Tayland turu gezimin bu üçüncüsünde toplam 13 gün Tayland’da kaldım. İlk Tayland turu 30 gün ve ikinci Tayland turu gezim ise 55 gün sürmüştü. Laos‘un başkenti Vientiane‘den tekrar geri geldiğim Bangkok’ta birkaç gün geçirdikten sonra, memleketten gelen arkadaş grubuma önce Pattaya turu daha sonra da Bangkok turu yaptırdım. Rehberlik işlerinden sonra yönümü Kamboçya’ya çevirdim. Kamboçya öncesi görmedk isteğim yerlerden biri olan Fil Adası: Koh Chang, Tayland’taki son durağım oldu.

Koh Chang sonrası, Hat Lek-Cham Yeam sınır kapısından geçerek,Kamboçya’nın Koh Kong kasabasına geçtim.

Tayland Turu İzlediğim Rota

Tayland Rotam-III, 1450 km

Vientiane (Laos)→ Bangkok→ Pattaya→ Bangkok→ Koh Chang→ Koh Kong (Kamboçya)

Önceki blog yazısıTayland-Kamboçya Sınır Geçişi: Koh Kong
Sonraki blog yazısıKrong Koh Kong, Kamboçya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

 1. Tatil için 3 hafta vaktim var ve görmek istediğim yerler: Tayland, Kamboçya, Vietnam, Bali, Malezya, Singapur. Sizce rotam nasıl olmalı? Mutlaka hangi ülkeleri görmeli, hangilerini elemeliyim? Teşekkürler.

  • Asya’da bahsettiğiniz ülkeler ve ek oalrak Filipinler de görmeye değer. Her ülke renkli ve ilgi çeken kültürü ve doğası var. Ancak ayırdığınız vakit kısa olduğundan çok yeri görmektense, az yeri yaşamanızı/hissetmenizi tavsiye ederim.

   Hızlı geziler hem yorucu, hem hazmedilmeden, hafızaya yerleşmeden yeni yere geçildiğinden kısa zamanda unutuluyor.

   Kültür Turu: Bangkok, Chiang Mai, Chiang Rai, Luang Namtha (Laos), Vang Vieng, Luang Prabang, Vientiane, Siem Reap (Kamboçya)-Angkor Wat, Koh Samet, Pattaya (Tayland), Bangkok şeklinde derim. Verdiğiniz süre bu gezi için yeterlidir. Deniz keyfi için Koh Samet (veya Koh Chang) eğlence ve gece hayatı keyfini Pattaya’ya saklarsınız.

   Deniz-Kültür Turu: Bangkok, Phuket, Koh Phi Phi, Krabi, Koh Lipe, Langkawi (Malezya), Georgetown-Penang, Cameron Highlands, Kuala Lumpur, Melaka-Singapur

   Alternatif Asya Turu: Singapur, Bali, Ubud, Amed, Gili Adaları (Lombok), Bali, Singapur, Melaka (Malezya), Kuala Lumpur, Singapur

   İlgili ülke kategorilerinde detaylı çokça yazı bulabilirsiniz. Sırasıyla okumak gerek. 

   Haritalar sayfasında benim izlediğim rotalar göz atabilirsiniz.

   Çok ince hesaplar ve planlamalar yapmanızı önermem, zira bir çok sebepten dolayı yolda planlar değişir.

 2. Tayland gideceğiniz ve göreceğiniz ender güzellikteki dogal ve tarihin buluştuğu, kendine munasır hoş bir yer. Bangkok’ta yapılacak şeyler o kadar çok ki bir hafta bile yetmez, ama arkadaşların çoğu Pattaya’ya gidiyor. Gidecek arkadaşlara 2 tavsiyem var bunlardan birincisi otel konusunda. Otel rezervasyonu yapmayın yaptıysanızda iptal edin, stüdyo tarzı 1+1 yada 2+1 tarzında evler var, günlüğü 45$’dan başlıyor.

  Şehir merkezine olan yakınlığa göre fiyatları artmaktadır otele göre çok daha uyguna kalabilirsiniz. Diğer konu ise uçak bileti. Hep kafamız karışır, sebebi ise fiyatlar arasında çok fiyat farkları bulunuyor. Eger istanbul’da yaşıyorsanız Aksaray’daki seyahat acentalarından Tayland uçak bileti ucuza alabilirsiniz. Bir de kesinlikle uçak biletini son haftaya bırakmayın, mümkunse en az bir kaç ay öncesinden rezervasyon yapın derim.

  • Bangkok ve Pattaya, gezilecek görülecek yerlerin başında geliyor. Oteller Türkiye’dekine göre çok daha ucuz.

   Konaklama tercihi olarak dediğiniz gibi ev de terchi edilebilir. EĞer 1 ay gibi bir süre için gidiliyorsa mantıklı. Ancak gecelik ücreti 500 Baht olan çok sayıda Misafir evleri var. içerisinde kliması, buzdolabu ve gardrobu bile var. Böylesi tatil yerlerinde vaktin çoğu dışarıda geçirileceğinden otele 20$’dan fazla ödenmesini ben tavsiye etmiyorum.

   Lüks otelelr var ama otelin sunduğu lüksün bir çoğu kullanılamıyor. Pattaya’da keşfedecek çok yer var. Tavsiyem vaktinizi dışarıda geçirmeniz.

   Ucuz Tayland uçak bileti bulmak için uçak bileti arama motorları kullanılabilir. Uçak biletini ne kadar erken alırsanız o kadar uygun olur. En iyisi promosyonları takip edip, indirim yakalayıp o tarihte gitmek. Yani mnce tarihi belirleyip ona göre bilet almak değil, tam tersini yapmak daha ekonomik olur.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın