Tayland‘ın en büyük ve dünyaca ünlü adası Phuket, beyaz renkli kumsalları, turkuaz suları, dalış merkezleri, renkli gece hayatı ve doğal güzellikleri ile Güneydoğu Asya’nın en popüler turizm destinasyonlarından. ‘Phuket’ ismi Malayca ‘tepe’ anlamına gelen ‘Bukit’ kelimesinden türetilmiş ve adına sadık olarak yemyeşil tepeler adanın çoğunu kaplıyor.

Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlayan Phuket, olağanüstü iklimi ile dinlenmek, macera yaşamak, eğlenmek ya da günlük hayatın koşuşturmasından uzaklaşmak isteyenlere farklı alternatifler sunuyor. Muhteşem plajları, mükemmel dalış noktaları, tropikal ormanları ve lüks kaplıcalarıyla ünlü Phuket, Tayland’ın güneyinde yer alıyor ve ana karaya iki köprüyle bağlı.

phuket gezi rehberi

Tayland’ın ve Güneydoğu Asya’nın dünyaca ünlü turizm adası Phuket, nefis iklimi, doğal güzellikleri ve el değmemiş koylarıyla her yıl binlerce seyahat severin ziyaret ettiği bir destinasyon. Yeryüzünün cennet köşelerinden Phuket, Tayland’ın güneyinde, Andaman Denizi’nin kıyısında, ana karaya küçük bir köprü ile bağlı. Her biri birbiriyle bağlı 15 büyük ve onlarca küçük kumsala sahip olan ada, otantik pazar yerleri ve renkli gece yaşamı ile yıl boyu hareketli.

Kişi başına düşen gelirle Tayland’ın en zengin bölgesi olan Phuket, bu unvanını turizme borçlu. Her yıl 5 milyonu aşkın turistin ziyaret ettiği Phuket, turkuaz mavisi denizi, pudra rengindeki kumsalları, sıcak havası, lüks 5 yıldızlı otellerin sıralandığı tatil köyleri, küçük kafe ve restoranları, sanat galerileri, fil ve maymunlarıyla egzotik tatil tanımının hakkını veren bir şehir.

Phuket, sualtı yaşamı ve su sporlarına elverişli iklimiyle benzersiz bir tatil rotası. Dünyada dalış turizminde önde gelen bir destinasyon olan Phuket’te şnorkelle dalış, tüplü dalış, rüzgar sörfü ve kite sörf aktiviteleri adanın hemen hemen her köşesinde yapılıyor. Bütün bu güzelliklerin ve sunduğu olanakların yanında Phuket’in dezavantajları da var. Asya, Rusya ve Avrupa’dan yoğun turist akını ile birlikte hızla büyüyen adada plansız yapılaşmanın izleri görülüyor.

Phuket Gezi Rehberi

Güneydoğu Asya ülkelerinden Tayland’ın güneyinde, başkent Bangkok’un 862 km güneyinde yer alan Phuket Adası, ülkenin en hareketli turizm merkezlerinden biri. Tam olarak kimler tarafından kurulduğu bilinmeyen adanın Avrupa ile ilk teması 16. yüzyılda gerçekleşmiş.

Malta

Phuket’i detaylı olarak anlatan ve kaynaklarda isminden söz eden ilk Avrupalının, Portekizli kaşif Fernão Mendes Pinto olduğu düşünülüyor. 1545’te Phuket’ten Junk Ceylon olarak söz eden Pinto, şehrin ticaret gemilerine ev sahipliği yapan büyük bir limanı olduğunu not etmiş.

17. yüzyılda Hollandalılar, İngilizler ve 1680’lerden sonra ise Fransızlar Phuket limanını ticaret yapmak için kullanma yarışına girdiler. Giderek artan ticaret hacmiyle birlikte Avrupalıların etkisinin sosyal yaşam başta olmak üzere tüm alanlarda görüldüğü Phuket, 1 Ekim 1868’den 23 Ekim 1910’a kadar Kral Chulalongkorn (V. Rama) döneminde kalay üreten güney illerinin yönetim merkezi oldu.

26 Aralık 2004 tarihinde, Phuket ve Tayland’ın batı kıyısındaki diğer yakın bölgeler, Hint Okyanusu depreminin neden olduğu tsunami tarafından büyük hasar gördü. Dalgalar bölgedeki nüfusun yoğun olduğu birkaç bölgeyi tahrip ederek Tayland’da 5 bin 300 kişiyi ve Asya bölgesinde 200 bin kişinin ölümüne sebep oldu. Bununla birlikte yeniden yapılanma hızlıydı ve adaya gelen ziyaretçilerin tsunami sonrasında kalan herhangi bir önemli etkiyi fark etmesi pek mümkün değil.

Phuket Gezilecek Yerler 📌

Phuket’te devasa tapınaklardan eğlenceli tema parklara, coşunca akan şelalelerden egzotik milli parklara dek gezilip görülecek pek çok yer bulunuyor. Diğer yandan yakınlardaki mercan adaları, ünlü Phang Nga Milli Parkı ve Koh Phi Phi Adası gibi doğa harikalarına da tekne turları düzenleniyor. Dalış, jet ski, parasailing aktiviteleri ise Phuket’in olmazsa olmazları.

Halen bazı kauçuk plantasyonu ve adanın kalay madencilik faaliyetlerinden kalan kalıntıları görülüyor. Phuket’te çoğu kişi batı kumsallarını tercih ediyor. Adayı keşfetmek için yapabilecekleriniz arasında kayalıklarla dolu yollarda sürüş yapmak, ormanda yürümek, rehberli gezilerle turistik bir fil safarisi yapmak, dik duvarlar ile gizlenen lagünleri ve kireçtaşı odacıklarını ziyaret etmek bulunuyor.

Phuket’in çevresi el değmemiş binlerce ada ve kayalıkla çevrili. Phuket’ten günlük ve konaklamalı tekne turları ile gidilen adalardan özellikle Koh Bond, Koh Kaeo, Raja Noi ve Raja Yai’nin güney ucundaki Maphrao, Nakha Yai ve Nakha Noi’nin doğu kıyılarındaki inci kültürüyle ünlü Hat Kata’nın batısındaki kıyılardaki Poo Adası sıklıkla tercih edilenler.

Phuket Adası’nı motosikletle keşfettim ve adayı özgürce gezmenin en kolay yolu motor kiralamak. Bir günlük kiralama için (200THB, 12TL) ödemiştim. Yollar oldukça iyi, hem Taylandlı sürücüler oldukça dikkatli ve saygılı araç kullanıyorlar.

1. Patong

patong
Patong Kasabası, Phuket
phuket rehberi
Patong Plajı

Patong, Phuket’in batı kıyısındaki ünlü plaj ve adanın en hareketli yerleşim bölgesi. Adanın ana turizm merkezi, gece hayatı ve alışveriş bölgesi Patong, 1980’li yılların sonundan itibaren batılı turistlerin ilgisiyle hızla büyüdü. 2004’te yaşanan tsunamide tamamen yıkılan bölge yeniden yapılandı. Gündüzleri uzun kumsalında güneşlenip, yüzmenin haricinde pek çok su sporu yapabilir ve tekne turlarına katılabilirsiniz.

Phuket Adası, 810 km’lik kumsala sahip. Bu kumsallar arasında en popüler olanı Patong Plajı. 2.5 km uzunluğundaki geniş kumsalı ile hilal şeklinde uzanıyor. Pudra kıvamındaki ince kumu nedeniyle denizi dalgalarla bulanıklaşıyor. Kristal berraklığı burada beklemeyin. Bu durum hemen hemen Tayland’daki tüm kumsallar için geçerli.

Patong, restoran, disko, bar ve kulüplerle dolu. Gün batımından gün doğumuna kadar süren gece hayatıyla Phuket’in en hareketli noktalarından. Kasabanın çevresinde çok sayıda otel ve turistik nokta bulunuyor.

2. Phuket Old Town

phuket old town
phuket eski şehir
Phuket Eski Şehir Pazar Yeri

Phuket Old Town, Çin ve kolonyal mimarinin etkilerinin görüldüğü bir mimari yapıya sahip, Phuket’in eski şehir bölgesi. Eski sömürge tarzındaki evleri, Çin-Portekiz konaklarıyla kasaba günümüzden 200 yıl önce kalay madenciliği için kurulmuş. 130 yıl boyunca da Portekiz tarafından yönetilmiş.

Adadaki Old Town, 130 yıl kadar Portekiz’e bağlı bir yönetimin olması nedeniyle kültürel çeşitliliğin en belirgin olduğu noktalardan. Çin-Portekiz mimarisinin izleri oldukça şaşırtıcı. Thalang Caddesi bölgenin en işlek caddesi. Cadde etrafında sıralanan otel, kafe, bar, dükkan ve restoranlar da tıklım tıklım.

Phuket Old Town’un merkezi tarihi binaların sıralandığı, 600 metre uzunluğundaki Thalang Caddesi, rengarenk binalarıyla Soi Romanee Sokağı, 105 yıllık konak Blue Elephant Governor’s Mansion, Çinli göçmenlerin tarihine tanık olacağınız Tayland Hua Müzesi görebileceğiniz yerlerden.

3. Heroines Monument

Heroines Monument (Heroines Anıtı), 1785 yılında Burmalıların Phuket’e gerçekleştirdiği saldırının püskürtüldüğü yer olarak Phuket ve Tayland tarihinde önemli bir yere sahip. Bölgeyi kurtaran iki kadının onuruna inşa edilen Heroines Anıtı, Phuket’te zamanda yolculuğa davet eden sembolik bir yapı.

Malta

Phuket’in yerli kültürlerini, Phuket’deki Tay yerleşimlerinin tarihini ve Güney Tayland bölgelerindeki el sanatlarını sergileyen Heroines Anıtı’nın yanındaki 402 numaralı karayolunda bulunan Thalang Ulusal Müzesi. 9. yüzyıldan kalma Hindu tanrı Vişnu heykeli ve erken dönem Hint tüccarlarının ticari ilişkilerinin yansımalarını görebileceğiniz bir müze.

4. Wat Chalong

phuket wat chalong

Wat Chalong, Phuket’teki 29 Budist tapınağından en çok ziyaret edileni. Tapınak, Phuket şehrinin yaklaşık 8 km güneyinde ve Chaofa West Road üzerinde yer alıyor. İnce işlenmiş bir mücevher gibi duran mimarisi ile büyüleyici olan tapınak, sanatsal bir iç dizayn ve bahçe tasarımına sahip.

Ölenlerin ruhları için çatapat patlatılması ve 1876’daki isyanın bastırılmasında katkısı olan keşişlerin heykelleri ile ünlü. Budist Taylandlıların dua etmeye, Batılıların ise Budizm hakkında bir şeyler öğrenmek için geldiği tapınak, her gün 07.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Tapınağa girişlerde ayakkabı çıkarılıyor ve açık kıyafetlerle girişe izin verilmiyor.

5. Panwa Burnu

Panwa Phuket
Panwa Burnu, Phuket

Panwa Burnu, Phuket’in en güney noktası. Buradaki otellerin ve tatil köylerinin çoğu konuklarının mahremiyetine saygı gösteren seçkin yerler. Leonardo di Caprio, Catherine Zeta-Jones gibi ünlüler bu bölgede kalmış.

Koh Lone, Panwa Burnu yakınındaki adalardan biri. Koh Lohn veya Lon Adası olarak da biliniyor. Adanın büyük kısmı, ana geçim kaynağı balıkçılık ve kauçuk ağacı yetiştiriciliği olan Müslümanlardan oluşuyor.

Mercan Adası yani yerel dilde Koh Hae (Coral Island) ise Phuket’ten yaklaşık 6 km uzakta yer alan mercan resifleri açısından zengin bir ada. Dalış sevenlerin ilgi gösterdiği ada birbirinden güzel iki plaja sahip. Tur teknelerinin gezi güzergahında yer alan Long Beach ve Banana Beach beyaz ince taneli kumsalıyla deniz, kum, güneşin keyfini çıkarmak isteyenleri ağırlıyor.

Panwa Burnu’na yakın bir noktada yer alan seyir terası Laem Panwa Viewpoint, güneyin muhteşem güzelliklerinizi ayaklarınızın altına seriyor. Bu bölgede konaklıyorsanız eğer Phuket’teki en iyi gece pazarı olan Chillva gece pazarına da gidin. Burnun en ucunda ise Phuket Akvaryumu yer alıyor.

6. Phuket Akvaryumu

Phuket Akvaryumu
Phuket Akvaryumu, 2012
Phuket Akvaryum

Phuket Akvaryumu (Phuket Aquarium), dünyanın dört bir yanından tatlı su ve okyanus canlı türlerini barındırıyor. Dev bir timsah ağzı olarak inşa edilen akvaryum, özellikle çocuklu ailelerin ziyaret ettiği bir yer. Akvaryumda egzotik balık türleri, deniz kaplumbağaları, yengeçler, deniz yıldızı türleri bulunuyor.

Mercan kayalıkları ve süngerlerin arasında gezinen rengarenk balıkların yanı sıra üst kattaki akvaryumda daha küçük akvaryum balıkları, kaplumbağalar, kurbağalar, yengeçler, kertenkele ve dev yılanlar bulunuyor. Phuket ve çevresindeki zengin deniz yaşamını görebileceğiniz Phuket Akvaryumu bitişiğinde ise Deniz Biyolojisi Araştırmaları Merkezi yer alıyor.

Hint Okyanusu kıyılarını vuran 2004 tsunamisinde çok zarar görmüş. Ciddi bir tadilat geçirip yeniden açılmış. Akvaryumda binlerce tropikal, rengârenk, egzotik deniz canlıları bulunuyor. Rawai’de yolun sonlandığı yerde bulunan Phuket Akvaryumu’na (100THB, 6TL) ödemiştim. O kadar çok balık türü gördüm ki doğrusunu bu kadarını beklemiyordum. Benzer akvaryumları Avustralya veya Yeni Zelanda gibi yerlerde ziyaret ettiğimde 3-4 katı ücret ödemiştim.

7. Rawai

Rawai Phuket

Rawai, Phuket’te Deniz Çingeneleri olarak da tanınan yerli halk Chao Ley halkının yaşadığı bir yerleşim yeri. Geçmişte balıkçılıkla geçimini sağlayan bu halk, turizmin gelişmesi ve kıyı şeridinin bozulmasıyla birlikte yaşadıkları ahşap kulübelerde adayı ziyarete gelen turistlere hediyelik eşya satarak kendi kültürlerini tanıtıyor.

Adanın 15 km güneyindeki Panwa Burnunun şahane bir sahil manzarası var. Phuket Adası’nın güneydoğusundaki Panwa burnundan sonra Chalong Koyunu takip ederek Phuket’in ilk turistik plajlarından Rawai Plajı’na ulaşılıyor. Rawai, Chalong Körfezi’nin hemen güneyindeki Rawai Plajı’nda bulunuyor.

Rawai Plajı (Hat Rawai), Phuket’te kurulan ilk turistik plaj. Bu plaj daha çok farklı adalara düzenlenen tekne turlarının hareket merkezi. Güneye bakan plaj bölümü sürat tekneleri ve balıkçı tekneleri için bir liman olarak kullanılıyor. Hemen yanı başında bir de balık pazarı var. Balık pazarından satın alınan balıkları pişiren restoranlar ise pazar yerinin karşısında.

Phuket’in güneydoğu köşesinden uzanan burun Khao Khat Plajı ve Panwa Plajı’na ev sahipliği yapıyor. Sahilde birkaç tesis olsa da plaj çevresi genel olarak çok sessiz ve sakin. Plaja çok yakın bir konumda bulunan Phuket Akvaryumu, köpekbalıklarından dikenli vatozlara çok sayıda deniz canlısının görülebildiği bir merkez.

Yol boyunca Avrupai kafeler, restoranlar ve de resortlar bulunuyor. Burası aynı zamanda Phuket’i çevreleyen birçok adaya ulaşımın ve turların yapıldığı bir iskele. Kıyıda çok sayıda Tayland’a özgü uzun kuyruklu botlar bulunuyor.

8. Phuket Kelebek Bahçesi – Phuket Seashell Museum

Phuket Kelebek Bahçesi ve Böcek Dünyası (Phuket Butterfly Garden&Insect World), büyük kapalı bir bahçede yüzlerce farklı türden kelebeğe ev sahipliği yapıyor. Herkesin ziyaret etmeye cesaret edemeyeceği Phuket Kelebek Bahçesi ve Böcek Dünyası, 40’a yakın farklı canlı türü ile meraklılarını ağırlıyor. Her gün sabah 09.00’dan akşam 17.00’ye kadar açık olan parkta muhteşem fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz.

Phuket Deniz Kabuğu Müzesi, dünyadaki en büyük deniz kabuğu müzesi. Müze, dünyanın en büyük altın renkli incisine (140 karatlık) de sergileniyor. Deniz kabuklarının büyüleyici dünyasına tanık olmak ve dünyanın dört bir yanından getirilen deniz kabuklarına yakından bakmak için müzeyi Phuket gezilecek yerler listenize ekleyin. Müze, haftanın 7 günü 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

9. Laem Phrom Thep

Laem Phrom Thep
Laem Phrom Thep
Phra Prom Phuket

Laem Phrom Thep (Phrom Thep Burnu), Phuket’in eşsiz manzarasına bütünüyle tanık olabileceğiniz nadir yerlerden. Sanırım Phuket’in en güzel panoramik manzaralarından biri. Hem Taylandlılar hem de turistler için oldukça popüler olan izleme noktası gün batımına yakın saatlerde daha da kalabalıklaşıyor.

Bu tepede aynı zamanda Brahma Mabedi, bir deniz feneri ve müzesi bulunuyor. Yine meydanda bulunan bir açık hava tapınağında da tütsüler yakıp dualar yapan Taylandlılar dikkat çekiciydi. Açık havada Koh Phi Phi adasının buradan açıkça görülebileceği söyleniyor. Otopark çevresinde el sanatı ürünler ve yiyecek satan çok sayıda dükkân var.

10. Khao Khat Viewpoint

Khao Khat Viewpoint

Khao Khat Viewpoint, Phuket’in güneyinde adayı ve adanın muhteşem manzarasını izlemek için oluşturulan seyir teraslarından biri. Özellikle gün batımı ve gün doğumunda ziyaretçi akınına uğrayan gözlem noktası birbirinden etkileyici fotoğraf karelerini yakalamak ve unutulmayacak manzaranın tadını çıkarmak için listenizde olmalı.

Khao Kat Kulesi, ana yoldan birkaç kilometre içeriye doğru kıvrıla kıvrıla giden bir yolun sonunda. Kuleden, Akvaryumun bulunduğu Panwa burnundan tutun da Phuket kasabası, adayı çevreleyen diğer irili ufaklı adaları, yemyeşil ormanları 360 derece şahane görüş açısıyla izleyebiliyorsunuz.

11. Nai Harn

Nai Harn

Nai Harn, Phuket’in en güney ucunda bulunan bakir bir kumsal. Nai Harn Manastırına ev sahipliği yapan bu huzurlu plajda kıyı boyunca birkaç iyi otel ve yatlar için demirleme alanı bulunuyor. Hat Nai Han, Phuket’in en güzel manzaraya sahip noktalarından biri olan Phromthep Koyuna da yakın.

Ada sakinleri tarafından Phuket’in en iyi plajlarından biri olarak kabul edilen Nai Harn Plajı’nı tepeden ilk gördüğümde şahane manzara karşısında heyecanlanmıştım. Denizi biraz dalgalı olduğu için Avustralyalı sörfçüler burayı seviyor.

Yol üzerinde bazı çiftliklerde fil safarisi yapmak mümkün. Yol üzerinde Nakkerd tepesinde 45 metre yüksekliğinde Tayland’ın en büyük Budha heykeli bulunuyor. Hem müze hem de tapınak olarak inşaatı süren bu yere nasıl gidileceğini bilemediğimden burayı ziyaret edememiştim.

12. Big Budha

Büyük Budha Heykeli (Big Buddha), Phuket’in en yüksek noktası Chalong Tepesi’nde yer alan 45 metrelik devasa boyutları ile muhteşem görünüme sahip bir heykel. Phuket’in sembollerinden. The Big Buddha projesinin yaratıcıları, Phuket’in bir parti adasından öteye taşınıp, adanın kültür turizmi yönünden de dikkat çekmek istiyorlar.

New York’taki Özgürlük Heykeli ile hemen hemen aynı yükseklikteki Phuket Big Buddha, adanın güney kısmından nereden bakarsanız bakın görülebilecek bir yerde. Bu devasa heykele ulaşmak için öncelikle, muskaların ve dini objelerin satıldığı geniş bir salondan geçiliyor.

Çan sesleri arasında çıkılan merdivenden sonra kıvrım kıvrım saçlara ve tırnaklarına kadar çok iyi betimlenmiş; şehvet, özlem ve açlık gibi duyguları kontrol etmek için Siddhartha meditasyonu pozisyonunda oturan, Budha sizi karşılıyor.

Phang Nga Körfezi‘ne bakan 45 metrelik heykel için yaklaşık 1 milyon dolar harcanmış. Heykelin dış yüzeyi parlak beyaz bir mermer ile kaplı. Eserin inşası ve eklenen her bir mermer parçası için yerli halk ve diğer bağışçılar destekte bulunmuş.

13. Kata View Point

Karon Phuket

Kata View Point yine adanın en muhteşem manzarasına sahip diğer bir izleme noktası. Kata, Karon ve ünlü Patong plajını bir arada görüyorsunuz, tek kelimeyle şahane! Adayı motosikletimle turlarken burada uzun bir mola vermiştim. Eğer gökyüzü açıksa manzaranın tadına doyum olmuyor.

Karon, hareketli Patong’un hemen güneyinde yer alan, Phuket’deki ikinci en popüler kumsal. Sahili kaplayan büyük resortların olduğu Karon, konforlu yerlerde kalıp güneş, deniz ve kumun tadını çıkarmayı sevenler için nefis bir yer. Patong’un hareketli atmosferinin aksine Karon, sessiz ve huzurlu atmosferiyle dinlenmek ve keyif yapmak isteyenler için ideal.

Karon’un kız kardeşi olarak bilinen Kata ise kardeşinin güneyinde yer alıyor ve kayalık bir burun ile ayrılan iki altın kum yayı içeriyor. Kata Noi Plajı ormanlık tepeler arasında yer alan küçük bir koy. Sörfçüler zorlu dalgalar nedeniyle muson mevsiminde Kata Noi’ye geliyor. Plajın muhteşem manzarası yıl boyunca görülmeye değer.

14. Wat Phra Thong

phuket tapınaklar

Wat Phra Thong Tapınağı, Phuket’in en eski dini yapılarından. Altın Buda Tapınağı anlamına gelen, çok büyük ya da görünümüyle etkileyici olmasa da tapınakla ilgili anlatılan öykü nedeniyle birçok kişi bu yapıyı görmek istiyor.

Çok uzun yıllar önce mandasını otlatan küçük bir çocuk, hayvanı otlaktaki bir direğe bağlar. Bu olayın ardından hemen hastalanır ve hayvan ile birlikte ölür. Çocuğun babası gördüğü rüya üzerine gerçekte ne olduğu anlamak için bölgeye gelir.

Hayvanın bağlandığı direğin toprak altında kalmış Budha heykelini en tepesi olduğu keşfeder. Herkes bunun sebebinin Budha heykelinin gömülü kalmaya devam etmek istediği anlamına geldiğini düşür. Buda’nın kafa ve omuzlarını kapatırlar ve etrafına bir tapınak inşa ederler.

15. Khao Praew Thaeo Milli ParkıBang Pae Şelalesi

Bang Pae Şelalesi
Bang Pae Şelalesi

Khao Praew Thaeo Milli Parkı, adanın kuzeyinde, yağmur ormanlarının arasında şelaleleri ile ünlü uzun trekking yapabileceğiniz, bir doğa harikası. Zengin flora ve faunasıyla muhteşem dev ağaçların arasında yaban domuzu, kirpi, geyik, maymun, kobra, piton, kertenkele, tilki, sincap ve birçok kuş türünü görebilirsiniz.

Bang Pae Şelalesi, yemyeşil ağaçlarla bezeli bir vadide dereler, küçük göletler, zengin yaban hayatı ve çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Yüzmeye uygun olan şelalede aynı zamanda Jibon Maymunu Rehabilitasyon Projesi‘de yer alıyor.

Jibon maymunlarının fiziksel ve zihinsel rehabilitasyonu ve ormana dönüşü için bir barınağın yer aldığı proje ile insanların yaban hayatına verdiği zararlar ve bu zararları en aza indirme konusunda farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

16. Sirinath Ulusal Deniz ParkıHat Nai Yang Ulusal Parkı

Sirinath Ulusal Deniz Parkı (Sirinat National Park), adanın kuzeybatı köşesinde 90 km² genişliğinde bir alanı kaplıyor. Phuket Havalimanı’ndan kısa bir mesafedeki parka yolculuk yapmak için iki harika sebep var. Birincisi kıyıdan sadece bin metre mesafede bulunan Phuket’in sığ sularındaki en büyük mercan resifi. İkincisi ise kasım ve şubat ayları arasında her yıl yuvalanmaya gelen ve nesli tükenmekte olan Olive Ridley kaplumbağalarını görme şansı.

Hat Nai Yang Ulusal Parkı, Phuket’in kuzeybatı ucunda bulunuyor. Deniz kaplumbağalarının yumuratlarını bırakmak için gece karaya çıktıları doğal koruma bölgesi olan ulusal parka, Phuket ekosistemi ve nadir bulunan hayvan ve bitki türlerine tanık olmak için günübirlik turlar düzenleniyor.

17. Maymum Island

Maymun Adası (Monkey Island), Panwa Burnunun sonunda yer alıyor. Ada, yürüyerek veya kano kiralayarak ulaşılabilen bir koruma bölgesi. Adını ada üzerinde yaşayan maymunlardan alan adada, maymunları daha yakından görmek isterseniz, bazen agresif olabileceklerini ve kimi durumlarda saldırgan olabileceklerini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

18. Similan Adaları Milli Parkı

Similan Adaları

Similan Adaları Milli Parkı, 11 ıssız adadan oluşan, Phuket’in en bakir, sessiz ve huzurlu yerlerinden. Daha çok sertifikalı dalış eğitimlerinin verildiği bir bölge olan Similan Adaları, dalış meraklarının bölgedeki vazgeçilmez adresi. Günübirlik turlarla gidilebilen adalara Phuket’in 104 km kuzeyindeki Thap Lamu’dan özel teknelerle geçiliyor.

Ana karada, Phuket’in 80 km kuzeyinde yer alan Khao Lak, kuzey Andaman sahilinde 20 km boyunca uzanan ipeksi altın renkli kumsallara sahip. 2004’te yaşanan tsunami nedeniyle harap olan Khao Lak’ın önemli bir bölümü yeniden inşa edildi.

Khao Lak, üç milli parkıyla bölgenin en iyi şekilde muhafaza edilen doğal yaşama sahip yerleri arasında. Fil safarisi, bambu rafting etkinliği, dalış gibi aktivitelerin yapıldığı ada, Surin ve Similian adaları için de aktarma merkezi işlevinde. Yakınlarından yer alan Khao Sok Ulusal Parkı, 160 milyon yaşında olduğu tahmin edilen, dünyanın en eski yağmur ormanları bölgelerinden biri.

19. Koh Phi Phi

maya bay phuket
Maya Bay, Koh Phi Phi

Phi Phi Adaları, Phuket Adası ile Tayland ana karası arasında, Andaman Denizi üzerinde yer alıyor. Ko Phi Phi Don adası bu ada grubunun en büyük ve kalabalık olanı. İkinci büyük ada olan Ko Phi Phi Lee adası ise plajları ile ünlü. Phi Phi Adaları doğal bir park özelliği taşıyan sahilleri ve kristal berraklığındaki suları ile binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Adalarda dalış turizmi oldukça gelişmiş durumda.

Phi Phi Adası’nın en ünlü noktası ise Leonardo Di Caprio’nun The Beach filminin çekilmesiyle birlikte daha da ünlenen masmavi berrak denizine eşlik eden kayalıklar ve ipeksi kumlarla çevrili Maya Plajı (Maya Bay/Maya Beach). Muazzam bir kumsal olan Maya, yüzlerce teknenin yanaştığı sahil şeridiyle çok kalabalık oluyor.

20. Ao Phang Nga National Park

Ko Tapu Adası, James Bond Adası olarak da anılıyor. Phang Nga Körfezi’nde yer alan adaya Phuket’ten günübirlik tekne turları ile ulaşılıyor. 1974 yapımı The Man with the Golden Gun James Bond filminin bir sahnesinde burası kullanılmış. Filmden sonra ada James Bond ismiyle özdeşleşmiş durumda. Masmavi suları, güzel plajları ve şirin maymunları ile de ünlü olan adanın Phang Nga Koyu’na mutlaka uğrayın.

Phuket gezilecek yerler listesine eklenebilecek birkaç tapınak daha var. Çok fazla tapınak eklemek istemedim. Çeşitli aktivitelere katılacağınız turlarda görebileceğimiz Phuket Elephant Sanctuary, Tiger Kingdom gibi yerler de aklınızda olsun.

Kamala Plajı, yüzme, dalış ve güneşlenme için ideal, sakin bir plaj. Patong’un kuzeyinde bulunan Hat Kamala’nın kuzey ucundaki mercan kayalığı dalış severler için muhteşem bir durak. Plajın güneyindeki Budist tapınağı Wat Baan Kamala da görmeye değer. Plajın yanı başında, Tayland efsanelerini ve masallarından esinlenilerek inşa edilen Phuket Fantasea tema parkı yer alıyor.

Mai Khao Plajı, Phuket’in kuzeybatı kıyısındaki bir kumsal. Havalimanına çok yakın olduğu için Airport Beach olarak da adlandırılıyor. Kuzey bölümü kıyı boyunca Casuarina ağaçlarının kıyıları kapladığı uzun bir kumsal olan Hat Sai Khao olarak biliniyor. Sirinat Milli Parkı’nın bir parçası olduğu için Mai Khao çevresindeki alan hala çok bakir.

Hafifçe sallanan casuarina ağaçlarıyla kaplı olan Surin Plajı, temiz, bakımlı kumsalı ve berrak deniz suyuyla Phuket’in en güzel plajlarından biri. Hat Surin’in sakin suları şnorkelle dalmak ve su kayağı yapmak için ideal.

Bunları Phuket’te yapılacak şeyler blog yazıma ekleyip paylaşacağım. Phuket’te Simon Cabaret Show ve Phuket Fantasie akşam eğlencesi için katılabileceğiniz aktiviteler arasında. Sizin de önerileriniz olursa yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

Day 532: Tayland:21, Phuket. 17 Ocak 2012

Phuket’te ne yenir

Sokak lokantalarından şık restoranlara kadar çok sayıda seçeneğin olduğu Phuket’te yerel lezzetlerin yanında dünya mutfağından da çeşitli yemekler bulabilirsiniz. Yerel lezzetlerden Khao Khai Chiao, acı biber soslu ve salatalık dilimlerinden yapılan bir omlet.

Hindistan cevizi sütü ve yumurta ile buharda pişirilen bir çeşit sufle Ho mok pla, domuz eti, tavuk ya da karidesle pişirilen pirinç çorbası Khao tom’u da denemelisiniz. Bölgede sıkça karşılaşılan erişte çeşitlerinden Phat si-io ise tatlı soya sosu, balık sosu ve domuz eti ya da tavukla kızartılmış pirinçten yapılıyor.

Phuket gece hayatı

phuket gece hayatı
Bangla Road, Patong

Patong, Phuket’te gece hayatının merkezi. Patong’da çok sayıda bar, gece kulübü, karaoke ve bilardo salonu ve kucak dansı gösterisi yapılan mekan bulunuyor. Vietnam Savaşı’ndan sonra para karşılığı seks yapmak isteyen birçok kadının geldiği Patong, go go barları ile meşhur.

Bangla yolu üzerinde bulunan Irish pub Scruffy Murphy, adanın en popüler gece kulüplerinden, DJ ve müzik performanslarıyla Seduction Disco, Kata Plajı’ndaki İngiliz pubı Green Man, canlı müzik gruplarının sahne aldığı Timber Hut ve Phukana Wine & Music, jazz mekanı Ratri Jazztaurant ziyaret edilebilecek barlar ve gece kulüplerinden.

Phuket’te nerede kalınır

Phuket Adası’nı ilk kez ziyaret ediyorsanız ve hareketin merkezinde kalmak istiyorsanız, popüler Patong Plajı, mağazaları, restoranları ve hareketli eğlence mekanlarına sahip Bangla Yolu’nun yakınında mükemmel bir konumda. Patong Plajı yakınında yer alan Summer Breeze Inn Hotel ve Tatum Mansion daha çok sırt çantalı gezginlerin konakladığı düşük bütçeli oteller.

Daha huzurlu bir yer tercih ederseniz, ancak tüm turistik mekanlara kolay erişiminiz de olsun istiyorsanız, Patong’un kuzeyindeki plajlar kalmak için en iyi yerler. Phuketin en lüks otellerinin bulunduğu 8 km uzunluğundaki Bang Thao Plajı, yüksek gelir seviyesindeki ziyaretçileri ağırlıyor. Karon Plajı ise Mövenpick ve Hilton gibi uluslararası zincir otellerin yer aldığı lüks bir bölge.

Yüksek maliyetten kaçınmanız gerekiyorsa, Phuket’in tropikal yalnızlık için tasarlanmış şık tatil beldelerinden bolca var. Özel villalar ve havuzlar sunan Banyan Tree bunlardan biri ve en iyilerinden. Evason Phuket kendi adası Ko Bon’da bir balayı villası bile sunuyor. 

Phuket’e ne zaman gidilir

Phuket, haziran ile ekim ayları arasındaki muson döneminde daha az tercih ediliyor. Adanın batı sahillerinde oldukça sert rüzgarlar yaşanıyor. Bu dönem en uygun fiyatla tatil yapılabilecek zaman. Muson dönemi dışında, yılın kalan bölümünde ada turist akınına uğruyor.

Phuket’e nasıl gidilir

İstanbul Havalimanı’ndan Phuket’e haftanın 7 günü Türk Hava Yolları’nın direkt seferi bulunuyor. 9 saat 45 dakika süren uçuşla Phuket’e ulaşabiliyorsunuz. Maskat, Moskova, Bangkok ve Doha aktarmalı olarak da Phuket’e gidilebiliyor. Uçuş süresi hava yolu şirketi ve havalimanındaki bekleme süresine bağlı olarak 12 saat 40 dakika ile 18 saat arasında değişiyor.

Ada merkezine 32 km uzaklıkta bulunan Phuket Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs, taksi ve limuzinle ulaşılabiliyor. Yalnızca mesai saatlerinde seferi bulunan otobüslerin sıklığı talebi karşılamıyor. Bu yüzden taksi ve limuzin seçenekleri daha popüler.

Tayland’ın güneyinde, Andaman Denizi’nin kıyısında, ana karaya küçük bir köprü ile bağlanan Phuket, yeryüzünün nadide köşelerinden. Doğal güzellikleri, renkli gece hayatı, farklı hayvan türlerine ev sahipliği yapan tropikal yağmur ormanları ve tapınaklarıyla cenneti andırıyor.

Önceki blog yazısıZadar Nerede 📍 Zadar’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıKharkiv Nerede 📍 Kharkiv’e Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

15 YORUM

 1. Merhaba, şubat ayında 3 arkadaş bangkok-pattaya-phuket gezisi yapmayı düşünüyoruz, lisan zayıf, bağımsız gidip gezebilirmiyiz, tur ile gidersek hangi turu öneririsiniz, özellikle pahalı extra turları olmayan.. teşekkürler

  • Merhaba,

   Lisan yönünü çok fazla kafanıza takmayın. Artık akıllı telefonların Translatelerinden  yararlanarak insanlar bu lisan sorunun büyük ölçüde kendileri halledebiliyorlar. Kendinizde Programınızı yaparak, bağımsız olarak da rahatça seyahat edebilirsiniz. Uçak, otel, gibi konaklam ve ulaşım işlerinizi internetten yapabilirsiniz. Turla da giderseniz extra turlara katılmanız zorunlu değildir. isterseniz bağımsız olarakta gezebilirsiniz. Bir turist information bularak buradan bir harita alabilirsiniz ve haritada gitmeniz gereken yerleri de turist danışmanı arkadaşa işaretletebilir buralara gidebilirsiniz. Her türlü seyahatinizin çok eğlenceli geçebileceğini şimdiden söylemek istiyorum. iyi eğlenceler.

 2. Slm gezisever arkadaslar. Ben de Phuket deneyimlerini paylasmak isterim. 2012’de Phuket’te bulundum. Hayatimdaki en relax, en dingin tatilimdi. Deniz, kum, gunes arada bir cikan iliman yagmurlar, tropikal meyveler, her sarta ragmen yuzleri gulen kompleksiz insanlar. Herkese tavsiye ederim. Eglence severler icin Patong Beach civarini, sakin nezih yer severler icin Karon Beach’i tavsiye ediorum. Karon Beach, Patong’a da yakin. Ben Karon Beach’te On The Hill Otelde kaldim.

  Andaman denizinde yuzmek tropikal meyvelerden tatmak, Turkiye kışı yasarken yaz mevsimi yasamak istiyorsaniz en guzel destinasyonlardan biri. Tek gitmekten de hic cekinmeyin. Taylandlılar çok iyi niyetli insanlar. 13 boyunca en ufak sorun yasamadim.

 3. Merhaba Kemal Bey,
  Verdiğiniz bilgiler şahane… Ekim ayında bende Phuket’i ziyaret edeceğim…Hatırlayabilir iseniz Dalış yaptığınız okulu ya da bu konu ile ilgili tecrübenizi ve de motosiklet yada elektirikli bisiklet kiralamak için neye ihtiyaç olduğu konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.Bu arada dalış brovem var, ama motorsiklet ehliyetim yok. Normal ehliyet mevcut. 🙂

 4. Phuket veya Koh Samui adasına gitmeyi planlıyorum. İkisi arasında kararsız kaldım, yardımcı olur musun?

  • Phuket’te de güzel plajlar var. Patong plajını hiç tavsiye etmem, çok kalabalık, su sporları nedeniyle neredeyse denize girecek yer yok ve kirli. Karon plajı daha büyük olduğu için daha sakin görünüyor ama denizi dalgalı olabiliyor. Kata’nın denizi güzel ama yüksek sezonda kalabalık olabilir. Ben Laem Sign plajını tavsiye ederim. Gece hayatı istiyorsanız Patong’da kalmalısınız çünkü Phuket’in en hareketli gece hayatı Patong’daki Bangla Road’da.

   Başka bir koyda kalıp geceleri buraya gidip geleyim derseniz 500+500 baht=1000 Baht yani yaklaşık 60 TL tuk-tuk (taksi) parasını gözden çıkarmalısınız. Motor kullanıyorsanız kaskınızı mutlaka takın ve ehliyetiniz yanınızda olsun çünkü Patong-Karon arasında düzenli olarak çevirme var (özellikle yüksek sezonda). Kasksız ya da ehliyetsiz motor kullanma cezası 500 Baht (30 TL civarı).

   Koh Samui küçük ölçekli Phuket sayılır aslında. Her şey var barlar sokağı, fast-food’ların bulunduğu sokak, guesthouse’ler ve büyük oteller ancak her şey Phuket’in 1/5 ölçeğinde. Bu nedenle Koh Samui biraz daha sakin sayılır. Ben Chaweng plajı ve Lamai plajında konakladım. Lamai plajı bölgesi daha sakin ve denizi biraz daha dalgalı, Chaweng daha hareketli denizi daha sakin ve sığ. Burada oldukça sakin olan Silver plajını tavsiye ederim.

   Ulaşım için dolmuş alternatifi var ve indi bindi 50 bahttı yanlış hatırlamıyorsam. Phangan’da ki full moon party bence ergen eğlencesi. Yani yeni içki içmeye başlamış insanların komaya girinceye kadar içip, etrefı leş gibi bıraktıkları bir parti.

   Koh samui’de kalırsanız Nang Yuan (Koh Tao) günübirlik turlarına katılmanızı öneririm. Koh tao’da güzel ancak konaklama imkanı kısıtlı olduğu için yer bulmak zor. Dalış merakınız varsa koh tao’yu pas geçmeyin. Aynı turda göreceğiniz Nang Yuan ise turkuaz denizli küçücük bir ada.

   Phuket’te kalırsanız James Bond adası turu tuzağına düşmeyin. 1,5 saat yol gidip bir kayaya bakmak pek çekici değil. Vaktiniz varsa konaklamalı Similan adaları turunu öneririm. Üzerinde yerleşim olmayan adada çadırda konaklıyorsanız. Çadır ve uyku tulumunu firma sağlıyor ve yemekler de dahil. Günübirlik gitmek için uzun bir yol. Biz 2013 yılbaşında 2 gece konakladık saat öğlen 3’ten sonra günübirlik turlar ayrıldıktan sonra ada size kalıyor. Müthiş bir plaj ve deniz. Dolunay’da giderseniz sabah güneş doğmadan uyanın ve denize girin.

 5. Phuket Adası hakkında okuduğum her yazıda oraya gitmek için yanıp tutuşuyorum. Tropikal plajlar ve egzotik hava harika olmalı. Plajlar içerisinde Nai Harn Plajı olanını ben çok beğendim.

  • Ben de Singapur Turu yaptıktan sonra Phuket Adası’na uçmuştum. Her bir plajı diğerinden güzel. İnsanın geri dönesi gelmiyor.

   Sizin çıktığınız o kuleye ben de gün abtımında gitmiştim. Büyüleyici bir günbatımı izledim. Çok güzeldi çok güzel 🙂

   • Ben Ekim ayında Phuket’e gittim ve 10 gün kaldım. Uçak bileti ve otel masrafı toplam 2500TL tuttu. Doha aktarmalı olarak Emirates’ten ucuz uçak bileti buldum. Oteli de erken rezervasyonla ayarladım. Ben her zaman öyle yapıyorum ve çok ucuza geliyor. Bazı arkadaşlar oteli 1 hafta öncesinde ayarlıyor ama o zamanlar eğer yüksek sezonsa fiyatlar 2 katı oluyor.

    Phuket çok güzel bir yer. Ben scuba diving ile ilgileniyorum ve inanılmaz bir cennet. Phi Phi Island ve Monkey Beach şahane. Phuket turları da çok ucuz. Bir sürü acenta var, çok sayıda da aktivite var. Her gün birine yazıldım.

    Gece hayatı olarak çok renkli. Aradığım her şeyi buldum ben Phuket Adasında, tavsiye ederim bu sayfayı okuyanlara.

 6. It’s bizarre sometimes, looking at other people’s photographs and realizing, hey, I have that photo too! Or at least a very very similar picture…..

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın