Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam kısa adıyla Tayland, Uzakdoğu’nun en renkli ülkesi. Güvenli ve huzurlu ortamı, sıcakkanlı insanları, renkleri ve tatları ile her yıl milyonlarca insanı kendisine çekiyor. 5000 yıl öncesine kadar uzanan tarihi ile çok zengin kültürel geçmişe sahip bir ülke olan Tayland’a gitmek için vize de gerekmiyor.

Turizm acentelerinin düzenlediği Tayland turları, Pattaya ve Phuket turları neredeyse tamamen dolu. Turizm firmalarının web sitelerinde ucuz Uzakdoğu turları arasında Tayland turları ve Bangkok turları boy boy listeleniyor. Tayland turları, egzotik yanı ve ucuz olması ile ülkemizde oldukça ilgi görüyor.

Bangkok Turu_Tayland Turu_Pattaya Turu
Memleketten gelen misafirlerim

Tayland’ın her bir yanı kendine münhasır. Bangkok yakınlarındaki Ayutthaya şehri ile ülkenin zengin tarihi geçmişi keşfedilebilirken, kuzeydeki Chiang Mai şehri, binlerce yıllık geçmişten gelen gelenekleri sürdüren kabilelere ev sahipliği yapıyor. Bangkok, Phuket ve Pattaya ise eğlenceli gece hayatının kalbinin attığı yerler olarak öne çıkıyor

Laos’ta çok uzun yolculuklar ve trekkinglerle geçen zamanlarım sonrasında, başkent Vientiane’de İstanbul restorana yerleşmiş ve özlediğim lezzetlerin tadını çıkarmıştım. Tayland tatili için Türkiye’den gelecek arkadaşlarıma Bangkok ve Pattaya turu rehberliği yapmak için Tayland’a dönmem gerekti. Uzun bir yolculuk sonrası Laos’un başkenti Vientiane şehrinden Bangkok’a dönüp, Pattaya’ya geçtim. Eski şirketimden 3 arkadaşım ve 2 misafir ile önce Pattaya turu ve daha sonra da Bangkok turu yaptık.

Malta

Bangkok ve Pattaya Turu, Tayland

70 milyonluk Tayland nüfusunun yaklaşık 10,5 milyonu başkent Bangkok’ta yaşıyor. Ülkede konuşulan dil Tayca, para birimi ise Thai Bahtı. Okuryazar oranı %93’lerde ama İngilizce konuşulma oranı turistik yerler dışına çok az. Tayland nüfusunun % 90’ı Budist ve dinlerine oldukça bağlılar.

Tayland’ın kurulduğundan bu yana Avrupalı emperyalistlerin istilasına uğramayan tek Güneydoğu Asya ülkesi. 1932 yılında monarşik idareyi sınırlayıcı kansız bir ihtilal geçirmiş, 1941 yılında ise ülkenin Japonlarca işgal edilmiş. Savaştan sonrasında batı yanlısı siyaseti benimseyen Tayland, Vietnam’a 11 bin kişilik askeri birlik göndermiş.

Tropikal güneşin yakıcı sıcaklığıyla birleşen nem, havalimanından itibaren sizi şaşırtmaya yetiyor. Havalimanından dışarı adımınızı attığınız anda nemli ve garip kokan sıcak havasıyla sizi karşılayan şehir, Dünya Meteoroloji Örgütünce dünyanın en sıcak başkenti olarak geçiyor.

Pattaya Turu

1. Gün: Pattaya Walking Street Turu – Thai Masajı

Pattaya-Gece-Hayati-Walking Street-Pattaya
Pattaya gece hayatı, Walking Street, Pattaya

Uzak Doğu’nun havası da kokusu da farklı. Egzoz ve kanalizasyondan yükselen kokular, sokak tezgahlarında hazırlanan köri soslu yemek kokuları ile karışıyor. Bu, tropikal iklimin nemli ve sıcak havası ile birlikte Asya’nın kendine münhasır tipik kokusunu yaratıyor. Asya kokusu. Bu coğrafyaya ilk defa ayak basanlar, bu koku karşısında şaşkınlık yaşasa da, kısa süre sonra kokuya alışılıyor.

Uzun bir uçuşun ardından arkadaşlar biraz dinlendiler. Tayland gece hayatının kalbi Pattaya’da, mutlaka masaj yaptırılı. Uzun yolculuklardan sonra rahatlamanın en güzel yolu. Walking Street yakınlarında kaliteli Thai masajı salonlarından birine uğradık. Sihirli ellerin narin dokunuşları ile gevşeyen beden, kendini hipnotize olmuş gibi uykuya bırakabiliyor.

Masaj salonları, geleneksel Tayland tıbbının en eski iyileştirme sanatlarından Klasik Thai Masajı dışında çok çeşitli masaj seçenekleri var. Saatler süren tropikal çiçekler ve kokular arasında bitkisel spa masajı, yorgunluk bırakmayan ayak masajı, rahatlatıcı yüz masajı gibi. Ahşap dekorasyona sahip, tütsü ve masaj yağlarının kokularında mistik atmosfere sahip mekanlarda, ülkemize göre çok uygun fiyatlarda masajlar yapılıyor.

Tayland’da hemen her yerde bir masaj yapan bulabilmeniz kolay. Plajda, berberde, cilt bakım salonunda, hatta marketlerde bile masaj yapan birileri çıkıyor karşınıza. Tatil için gelen arkadaşlarım, yağlı vücut masajı ile uzun yolculuklarının yorgunluğunu biraz olsun üzerlerinden atma fırsatı buldular.

2. Gün: Şehir Turu – Pattaya Night Market – Alışveriş

Pattaya Tour-Anadolu restaurant-tüskish food
Anadolu Restaurant – Pattaya

Pattaya’da kaldığımız otele yakın 2.Cadde üzerinde yer alan Türk restoranı Anadolu Sofrası kahvaltılar için tercihimiz oldu. Yurtdışı gezilerde Türk turistlerin en çok sıkıntı çektikleri konulardan biri yemek oluyor. Tayland Mutfağı dünyanın en zengin ve çeşitliliğe sahip mutfaklarından biri. Farklı lezzetleri tatmaya alışkın olmayanlar için tatları ve kokuları başlangıçta farklı gelebiliyor.

Walking Street’teki ünlü deniz ürünleri restoranları, dünyanın farklı yerlerinden tatile gelmiş turistlerce her akşam dolup taşıyor. Fiyat açısından Türkiye’dekinin dörtte biri ücretle krallara layık menüler ısmarlanabiliyor. Deniz ürünü aşığı olan arkadaşlarım ile ünlü restoranlardan birinde, denizin üzerine kurulmuş verandadaki masamızda keyifli zamanlar geçirdik.

Her biri birer gurme olan arkadaşlar, Uzak Doğunun leziz ve taze deniz ürünlerini çok da ucuz fiyatlardaki menülerinin keyfini çıkardılar. Kocaman ıstakoz, kalamar, karides ve balık ziyafet sonrasında ise ünlü Pattaya gece hayatını birlikte keşfe çıktık. Asya’nın en popüler diskosu Mixx en çok eğlendiğimiz yerlerden biri oldu.

Pattaya’da yapılması tavsiye edilen şeylerden birisi de cilt bakımı. Central Garden Plaza Alışveriş merkezinde yer alan cilt bakım merkezlerinde uygun bir ücretle oldukça detaylı ve kaliteli cilt temizliği ve bakımı yaptırabiliyorsunuz.

Alışveriş için Pattaya’da uygun yerlerden birisi. Pattaya’nın bağlı olduğu eyalet ve çevre eyaletlerden Chantaburi, mücevher ve takı üretim merkez. Tay mücevher ve değerli taşları, yakut, safir, ametist, aqumarine, granat, spinel ve zirkon gibi diğer taşlar ile hazırlanmış ürünleri yetkili yerlerden almaya dikkat etmeli.

Konfeksiyon ürünleri, ağaçtan yapılmış oyma süs eşyaları, tablo ve resimler alınabilir. Pattaya’da alışveriş fiyatları fiyat açısından Bangkok ile aşağı yukarı benzerlik gösteriyor. Mike Shopping Mall, Pattaya Night Market alışveriş yapılacak yerlerden birisidir. Yine Central Garden Plaza ve Pattaya Central Plaza lüks markaların bulunduğu büyük ve popüler alışveriş merkezleri. Buraları ziyaret ederek alışverişlerimizi yaptık.

3. Gün: Mercan Adası – Tropikal Meyveler Keşfi

Coral Island - Ko Lan, Pattaya, Thailand
Coral Island, Ko Larn, Pattaya, Thailand.
Tropikal-Meyveler-Tayland-Turu
Tropikal Meyveler, tayland

Mercan Adası (Koh Larn), şehre tekneyle 20 dakika uzaklıkta bulunuyor. Pattaya Feribot İskelesinden kiraladığımız bir hızlı bot ile adaya geçişimiz oldukça eğlenceliydi. Dalgalarla birlikte denizide yükselip alçalan sürat botu ile kısa bir sürede Mercan Adası’na ulaştık. Tekneden turkuaz renkteki denizde inip, gözleri kamaştıracak kadar beyaz kumlara sahip bir plajdaki şezlonglarımıza yerleştik.

Mercan Adası, Pattaya’dan 7 km açıkta, 4 km uzunluğunda ve 2 km genişliğiyle Tayland Körfezinde yer alıyor. Adadaki köyde bine yakın kişi yaşıyor. Geniş yeşil tropik ormanla kaplı ada büyük oranda dağlık olmasına rağmen 7 adet plaja sahip. Deniz-kum-güneş üçlüsü ile süren Tayland tatili, tropikal kokteyl ve meyveler, plajda masaj, manikür-pedikür ile renkleniyordu.

Tropikal meyveler, birbirinden ilginç tatlara sahip. Hayatınızda hiç görmediğiniz, tatmadığınız, ismini bile bilmediğiniz egzotik meyveleri oldukça ucuza tatmak mümkün. Pattaya’da, Mike Shopping Mall’ın arka tarafında kurulu Pattaya’nın meyve reyonlarına uğradık. Burası keyfimize göre seçip hazırlattığımız egzotik lezzetleri tattığımız yer oldu.

Mango, papaya, rose apple, mangosten, ananas, rambutan, jambu, passioflora (çarkıfelek), guava, breadfruit, jackfruit… Herbiri biribirinden nefis. Kokusu yüzünden otellere ve toplu taşıma araçlarına alınamsı yasak olmasına rağmen, meyvelerin kralı olarak adlandırılan durian tadılmalı.

4. Gün: Jomtien Beach – Big Buddha Hill – Fil Safarisi

Wat Phra Yai Temple- Budist-Pattaya
Wat Phra Yai Tapınağı – Buddha Heykeli
Pattaya Fil Safarisi
Pattaya Fil Safarisi

Pattaya plajı bir uçtan diğer uca şezlong ve şemsiyelerle dolu olmasına rağmen temiz olmamasından dolayı yüzülmesi tavsiye edilmiyor. Şehrin güneyinde ve merkeze 5 km uzaklıkta yer alan Jomtien Plajı yüzmek için uygun bir alternatif. Tayland’a özgü pikap taksilerden birini kiralayıp 15 dakika uzaklıktaki Jomtien’e geçtik.

Koh Larn adasının turkuaz mavi denizinden sonra, dalgalardan dolayı rengi griye çalan Jomtien Plajı biz de çekici gelmediğinden, fikrimizi değiştirip Büyük Buda Tepesindeki tapınağa gitmeye karar verdik.

Wat Phra Yai Tapınağı, nefis bir manzaraya sahip olan şehrin 2,5 km güneyde yer alan Big Buddha Tepesi’nde kurulmuş. Tapınakta oldukça büyük çok sayıda Budha heykeli bulunuyor. Pattaya’nın da bağlı olduğu Chonburi eyaletinin en büyük Buddha heykeli de bu tapınakta yer alıyor. Thaililerce Luang Phor Yhai olarak adlandırılan bu tapınak 1977 yılında açılmış.

Tayland ziyaretinizde hemen her yerde karşılaşacağınız filler, Tayland için son derece önemli. Her yıl 13 Mart’ta kutlanan Ulusal Fil Günü adında bir bayramları bile var. Geçen yüzyılda 100 binden fazla olan fil sayısının, şimdilerde 3-4 bin kadar olduğu düşünülüyor. Tayland’a ait ulusal bir hayvan olarak tanımlanan filler, Tayland tarihinde ülke bayrağında da kullanılmış.

Fil safarisi Uzak Doğu gezilerinin olmazsa olmaz aktivitelerinden birisi. Big Buddha Tapınağına bizi getiren taksici ile anlaşıp bizi beklemesini söylemiştik. Tekrar taksimize (songthaew) atlayıp Pattaya merkezde yer alan fil çiftliğine geçtik. Burada orman içerisinde yapılan fil safarisine katıldık.

Bangkok Turu, Tayland

5. Gün: Bangkok – Siam Discover-Pantip Plaza

Yüzen Market (Floating Market)
Yüzen Market (Floating Market) – Hindistan Cevizi suyundan içiyoruz

Tayland’ın başkenti Bangkok, Asya’nın en çok turist ziyareti alan şehirlerinden birisi. Asya’nın en hızlı gelişen ve değişen şehirlerinden biri olarak da ün salmış Bangkok, 1782’den beri Tayland’ın başkenti.

Kral I. Rama tarafından ortasından geçen ve kanallar oluşturan Chao Phraya Nehri deltasına kurulmuş. Tayca’da şehrin adı ‘Krung Thep’, yani ‘Melekler Şehri‘.

Şehrin Tayca ismi, dünyanın en uzun şehir ismi olma özelliğiyle Guiness Rekorlar Kitabına girmeye hak kazanmış. Tam tercümesi “Melekler şehri, kutsal mücevherlerin kaynağı, fethedilemez yüce topraklar, büyük ve önemli âlem, 9 değerli cevherle dolu kraliyet başkenti, Büyük Saray’ın şehri ve kralların evi, ilahî sığınak ve yeniden beden bulan ruhların mekânı.”

Bu ismin karşılığı yaklaşık olarak; Melekler şehri; kutsal mücevherlerin kaynağı; fethedilemez yüce topraklar; büyük ve önemli âlem; 9 değerli cevherle dolu kraliyet başkenti; Büyük Saray’ın şehri ve kralların evi; ilahî sığınak ve yeniden beden bulan ruhların mekânıdır.Tarihi bölge Rattanakosin’den doğuya doğru gittikçe devasa AVM’leri ve gökdelenlerin yükseldiği modern Bangkok başlıyor. Şehrin en canlı ve gelişen bölgelerden biri olan Soi Cowboy ve Nana Plaza Bangkok gece hayatının merkezini oluşturuyor. Gündüzleri kavurucu sıcak ve egzoz kokuları, güneş battıktan sonra rengarenk bir karnaval havasına bürünüyor.

Yüzlerinden gülümsemenin eksilmediği sıcak Tay halkının arasına karışmak için en uygun saatler bu zamanlar. Günlük gezinin arkasından keyifli bir akşam ve eğlence sunan şehirde, mükemmel canlı müzik ve caz sunan gece kulüpleri, ultra serin ve modern barlar, tarz sahibi kulüpler ve zengin menüler sunan büyük restoranlara kadar her şey var.

Sukhumvit, gitmek için en büyük sebep Terminal 21 alışveriş merkezine sahip. Her katı dünyadaki bir şehre benzetilerek tasarlanmış AVM bildiğimiz alışveriş yerlerine hiç benzemiyor. Hiç uyumayan bu şehirde Soi Cowboy ve Nana bölgelerinde gece hayatı daha çok canlanmaya başlıyor. Kaliteli mekanların olduğu Silom ise muhtemelen Bangkok gece hayatının en popüler yerlerinden biri.

Patpong, gece hayatı ile adını duyursa da aynı zamanda her gece kurulan pazarıyla da ilgi görmeyi hak eden bir yer. En iyi taklit malzemelerin satıldığı pazardaki ürünleri orijinallerinden ayırt etmek çok zor. Patpong’daki geze pazarı tezgahlarında satılan el işi tasarımlar hediyelik bir şeyler bakıyorsanız aklınızda bulunsun. Pazarlık şart!

Bangkok’ta görülmeye değer yerlerinden biri de her hafta sonu kurulan devasa pazar yeri Chatuchak Weekend Market. Buradan çeşitli el oyması ahşap hediyelik eşyalar, kıyafet ve takı satın alabiliyorsunuz. İstediğiniz kalitede ve fiyatta ürünü bulmak mümkün.

Nana Ibis Hotel’e yerleştikten sonra Bangkok alışveriş merkezlerinin olduğu Siam Discover ve Siam Paragon’u ziyaret ettik. Sadece elektronik ürünlerin satıldığı Pantip Plaza diğer bir durağımız oldu.

6. Gün: Yüzen Pazar (Floating Market), Eski Şehir (Rattanakosin), Wat Arun, Baiyoke Sky Hotel

Floating-Market-Yuzen-Market-Bangkok
Floating Market (Yüzen Market), Bangkok
Wat Arun-Tayland-Turu
Wat Arun Tapınağı, Tayland

Bangkok Yüzen Pazar, muhtemelen Tayland ile ilgili belgesel izlemişseniz denk geldiğiniz bir yüzen çarşı. Bangkok’un 120 km dışında Nakhon Pathom şehri yakınlarındaki Damnoen Saduak Floating Market, sabah 07.00 ile öğlen 13.00 saatlerinde açık. Yüzen markette giderken yolda başlayan yağmur arkadaşlarımızın ilk defa muson yağmuru ile tanışmaları fırsatını yarattı.

Nehir boyunca sıralanan mağazaları kanoyla gezip, alış veriş yapabildiğiniz gibi sırf ambiyansı görmek ve fotoğraf çekmek için gidilir. Bindiğiniz teknelerle kanallar arasında dolaşıyor, hemen kıyıda yer alan dükkanlardan alışveriş yapabiliyor, teknelerden satılan meyvelerden alabiliyor; teknelerde hazırlanan yemeklerden sipariş verip yine teknenizde yiyebiliyorsunuz.

Dar kanallar boyunca uzanan dükkanların yer aldığı Yüzen Pazar’a satın alabileceğiniz çok çeşit ürünler var. Ahşap veya değerli taşlardan yapılmış biblo ve heykeller, bambu ürünler, el işi dokuma ürünler, takılar…

Bangkok Eski Şehir Rattanakosin, Chao Phraya Nehri kenarında yer alıyor. Şehrin en muhteşem tarihi mekanların bu bölgede yer alıyor. Neredeyse her köşe başında kraliyet tarihinin zengin geçmişini belgeleyen, parıldayan renkleriyle gökyüzüne ihtişamla yükselen tarihi yapılarla dolu. Grand Palace, Wat Arun, Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı) tapınakları bu bölgede yer alıyor.Wat Arun (Şafak Tapınağı), Tayland tanıtım kitaplarında en sık kullanılan yapı ve ülkenin en çok bilinen sembollerinden birisi. Chao Phraya Nehrinin batı kıyısında bulunan Wat Arun, Grand Palace’ın tam karşısında yer alıyor. Adını Hindu şafak tanrısı Aruna’dan almış.

Wat Arun’nun merkezinde bulunan 82 metre yüksekliğindeki kule (praang) tapınağın en çok dikkat çeken kısmı. Güneş ışınlarını yansıttığı için ışıl ışıl görünüyor. Yatan Buddha Tapınağı tadilatta olduğundan ziyaret edemedik. Uzun, dolu dolu geçen bir günün ardından otelimize geri döndük.

Bangkok’taki son geceyi şehrin en yüksek binası olan Baiyoke Sky Hotel’in 83 katında açık büfe akşam yemeği alıp gün batımını ve şehrin gece görüntüsünü izleyerek geçirdik.

Kuş yuvası çorbası, yengeç, hemen her türlü deniz ürünleri, salata, dondurma, tatlı ve daha onlarca çeşit yemeklerden açık büfe olarak seçmeniz mümkün. Sadece içeceklerden ekstra ücret alınıyor. Binanın 84. Katında yer ala Observation Deck’ten Bangkok gece manzarasını 360 derece izlemek mümkün.

Bangkok, belki görülmesi gereken en güzel şehirlerden biri değil, belki de yapacak ve görecek çok şey yok diye düşünülebilir. Kirli, koktuğu da söylenebilir, ancak bütün bunlara rağmen çekici, egzotik yanı olan bir şehir. Şehirlerin ruhları vardır ve Bangkok birkaç gün kalınarak ruhunu size gösterecek ve anlaşılacak bir şehir değil. Kendisine önyargısız yaklaşılıp, vakit ayrılınca size kendini açıyor.

7. Gün: Bangkok’tan İstanbul’a Dönüş

Modern ve tarihi birikimi harmanlamış Tayland’da yaptığımız keyifli gezimizin sona erince memleketten gelen arkadaşlarımı uğurladım. Birlikte Bangkok ve Pattaya Turu yaptığımız arkadaşlarla 1 hafta geçirdikten sonra onları uğurladım. Birkaç gün daha Bangkok’ta kalıp yönümü güneye Koh Chang Adası‘na çevirdim. Benim Tayland turu bir süre daha devam edecekti.

Uzak Doğu’yu keşfetmeye gelen birçok gezginin ilk adımını attığı bu başkent Bangkok, Hong Kong’a 3, Bali’ye 4, Singapur’a ise 2 saat uzaklıkta. İstanbul’a ise 9 saat uzaklıkta bulunuyor. Tayland Devleti Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

22-27 Mart 2012

64 Yorumlar

  1. Merhaba arkadaşlar merhaba Kemal bey. Verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ederim. 2012 yılından bu yana her yıl tayland ülkesine giderim bazı yazıları okuduğumda şaşıyorum herkes yaşadıklarını anlatmış kemal bey genelleme olarak doğru bilgi veriyor arkadaşlar bilginiz olsun. belki yazdıklarımla sizlere faydam olur. dediklerimi uygularsanız harcayacağınız paranın yarısı cebinizde kalır. bu tarih itibarı ile orada 100 dolar 3230 baht ediyor geçen senede aynı bu senede aynı baht ediyor ve yüz dolar geçen sene 3500tl. idi, şimdi yüz dolar 6100tl yani geçen senekinden yüzde 70 daha fazla para harcayacaksınız.

    Önce bavuldan başlayalım buradan kalacağınız güne göre çerez, çikilota, peynir, zeytin, salam ve sucuk alın orada bunlar hem çok pahalı hemde zor bulursunuz hatta bavulunuza birde ekmek koyun yeni gideceklere orada ekmek bulması zor. giyim eşyası orada normal idi şimdi kur seğişikliğinden burada daha ucuz. Ulaşımdan devam edelim uçak biletlerinde hergün farklı fiyatlar görürsünüz her saat değişkenlik gösterir uçak firmaları birkaç gün arayla sürekli kampanya yaparlar bu demek oluyorki yolcusu az ise gitme tarihi yakın ise fiyat bazen yarı yarıya iner. skyscanner ucuş sitesi var o sitede uçuş alarmı var işaretleyin fiyatlar düştüğünde size hemen bildirir.

    Otel konusuna gelince 5 günlüğüne gidiyorsanız boking üzerinden en az 1 veya 2 yıldızlı otelden rezervasyon yapın daha uzun kalacaksanız 2 günlük rezervasyon yapın orada hem ucuz boking sitesinden 3te bir ucuza kalırsınız aynı otelde heryer otel beyendiğinizde kalırsınız. pazarlık yapmayı unutmayın. orada yeme içme ve ekmek işine gelince 12 ve 13 sokak arkasında villa market var, yine Walking Street’e girmeden sola dönün telefon onların dilinde tukkom binası var tahmini 300 400 metre çivarı onun zemin katında Tops market var birde festival binası var başka adıyla hilton otelinin en alt katında onlarca dünya mutfakları var bu dediğim yerlerde ekmek bulursunuz tavuk ızgara ve balık ızgara bulursunuz otelinize götürmek için her çeşit sebze ve meyve bulursunuz.

    Buradan götürdüğünüz yiyeceklerle sabah kahvaltısını ve ara öğününüzü otelinizde yaparsınız. arkadaşların bazıları nerede yemek yediler ve nerede bira içtiler bilmiyorum ama en kral yerlerde 90 baht bayanada ısmarlasanız aynı para markette küçük bira 40 baht büyük bira 55 baht. oranın meşhur viskisi var ismi hontong 70 lik viski 255 baht geçen sene bizim parayla 25tl idi şimdi 47tl. oldu bayan konusunu yazmak istemiyorum ama yazmazsam eksik olacak. burasını iyi dinleyin. Bazı arkadaşlar bar kızlarının doktor kontürolünden geçtiğini yazıyorlar öyle birşey yok yüz kızda belki biri ya kontrolden geçiyor yada geçmiyor onları kandırmışlar. Barlardan kız alırsanız bar parası 500 ila 1000 baht bara ödersiniz kızda sizde 3000 ila 4000 arası para ister buralardan alırsanız en fazla pazarlık yapın sıkılmayın utanmayın 1500 ila 2000 verin gecelik. Ben en kralına 1000 liradan fazla vermem orası benim taktiğim. Sahil boyundan alırsanız 1 ila 10 sokak arasından alın işten çıkan kızlar 20.30 ila 21.00 arası düşerler bunlarda 1 ve 5 sokak arası sahil boyunda olurlar. 11, 12, 13, 14 sahil boyundaki kızlar ve valking eğlence sokağındaki kızlar uyanık ve havalıdırlar. yüksek para isterler sizin ile gelmek istemiyorlarsa çok yüksek para isterler ısrar etmeyin geceniz berbat olabilir. Bunların fiyatları da 2 saatlik 500 ila en fazla 600 verin gecelik kalacaklara 750 ila en fazla 1000 verin onlar fazla söyleselerde razı olurlar.

    Arkadaşlar şunuda unutmayın kralları için laf konuşmayın, yere düşen bozuk parayı almamazlık etmeyin üzerinde kıralın resmi var anında tepki alırsınız. Dinleri hakkında konuşmayın dua edeceğim derse 3 dakika bekleyin duasını yapsın. Kaşlarınızı çatmayın güler yüzlü olun onların dinine göre elinden tutmak başını okşamak hoş karşılamazlar. Gerçi baya alışmışlar ama bir de havuza yarı açık elbise ile girerler. Yılışık ve uyanık geçinen kişileri sevmezler rahat olun iyi insanlardır onlar. Hepsi ekmeğinin peşinde, iyi davranırsanız telefonunuzu alacak yarın akşam geleyim mi der. Akıllı olun para kumdan toplanmıyor. Dediklerimi yaparsanız paranın yarısı cebinizde kalır. İyi tatiller arkadaşlar. Böyle güzel ve yararlı bir site kurduğu için Kemal Kaya’ya teşekkürler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz