Similan Adaları, Güney Tayland’da Andaman Denizi açıklarında kristal mavi renginde denizi, beyaz mercanları ve yine bembeyaz kumlu plajları ile bilinen bir takımada grubu. Pudra gibi plajlarıyla bilinen Tayland’ın Khao Lak kasabasının 50 km açıklarında yer alıyor.

Similan, Tayland’ın en önemli dalış yeri ve National Geographic Society’e göre de dünyanın en iyi dalış yerleri listesinde ilk onda yer alıyor. Amerika kökenli Skin Diving Dergisi ise adayı dünyanın en güzel dalış yeri listesinde ilk sıraya yerleştirmiş.

Similan Tayland

‘Similian’, Malay dilinde 9 anlamına geliyor. Andaman Denizine yayılmış, Ko Bangu, Ko Similan, Hin Huwagralok, Ko Payu, Ko Ha, Ko Hok, Ko Miang, Ko Payan, Ko Payang, and Ko Huyong olmak üzere 9 adadan oluşuyor. 1982 yılında açılmış olan 140 bin metrekare alan kaplayan parka 2 ada daha eklenmiş.

Similan Adaları: Similan Islands National Park

Similan Islands National Park, zengin bir deniz altı hayatına sahip, kaplumbağaları her yerde görebilirsiniz. Adaları oluşturan granit kayalar ilgi çekici bir görsellik sunuyor. Adalarda herhangi bir yerleşim yeri veya otel yok. Adalar birincil derece yağmur ormanları ile kaplı. Bazı ağaç türleri ise eşsiz.

Sadece deniz altı güzellikleri ve orman alanları ile değil, buralarda yaşayan memeli, kuş ve sürüngenleriyle de zengin bir canlı hayatına ev sahipliği yapıyor. Kasım-Nisan arası milli parkı ziyaret etmek için en uygun zamanlar. Mayıs sonrasından Kasım ayına kadar ziyarete kapatılıyor.

Ben de Advanced PADI dalış sertifikamı almak ve dalış yapmak için Phuket’ten Khao Lak Kasabasına gittim. PADI Advanced Open Water Diver kursum için Sea Dragon Dalış Okulu‘na kaydımı yaptırdım. Okulda teorik videoları izledikten sonra aynı gün ana karanın kıyısında bir yerlerde aynı gün içerisinde 3 dalış gerçekleştirdim.

Malta

İlk dalışta Peak Performance Buoyancy (Mükemmel Seviye Yüzerlilik), ikincisinde Navigasyon (Yön Bulma Dalışı ) ve üçüncüsünde ise Search and Recovery (Arama ve Çıkarma Dalışı) dalışıydı.

Ertesi gün de 2 saat uzaklıktaki Tayland’ın en önemli dalış noktalarından biri olan Similan Adasında 2 dalış yaptım. Burada Deep Diving (Derin Dalış) ve Fish Identification ( Balık Tanıma) dalışlarını gerçekleştirdim. Şanslıydım, benim dışımda Advanced PADI kursuna başvuran olmadığından tüm kursları birebir almış oldum. Tüm Sea Dragon ekibi tamamen profesyoneldi, fazlasıyla memnun kaldım.

Similan Adası gerek kendisinin güzelliği gerekse de deniz altı hayatının zenginliği açısından beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Artık Advanced PADI’yim. Dünyamızın %70’i sularla kaplıyken denizleri, okyanusları ve yer altı canlılarını keşfetmemek biraz ayıp olurdu. (Day 543: Tayland:32, Khao Lak, 28 Ocak 2012)

Similan Adaları Milli Parkı
Similan Adaları Milli Parkı

Similan Adalarında Dalış

Similan Adalarında dalış günü bugün, eğitimim milli park alanında olacak. Sabah dalış okulumun kamyoneti gelip beni otelden aldı. İskelede terliklerimizi teslim edip kocaman tekneye bindik. Tekne 75-100 kişiye kadar hizmet verebiliyor, küçük gemi desek doğru olur mu bilmem. Teknede bize milli park, adalar ve dalış bölgeleri, kurallar hakkında brifing verildi. Sonrasında ise şahane bir kahvaltı yaptık. Çay, kahve ücretsiz.

Dün saatlerce dalış kitabımı okumuş ve sorumlu olduğum bölümlerdeki bilgi ölçme sorularının cevaplarını tamamlamıştım. Dalış hocam Sara ile bu bölümlerdeki cevaplarımın üzerinden geçtik. Yanlışlarım düzeltildi, ekstra birçok yeni bilgiyi kendisini dinleyerek edinmiş oldum.

İlk 3 dalışımı dün diğer dalış hocam İsveçli Rebecca’dan almıştım. Sara’nın kurallara bağlı olduğunu söylemişti. Aynen de öyleymiş ve bu benim için iyiydi. Sayesinde zaten bilmem gereken birçok şeyi öğrendim.

Similan Adasına varmadan teknenin alt katına inip hazırlandık. Öyle ki adaya varmamızla tekneden dalış için atlamamız bir oldu. Başka advanced PADI kursiyeri olmadığından Divemaster Amerikalı Mayka ve İngiliz Sara ile birlikte daldım.

Similan Adaları
Similan Adaları nasıl gidilir

Genelde bir hoca birkaç kişiyle dalarken ben 2 hocayla tek başına dalıyordum. Gel de memnun kalma. Deniz altına hayran kaldım. Görüş mesafesi 15 metre üzerindeydi. Similan Adası deniz altı hayatı ise capcanlı ve rengârenkti. Yalnız mercanların aynı zenginlikte ve renklilikte olduğu söylenemez.

Similan Adası’nın hemen kıyısında dalmıştık. Denizin dibine kadar uzanan kocaman granit kayalar çevresindeki mercanlar ve bunları evi yapan deniz canlıları hoş bir görüntü sergiliyordu. ‘Deep diving’ denilen, derin dalış yeteneğimi geliştirmek için 28 metre kadar derine indik. Sorunsuz bir şekilde bu bölümü atlattıktan sonra kayaların altından, arasından geçip deniz altı zenginliğini keşfe koyulduk.

45 dakikalık dalış sonrası tekneye çıkmak üzereyken başka bir botla tekneye acil bir şekilde acılar içerisinde kıvranan bir dalışçı getirildi. Sonra acil bir şekilde oksijene bağlandıktan sonra anakaraya transfer edildi. Dalışcının hipertansiyonu varmış ve bilgilendirme formunu doldururken bahsetmemiş. Sonradan durumunun iyi olduğunu öğrendik.

Similan Adaları dalış
PADI Advanced Dalış Sertifikam

Harika bir öğlen sonrası dinlendikten sonra ikinci dalışı yapmak için hazırlandık. Bu defaki dalışımın konusu balık tanımlama. Gördüğüm balıkların isimlerini kıyafetime asılı duran panoya yazıyordum. Her taraf rengârenk, yüzlerce tür farklı balık etrafımdaydı. 2 küçük bir tane de kocaman kaplumbağa görmek ise heyecan vericiydi. Bunları fotoğraflayamamak ise ne acı.

Dalış sonrası ne tür balık gördüğümü Sara’ya anlatıp programımı tamamlamış oldum. Dönüş yolunda sertifikayı hak edenlere geçici dalış kimlikleri verildi. Dönüş yolunda harika gün batımı fotoğraflarını çekerken artık ileri seviye dalıcıydım. Bu kendime doğum günü hediyemdi.

Ertesi gün Koah Lak’ta bir gece daha kalıp dinlendim. Yönümü nereye çevireceğime karar verdim. Phuket’ten sonra yönümü kuzeye çevirmişken, hiç planda yokken yönümü tekrar güneye çeviriyorum, James Bond Adası’na. Birisi plan mı dedi? Ne planı!

Day 544: THB:33, Khao Lak, 29 Ocak 2012

Malta
Önceki blog yazısıKhao Lak Kasabası
Sonraki blog yazısıAo Phang Nga National Park: James Bond Adası
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

21 YORUM

 1. Nice and interesting post. Last year my ex-bf visited Similan without me. Hopin to go there for diving as well. Wish you always healthy and enjoyable dives 🙂

  • Similan Island, one of th greatest diving spot in Thailand, It was awesome to dive there for me. I hopw you will visit Koh Lak as well. Nice place to take holiday. Thanks very much Karin.

  • Hı i want to came simikan but now Corona iş everywhere i curious iş similan island closed or open and can i see whale dogfİsh innthis place

 2. PADI den dalgıç olmak SSI’a göre daha mı kolay yoksa sen mi çok basit gibi anlattın. open water diver olmak için 4 kıyı, 2 adet 18-20m dalışı yaptık. advanced olmak içinse diğer kursları 2 şer ders halinde aldık. gece dalışı yapmadığını yazmışsın. hala yapmadıysan mutlaka yap derim gündüzden daha keyifli. havalar ısınsın hemen yapacağım çok özledim. Ahtapot görmemişsin karaburunda hemen hemen her dalışta görüyoruz. hatta bir gece dalışında aramızda kaldı , fenerlerin ışığından kurtulup kaçamadı, ne güzel oynamıştık

  • Gece dalışı opsiyonel dalışlardan biriydi ve henüz deneyimim olmadı. İlk fırsatta ben de gece dalışı yapmak istiyorum. Zorunlu olan 3 kursu da aldım ve beklediğimden çok daha kolay oldu.

 3. Uzaklarda geçen 2. doğum gününü keyifli geçirmene sevindim.. üstelik kendin için güzel bir hediyeyle… nice güzel seneler ve sevdiğin uzun yollar seninle olsun……

  • Çok güzel bir yer.Sakin bir kasaba ve dalış için da şahane bir yer. Fırsatı olan herkes en azından 1 kez dalmalı. Farklı bir dünyayı keşfetmek gibi bir his.

 4. Hayırlı olsun dizi dizi diplomalar… ;-)) Sular yükselirken bu gidişle hepimize dalış bilgisi lazım olacak korkarım… Kıskanmadım da imrendim herkes gibi…
  Benim de “Hadi yap” listemde Yap adasında Manta Raylerle, dolundayda dalış yapmak var. O kadar uzun süredir istiyorum ki bunu yapmayı, inşallah bu aralar duyacak yukarıdaki. 😉

  • Şu deniz altından bir çok farklı canlı gördüm ama hala ahtapot ve manta ray görebilmiş değilim ve henüz gece dalışı da yapmadım. Gece dalışı kolay da manta ve whale shark ile dalmadan dönmek istemem.

   Gereken sadece zaman ve para 🙂

   • Gereken sadece istek. Siz benden daha iyi bilirsiniz. Poposunun üstüne oturan ben, tırım tırım gezen siz 😉

 5. Dünyanın en güzel ve renkli görüntüleri suyun altında. Harika bir duygu dalmak. Son bir buçuk yıldır tüpsüz dalış yapmaya çalışıyorum ve 8-10m kadar dalıyor, balıkların peşinden gidiyorum. Onları takip etmek o kadar hoş bir duygu ki öyle zamanlar oluyor ki yukarı çıkmak ile çıkmamak arasında karar vereniyorum ama tabi ki kendimi su yüzeyine attığım zamanlarda bak bir gün çokca deniz suyu yutacaksın bu kadar oyalanma altta diyorum 🙂 Ama bir sonraki takipli dalışımda unutkanlığım tutuyor yine… Senin daldığın o güzel denizlerde ben dipten yukarıya çıkmak istemezdim her halde. Güzellikleri senin gözünle görmekte güzel.

 6. Tebrikler! Gerçekten imrendim. Bu arada deniz de kara da çok güzel görünüyor. Suya baktıkça insanın balık gibi dalıp saatlerce çıkmayası geliyor. Hiç Phuket’te Pattaya’da görmeye alışık olduğum kirli,çamurlu gri renkli kalabalık sahillerine benzemiyor. Demek ki uzaklara sizin gittiğiniz yerlere gitmek lazımmış.

  • Phuket’de dalmak konusunda içim rahat etmedi, ve Khao Lak’ta karar kıldım ve pişman olmadım. Hem okuldan hem de deniz ve dalıştan oldukça memnun kaldım. Ancak Bali’de dalmak daha iyiydi.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın