Koh Chang, yoğun ormanlarla kaplı dağları, ışıltılı mavi koyları, her birinin kendine münhasır karakteri olan plajları, canlı mercan resifleri ve şelaleleri ile bakir bir ada cennet. Tayland’ın ikinci en büyük adası olmasına rağmen, hiçbir konuda diğer en büyük iki ada Phuket ve Samui kadar gelişmiş veya hareketli değil. Çok daha az turistik ve çok daha az biliniyor. Bu iyi bir şey.

Bangkok ve Pattaya’nın kalabalıktan kaçınmak isteyen benim tam da istediğim şeydi. Yine de Tayland’ın pek çok diğer gizli yerleri gibi burası da son birkaç yılda gezginlerin radarında. Hala çok göz önünde olmasa da her yıl daha fazla turist adayı ziyaret ediyor. Az bilinen ama çok şey vaadeden bir ada istiyorsanız tereddütsüz gitmeniz gereken bir ada.

Koh Chang Adası

🧭 Laos turu sonrası Tayland’a dönüp Türkiye’den gelen eski iş arkadaşlarıma Tayland turu yaptırdıktan sonra ülkeden ayrılmamın zamanı gelmişti. 606 gündür Okyanusya ve Güney Doğu Asya’da süren seyahatimde en çok Tayland’da kalmışım. Bu üçüncü ziyaretimle birlikte Tayland’daki 3,5 ayımı geride bıraktım.

Yeni rotam belli, Kamboçya. Kamboçya’ya kara yoluyla gideceğimden Tayland-Kamboçya sınırına yakın yer alan Fil Adası olarak bilinen Koh Chang’i de rotama yerleştirdim. Bangkok’ta kaldığım Khao San Road yolunda bir acenteye uğrayıp Koh Chang Adasına bilet aldım (280Baht, 19TL).

Malta

Khao San Road’da, İngiliz bir kızla saatlerce transferimizi beklememize rağmen bizi almayı unuttular. O saatten sonra başka bir otobüs olmayınca, uzak terminallerden olanlara de gitmek istemediğimden ertesi güne bileti değiştirdim. Tayland’da seyahat planlarken bu tür şeylere dikkat etmek gerek.

Neyse ki benim acelem yoktu. Ertesi sabah 6 saatlik bir otobüs yolculuğu sonrası Koh Chang feribotundaydım. Sabah 06.30-19.00 arasında her yarım saate feribot bulunuyor. İskele ile ada arasındaki 5,5 kilometrelik yolu feribot 30 dakikada geçti.

Koh Chang Adası Rehberi

Koh Chang, aslında elliye yakın adalardan oluşan bir adalar topluluğunun adı ve bu adalardan en büyük de benim şu an üzerinde bulunduğum ada olan Koh Chang Adası. Adanın burunlarından birinin görüntüsü file benzediğinden Fil Adası (Chang) olarak anılıyor.

Koh Chang, Mu Ko Chang Ulusal Parkı’nın bir parçası. 429 kilometrekarelik bir alana sahip olan adanın %70’i bozulmamış yağmur ormanları ile kaplı. Adayı çevreleyen Andaman Denizindeki mercan kayalıkları ve zengin deniz hayatı ile görülmeye değer bir yer. Dalış ve şnorkelle dalmak tavsiye ediliyor.

Uzun beyaz kumlu plajları, zengin canlı hayatı barındıran doğal yaşamı ile bir cazibe merkezi. Kuş çeşitleri, maymunlar, geyikler, fil ve yılanlar başlıca canlı hayatı çeşitliliğini oluşturuyor. Adada bulunan filler adaya sonradan getirilmiş, adanın doğal yaşantısının parçaları değiller.

Adanın güzelliklerinin keşfedilmesiyle birlikte hızlı bir yapılaşma her ne kadar adanın güzelliklerini gölgelemeye çalışa da Koh Chang güzelliklerini ayaklarınızın altına sunuyor.

KOH CHANG ADASINA NE ZAMAN GİDİLİR
☀️ Koh Chang’e gidilecek en iyi zaman kasım ayından şubat ayının sonuna kadarki dönem. Her gün bol güneş ışığı ve mavi gökyüzü var. Ortalama günlük sıcaklık 27-30°C arasında seyrediyor. Tabi bu adanın en yoğun olduğu dönem aynı zamanda. Kalabalığa aldırmazsanız adaya girmek için iyi bir zaman.

🌤 En sıcak günler, sıcaklıkların 33°C’nin üzerine çıktığı mart ve nisan ayları arası. Bu dönemde nem de yüksek. Pek çok Taylandlı bu aylarda tatile çıktığından muhtemelen ada yine kalabalık olacak. Tayland’ın nisandaki su festivali Songkran sırasında hep kalabalık.

🌦 Mayıs sonundan ekim sonuna kadar yağışlı mevsim. Yağmura yakalanma şansınız çok yüksek, ancak sürekli bir sağanak olacağı anlamına gelmiyor. Koh Chang bu aylarda çok daha sakin, fiyatlar daha makul. Sadece takılmak ve rahatlamak istiyorsanız, ziyaret etmek için iyi bir zaman.

KOH CHANG ADASINA NASIL GİDİLİR
Bangkok’tan gelen çok sayıda ulaşım seçeneği var. En hızlı ama aynı zamanda en pahalı seçenek Bangkok Airways ile Trat şehrine uçmak. Bangkok’taki Ekkamai Otogarından otobüsle, Koh Chang’e giden feribotların kalktığı Laem Ngop’taki iskelesine gitmek adaya ulaşmanın en ucuz yolu.

Klimalı otobüste tek yön bilet yaklaşık 260 Baht. Adaya giden feribotlar 06.30–19:30 saatleri arasında düzenli olarak kalkıyor. Adada gezime için motor kiralamak 150 – 250 Baht arasında değişiyor.

Koh Chang, Tayland
White Sand Beach arkasındaki kasaba. Koh Chang, Tayland

Daha bundan birkaç yıl öncesine kadar, üzerinde 5 bine yakın kişinin yaşadığı ve sadece sırt çantalılara yönelik turizm hizmeti veren ada şimdilerde bazı kıyıları, lüks hizmet veren oteller ile boydan boya dolmuş. Bu oteller, farklı bütçelere hizmet edecek şekilde farklı konsepte konaklama imkânları sunuyor.

Adada yerleşim daha çok adanın batı tarafında yerleşmiş. Doğu tarafı ise daha çok dağlık ve ormanlık olduğundan kumsalı yok, ancak görkemli kayalıklar ve şelaleleriyle etkileyici doğal güzelliklere sahip. Adanın en yüksek noktası 744 metre yüksekliğiyle Khao Salak Phet dağı.

Plaja yakın kulübe veya bungalov tarzı yerlerde kalınabileceği gibi lüks villalarda, süit veya apartman dairelerinde kalmak mümkün. Uygun fiyatlı bütçe seçenekleriyle iç içe birçok lüks konaklama seçeneği var. Her bütçeye uygun bir şey var. Adanın White Sand Plajı ve Kai Bae Plajı bölgeleri, sundukları seçenekler açısından daha güzel ve gelişmiş, ancak daha da pahalı aynı zamanda.

🧭 Feribot iskelesinde bekleyen Song Thaews olarak adlandırılan toplu taşıma araçlarına binip (100Baht) benim gibi birçok sırt çantalıların kalmayı tercih ettiği Lonely Beach’e yarım saatte geçip; önünde hamağı, kablosuz interneti ve banyosu olan basit ama güzel bir odaya sahip Sun Flower Guest House’a yerleştim (250Baht).

Koh Chang Gezilecek Yerler 📌

Koh Chang‘da lüks tatil köylerinden ve muhteşem plajlardan daha fazlası var. Adayı keşfetmenin en güzel yollarından birisi motosiklet kiralamak. Maceracı bir tipseniz ve özellikle tüm zamanınızı sahilde geçirmekten hoşlanmıyorsanız, bu adanın size sunabileceği çok şey var.

Yalnız adadaki coğrafi yapı nedeniyle yollar dar ve virajlı olduğu gibi çok aniden yükselen veya yokuş aşağı giden yollar bulunduğundan çok dikkatli motosiklet veya araç kullanmak gerekiyor. Adada yaşayıp da tanışmayı umduğum iki Türk arkadaş geçirdikleri motosiklet kazası yüzünden hastanedeydiler.

Kıyı şeridine yakın uzanan dolambaçlı yolların şahane deniz ve doğa manzarası bulunuyor. Denizi ayaklar altına seren bazı izleme noktalarından ayrılmak zor, benden söylemesi. Koh Chang’daki en popüler aktivitelerden bazıları kano, ormanda trekking, dalış ve şnorkelli yüzme.

1. White Sand Beach

Koh Chang
White Sand Beach, Koh Chang

White Sand Beach (Hat Sai Khao Beach), adı üstünde, beyaz kumlu hoş bir plaj. Adanın kuzeybatı ucunda, feribot iskelesine yakın. Adanın açık ara en işlek ve en turistik plajı. Koh Chang’ın en gelişmiş kısmı olduğundan pahalı restoranların yanı sıra tatil köyleri ve üst segment konaklama yerlerinin çoğu burada.

Kasaba kısmı mağazalar, restoranlar ve canlı gece hayatı mekanları ile dolu. Amacınız kalabalıktan kaçmaksa burası size göre değil. Sadece eğlenmek ve insanlarla tanışmak istiyorsanız buraya gidin. Plaj gerçekten güzel. Sezonda kalabalık olsa da Phuket veya Koh Samui ile karşılaştırılamaz.

Ağaçların altında havlunuzu serebileceğiniz mutlaka boş bir yer var. Ayrıca ağaçların altında küçük gölgelik alanlar var. Sahil boyunca kuzeye giderseniz kumsal daha da ıssızlaşıyor. Sahilde bungalovlar ve misafirleri oluyor. Yüzmek için de plaj mükemmel. Su berrak ve kıyı ince kumlu. Ancak denizi çok sığ.

Plajın arkasındaki ana caddede, her akşam 1700’den itibaren gece 10.00’a kadar kesinlikle tavsiye edebileceğim bir sürü Tayland yemeği sunan bir gece pazarı var. Oodie’s Place’de her gece canlı müzik var.

2. Klong Prao Beach

Koh Chang gezi rehberi
Klong Prao Beach, Koh Chang Adası

Klong Prao Beach, Küçük bir nehir ağzı tarafından üçe bölünmüş bir plaj. Plajın kuzey kısmına Chai Chet, daha güney kısmına ise Klong Prao Plajı deniyor. Koh Chang’daki en uzun plaj burası. En yoğun sezonda bile yüzmek için sessiz bir yer bulmak kolay. Plajın kumu hem sahilde hem de suda incecik.

Plajın güneyinde birkaç dakikalık yürüme mesafesinde köy yer alıyor. Plaj boyunca ve köyde çoğunlukla daha büyük tatil köyleri yer alıyor. Kuzey ucu yakınında, yol kenarına kümelenmiş çok sayıda küçük dükkan ve restoran var. Klong Prao plajının güney ucunda kalacak olursanız, kıyıdan açıkta bazı adalar göreceksiniz. Koh Suwan ve Koh Rom en yakın adalar.

Kano kiralayıp yaklaşık 20-30 dakikada adalara ulaşabilirsiniz. Ko Chang’dan çok daha sessizler, yüzmeye gidin ve huzurun tadını çıkarın. Kaldığınız otel kano kiralamıyorsa, plajın güney ucunda yarım gün için 300 THB ve tam gün için 500 THB’ye kiralık kano bulabilirsiniz. Bazı yerlerde Stand Up Paddle var, bu da eğlenceli.

🏨 Plajın güney ucunda yer alan Emerald Cove Resort, Centrara Tropicana ve The Dewa adadaki en iyi tatil yerlerinden bazıları. Oldukça lüks sayılırlar ama Avrupa’daki sıradan oda fiyatındalar. Plajın kuzey ucundaki Fine Times Resort, Koh Chang Resort ve Coconut Beach Resort kalabileceğiniz uygun fiyatlı bungalovlar ✔︎

3. Khlong Phlu Waterfall

Khlong Phlu Waterfall
Khlong Phlu Waterfall

Khlong Phlu Şelalesi, adanın en popüler ve en kolay erişilebilir şelalesi. Gündüzün vakit geçirmek için popüler bir yer. Şelalenin alt kısmında kayalardan oluşan doğal bir yüzme havuzu var, serinlemek için mis gibi. Park girişinden 800 metrelik ir yürüyüş sizi şelaleye götüren kolay bir parkur.

Ko Chang’da ziyaret edilecek yedi ana şelale var. Hepsini görmedim ama Kai Bae, Klong Jao Leuam, Than Mayom ve Klong Nonsi diğer dikkate değer şelaleler. Than Mayom ve Klong Plu şelaleleri Mu Koh Chang National Park alanına dahil olduğu için 200 THB park giriş ücreti ödemeniz gerekecek. Parkın 1 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arasında kapalı olduğunu unutmayın.

4. Lonely Beach

Koh Chang Adası
Lonely Beach, Koh Chang

Lonely Beach, Koh Chang’daki orijinal sırt çantalı plajı. Şimdi daha lüks gibi görünse de aslında sahilde kalacak sadece üç yer var. Konaklanacak yerlerin çoğu, güneyde 10 dakikalık yürüme mesafesinde. Buradaki bungalovlar adanın en iyi fiyat performans dengesi sunan yerler. Ben de burada kaldım.Beautiful Bar, Lonely Beach’in hemen güneyinde, okyanusun hemen üzerinde yer alan akşam takılacağınız bir bar. Kokteyller lezzetli ve uygun fiyatlı. Günbatımı itibariyle sırt çantalı gezginler barı doldurmaya başlıyor. Yeterince uzun kalırsanız Koh Chang’da epik bir ateş gösterisi izleyeceksiniz.

Akşam saati sahil kenarından gün batımını izlemek ile geçirmek keyifli. Çoğunlukla çiftlerin etrafta dolaştığını fark ettim; balayı tatili için uygun Koh Chang iyi bir seçenek olabilecek bir rota gibi görünüyor.

🏨 Siam Beach Resort ve Nature Beach Resort Lonely Beach’te kalabileceğiniz oteller. Nest Sense Resort, plaja yürüyerek 20 dk uzaklıkta, bölgedeki diğer konaklamalara göre lüks denilebilecek bir otel. Fiyatı ise miss gibi ✔︎ Harley Moon Hideaway ve Oasis Koh Chang nefis konumlu ve temiz oteller. Bailan Beach Resort ise bütçeniz kısıtlıysa kalabileceğiniz uygun fiyatlı şahane bir plaj oteli. LITTLE EDEN Bungalows ise tam bir düşük bütçeli gezgin kulübesi ✔︎

5. Klong Kloi Beach

Klong Kloi Beach
Klong Kloi Beach

Klong Kloi Beach (Haad Klong Kloi), adanın en güney sahilinde, Koh Chang’ın güneyindeki adaların panoramik harika manzarasına sahip. Uzun bir süre turist radarının dışında kalmış yerin bohem bir havası var. 1 km gerideki denizin üzerinde kazıklar üstünde yer alan Bang Bao köyü, günübirlik gezginler arasında popüler. Yakınındaki Hat Sai Noi plajı, rahat bir hippi cenneti.

Plajı bakımlı, gölgeli, yumuşak kumlu, güneşli ve denizi turkuaz renkte, serin. Adadaki en iyi plajlardan biri. Kıyıda restoranlar ve barlar var ve güneşin altında bir yer seçmek o kadar da zor değil. Koh Chang Deniz Milli Parkı statüsünde olduğundan jet ski ve sürat teknelerinin olmadığı anlamına geliyor. Yani ferah ve sakin bir yer bulmak zor değil.

Musondan korunaklı olduğu için yağmurlu mevsimde tercih edilen bir plaj. Yağmur mevsiminde Koh Chang’ı ziyaret etmeyi ve denizin keyfini çıkarmayı düşünüyorsanız o zaman Klong Kloi plajı en iyi seçim Geceliği birkaç yüz bahta ekonomik bungalovlardan birkaç yüz bin bahta 5 yıldızlı lükse kadar her türlü konaklama seçeneği var.

🏨 Chivapuri Beach Resort, adanın en lüks ve havalı oteli. Teak Hill Pool Villa-Rosewood ise tam bir balayı villası. Bangbao Beach Resort, sahilden sadece 20 metre uzakta bir düzine kadar ahşap bungalova sahip. The Tropical Beach Resort, paranızın karşılığını veren bir seçenek ✔︎

6. Koh Kood

Koh Kod, Tayland
Ao Noi Beach, Koh Kut

Koh Kod, gidip görmeye değer harika bir ada. Genellikle Koh Kut olarak da yazılan Koh Kood, plajları, ormanları ve şelaleleri sevenler için muhtemelen Tayland’ın en iyi adalarından biri. Görünüşü daha küçük, daha az gelişmiş bir Koh Chang’a benziyor. İç kısımları ormanlarla kaplı dağlar varken, batı kıyısı boyunca çok sayıda plajlar uzanıyor.

The Guardian, 2014’te Koh Kut’u ‘Tayland’ın El değmemiş Son Adası’ olarak seçmiş. Yaklaşık 25 km uzunluğunda ve 12 km genişliğinde, Tayland’ın bu en büyük beşinci adasının yolları sakin, scooter ile keşfetmek için ideal. Pek çok tatil köyü, toprak yolların aşağısında, ana yoldan uzakta yer alıyor. Motor kiralamazsanız tatilinizin çoğunu aynı kumsalda geçirme ihtimaliniz var.

🏨 Adada herhangi bir kasaba yok, ancak dört ana yerleşik alan var. Dileyene çok ucuz dileyene geceliği 50 bin liralık bungalovlar var. Soneva Kiri inanılmaz lüks bir tatil köyü. Baan Rabieng Talay Homestay ve Baan Bua Cottage adada kalınabilecek yerler. Bangbao Beach’e 5 dakikalık mesafede olan Koh Kood BEDs orta segment bir bungalov. İzole bir yerde olan Cham’s House var, tam bir balayı oteli ✔︎7. Koh Mak

Koh Mak
Seavana Resort, Koh Mak

Koh Mak, güneyde yer alan, çiftler ve aileler arasında giderek daha popüler hale gelen orta büyüklükte bir ada. Çirkin beton blok oteller ve barlar yok, tenha kumsallar var. Basit bir plaj kulübesinden fazlasını isteyen biri değilseniz burası bir cennet. Uzun zaman önce Sunday Times, Koh Mak’ı ‘Keşfedilmemiş En İyi Adalar’ listesine koymuş.

Koh Chang’ın yaklaşık 20 kilometre güneyinde yer alana Koh Mak nispeten küçük ve ıssız bir ada. İki köyü olan adayı bisikletle gezmek popüler. Adada çok az trafik var. Nerede kalırsanız kalın, genellikle gitmek istediğiniz yere yürüme veya bisikletle gitme mesafesinde olursunuz. Manzaranın %90’ını kauçuk tarlaları oluşturuyor.

🏨 Ao Suan Yai sahilindeki Seavana Resort ile Ao Pra sahilinde Mira Montra en iyi lüks seçenekler. Ao Kao plajına yakın ana yol üzerinde Joe’s Corner & Ball Cafe ve Ao Kao plajında yer alan biraz daha iyi By The Sea Boutique Guesthouse orta kalite seçenekler. Ao Kao plajının doğu ucunda yer alan Lazy Day ve iç kısımda Ao Suan Yai ve Ao Kao plajları arasında kalan Banana Sunset en uygun fiyatlı yerler ✔︎

8. Koh Wai

Koh Wai, Koh Chang’dan yavaş tekneyle yaklaşık 45 dakika veya sürat teknesiyle 20 dakika uzaklıkta, hilal şeklinde küçük bir ada. Adada herhangi bir köy, yol, dükkan veya araç yok. Ayrıca elektrik kaynağı da yok. Koh Wai’nin sahip olduğu şey, yumuşak beyaz kumlu sahil, berrak sığ bir deniz.

Kıyıdan yaklaşık 40 metre uzakta şnorkelle yüzebileceğiniz mercan resifleri var. Adada kalabileceğiniz resortlar ve bungalovlar var. Çok temel yaşama alışkın değilseniz kalmalı gitmeyin. Koh Chang’dan günübirlik bir gezi yapmak daha iyi. Adada online rezervasyon yapılan otel yok. Telefonla rezervasyon yapabilirsiniz.

🧭 Akşam saatinde sahil kenarındaki Beautiful Bar’a giderken yolda bir İngiliz ile karşılaştım. Sohbete başladığımızda benim Türkiye’den olduğumu duymak onu delicesine şaşırtmıştı. Biraz da sarhoş olan İngiliz’in tavırları komikti. Yolda bize yetişen veya karşıdan gelen herkesi durdurup benim hangi ülkeden olduğumu tahmin etmelerini istedi. Tabi hiçbiri tahmin edemiyordu.

Son 10 yıldır neredeyse gezmediği ülke kalmamış olan İngiliz arkadaş ilk defa bir Türk biriyle tanıştığını söylüyordu. Bana bir içki ısmarladıktan sonra diğerleriyle sohbete daldı, bense kendimi gecenin kollarına bıraktım.

Ormanlarla kaplı dağ zirvelerinden geniş koylara, harika şelalelerden gelişen mercan resiflerine, sahil kulübelerinden lüks tatil köylerine kadar, Koh Chang‘in herkese sunabileceği bir değiş çok şeyi var. Sevdim ben bu adayı.

Day 606: Tayland:105, Koh Chang. 30 Mart 2012

13 Yorumlar

 1. Güzel yazı, teşekkür ederim paylaştığın için. Ben de 2014’de gittiğimde Türk olduğumu söylediğimde benzer reaksiyonlarla karşılaşmıştım. 🙂 Hatta orada yaşayan Dj XT (Kendisi Türk oluyor) bizimle tanıştığında güzel muhabbeti ile bizimle uzun uzun konuşup sıla hasreti gidermişti. 🙂

 2. Bungalovlarda kalırken bir kere odada boz bir yılanla burun buruna geldik. Donup kaldığım için, panik halimden anlayıp gitti. Bu tarz olumsuzluklarıda olsa seviyorum özelliklede Tayland adalarında bu tarz manzaralar bungalovlarda kaçınılmaz olur 😀

 3. Yazın plaj ve kumsalın tadını sonuna kadar çıkaran biri olarak, bungalovları tercih ediyorum. Salaş ve otel odalarına nazaran daha rahat bence.daha önce kıbrısta bungalovlarda kalmıştım. Ruslar ve İngilizlerle komşuluk ilişkisi farklı bir deneyim oldu.

 4. Yine şahane bir yazı, yine şahane bir destinasyon. Emeginize sağlık Kemal bey. Gidip görmek isteyenler için oldukca açıklayıcı ve öz bir yazı olmuş.

  Sevgiler

 5. Uzun bir suredir Koh Chang Adasi’ndayim. Şu an eylul ayi basina kadar bungolow fiatlari aylik 200 dolar. 14 adet bungolow var. Bangkok-Koh Chang transferi saglanir. Daha fazla bilgi icin: 0066-871103095.

 6. Merhaba Kemal,
  şuan Sun Flower Guest house’a çok yakın Ting Tong’dayız…Koh Chang’den selamlar…
  resimlerinde gördüğümüz manzaraların içinde olmak harika……
  Selamlar

  • Koh Chang’in ben pek keyfini çıkaramamıştım. Görülecek çok yeri vardı ama ben blog ile meşguldüm.
   En güzel duygulardan biri de o zaten. Sadece fotoğraflarda gördüğümüz karelerin içerisinde olmak. Yolda Olmak bu yüzden güzel ya zaten. Keyfini çıakrtın.

 7. Abi ne kadar güzel bir şey bu gezgin olmak o duyguyu sanırım tatmayan, yaşamayan bilemez. Bilinmediği için eğer cesarette yoksa yollara düşemiyor insanlar. Ne mutlu sana ki en ince noktalarına kadar hazzını hissediyor ve yaşıyorsun. Ama senin ve senin gibi arkadaşların sayesinde artık ingiliz gibi şaşıran insanlar, yakında sen Türk’müsün diye tahminde bulunacak.

  • Yollarda daha çok gezgini şaşırtmalı. Ne kadar azız yollarda. Oysa ki 75 milyon nüfusuz yani, dünyanın her yanında birbirimizle karşılaşmalıyken ben kimsecikleri göremedim. Bildiğimiz tek adres sanırım Avrupa.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz