Khao San Road, gezginlerin Bangkok’taki Mekke’si. Tayland’ın en popüler ve aynı zamanda hala en uygun fiyatlı bölgelerinden biri. Daha 20 yıl kadar önce Bangkok’un pirinç pazarı iken şimdilerde sırt çantalı gezginlerin yuvası olan Khao San Road, Bangkok’un eski şehir olarak adlandırılan bölgesinde yer alıyor.

Dövmeciler, her 10 metrede bir önünüze çıkan 7/Eleven marketleri, taksiciler, tuktukçular, her yere her türlü turu satmaya çalışan acenteler ve onların ellerinde broşürlerle dolaşan çalışanları ile rengarenk bir cadde.

Khao San Road

🧭 Pattaya sonrası yeniden Bangkok’taydım. Bangkok, Güney Asya’nın kalbinin attığı yer. Birileri ne zaman bana Bangkok’u sevmedim dese bunu anlamakta zorlanıyorum. Bu benim için bir yabancının İstanbul’u görüp de sevmedim demesi gibi geliyor.

Gezilip görülecek çok şey var, hepsi de egzotik ve bizim kültürümüzün uzağında bambaşka bir dünya. İster iki gün kalayım ister iki ay, Bangkok benim için her zaman inanılmaz bir şehir. Hangi yüzünü daha iyi görürseniz ya aşık oluyor ya nefret ediyorsunuz. Ben bu şehre aşık olanlar tarafındayım.

Malta

Birkaç gün daha Hayko’da kaldıktan sonra Khao San Road’a taşındım. Bangkok’a her gidişimde eski şehir bölgesinin popüler noktalarından Khao San Road civarında kalmayı tercih ediyorum. Khao San Road’ın bittiği yerdeki Burger King’in arka sokağında At Home Guest House’da klimalı küçük bir oda kiraladım (400THB, 23TL).

Khao San Road Rehberi

Khao San Road, Banglamphu olarak bilinen eski şehrin kalbinde, Ko Rattanakosin’e yürüme mesafesinde yer alan oldukça kısa bir cadde. Daha 20 yıl kadar önce Bangkok’un pirinç pazarı iken şimdilerde Tayland’ın en popüler ve aynı zamanda hala en uygun fiyatlı kalabileceğiniz bölgelerinden birisi.

Sırt çantalı gezginler için cennet gibi bir üne sahip. Hemen her şeyin bir arada olduğu, gezginler için organize olmuş bir sokak etrafında şekillenmiş her şey. Modern Khao San, bize serbest kalmış bir müzik festivalindeki sahneyi hatırlatan bir cadde. Çılgın bir aktivite merkezi gibi biraz. Çok sayıda tuk tuk ve yine çok daha çok sayıda seyyar satıcı var.

Öğrenci kimlikleri ve sahte Harvard yüksek lisans derecelerine kadar dahi her şeyi satan tezgahlar görürseniz şaşırmayın. Rengârenk t-shirtler, şortlar, kıyafetler satan dükkânlar, ayak üstü yemek yiyebileceğiniz, mis gibi taze tropikal meyveler alabileceğiniz tezgahlar, böcekçi, dönerci, falafelci, her nevi markadan çakma saat, cüzdan, deri çanta satan tezgahlar her yanınızda.

KhaoSan Road

Gündüz saatlerinde nispeten sessiz ve ürkek gibi. Hatta gün içerisinde gelirseniz ‘burası mı ünlü Khoa San!?’ dersiniz. Ancak alacakaranlık yaklaştıkça, kalabalık artıyor, neon aşıklar yanmaya ve barlardan sesler yükselmeye başlıyor. Sırt çantalı gezginleri Khao San Yolu’ndayken genelde yaptığı öğlene hatta akşama kadar uyumak, yemek yemek, içmek ve partilemek.

Yine de Khao San Road ve tüm bu bölgeyi bir sırt çantalı gettosu olarak etiketlemek haksızlık olur. Khao San Yolu’nun hemen kuzeyinde paralel olarak batıya doğru ilerleyen Chakrabongse Yolu boyunca devam eden Soi Rambutri, sırt çantalı gezginler tarafından yutulan ilk mahalle caddesiydi. Şimdi biraz Khao San-lite gibi hissetiren bir yer.

Bunun ötesinde, nehir boyunca uzanan Phra Athit Yolu, gösterişli kafe ve barlara, bazı harika yemek mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Khao San’ın kuzeyinde, Dusit’e doğru kıvrılan eski şehir sokakları arasında da benzer şekilde sade bir atmosfer bulacaksınız.

Çevredeki bölge hala şehrin en büyüleyici ve tarihi bölgelerinden biri. Her milletten, gezginler, turistler, aylaklar, expatlar burada. Kaldığım otelde Avustralyalı, Yeni Zelandalı, Alman, Japon ve Brezilyalı arkadaşlar edindim. Bu kozmopolit şehrin dörtte birini expatlar oluşturuyor zaten.

Her bütçeye uygun oteller, bar ve restoranlar, hediyelik eşya dükkânları, sanat galerileri, dövme ve masaj salonları ile çok sayıda düşük ve orta bütçelilere için guest House var. Konaklama fiyatları çift kişilik klimalı odalar için 400-800 Baht (2011) arasında değişiyor.

KHAO SAN ROAD NEREDE KALINIR
Riva Surya Bangkok, Khao San Yolu’na 5 dakikalık mesafede 4 yıldızlı bir otel. Khaosan Art Hotel, çok uygun fiyatlı, makul güzellikte bir seçenek. Dewan Bangkok, süslü, renkli ve uygun fiyatlı beğenebileceğiniz bir otel. Nappark Hostel @Khao San ve OYO 612 Hansa Hostel, Kha Son Road’ın popüler merkezi hostelleri.

Baan Noppawong, Grand Palace’a oldukça yakın, Bangkok’un hala ayakta duran nadir kolonyal evlerinden birinde. Baan Chart da bir butik otel, tereddütsüz kalabilirsiniz. Sala Arun, Bangkok Eski Şehir’de Şafak Tapınağı veya Wat Po’nun doğrudan manzarasına sahip.

Boxpackers Hostel Phranakorn, Grand Palace yakınlarında kalabileceğiniz yüksek puanlı bir hostel. Shanghai Mansion Bangkok, aslen 1892’de inşa edilmiş yenilenmiş bir binada, otantik China Town bölgesinde yer alıyor.

Anantara Siam Bangkok Hotel, Bangkokun seçkin modern bölgesi Siam’da yer alan lüks bir otel. Hotel Indigo Bangkok Wireless Road, Sukhumvit Yolu, Siam ve Pathumwan’ın popüler bölgelere yürüyerek gidecek kadar yakın yüksek puanlı bir otel

Khao San Road Rehberi

Thai mutfağının lezzetlerini sokaklardaki tezgâhlarda tatmak her zaman daha ucuz. Günün her saati sokaklarda farklı tatları uygun fiyata bulabilmek mümkün, deniz ürünleri sevenler için bir cennet Bangkok. Khoa San Road ucuz bir şehir. Bugün 45 lira harcamışım. 3 öğün yemek, konaklama, kahve ve masaj dâhil bu fiyata (2011).

Taze tropikal meyveler, padthai adı verilen taze soya filizleriyle hazırlanan erişte tezgâhları ile çöp şiş tarzında et ızgaralar satan tezgahlar sokağın hemen her yerinde karşınıza çıkıyor. Padthai en sevdiğim lezzet, hem ucuz hem de doyurucu. Tabi kKendinizi maceracı hissediyorsanız, akreplerden, tırtıllarda tarantulalara kadar yiyebileceğiniz envaı çeşit böcek de var tezgahlarda!

Khao San Road’da Skytrain veya metro istasyonu yok. Tayland’da ulaşım ucuz sayılır. İhtiyaç olduğunda çevrede bulunan taksi, tuktuk veya motosiklet sürücüleriyle gidin. Taksilerde taksimetre kullanıldığından önceden fiyat pazarlığı yapmaya gerek yok. Yalnız araca binişte taksimetrenin açılıp açılmadığını kontrol etmekte fayda var.

Tuktuk veya motosiklet kullanılacaksa kesinlikle gidilecek yere göre mutlaka önceden pazarlık yapılmalı. Şoföre gideceğiniz yeri anlatmak çok zor. Yazarak gösterdiğinizde bile anlamakta sıkıntı çekiyorlar, İngilizceleri neredeyse hiç yok. En basit kelimeler ‘bus station’ veya ‘shopping mall’ dediğinizde bile sizi anlayan oluyor. Bazen çevredeki yerlilerden yardım almak gerek.

Khao San Road Gezilecek Yerler 📌

Khao San Road dünyaca ünlü Pho, Wat Arun ve Wat Phra Kaew tapınaklarına çok yakın. Ayrıca Grand Palace da yürüme mesafesinde. Restoranlar, barlar, kafeler, sokak tezgahları ve daha fazlasıyla dolu Khao San Yolu’nu yürüyerek keşfedin.

Zengin koleksiyona sahip Bangkok Ulusal Müzesi de gezilecek yerler listenize girsin. Bir tekneye binin ve şehri farklı bir perspektiften görmek için Chao Praya Nehrinde tura çıkın.

1. Grand Palace

Khao San Road Gezilecek Yerler

Grand Palace, Bangkok’u ziyaret edenlerin çoğunlukla ilk durağı oluyor. Asya, Çin ve Hint kültürünün bünyesinde harmanlayan Tayland Krallığının eski adı ise Siyam Krallığı. Grand palace, 150 yıldan uzun bir süre Siyam Kralına ve ailesine ev sahipliği yapmış. 1925’e kadar Tayland kraliyet konutu olarak kullanılmış.

Geleneksel Thai mimarisinin en güzel örneklerini taşıyor ve yüzden fazla bina ile tapınaktan oluşuyor. Bangkok’taki en etkileyici yapılardan biri olan Grand Palace, 1.900 metre uzunluğunda 4 duvar ile çevrili olan sarayın içinde kraliyet konutunun yanı sıra devlet daireleri de bulunuyor. Saray kompleksi içerisinde yer alan Wat Phra Kaew yani Zümrüt Budha Tapınağı, ülkedeki en önemli kutsal yer.

2. Wat Pho

Bangkok Yatan Budha

Wat Pho, yani Yatan Buda Tapınağı, Grand Palace’ın yakınında yer alan, şehrin en eski ve en çok ilgi gören tapınaklarından. 16. yüzyıl başlarında inşa edilmiş tapınak 1781’de Bangkok’un başkent olmasıyla yeniden yapılandırılmış. Kaynaklarda Tayland’ın ilk üniversitesi olarak geçiyor.

Tapınakta yer alan dev Yatan Budha Heykeli, Budha’nın Nirvana’ya ulaştığı anı simgeliyor. Heykelin ayak tabanlarına yüz sekiz olumlu eylemi ifade eden, sedef taşlarla işlenmiş semboller yer alıyor. 108 sayısı Budizm’de kutsal kabul ediliyor. Wat Pho, geleneksel Thai masajını deneyimlemek için en uygun yerlerden birisi.

3. Wat Arun

Wat Arun Temple

Wat Arun, Chao Phraya nehrinin batı kıyısında yükseliyor. ‘Aruna’ kelimenin karşılığı ‘kırmızı, kıpkırmızı, sarımsı’ anlamına gelen ve Hinduizm’de Güneş tanrısı Surya’nın arabacısının adı. Şafakta yükselen kırmızımsı ışıltılı Güneş’in kişileşmesi olan Hindu şafak tanrısı Aruna’ya adanmış.

Beş kuleli renkli yapı, neredeyse tepeden tırnağa porselenden inşa edilmiş tapınak, Tayland tanıtım kitaplarında çok sık kullanılıyor. Tamamen porselenlerden yapılmış Şafak Tapınağının en iyi silueti gün batımında ortaya çıkıyor. Bu saatler dışında ise sıradan bir yermiş gibi görürseniz şaşırmayın.

4. Bangkok National Museum

Bangkok National Museum

Bangkok Ulusal Müzesi (Bangkok National Museum), müze severlerin gezilecek yerler listesine alabileceği kadar çekici. 1782’de Prens Wang Na’nın sarayı olarak inşa edilmiş yer 1884’te müzeye çevrilmiş. Güneydoğu Asya’nın en büyük ve en kapsamlı müzelerinden birisi. Tayland ve Güney Asya coğrafyası milletlerinin kültür miraslarına ait kronolojik olarak düzenlenmiş pek çok eser var. Müzenin zemin katında Phutthaisawan Şapeli yer alıyor.

Bu coğrafyaya adım atmadan önce dahi, masaj denince aklıma ilk gelen ülke Tayland olurdu. Masaj Tayland’da binlerce senelik bir kültür. Thai masajı rahatlama ve dinlenmenin yanı sıra, tedavi amaçlı da uygulanıyor. Yorgunluk ve stresten arınmak, rahatlamak için mükemmel bir deneyim.

Dışarıda kötü ve pis kokular varken bunun aksine içeride her tarafta bitkiler, orkide çiçekleri tiger balm kokusu ve güler yüzlü insanlar. Sihirli ellerin vücuda uyguladığı harmonik basınç dünyada keşfedilmesi gereken keyiflerden biri olsa gerek. Sıcak altından uzun yürüyüşler ve kaybolmalarla geçirilen zaman sonrasında neredeyse sapıtan bünye masajla kendine geldi.

Bangkok’ta her köşede masaj salonları emirimize amade. Kapı önlerinde bekleyen güzel kızlar ellerindeki fiyat panoları ve güler yüzleriyle beni içeri davet ettiklerinde onlara elbette hayır diyemezdim. Masaj salonu başka bir âleme geçiş yapmak gibi. Khao San Road’da masaj sokakta dahi yapılıyor.Khao San’da kaldığım zamanın bir kısmında şehrin merkezine gidip Siam Center’ı gezdim. SkyTrain metrosunun ana istasyonu da burada bulunuyor. Siam Discovery, Siam Center ve Siam Paragon gibi çok şık ve büyük alışveriş merkezlerini dolaştım. Bunun dışında yine hemen yakında Asya’nın en büyük alışveriş merkezlerinden MBK Mall ve yine onun hemen ardında da Fashion Mall bulunuyor.

Tatil ve alışverişi bir arada yapmayı seven gezginler için bu bölgeye mutlaka uğranması gereken yerler. Aradığınız hemen her şeyi bulabileceğiniz bu bölgedeki fiyatlar Türkiye ile kıyaslandığında daha da hesaplı görünüyorlar.

Khao San Road Nasıl Gidilir

Bangkok Suvarnabhumi veya Don Muang havaalanından doğrudan Khao San Yolu’na giden bir taksiye binmek çoğu gezginin tercihi. Taksimetreli taksile yaklaşık 300 ila 400 baht civarında sizi götürüyor. Sürücü sayacı kullanmayı reddederse, inin ve başka bir taksiye binin. Buna ek olarak, trafiğe daha az maruz kalan otoyolları kullanırsanız 50 ila 120 baht arasında geçiş ücreti ödemeniz gerekiyor.

Havalimanı resmi taksi standından yaklaşık 570 baht (15 $) civarında taksiye de binebilirsiniz. Daha tutumlu iseniz benim yaptığım gibi otobüse binin. Her iki havalimanında da turistleri düşünen, doğrudan Khao San Yolu’na giden otobüsler var.

S1 otobüsü, 06.00 – 20.00 saatleri arasında Suvarnabhumi Havalimanı 1st Floor Gate 7’den 60 baht karşılığında Khaosan bölgesine gidiyor. Alternatif olarak, Suvarnabhumi havaalanından trene binin ve ardından BTS’ye bağlantısında inin ve ardından yukarıdaki adımları izleyin.

Don Muang havaalanından Hualamphong terminal istasyonuna gitmek için ana hat trenine binin. Ardaından Khao San Yolu’na bir taksi veya otobüsle gidin.

Day 564: Tayland:53, Bangkok, 18 Şubat 2012

12 Yorumlar

 1. Bangkok ve Pattaya görmek istediğim yerler arasında daha önce hiç yurt dışına çıkmadım. Bu yüzden gezmek için gittiğimde tur şirketleri ile gitmek mi mantıklı (7 gün 3000 TL) yada ucak bileti alıp Otel Rezervasyonu yapıp gitmek mi mantıklı?
  Yani çok ingilizce bilgim yok ufak tefek şeyleri hallederim o kadar. Bu yüzden kararsız kaldım. Siz gidip görmüş biri olarak cok ciddi manada İngilizce gerekli mi yoksa tur ile gitmek avantajlı mi olur benim için? Gezecek yerleri navigasyon ile bulabilirim. 🙂

 2. Ben Thailand’da yasiyorum ve 2 mart itibariyle vizem bitiyor, cikis giris yapmam gerekiyor. Thailand en kolay yolu nasil ogrenebilir miyim? Rica etsem?

 3. 24 saat hayat olan bir cadde. İstiklal’in küçüğü gibi biraz. Tam bir buçuk ay kaldım ve birçok yerini gezdim. Özellikle kuzey bölgesi ve altın üçgen denilen bölge beni çok etkilemişti..

 4. Buranın tek eksiği raylı bir ulaşım ağının olmamasıydı galiba. Onun dışında ucuza tur bulabileceğiniz bir sürü turizm acentaları var burda. Mutlaka uğrayın, kayıt olmasanız bile en azından nerelere tur yapıldığına dair bir fikriniz oluşuyor. 🙂

 5. Gitmeyi düşündüğümüz bu ülke hakkında çok yararlı bilgiler sağlıyorsunuz, teşekkürler. Sürekli takipçiniz olacağım 🙂

 6. Merhaba Kemal bey,

  Güzel çalışmalarınız olmuş ellerinize sağlık. Bayramda taylanda gideceğim thy direk gidiş dönüş aldım, önceden çok kıta ülke gezdima ama Tayland ilk olacak. Birkaç sorum olacaktı yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  1- Pattaya walking street ve Bangkok Patpong bölgesinde verim/fiyat oranı iyi olan otel tavsiyeleriniz nelerdir?

  2- Bu tavsiye edeceğiniz oteller için ayırmam gereken bütçe, expedia,agora ve booking com daki gibimidir? Yani diyelim “xxxx” oteli tavsiye ettiniz. Buradan rezervasyon yaptırdım günlük 800 baht yazıyordu diyelim. Otele gidince bu ücret üzerinde pazarlık yapıp 700 bahta indirebilir miyim? Yoksa hiç rezervasyon yapmadan mı gitmem gerekir? Uçak gündüz 09.00-10.00 suları havalimanına iniyor.

  3-Suvarnabhumi havaalanından Pattaya gidiş için taksi önerilerinizi okudum. Ppazarlıkla 700-800 baht deniliyordu. Bir de hava limanından servisler oluyormuş. Bu konu hakkında bilgisi olan var mıdır acaba? Yani ücreti nedir,n eresinden kalkar, ne kadar sürede bir kalkar?

  4-Bangkok’a inince önce zamanımı burada geçirip Pattaya’ya mı gitmek kolay/ucuz olur, yoksa Tayland’a gelindiğinde önce Pattaya’da kalmak ve ikinci turda Bangkok’a gitmek daha mı ekonomik/avantajlıdır? Bangkok’a inildiğinde oradaki servislerle Pattaya’ya gitmenin daha kolay olduğunu okumuştum. Galiba Bangkok şehir merkezinden gitmek daha zor oluyormuş.

  Öneri, yorum ve düşüncelerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

 7. Bangkok’da Khao San Road çok farklı bir yer şehrin diğer yüzü gibi ama bütün gezginler ve turistler burada. Tayland’da olduğunuzu anlıyorsunuz. Sayende Tayland seyehatimiz dolu dolu geçmiş ve burayı da ziyaret etmişdik.

  • Khao San Road benim Bangkok’taki adresim oldu. Hem oteller ekonomik hem de ne ararsan bir arada bulabileceğin bir yer. Eski şehrin yakınında olduğu için bir yere buradan ulaşmak da kolay.

   Bi daha bekleriz 🙂

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz