Tiger Cave Temple, Tayland Krabi‘de yüksek bir tepenin zirvesinde yer alan ünlü bir tapınak. Yerel adı Wat Tham Sua olan tapınağa son derece dik ve yorucu 1237 basamaklı merdivenlerle çıkılıyor. Tayland’ın nemli sıcağında bolca ter döküp, çıkmayı göze alırsanız, Krabi’nin göz alıcı kalker kayaları üzerinden olağanüstü bir manzara ile ödüllendirileceksiniz. Buna değer!

Budist tapınağı Tiger Cave Temple, yani Kaplan Mağarası Tapınağı, kesinlikle Krabi’nin en maceralı turistik cazibelerinden biri. Harikalar bir yağmur ormanı ve yerden yükselen dik kayalıkların ovaya serpiştiği müthiş bir manzara sizi bekliyor. Gün batımında manzara inanılmaz! Bir meditasyon merkezi olmasının yanı sıra, aynı zamanda arkeolojik değeri olan tarihi bir yer.

Krabi Tiger Cave

Krabi, beyaz kumlu plajları, ormanlarla kaplı, göğe ilginç şekillerde yükselen kireçtaşı kayalıkları ve dağları, bu kayalıklar içerisinde yer alan mağaralar ve bunları kaplayan yağmur ormanları ile birçok güzelliğe sahip bir bölge. Kıyısında 2 yüzden fazla ada bulunuyor.

Bangkok’tan Krabi’ye uçuşlar 1,5 saat sürüyor. Son yıllar bazı uluslar arası hublardan da buraya direkt uçuşlar başladı. Ben, Malezya-Singapur turu sonrası Malezya Langkawi‘den Krabiye geçtim. Bu güzel kasabada 12 gün kaldım.

Malta

🏨 Şehirdeki konaklama yerleri çok fazla, ünlü plajlardaki yerlerden de çok daha ucuz. Krabi Town’da güzel bir butik otel olan Family Tree Hotel kalabileceğiniz nefis bir yer. Ucuz bir alternatif olarak Pak-Up Hostel ve gece pazarına yakın Hello House da harika ✔︎

Kasabanın kendisine ait bir plajı yok. Yakınlardaki bembeyaz kumlara sahip Ao Nang, Raylee Beach ve Klong Muang plajları ile çok iyi yol bağlantıları bulunuyor. Kasabanın manzarası içerisinde en çok göze çarpan, şey gökyüzüne 100 metre kadar dik şekilde yükselen, ağaçlarla kaplı ve arasından nehir geçen Khao Khanap Nam tepeleri.

Bu tepelerin hemen arkasında da Krabi’ye ilk geldiğim gün gittiğim, Khao Khanab Nam Mağarası bulunuyor. Bazı mağaralarda MÖ 30 bin öncesinden insanların bıraktıkları izler var. Mağaraların bazısı ise Budist tapınağına dönüştürülmüş. Bunlardan Tiger Temple Cave (Wat Tum Sua) görülmeye değer.

Krabi Tiger Cave Tapınağına nasıl gidilir

Tiger Cave Temple, Krabi Town’a sadece 10 dakika, Ao Nang’a ise 30 dakika uzaklıkta. İlgi gören bir yer olduğundan ulaşım kolay. Tiger Cave Temple konumuna ulaşmanın en ucuz yolu Krabi Town konumundan Red Bus kullanmak.

Red Bus Songthaew, Tiger Cave Tapınağı girişine kadar gitmiyor. Kısa bir mesafe yürümeniz gerekecek. Ao Nang’dan yaklaşık 150 baht veya Krabi’den 50 baht. Taksi ile ise gidiş 300 baht.

Pek çok sırt çantalı gezgin Tiger Cave Temple’a motosikletle gitmeyi tercih ediyor. Günlük yaklaşık 150-200 baht tutuyor. Kendiniz gitmek istemiyorsanız, Krabi ve Ao Nang’dan Kaplan Mağara Tapınağı’na turlar var. Zümrüt Havuz, kaplıcalar veya şelaleler gibi bölgedeki diğer önemli noktalarla birleştirip tam günlük bir gezi haline getirmişler. Bence katılın.

🛕 Asya’daki çoğu tapınakta olduğu gibi, içeri girmek için omuzlarınızı ve dizlerinizi örtmeniz gerekiyor. Ancak dağın tepesindeki açık hava tapınağı için bir kıyafet kuralı yok. Dağa tırmanırken özel kıyafetler getirmenize gerek yok. Sadece yürüyüş için rahat bir şeyler giyin.

🕤 Tiger Mağara Tapınağı, sabah 8’den akşam 5’e kadar açık. Saat 17.00’den sonra tepeye çıkılmasına izin vermiyorlar. Kasım-Ocak arası Krabi’yi ziyaret etmek için en iyi zaman, sıcak olduğu ve bu aylarda çok az yağış oluyor.

💡 Tayland, özellikle güneyde çok sıcak ve nemli olabilir, bu nedenle öğlen sıcağından kaçınmak için Tiger Cave Temple’ı sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra geç saatlerde gezmeyi planlayın. Ayrıca 90 kat merdiven çıkacaksınız, bu da terleyeceğiniz anlamına geliyor. Enerji seviyenizi yüksek tutmak için yeterli su ve atıştırmalık getirdiğinizden emin olun.

Krabi’de yağan şiddetli yağmurun dinmesini bekledim. Erkenden gitmeyi düşündüğüm tapınağa, ancak akşam 4 gibi yola koyuldum. Krabi ana caddesinde kırmızı renkli kamyonet-dolmuşa (50THB) atladım. Krabi’nin 5 km kuzeyindeki bölgede bulunan Krabi Noi (Küçük Krabi) adındaki bölgede yer alan tapınağa çıkış noktasına yarım saat ulaşıyorsunuz.

Kaplan Tapınağı, Tayland

Kaplan Mağarası Tapınağı: Tiger Temple Cave

Tiger Temple Cave (Kaplan Mağarası Tapınağı), Krabi Eyaletindeki en kutsal tapınaklardan biri. Muhtemelen kaplanların bölgede dolaştığı ve buradaki mağaralarda dinlendiği efsanesinden dolayı bu ismi almış. Bugün tapınakta başka Kaplan yok, ancak mağarada hala pençenin izini görebilirsiniz.

Söylenen göre; Jumnean Seelasettho adında bir Buddhist monk, 1960’larda meditasyon yapmak için mağaraya gittiğinde etrafta dolaşan bir kaplan görmüş. O zamandan beri Kaplan Mağarası olarak adlandırılıyor.

Vadi içerisinde 130 basamakla çıkılan diğer bir bölümde 250 kadar rahip yaşıyor. İçeride binlerce farklı Budha heykelleri bulunuyor. Haftanın her günü farklı Budha heykelleri sergileniyor.

Kaplan Mağarası Tapınağının en güzel yeri, 270 metre yükseklikte olan zirve kısmı. Tabi buraya ulaşmak için aşılması hiç de kolay olmayan 1237 basamaklı merdivenleri çıkmanız gerekiyor. Zaman kaybetmeden hızlı adımlarla merdivenleri çıkmaya başladım.

Normal çıkış süresi 30-45 dakika. Yukarı çıkmanız, tepedeki tapınağı keşfetmeniz ve inmeniz için yaklaşık 2,5-3 saat sürüyor. Daha 10 dakika geçmemişti ki nefes nefese kaldım. Nefesle aldığım oksijen bedenime yetmiyordu sanki.

Makul derecede formdayım, ancak yine de 1237 basamaklı tırmanmayı zor buldum, özellikle Tayland neminde. Tempoyu düşürüp, şahane manzara fotoğrafları çekip devam ettim.

Krabi Kaplan Mağarası
Tapınak görevinden dönen Budist keşişler
Tiger-Cave-Temple-Tayland

Merdivenler hiç bitmeyecekmiş gibi hissediyorsunuz. Bazı basamaklar oldukça yüksek. Uzun boyuma rağmen onları çıkmak bile zordu. Aklıma Endonezya’nın Lombok Adası’nda tırmandığım Mount Rinjani Yanardağı geldi. En son orada bu kadar fena yorulmuştum.

Basamaklar yükseklik ve mesafe bakımından farklıydı ve çoğu oldukça düzensizdi. Bununla birlikte, bazı çocuk ve yaşlıları başarılı bir şekilde zirveye ulaşıp döndüğünü gördüm. Bu yüzden tutkuyla ve biraz da dinlenip aceleye getirmeden çoğu insanın başarabileceğini düşünüyorum.

Tapınağa çıkan merdivenlerden nereye baksanız muhteşem manzaralar sizi bekliyor. Yemyeşil yağmur ormanları, ovanın manzarası, etrafınızda dolaşan sincaplar ve maymunlar…

Nihayet güneşin altında altın gibi parıldayan Budha heykelini görünce zirveye yakın olduğumu anladım. Ne şahane manzara ama!

Zirveye çıktığınızda göreceğiniz manzara tüm yorgunluğunuzun alacak türden. Krabi Kasabası, adalar, birbirinden ilginç dağlar ve ovayı görebileceğiniz, 360 derece inanılmaz güzellikte bir manzarayı gözlerinizin önünde buluyorsunuz.

En yüksek noktada ise kocaman bir Budha heykeli bulunuyor. Çevrenizde yine çok sayıda irili ufaklı Budha heykelcikleri ve sunakları var.

Tayland’da uzun süre seyahat ettikten sonra, beklenmedik turist tuzağı ücretlerine alışmıştım ve tapınağa girmek için ödeme yapmam gerektiğini tahmin ediyordum. Ancak, Tiger Cave Temple’a girişin tamamen ücretsiz olduğunu keşfetmek hoş bir sürpriz oldu. İçindeki tuvaletler bile ücretsizdi!

Tiger Cave Temple
Tiger Cave Temple, Thailand
Tiger Cave Temple, Thailand

Bir yandan geç kalmış olmam da şanstı. Saatler gün batımına yakın olmasından dolayı kızıllaşan gökyüzü ile manzara daha da güzelleşmeye başladı. Gün batımını izlemek gibi bir şansım yoktu.

Hava kararmadan önce dönmenin bir yolunu bulmalıydım. Gelmeye gelmiştim ama nasıl geri döneceğim konusunda çok da emin değildim. Hızlı adımlarla merdivenleri inmeye başladım.

Daha yolun yarısına varmamıştım ki bacaklarım artık yorgunluktan titriyordu. İnmesi çıkmasından daha zor gibiydi. Dinlenmek için durduğumda bile kasılan kaslardan dolayı zangır zangır titriyordum.

İnerken merdivenlerin bir bölümünü tamamen maymunlar kapatmıştı. Ben de bu arada fotoğraflarını çekeyim derken rahatsız oldular. Asya’da maymunlar yakınınızdaysa çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Hele dişi, yaşlı bir tanesinin 1 metre mesafeden bana dişlerini göstermesi ve bakışı vardı ki o ana kadar titremiyor olsaydım bile o an korkudan titremeye başlardım herhalde.

Kaplan Magarası
Basamaklar yükseklik ve mesafe bakımından farklıydı ve çoğu oldukça düzensizdi
Kaplan-Magarasi-Maymunlar
Ziyaretçileri attığı kabukluları merdivenlerde toplayan maymunlar

Çoğu ziyaretçiler yüzünden o kadar şımarmışlar ki üzerinizde göze çarpan, ilgilerini çeken ne varsa almak için yapmayacakları şey yok. Ancak karşımdaki maymunda öylesi bir ilgiden çok bir saldırganlık gösteriyordu.Elimdeki fotoğraf makinasını sağlama alıp, boynuma astım. Karşımda elimi uzatsam dokunacağım kadar yakında olan maymunun bir fotoğrafını çektim önce. Sonra bir gözüm maymunda emin adımlarla inmeye devam ettim.

Maymun da trabzonların üzerinde benle birlikte yürüyüp, bir türlü peşimi bırakmadı. Ben merdivenleri hızla ama dikkatlice inerken o da merdivenleri çevreleyen demir parmaklıktan veya ağaçlardan zıplayarak beni takip ediyordu.

Aşağıda, merdivenlerde çok sayıda küçük mamun vardı, ben aşağı inerken onları geçip gitmek zorundaydım. Maymunlara yaklaştıkça, beni takip eden anne maymun gittikçe agresifleşiyordu.

Öyle ki her an üzerime atlayacak gibi hareket ediyordu. Bir yandan tıslayıp bir yandan sivri iri dişlerini gösteriyordu. O an aklımda çok şey film şeridi gibi geçiyordu. Aradaki mesafe kimi yerde 1 metre kadardı.

Tiger-Cave-Temple-Monkey
Hangi cesaretle bu fotoğrafı çektim aklım almıyor

Göz gözeydik hani.

Dik merdivenlerde ben zaten zorla inerken üzerime atlasa ben kim bilir kaç metre kadar aşağıya yuvarlanıverecektim. Merdiven tırabzanların kenarlarındaki boşluktan aşağıya kayıp düşsem ormana yuvarlanıp giderdim. Hava kararmaya başlamış, tapınaktan inen son kişi olarak orada öylece kalakalırdım.

Yol kenarında gördüğüm bir sopayı elime alınca rahatladım. Sopayı hala beni takip eden maymuna gösterip onu tehdit ettim. Fena sinirlendi, üzerime daha bir atlar gibi yaptı ama devamında hemen geri çekildi.

Siz siz olun hava kararınca maymunlara her yerde dikkat edin. Hangi cesaretle maymunun o mesafeden fotoğrafını çektim aklım almıyor.

Yoluma devam ettim.

Sağ salim aşağı vardığımda ise bu defa onlarca başıboş köpek etrafımı sardı. Onlara da sopayı gösterince başıma bir iş gelmeden aralarından geçip gittim.Tapınak çevresinde duran, yolcu getiren veya Krabi’ye dönen motorlu taksiler ile 200 THB’ye Krabi’ye götürüyorlar. Aşağı inince onlardan birini görmeyi ümit ediyordum ama hiç kimsecikler kalmamıştı.

Tapınaktan ana yola kadar 3 km yolu yürümek zorunda kaldım. Orada bir süre otostop yapmaya çalıştım duran olmadı. Öylesine ne yapacağımı düşünürken motorlu birisi yaklaşıp nereye gideceğimi sordum. Müslüman takkeli abi ile 100THB’ye (5,8TL) anlaştık.

Yarım saat sonrasında otelimdeydim. Böylelikle Krabi’deki günlerimin de sonuna gelmiştim. Kendi halinde, sakin, ucuz ve hızlı interneti olan bu kasabada 12 gün kalmış oldum.

Sonraki durağım ise Tayland’ın belki de en ünlü adası Koh Phi Phi. Yarın orada olacağım.

Day 528: Tayland:17, Krabi, 13 Ocak 2012

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz