Laos, Güneydoğu Asya’da dünyadan izole edilmiş, çoğunlukla dağlık ve denize kıyısı olmayan bir ülke. Güney Asya gezimde gördüğüm ülkeler arasında en az bozulmuş olan ülkeydi. Modern dünyanın ve modernleşmenin getirdiği şehir yaşamından uzakta kentler daha çok büyük bir kasaba görünümünde. Birçok yönden, Laos’a gitmek zamanda geçmişe seyahat etmek gibi.

Bu doğrusu bana daha da çekici geldi. Coğrafyasının güzelliği, yol boyunca gördüğüm ormanlar, telefonun çekmediği, TV ve elektriğin dahi olmadığı köyleri, pazar yerleri, sakin ve huzurlu görünen güleryüzlü insanlarının sıcaklığıyla pek sevdiğim bir yer oldu.

Laos Gezi Yazilari
Pha That Luang Temple, Laos

Başkent Vientiane bile adeta huzurlu bir nehir kasabası gibi hissettiriyor. Ülke kapılarını turizme açtıktan sonra yapılan yeni yollar ve köprüler sayesinde Laos’un bu güzelliklerine ulaşım hem daha çok kolay olmaya başladı hem de daha fazla kişiyi misafir edebilir hale geldi.

Sadece on yıl önce Laos, gitmek için çok sıkıntılı bir ülkeydi. Yollar çok kötüydü, ulusal Lao Havacılık uçmayı beceremediği konusunda alay konusuydu ve turistik bölgeler dışında genellikle sıcak su, elektrik neredeyse yoktu ve yemek bile aşırı basit olarak nitelendiriliyordu. Kısacası gerçek bir hayatta kalma macerasıydı.

Asya’nın hiç bir yerinde bulamayacağınız bu olağanüstü sadece huzurlu yaşam, ziyaretçilerin buraya gelmelerindeki en önemli sebeplerin başında geliyor.

Laos Hakkında Bilgiler

Çin, Tayland, Myanmar, Kamboçya ve Vietnam arasındaki denize kıyısı olmayan Laos, Güney Asya’nın en fakir ülkesi. Dünyada geride kalmış birkaç komünist ülkeden birisi. Ülke uzun süre dışa kapalı olarak yönetildiği için kendi içinde kapalı kalmış, unutulmuş bir ülke. Şimdiyse aralanan kapılarla keşfedilmeyi bekliyor.

Malta

Ülke 60 yıl Fransız sömürgesi olarak kaldıktan sonra 1953’te bağımsızlığına kavuşuyor. 1964-73 yılları arasında ABD’nin yürüttüğü Gizli Savaş’ta, Laos savaşa dâhil bile değilken ülkenin üzerine 2 milyon ton bomba bırakılıyor. Dünyanın en çok bombalanan ülkesi savaşta olmadığı halde, savaşan ülkelerin kurbanı olmuş.

Laos, 6,5 milyonluk nüfusa sahip, üniter komünist tek parti ile yönetiliyor. Güney Asya’da yer alan Laos, 16 eyalete sahip. Başkent Vientiane 754 bin nüfusa sahip. Halkın %55’i Lao, %11’i Khmaou, %8’i Hmonglardan oluşturuyor. %26’sını ise diğer küçük etnik gruplar oluşturuyor.

Toplam arazinin %5’de yapılan tarımla halkın %80’i geçimini sağlıyor. Başta pirinç olmak üzere, sebze, meyve, pamuk ve baharat üretimi halkın temel geçim kaynakları arasında yer alıyor.

Laos’un çok büyük bir bölümü el değmemiş ormanlardan oluşuyor. Nehrin her iki yakası eşsiz doğa ve insan görüntüleriyle insanı etkisi altına alıyor. Her yıl keşfedilen yeni türlerle birlikte, 800’den fazla kuş türü ve 100’den fazla büyük memeli hayvan türü Laos’ta zaten tespit edilmiş.

Daha egzotik türlerden bazıları kaplanlar, leoparlar, douc langur maymunları, şebekler, yunuslar, guguk kuşları, tavuskuşu, tüylü argus ve gümüş sülün gibi canlılar. 20 ulusal koruma altındaki alan ekosistemini korumak ve sürdürmek için belirlenmiş. Hatta bu alanlar dünyanın en iyi tasarlanmış korunan alan sistemlerinden biri olarak gösteriliyor. Ülkenin yaklaşık %14’ünü, geniş tropik muson ormanı, çeşitli yaban hayatı popülasyonları, muhteşem karst kireçtaşı oluşumları ve azınlık olan etnik gruplar oluşturuyor.

Para Birimi Lao KIP 1 TL= 4444 KIP ediyor. %60 Budist iken %40’ı eski animist inançlara (ruhlara) inanıyor. Ülke telefon kodu 856. Çoğu yerde internet oldukça yavaş ve pahalı.

Laos Haritası

Ülke 60 yıl Fransız sömürgesi olarak kaldıktan sonra 1953’te bağımsızlığına kavuşuyor. 1964-73 arasında ABD’nin yürüttüğü Gizli Savaş’ta, Laos savaşa dâhil bile değilken ülkenin üzerine 2 milyon ton bomba bırakıldı. Dünyanın en çok bombalanan ülkesi olarak tarihe geçti.

Laos Gezilecek Yerler

Turistik yerlere ulaşım ağı gayet iyi. Ülkenin yollarının büyük bir bölümü bozuk. Birkaç yüz kmlik yolları aşmak 10 saati bulabiliyor. Trafik sağdan akıyor, sakin bir trafik akışı var. Yollar kimi yerde gayet iyi, kimi yerde oldukça sarsıntılı seyahat yapılmak zorunda kalıyorsunuz

Ülkede tahtakurularıyla ünlü, otel seçiminde dikkatli olmak gerekiyor. Sinek ve böcek koruyucu spreyleri yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederim. Budist olan ülkede başa dokunmak, ayak tabanını birine karşı uzatmak saygısızlık olarak kabul ediliyor.

Laos’a gitmek için en uygun zaman Kasım-Şubat arası veya Ağustos ayı. Mart-Mayıs arası sıcak sezondur. Bana kalırsa dört mevsim de ziyaret edilebilir elbette. Laos yerel para birimi geçerli. Bankalar debit kart kullanarak her para çekmeniz mümkün. Herhangi bir ekstra ücret alınmıyor.

Konaklama ve yeme içme ucuz sayılır. Gittiğim bir çok şehirde konaklamaya verdiğim ücret 10-20 TL arasındaydı. Çoğunlukla homestay denilen yerleri tercih ettim.

Çoğu yerde sabit fiyatlar uygulanıyor. Küçük pazarlıklar yapmak mümkün. Halk oldukça fakir ve fiyatlar da makul. Bu nedenle de çok da pazarlık yapma gereği duymadım. Turistik yerlerde hemen herkes İngilizce konuşabiliyor. İletişim kurmak mümkün.

1. Vientiane

Laos-Gezi-Rehberi
Ptuxay Anıtı, Vientiane

Başkent Vientiane’deki Travel Information Center, ziyaret edilerek ücretsiz ülke haritaları ve broşürleri alınabilir. Bu turizm ofisinde ülkede ziyaret edebileceğiniz yerler hakkında bilgiler veren dev haritalar ve fotoğraflar yer alıyor.

Vientiane’de bulunan Pha That Luang (Büyük Stupa Lao), Laos’taki en önemli anıtlardan birisi. Stupa’nın kat kat terasları var ve her seviye Budist aydınlanmanın farklı bir aşamasını temsil ediyor. En düşük seviye maddi dünyayı temsil eder; en üst seviye, hiçlik dünyasını temsil eder. Pha That Luang, 16. yüzyılda daha eski bir Khmer tapınağının kalıntıları üzerine inşa edilmişti. Laosluların gurur kaynağı That Luang Tapınağı, 1828’de bir Siyam istilası ile yok oldu ancak daha sonra 1931’de Fransızlar tarafından yeniden inşa edildi.

Malta

Vientiane’de bulunan Sangha College (Wat Onteu)’da ayda bir düzenlenen Budist rahiplerle sohbet etkinliğine katılınabilir. Vientiane’deki Paris’teki Champs-Élysées’e benzeyen Patuxay görülebilir. İçerisinde yüzlerce Buddha heykelinin bulunduğu Buddha Park görülmeli.

2. Luang Prabang

Luang Prabang Monks

Güneydoğu Asya’nın en etkileyici şehirlerinden biri olan Luang Prabang, Laos’taki en popüler turistik yer. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan eski kraliyet başkenti, Budist tapınakları ve manastırları ile ünlü Komünist rejimin geldiği 1975’e kadar, Laos’un kraliyet başkentiydi. Luang Prabang’ın ana kısmı, Nam Khan ile Mekong nehirleri arasındaki bir yarımada üzerinde yer alıyor.

Ana caddeleri altın çatılı tapınaklar, ahşap evler ve çökmüş Fransız şehir binaları ile dolu. Şafak vakti, çeşitli manastırdaki keşişler sokaklarda dolaşarak pirinç sadakaları topluyor.

Mekong ve Nam Khan nehirleri tarafından oluşturulan yarımadanın kuzey ucu yakınında bulunan Wat Xieng Thong, Luang Prabang’ın en görkemli tapınağı. Kral Setthathirath tarafından 1560 yılında inşa edildi ve Kraliyet döneminin hepsinde Kraliyete hizmet etti. Wat Xieng Thong’da tapınağın inşasından kalma nadir bulunan yatan bir Buda heykeli görebilirsiniz.

Luang Prabang’da bisiklet kiralayıp şehri kolayca dolaşmak mümkün. Akşam kurulan gece marketi Asya’nın en güzel marketlerinden biri. El sanatları ürünlerinden, ev yapımı içerisinde yılan, akrep olan viskilere, hediyelik eşyalardan, zengin yemek ve meyve seçeneklerine rastlamak mümkün.

Luang Prabang’da bulunan içerisinde irili ufaklı binlerce Buddha heykelciklerinin bulunduğu Pak Ou Mağarası ziyaret edilebilir. Pak Ou Mağaraları Mekong nehri üzerinde Luang Prabang’ın kuzeyinde bulunuyor ve yol veya nehir teknesi ile ve ya turlarla ulaşılabiliyor. Mağaralar minyatür Buda heykelleri ile meşhur ve çoğu hasar görmüş olsa da yüzlerce Budist figürler duvardaki raflarda yerlerini almış durumda.

Fil safarisi, viski yapan köy ziyaretleri ve Kuang Si Fa Şelalesi görülmeli.

3. Mekong Nehri ve Pakbeng

Mekong-River-Pakbeng
Pakbeng’e yolculuk, Mekong Nehri

Mekong, Güneydoğu Asya’nın en büyük nehri ve yaklaşık 4.350 km uzunluğunda. Laos aslında Mekong Nehri’nin en büyük payına sahip. Az sayıda iyi yol ve dağlık araziye sahip olması sebebiyle nehir Laos’un başlıca ulaşım aracı. Mekong’un üst bölgesi bu nehirde yapılabilecek en güzel yolculuğun olduğu yer olarak kabul ediliyor. Kuzey Tayland sınırındaki Huay Xai’den Luang Prabang’a veya tam tersi bir tekne turu bu nehrin tadını çıkartabileceğiniz en güzel yollardan biri.

4350 km uzunluğuyla dünyanın on ikinci uzun nehri olan Mekong Nehri üzerinde yolculuk yapmak turistlerin en çok ilgi gösterdiği aktivitelerden biri. Luang Prabang’dan Pakbeng’e Mekong üzerinden ulaşmak mümkün.

Yemyeşil ağaçlar, nehir boyunca uzanan kıyı şeridinin çekiciliği izlenmeye değer bir manzara sunuyor. Nehir geçtiği yerlere hayat veriyor. Yol boyunca nehirde yüzen çocuklar, nehirde altın arayan aileler, balıkçı tekneleri, çamaşır yıkayan ve banyo yapan Laoslular geziye renk katıyor.

4. Vang Vieng

Laos-Gezisi-Vang-Vieng
Vang Vieng, Laos

Vang Vieng, başkentin kuzeyinde, yaklaşık 4 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Laos’un merkezinde bulunan nehir kıyısında bir kasaba. Ana cadde misafir evleri, barlar, restoranlar, internet kafeleri, tur acenteleri ve turistlerle dolu. Bölgenin en ilgi çekici yeri Vang Vieng’i çevreleyen muhteşem tepeleri. Kireçtaşı dağları kaya tırmanıcıları ile popülerken, pek çok keşfedilmemiş tünel ve mağaraları da meraklıları için adeta bir cennet.

Vang Vieng’de tubing, nehirde kayaking, mağara ve geleneksel Khamu köyleri ziyaret edilebilir.

5. Luang Namtha

Luang NamTha Trekking, Laos
Luang NamTha Trekking, Laos

Luang Namtha bakir ormanlarında eko trekkinglere katılmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat. Bu trekkinglerde tamamen doğadan toplanan şeylerin bambu içerisinde nasıl pişirildiğine şahid olup tatmak mümkün. Modern dünyadan uzak ormanlar içerisinde yer alan Laos kabile köylerinde homestay kalınarak lokal hayat yakından keşfedilebilir.

Thai masajına benzer yanıyla dikkat çekse de kendine özgü dokunuşları olan Laos masajı denenmelidir. Fransız kültürünün etkilediği Laos’ta harika bauget ekmeği arasında sandviçlerin tadılmalıdır.

6. Nong Khiaw

Nong Khiaw, Laos
Nong Khiaw, Laos

Vietnam sınırına yakın Nong Khiaw, ilginç kayalıklardan oluşan dağları, nehrindeki küçük adaları ve tekne turları ile ünlü bir yer. Bu sisler içerisindeki sakin kasabada trekking yapıp manzaranın tadını çıkarmak mümkün. Yine Nehirde yolculuk yapılabilir.

7. Plain of Jars

Plain-of-Jars-Loas-Gezilecek-Yerler
Plain of Jars, Phonsavan, Loas

Plain of Jars (Kavanozlar Düzlüğü), kökeni bilinmeyen büyük taş kavanozların çevreye dağılmış olduğu Phonsavan kasabası boyunca uzanan geniş bir alana verilen isim. Taş kavanozlar, bir veya bir kaç yüzyıla kadar uzanan tarihlerde farklılık gösteriyorlar.

Küplerin yüksekliği ve çapı 1 ile 3 metre arasında değişiyor ve hepsi taş. Taş kavanozlar, dışa oyulmuş bir insan kabartması olan tek bir kavanoz hariç, çok sadece ve üzerlerinde işleme yok. Ovada serpilmiş yüzlerce dev kavanozların sırrı hala net olarak anlaşılamamış.Kavanoz Alanı araştırması, taş kavanozlarının tarih öncesi mezar uygulamaları ile ilişkili olduğunu ileri sürülüyor.

8. Vieng Xai

Vieng Xai mağaraları, Vietnam Savaşı sırasında gizli bir şehir olarak kullanılan geniş bir mağaralar ağından oluşuyor. Burası, Vientiane merkezli kralcı güçlerle savaşan ve ABD ordusu tarafından bombalanan Komünist orduya ev sahipliği yapıyordu. Mağaralarda bir hastane, askeri barakalar, fırınlar, dükkanlar ve hatta bir tiyatro bile bulunan yaklaşık 23.000 kişi yaşıyordu. Lao hükümeti mağaraları Vietnam’daki Củ Chi tünellerine benzer bir turizm bölgesi olarak tanıtmayı umuyor.

9. Si Phan Don

Si Phan Don (4.000 ada anlamına gelir), Güney Laos’taki Mekong Nehri’nin doğal bir bölümü karşısındaki çok güzel bir adalar grubu. Mekong nehri Khone şelalelerinin yaklaşık 10km lik uzunluğunda bir alanda aşırı derecede etkili olması ve suyu coşturması sebebiyle nehir trafiğine açılamıyor.

Şelalelerin aşağısındaki Mekong, nesli tükenmekte olan Irrawaddy Yunuslarının ufak bir nüfusuna da sahip. Turistlere hitap eden üç ana ada Don Det, Don Khon ve Done Kong’dur. Don Det ve Don Khon’da bulunan kalınabilecek yerler, basit, aile tarafından işletilen bungalovlardan oluşmaktadır. Bisikletler ve tekneler de burada kiralanabilir.

10. Wat Phu

Wat Phu (veya Vat Phou), Champasak eyaletindeki Phu Kao dağının eteklerinde yer alan yıkılmış bir Khmer tapınağı. Hindu tapınağının tarihi 11-13. yüzyıllara dayanıyor. Wat Phu, Kamboçya’daki anıtsal Angkor dönemi yerleşimleriyle karşılaştırıldığında daha küçük, ancak esrarengiz timsah taşı ve alanın çoğunu sarmış olan uzun ağaçlar, Wat Phu’ya mistik bir atmosfer katıyor. Günümüzde hala Budistler tarafından tapınak olarak kullanılıyor.

Laos’a ne zaman gidilir

Luang Prabang night market
Şemsiyeler, Luang Prabang Night Market

Laos turizm mevsimi, Kasım ayından Mart ayına ve hava koşullarının olumlu olduğu Ağustos ayına, Nisan ayının ortasında ise Lao Yeni Yılı’na kadar olan tarih aralığında. Bu dönemlerde hemen her yerde erken rezervasyondan dolayı yer kalmayabilir.

Laos’un tropik iklimi ise, mayıs ayından ekim ayına kadar uzanan yağışlı muson sezonu ve Kasım ile Nisan ayları arasında kuru bir mevsimle başlıyor. Vientiane’de ortalama sıcaklık Ocak’ta 22 °C ila Nisan’da 29 °C arasında değişiyor.

Kuzey bölgeler Kasım’dan Şubat ayına kadar soğumaya başlar ve dağlık bölgelerde geceleri dondurucu soğuklar olabilir. Şubat ortasından itibaren sıcaklıklar yavaş yavaş yükselişe geçer ve Nisan ayında 38 °C) üstünde olabiliyor. Yağış ve aşırı sıcağa maruz kalmamak isterseniz Kasım’dan Şubat’a kadar Güney Laos’u ziyaret etmek için en iyi zaman. Kuzeydeki dağlarda sıcaklıklar Mayıs’tan Temmuz’a kadar hâlâ kabul edilebilir sıcaklıkta oluyor.

Genç Budist monklar, Vientiane
Genç Budist monklar, Vientiane

Laos Turu Rotam

Toplam 26 gün. Bunun tamamını Kuzey Laos bölgesinde geçirdim. Laos gezi rotamı haritada görmek için tıklayın.

Bangkok→ Vientiane→ Vang Vieng→ Luang Prabang→ Pakbeng→ Oudom Xai→ Luang Nam Tha→ Udomxai→ Nong Khiaw→Luang Prabang→ Phonsavan→ Vientiane→ Bangkok

Laos Harcama Bütçesi

Laos seyahat severler için ekonomik bir ülke sayılabilir. Ülkede yeme içme ve konaklama çok ucuz. Ulaşım turist otobüsleri kullanılmadığı müddetçe oldukça ekonomik, ancak otobüsler çok eski model. Uzun yolculuklar için oldukça yorucu olabiliyor. Ortalama günlük 130,000-200,000 Baht (30-40TL) ile konaklama, ulaşım ve yeme içme masrafı karşılanabilir.

Toplamda 26 gün süren Laos turu tüm harcamalarımın ortalaması 29 TL (Mart 2012) tuttu. Oldukça düşük bütçe ile seyahat ettiğimi hatırlatayım. En uygun fiyatlı Laos otellerinde konakladım.

Day 594: Laos:26 Vientiane, 18 Mart 2012

Önceki blog yazısıRotterdam Markthal: Kapalı Pazar Alanı
Sonraki blog yazısıAlaçatı Tatili Öncesi Bilinmesi Gerekenler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

26 YORUM

 1. Tayland Asya’nin en iyi ulkesi para birimi Baht 1 lira 10 baht yapiyor. Laos Asyanin en fakir ulkesi para birimi kip 5000 kip 20 baht 10.000 kip 40 Baht yapiyor. Gece 10’da her yer kapaniyor Laos’ta. Oteller haric yemek satmak yasak gece 10’dan sonra. Laos’a sadece Tayland vizesi icin gidin, gezilecek bir yeri yok.

  • Yorumun için teşekkürler ama bu fikirleri nerden edindiğini öğrenebilir miyim? Laos’da tam 1 ay geçirdim, ancak Kuzey ve orta Laos’u gezebildim. Gezilecek çok güzel, hatta benzersiz yerleri var. Doğası, dokusu ve insanı henüz bozulmamış yeryüzündeki nadir ülkelerden birisi. Ülkenin şehirleri küçük ve kalabalık değil. Çoğu pazar yeri gece geç saate kadar açık, sonrasında restoranlar açık ama sayıları az. Luang prabang’da çok sayıda Fransa kalitesinde restoran açık. Diğer yerlerde açık değil diye Laos kötü bir yer olamaz. Ona göre gününüzü planlar ve ihtiyaçlarınızı giderirsiniz.

   Diğer yandan Tayland vize istemiyor. Tayland Vizesi için Laos’a gitmeye gerek yok ve Laos vize isteyen bir ülke. Vizesi de çoğunlukla Tayland’dan alınıyor.

   Laos’ta gezdiği ve yazdığım yerler için şu linke göz atabilirsin: https://yoldaolmak.com/ulkeler/asya/laos

 2. Günde 29 TL harcamak gerçekten inanılmaz bir durum. Tabi gitmediğim için oranın ekonomisini bilemem gitmek ve görmek lazım acaba vergimi yok orada yada düşük mü bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

 3. Çok güzel anlatmışsınız Kemal bey, sadece internet kotu ve pahali konusuna katilmiyorum. Belki ben sizden sonra gittigim icin olabilir. Turkiye’de 4G yokken orda vardi ve 1 dolara 100 MB internet cok ucuzdu. gidilecek bir ülke bir de Pakse diye bir eyaleti var orada da cok güzel şelaleler bulunuyor.

  • Laos’u severim. Benim bulunduğum zamanlarda 4G yoktu. 100 MB internet 1$ diyorsan bu çok pahalı. 1 GB internet 10$ demektir ki, şu anda bu Türkiye fiyatlarından pahalı anlamına geliyor. Doların yüksek kurunu göz önüne alsak dahi yine pahalı. Ayrıca ülkedeki milli gelirle de kıyaslaman gerekir ki çok pahalı olduğu anlaşılır yine.

 4. Ayhan bey ve Kemal kaya bey, sizlerden Laos ilgili bilgi almak istiyorum. Çünkü Laos’a evlilik için gideceğim. İlk defa gimek bu yüzden bana izleyeceğim rotayı ve vize hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.

 5. Laos pek çok insan tarafından bilinmeyen bir ülke. Bırakalım haritada yerini göstermeyi adını bile duyan çok insan yoktur. Oysa bu bilgilere baktığımızda Laos’un olağanın dışında çok farklı bir ve kendine bir has ülke olduğunu anlıyoruz.

  Bu kadar güzelliği gizlemek olmaz paylaşmak lazım. Ülkenin ucuz oluşu turist açısından çok iyi öte yandan sömürü altında kalışı ve dünyanın en çok bombalanan ülkesi olması oldukça üzücü. Görülmesi gereken yerler ve etkinlikler çok hoş. 26*29=754 Tl + Uçak ve Vize Parası. 1000 küsür Tl’yi bulmuştur. 26 Günü bir Avrupa ülkesinde geçirseniz ve bunu Laos’taki gibi yapmaya kalksanız bu fiyatla işin içinden sıyrılmak imkansız olur.

 6. Yazınız guzel olmuş. Bize de biraz rehberlik yapacak bu yazı, ama Tayland’dan vize almak bize 1-2 gün kaybetirecek. En az 10 gün planlama yaptık ama yeterli mi bilemiyorum.

 7. 26 günde 29 tl! Gezginler için şaşırtıcı ve sevindirici bir bilgi olmakla beraber, ülkenin yoksulluktan nasibini almış olmasıda üzücü. Buda gelişmiş batılı ülkeler için, iyi bir deney sahası olma gerçeğini ortaya koyuyor.

 8. 17 kasım 2014 tarihinde başladığım Laos seyahati gerçekten mükemmel geçti. Vientiane’de 5 gün kaldım ve mükemmel bir tatil oldu. Gitmeden önce bir siteden burada yaşayan 2 kız arkadaş buldum. İnanın gidin pişman olmazsınız, Avrupa’da gezmediğim yer kalmadı ama boşu boşuna zaman ve para harcamışım. Mayıs 2015 ver elini Laos ve Myanmar tatili. Sabırsızlıkla bekliyorum Mayısın gelmesini.

 9. Teşekkürler Kemal Bey, vaktim olsa kuzeyde yaptığınız trekkingi yapmayı isterdim. Luang Prabang’da gece köy konaklamalı turlar var ama iki gün beklememe rağmen katılmak isteyen olmadığı için yapamadım. Umarım başka bir zaman denerim. Bilgiler için sağolun.

 10. Günde 29 TL ile gezmek bana çok farklı geldi yani. Ne yedinşz, ne içtiniz, nerede uyudunuz ki? Biz burda 2 kişi kahve içsek o kadar para ödüyoruz.

  • Laos ucuz bir ülke sayılır. Batı tarzı yemek yemek maliyeti yükseltebiliyor, yoksa halk pazarlarında ve sokak tezgahlarında 1-2 dolara karın doyurabiliyorsunuz. Hostel veya misafir evlerinde kalmak da ucuz konaklama imkanı sağlıyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın