Wat Pho (Yatan Buda Tapınağı) veya diğer adıyla Wat Phra Chetuphon Tapınağı, Bangkok’un en eski ve en çok ilgi gören tapınaklarından birisi. Tarih ve tıp bilimini bir araya getirerek önemli bir meditasyon ve geleneksel masaj eğitim merkezi olan Wat Pho (The Temple of the Reclining Buddha), bazı kaynaklarda Tayland’ın ilk üniversitesi olarak geçiyor.

Wat Pho, 16. yüzyıl başlarında inşa edilmiş; 1781’de Bangkok’un başkent olmasıyla yeniden yapılandırılmış. Altın varak kaplı 46 metre uzunluğunda 15 metre yüksekliğindeki dev Budha heykeli tapınağın en ilgi çeken figürü. Heykel, 1800’lü yılların ortasında tapınağa yerleştirilmiş ve tapınak Tayland’ın ilk üniversitesi olarak işlemeye başlamış.

Yatan Budha, Bangkok
Yatan Budha, Bangkok

Budha’nın nirvanaya ulaşmasının betimlendiği Yatan Budha Heykelinin sadece ayakları 3 metre yüksekliği ve 5 metre uzunluğunda. Uğurlu kabul edilen 108 sayısına atıfta bulunarak, ayak tabanlarına sedef taşlarla, 108 olumlu eylem ve sembol işlenmiş.

Duvarın dibinde sıralanmış 108 bronz kaseye para atılarak şans dilenebilir. Atılan her para ile çıkan sesler tapınağın duvarında yankılanıyor. Bu para hem Wat Po’nun korunması hem de rahiplerin ihtiyaçları için kullanılıyor.

Bangkok gezilecek yerler arasında yer alan önemli tapınaklardan Wat Pho, geleneksel Thai masajını deneyimlemek için en uygun yerlerden birisi. 200-300 Baht karşılığında ünlü Thai masajlar yaptırılabilir, hatta masaj kurslarına kayıt olunabilir. Bu tapınak, geleneksel Tayland masajının öğretildiği önde gelen okullarından biri olarak kabul ediliyor.

Wat Arun ve Grand Palace gezisi sonrası mutlaka görülmesi gereken önemli tapınaklardan biri olan Wat Pho, Wat Phra Kaew (Zümrüt Budha Tapınağı) arkasında yer alıyor. Wat Po, Grand Palace duvarların dışında, yolun diğer tarafında, 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

Malta
Reclining-Buddha-Thailand
Reclining Buddha Temple, Thailand
Reclining-Buddha
Reclining Buddha
Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı), Bangkok
Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı), Bangkok

Tapınağın biri Th Chetuphon caddesinde, diğeri Th Thai Wang’ta olmak üzere iki adet girişi bulunuyor. Turist turlarının tercih ettiği ve kalabalık olan kapı Th Thai Wang yerine, daha sakin olan Th Chetuphon kapısından girin. Burası dolandırıcılardan ve rahatsız edici satıcılar yönünden de sakin.

Tayland’da Budist tapınaklarını ziyaret ederken, omuzlarınızın ve dizlerinizin kapalı olması gerektiğini unutmamalı. Ayrıca tapınak ziyaretlerinde ayakkabılar mutlaka çıkarılmalıdır. Sessiz olmaya, tapınağa ve içerisinde ibadet edenlere saygı göstermeyi de unutmamalı.

Wat Pho, her gün 08.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Tapınağın giriş ücreti ise 100 Baht.

Önceki blog yazısıNaama Bay Plajı, Şarm El Şeyh, Mısır
Sonraki blog yazısıLong Neck Karen: Dünyanın En Uzun Boyunlu Kadınları
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

9 YORUM

  1. Ben de Tayland’a gitmek istiyorum ama tek başıma gitmekten korkuyorum biraz. Giden varsa yanına katılmak isterim.

  2. Arkadaşlar Batum hakkında birçok şey söyleniyor polis problemi var, alem problemi var vs vs bunlara aldanmayın bu heryerde aynı insan kalkıp bilmediği biryere cahil insanmışçasına giderse tabiri cayizse sömürülmeye mahkumdur. Eğer Batuma gidiyorsanız otelleri tercih etmeyin polis problemi oluyor. Disco açısındanda her discoya gitmeyin ve bilen biri yanınızda her zaman olsun bunların yanında kendi arabanızla gelmeyin en azından rahat olursunuz.

  3. Ben fazla zamanım kalmadığı için buraya ayırdığım gün Ayutthaya’yadaki daha büyük eski tapınakları öğrenince oraya gitmiştim, ama tekrar gittiğim zaman burayada zaman ayırmak istiyorum. Mutlaka ziyaret edin!

  4. Bu blog sayesinde degisen hayatlara en buyuk ornegiz.Kimbilir belki yakin bir zamanda Tayland’da uzun sure yasamak adli bir yorum paylasiriz.

  5. Bangkok’a gidenlerin mutlaka uğraması gereken bir tapınak. Sadece Yatan Buda’yı değil bahçesini ve tapınağın diğer bölümlerini de gezin.

  6. Bu yaz görmek kısmet oldu. Çok mistik yerler. Kaselere atılan para nın sesi duvarlarda yankılanıyor. Monklar da güler yüzlüydü. Kraliyet Sarayı ile burayı çok beğendim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın