Hiç şüphesiz göz kamaştırıcı Grand Palace (Büyük Saray), Bangkok şehrinin en ünlü simgelerinden birisi. Grand Palace ziyaret edilmeden Bangkok’u gördüm, Tay kültürünü anladım denemez herhalde. 150 yıldan fazla bir süre Tayland Kralına ve ailesine ev sahipliği yapan, Geleneksel Thai Mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan Grand Palace, yüzden fazla binadan ve tapınaklardan oluşuyor.

Bangkok’taki en etkileyici yerlerden biri olan Grand Palace, 1925’e kadar Tayland kraliyet konutu olarak kullanıldı. 1.900 metre uzunluğunda 4 duvar ile çevrili olan sarayın duvarların içinde kraliyet konutunun yanı sıra, devlet daireleri, çok etkileyici yapılar ve tapınaklar bulunuyor.

Bagkok Grand Palace

Saray günümüzde Tayland Kraliyet cenaze töreni ve düğünleri yanında, Budist takviminde önemli ritüellerde kullanılıyor. Bugün kısmen müze olarak halka açık olan sarayın, bazı binaları hala kraliyet ofisleri olarak kullanılıyor.

Burma saldırıları sonrasında Ayutthaya’nın çökmesiyle birlikte başkent Chao Phraya Nehri’nin diğer tarafındaki Thonburi’ye taşındı. 1782’de Siam Kralı I. Rama döneminde başkentin Bangkok’a taşımaya karar verilmesiyle Grand Palace’ın inşaatına başlandı. Başlangıçta sadece birkaç saray binasından oluşan yer, daha sonra eklenen çok sayıda bina ve tapınaklarla genişleyerek bugün 218.400 metrekarelik bir alana ulaştı.

Grand Palace, Tayland

Bangkok’un en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi olan kompleks, dış, merkez ve iç saray olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

Dış Saray, eskiden Kralın doğrudan dahil olduğu mülki idare, ordu ve hazine gibi hükümet birimlerine ev sahipliği yapmış. Bu dış avlunun bir köşesinde, tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan küçük, küçük ama oldukça ünlü olan Emerald Buddha’nın (Zümrüt Buda Heykeli) içinde yer aldığı Wat Phra Kaew yer alıyor.

Diğer adıyla Temple of the Emerald Buddha (Zümrüt Buda Tapınağı), Tayland’da oldukça saygı gösterilen en kutsal tapınaklardan biri olarak geçiyor. Fotoğrafının çekilmesinin yasak olduğunu hatırlatayım.

Malta
Emerald Buddha, Bangkok, Thailand
Emerald Buddha, Bangkok, Thailand

En büyük ve en önemli yer olan Merkez Sarayda Kralın ikametgâhı ve devlet işlerinin yürütülmesinde kullanılan salonlar bulunuyor. Taht salonlarının yalnızca ikisi halka açık olmakla beraber bu etkileyici yapıların ön cephesinde yer alan detaylar ise ince bir sanatın ürünü.

İç Saray ise Kralın eşlerinin ve kızlarının yaşadığı yer olarak kullanılıyordu. Ergenlik yaşına kadar erkek çocuklar ve kadınlar bu bölümde kalıyorlardı. Bugün iç alanlar ziyarete kapalı olarak duruyor.

Grand Palace, Thailand
Wat Phra Kaew duvarları

Grand Palace ziyaretinde uyulması gereken kıyafet yönetmeliği oldukça katı. Mutlaka ayakları, bacakları ve kolları kapatacak kıyafetler giyilmeli. Erkekler uzun pantolon ve hatta uzun kollu tişört giymek zorunda.

Kadınlar ise en az dirseğe kadar bir bluz ve dize kadar uzanan etek veya pantolon giymek zorunda. İçini gösteren, omuzu açık kıyafetlerle ziyarete izin verilmiyor. Uygun kıyafeti olmayanlar girişte bulunan kıyafet bölümüne yönlendiriliyor. Buradan 200 Bahta kiralanan kıyafetler geri verilince, para iadesi yapılıyor.

Ayakları örten ayakkabılar tavsiye edilir. Sandaletle yapılan ziyaretlere izin verilmeyebilir. Ben sandaletli olmama rağmen izin vermişlerdi. Sandaletli olanların yanlarına çorap almaları önerilir. Tapınaklara girerken ayakkabıların çıkarılması gerektiği de unutulmamalı.

Grand Palace, Bangkok

Grand Palace sabah 08.30–16.30 saatleri arası ziyarete arası açık. Bilet satışı 15.30’a kadar yapılıyor. Sarayı kompleksini gezmek en az 3 saat gerektiriyor. Ayrıca girişte sarayın kapalı olduğunu söyleyip, sizi alışveriş yapmaya yönlendirmeye çalışan fırsatçılara da kulak vermemeli. Grand Palace bilet ücreti ise 500 Baht. İngilizce Audio guide için ise 200 baht daha ödemek gerekiyor.

📍Tayland Gezi Rehberi
📍Tayland Gezilecek Yerler

Hafta içi ziyaret etmek tavsiye edilir. Hafta sonları hem daha kalabalık, hem de sarayın bazı bölümleri kraliyet seremonileri için kullanılıyor.

Bangkok’un eski şehir olarak adlandırılan Rattanakosin bölümünde yer alan muhteşem ihtişamı ve cazibeli mimarisiyle Grand Palace, Wat Pho ve Wat Arun ile birlikte Bangkok gezilecek yerler listesinde öne çıkıyor. Chinatown bölgesinde yer alan Altın Budha Tapınağı da listeye eklenebilir. Yolunuz Bangkok’a düştüğünde mutlaka ziyaret edin.

Önceki blog yazısıYolda Olmak! TRT Radyo 1 Öğrenci İşleri Programına Tekrar Konuk Oldu
Sonraki blog yazısıTürkiye’de Görmeniz Gereken 10 Güzel Köy
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

  1. Bangkok’ta mutlaka gidilmesi gereken bir yer, hızlıca gezmeden ağır ağır gezmenizi tavsiye ederim. Çok ince işçilik ve detay var. İnsanları izlemek de zevkli.

  2. Gezmek için en az 1 gün ayırılmalı, ama değer. Özellikle sanat, kültür ve mimari ile ilgilenenleri mest edecek kadar renkli bir yer. Dinlenip dinlenip gezilirse daha zevkli.

  3. Bizim Topkapı Sarayını gölgede bırakan bir yer. Sanatta adamlar harikalar yaratmışlar. Sıcak insanı bunaltıyor, ama gezilmesi gereken bir yer. Mutlaka görün.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın