Khao Lak, küçük bir sahil kasabası. Gezginlere sakin güzellik, beyaz kumlu plajlar, yükselen kayalıklar ve Phuket ve Railay gibi diğer Andaman süper yıldızlarına daha az turistik bir alternatif sunuyor. Similan ve Surin gibi inanılmaz güzel şnorkelli yüzme ve dalış noktaları burayı tek başına ünlü yapabilecek potansiyelde.

Phi Phi Adaları ve Phang Nga gibi Tayland’ın en güzel adalarından bazılarına yakınlığı nedeniyle popüler turizm merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Güney Tayland’da Phuket ve Krabi dışında alternatif bir yer arayanlar için nefis bir durak. Kaliteli resortları, üç milli parkıyla Tayland’ın, doğal yaşamı en iyi korunmuş yerlerinden.

Khao Lak Rehberi

🧭 Tayland’ın Phang Nga bölgesi denince akla ilk gelen yer olan Khao Lak’dayım. Kaldığım Phuket Old Town‘da otobüs terminalinden otobüse atladım (100THB, 5,7TL) ve iki saat sonra bu küçük kasabaya vardım. SeeWeed adlı bir hostelde 3 kişilik dorm odasında bir yatak kiraladım (250THB).

Khao Lak Gezi Rehberi

Khao Lak, Tayland’ın popüler turistik adası Phuket’in 60 km kuzeyinde bulunuyor. Turistlerin çoğu İskandinav ülkeleri ile Almanya’dan. Tüm kasaba neredeyse turizm ekonomisi üzerine kurulmuş. Kilometrelerce uzayıp giden altın renkli kumlu plajları çevresinde çok sayıda lüks resortlar bulunuyor.

Malta

Yakınındaki ulusal parklar nedeniyle popüler olan Kho Lak’ı 2004 yılındaki tsunami vurmuş. Kasabanın 4 km kadar içerisine kadar girip resmi kayıtlara göre 4225 canı almış. 2007/08 yılları ve sonrasında tekrar turistler bu gözde yere gelmeye başlamışsa da hiçbir zaman tsunami öncesi ziyaret sayısına ulaşamamış.

Kasaba merkezi şehrin içerisinden geçen ana otoyolun etrafında kurulmuş. Yol üzerinde Avrupa standartlarında restoranlar, barlar ve çok sayıda diğer shoplar bulunuyor. Fiyatlar Tayland’ın diğer kısımları ile karşılaştırdığımda biraz pahalı olduğu söylenebilir.

Khao Lak’a Nasıl Gidilir
🚘 Khao Lak’a ulaşmanın en kolay yolu, Phuket’e veya Krabi’ye uçma. En yakın havalimanı 65 km güneyde yer alan Phuket Uluslararası Havalimanı. Çoğu gezgin Phuket veya Krabi’den veya çevredeki bölgeden karayoluyla 2-3 saatlik bir yolculukla geliyor.

Khao Lak’a Ne Zaman Gidilir
🌤 Khao Lak, 28⁰C-29⁰C ortalama sıcaklığıyla tüm yıl boyunca sıcak. Khao Lak’a gitmek için en iyi sezon, iklimin daha kuru ve biraz daha serin olduğu Kasım ve Şubat ayları arası. Bu dönem güneşli ve kuru geçtiğinden, deniz ve plaj aktiviteleri için en iyi zaman. Nisan-Ekim arası ise yağışlı geçiyor.

Khao Lak’ta Nerede Kalınır
🏨 Khao Lak, kesinlikle Andaman sahilindeki en keyifli sahil kasabalarından biri. Her bütçeye uygun çok sayıda konaklama seçeneği var. La Vela Khao Lak, büyük havuzlu 5 yıldızlı hoş bir otel. Theppahrak Hostel Khaolak, çok iyi bir konumda ve uygun bir fiyata küçük ve temiz bir hostel. JW Marriott Khao Lak Resort and Spa, doğrudan sahilde bulunan 5 yıldızlı güzel bir oteldir ve çok özel bir tatil için harika bir seçim olur ✔︎

Khao Lak Gezilecek Yerler 📌

Khao Lak’ta 4 gün geçirdim. Çoğunu dalış için harcadığımdan bana yetmedi. Vaktiniz varsa kendinize bir hafta ayırmaya çalışın. Phang Nga körfezi, Khao Sok Ulusal Parkı ve Similan veya Surin Adalarını programınıza ekleyecekseniz unların her biri başlı başına tam günlük bir gezi.

Khao Lak Kasabası küçük bir yer. Bizdeki Çıralı veya Adrasan gibi düşünün. Yürüyerek her yere gidebilirsiniz. Çevredeki ulusal parklar hakikaten görmeye değer. Motosiklet kiralayıp gitmeye çalışın. Similan Adaları için mutlaka tekne turuna katılın.

Khao Lak’taki muhteşem plajlar kesinlikle Tayland’ın en iyilerinden. Güzel Andaman Denizi ile çevrili, sonsuz kadifemsi kumlu plajlar boyunca uzun hindistan cevizi palmiyeleri uzanıyor. Turkuaz deniz ve manzarasıyla tam da saf bir tatil hissi bulacağınıza eminim. Yaklaşık 30 kilometrelik bir sahil şeridinde çok sayıda ıssız ve sessiz kumsal var.

1. Khao Lak Plajları

Khao Lak
Bang Niang Beach, Khao Lak Kasabası

Bang Niang Plajı, Khao Lak’taki en popüler plajlardan bir, plaj tatili için ideal. Kırmızı-sarı ince kumlu plaj kesinlikle göz alıcıdır ve akşamları güzel gün batımlarının da keyfini çıkarabilirsiniz. Sahilin hemen arkasında harika oteller, tatil köyleri, çok çeşitli restoran ve barlar var. Light Khao Lak Resort ✔︎

Nang Thong Plajı, Khao Lak’taki en güzel plajlardan diğer biri. Yaklaşık 2,5 km uzunluğundaki altın kumlu plajın rüya gibi ambiyansı var. Tropik ağaçlar, kaya oluşumları ile birlikte özellikle etkileyici. Plaj sörfçüler arasında da popüler. Sahilinin kuzey kısmı boyunca uzun bir yürüyüşe çıkarsanız serinletici içecekler sunan çeşitli iyi oteller, restoranlar ve barlar var. Moracea by Khao Lak Resort ✔︎

Coconut Beach, Pak Weeb Plajı olarak da bilinen Khao Lak’taki en iyi plajlar listesinde. Beldenin kuzeyinde yer alan White Sand Beach ile birlikte Pak Weep sahilinin bir parçası. Hafif ince kumu, iri palmiye ağaçları ve berrak güzel denizi ile görsel olarak bölgedeki diğer plajlardan çok farklı. Burada kendinizi cennette mahsur hissediyorsunuz! The Sarojin Hotel ✔︎

Sunset Beach, Khao Lak’ın en güneyinde yer alan güzel ve son derece pastoral bir plaj. Adından da anlaşılacağı gibi, burada gün batımı, Khao Lak’ın başka yerlerinde olduğu gibi harika. Yaklaşık 500 metre uzunluğundaki bu cennet gibi plaj oldukça sessiz. Plajın diğer bölümlerinden iki tepe ile ayrılmış. Altın sarısı, palmiyelerle çevrili kumsal, özellikle çocuklu ailelerin gözdesi. Khaolak Paradise Resort ✔︎

2. Khao Lak-Lam Ru National Park

Khao Lak-Lam Ru National Park

Khao Lak-Lam Ru National Park, kasabadan çok uzakta olmayan küçük ama inanılmaz derecede huzurlu bir sahil milli parkı. Zengin yaban hayatı, trekking rotaları, mangrov ormanları ve şelaleleriyle biliniyor. Sahil şeridi boyunca Khao Lak’taki plajların bazılarını görmenizi sağlayacak birkaç güzel trekking rotası sunuyor.

Khao Lak-Lam Ru Milli Parkı’nda yürüyebileceğiniz 2 yürüyüş yolu var. Biri, sizi kuzeye, sahildeki bir kamp alanına götüren ahşap bir yürüyüş yolu. Yüzmek için de harika olan bazı iyi kumlu alanlara sahip. Plajın hemen yanında kamp kurabileceğiniz bir yer var.

Parkın girişinden ulaşılabilen bir başka yürüyüş yolu ise sizi gerçekten sakin bir yer arayanlar için mükemmel, gerçekten güzel, küçük bir kumsala götürüyor. Yüzün, rahatlayın. İçeride içki satan bir dükkan da var.

Sıcaktan kaçmak için yapılacak en iyi şeylerden biri bölgedeki birçok şelaleyi keşfetmek. En iyilerinden birkaçı, beş katmanlı bir şelale olan Lam Ru’nun yanı sıra Khao Lak Lam Ru’daki Ton Chong Fah şelalesi.

Khao Lak-Lam Ru Milli Parkı her gün 08.30 – 16.30 saatleri arasında açıktır. Giriş ücreti kişi başı 200 THB, ayrıca motosiklet için 20 THB ve otopark için 30 THB alınıyor.

3. Khao Sok National Park

Khao Sok National Park

Khao Sok National Park, tamamı kuytu bir yağmur ormanı, şelaleler, muhteşem kireçtaşı kayalıkları ve adalarla çevrili bir gölden oluşan bir ulusal park. Tayland’ın her yerindeki tatil beldeleriyle dolu birçok plajı görmekten bıktıysanız, bu çarpıcı milli park enfes bir rota olur.

Khao Sok, Güney Tayland’ın en popüler tatil yerleri Phuket, Krabi, Khao Lak ve Koh Samui arasındaki anakarada mükemmel bir konuma sahip. Khao Sok Milli Parkı, Tayland’ın güneyinde, Khao Lak’a yaklaşık 60 kilometre, Krabi ve Phuket Yarımadası’na 150 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Khao Lak’tan ulaşım 1 saat sürüyor.

Devasa kaya oluşumları, derin ormanlar, tropik şelaleler ve gizli mağaralar ile nefes kesici manzara ile karakterize edilen milli parkta görülecek çok sayıda heyecan verici şey var. Khao Sok’un yağmur ormanı, biyolojik çeşitliliğin en fazla olduğu bölgelerden biri. Buradaki yağmur ormanları, Amazon’dan bile daha yaşlı olduğuna inanılan dünyanın en eskilerinden biri.

Tayland’ın çoğu ormanları 1900’lü yılların başından itibaren keresteciler ve kaçak ticaret yüzünden hızla ormansızlaşırken, Khao Sok’un kaderi bir başka şekillenmiş. Bir grup Taylandlı komünist öğrenci, 1975-1982 döneminde hükümetten kaçarak Khao Sok’ta bir kale kurmuş.

İsyancı askerleri bölgeye sokmadığı gibi kerestecileri, madencileri ve avcıları da engellemiş. Öğrenciler çıkarıldıktan sonra milli park ilan edilen yer, bugün Tayland’ın en az bozulmuş yerlerinden biri.

Milli parkın en ilginç alanlardan biri, yüzen sal evleri ve lüks çadırları ile parkın kalbindeki şaşırtıcı güzellikteki Cheow Larn Gölü. Halong Körfezi‘ni gördüyseniz eğer oradakine benzer pitoresk bir manzaraya sahip. Devasa Cheow Lan Gölünde muhteşem tekne turları yapabilirsiniz. Ayrıca orman turları, mağara yürüyüşleri, filleri görme gezileri ve çeşitli şelalelere yürüyüşler milli parkın popüler aktiviteleri.

Küçük turizm köyü Khao Sok Kasabası, milli parkın ana girişinden çok uzakta değil. Burada çok çeşitli iyi restoranlar ve çok çeşitli konaklama yerleri var. Ayrıca sivrisinek spreyi, güneş kremi, su geçirmez sırt çantası ve hatta yürüyüş ayakkabılarını alabileceğiniz birkaç mağaza var.

Khao Sok Milli Parkı’na giriş ücreti şu anda kişi başı 300 baht. Bu, doğrudan milli park girişinde ödeniyor ve bilet bir gün geçerli. Ulusal parkı ziyaret etmek için 1 gün veya daha iyisi 2-3 gün planlamalısınız. Ancak o zaman parktaki harika yerleri keşfetmek için yeterli zamanınız olur.🏨 Doğrudan gölde yüzen bir bungalovda bir gece geçirmek harika bir deneyim olur. Nefes kesen manzaranın ortasındaki Panvaree the Greenery güzeldir. Khao Sok’ta mükemmel bir konaklama arıyorsanız, güzel Silver Cliff Resort ve Jasmine Garden Resort tavsiye ✔︎

4. Khao Lak Phu View Restaurant

Khao Lak gezilecek yerler

Khao Lak Phu View Restaurant, tüm Khao Lak kasabasına ve güzel sahil şeridine panoramik bakan, çok da yeşil olmayan bir dağın üzerinde yer alan güzel bir tepe restoranı. Restoran, Tay ve batı lezzetlerinin karışımı her türlü yemek var. Her bir yemeğin fiyatı 100+ THB civarında, pek de ucuz değil yani.

Aynı zamanda şehirdeki diğer restoranlar kadar aşırı derecede pahalı da değil ama en azından inanılmaz bir manzaraya sahip oluyorsunuz. Yemekleri iyi ve kesinlikle ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz. Restorana gitmek için bir dik yolu yaklaşık 10 dakika yürümeniz.

5. Phang Nga Bay

Ko Panyi Adası
Ko Panyi Adası

Phang Nga Körfezi, Khao Lak’ta yapılacak en popüler günlük bir gezi. Olağanüstü kireç taşı kayalıkları ve adalara, mangrov ormanları arasından geçerek gideceğiniz bir yolculuk bu. Tam gün süren bu gezide ünlü James Bond Adası, Ko Tapu Adası, Lod Mağarası ve Panyee Adası gibi körfezdeki turistik yerlere gidiyorsunuz.

James Bond Adası ya da yerel olarak bilinen adıyla Khao Phing Kan ve karşısında 1974 James Bond filmindeki bir sahnede görünen Ko Tapu, okyanusun milyonlarca yıllık erozyonu sonucu oluşmuş. Tayland’da yaptığım en güzel gezilerden birisiydi buraya yaptığım gezi.

Ben Khao Lak’tan değil de Phang Nga kasabasından gitmiştim. Deniz çingenelerinin adası Koh Panyi‘de bir gece kalmıştım. Ama siz konaklama olarak Khao Lak’ta kalıyorsanız, hatta Phuket’e gidecekseniz oradan da bu tekne turu gezisine çıkabilirsiniz.

6. Phi Phi Islands

Maya Bay, Phi Phi, Tayland
Bir zamanlar Maya Bay’de yüzebiliyorduk

Phi Phi Adası (Koh Phi Phi), Güney taylandın en popüler adalarından biri. Eğer yemyeşil ağaçlarla bezeli kalker tepeleri ile ünlü adalara sahip Phi Phi’ye özellikle ayıracak zamanınız yoksa Khao Lak gezilecek yerler listenize ekleyin. Maya Bay’i kapsayan tekne turuna mutlaka katılın.

Masmavi denizi ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan adada Leonardo Di Caprio’nun rol aldığı The Beach filminin çekildiği Maya Bay, adanın en kalabalık noktası. Haritaya baktığınızda Khao Lak’tan biraz uzak görünebilir, ancak heyecan verici bir günlük gezi için değer. Eğer seyahat planlarınızda Phuket olcaksa buraya Phuket’ten gitmek daha doğru.

Ben Koh Phi Phi’ye iki defa konaklamalı, 1 defa da Phuket’ten gittim. Eğer Khao Lak’tan gidecekseniz yolculuk yaklaşık 4 saat sürüyor. Sonra şnorkelle yüzme, adalar arası turlama ve dinlenme için 5 saat daha olmak üzere, sabah 7’den akşam 4.00’e kadar tam bir gününüzü alıyor.7. Old Town Of Takua Pa

Takua Pa
Takua Pa

Taku Pa Eski Kenti, Phuket’in Eski Kenti ile benzer özellikler taşıyan, ancak daha küçük ve çok daha sessiz şirin, küçük bir eski şehir. İç kısımda, Khaosok ve Surat Thani eyaletine yakın bir konumda.

Kasaba, 20. yüzyılın ilk yarısında, önemli bir kalay maden kasabasıydı. Madenler tükense de renkli Çin-Portekiz mimarisi baki kalmı ve iyi korunmuş. Şimdi küçük bir turistik kasaba.

8. Similan Islands

Similan Adaları
Similan Adaları, 2011

Similan Adaları, Andaman Denizi’ndeki en iyi bilinen ada gruplarından biri. Dünyanın en ilginç dalış alanlarından biri olmasının yanı sıra yat ve tekne turları için de favori bir destinasyon. Çok zengin deniz yaşamı ekosistemine sahip. Similan, Malaycada dokuz anlamına geliyor.

Park başlangıçta 1’den 9’a kadar numaralandırılmış dokuz adaya sahipti, ancak 1998’de biraz daha uzakta bulunan iki adayı kapsayacak şekilde genişletildi. Similan Adaları’nı ziyaret etmek için, sizi Khao Lak’tan milli parka götürecek bir turla anlaşmanız gerekecek.

Adaların en çarpıcı özelliği, birçok adanın batı ve güney kıyılarını kaplayan devasa granit kayalıklar. Muhteşem pitoresk manzaralı yamaçların hemen altında da ıssız olan beyaz kumlu plajlar uzanıyor.

Burası gerçekten Tayland’daki en iyi şnorkelle dalış yeri. Su berrak ve inanılmaz derecede mavi, bu yüzden yanınızda mutlaka şnorkelinizi bulundurun. Similan Adaları sadece 15 Ekim’den 15 Mayıs’a kadar açık. Advanced dalış kursumu bu adaların dibindeki kayalık alanda aldım.

Kha Lok’a meşhur Similan Adasında dalış yapmak için geldim.

Adını sıklıkla gördüğüm Sea Dragon Dalış Okulu ile görüşmeye gittim. 1993’te kurulmuş bu okul kasabanın en eski okulu. Sahipleri İsveçli Uwi ile İngiliz Sara.

Sadece dalış öğretmekle kalmayıp yakındaki Similan, Surin, Kh Bon, Koh Tachai’ye günlük veya gecelemesi teknede olan turlar organize ediyorlar. Kurs fiyatları öğrenince dalış turuna katılmak yerine fikrimi değiştirip Advanced PADI kursunu almaya karar verdim. İyi ki de öyle yapmışım.Khao Lak Rehberi
Similan Adaları

Open Water PADI 9.800THB, Advanced PADI ise 7800THB. Kurs için zorunlu olan 5 dalıştan ikisini Similan Adasında yapmak istediğim için 2800THB ek ödeme yaptım. Eğer sadece Smilan Adasına 2 defa dalış yapmak isterseniz ödemeniz gereken ücret 4500THB.

Diğer bir açıdan baktığımızda, dalış kursu alarak 1700THB, 97TL tasarruf yapmış oldum. Similan Adasının bulunduğu bölge national park olduğundan 600THB giriş ücreti ödemek zorundasınız.

Bugün PADI Advanced Open Water Diver kursuna kaydımı yaptırdım ve yarın kursumu almaya başlayacağım. Bu kurs sonrasında hem dalış yetkinliklerimi geliştirmiş olacak, hem de 30 metreye kadar dalış yapabileceğim.

Kurs, toplam beş macera dalışından oluşur. Derin dalış ve yön bulma dalışının yapılması zorunlu. Diğer üç dalışı da gece dalışı, mükemmel seviye yüzerlilik ve akıntı dalışı olarak almayı düşünüyorum. Yarın dalış hocamla bunları tartışıp farklı diğer dalış tercihlerini yapabilirim.

Bir sonraki adımım ne olacak bilmiyorum. Gittiğim her ülkede dalmak düşüncesindeyim. Bir sonraki kurs olan PADI Rescue Diver kursu beni bekliyor. Bütçem uygun olsa PADI Master Scuba Diver kursuna kadar gitmek isterdim.

Day 541: Tayland:30, Khao Lak, 26 Ocak 2012

Ertesi gün ana dalış okuluna gidip teorik eğitim için bir video izledikten sonra anakaranın yakınındaki bir dalış noktasına gidip 3 dalış yaparak zorunlu olan eğitimlerin bir kısmını tamamladım. Benden başka advanced kursuna başvuran olmadığı için şanslıydım.

Dalış yaptığımız yerde birkaç lionfish dışında hiç balık yoktu diyebilirim. Mercan ise hiç olmayan bir şeydi. Buraya dalış için gelenler hayal kırıklığına uğramak istemiyorlarsa Similan ve Surin adalarında dalmaları tavsiye edilir.

Day 542: Tayland:31, Khao Lak, 27 Ocak 2012

4 Yorumlar

 1. İyi günler dilerim öncelikle. Sayfanızı beğenerek okudum. Tatmin edici yanıtlarınızı görünce yazma ihtiyacı duyarak sayfanıza üye oldum.Ben emekli biriyim, 49 yaşındayım; 8 yaşında oğlum 2 yaşında kızım var. Tayland’a 2 kez gittim ve çok çok sevdim insanların gülüşleri, saygıları,tüketimdeki çeşitlilik ve ucuz olması elbette sevmemizde etken oldu.

  Bir de elbette çevre güzelliği doga muhteşem. İlk gidişimde 20 gün sonrakinde de 6 gün kalabildim. Ekonomik gelirim iyi, aylık 7000 TL sabit gelirim var. Endişem çocukların sağlık sorunu yaşamaları halinde ne yaparım ve eğitimlerini nasıl sağlarım?

  Gidişlerimde etrafı çok gezme fırsatı bulamadım, gördüklerim bile fazla gelmişti. Sadece Pattaya ve Bangkok’un bir kısmı ile sınırlı olsa dahi beni bir şey büyüledi, etkiledi. Oysa ki bir çok avrupa ülkesi görmeme rağmen, ABD dahil, hep ürkerek gezdik. Ödeme yaparken hesap yaparak harcama yaptık. Oysa Tayland’da bunların hiç birini yapmadan harcamanın keyfini yaşadım.

  Şimdi hem eşimi ikna etmeye hem de içimdeki endişeleri gidermek istiyorum. Engin bilgi ve tecrübenizle beni aydınlatırsanız memnun olurum, saygılarımla.

  • 1 cevap

   Tayland, Güney Asya’nın en popüler başkentlerinden birisi. Budist kültürü, renkli ve canlı sosyal yaşamı, güler yüzlü insanları ile öne çıkıyor. gerçi Asya’da insnalarla iletişim kurmak kolay, sıcak ve samimiler, turistlere de oldukça saygılılar.

   Bizim ülkelerle kıyasladığımızda ekonomik yaşam şartları sunuyor. Ancak diğer yandan farklı bir kültüre adapte olmak tamamen sizin esnekliğinize bağlıdır. Yabancı bir kültürü gezmek, görmek farklı, uzun süre kalmak ve yaşamak farklıdır.

   Her şeyden önce alfabesi ve dili, öğrenmek için pek kolay değil. İngilizce geniş ölçüde kullanılsa da çocuklarınızın buna adapte olmazı zaman alabilir. Ülkede çok sayıda yabancı yaşıyor, ancak bunalrın çoğu orta yaş üstü kimselerden oluşuyor -kişisel fikrim-.

   Pattaya çocuklar için uygun bir şehir değil, ancak diğer yandan en gelişmiş şehirlerinden birisi. 

   Öncelikle çocukların eğitimi için uygun okulların olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Bu sorunu çözdüğünüz zaman geri kalan sorunlar zamanla yola koyulur galiba. 

   Ben iletişim konusuna çok önem veriyorum. Bulunduğunuz/yaşadığınız yerde insanalrla iletişim içerisinde olmak gerekiyor, aksi halde hep yabancı kalabiliyorsunuz. Bu noktada çocuklar en çok zorluk çekebilir. Çocuklar ve sizin İngilizce seviyenizi bilmediğimden bunu düşünüyorum.

   Selamlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz