esnaflar ve leziz mi leziz çerez dükkanlarıyla pazar yeri hoş vakit geçirilecek yerlerden birisi.

Hele pazar yerinin kalabalığı ve renkliliği benim gibi fotoğraf çekmeyi seven biri için tam bir cennetti. 1908’de Musevi mimar Eli Modiano ve ailesi tarafından yaptırılmış. Yüzyılın başına kadar Yunanistan’ın Selanik şehrinin nüfusunun yarısı Musevilerden oluşuyordu.

2. Aya Dimitros Katedrali

Selanik görülecek yerler

Dördüncü yüzyılda inşa edilmiş, UNESCO Dünya mirası listesindeki Aya Dimitros Katedrali, 5. yüzyılın ortalarında yapılmış görkemli bir tapına. M.S. 324’de I.Konstantin Hıristiyanlığı devlet dini olarak kabul ettiğinde, Aziz Dimitrios’un onuruna Roma hamamlarının kalıntıları üzerine yapılmış.

Günümüzdeki kilise, 7. yüzyılda eski tapınağın yerinde Piskopos John tarafından inşa edildi. 1988’de kilise UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edildi. Aziz Dimitrios Kilisesi, Selanik merkezde aynı ismi taşıyan caddenin üzerinde yer alıyor. Türkiye Başkonsolosluğu ve Atatürk’ün Evi ile aynı cadde üzerinde, tam da caddenin başında yer alıyor.

3. Atatürk Evi

Selanik Ataturk Evi

Atatürk’ün evi ve kalenin altındaki Türk mahallesi Anapoli, Selanik’e giden herkesin ilk duraklarında. Selanik Türk Konsolosluğu’nun hemen yanında yer alan Atatürk Evi, Mustafa Kemal Atatürk’ün doğup büyüdüğü ev olarak oldukça değerli.

Selanik arşivlerinden edinilen bilgilere göre Atatürk Evi, 1870’de Rodoslu müderris Hacı Mehmed tarafından yaptırılmış. Yakın zamanda restore edilerek tekrardan ziyarete açılan bina, şimdilerde müze olarak kullanılıyor. Atatürk Evi, aynı zamanda şehirde Osmanlı döneminden günümüze ulaşan az sayıda yapıdan biri.

4. Aya Sofya Kilisesi

Agia Sofia Church

Aya Sofya (Azize Sofya) kilisesi Selanik merkezde, Aya Sofya ve Ermou sokaklarının kesiştiği noktada yer alıyor. 620–630 yılları arasında bir depremde yıkılan büyük bir Bizans bazilikasının yerine yapılmış. Venediklilerin egemenliğinde Katolik katedraline dönüştürülen yer, Osmanlı ile birlikte merkez camisi oldu. 1912’den bu yana yine kilise olarak hizmet veriyor. 1988’de UNESCO Mirası Listesine alındı.

5. Aristoteles Meydanı

Selanik Gezilecek Noktalar

Şehrin ana meydanı ve en sevdiğim yerlerinden Aristoteles Meydanı, Selanik’in özellikle akşamları en kalabalık ve capcanlı yerlerinden. Fransız mimar Ernest Hébrard’ın 1918’de dizayn ettiği meydanın büyük bir bölümü ellili yıllarda inşa edilmiş. Büyük İskender’in bir heykeli meydanın ortasında yer alıyor.

Etrafta kafeler, alışveriş yerleri, barlar, kitapçılar, bankalar, oteller sıralanıyor. Gece de uğramayı ihmal etmeyin. Bütçesi uygun olanlar, meydana bakan, şehrin en iyi beş yıldızlı otellerinden Electra Palace Hotel’i tercih edebilir.

6. Lefkos Pyrgos

Lefkes Pyrgos

İzmir’in kordonunu andıran sahil şeridinde görülecek yerlerin başında Lefkos Pyrgos geliyor. Karşı kıyıdan bakıldığında şehri denizle buluşturan derin kıvrımlı körfez, şehrin imgesi olan genç kızın boynundaki değerli bir ziynet eşyasına benzetiliyor. Deniz dolgusu olmadığından İzmir Kordon kadar geniş değil tabi. Kıyı boyunca sıralanan barlardan birine oturup güneşin batışını izleyin. Beyaz Kule de bu kordon üzerinde yer alıyor.

7. Beyaz Kule

Beyaz Kule, Selanik

Selanik’in simge yapılarından Beyaz Kule, Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılmış ve Osmanlı döneminde önce kale, sonra garnizon ve sonra da zindan olarak kullanılmış. Bir dönem adı Aslan Kulesi olan yer, sonraları Yeniçeri Kulesi olarak anılmış. Zindan olarak kullanıldığı dönemlerde Sultan II. Mahmud’un emriyle kuledeki tutukluların hepsi kılıçtan geçirilince adı Kan Kulesi olarak anılmaya başlanmış. Şehir el değiştirince simgesel olarak vaftiz edilerek ve beyaza boyanmış ve adını da buradan alıyor.

Kule hâlâ bu isimle anılsa da zaman içerisinde yavaş yavaş eski rengine geri dönmüş. 6 katlı Hisar 1988’de Selanik erken Hristiyanlık ve Bizans anıtları ile birlikte UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girerken, aynı yıl Beyaz Kule Europa Nostra (Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu) koruma ödülünü almış. Günümüzde müze olan kulenin tepesindeki şahane Selanik fotoğrafları çekiliyor. Müze pazartesi günleri kapalı ve diğer günlerde ise 8.30- 15.00 arasında ziyarete açık. Mutlaka uğrayın.

8. Kamara Meydanı

Selanikte Gezilecek Yerler

Kamara (Galerius Kemeri), şehrin en iyi bilin ve Selaniklilerin buluşma yeri olarak tercih ettikleri bir yer. MS 3. yüzyılın sonunda ve 4. yüzyılın başında, Roma İmparatorlu Sezar Galerious’u onurlandırmak için yapılmış kemer, Dimitriou Gounari ve Egnatia yollarının kesiştiği noktada yer alıyor. Kamara’dan biraz yukarı çıktığınızda Osmanlı’dan kalma Rotonda Camisini karşınıza çıkıyor. Şimdilerde müze olarak kullanılıyor.

9. Yedi Kule

Selanik Blog

Yedi Kule (Heptapyrgion), şehrin sırtlarında görülmesi gereken tarihi yerlerden biri. Osmanlının ilk zamanlarında Çavuş Bey tarafından 1431’de Bizans surları içine inşa edilmiş. Osmanlı döneminde Zincirli Kule olarak bilinen yer bugün Yedikule olarak adlandırılıyor. Burası 1980-1989 arasında hapishane olarak kullanılmış.

Günümüzde ise açık hava müzesi olarak hizmet veriyor. Selanik turları listesinde kendine yer edinen Yedi Kule, şehrin en güzel manzarasına sahip yerlerinden biri. Yürüyerek çıkması biraz yorucu olabilir, gerekirse 5€ vererek taksiye binin.

10. Selanik Görülecek Diğer Yerler

Vlatadon, Selanik

Ayrıca Selanik gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken birkaç yer daha var. Ödüllü binasıyla Selanik Bizans Müzesi; Selanik surlarının batısında yer alan ve resim süslemeleriyle şehrin en güzel tapınaklarından Kutsal Havariler Tapınağı; Selanik’in en eski ve gösterişli yapılarından yuvarla mimarili Rotonda; Selanik Navarinou yürüyüş yolunda yer alan Galerius sarayı kalıntıları ve Hipdrom; Selanik Sancak Beyi İshak Paşa’nın yaptırdığı Alaca İmaret Camii görülmesi gereken yerler arasında.

Selanik’teki Seferad mirası anısına 2001’de kurulmuş Selanik Yahudi Müzesi; Bizans İmparatorluğu’na ait koleksiyonların sergilendiği Bizans Kültür Müzesi; şehrinin yamaçlarındaki Vlatadon ve Latomos manastırları gezilip görülecek diğer noktalar olarak not edilebilir. Vaktiniz varsa buraları da ziyaret edin.

Şehrin tavernalarıyla ünlü bölgesi Ladadika, geleneksel Yunan ezgilerini dinlerken keyifle yemek yemek yiyeceğiniz bir yer olarak aklınızda kalsın.

Bir İzmirli olarak Selanik şehrini kıskandım ben. Şehir kordonuyla İzmir’e benzese de temiz ve düzenli sokakları, güler yüzlü ve samimi esnafı ve atmosferiyle bir başka güzel. Kordon’u dışında İzmir’e benzeyen pek bir yönü yok. Gezilip görülecek bir şehirden çok tüm dokusuyla yaşanılacak ve vakit geçirilebilecek bir şehir.

19 YORUM

 1. Teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş. Aralığın ilk haftası Selanik gezisi planlıyorum. Mevcutta Shengen vizem var ve Aralik ortasında bitiyor. Genelde şehri gezererk dolaşırım bu tarihte çok soğuk olur mu, gezebilir miyim? 3 gün yeterli olur mu?

 2. İzmir’de tanıştığım insanların çoğu ‘Biz Selanik göçmeniyiz’ diyor. Buna annem de dahil. Bu nedenle hiç gitmesem de, bu şehre karşı bir sıcaklık duyuyorum. Sanki defalarca gitmişim gibi geliyor.

 3. Selanik, bize bu kadar yakın olmasına rağmen göremediğim şehir. Her bahar niyet ediyorum o tarafa yolculuk yapmaya, sonra olmuyor. Oraya yakın çok güzel sahiller de var. Bir kaç yeri birleştirip 3 günlük bir plan yapmak gerekir. Selanikle birlikte gezilebilecek yerlerden ilk aklıma gelen Halkidiki oldu. Dünya’nın en iyi sahillerinden biri orasıymış.

 4. İnsanı tam insan, öyle bizim onlara beslediğimiz düşmanlık onlardan bize karşı yok. Bugün bizde anket yapsan halkımızın yarısı Yunanları sevmez. Onlara yapsan bizimkinden çok daha iyi çıkar. Bir de bizimkilerin oralar bizimdi demesi yok mu beni benden alıyor.

  • Ya kardeş sen Yunansın zaten bu kadar üzülme. Yuh sana yaaaa. Kendini yeriyor onları övüyorsun. Herkes kendi nasılsa karşısındakinide öyle görür.sen onların kinini besliyosun halkına şimdi ben yobaz sen aydın olursun.iyi düşün istanbul sende ve onlar sana düşman değil öyle mi?

   • Şu an Selanik’teyim samimi davranan da var soğuk bakan da. Yani biz gibi hatta daha da milliyetçi diyebilirim. Ayrıca tarihi sevenler icin guzel bir kent ama keşmekeş sokakları binalar birbirine girmis pek de gezilesi gelmedi bana. Kilise severseniz envayi cesidi var. Kaleler surlar o da var osmanli mimarisini silmisler o da var. Fazla kalinacak bir yer degil, beklenti olusturmadan gelin derim

 5. 2013 yılına Selanik’te girmiştim. Taverna, müzik, mezeler, uzo ve en önemlisi şarkılar… İnsan kendini Beyoğlu’nda sanıyor :)) Aegen havayollarında ucuz İstanbul-Selanik biletleri var, yazın cuma-pazar gidilebilir, hatta deniz tatili de güzel olur.

 6. Annemin memleketi ve ilk defa geçen yıl gidip gördük ata yurdumuzu, güzel İzmirimize benzettik, sevdik, bizden biri. Karar verdik her yıl gitmeye çalışacağız. Ellin Air vardı ne güzel Selanik’e direk uçuyordu.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın