Laos, Güney Asya gezimde gördüğüm ülkeler arasında en az bozulmuş olan ülkeydi. Modern dünyanın ve modernleşmenin getirdiği şehir yaşamından uzakta kentler daha çok büyük bir kasaba görünümünde.

Bu doğrusu bana daha da çekici geldi. Coğrafyasının güzelliği, yol boyunca gördüğüm ormanlar, telefonun çekmediği, TV ve elektriğin dahi olmadığı köyleri, pazar yerleri, sakin ve huzurlu görünen güleryüzlü insanlarının sıcaklığıyla pek sevdiğim bir yer oldu.

Laos Gezi Yazilari
Pha That Luang Temple, Laos

Laos Hakkında Bilgiler

Laos, 6,5 milyonluk nüfusa sahip, üniter komünist tek parti ile yönetiliyor. Güney Asya’da yer alan Laos, 16 eyalete sahip. Başkent Vientiane 754 bin nüfusa sahip. Halkın %55’i Lao, %11’i Khmaou, %8’i Hmonglardan oluşturuyor. %26’sını ise diğer küçük etnik gruplar oluşturuyor.

Para Birimi Lao KIP 1 TL= 4444 KIP ediyor. %60 Budist iken %40’ı eski animist inançlara (ruhlara) inanıyor. Ülke telefon kodu 856. Çoğu yerde internet oldukça yavaş ve pahalı.

Laos Haritası

Ülke 60 yıl Fransız sömürgesi olarak kaldıktan sonra 1953’te bağımsızlığına kavuşuyor. 1964-73 arasında ABD’nin yürüttüğü Gizli Savaş’ta, Laos savaşa dâhil bile değilken ülkenin üzerine 2 milyon ton bomba bırakıldı. Dünyanın en çok bombalanan ülkesi olarak tarihe geçti.

Laos Gezilecek Yerler

1. Vientiane

Laos-Gezi-Rehberi
Ptuxay Anıtı, Vientiane

Başkent Vientiane’deki Travel Information Center, ziyaret edilerek ücretsiz ülke haritaları ve broşürleri alınabilir. Bu turizm ofisinde ülkede ziyaret edebileceğiniz yerler hakkında bilgiler veren dev haritalar ve fotoğraflar yer alıyor.

Vientiane’de bulunan  Sangha College (Wat Onteu)’da ayda bir düzenlenen Budist rahiplerle sohbet etkinliğine katılınabilir.

Vientiane’deki Paris’teki Champs-Élysées’e benzeyen Patuxay görülebilir. Yine UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinede yer alan Laoluların gurur kaynağı That Luang ve içerisinde yüzlerce Buddha heykelinin bulunduğu Buddha Park görülmelidir.

2. Luang Prabang

Luang Prabang Monks

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Luang Prabang şehri ünlü restoranlarında hem batı hem de Laos’a özgü menülerin keyfi çıkarılabilir.

Luang Prabang’da bisiklet kiralayıp şehri kolayca dolaşmak mümkün. Akşam kurulan gece marketi Asya’nın en güzel marketlerinden biridir. El sanatları ürünlerinden, ev yapımı içerisinde yılan, akrep olan viskilere, hediyelik eşyalardan, zengin yemek ve meyve seçeneklerine rastlamak mümkün.

Luang Prabang’da bulunan içerisinde irili ufaklı binlerce Buddha heykelciklerinin bulunduğu Pak Ou Mağarası ziyaret edilebilir. Fil safarisi, viski yapan köy ziyaretleri ve Kuang Si Fa Şelalesi görülmelidir.

3. Mekong Nehri ve Pakbeng

Mekong-River-Pakbeng
Pakbeng’e yolculuk, Mekong Nehri

4350 km uzunluğuyla dünyanın on ikinci uzun nehri olan Mekong Nehri üzerinde yolculuk yapmak turistlerin en çok ilgi gösterdiği aktivitelerden biridir. Luang Prabang’dan Pakbeng’e Mekong üzerinden ulaşmak mümkün.

4. Vang Vieng

Laos-Gezisi-Vang-Vieng
Vang Vieng, Laos

Vang Vieng’de tubing, nehirde kayaking, mağara ve geleneksel Khamu köyleri ziyaret edilebilir.

5. Luang Namtha

Luang NamTha Trekking, Laos
Luang NamTha Trekking, Laos

Luang Namtha bakir ormanlarında eko trekkinglere katılmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat. Bu trekkinglerde tamamen doğadan toplanan şeylerin bambu içerisinde nasıl pişirildiğine şahid olup tatmak mümkün. Modern dünyadan uzak ormanlar içerisinde yer alan Laos kabile köylerinde homestay kalınarak lokal hayat yakından keşfedilebilir.

Thai masajına benzer yanıyla dikkat çekse de kendine özgü dokunuşları olan Laos masajı denenmelidir. Fransız kültürünün etkilediği Laos’ta harika bauget ekmeği arasında sandviçlerin tadılmalıdır.

6. Nong Khiaw

Nong Khiaw, Laos
Nong Khiaw, Laos

Vietnam sınırına yakın Nong Khiaw ilginç kayalıklardan oluşan dağları, nehrindeki küçük adaları ve tekne turları ile ünlü bir yerdir. Bu sisler içerisindeki sakin kasabada trekking yapıp manzaranın tadını çıkarmak mümkün. Yine Nehirde yolculuk yapılabilir.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Plain of Jars görülmesi gereken yerlerden biridir.  Ovada serpilmiş yüzlerce dev kavanozların sırrı hala net olarak anlaşılamamıştır.

Plain-of-Jars-Loas-Gezilecek-Yerler
Plain of Jars, Phonsavan, Loas

Laos Hakkında Pratik Bilgiler

Turistik yerlere ulaşım ağı gayet iyi. Ülkenin yollarının büyük bir bölümü bozuk. Birkaç yüz kmlik yolları aşmak 10 saati bulabiliyor. Trafik sağdan akıyor, sakin bir trafik akışı var. Yollar kimi yerde gayet iyi, kimi yerde oldukça sarsıntılı seyahat yapılmak zorunda kalıyorsunuz

Laos BayrağıÜlkede tahtakurularıyla ünlü, otel seçiminde dikkatli olmak gerekiyor. Sinek ve böcek koruyucu spreyleri yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederim.

Laos’a gitmek için en uygun zaman Kasım-Şubat arası veya Ağustos ayı. Mart-Mayıs arası sıcak sezondur. Bana kalırsa dört mevsim de ziyaret edilebilir elbette.

Laos yerel para birimi geçerli. Bankalar debit kart kullanarak her para çekmeniz mümkün. Herhangi bir ekstra ücret alınmıyor.

Budist olan ülkede başa dokunmak, ayak tabanını birine karşı uzatmak saygısızlık olarak kabul ediliyor.

Luang Prabang night market
Şemsiyeler, Luang Prabang Night Market

UNESCO Dünya Mirası Listesinde 2 yeri var. Luang Prabang Şehri ve Vat Phou tapınağı.

Konaklama ve yeme içme ucuz sayılır. Gittiğim bir çok şehirde konaklamaya verdiğim ücret 10-20 TL arasındaydı. Çoğunlukla homestay denilen yerleri tercih ettim.

Çoğu yerde sabit fiyatlar uygulanıyor. Küçük pazarlıklar yapmak mümkün. Halk oldukça fakir ve fiyatlar da makul. Bu nedenle de çok da pazarlık yapma gereği duymadım.

Turistik yerlerde hemen herkes İngilizce konuşabiliyor. İletişim kurmak mümkün.

Genç Budist monklar, Vientiane
Genç Budist monklar, Vientiane

Laos Turu İzlediğim Rota

Toplam 26 gün. Bunun tamamını Kuzey Laos bölgesinde geçirdim.

Bangkok→ Vientiane→ Vang Vieng→ Luang Prabang→ Pakbeng→ Oudom Xai→ Luang Nam Tha→ Udomxai→ Nong Khiaw→Luang Prabang→ Phonsavan→ Vientiane→ Bangkok

Laos gezi rotamı haritada görmek için tıklayın.

Laos Harcama Bütçesi

Laos seyahat severler için ekonomik bir ülke sayılabilir. Ülkede yeme içme ve konaklama çok ucuz. Ulaşım turist otobüsleri kullanılmadığı müddetçe oldukça ekonomik, ancak otobüsler çok eski model. Uzun yolculuklar için oldukça yorucu olabiliyor. Ortalama günlük 130,000-200,000 Baht (30-40TL) ile konaklama, ulaşım ve yeme içme masrafı karşılanabilir.

Toplamda 26 gün süren Laos turu tüm harcamalarımın ortalaması 29 TL (Mart 2012tuttu. Oldukça düşük bütçe ile seyahat ettiğimi hatırlatayım. En uygun fiyatlı Laos otellerinde konakladım.

Day 594: Laos:26 Vientiane, 18 Mart 2012

26 YORUM

 1. Tayland Asya’nin en iyi ulkesi para birimi Baht 1 lira 10 baht yapiyor. Laos Asyanin en fakir ulkesi para birimi kip 5000 kip 20 baht 10.000 kip 40 Baht yapiyor. Gece 10’da her yer kapaniyor Laos’ta. Oteller haric yemek satmak yasak gece 10’dan sonra. Laos’a sadece Tayland vizesi icin gidin, gezilecek bir yeri yok.

  • Yorumun için teşekkürler ama bu fikirleri nerden edindiğini öğrenebilir miyim? Laos’da tam 1 ay geçirdim, ancak Kuzey ve orta Laos’u gezebildim. Gezilecek çok güzel, hatta benzersiz yerleri var. Doğası, dokusu ve insanı henüz bozulmamış yeryüzündeki nadir ülkelerden birisi. Ülkenin şehirleri küçük ve kalabalık değil. Çoğu pazar yeri gece geç saate kadar açık, sonrasında restoranlar açık ama sayıları az. Luang prabang’da çok sayıda Fransa kalitesinde restoran açık. Diğer yerlerde açık değil diye Laos kötü bir yer olamaz. Ona göre gününüzü planlar ve ihtiyaçlarınızı giderirsiniz.

   Diğer yandan Tayland vize istemiyor. Tayland Vizesi için Laos’a gitmeye gerek yok ve Laos vize isteyen bir ülke. Vizesi de çoğunlukla Tayland’dan alınıyor.

   Laos’ta gezdiği ve yazdığım yerler için şu linke göz atabilirsin: https://yoldaolmak.com/ulkeler/asya/laos

 2. Günde 29 TL harcamak gerçekten inanılmaz bir durum. Tabi gitmediğim için oranın ekonomisini bilemem gitmek ve görmek lazım acaba vergimi yok orada yada düşük mü bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

 3. Çok güzel anlatmışsınız Kemal bey, sadece internet kotu ve pahali konusuna katilmiyorum. Belki ben sizden sonra gittigim icin olabilir. Turkiye’de 4G yokken orda vardi ve 1 dolara 100 MB internet cok ucuzdu. gidilecek bir ülke bir de Pakse diye bir eyaleti var orada da cok güzel şelaleler bulunuyor.

  • Laos’u severim. Benim bulunduğum zamanlarda 4G yoktu. 100 MB internet 1$ diyorsan bu çok pahalı. 1 GB internet 10$ demektir ki, şu anda bu Türkiye fiyatlarından pahalı anlamına geliyor. Doların yüksek kurunu göz önüne alsak dahi yine pahalı. Ayrıca ülkedeki milli gelirle de kıyaslaman gerekir ki çok pahalı olduğu anlaşılır yine.

 4. Ayhan bey ve Kemal kaya bey, sizlerden Laos ilgili bilgi almak istiyorum. Çünkü Laos’a evlilik için gideceğim. İlk defa gimek bu yüzden bana izleyeceğim rotayı ve vize hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.

 5. Laos pek çok insan tarafından bilinmeyen bir ülke. Bırakalım haritada yerini göstermeyi adını bile duyan çok insan yoktur. Oysa bu bilgilere baktığımızda Laos’un olağanın dışında çok farklı bir ve kendine bir has ülke olduğunu anlıyoruz.

  Bu kadar güzelliği gizlemek olmaz paylaşmak lazım. Ülkenin ucuz oluşu turist açısından çok iyi öte yandan sömürü altında kalışı ve dünyanın en çok bombalanan ülkesi olması oldukça üzücü. Görülmesi gereken yerler ve etkinlikler çok hoş. 26*29=754 Tl + Uçak ve Vize Parası. 1000 küsür Tl’yi bulmuştur. 26 Günü bir Avrupa ülkesinde geçirseniz ve bunu Laos’taki gibi yapmaya kalksanız bu fiyatla işin içinden sıyrılmak imkansız olur.

 6. Yazınız guzel olmuş. Bize de biraz rehberlik yapacak bu yazı, ama Tayland’dan vize almak bize 1-2 gün kaybetirecek. En az 10 gün planlama yaptık ama yeterli mi bilemiyorum.

 7. 26 günde 29 tl! Gezginler için şaşırtıcı ve sevindirici bir bilgi olmakla beraber, ülkenin yoksulluktan nasibini almış olmasıda üzücü. Buda gelişmiş batılı ülkeler için, iyi bir deney sahası olma gerçeğini ortaya koyuyor.

 8. 17 kasım 2014 tarihinde başladığım Laos seyahati gerçekten mükemmel geçti. Vientiane’de 5 gün kaldım ve mükemmel bir tatil oldu. Gitmeden önce bir siteden burada yaşayan 2 kız arkadaş buldum. İnanın gidin pişman olmazsınız, Avrupa’da gezmediğim yer kalmadı ama boşu boşuna zaman ve para harcamışım. Mayıs 2015 ver elini Laos ve Myanmar tatili. Sabırsızlıkla bekliyorum Mayısın gelmesini.

 9. Teşekkürler Kemal Bey, vaktim olsa kuzeyde yaptığınız trekkingi yapmayı isterdim. Luang Prabang’da gece köy konaklamalı turlar var ama iki gün beklememe rağmen katılmak isteyen olmadığı için yapamadım. Umarım başka bir zaman denerim. Bilgiler için sağolun.

 10. Günde 29 TL ile gezmek bana çok farklı geldi yani. Ne yedinşz, ne içtiniz, nerede uyudunuz ki? Biz burda 2 kişi kahve içsek o kadar para ödüyoruz.

  • Laos ucuz bir ülke sayılır. Batı tarzı yemek yemek maliyeti yükseltebiliyor, yoksa halk pazarlarında ve sokak tezgahlarında 1-2 dolara karın doyurabiliyorsunuz. Hostel veya misafir evlerinde kalmak da ucuz konaklama imkanı sağlıyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın