Koh Phangan (Ko Pha Ngan), Tayland Körfezinin güney kısmında bulunan ve Surat Thani’ye bağlı enfes bir tropik ada cenneti. Tayland Körfezinde, Koh Tao ve Koh Samui arasında yer alan nispeten küçük bir ada. Göğe uzamış upuzun palmiye ağaçları, beyaz kumlu plajları, egzotik balıklarla dolu mercan resifleri ve tümü yemyeşil ormanlarla çevrili şelalelerle dolu.

Tayland’ın en büyük beşinci adası olan Koh Phangan’ı dünyada bu kadar popüler yapan şey ise her dolunay zamanı, beyaz kumsala sahip Haad Rin Plajında düzenlenen Dolunay Partisi. Çoğu gezgin Koh Phangan’ı düşündüğünde, aklına işte bu dönem düzenlenen çılgın partiler, neon boyalar ve alkol dolu kovalar geliyor.

Ko Phangan

Koh Phangan Adası Gezi Rehberi

Koh Phangan Adası, Tayland Körfezinde, anakaraya 65 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yaklaşık 125 km² büyüklüğündeki ada, yaklaşık 60 ada ve adacık içeren Samui takımadalarının bir parçası. Ada tamamen tropikal yağmur ormanları ve kokonat ağaçları ile kaplı.

Adadaki insan izleri 2 bin yıl öncesine kadar gidiyor. İlk yerleşenlerin gezgin Müslüman Malay denizciler olduğu düşünülüyor. Aslında Koh Phangan’ın doğru yazılışı ‘Ko Pha Ngan’. ‘Ko’ veya ‘Koh’ Thai dilinde ada anlamına geliyor. Yani Koh Phangan, Phangan Adası anlamına geliyor.

Malta

İlginç olan diğer bir gerçek ise adanın adının Güney Tay lehçesinde ‘kum barları’ anlamına gelmesi. Adayı dünyada bu kadar popüler yapan şeyin, her dolunay zamanı beyaz kumsala sahip Haad Rin plajında düzenlenen Dolunay Partileri olduğu düşünülünce ismini oldukça hak ediyor.

Koh Phangan, kesinlikle ülkedeki en şaşırtıcı adalardan biri. Çünkü ünlü Dolunay Partisi’ne ev sahipliği yapıyor. Dünyanın her yerinden gezginler, geceyi diğer gezginlerle dans etmek için bu adaya akın ediyor. Samui ve Ko Tao adalarında kalkıp Full Moon Partisine botla gelip katılan yine binlerce insan olduğunu söyleyebilirim.

Koh Phangan Full Moon Parti’leriyle ünlendikten sonra, adada buna benzer birçok parti daha düzenlenmeye başlanmış. Ormanda düzenlenen Half Moon Parti’si Full Moon Parti’den sonra adadaki diğer bir popüler parti. Farklı bir tecrübe yaşamak ve eğlenmek isteyenlere önerilir. Bunun yanında bazı resortların özel olarak organize ettiği havuz partileri de bulunuyor.

Haad Rin Town, Koh Phangan
Kaldığımız Haad Rin Town, Koh Phangan

Koh Phangan’da çok sayıda İsrailli turist var. Öyle ki restoranların çoğunda İsrail mutfağından menüler, birçok shopta İsrail alfabesi Hebrew ile yazılmış tabelalar bulunuyor. Söylendiğine göre, İsrail’de askerliklerini bitiren kız veya erkekler, terhis sonrası hükümetin verdiği parayı ceplerine sıkıştırıp bu adaya tatil yapmaya gelirlermiş. Tabi stresli askerlik günlerinin sonrasında bu tatilde geçmiş günlerdeki stresin acısını çıkarırlarmış.

Koh Phangan’a dünyanın her yanından bu partilere katılmak için her ay binlerce kişi geldiğinden konaklama sektörü de oldukça gelişmiş durumda. Misafir evleri, bungalov, beach resort ve otel gibi yerlerde konaklamak mümkün.

Full Moon Partisinin olduğu zamanlarda, oteller en az 5 günlük konaklama rezervasyonu yapmanızı istiyor. Tabi bu dönemdeki odalar, diğer dönemlere göre en az iki katı fiyatlara satılıyor. Bu çılgın partiye gideceklerin çok önceden rezervasyon yapmaları gerekiyor. Sona kalan odalar genelde ya en kötü odalar ya da aşırı yüksek fiyat talep eden yerler.

Buri Rasa, deniz kenarında süper güzel bungalovları var. The Castaway Beach Bungalows eşsiz bir manzaraya sahip. The See Sea Backpackers House, Koh Phangan’ın güneyinde güzel ve sakin bir hostel. The Kiri Tawan, kuyu ormanın hemen yanında, doğrudan doğanın içinde, enfes bir konumda güzel bungalovlara sahip ✔︎

Koh Phangan Gezilecek Yerler

Koh Phangan, Tayland’ın bohem adalarından biri ve gözü pek gezginlerin favorisi. Çoğu gezgin adaya sırf çılgın Dolunay Partilerinde kurtlarını dökmek için geliyor. Ama bu güzel adanın sunabileceği daha çok şey var!

🌿 Şnorkelle yüzebilir, yürüyüş yapabilir, kano yapabilir, tüplü dalış yapabilirsiniz. Tapınakları keşfetmek ve Tay masajı yaptırmak zaten olmazsa olmaz. Aslında içki içmeseniz ve parti yapmayı sevmeseniz bile adada inanılmaz bir tatil yaşayabilirsiniz.

🏊‍♀️ Koh Phangan, bazı olağanüstü şnorkelli yüzme ve dalış noktaları ile çevrili. Adanın etrafındaki mercan resifleri nefes kesici. Muhteşem bir sualtı dünyasına hayran kalma fırsatı için Koh Ma, Haad Tien, Haad Yao, Haad Salad ve Secret Beach’te şnorkelli yüzme için güzel noktalar.

🤿 Dalış için tavsiye edilen, en muhteşem su altı manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz yer ‘Hin Bai’ olarak da adlandırılan Yelken Kayası. Koh Phangan’a 35 km uzaklıktaki Koh Tao özellikle dalış için popüler bir yer. Kaplumbağa Adası anlamına gelen Koh Tao, kristal berraklığında denizi, zengin deniz altı hayatıyla dünyada en çok PADI dalış kursu sertifikası verilen yerlerden birisi.

Popüler ve birkaç kez ödül alan Chaloklum Diving, 25 yıldır Koh Phangan’da SCUBA dalış, şnorkelle yüzme ve PADI kursları sunuyor.

Tayland Körfezinin dünya klasmanındaki tatil adası Koh Samui, olağanüstü plajları ve bir dolu aktivitesiyle balayı çiftlerinin ve ailelerin gözdesi olmayı başarmış.

Koh Phangan’ın en güzel yerlerini kendi başınıza keşfetmek için scooter kiralamak şart. Adanın iç kısmının, mistik tapınakların, gizli şelalelerin, nefes kesen manzara noktalarını ve cennet gibi rüya kumsalları keşfetmenin güzel bir yolu. İyi sürücü değilseniz scooter kiralamayın! Koh Phangan turlarına katılın.

Adayı keşfetmek için Bekran ile birlikte motor kiraladık (150THB). Koh Phangan’da bir scooter sürmenin tehlikesiz olmadığını unutmayın Deneyimsiz motor kullanıcıları için adadaki dik ve dolambaçlı yollar pek de elverişli değil. Bu yüzden adada yara bere ve sargılar içerisinde çok sayıda turistle karşılaşabiliyorsunuz.

Kiraladığımız motor ikimizi bu yokuşlarda taşıyamadığı için hevesimizi alamadık. Bekran ilk defa motor kullanacağı için ona uygun bir yer bulup motoru kendisine verdim. Birkaç denemeden sonra o da çok geçmeden motor kullanmaya alıştı.

1. Thong Sala

Thong Sala Town

Thong Sala, 12 bin civarında insanın yaşadığı adanın giriş kapısı ve asıl merkezi. Ana feribot iskelesinin karşısındaki kasabada sayısız bar, sırt çantalı gezgin hostelleri, internet mağazaları, seyahat acenteleri, motosiklet kiralama, restoran ve diğer mekanlarla dolu.

Koh Phangan’ın pek çok ziyaretçisi burayı yalnızca meşhur Haad Rin’e giderken görüyor sadece. Thong Sala’ya vardığınızda birçok insan sizi gideceğiniz yere götürmek için rahatsız edecek. Dolunay Partileri için kişi başı 100 ila 150 baht ödeyip Haad Rin’e gidebilirsiniz.

Haad Salad ve Malibu Beach gibi kuzeybatıya gitmek için yaklaşık 150 baht harcamanız gerekecek. Tüm kuzeydoğuya, Bottle Beach’in ötesine gitmek isterseniz, kişi başı 200 ile 250 baht arasında ödeme yapın.

Adanın çoğu bölgesinden Thong Sala’ya gidiş geliş oldukça kolay. Kuzeyede yer alan Chaloklum’a ulaşım kolay. Batı’ya giden yollar, özellikle ıslak ise biraz zor olabilir, ancak çoğu insan için sorun olmaz.

Had Rin’in doğusundaki yol adada hala en yüksek ölüm oranına sahip. Deneyimsiz scooter sürücüleri tarafından denenmemeli, özellikle de trafiğin önemli ölçüde arttığı ve daha da tehlikeli hale geldiği dolunay gecesinde.

Dinlenmek için biraz sessiz zaman arayanların favorisi olan Thong Nai Pan’a 17 km’lik yolculuk, deneyimli arazi sürücüleri için dahi o kadar kolay değil. En iyisi yaklaşık 80-100 Baht ödeyip bir taksiye binin.

Kasabanın güneyinde 1 kilometre uzunluğunda kumlu bir plaj var. Kasabaya yakın olmasına rağmen her zaman sessiz. Buradan neredeyse Haad Rin’e kadar yürüyebilirsiniz ama bu 10 km’den fazla uzun bir yürüyüş yapmanız anlamına geliyor.

Phangan Kraliyet Donanması Gemisi, Thong Sala iskelesinde yer alan devasa bir donanma gemisi. HTMS Phangan olarak da adlandırılan gemi, Amerikalılar tarafından 1957’de iyi niyet göstergesi olarak Tayland’a bağışlanmış. Gemi, Vietnam Savaşında önemli bir rol oynamış.

Haziran 2008’de hizmet dışı bırakıldan gemi, 2014’ten beri Rama IX Anıt Müzesi olarak hizmet veriyor. Kral Rama IX’un resimleri, belgeleri görülebiliyor. Ayrıca geminin güvertesinde düzenli törenler düzenleniyor.

Kasabada dünya mutfaklarından ne ararsanız bulabilmeniz mümkün. Ekonomik, oldukça zengin çeşitte taze deniz ürünleri servisi yapan restoranlar yanında İtalyan, Lübnan, Arap, Çin mutfağı lezzetlerini bulabiliyorsunuz.Thongsala, Isaan, Tay, İtalyan ve İngiliz mutfağından güzel yemekler sunan kaliteli bir restoran seçkisine sahip. Her ikisi de eski ana caddenin sonunda, Krung Thai Bank yakınında bulunan mükemmel Vantana’s English Restaurant’ı ve taze kahve sunan The Anchor’ı deneyin.

Yemek yemek için başka bir harika yer, Tay Boks Stadyumu yakınında bulması kolay Phangan Steakhouse. Gece hayatı Had Rin’e kıyasla sınırlı olsa da Long Shot Bar, The Frog and Frigate ilginizi çekebilir.

Pantip Food Market olarak da bilinen Thong Sala Night Market hem ucuza hem de çeşit olarak en iyi yemek bulacağınız yer. Yaklaşık 100 Baht’a karnınızı doyurabilirsiniz.

🏨 Thong Sala kasabasında kalabileceğiniz yerler Buakao Inn, Coco Garden Resort, Phatchara Boutique Hotel, Sarana Bungalow, Papillon Bungalows konaklayabileceğiniz iyi oteller ✔︎

2. Haad Rin Beach

Haad Rin Beach
Haad Rin, Koh Phangan
Haad Rin Sunrise Beach, Koh Phangan

Haad Rin, adanın güneyinde, dünyaca ünlü Dolunay Partisi’nin gerçekleştiği hareketli plaj. Ayda bir kez burası tıklım tıklım dolu ve gürültülü oluyor. Dünyanın her yerinden parti tutkunları bu efsanevi etkinliğe hacca gider gibi gidiyor. Oteller tıka basa dolup taşıyor.

Thong Sala İskelesi’nden yaklaşık 30 dakika uzaklıktaki Haad Rin, adanın denize uzayan bir burnunda yer alan küçük bir kasaba. Kasabanın her iki yanında da nefis plaj uzanıyor. Biri gün doğumu yönüne bakan Haad Rin Nok ve diğer ise gün batımı tarafına bakan Haad Rin Nai.

Plajlar arasında, karmaşık bir labirenti andıran sokaklarda adanın en büyük otel, tatil köyü, restoran, bar ve mağaza yoğunluğunu bulabileceğiniz en gelişmiş yer olan Haad Rin kasabası yer alıyor.

Haad Rin Nok, Dolunay Partisi’nin düzenlendiği en popüler ve aynı zamanda canlı parti plajı. Denizden güneşin yükseldiği körfezin mükemmel bir formu var. Her iki yanı da tepelik ve ormanlık alanlarla kaplı.

Okyanustan sadece birkaç dakikalık yürüme mesafede, plajın arkasından itibaren yerleşim başlıyor. Oteller, restoranlar, barlar ve dans kulüpleri ile çevrili geniş bir altın renkli kum şeridi, yarımadanın doğu tarafında uzanıyor. Mekanlar plajın bu tarafına yığıldığından çoğu turist de parti havasına girmek için buraya akın ediyor.

Haad Rin, ya çok sevdiğiniz ya da nefret edebileceğiniz bir kişiliğe sahip. Ben birkaç gün burada kaldım, evet pek severim. Kasaba gündüzleri, sıcakta biraz klostrofobik görünebilir, ancak geceleri burası kıvılcımlar saçar. Kendini partiye adamış kişiler için muhtemelen dünyanın en iyi yerlerinden biri.Haad Rin Nai ise çok daha sessiz olan plaj. Her iki plajda da otantik bir Tayland ortamı görmeyi beklemeyin. Mekanlar, çılgın bir plaj partisinin tadını çıkarmak için akşamı bekleyen batılı genç turistlerle dolu.

3. Koh Ma Viewpoint (Three Sixty Bar)

Koh Ma

Three Sixty Bar (Üç Altmış Bar), Koh Ma izleme noktasına tünemiş bir mekan. Chill out müzik eşliğinde soğuk bir içeceğin, nefes kesici deniz manzarasının ve açık denizdeki Koh Ma adacığının tadını çıkarabileceğiniz nefis bir komuma sahip. Koh Phangan dağlık ve tepelik olduğundan çok sayıda seyir noktası var. En iyilerden birisi burası.

4. Leela Beach

Koh Phangan ehberi

Leela Plajı, Koh Phangan’daki en güzel yerlerden biri. Adanın güneyinde yer alan muhteşem plaj manzarası ile fen hoş. İncecik ipeksi beyaz kumu ve turkuaz deniz renkleri ile gerçek bir rüya plajı.

Arkasında, salıncakların asılı olduğu devasa büyük hindistancevizi ağaçları ile gerçekten cennet gibi bir ambiyansa sahip. Özellikle plajın kuzey kesiminde tatil için ideal iyi oteller var. 🏨 Cabin Beach Resort şahane görünüyordu ✔︎

5. Haad Salad

Haad Salad Beach

Haad Salad Plajı, Koh Phangan’ın batısındaki en güzel yerlerden biri Adanın en büyük rüya plajlarından biri, ayrıca tatil için de harika bir seçim. Denizi, en çarpıcı turkuaz mavisi deniz renkte parlıyor. Koh Phangan’ın bir simgesi haline gelen ikonik palmiye ağaclarının uzandığı kumsalın incecik kumları var.

Aynı zamanda, sandalye ve masaların kısmen denizin üzerine yerleştirildiği birçok rahat sahil barı var. Eşsiz bir tatil ambiyansı yaratmışlar. Burada konaklamak isteyenler için, ahşap bungalovları olan Salad Hut kesinlikle harika bir seçim olabilir.

6. Haad Yuan Beach

Haad Yuan Beach
Plajın sonunda bulunan ahşap köprüden alacağınız en güzel manzara

Haad Yuan Plajı, Koh Phangan’ın bir diğer öne çıkan güzel bir plajı. Uzun palmiye ağaçları, turkuaz deniz ve devasa yuvarlak kayalar burayı adada eşsiz bir yer kılmış. Koh Phangan’daki en güzel plaj olarak kabul ediliyor. Günübirlik bir gezi için nefis olsa da basit bungalovlarda konaklamak da mümkün.

Bu küçük cennete ulaşmak o kadar kolay değil. Bu nedenle hala Koh Phangan’daki en sessiz plajlardan biri. Haad Yuan’a tekne kiralayarak, yürüyerek veya 4×4 jip ile ulaşmak mümkün. Yol tehlikeli olduğundan scooter ile gitmekten kaçının. Haad Rin’den Haad Yuan’a tekne ile transfer daha rahat.

Ünlü Dolunay Partisi Plajı’ndan başlayarak küçük bir tekne sizi plaja 10 dakikalık sürede götürür. Muhteşem kaya oluşumlarını, ıssız kumsalları geçeceksiniz. Biraz şansla kayalarda belki maymunları bile görebilirsiniz. Bu taksi tekneleri doğrudan Haad Rin plajında ​​yolcuları bekliyor. Pazarlık becerilerinize bağlı olarak, Haad Rin’den Haad Yuan’a yolculuk kişi başı 200 ila 300 baht arasında.

Bazı gezginler Haad Yuan Plajında yürüyeerk gidiyor. Haad Rin Dolunay Plajı’ndan başlayarak ormanın içinden geçen yol yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Yolda Haad Yuan’ın harika manzarasının keyfini çıkaracağınız güzel bir manzara noktası da var. Yürüyüşe çıkarken yanınıza yeterince su, iyi ayakkabı ve güneş kremi almayı unutmayın.Haad Yuan’a vardığınızda, inanılmaz derecede güzel bir plaj atmosferi bulacaksınız. Tüm koy, bir dergiden fırlamış gibi gerçekten cennet gibi. Burada kendinizi cennette mahsur kalmış gibi hissediyorsunuz. Neredeyse hiç turist yok, ama ince, neredeyse beyaz kum ve kristal berraklığında su, yüzmek ve dinlenmek için mükemmel.

Sahildeki birkaç bambu kulübe, misafirleri için şezlong ve şemsiyeler sağlıyor. Acıktıysanız, körfez boyunca çok güzel ve uygun fiyatlı plaj barları var. Plajın sonundaki Bamboo Hut restoranını deneyin.

🏨 Barcelona Resort, harika deniz manzaralı sade, temiz bungalovlar sunuyor. Deniz kenarındaki Pariya Resort & Villas, harika bir konuma sahip, basit, biraz daha eski bir tesis ✔︎

7. Phaeng Noi Waterfall

Phaeng Noi Şelalesi, Koh Phangan’daki en büyük ve en güzel şelale. Adanın merkezindeki Than Sadet Milli Parkı’nın bir parçası. Otoparktan, bu pitoresk şelaleye ormandan kısa ve kolay bir yürüyüşle kolayca ulaşılabiliyor. Muhteşem manzarası sayesinde fotoğraf çekmek ya da şelalelerde yüzmek nefis. Koh Phangan’da giriş ücreti ödemeden ziyaret edebileceğiniz güzel bir atraksiyon.

8. Than Sadet Waterfall

Than Sadet Şelalesi, aynı adlı milli parkta yer alan bir şelale. Ada turlarında popüler bir durak. 3 kilometre uzunluğunda nehir boyunca akan şelalenin birçok küçük doğal havuzu var. Thong Nang, Sampon ve Daeng şelalelerindeki noktalar özellikle güzel.

9. Ang Tong Marine National Park

Ang Tong Marine National Park

Ang Thong Ulusal Parkı, tekne gezileri için popüler bir destinasyon. Bir günlük Koh Phangan turlarında uğranan ulusal parkta hayranlıkla izleyebileceğiniz 42 ada ve adacık var. Ang Thong Ulusal Deniz Parkı’nda şnorkelli yüzme için çok sayıda güzel mercan resifi var.

Çeşitli lagünlere kayıkla turlar düzenleniyor. Dilerseniz ana ada Koh Wua Ta Lap üzerindeki ünlü Ang Thong Seyir Noktası’na tırmanabilir ve buradan takımadaların en güzel manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

10. Kuan Yin Temple

Kuan Yin Temple
Kuan Yin Temple

Çin Kuan Yin Tapınağı (Merhamet Tanrıçası Çin Tapınağı), etkileyici pagodaları ve binaları ile adanın cazibe merkezlerinden biri. Dağın yamacında muhteşem bir konuma inşa edilmiş ibadethane, adadaki en büyük Çin tapınağı. Muhteşem manzaralı tapınakta Çin Buda heykellerinin yanı sıra Çinli savaşçıların ve ejderhaların mistik görüntülerini görebilirsiniz.

Wat Paa Sang Tham, adanın iç kısmında, ünlü Çin tapınağının çok yakınında yer alan bir Budist tapınağı. Ormanda biraz gizlenmiş tapınak kompleksinde çok sayıda küçük heykel ve birçok detay şaşırtıcı. Mistik ve etkileyici bir atmosfer yaratan büyük altın kayayı kaçırmamalısınız. Giriş ücretsiz, ancak küçük bir bağış beklentileri olabilir.

11. Thong Nai Pan Yai Viewpoint

Koh Phangan Görülecek Yerler

Thong Nai Pan Yai İzleme Noktası, Koh Phangan Adası’nda mutlaka görülmesi gereken bir diğer güzel nokta. Kuzeydoğuda, aynı adı taşıyan Thong Nai Pan beldesinin yakınındaki küçük bir yarımadada yer alıyor. Palmiyelerle çevrili kıyı şeridinin muhteşem manzarası gözlerinizin önünde uzanıyor.

İzleme noktasına giden yol veya tırmanış oldukça diktir olsa da zirvede Koh Phangan’ın en güzel manzaralarından biri sizi bekliyor. Ünlü 2C Barın terasında soğuk içeceğinizin tadını çıkarırken, rüya gibi plajla, orman ve dağların tarif edilemez derecede görkemli fonun keyfini çıkarın.

Thong Nai Pan’ın iki koyu da tatil için mükemmel. Buradaki rüya gibi Santhiya Koh Phangan Resort and SPA otelinde konaklayabilirsiniz.

12. Bottle Beach

Bottle Beach, Koh Phangan’ın kuzeyinde gerçek bir cennet. Küçük ve tenha plaj cennetine sadece Chaloklum’dan taksi teknesi, cip veya yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüşle ulaşılabilir. Kıyı boyunun turkuaz mavisi denizi, uzun palmiye ağaçları ve kuytu ormanı olan güzel bir beyaz rüya plajı bulacaksınız.

Bottle Beach Viewpoint’e doğru 45 dakikalık bir yürüyüşün ardından muhteşem bir manzara sizi bekliyor olacak. Zaman zaman ağaçlarda maymunları bile görebilirsiniz. Çoğu ziyaretçi günübirlik ziyaret için gidiyor buraya, ancak huzuru ve sessizliği sevenler için sahil boyunca küçük, sade bungalovlar var.

Koh Phangan’ın kendi havaalanı yok. En yakın olanı komşu ada Koh Samui’de veya daha sonra anakarada Surat Thani’de. Daha sonra adaya feribota binmeniz gerekecek. Surat Thani’den Koh Phangan’a ulaşmak ise 4 saat sürüyor. Koh Phangan’dan, 35 km uzaklıktaki Koh Samui’ye gitmek ise botla yarım saat sürüyor.

Bangkok’tan trenle seyahat etmek istiyorsanız, Surat Thani’ye gece trenine binmek en iyisi. Oradan otobüs veya minibüs ile Donsak vapur iskelesine devam edin.

Full Moon Party’nin çılgın eğlencelerinden sabaha doğru ayrıldım. Haad Rin Plajı manzarasına hakim tepede kurup uyuduğumda gün ağarmak üzereydi. Uzun bir gece olmuştu benim için yine. Yarın büyük gün, 2011 yılının son gecesi ve en kalabalık parti olacak bu kumsalda.

Koh Phangan’da geçirdiğimiz 4 gün hava şahane sayılırdı. Bazı günler bulutlu olsa da en azından yağmur yoktu. Oysa dün yani 2012 yılının ilk günü o kadar çok yağmur yağdı ki gittiğimiz restoranda sıkışıp kaldık.

Hoş internet vardı, biz de yağmur ve fırtına altında, çatısından su damlayan restoranda, son birkaç gündür çektiğimiz yüzlerce Full Moon Partisi fotoğraflarını düzenledik. Tabi bazı kareleri birbirimize gösterip gülmeden de geçemedik. Akşamında yine sahile inip partiye katılmadan edemedik.

Day 514: THB:3, Koh Phangan, 30 Aralık 20116 Yorumlar

 1. Bu kısaltmaların bazılarının açılımlarını anlamadım. Day 514: ve sondaki tarihler belli ortada DAY 1, THB:3, vb. kelimeler geliyor. Bu yazım şekli bir seyyah not alma metodu mu? Yoksa size özgü bir şey mi? Nasıl gezi notları tutuyorsunuz? Ön araştırmanız nasıl oluyor? Bir de fotoğrafları klasörlerken nasıl bir yol izliyorsunuz. Yer isimleriyle mi yoksa tarihle mi? Teşekkürler.

  • Day yola çıktığım günden itibaren hangi günde olduğumu belirtiyor. TH ise bulunduğum ülkenin kısaltması. Seyahat notları nadiren tutuyorum, blog yazılarım aynı günde yazıldığından nota gerek duymadım.

 2. Kemal Bey Merhabalar. Geçen sene verdiğiniz bilgilerle güzel bir Tayland turu geçirdim. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  Bu sene de Tayland’dan kopamadık. Fakat bu gezide farklı bir organizasyon olan full moon partiye katılmak gibi bir niyetimiz var. Bu konuyla alakalı olarak birkaç sorum olacak size.

  1. Full moon için Samui de mi yoksa Phangan da mı konaklamak daha mantıklı. Samui’den Haad Rin’e gelmek mesele değil, lakin o kafada Haad Rin’den Samui’ye gelmek sıkıntı yaratabilir mi? 4-5 günlük (+1 olabilir) bir zaman ayırdım o bölgeye (Phangan, Samui, Tao). Birbirlerine ulaşım konusunda ve konaklama zenginliği açısından hangi ada daha mantıklıdır sizce, bu konudaki tavsiyeleriniz. (Samui ve Phangan otel ve gezi tavsiyeleri)

  2. Phuket, Bangkok, Samui destinasyonlarıyla 12 veya 14 günlük bir gezi planlıyorum. Sıralamayı sizce ne şekilde yapmalıyız.

  3. Bangkok dan güneye ulaşımda 2. kez Tayland yolculuğu yapan birine tren yolculuğunu tavsiye edermisiniz? (Bangkok – Samui ulaşım alternatifleri.)

  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Yolda kalın. 🙂

  • Full Moon Partisi hiç kuşkusuz dünyanın en çılgın partilerinden biri. İmkanınız varsa ve yer bulursanız Koh Phangan’da kalın.

   Ko Samui’den de gidiş geliş yapılabilir, ama ilgi çok yüksekse kayık ve teknelerin fiyatı yüksek olabilir. Bir de o kafayla teknede olmamak daha iyi. Koh Samui’de kalırsanız bile, gece sabaha doğru dönmeyin, fiyatlar yükselebilir. Canınız isterse düşer plajda bile uyursunuz. Kahvaltınızı da yapıp öyle Ko Samui’ye dönün. Günün ilk ışıklarına kadar Jaad Rin’de olmadan olmaz!

   Eğer tatil ve dinlenme moduna geçmek istiyorsanız ve vaktiniz varsa sonrasında Ko Samui’ye geçin. Eğe Full Moon Partisi başladığında orada olacaksanız ilk olarak Koh Phangan’a gidin. Parti sonrası oradan Krabi’ye geçip 2-3 gün kalın, tekne turlarına katılın. Sonrasında Koh Phi Phi Adası ve devamında Phuket’e geçin. Buradan da bangkok ve Pattaya. Ya da bunun tam tersi bir rota izleyin.

   Zaman varsa eğer mutlaka yataklı gece trenlerini tercih edin. Tren yolculuğunu sadece ulaşım olarak değil, bir seremoni ve ritüel olarak görün. Keyif alın. (derim).

   Otel rezervasyonlarını yoldaolmak.com sitemin sağ üstünde bulunan booking.com sitesinden yaparsanız bu linkten, bana da destek sağlamış olursunuz. En ucuz ve en uygun oteller bu sitede zaten.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz