Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam kısa adıyla Tayland, Uzakdoğu’nun en renkli ülkesi. Güvenli ve huzurlu ortamı, sıcakkanlı insanları, renkleri ve tatları ile her yıl milyonlarca insanı kendisine çekiyor. 5000 yıl öncesine kadar uzanan tarihi ile çok zengin kültürel geçmişe sahip bir ülke olan Tayland’a gitmek için vize de gerekmiyor.

Turizm acentelerinin düzenlediği Tayland turları, Pattaya ve Phuket turları neredeyse tamamen dolu. Turizm firmalarının web sitelerinde ucuz Uzakdoğu turları arasında Tayland turları ve Bangkok turları boy boy listeleniyor. Tayland turları, egzotik yanı ve ucuz olması ile ülkemizde oldukça ilgi görüyor.

Bangkok Turu_Tayland Turu_Pattaya Turu
Memleketten gelen misafirlerim

Tayland’ın her bir yanı kendine münhasır. Bangkok yakınlarındaki Ayutthaya şehri ile ülkenin zengin tarihi geçmişi keşfedilebilirken, kuzeydeki Chiang Mai şehri, binlerce yıllık geçmişten gelen gelenekleri sürdüren kabilelere ev sahipliği yapıyor. Bangkok, Phuket ve Pattaya ise eğlenceli gece hayatının kalbinin attığı yerler olarak öne çıkıyor

Laos’ta çok uzun yolculuklar ve trekkinglerle geçen zamanlarım sonrasında, başkent Vientiane’de İstanbul restorana yerleşmiş ve özlediğim lezzetlerin tadını çıkarmıştım. Tayland tatili için Türkiye’den gelecek arkadaşlarıma Bangkok ve Pattaya turu rehberliği yapmak için Tayland’a dönmem gerekti. Uzun bir yolculuk sonrası Laos’un başkenti Vientiane şehrinden Bangkok’a dönüp, Pattaya’ya geçtim. Eski şirketimden 3 arkadaşım ve 2 misafir ile önce Pattaya turu ve daha sonra da Bangkok turu yaptık.

Bangkok ve Pattaya Turu

Pattaya Turu

1. Gün: Pattaya Walking Street Turu – Thai Masajı

Pattaya-Gece-Hayati-Walking Street-Pattaya
Pattaya gece hayatı, Walking Street, Pattaya

Uzak Doğu’nun havası da kokusu da farklıdır. Egzoz ve kanalizasyondan yükselen kokular, sokak tezgahlarında hazırlanan köri soslu yemek kokuları ile karışır. Bu, tropikal iklimin nemli ve sıcak havası ile birlikte Asya’nın kendine münhasır tipik kokusunu yaratır; Asya kokusu. Bu coğrafyaya ilk defa ayak basanlar, bu koku karşısında şaşkınlık yaşasa da, kısa süre sonra kokuya alışılıyor.

Uzun bir uçuşun ardından arkadaşlar biraz dinlendiler. Tayland turları içinde önemli bir yeri olan Tayland gece hayatının kalbi Pattaya’da, mutlaka masaj yaptırılmalıdır. Uzun yolculuklardan sonra rahatlamanın en güzel yoludur. Walking Street yakınlarında kaliteli Thai masajı ile ünlü salonlarından biri oldu. Sihirli ellerin narin dokunuşları ile gevşeyen beden, kendini hipnotize olmuş gibi uykuya bırakabiliyor.

Masaj salonları, geleneksel Tayland tıbbının en eski iyileştirme sanatlarından Klasik Thai Masajı dışında çok çeşitli masaj seçenekleri sunuyor. Saatler süren tropikal çiçekler ve kokular arasında bitkisel spa masajı, yorgunluk bırakmayan ayak masajı, rahatlatıcı yüz masajı gibi çeşitli masaj seçenekleri turistlerin en çok ilgi gösterdikleri masaj çeşitleri arasında yer alıyor. Ahşap dekorasyona sahip, tütsü ve masaj yağlarının kokularında mistik atmosfere sahip mekanlarda, ülkemize göre çok uygun fiyatlarda masajlar yapılıyor.

Malta

Tayland’da hemen her yerde bir masaj yapan bulabilmeniz kolay. Plajda, berberde, cilt bakım salonunda, hatta marketlerde bile masaj yapan birilerini bulabilirsiniz. Tatil için gelen arkadaşlarım, yağlı vücut masajı ile uzun yolculuklarının yorgunluğunu biraz olsun üzerlerinden atma fırsatı buldular. Masaj ile gevşeyen bedeniniz, siz yorgun olmasanız bile sizi uyumaya sevk eder, direnmesi zordur.

2. Gün: Şehir Turu – Pattaya Night Market – Alışveriş

Pattaya Tour-Anadolu restaurant-tüskish food
Anadolu Restaurant – Pattaya

Pattaya’da kaldığımız otele yakın 2.cadde üzerinde yer alan Türk restoranı Anadolu Sofrası kahvaltılar için tercihimiz oldu. Yurtdışı gezilerde Türk turistlerin en çok sıkıntı çektikleri konulardan biri yemek oluyor. Tayland Mutfağı dünyanın en zengin ve çeşitliliğe sahip mutfaklarından biri. Farklı lezzetleri tatmaya alışkın olmayanlar için tatları ve kokuları başlangıçta farklı gelebiliyor.

Walking Street’teki ünlü deniz ürünleri restoranları, dünyanın farklı yerlerinden tatile gelmiş turistlerce her akşam dolup taşıyor. Fiyat açısından Türkiye’dekinin dörtte biri ücretle krallara layık menüler ısmarlanabiliyor. Deniz ürünü aşığı olan arkadaşlarım ile ünlü restoranlardan birinde, denizin üzerine kurulmuş verandadaki masamızda keyifli zamanlar geçirdik.

Her biri birer gurme olan arkadaşlar, Uzak Doğu’nun leziz ve taze deniz ürünlerini çok da ucuz fiyatlardaki menülerinin keyfini çıkardılar. Kocaman ıstakoz, kalamar, karides ve balık ziyafet sonrasında ise ünlü Pattaya gece hayatını birlikte keşfe çıktık. Asya’nın en popüler diskosu Mixx en çok eğlendiğimiz yerlerden biri oldu.

Pattaya’da yapılması tavsiye edilen şeylerden birisi de cilt bakımıdır. Central Garden Plaza Alışveriş merkezinde yer alan cilt bakım merkezlerinde saati 20 TL’nin altında bir ücretle oldukça detaylı ve kaliteli cilt temizliği ve bakımı yaptırabiliyorsunuz.

Alışveriş için Pattaya’da uygun yerlerden birisi. Pattaya’nın bağlı olduğu eyalet ve çevre eyaletlerden Chantaburi, mücevher ve takı üretim merkezidir. Tay mücevher ve değerli taşları, yakut, safir, ametist, aqumarine, granat, spinel ve zirkon gibi diğer taşlar ile hazırlanmış ürünleri yetkili yerlerden almaya dikkat etmeli.

Konfeksiyon ürünleri, ağaçtan yapılmış oyma süs eşyaları, tablo ve resimler alınabilir. Pattaya’da alışveriş fiyatları fiyat açısından Bangkok ile aşağı yukarı benzerlik gösterir. Mike Shopping Mall, Pattaya Night Market alışveriş yapılacak yerlerden birisidir. Yine Central Garden Plaza ve Pattaya Central Plaza lüks markaların bulunduğu büyük ve popüler alışveriş merkezleridir. Buraları ziyaret ederek alışverişlerimizi yaptık.

3. Gün: Mercan Adası – Tropikal Meyveler Keşfi

Coral Island - Ko Lan, Pattaya, Thailand
Coral Island, Ko Larn, Pattaya, Thailand.
Tropikal-Meyveler-Tayland-Turu
Tropikal Meyveler, tayland

Mercan Adası (Koh Larn), şehre tekneyle 20 dakika uzaklıkta bulunuyor. Pattaya Feribot İskelesi’-nden kiraladığımız bir hızlı bot ile adaya geçişimiz oldukça eğlenceliydi. Dalgalarla birlikte denizide yükselip alçalan sürat botu ile kısa bir sürede Mercan Adası’na ulaştık. Ellerimizde plaj havlularımız ile teknemizden turkuaz renkteki denizde inip, gözleri kamaştıracak kadar beyaz kumlara sahip bir plajdaki şezlonglarımıza yerleştik.

Mercan Adası, Pattaya’dan 7 km açıkta, 4 km uzunluğunda ve 2 km genişliğiyle Tayland Körfezi’nde yer alıyor. Adadaki köyde ise bine yakın kişi yaşıyor. Geniş yeşil tropik ormanla kaplı ada büyük oranda dağlık olmasına rağmen 7 adet plaja sahip. Maymunlar ise adanın kalıcı misafirleri arasında yer alıyor. Deniz-kum-güneş üçlüsü ile süren Tayland tatili, tropikal kokteyl ve meyveler, plajda masaj, manikür-pedikür ile renkleniyordu.

Tropikal meyveler,birbirinden ilginç tatlara sahip. Hayatınızda hiç görmediğiniz, tatmadığınız, ismini bile bilmediğiniz egzotik meyveleri oldukça ucuza tatmak mümkün. Pattaya’da, Mike Shopping Mall’ın arka tarafında kurulu Pattaya’nın meyve reyonlarına uğradık. Burası keyfimize göre seçip hazırlattığımız egzotik lezzetleri tattığımız yer oldu.

Mango, papaya, rose apple, mangosten, pineapple (ananas), rambutan, jambu, passioflora (çarkıfelek), guava, breadfruit, jackfruit… Herbiri biribirinden nefis. Kokusu yüzünden otellere ve toplu taşıma araçlarına alınamsı yasak olmasına rağmen, meyvelerin kralı olarak adlandırılan tropikal meyve durian ise mutlaka tadılması gereken meyveler arasında yer alıyor.

4. Gün: Jomtien Beach – Big Buddha Hill – Fil Safarisi

Wat Phra Yai Temple- Budist-Pattaya
Wat Phra Yai Tapınağı – Buddha Heykeli
Pattaya Fil Safarisi
Pattaya Fil Safarisi

Pattaya plajı bir uçtan diğer uca şezlong ve şemsiyelerle dolu olmasına rağmen temiz olmamasından dolayı yüzülmesi tavsiye edilmiyor. Şehrin güneyinde ve merkeze 5 km uzaklıkta yer alan Jomtien Plajı yüzmek için uygun bir alternatif. Tayland’a özgü pikap taksilerden birini kiralayıp 15 dakika uzaklıktaki Jomtien’e geçtik.

Koh Larn adasının turkuaz mavi denizinden sonra, dalgalardan dolayı rengi griye çalan Jomtien Plajı biz de çekici gelmediğinden, fikrimizi değiştirip Büyük Buda Tepesi’ndeki tapınağa gitmeye karar verdik.

Malta

Wat Phra Yai Tapınağı, nefis bir manzaraya sahip olan şehrin 2,5 km güneyde yer alan Big Buddha Tepesi’nde kurulmuş. Tapınakta oldukça büyük çok sayıda Budha heykeli bulunuyor. Pattaya’nın da bağlı olduğu Chonburi eyaletinin en büyük Buddha heykeli de bu tapınakta yer alıyor. Thaililerce Luang Phor Yhai olarak adlandırılan bu tapınak 1977 yılında açılmış.

Tayland ziyaretinizde hemen her yerde karşılaşacağınız filler, Tayland için son derece önemli. Her yıl 13 Mart’ta kutlanan Ulusal Fil Günü adında bir bayramları bile var. Geçen yüzyılda 100 binden fazla olan fil sayısının, şimdilerde 3-4 bin kadar olduğu düşünülüyor. Tayland’a ait ulusal bir hayvan olarak tanımlanan filler, Tayland tarihinde ülke bayrağında da kullanılmış.

Fil safarisi Uzak Doğu gezilerinin olmazsa olmaz aktivitelerinden birisi. Big Buddha Tapınağına bizi getiren taksici ile anlaşıp bizi beklemesini söylemiştik. Tekrar taksimize (songthaew) atlayıp Pattaya merkezde yer alan fil çiftliğine geçtik. Burada orman içerisinde yapılan fil safarisine katıldık.

Bangkok Turu, Tayland

5. Gün: Bangkok – Siam Discover-Pantip Plaza

Yüzen Market (Floating Market)
Yüzen Market (Floating Market) – Hindistan Cevizi suyundan içiyoruz

Tayland’ın başkenti Bangkok, Asya’nın en çok turist ziyareti alan şehirlerinden birisi. Tayca’da şehrin adı Krung Thep, yani Melekler Şehri. Şehrin Tayca ismi ise dünyanın en uzun şehir ismi olma özelliğiyle Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmış: “Krungthep Mahanakorn Boworn Rattanakosin Mahintharayuttha Mahadilokpop Noparatratchathani Burirom Udomratchaniveymahasathan Amornpiman Avatransathit Sakkathattiay-avisnukarmprasit”.

Bu ismin karşılığı yaklaşık olarak; Melekler şehri; kutsal mücevherlerin kaynağı; fethedilemez yüce topraklar; büyük ve önemli âlem; 9 değerli cevherle dolu kraliyet başkenti; Büyük Saray’ın şehri ve kralların evi; ilahî sığınak ve yeniden beden bulan ruhların mekânıdır.

Nana Ibis Hotel’e yerleştikten sonra Bangkok alışveriş merkezlerinin olduğu Siam Discover ve Siam Paragon’u ziyaret ettik. Sadece elektronik ürünlerin satıldığı Pantip Plaza diğer bir durağımız oldu.

6. Gün: Yüzen Pazar (Floating Market), Eski Şehir (Rattanakosin), Wat Arun, Baiyoke Sky Hotel

Floating-Market-Yuzen-Market-Bangkok
Floating Market (Yüzen Market), Bangkok
Wat Arun-Tayland-Turu
Wat Arun Tapınağı, Tayland

Bangkok Yüzen Pazar, muhtemelen Tayland ile ilgili belgesel izlemişseniz denk geldiğiniz bir yüzen çarşı. Bangkok’a 1 saat uzaklıkta olan bu pazar, Bangkok’un en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi. Dar kanallar boyunca uzanan dükkanların yer aldığı Yüzen Pazar’a satın alabileceğiniz çok çeşit ürünler var.

Ahşap veya değerli taşlardan yapılmış biblo ve heykeller, bambu ürünleri, el işi dokuma ürünler, kıyafetler, takı ve mücevherler, gümüş işçilikleri, çeşitli tropikal meyveler, içecek, hemen orada gözünüzün önünde teknelerde pişirilen yemekleri almak ve tatmak mümkün. Yüzen markette giderken yolda başlayan yağmur arkadaşlarımızın ilk defa muson yağmuru ile tanışmaları fırsatını yarattı.

Eski Şehir Rattanakosin, Chao Phraya Nehri kenarında yer alıyor. Bu eski şehir Bangkok’un en muhteşem tarihi mekanlarına ev sahipliği yapmıyor. Neredeyse her köşe başında kraliyet tarihinin zengin geçmişini belgeleyen, parıldayan renkleriyle gökyüzüne ihtişamla yükselen tarihi yapılarla dolu. Grand Palace (Kraliyet Sarayı), Wat Arun (Şafak Tapınağı), Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı) tapınakları bu bölgede yer alıyor.

Wat Arun (Şafak Tapınağı), Tayland tanıtım kitaplarında en sık kullanılan yapı ve ülkenin en çok bilinen sembollerinden birisi. Chao Phraya Nehri’nin batı kıyısında bulunan Wat Arun, Grand Palace’ın tam karşısında yer alıyor.

Bu tapınak adını Hindu şafak tanrısı Aruna’dan almış. Wat Arun’nun merkezinde bulunan 82 metre yüksekliğindeki kule (praang) tapınağın en çok dikkat çeken kısmı. Güneş ışınlarını yansıttığı için ışıl ışıl görünüyor. Kmer tarzı mimariye sahip yapıdaki süslemeler ise dikkate değer. Yatan Buddha Tapınağı tadilatta olduğundan ziyaret edemedik. Uzun, dolu dolu geçen bir günün ardından otelimize geri döndük.

Bangkok’taki son geceyi şehrin en yüksek binası olan Baiyoke Sky Hotel’in 83 katında açık büfe akşam yemeği alıp gün batımını ve şehrin gece görüntüsünü izleyerek geçirdik. Kuş yuvası çorbası, yengeç, hemen her türlü deniz ürünleri, salata, dondurma, tatlı ve daha onlarca çeşit yemeklerden açık büfe olarak seçmeniz mümkün. Sadece içeceklerden ekstra ücret alınıyor. Binanın 84. Katında yer ala Observation Deck’ten Bangkok gece manzarasını 360 derece izlemek mümkün.

7. Gün: Bangkok’tan İstanbul’a Dönüş

Modern ve tarihi birikimi harmanlamış Tayland’da yaptığımız keyifli gezimizin sona erince memleketten gelen arkadaşlarımı uğurladım. Birlikte Bangkok ve Pattaya Turu yaptığımız arkadaşlarla 1 hafta geçirdikten sonra onları uğurladım. Birkaç gün daha Bangkok’ta kalıp yönümü güneye Koh Chang Adası‘na çevirdim. Benim Tayland turu bir süre daha devam edecekti.

22-27 Mart 2012

Önceki blog yazısıŞarm El Şeyh Gece Hayatı, Mısır
Sonraki blog yazısıTayland ve Tay Kültürü Hakkında
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

64 YORUM

 1. Merhaba arkadaşlar merhaba Kemal bey. Verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ederim. 2012 yılından bu yana her yıl tayland ülkesine giderim bazı yazıları okuduğumda şaşıyorum herkes yaşadıklarını anlatmış kemal bey genelleme olarak doğru bilgi veriyor arkadaşlar bilginiz olsun. belki yazdıklarımla sizlere faydam olur. dediklerimi uygularsanız harcayacağınız paranın yarısı cebinizde kalır. bu tarih itibarı ile orada 100 dolar 3230 baht ediyor geçen senede aynı bu senede aynı baht ediyor ve yüz dolar geçen sene 3500tl. idi, şimdi yüz dolar 6100tl yani geçen senekinden yüzde 70 daha fazla para harcayacaksınız.

  Önce bavuldan başlayalım buradan kalacağınız güne göre çerez, çikilota, peynir, zeytin, salam ve sucuk alın orada bunlar hem çok pahalı hemde zor bulursunuz hatta bavulunuza birde ekmek koyun yeni gideceklere orada ekmek bulması zor. giyim eşyası orada normal idi şimdi kur seğişikliğinden burada daha ucuz. Ulaşımdan devam edelim uçak biletlerinde hergün farklı fiyatlar görürsünüz her saat değişkenlik gösterir uçak firmaları birkaç gün arayla sürekli kampanya yaparlar bu demek oluyorki yolcusu az ise gitme tarihi yakın ise fiyat bazen yarı yarıya iner. skyscanner ucuş sitesi var o sitede uçuş alarmı var işaretleyin fiyatlar düştüğünde size hemen bildirir.

  Otel konusuna gelince 5 günlüğüne gidiyorsanız boking üzerinden en az 1 veya 2 yıldızlı otelden rezervasyon yapın daha uzun kalacaksanız 2 günlük rezervasyon yapın orada hem ucuz boking sitesinden 3te bir ucuza kalırsınız aynı otelde heryer otel beyendiğinizde kalırsınız. pazarlık yapmayı unutmayın. orada yeme içme ve ekmek işine gelince 12 ve 13 sokak arkasında villa market var, yine Walking Street’e girmeden sola dönün telefon onların dilinde tukkom binası var tahmini 300 400 metre çivarı onun zemin katında Tops market var birde festival binası var başka adıyla hilton otelinin en alt katında onlarca dünya mutfakları var bu dediğim yerlerde ekmek bulursunuz tavuk ızgara ve balık ızgara bulursunuz otelinize götürmek için her çeşit sebze ve meyve bulursunuz.

  Buradan götürdüğünüz yiyeceklerle sabah kahvaltısını ve ara öğününüzü otelinizde yaparsınız. arkadaşların bazıları nerede yemek yediler ve nerede bira içtiler bilmiyorum ama en kral yerlerde 90 baht bayanada ısmarlasanız aynı para markette küçük bira 40 baht büyük bira 55 baht. oranın meşhur viskisi var ismi hontong 70 lik viski 255 baht geçen sene bizim parayla 25tl idi şimdi 47tl. oldu bayan konusunu yazmak istemiyorum ama yazmazsam eksik olacak. burasını iyi dinleyin. Bazı arkadaşlar bar kızlarının doktor kontürolünden geçtiğini yazıyorlar öyle birşey yok yüz kızda belki biri ya kontrolden geçiyor yada geçmiyor onları kandırmışlar. Barlardan kız alırsanız bar parası 500 ila 1000 baht bara ödersiniz kızda sizde 3000 ila 4000 arası para ister buralardan alırsanız en fazla pazarlık yapın sıkılmayın utanmayın 1500 ila 2000 verin gecelik. Ben en kralına 1000 liradan fazla vermem orası benim taktiğim. Sahil boyundan alırsanız 1 ila 10 sokak arasından alın işten çıkan kızlar 20.30 ila 21.00 arası düşerler bunlarda 1 ve 5 sokak arası sahil boyunda olurlar. 11, 12, 13, 14 sahil boyundaki kızlar ve valking eğlence sokağındaki kızlar uyanık ve havalıdırlar. yüksek para isterler sizin ile gelmek istemiyorlarsa çok yüksek para isterler ısrar etmeyin geceniz berbat olabilir. Bunların fiyatları da 2 saatlik 500 ila en fazla 600 verin gecelik kalacaklara 750 ila en fazla 1000 verin onlar fazla söyleselerde razı olurlar.

  Arkadaşlar şunuda unutmayın kralları için laf konuşmayın, yere düşen bozuk parayı almamazlık etmeyin üzerinde kıralın resmi var anında tepki alırsınız. Dinleri hakkında konuşmayın dua edeceğim derse 3 dakika bekleyin duasını yapsın. Kaşlarınızı çatmayın güler yüzlü olun onların dinine göre elinden tutmak başını okşamak hoş karşılamazlar. Gerçi baya alışmışlar ama bir de havuza yarı açık elbise ile girerler. Yılışık ve uyanık geçinen kişileri sevmezler rahat olun iyi insanlardır onlar. Hepsi ekmeğinin peşinde, iyi davranırsanız telefonunuzu alacak yarın akşam geleyim mi der. Akıllı olun para kumdan toplanmıyor. Dediklerimi yaparsanız paranın yarısı cebinizde kalır. İyi tatiller arkadaşlar. Böyle güzel ve yararlı bir site kurduğu için Kemal Kaya’ya teşekkürler.

 2. Kemal bey merhabalar;

  Ekim ayında bir arkadaşımla beraber Malezya Havayollarıyla 10 günlük Pattaya, Phuket ve Bangkok turuna çıkıyoruz. Sizin de tavsiye ettiğiniz gibi Bangkok’u en sona bırakıp, direk Pattaya’ya geçip orada 5 gün kaldıktan sonra Phuket’e geçmeyi planlıyoruz.

  1- Uçak biletlerini aldık, fakat Kuala Lumpur’da 1 saat bekleme olacak. Bu 1 saatlik bekleme süresinde uçağı kaçırma durumumuz olur mu? Aynı zamanda Bangkok’a yerel saatle 7 civarında ineceğiz Pattaya servislerini o saatte bulmak mümkün mü? 

  2- Bu 3 lokasyon için otel tavsiyelerinize ihtiyacımız var. Özellikle Phuket ve Bangkok için tavsiyeleriniz?

  3- Yanımızda fazla nakit götürmek istemiyoruz. O yüzden Phuket uçak bileti ve konaklama ücretlerini burdan halletmeyi düşünüyoruz. Bu bizim için herhangi bir problem yaratır mı?

  4- Konaklamalar ve Phuket uçak bileti hariç kafamızda 1300-1500 dolar arası bir nakit götürmeyi planlıyoruz. 5 gece Pattaya 2 gece Phuket ve 2 Gece Bangkok için bu miktar yeterli olurmu? Kafamızda orda parasız kalma korkusu oluşuyor gerçekten.

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum. Esen kalın.

 3. Merhaba suan ben Krabi’deyim ve buyuk ihtimalle Pattaya’ya gecicem biraz fazla zaman ayarlamisik. Burasi icin onerebileceginiz neresi var otel olarak veya ucuz olmasi tercihim. Tabiki 4 gun Pattaya sonra Bangkok sonra istanbul olucak.

 4. Merhaba arkadaşlar Tayland’a her yıl ocak 20 şubat 10 gibi giderim detayları ucak, yemek, bayan, araba ve otelleri anlattım. Çok önemli bir detayı hatırlatmak isterim sizlere gidecek arkadaşlara. Bakın arkadaşlar Tayland demek dünyada seks merkezi demek ve de öyledir. Sırasıyla Pattaya, Puket, Bangkok ve Buriram. Bazı arkadaşlar Taylandlıların çok iyi olduklarını insan sever misafirperver ve dürüst kişiler yazmışlar. Evet ben de ilk başlarda öyle gördüm görüntü bu. Şimdi dikkatle bu kısmı dinleyin.

  Değerli arkadaşlar benim yıllarca tanıdığım bayanlar var seninle gelirler, sana masaj yaparlar yatakta 4×4 türler, size hep gülümserler sokakta boynunuza atlarlar, banyoda keselerler, tırnaklarınızı keserler ve sizi çok sevdiklerini söylerler…. Asla ve asla bu oyunlara gelmeyin, sadece para kazanmak için ve ikinci üçüncüye sizi alsın diye yapmayacakları yoktur. Bunlarda aşk duygusu asla yoktur, sizler yollarına para döşeseniz sizinle hiçbir bayan Türkiye’ye gelmez.

  Ülkelerine ve krallarına bağlı insanlardır, sorarsan tamam gidelim derler. Asla inanmayın ve kanmayın orada aşk ve sevgi yoktur, sadece para karşılığı hizmet vardır. 2015 yılı dahil dört defa gittim. Eğer olur da sizi çok severse anlamanın çok basit bir yolu var. Sizinle gece yatar ve sabahleyin saat 06:45 gibi kalkacağını ve Buda’ya gideceğini söylerse sizi seviyordur. Çünkü Buda’ya gitmesinin sebebi seni bulduğuna, seninle olduğuna ve seni sevdiğini söylemeye gider ve şükreder seni tekrar alsın diye dua eder.

  Ben aşık olan Türkleri, ağlayan Türkleri son kuruşuna kadar harcayan Türkleri çok gördüm. Umarım azda olsa bilgi vermişimdir. Aklınıza takılan birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım herkese iyi tatiller

  • Bu yoruma katılamadım nedense. Pattaya’da tanıştığım kızla 5 aydır internetten görüşüyoruz. Neredeyse her gun görüntülü. Türkiye’ye gelmeyi de çok istiyor. Benim işlerden çağıramadım. Sabah kalkıp Budha’ya da hiç gitmedi 🙂 Sabah kalkıp gidenler genelde seninle işinin bittiğini düşünüp bahaneyle gidenler.

   • ahmet bey ben eksik anlattım sizde tam anlamadınız sanırım ben akşam veya gece bayan alıpta sabah gidenleri demedim. ben en az 20 günlüğüne giderim ve aldığım bayan arkadaşla en az 3 gün beraber olurum. orada her yer adım başı küçük veya büyük budist tapınağı var. mesela benim kaldığım otelin yanındaydı dinlerine çok bağlı oldukları için saat sabah 8 den önce 10 ila 15 dakika dua ederler ve geriye yanına gelir.

   • Doğru söylüyorsun kardeşim genelde budaya gidenler yolda gördüğü rahiple konuşup para veriyorlar oda 5 dakka dua ediyor o kadar birde yolda falci var adam konustumu 1 saat susmuyo ona inananlarda var ben suan taylanddayim gelmek isteyene yardimci olurum bu ülkede ingilizce bilin yeter galatasaray hayrinida gördüm ben

 5. Merhaba yazı ve yorumları zevkle okudum giden gören yazan fotoğraflayan herkese teşekkürler. Son 2 yılda 13 defa tayland ziyaretim oldu. Tayland benim için çok özel bir yer ve çok güzel anı ve dostluklarla dolu. Ama son 6 aydır uçak ücretleri yüzünden Ukrayna tarafına gitmeye başladım

  fmbgirls.com ve vk.com üzerinden edindiğim dostluklarla Kiev’de olmamak şartı ile tüm eğlence gece hayatı konaklama dahil orada 1,000 TL civarı 5 günlük kısa tatiller yapabiliyorum. Ama bir kaç gün önce Tayland’daki arkadaşların Facebook’ta paylaştığı festival videolarını görünce iç geçirmedim değil. Tüm Tayland dostlarına selam olsun.

 6. Pattaya’dan yeni döndüm. Bu ilk Tayland ziyaretimdi.Tayland’a gitmeden önce 4-5 blog okumuştum. Şunu eklemek isterim: Halkın tusitlere olan tavrı o kadar masum değil artık. Bindiğim bir motorlu taksi beni sarhoş sanıp 800 Baht para üstü vermesi gerekirken 100 Baht verip üstüne yatmaya kalkıştı. Arayı 7 eleven da bozdurup ödedim. Aynı ilk önce 2 Türk gittik. Birkaç gün sonra Taylandlı arkadaşla gittik, arkadaşımız disko kartı ile %40 daha ucuz hesap ödedi. Bir turist ile neredeyse yumruklaşmak üzere olan bir Thai gördüK, Kavgayı başkaları ayırdı. Doğal sıkma meyve suyu diye normal konsantre meyve suyu ile kandırıldık. Havaalanına hem giderken hem de çıkarken bindiğimiz her iki taksi de bizi az ileride korsan taksiye aktardı. Çok Hintli vardı. Kimse de onları sevmedi. Sürü halinde geziyorlardı her yerde.

 7. 2014 Mayis ayinda 14 günlük muhtesem bir tatil oldu. Thai halkını güleryüzlünu ve sicakkkanliligini asla unutmayacağım. Yemek konusunda biraz sikinti cekdim ama kendimi Turkiye’deyken bile bu kadar rahat ve guvende hissetmemistim. Muhteşem bir doğaya, olağanüstü tapinaklara sahip gez gez bitmeyecek asla sikilip bikilmayacak bir ulke. Herkese tavsiye ederim pisman olmayacaksiniz.

 8. Sanctuary of Truth; Gerçeğin Tapınağı Chon Buri bölgesinde 1981 Yılında yapılmaya başlanmış, halen yapımı devam ediyor… Tapınağı gezerken içeride çalışan insanlar tapınağı inşa etmeye devam ediyorlar. Tamamen ahşap oyma bir tapınak, oldukça görkemli. İçerisinde Buda’ya ait bazı kalıntılar inananların ibadetine sunulmuş.Ben bu derece güzel bir şey görünce maksimum temas etme dürtümü bastıramayıp bir süre yalınayak gezdim ve tahta kurusu saldırısına uğradı. Mutlaka gidin, tahta kurularına dikkat edin.

 9. Tayland, gezip gördüğüm ülkeler arasındaki en ilginç ve görülmeye değer ülkelerdendi. Ama o bölgeyi sizin gibi bir rehberle gezmenin çok daha keyifli olacağına inanıyorum, zira tur acentasının bize tahsis ettiği Türk rehberin çok yeterli olmamasına ve yolculuğun çok uzun sürmesine rağmen bölgenin kendine has kültürü, rengi, havası, yemekleri ve diğer herşeyi için tekrar gitmeye ve daha detaylı bir geziye fazlasıyla değecek bir bölge.

 10. Thailand gercekten olmaden once gorulmesi gereken destinasyonlardan bir tanesi. Phuket’den ziyade Koh Samui ya da Koh Tao gibi adalarada kesinlikle gidilmesi gerek diye dusunuyorum. Party ya da eglenceli bir tatil icin Koh Phangan’da yapilan full moon party’e gidilmeli.

  Dalisseverler ise Koh Tao adasindaki reeflerde inanilmaz dalislar yapabilirler. Sevgilerimle.

 11. Harika bir sayfa hazırlamışsınız. Gezerken tad alıyoruz ama bu siteyi okumak da bir o kadar keyifli… Açıp açıp okunabilecek ve akıllardaki sorulara çok etraflıca yanıt alınabilecek bilgiler içeriyor. Gönülden tebrikler 🙂

 12. Ben tercihimi planladığım Tayland seyahati için defalarca tekrar tekrar okuduğum bu sayfadan yana kullanmak istedim. 🙂

 13. Değerli site yöneticisi Kemal Bey ve arkadaşlar, herkese merhaba. Herkes fikrini ve tabiki yaşadıklarını yazmış. Ben 2010 yılından bu yana giderim Tayland Pattaya’ya. İşe Türkiye’den başlayalım. Uçak bileti seçenekleri çok, tabiki tercih THY, Katar, Emirates, Aerofort, Mahan Air ve Türkmenistan havayolları. Fiyatlar günlük hatta saatte bir değişir yolcu durumuna göre bugün. Tarih 06.12.2014 THY hariç saydıklarım 1,300 ila 1,550 TL arasında değişiyor geliş gidiş. THY ise 1900 ila 2500 arasında uçaktaki doluluk ve boşluk durumuna göre değişir. Hatta saat 16 gibi THY’den bilet alırsanız uçakta yer varsa çok ucuza alabilirsiniz. Gelelim Bangkok Havaalanına burada uçaktan inince 100 Dolar (3250 Baht) veya 100 Euro (4150 Baht) bozdurun havaalanında kurlar biraz düşük. Dil bilmenize gerek yok telefon veya vücut dili ile anlaşmak kolay mütavazi insanlar korkmayın.

  Pattaya’ya gitmek için 4 seçenek var. 1. lüks taksi durağı var 2000 baht yani 140 TL, 2. normal taksi 1000 ila 1250 Baht 70 TL. 3. Pattaya’dan gelen taksiler var devamlı dış hatlara gelirler 250 baht 17 TL. 4.havaalanından direk otobüs var 140 Baht 9 TL. Otobüs hariç bu fiyattan yukarı vermeyin sonunda razı olurlar.

  Vardık Pattaya’ya orada herkes yabancı yabancı gibi durmayın. Otel fiyatları herkese her keseye uygun yer var, korkmayın ama iyi pazarlık yapın. 20 TL’den 70 TL arası emanet kasası olan ve otelle anlaşırken LeydiFreee yani bayan serbest mi anlamına gelir. Kabul ederlerse sorun yok, genelinde öyle zaten. Yemek her yer tavuk döner ve deniz ürünleri türk lokantaları çok pahalı. TOPS markette her şey var, ekmek dahil çok ucuz alın. Ne isterseniz pişirirler, para almazlar. Yemek yok ama villa market var. Oradan tüm ihtiyaçlarınızı karşılarsınız. Walking Street’i gezin dolaşın, ama tavsiyem bayan almayım ve bilmediğiniz barlara girmeyin. Bu bar çok pahalı bir yer olabilir. Fiyatlara dikakt edin. Bayanı sahil boyundan 1 ve 10 sokak arasından tercih edin. Ggenelde akşamdan sonrayı tercih edin. Hatta fabrikada işte çalışanlardan olsun, daha dürüst olurlar. Onlara güler yüzlü olun, kaşlarınızı çatmayın, yüksek sesle konuşmayın. Vereceğiniz en küçük hediye ve para onu çok mutlu eder. Aksi takdirde geceniz zehir olabilir. Nkıllı davranır söylediklerimi yaparsanız günlük 50-60 Dolar otel hariç size içki, leydi ve yemek yeter artar. Parası olanlar istediği kadar harcar tabi ki. Herkese iyi eğlenceler, iyi tatiller.aliahmet5454@hotmail.com.

  • İnanılmaz iğrenç yorumlarınız var, midemi bulandırdınız resmen. İki kelime biliyorsunuz biri leydi biri seks, sonra da Tayland fuhuşun başkenti. Sizin gibi Türkiye’de ezik muamelesi yapılıp kadınların sümüğünü atmadığı herifler gidiyor orada her ülkede bulabileceği, sırf para için kendine iki gece katlanan kadın buluyor diye tüm Taylandı genelev yapmışsınız, neyi görmek istiyorsanız onu bulursunuz Tayland’da. Madem çok meraklısınız bir ülkeyi “Red Street”leriyle fuhuş başkenti saymaya, İstanbul’da Zürafa Sokağını bi ziyaret edin de Türkiye’ye de fuhuşun başkenti deyin artık. Görünen o ki Pattaya barlarından çıkıp normal hayatı olan insanları tanıma ya gerek bile duymamışsınız, keşke şu yazdıklarınızı normal hayatlar süren Taylar okusa da üstünüzde Muay Thai yapıp ağzınızı burnunuzu kırsa. Terbiyesizlik diz boyu.

   • Tamamen katılıyorum. Sırf bu yüzden Pattaya ve Tayland yazılarından her gün saçma yorum ve soruları siliyorum. Beyinleri belden aşağısına çalışanlar ülkenin olağanüstü güzellik ve zengin kültürüyle ilgilenmez, ilgilense de aklı ermez.

 14. Merhaba arkadaslar,
  Thailand’dan yeni donen biri olarak sizlerle kisaca izlenimlarimi paylasmak istedim. 10 gunluk tatilim boyunca Pattaya basta olamak uzere Bangkok, Hua Hin ve Phuket’i gorme firsatim oldu. Saydigim bu 4 yerde birbirinden guzel, birbirinden farkli yerleri olan yerler. Pttayada gece hayatina, phukette denize, bangkok’ta alisverise, Hua Hin de ise dinlenmeye doydum.

  Yani kisaca aradigim her seyi buldugum her gunumu dolu dolu yasadigim harika bir tatil oldu. Yalniz bunlari birazda internet uzerinden tanisdigim Turgay abiye borcluyum. Ben baslangicta sadece Pattaya’yi dusunuyordum. Turgay abi bana ‘Buraya kadar dunyanin yolunu gelmissin, niye kendini sadece Pattaya ile sinirliyosun? Thailand’da gorulecek bir suru guzel yer var’ dedi. Ne kadar hakli oldugunu onerdigi yerleri gordukten sonra anladim. Turgay abiye bu vesile ile bir kez daha tesekkur ediyorum. Seneye onericegi yeni yerlerde gorusmek uzere diyorum.

  Bu arada benim gibi harika bir tatil gecirmek isteyenlere kendisinin telefon numarasini ve mail adresini veriyorum. +66827140424 pattayaalex@hotmail.com Seneye insallah yeni yazilarda gorusmek uzere hoscakalin.

 15. Merhaba, Ben eşimle Bangok-Phuket turuna katılacağım. Phuket’i çok görmek istiyorum, fakat diğer şehrin Bangkok mu yoksa Pattaya mı olması gerektiği konusunda kararsız kaldım. Sizce hangisi daha çok görmeye değer? Bunun yanında biz farklı lezzetler tatmak istiyoruz. Oraya özgü olan ve kesinlikle şunu yemeden gelmeyin diyebileceğiniz yiyecekler veya meyveler var mı? Teşekkürler

 16. Kemal bey, ben de Ekim 2013 nasipse Tayland’a gideceğim. Yabancı dilim yok ve yanlızım. İlk defa gideceğim için yardımcı olursanız sevinirim.

 17. Merhaba, benım hiç yabancı dilim yok. Biz de Bangkok-Pattaya-Phuket-Singapur balayı turu yapmayı düşünüyoruz. Sizce gitmemde bir sakınca olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Temel düzeyde iletişim gerekiyor. Otobüs bileti alacağınız zaman, ya da bir aktiviteya katılmayı düşündüğünüzde veya yemek sipariş ederken.

   Ancak dili seyahatiniz önünde bir engel olarak görmeyin. Evet gidebilirsiniz.

 18. Kemal bey haftaya annem babam ve ben çekirdek aile şeklinde Bangkok-Pattaya-Phuket-Singapur turuna çıkıyoruz. Pattaya konusunda bizi öyle korkuttular ki ‘otelde otururuz o zaman naapalım’ noktasına geldik. Yazınız beni rahatlattı. Klavyenize sağlık 🙂

  Bunlar dışında Bangkok’da bir otelden bahsetmişsiniz yemek ve şehre kuş bakışı bakmak açısından aklım kalmadı değil. Malum yemekler ve bir çok şey uygun fiyata ama uçak biletlerinden dolayı çılgınca bir bütçemiz yok. Baiyoke Sky Hotel’de bir akşam yemeği bir kişiye kaça patlar bilgi verebilir misiniz? Ona göre tedarikli gidelim… Güzel günler dilerim…

  • Pattaya’nın iki yüzü var. Birincisi gece hayatı, dedikleri kadar var. Kimin ne yaptığının çok da önemi yok, gidersiniz eğlenirsiniz. Diğer yandan gezilecek yerleri ve aktiviteleri de çok. Botanik Parkı, müzikalleri, fil safarisi, Koh Larn Adası bunalrdan bazıları. Bu sitede çokca Pattaya ile ilgili yazıları bulabilirsiniz yine https://pattayarehberi.com sitesinde de bazı bilgileri paylaştım. İsterseniz göz atın.

   Baiyoke Sky Hotel’de akşam yemeği 600 Baht, yani 36 TL civarında, çok zengin menüsü var, deniz ürünleri sevenler için olağanüstü. kaçırmayın. Gün batımına yakın giderseniz hem gündüz hem gece Bangkok manzarasını izlersiniz.

 19. Ben de bu ay (haziran 9) Tayland’a gitmeyi planlıyordum, tabiki tur rehberliğinde olacak ve iki arkadaş gideceğiz. Kafamda birçok soru işareti vardı. Bu olumlu yorumları okudukdan sonra içim rahatladı. Hepinize teşekkürler.

  • Canberk Bey, Pattaya bence yasanilacak yerlerden birisi. Tropikal iklimi, kiyi sehri olmasi, emlak cesitliligi secenekleri ve cok sayida orada yasayan yabanci nedeniyle olusan cok kulturluluk bunlarin arasinda sayilabilir.

 20. Ben geçen hafta Pattaya’daydım. Gitmeden önce birçok arkadaşım bana orada aç kalırsın, yiyecek hiç bir şey yok dedi. Yanımda yiyecek bir şey götürmemiştim. Orada Anatolia Türk restoranı buldunca sanki çölde su bulmuş kadar sevindim.

  Demleme çay, Türk kahvesi, güzel kahvaltı, köfte vs… Her şey mevcuttu. Merkeze çok yakın Royal Garden Plaza alışveriş merkezinin yakınlarındaydı.

  Siz de orayı bulmuşsunuz.

  • Bizim çok zengin bir mutfağımız var, ancak böylesi mutfağa sahip olmanın dez avantajı da başka kültürlerin lezzetlerini tatma ihtiyacı bile duymamamız belki. Biraz yeni lezzetlere açık olmamamız ve bilmediğim şeyi yemem bakış açımız buna neden oluyor.

   Oysa her kültürün mutfağı keşfedilecek enfes lezzetlerle doludur. Tek yapılması gereken denemek. Denemeden ne olduğunu anlamamız da imkansız.

 21. Tayland Ülke olarak pis bir ülke değil, ayrıca Türkiye’nin bir çok bölgesinden temiz olduğunu söyleyebilirim. Kulaktan dolma bilgilerle Tayland ve Asya ülkeleri pis, kötü dienerek farklı ön yargılar oluşturuluyor.

  Taylandlıların mutfak kültüründe acı, sarımsak, soğan ve kullandıkları ananas ve balık yağı ile değişik baharatların kokusu sadece dışarıda satılan yiyeceklerde seyyar satıcıların bulunduğu yerlerde bu kokuyu duyarsınız. Ancak bu baharat kokusu her bölge ve heryer için geçerli değildir.

  Phuket Adasında bu kokuya nadir rastlanırken Bangkok’ta gibi kalabalık şehirlerde daha sık karşılaşırsınız. Yemek kültürlerinde seyyar ve ayak üstü atıştırma tezgahları önemli yer ettiğinden,
  her yerde seyyar satıcı tezgahları var. Doğal olarak şehir baharat kokuları içerisinde sarımsak ve soğan kokacaktır. Bir süre sonra ise rahatsızlık duymuyorsunuz. Çok da rahatsız olmamaya bakmalı. Bizim de kapalı çarşılar bence benzer kokuyor. Eskiden bu tür çarşıalrdan geçince burnumuza çalan peynir, at ve sakatat kokularının keskin kokusu hala aklımda.

  • Bence de Tayland pis değil.Halkı baharatları çok seviyor. O yüzden denediğim yerel yemekleri zehir gibi acıydı. Acıya alışkın olanlar sevebilir ama ben çok duyarlıyım. Ekonomisi büyük ölçüde turizm ve tarıma dayanıyor. Her mevsimde de gidilebilecek bir ülke.

  • Ben yemek konusunda çok seçiciyim, her yemeği yiyemeyenlerdenim. Baharatlı yemekler ise benim tatmam zor. Hele tezgahlardan, sokaktan hiç yemem 🙂

   • Bense çoğunlukla öğlen yemeklerimi tezgahtan yani sokaktan alıyorum ve yiyyorum. PadThai, tropikal meyveler, karpuz, muz shake…

    Ucuz ve lezzetli 🙂

 22. Ocak 2012 resmi rakamlarına göre Tayland’a giden yabancı turist dağılımında ilk sırayı Çinliler alımış. Ruslar, Hintliler, Malezyalılar, İngiliz, Alman, Fransızlar, Avusturalyalılar olarak sıralanıyor. 10. sırada ise İranlılar var. Biz henüz ilk 10’a girememişiz ama ben ne zaman Pattaya’ya gitsek muhakkak sokakta Türkçe konuşan birilerine rastlıyorum.

  Pattaya ve Bangkok turlarına baktığımızda hepsi de yok satıyor. Tayland’ın Türklerden vize istemeyen ülkeler listesinde olması da bizim için bir avantaj.

  Bence Asya’yı ilk defa keşfe çıkacak birinin başlayacağı ülke Bangkok olmalıdır. Ben çok beğenmiştim.

 23. Selam, Bir Tayland seveni olarak yazdıklarınızı bir çırpıda okudum. 2 defa Tayland’a gittim ve hayran kaldım. O gittiğiniz yerleri ben de gezdim, çok hoşuma gitti. O nedenle ikinci defa gittim fakat son gidişimde farklı düşüncelerim vardı. Çünkü Tayland’a yerleşmeye karar verdim. Pattaya, Chonburi denilen bölgesinde denize 1500 metre uzaklıkta yeni yapılan bir siteden 48 metrekare daire satın aldım, taksitle.

  Malum öyle zengin falan değilim, emekliliği dolmuş, 45 yaşında, yaşamayı, gezmeyi, yeni yerler, yeni insanlar tanımayı seven biriyim.Almış olduğum daire henüz inşaat ve 4-5 ay sonra teslim edecekler. Hesap yaptım; benim emekli maaşım beni Tayland’da neredeyse lüks yaşatıyor, Türkiye’den Sonbaharın sonunda ayrılıp Mayısın sonuna kadar Tayland’da yaşarım diye plan yapıyorum.

  Bu arada Kamboçya, Vvietnam turları da güzel oluyormuş. Her tarafı gezip, görmek istiyorum. Pattaya merkezde bir resteuranta gittik, ben biraz kırmızı et seven biriyim. Bir menü söyledim şu an ismini hatırlamıyorum ama orta pişmiş şiş ve çeşitli çorbalardan oluşuyordu, ben o etin tadını hala unutamadım, saygılarla.

  • Bir emekli maaşınız varsa Tayland, kamboçya, Vietnam gibi ülkelerde Türkiye’dekinden daha rahat ve konforlu yaşayabilmek mümkün. Kiralar Türkiye’dekinden ucuz, yeme-içme daha ekonomik, tropikal iklim çok çekici. Elbette vaktiniz varsa Malezya, Singapur, Kamboçya, Vietnam ve Laos’a gidebilirsiniz. Ulaşım da ucuz, yeşil pasaportunuz varsa da vize ücreti ödemeden bir şehirden bir şehire gider gibi gidebilirsiniz. Kimbilir belki karşılaşırız oralarda.

   • Craiglist’s Bangkok, MoveandStay, SiamRealEstate gibi web sitelerine bakabilirsiniz. siampropertygroup.com ve bangkokcondofinder.com gibi sitelere bakabilirsiniz. Daire fiyatları İstanbul gibidir, lokasyona ve emlak çeşidine göre değişir.50.000 liraya da trilyona da daire bulabilirsiniz. Pattaya gibi yerlerde çok seçenek var.

 24. Bangkok’ta Siam Alısveris Merkezinde, Pattaya’da da Central Festival Alısveris Merkezinde muhtesem Amerikan, İtalyan lokantaları var. Ömrunde Turkiye’de goremiyecegin kalitede yemekler olan bir yere yurt konserve ve ekmek goturmek olmamalı yani! Bir kere de kultur soku yasamayın, gidin yeni tatlar tadın, illa size kimse sokakta satılan boceklerden yiyin demiyor. Onlar zaten azınlıkta gormussunsuzdur. İstanbul’un en luks yeri İstinye Park’ta bile göremiyeceginiz restorantların oldugu ve fiyatlarının da ucuz oldugu bi yere giderken yanında erzak goturmek ayıp.

  • Dediğinizin birinci bölümüne katılıyorum. Yiyecek konsunda çok önyargılı olduğumuz gibi çok da tutucuyuz, hiç de esnek değiliz. “İtalya’ya gidip aç kalmdım”, “Tayland’da yiyecek birşey bulamadım” kibi kelimeleri sıklıkla duyuyoruz ki, bahsedilen ülkeler, dünyanın en zengin çeşitliliğe ve lezzet zenginliğine sahip ülkelerdir. Hele hele 1 hafta gibi gezilerde yerel lezzetleri tatmayıp, evden getirilen konserveleri yemek, fastfood takılmak çok acı.

   Bu memleketimize gelen bir bir Lübnan’lının Türkiye’ye gittim aç kaldım demsine benzer. Birisi gelse İstanbul’a ve gidip sadece fast food takılsa ne düşünürsünüz? Ben acırım doğrusu, keşfedilecek o kadar tat varken!

   Deniz ürünleri, farklı sebzeler, ilginç pişirme tekniği ve karışımlarıyla Thai Mutfağı en beğenilen dünya mutfaklarından biridir. gelin görün ki insanları tercihleri farklı olabilir, yine de saygı duymak lazım.

   Arkadaşların getirdiği çoğu şey ise benim için getirilmişti. Zira 2 yıldır memleketten uzaktım ve sağolsun beni düşünen arkadaşlar, fındık fıstık, bademden tutun da ekmek, zeytin ve yoğurda kadar birçok şey getirmişlerdi.

 25. Tayland’a her gittigimde yolda 2li 3 lü dolaşan fanila ile dışarı çıkmış saçları dökük kimi görürsem aha da Türk derim ve yanlarından geçerken de kulak kabartırım. %100 Turk’türler, ten renkleri koyu ise de Arap’tırlar. Dünyanın her yerinde kendini bu kadar belli eden bir ırk yoktur. Bunu bir kez daha ispat ettiginiz icin tesekkurler.

  • Pattaya’da dolaşırken uzaktan gördüğüm bir çok Türk’ü de siz gibi tahmin etmem kolaydı. Ama dökük saçlı veya fanilalı özelliğine bakarak onun hangi milletten olduğunu anlayacak kadar uzman değilim. Söz konusu benim misafirlerim ise her birinin giydiği t-shirttür ve eminim bunu siz de giyiyorsunzudur. Hem dünyada sadece tek bir ırk vardır, o da insan ırkıdır.

 26. Tum bunlari okuduktan sonra kim neden hala bekler? senden bir randevu alip rehberliginde kendini bu gorsel ve tatsal zevk solenine birakmaz ki.? oldukca zengin bir deneyim olmali arkadaslarin icin. Bunun uzerine daha cok yazmali duymayanlara duyurmali.

 27. Kemal’inTaylandı bilmesi sayesinde her anımız dolu ve gereksiz tarifler yol sormalar olmadan ekonomik olarak bir tatil sağladığın için teşekkür ederim.
  Bir hafa içinde bize dolu dolu bir program yapmışdın her anı çok güzeldi.Gittiğin ülkede orayı tanıyan birinin eşliğinde gezmek çok zevkli kısa süre içinde ne kadar çok şey yaşarsan o kadar güzel oluyor.
  Dünyanın bir çok yerine gittim çoğunda kendim birşeyler bulmaya çalışdım ama oldukça zor oluyor döndüğünüzde aslında ne kadar önemli yerleri görmeden geldiğinizi anlayınca üzülüyorsunuz bir daha oralara gitme imkanı oldukça zor.Rehber bu noktada en verimli şekilde gezinizi planlamınızı sağlıyor .
  Yollarımızın tekrar kesişmesi dileğiyle

 28. Kemal’cim merhabalar,
  7 günlük gezimizi o kadar güzel anlatmış ve fotoğraflarla da desteklemişsin ki, o 5 şanslı kişiden biri olarak o güzel tatili yeniden yaşadım sanki. Ellerine ve ağzına sağlık.
  O kısa süreyi sayende o kadar güzel değerlendirdik ki; gezilmesi, görülmesi ve tadılması gereken ne varsa; hemde en ekenomik şekilde gezdik, gördük ve de tatdık. Bunun için sana ne kadar teşekkür etsek azdır.
  Özelinde Tayland, genelinde Asya olmak üzere o bölgeye ait coğrafi ve kültürel bilgine şaşırmıştım ve seni takdir etmiştim. Buradan bir kere daha söylemek istiyorum sen bu işi profesyonel olarak yapmalısın dostum. Bu o bölgeyi ziyaret etmek isteyen Türk insanı için büyük bir kazanım olacaktır.
  Tekrar tekrar teşekkürler, dünyanın bir başka noktasinda tekrar görüşebilmek umuduyla… Herşey gönlünce olsun…

  İsmet Çolak

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın