Phang Nga, Tayland‘ın ünlü adası Phuket ile diğer bölgeler olan Ranong, Surat Thani ve Krabi bölgeleri arasında kalan ve Tayland’ın en dikkate değer doğal güzelliklerine sahip olan bir bölgesi. Batısında denizaltı güzellikleri ile ünlü Similan ve Surin adalarının olduğu Andaman Denizi var.

Güneyde ise ilginç kaya oluşumları, mağaraları ve adaları ile Phang Nga Körfezi ile çevrili. Körfez, Tayland’ın en dikkate değer güzelliklerine sahip Ao Phang Nga Ulusal Parkı‘na ev sahipliği yapıyor. Özellikle Phuket ve Krabi’den düzenlenen tekne turlarıyla bölge çokça ziyaretçi alıyor.

Phang Nga Bay

🧭 Ne zaman Tayland ile ilgili bir şeyler araştırıyor olsam karşıma çıkan şahane görüntüye sahip ulusal parka merak sardım. Tayland’ın kuzeyine doğru rotamı çevirmişken tekrar güneye, bu güzel coğrafyayı görmek için düşmüştüm yollara.

Dalış kursumu aldığım Khao Lak’da Phuket’e giden otobüslerden birine atladım (70THB). Khok Kloi denen yerde inip oradan da Phang Nga Kasabasına giden otobüse bilet aldım. Bu kavşaktaki küçük otobüs terminalinde bilet satışı yapılıyor (50THB).

Malta

Bölgenin başkenti olan Phang Nga Kasabası ise pek de çekici güzelliğe sahip değil. Phang Nga’ya geliş sebebim ise aslında ulusal parkı görmek.

Phang Nga Körfezi, Tayland

Phang Nga Körfezi (Phang Nga Bay – Ao Phang Nga (Ao körfez anlamına geliyor)), Andaman Denizinde, Phuket ve Krabi arasında uzanan ve bazı çarpıcı manzaraları bünyesinde barındıran olağanüstü bir coğrafya. Mangrov ormanlarıyla sarılı kıyı şeridi arasında uzanan kireçtaşı karstları denizden gökyüzüne doğru yükseliyor.

Körfez bölgesi bir zamanlar, yağmur ve hava ile milyonlarca yıldır yavaş yavaş aşınmış kireçtaşı dağlarıyla kaplıymış. Yaklaşık on iki bin yıl önce deniz seviyesindeki dikkate değer bir yükselişle ile tüm bölge sular altında kalmış. Yıllar içindeki aşınma ve erozyon, bugün görülebilen olağanüstü sarp kayalık ve adaları oluşturmuş.

Phuket, Krabi ve Khao Lak’tan, bu nefis bölgenin güzelliğini kapsayan popüler günlük tekne turları düzenleniyor. Phang Nga Kasabasında indikten sonra 150 metre ilerideki Muang Thong Hotel’e geçtim.

Kasabada Ao Phang Nga National Park’a tur düzenleyen iki sağlam organizasyondan birisine sahip ve aynı zamanda otelin de sahibi olan Haşim ile tanıştım. Birçok tur seçeneği içerisinde kendime uygun olanı seçtim.

Ao Phang Nga National Park
Ao Phang Nga National Park

Saat 14.00’te başlayan turla ulusal park alanı içerisinde tekne turu yaptım (800THB, 46TL). Tur sonrası Phang Nga kasabasına dönmeyip Ko Panyi balıkçı köyünde kaldım. Bu fiyata tekne turu, Ko Panyi köyünde tek kişilik odada konaklama, akşam yemeği, sabah kahvaltısı ve 200 THB olan park giriş ücreti de dâhil.

Koh Phi Phi ve Phuket Adasından buraya düzenlenen yarım günlük turları 2000 Tayland Bahtı (120TL) civarında. Bir Alman çift ve Amerikalı ile birlikte uzun kuyruklu Tayland teknesine doluştuk.

Tropikal kuşakta kıyı ve bataklık alanlarda yetişen mangrov ormanları arasında tekneyle ilerledik. Tek kelimeyle manzara şahane. Kayalıklar, adalar, mangrov ormanı, deniz… Teknemiz, çok sayıda ilgi çekici sarkıtları ve kaya formasyonları bulunduran küçük, köprü şeklindeki bir Tham Lod Mağarası içerisinden geçip geri döndü.

🏨 Jamesbond Bungalow, Koh Panyee’de kalabileceğiniz aile işletmesi bir otel. Denize uzanan mis gibi bir terası var. Konaklama yanında tekne kiralama, James Bond Adası turu, Phang Nga transfer gibi hizmetleri de veriyor. Kahvaltı dahil 2 kişi fiyatı 30$ civarında. Phang Nga şehrinde kalmayı düşünürseniz Thaweesuk Hotel, Lukmuang 2 Hotel, Phangnga Keeree Resort otelleri uygun seçenekler ✔︎

Ao Phang Nga National Park

Ao Phang Nga National Park, Andaman Denizinde Tayland’ın güneyindeki Phang-Nga Eyaleti kıyısında yer alıyor. 1981 yılında bir deniz milli parkı olarak ilan edilmiş. Bu bölge nefes kesen devasa kireçtaşı kaya oluşumlarına sahip kırktan fazla adadan oluşuyor. Aralık-Nisan arası Parkı ziyaret etmek için en uygun dönem.

Denizden fışkırmış gibi duran ilginç kireç kayalıklarına ev sahipliği yapan Ao Phang Nga National Park, Tayland’daki en büyük mangrov ormanları dahil olmak üzere 400 km karelik alana yayılıyor. Parkta yaklaşık 180 kuş türü kaydedilmiş.

Ayrıca farklı maymun türleri, meyve yarasaları, monitör kertenkeleleri, kemancı yengeçler ve daha pek çok şey var. Toplamda 88 memeli türü, 18 sürüngen türü, 3 amfibi türü ve 17 memeli türü burada yaşıyor. Nesli tükenmekte olan deniz ineği türü bölgenin en büyük memelilerinden.

Phang Nga Körfezi
Şahane mangrov ormanları, Phang Nga Körfezi

Milli park bölgesi, 1974 yapımı ‘The Man with the Golden Gun‘ adlı James Bond filminin bazı sahnelerine ev sahipliği yaptıktan sonra oldukça ünlenmiş. En yakın turistik yerler Phuket, Phi Phi Adaları, Krabi, Khao Lak ve Ko Lanta. Ben Khao Lak’tan otobüsle geçtim.

Milli park alanına serpilmiş gibi duran, etrafı zümrüte çalan deniz ile çevrili kireç taşı kayalıklarının bazılarının yüksekliği 300 metreye kadar ulaşıyor. Ormanları da ekleyince manzaranın güzelliğini hayal edin.

Khao Ping Kan (James Bond Adası), Ko Tapu ve Ko Panyi (Eski deniz çingeneleri köyü) şimdilerde parkın en çok ziyaret alan yerleri. Adaları çevreleyen turkuaz sular sürekli olarak sakin, kano için çok ideal. Kayalıklarla çevrili güzel lagünler var.

Haziran 2022 itibariyle, Ao Phang-Nga Ulusal Parkı giriş ücretleri yetişkinler için 300 Baht ve 3-14 yaş arası çocuklar için 150 Baht. Tayland vatandaşları yetişkinler için 60 Baht ve çocuklar için 30 Baht ödüyor. Park, 15 Ekim – 15 Mayıs tarihleri arasında açık. Her yıl 16 Mayıs – 14 Ekim tarihleri arasında yağışlı mevsimlerde kapalı.

James Bond Island

James Bond Adası
Çivi gibi duran Ko Tapu, James Bond Adasından manzara
James Bond Island
James Bond Island (Ko Khao Phing Kan), Phang Nga Bay

James Bond Island (Ko Khao Phing Kan), körfezdeki en ünlü yer. Altın Silahlı Adam’da Scaramanga’nın saklanma yeri olarak gösterildikten sonra bu adı almış. Asıl Tayca’da ‘birbirine yaslanmış tepeler’ anlamına gelen adı Khao Ping Kan. Bazen haritalarda Leaning Rock olarak da geçiyor.

Günümüzde her yıl milyonlarca turist ziyareti alan bölgenin en ünlü adası olan James Bond Adası’nı görmek için tekneler Khao Phing Kan Adası’na demir atıyor. Phang Nga Körfezine yapılan tüm turlar, fotoğraflar ve hediyelik eşya satın alma şansı için burada duruyor.

Andaman Denizinde Ao Phang Nga Milli Parkı adalarından biri olan Khao Phing Kan, yaklaşık 30 metre uzunluğunda dümdüz şekilde olup da adanın sırtına dayanmış kırmızı kayalıklar ise başlı başına ilgi çekici.

Hava yavaştan bozmaya başladığında Ao Phang Nga National Park manzarası daha da çekici oldu. Adaları kaplayan bulutlarla görüntü gizemli bir hal almıştı.

Hafif yağmur altında Ko Phing Kan Adasında teknemizden indik. James Bond Adasından Ko Tapu’yu görmek, hiç kuşkusuz şimdiye kadar gördüğüm en güzel manzaralardan biriydi.

Beyaz kumlara sahip bu daracık koyun hemen karşısında gökyüzüne uzanan bu kireçtaşı kayasından oluşan adadan gözlerinizi ayırmak zor. Ada çok kalabalık, çok sayıda Çinli turist dolu. Oraya buraya koşuşturup, yüksek sesle konuşarak durmadan fotoğraflar çekiyorlar. Sanırsınız panayır var. Uygun yer bulup fotoğraf çekmek dahi zordu.

Khao Tapu

Koh Tapu
Koh Tapu

Koh Tapu, 20 metre boyundaki kireçtaşı adacık, suların üzerinde görkemli bir şekilde yükseliyor. James Bond Adası’ndan sadece 200 metre uzaklıkta denizde izole halde duran Khao Tapu, denize çakılmış bir iğneye veya çiviye benziyor. Ters üçgene benzeyen adanın üst kısmı alt kısımdan çok daha büyük.

Tayca da ‘tapu’ kelimesi ‘çivi’ anlamına geliyor. Altın Silahlı Adam’da da yer alan Khao Tapu, Phang Nga Körfezinin en çok fotoğraflanan manzaralarından biri. Teknelerin tehlikeli şekli nedeniyle bu ikonik doğa oluşumuna fazla yaklaşmalarına izin verilmiyor.

Ko Tapu kadar üzerinde bulunduğumuz Phing Adası da bir o kadar güzel. Hem tekneyle yanaştığımız plaj hem de Tapu Adasına bakan plaj şahane. Kaya formasyonları ise yine ilgi çekici.

Hele belki 30 metre uzunluğunda dümdüz şekilde olup da adanın sırtına dayanmış kırmızı kayalıklar ise başlı başına ilgi çekici. Adada yarım saat oyalandıktan sonra Müslüman balıkçı köyü olan Panyi adasına geçtik.Ko Panyi

Koh Panyee, Phang Nga
Koh Panyee, Phang Nga

Ko Panyi (Panyee Island), milli park alanında turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden diğer birisi. Teknik olarak Ko Panyi, park yetkilileri tarafından yönetilmiyor, milli parkın bir parçası değil, ancak park sınırları içinde. Mümkünse benim yaptığım gibi adada 1 gece konaklayın.

Bir zamanlar Endonezya’dan göç etmiş deniz çingenelerinin yerleşim yeri olan ada halkı Müslümanlardan oluşuyor. Köyde elektrik ve internet var, hatta banka ATM’si ve bir futbol sahası bile bulunuyor.

Ko Panyi, evlerin suların üzerinde kazıklar üzerine oturduğu sıra dışı bir köy. Adanın kuzey ucu uzun bir kireçtaşı karsttan oluşuyor. Yaklaşık 200 deniz köylüsüne ev sahipliği yapan küçük bir ada. Sakinlerin çoğu, balıkçılık yaparak, ziyaretçilere hediyelik eşya ve yiyecek satarak geçimlerini sağlayan Taylandlı Müslümanlar.

Havası sakin olduğundan halkı, felaket havasından korkmadan güvenle yüzlerce yıldır burada yaşıyor. Cami, okul, klinik, oteller, mağazalar ve restoranlar bulun Ko Panyi, son yıllarda giderek turistik bir hale gelse de halkı hala gelenesel yaşam tarzını koruyor.

Hong Adası

Hong Adası, Phang-Nga Körfezindeki en iyi kano noktalarından biri olduğu için milli parktaki en popüler ikinci destinasyon. Adada, bir mağaradan geçilen müthiş bir lagünü var. Ko Hong’un hemen yakınında ormanlarla kaplı birkaç küçük kireçtaşı kaya ada var.

Güzel mercan resiflerini barındırıyor. Tekne turları sırasında burada kano turları yapılıyor. Ancak, kanoyu kendiniz yapmak zorunda değilsiniz! Zaten teknelerle sıralanmış adamlar var ve sizi tüm harika noktalara götürüyorlar. Tek yapmanız gereken arkanıza yaslanıp rahatlamak!

Mağaralar

Tham Lot Cave (Tham Lod Mağarası), güzel dikitler ve sarkıtların olduğu bir mağara. Uzun kuyruklu tekne mağaranın bir tarafından girip diğer tarafından çıkıyor.

Tham Lod Cave
Tham Lod Mağarası

Ice Cream Cave (Dondurma Mağarası), yerel olarak Ko Nat olarak bilinen, Ko Phanak Adası’nın kuzeydoğu kıyısındaki küçük bir plajın kuzey ucundaki 120 metre uzunluğunda bir mağara. Mağara, deniz seviyesinden yaklaşık 5 metre yükseklikte tek bir yatay alt galeriden oluşuyor. Bir lagün ile son buluyor.

Phanak Cave (Ko Phanak Mağarası), dar geçitleri olan 253 metre uzunluğunda bir mağara. Dondurma Mağarasının bulunduğu küçük plajın güney ucunda yer alıyor.

Diamond Cave (Elmas Mağarası), yerel adı Tham Phet olan 70 metre uzunluğunda bir mağara. Phanak Adasının doğu kıyısında, Phanak Mağarasından biraz daha güneyde bulunan deniz seviyesinde bir mağara.Oyster Cave (İstiridye Mağarası), yerel olarak Tham Man Hoi veya Tham Hoy Naan Rom olarak biliniyor. Daha küçük bir lagüne giden 50 metre uzunluğunda, deniz seviyesinden bir mağara geçidi. Mağara, Phanak Adasının kuzeybatısında yer alıyor.

Tham Khang Khao (Khang Khao Mağarası), Phanak Adasının batı kıyısındaki İstiridye Mağarasının daha güneyinde yer alan bir mağara. Bir lagüne giden 150 metre uzunluğunda deniz seviyesinden bir mağara geçidi.

Day 545: Tayland:34 Koh Panyi, 30 Ocak 2012

15 Yorumlar

 1. Kartpostal gibi yerler. Bu üçüncü gidişimde burayı listeye alıyorum. Her yanı güzel bir ülke Tayland. Keşke uçak biletleri bu kadar pahalı olmasa.

 2. Tayland’a gidiyoruz. Bangkok başlangıç noktası olacak ve havayolu ile yer değiştireceğiz. Koh Samui’de kalacağız. Sizin yazılarınızdan okuduğum kadarıyla Ao Phang Nga bölgesi çok güzel görünüyor. 

  Her ne kadar kaya tırmanışı yapmayacak olsak da Krabi’yi de görmek istiyoruz. Krabi’den bahseden bir tek siz varsınız…ama fotoğraflar harika görünüyor 🙂

  Koh Phi Phi adası gibi adaları görmek için Krabi civarında mı, Phuketin plajlarındaki sakin yerlerde mi konaklamak daha keyifli olur? Phuket merkez için negatif yorum çok okudum.

  • James Bond Adası’nın yer aldığı Ao Phang Nga Milli Parkı’na ister Krabi, ister Phuket’tan ulaşabilirsiniz. Phuket’ten yapılan turlar daha kalabalık. Bu daha ekonomik olabilir anlamına da geliyor.

   Krabi kasaba merkezi tatil merkezi havasında değildir. Ao Nang ve Aonang Beach çevresi bizim Fethiye havasında bir yer gibi. Railey Beach ise en popüler yerlerden birisi. Burada konaklamanızı önerebilirim. Kaya tırmanışı yapmasanız da tekne turuna katılmanız bile yeterli. Denizde yükselen dimdik üzeri ağaçlarla kaplı kayalar, olağanüstü güzel deniz… cıvıl cıvıl insanlar… 

   Phuket Adası iki ayrı bölümden oluşuyor. Phuket Old Town ve Patong Beach civarındaki Phuket merkez. Phuket Old Town, colonial mimariye sahip, esi bir havası var. Daha sakin ve ekonomik bir yer. Tatilden çok seyahat edenlerin tercihi.

   PHuket Otel Önerilerim
   Garden Phuket Hotel: Şehir merkezinde (Patong)  gece hayatına yakın.
   Aspery Hotel: Uygun fiyat ve lokasyon.
   Kata Country House: Tek kelimeyle şahane bir otel. Kata plaja yakın.

 3. Sabah uyandım bi bakayım dedim, 1 saaten fazladır yazıların içerisinde kaybolmuşum 🙂 James Bond Adasını da kenara not ediyoruz, Tayland’a yolum düştüğünde görmek istedim. Hele bu soğuk kış günlerinde içimi açtı.

  • Olağanüstü güzellikte bir yer. Hayatımda yaptığım en güzel tekne gezilerinden birini James Bond Adasının da yer aldığı bu Milli Park alanında yaptım diyebilirim. Hele bir ara çöken gri bulutların hemen altında yol aldığımızda sanki başka bir gezengende yolculuk yapıyormuşuz gibiy hissettiriyordu. Denizin üstünde yükselen dik kayalar gri manzarada çok ilginç bir görünüm sergiliyordu.

 4. Yazının kısa ve öz oluşu çok hoşuma gitti. Paylaşılan fotoğraflarla birlikte güzel bir bütün oluşturmuş. Tayland’da hiç bulunmamış olmama rağmen oraları gezmiş gibi oldum.
  Paylaşım için teşekkürler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz