Tayland’ın başkenti Bangkok, çok sayıda tarihi Budist tapınaklarına ev sahipliği yapıyor. Şehrin kimliği üzerinde önemli bir etkisi olan tapınaklar, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Bangkok’taki Çin Mahallesi’nde bulunan, 5 metre yüksekliğindeki inanılmaz Wat Traimit, görenlerin gözlerini kamaştırıyor. Tayland’ın değerli hazinesi 5 ton saf altından yapılmış olan heykel, dünyanın en büyük altın Budha heykeli olarak da biliniyor.

700 yıldan daha eski olan Wat Traimit (Golden Budha Temple), ilginç bir hikayeye sahip. Heykelin altından yapılmış olduğu, 1955 yılından sonra ortaya çıkıyor. Bir yer değiştirme sırasında kazayla düşürülmesiyle, üzerindeki sıvanın kırılması ile heykelin altından yapılmış olduğu anlaşılıyor.

Wat-Traimit-Golden-Budha

Tarihçiler, komşu ülke Burma saldırıları ile ülke yönetiminin zayıfladığı dönemde, heykelin yağmalanması ihtimali endişesiyle bunu gizlemek için sıva ile kapladıklarını düşünüyor. Fakat bu gizlenme o kadar başarılı bir şekilde yapılmış ki sıvanın altında gerçekten ne olduğu unutulmuş.

Wat Traimit (Golden Budha Temple)

Kral III. Rama, heykeli Bangkok’ta bir tapınağa taşıtmış ve bu tapınak da 1931’de kullanılmaz hâle gelerek kapatılmış. Heykel 1955’te bugünkü yeri olan Wat Traimit’e taşınana kadar unutulmuş. Heykel taşınırken yanlışlıkla düşürülmüş, üstündeki sıva çatlamış ve gerçek heykel ortaya çıkmış.

Altın Budha Heykeli, tapınağın 4. Katında yer alıyor. İkinci kat ise Tayland ve Çin tarihi ile ilgili bilgilerin aktarıldığı müze olarak hizmet veriyor. Altın Budha kadar bu müze de ziyaret edilmeyi hak ediyor. Wat Tiramit tapınağının üçüncü katı ise Altın Budha ve yakın geçmişi ile bilgilerin aktarıldığı bir müze olarak hizmet veriyor.

Wat Traimit (Altın Budha Heykeli), Bangkok Chinatown bölgesinde, Traimit Road’da yer alıyor ve 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Tapınağa girişte her zamanki gibi ayakkabıların çıkarılması gerekiyor. Tapınağa ulaşmak için Hualamphong MRT istasyonuna gitmek gerekiyor. Buradan tapınağa yürümek 5 dakika kadar sürüyor.

Malta

📍Bangkok Gezilecek Yerler
📍Tayland Gezi Rehberi
📍Tayland Gezilecek Yerler

Diğer önemli tapınaklar Wat Arun, Wat Pho, Wat Phra Kaew ile Kraliyet Sarayı Grand Palace, Bangkok’ta gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Önceki blog yazısıSina Çölünde ATV Safarisi, Şarm El Şeyh
Sonraki blog yazısıYarı Denizaltı ile Kızıldeniz Keşfi, Şarm El Şeyh
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

5 YORUM

  1. Çok zeki olduğunu düşünen ve bu yüzden de insanlara tahammülde zorlananlara şöyle demek istiyorum; yeterince ve sağlıklı bir zeka, güçlü, doyurucu ve diğerlerini de geliştiren ilişkiler kurdurabilen zekadır. Her hangi bir özellik, sizi başkaları ile buluşmak, paylaşmak, onlara ve bütüne katkı sağlamak noktasından uzaklaştırıyorsa, meziyetten ziyade ayak bağı olabilir.

  2. Önünde resim çektirekten müthiş keyif aldığım bir heykeldi. Eeee ne de olsa 5 ton saf altından yapılmıştı. 🙂

  3. Hikayesi çok ilginç, sonunda bugünlere böyle değerli bir heykelin varabilmesi ne güzel. Yağmalanmamış, çalınmamış…

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın