680 gündür uzakta olduğum ülkeme sadece birkaç gün uzaklıktayım. Şu an İran-Azerbaycan sınırındaki küçük köy Choobar’da, couchsurfing yaptığım Azim’in evindeyim. Yarın Tebriz’e geçip iki gün sürecek bir couchsurfing gezi organizasyonuna katılacağım. Cumartesi günü Urumiye üzerinden Gürbulak sınır kapısını geçip Yüksekova’ya, oradan da 1996-1997’yıllarında 1 yıl yaşadığım Van’a geçeceğim. Pazar günü (17 Haziran) ise Van’dan İzmir’e uçacağım.

Memleketteki ilk gecemde couchsurfing yapıyor olacağım. Ülke sınırları içerisinde ilk defa gönderdiğim couchsurfing isteğime olumlu yanıt almak benim için çok sevindirici oldu. İran’daki keyifli CS deneyimi sonrası bunu Türkiye’de de bunu ilk defa yaşamak yeni bir deneyim olacak.

Sabah kahvaltısında ayak üstü menemen, çay – Bazaar, Tahran

Başlıkta belirttiğim gibi Türkiye yeni bir rota olacak. Bu bir dönüş değil sadece bir süreliğine verilmiş bir mola olacak. Eylül’e kadar Türkiye’de kalıp, henüz yazamadığım Kamboçya, Kuzey Tayland, Malezya ve İran yazılarını yayınlamayı ve aklımdaki bazı projeleri hayata geçirmeyi planlıyorum. Bu süre içerisinde İzmir, Bodrum, Antalya ve İstanbul civarlarında olacağım.

Sonrası mı?

Galiba Nepal ve Hindistan… veya kim bilir dünyanın hangi noktası!

Malta

Yakında görüşmek üzere dostlar.

Day 680: Iran:16, Choobar 13 Haziran 2012

 

Önceki blog yazısıYolda Olmak Üzerine
Sonraki blog yazısıDipnot Tablet: Melekler Şehri Bangkok
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

35 YORUM

 1. Yeni rotanızın hakikaten TÜRKİYE olmasını o kadar arzu ediyorum ki ! Yeni rota Türkiye demişsiniz ama Türkiye’ye doğru düzgün geldiğiniz yok 🙂 Yerinizde olsam bunu hayata geçirir, öncelikle cennet ülkemi karış karış gezer, sonrasında dünyaya açılırdım. Umarım bir gün bu sitede yurt dışı makale ve fotoğraflarından çok, Türkiye’nin tüm vilayetlerini ve kasabalarını okur ve görürüz 😉

 2. Dünyanın her yeri görülmeye değer! Ancak Türkiye’yi, burada yaşayan ne kadar çok insanın ihmal etitğini gördükçe şaşırıyorum. Parası, gençliği olan insanlar bile Hasankeyf’i, Mardin’in manastırlarını, Antalya’nın şelalelerini, hatta yaşadıkları İstanbul’un bile az bilinen tarihi semtlerini görmemişler, görmekle de ilgilenmiyorlar. İnsan arada bir çıkıp kaybolmak istemez mi yahu! 🙂

  • Mutlaka İran hakkında ip uçlarını anlatan bir yazı hazırlayacağım. Her zaman söylüyorum, İran dünyanın en güvenli seyahat edilecek ülkelerinden birisi!

 3. Merhaba Kemal Bey,
  Güneydoğu Anadolu Bölgesi için bir gezi rehberi yada rota tavsiye edebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Güneydoğu Anadolu için bildiğim bir gezi rehberi yok ne yazık ki. Görmeniz gereken yerleri sıralayabilirim isterseniz: Nemrut, Hasankeyf, Urfa, Mardin listenin başında olmayı hak ediyor.

   Yine Hatay mutfağı ve tarihi yerleriyle görülmeye değer. Burası geniş bir çorafya ve gezmek için çok zaman istiyor.

 4. Ben bu duyuruyu okudugumda, goruyorum ki sen coktan memleket topragina ayak basmis, ince belliden cayi coktaan hopurdetmissin. Ayvalik tostu bile indirmissindir mideye ya da kumru :). Afiyetle!

  • İnce belliden çaylar içildi, güzelim yemekler tadılıyor, memleket havası içe çekiliyor. Yakında sizler de özlenmiş tatları ve kokuları içinize çekeceksiniz. Yolda karşılaşamadık, umarım buralarda karşılaşırız. Hoş gelin.

 5. Değerli Kardeşim Kemal Bey,

  Yolunuz İstanbul/Kadıköy’e düşerse mutlaka uğrayın. Karşılıklı gezi anılarımızı anlatırız ! 🙂

  Selamlar.
  Ayhan

 6. İzmir de görüşmek üzere… Kaş’ta birlikte dalış yapmak dileğiyle. Seni dinlemek keyifli olacak. Sevgiler

  I’m looking forward to see you in Izmir.

  • Bende sanki bütün yollara Amerika’ya çıkıyor(çıkacak) gibi bir his var ama şimdilik direniyorum. Bir yaz dönemi senin oralarda olmak isterim Onur. Memlekette keyifli vakit geçireceğime eminim. Çok teşekkürler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın