Tüm hayatım yola düştükten sonra tamamen değişti ve “Sırt çantamı açtığım yer evimdir” diyorum uzun süredir. Seyahat etmek ve keşfetmek benim yaşam tarzım. Görmek, hissetmek, deneyimlemek ve yazmak yaşam neredeyse tüm yaşamımı kaplıyor.

Ağustos 2010-Haziran 2012 Okyanusya ve Güney Asya Seyahatim

Benim seyahatim dünya turu amacıyla yapılan seyahatlerden çok, gidilen ülkeleri her yönüyle keşfetmeye ve anlamaya yönelik gezilerden oluşuyor. Bu süre içerisinde belki de birkaç dünya turu yapacak kadar seyahat edilebilirdi, ancak ben yavaş seyahat etmeyi seviyorum.

Okyanusya ve Asya‘yı kapsayan ve yaklaşık 2 yıl süren seyahatimden izlediğim rotayı bu haritada belgelemeye çalıştım. Haritada görünmeyen çok farklı yerlerde de kaldım. Yolculuğumda mümkün olduğu kadar yerel insanlara yakın olacak rotalarda, ülkenin kültürünü, yaşam tarzlarını ve özellikle UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ndeki yerleri keşfetmek önceliğindeyim.

Toplamda 22 ay (685 gün) süren seyahatimde izlediğim rota:

İstanbul→ Tayland→ Yeni Zelanda→ Fiji→ Avustralya→ Tazmanya→ Avustralya→ Bali (Endonezya)→ Java (Endonezya)→ Sumatra (Endonezya)→ Malezya→ Singapur→ Sarawak (Borneo)→ Sabah (Borneo)→ Filipinler→ Singapur→ Malezya→ Tayland→ Laos→ Tayland→ Kamboçya→ Tayland→ Malezya→ Singapur→ Malezya→ İran→ Van→ İzmir

Ziyaret Ettiğim Ülkelerde izlediğim Rotalar kategorisinde tek tek hangi ülkede hangi rotayı takip ettiğimi harita üzerinden görebilirsiniz. Seyahatleriniz için rota belirlerken fikir verebilir.

Dünya Turumda Gezdiğim Yerler

Gezi-Bloglari-Siteleri

 

Şimdiye Kadar Bulunduğum Ülkeler

 


Create Your Own Map

Danimarka(2), ABD, İsveç(2), Dubai, Mısır(5), İtalya(6), Çek Cumhuriyeti(2), Avusturya(3), Macaristan(2), İngiltere, Fransa(2), Almanya(4), Ukrayna, Hollanda(3), Tayland(7), Yunanistan(5), Makedonya(3), Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek(2), Sırbistan(2), Yeni Zelanda, Fiji, Avustralya(2), Endonezya, Malezya(6), Singapur(5), Borneo, Filipinler(3), Laos, Kamboçya, İran(3), Gürcistan(3), Ürdün(2), Tunus, İspanya(2), Monaco, Slovakya, Vietnam, Rusya, Lihtenştayn, İsviçre, Belçika, Namibya, Zambiya, Zimbabwe, Botswana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Lesotho, Katar, Kırgızistan, Litvanya, Letonya, Estonya, Finlandiya, Norveç, Belarus, Slovenya, Hırvatistan.

142,1k Takipçiler
Takip et

56 YORUM

 1. Kemal Bey,
  Buraya yorum yazan herkes gibi ben de size çok imreniyorum. 2008 yılında 8 Avrupa ülkesi gezdim. fakat ekonomik sıkıntılar yüzünden başka bir yere gidemedim. İzmir’de ikamet ediyorum. Şu an işsizim. İş anlamında en büyük isteğim Adnan Menderes Havaalanında çalışmak. Saygılarımla E.A.

 2. Yaşadıklarınızı ve duygularınızı o kadar iyi ifade ediyorsunuz ki ben de sizinle birlikte geziyorum adeta. Kariyer yapmak , şehir hayatı , sorumluluklar dalıyoruz bir döngünün içine, anlamıyoruz ki o zaman , farklı bir hayat olduğu veya hayatın tadının daha farklı da olabileceğini. Bol bol gezin, biz de okumaya devam edelim, teşekkürler…

 3. Merhabalar Kemal bey, öncelikle kitap dili tadında ve tüm ayrıntılarını rahatlıkla algılayabildiğim ve hatta izlediğim belgesellerden çok daha keyif aldığım tüm yazılarınız için teşekkür ederim. Ben daha çok Fiji deneyimlerinizle ilgilendim. Mayıs 2015’te uzunca bir süre kalmak için uğraşacağım bir Fiji seyahati planladım. Hatta sizin yazılarınızdan sonra seyahat rotamı ve tüm rezervasyon programımı yeniden düzenledim. Waya Lailai-Naboro Köyüne kesinlikle gidiyorum ve mutlaka şefle ev için sıkı bir pazarlık yapacağım. Vaktiniz olursa bu konuda önerilerinize açığım. SAYGILARIMLA

 4. Marmaris’te ucuz tatil ve erken rezervasyonlarda %30 a varan indirimler TEKNE TURU DAHİL hafta sonu TATİL PAKETLERİ içi FIRSATI KAÇIRMAYIN!

 5. Selam Kemal bey. Ben Azerbaycan’dan yaziyorum. Couchsurfig ile alakali 1 sey sorucakdim. Couchsurfingle seyahat eden birinin viza almasi için kalacagi yerden mektup gelmeli. O islemler nasil oluyor? Bir bilginiz var mi o konuda?

 6. Okyanusta bir su damlası misali damladım buradan tıpp diye Kızıldeniz’e düşersem, ah bir düşerseem! 🙂

 7. Kıskanmakla taktir etmek arasında gidip gelen hislerimi paylaşmak istedim. 🙂 Böyle bir yaşam tarzını seçebilmek cesaret ve biraz da şans istiyor galiba. Deneyimlerinizi bizlerle paylaşarak gidip göremeyenlere bir göz olduğunuz için teşekkürler.

 8. Ciddi anlamda imrenerek bakıyorum, şu öğrenci halimlede tatlı kıskançlıklar içerisindeyim. Seyahat ettiğiniz süreçte kullandığınız bütçe hakkında da bir yazı yazmalısınız bence, yoksa tabi öyle bir yazı?! Baktım ama göremedim. Farklı kültürlerin etkisiyle oluşan yaşayış biçimlerinin somut halini görmek seyahatlerinizin en dikkat çekici kısmı. Yazı için teşekkür ederiz!

 9. “Şimdiye kadar bulunduğum yerler” listesine bayıldım. Tabii bulunmak vaaar, bulunmak var. Yazılarınızdan hem ruhen hem bedenen orada bulunduğunuzu anlıyoruz Kemal bey. Daha da çok yerlerde bulunabilmeniz dileğiyle.

 10. Yeni rotanızda Milano’yu gördüm. Ben de okul dolayısıyla 4 aydır Milano’dayım. Navigli’ye gitmenizi öneririm.

 11. Gerçekten şu tabloya bakınca ne kadar şanslı olduğunuzu görüyorum. Bir yaşam tarzı, bir hayat öğretisi gibi sizin yaşadıklarınız. Çantamı ve uçak biletimi kapıp ben de çıkmak istiyorum gerçekten!

 12. Merhaba Kemal Bey. Sanırım şu an Brugge’desiniz. Ben de bir öğrenci değişim programıyla gidip 5 ay kadar Hasselt’de kalmıştım. Şu an size çok özendim. Brugge bence Flaman bölgesinin en güzel ve masalsı şehriydi, eminim ki kar yağışı da çok yakışmıştır. Bulunduğunuz yerlerle ilgili tavsiyede bulunmak haddim değil, sizin zaten mutlaka bilginiz vardır. Ama çok bilinmeyen bir yer önerebilirim. Eğer Brüksel’e yolunuz düşerse ve ikinci el pazarlarını seviyorsanız Marolles Bölgesi’ndeki Jeu de Balles’ı mutlaka görün. Sevgilerimle, iyi yolculuklar…

  • Brugge nefis bir kasaba! ben oradayken yılın ilk karına şahit oldum. Lapa lapa kar yağışı altında şehri gezdim. Mutlaka ama mutlaka bir bahar veya yaz günü tekrar ziyaret etmek istiyorum Brugge kasabasını. Briksel’e gitmeye ise fırsat olmadı. Öneri ve tavsiyelerin için çok çok teşekkürler. Sitede bildiğin yerlerle ilgili yazılara denk gelirsen mutlaka tavsiyelerini yaz. Hem benim hem de okuyucular için bu yorumlar çok değerli. Sevgiler Azime!

 13. Çok güzel bir deneyim. Zaman için de gördüklerimiz, tattıklarımız ve düşlediklerimizle. Biz de çok keyif aldık interrail yaptığımız dönemde. Venedikte tren garinin merdivenlerin de uyumuştuk ve bir sürü güzel an’la. En kısa zaman da başka yolculuklara çıkmak ummuduyla. Bir çay sıcaklığında görüşmek dileğiyle Kemal Bey. 😉 Güzellikle kalın…

 14. 27 yaşında, hala yurtdışı deneyimi yaşayamamış olmak ne kötü. Neyse ki bazıları tecrübelerini paylaşıyor, biz de bu sayede sanal da olsa kısa turlar yapmış oluyoruz.

 15. Kemal Bey yazılarını ilgiyle takip ediyorum. 21 yaşında olmama rağmen şimdiye kadar 16 ülkeyi gezme imkanı buldum. Bundan sonraki gezilerimde yazılarınızın en büyük yardımcım olacağına da eminim.Hepimiz için bol seyahatli bir yıl olması diliyorum. Çalışmalarınızda başarılar.

 16. Sizin paylasimlarinizi hayranlikla takip ediyorum kendim gitmis gibi oluyorum. Daha nice güzel paylasimlarinizi bekliyoruz 😉

 17. Merhaba Kemal,
  15/12’de Belcika’da bulunursaniz, yeni hukumete karsi genel grev var. Tren, otobus islemeyecek. Bilginize.
  Selamlar.

 18. Merhaba Kemal bey,
  Seyahat etmenin ne demek olduğunu 2009 yılında Yeni Zelanda seyahati ile keşfetmeye başlayanlardanım. Bunun bir tutku olduğu doğru, hem de çok doğru…
  Size bir tek sorum var, eğer bir plan yapmadan yola çıkmak istiyorsanız ve gittiğiniz ülkelerde sizden vize isteniyorsa, örneğin Yeni Zelanda’da kalırken Avustralya’ya geçmek oradan Hong Kong’a uğramak oradan da Shangai’ye geçmek isterseniz, vize alma işini nasıl organize edersiniz? Zamanınız için şimdiden teşekkürler,

  İyi yolculuklar…

 19. Sizin yazılarınızı büyük merakla okuyorum. Yazıları okurken sanki kendim seyahat etmişim oralarda olmuşum gibi his ediyorum. Ben 21 yaşında Azerbaycanda yaşayan bir gezginim. İlk kez bu ay cesaret edip ilk deneyimim olarak Gürcistan ve Türkiyeni gezdim. Sizin yazilariniz ilk günden beri beni cesaretlendiryor. Tanrı Sizi Korusun.

 20. Merhaba Kemal bey, Ankara’da bulunan Tayland Büyükelçiliği olarak sizi İzmir’deki etkinliğimize davet etmek istiyoruz. Rica etsem benimle mail adresimden irtibata geçebilir misiniz? Teşekkürler, Neslihan

 21. Merhaba benim merak ettiği bu 685 günlük geziniz ne kadara mal oldu (uçak biletleri vs) v geçim kaynağınız ne ? 🙂

 22. Projeniz çok ilginç ve sürükleyici, herhangi bir iş sorumluluğu stresi olmadan sadece gezmek ve bloglamak çok heyecan verici olsa gerek.Sizin yerinizde olmak isteyen binlercesinden biriyim…Daha çok gezin daha çok şey öğrenelim…

 23. Eger basarili olmak istiyorsaniz, bir kurala saygi duymak zorundasiniz: ASLA KENDINE YALAN SOYLEME. HAYATI ISKALAMA LUKSUN YOK.
  If you want to be succesful, you must respect one rule: NEVER LIE TO YOURSELF.

 24. Kemal, ‘yolda Olmak’ demissin. Ama 1 aydir izmir’desin. Okudugum kadariyla bu sefer Latin Amerika mi yeni rotan? ve bu senin son gezin olur.Maceralar yasamissin, guzel anilar var. Fakat cok zor sartlarda gezmissin.
  Bence en guzeli kisa sureli, 4-5 aylik geziler. Latin amerikadan 3-4 ulke belirleyeceksin.Ac gozlu olma, yanlis yaparsin, her ulkeye gideyim diye dusunme. Heryer birbirine benziyor. En eglenceli sehirler nereleriyse. Bir de cok fazla gezmeyeceksin. Bir sehirde uzun kalmak daha az yorucu olur.

  • Bir süre Türkiye’nin başka yerlerinde de oldum, ancak Neredeyse 1 yıldır İzmir’deyim.

   Ben zor şartlarda gezmedik, Seyahatimde tüm tercihleri ben yaptım, şartların zorluğu konfosr sınırınıza göre görecelidir. Az para harcayarak, oldukça keyifli yolculuklar yaptım, kültürleri keşfettim.

   Güney Amerika gezisi de düşünüyorum. Ancak ne zaman giderim bilinmez. Her ülkeye gideyim diye düşünmüyorum, her karış toprağı göreyim diye düşünüyorum. ve anlıyorum ki aslında hiçbir yer bir diğer yere benzemiyor, her yer birbirine benziyor. Bu da nereden ve nasıl baktığınıza bağlı.

   Uzun süreli geziler, artıkg ezmekten çıkıp bir yaşam şeklini alıyor. Sadece yer değiştirilmiş oluyor, Aslında normal (!) yaşantımızda biz, bir evde, bir şehirde, bir ülkeden uzun süre kalmıyor muyuz? Asıl bu yorucu değil midir? Hergün aynı yaşantıyı yaşamak…

   Seyahat etmek hayatın kendisini, gerçeğini keşfetmektir.

   • Tercihleri kendin yapmissin ama rahat tercihler yapmamissin. yapabilecek olsan yapardin sanirim. Mesela Filipinler’de hic tanimadigin birinde kalmissin (Couchsurfing). Bir kac gunlugune, sonra gidip bir restaurantta uyuklamissin. Bir suru kisi, akrabasinin evinde bile rahat edemezken, hic tanimadigin birinin evinde kalmak ilginc.

    Bunun tek nedeni, otelden artiracagin para degil mi? Kolay degil ve her kisi yapamaz bunu. Veya Avustralya’da down sendromu olan birine bakmak veya berbat yerlerde kalmissin, ilginc geliyor. Sirtinda cantan, surekli yolculuk, surekli bir yerden bir yere gecme… ve kendinde yazmissin, aslinda bir sure sonra yer degistirmissin ama cok yer gezmemissin.

    Tum bunlarin sonucunda sadece farkli mekanlar gormek. Bir suru kisiyle tanisiyorsun ama aslinda hic arkadasin olmuyor. Sadece birileriyle vakit gecirip, konusmus oluyorsun.
    Tabi bunlari soylerken sunu da belirtmek isterim: ben havaalaninda ucak beklemekten bile cekinirim ve bu yuzden arabayla gezmek tercihimdir. Gezeceksem, esyalari hemen arabaya atarim, giderim. Sirtta canta ile otobus, tren, ucak, yorucu.

    • Deniz Hanım çok eleştirel ve sert cevaplar vermişsiniz. Kemal Bey bu durumdan mutlu görünüyor bende havalimanlarında uyudum, aç gezdim ama farklı yerler görmek, farklı kültürlerdeki insanlarla anlık(!) da olsa vakit geçirmek dünyayı, etrafı tanımak ve tecrübe edinmek için güzel anılar.

 25. Kemal Bey, tarafımdan çok kıskanılmaktasınız 🙂 Gezip, öğrenip, üstüne eğlenebilmek muhteşem bir şey olsa gerek. Ayaklarınıza ve parmaklarınıza sağlık bol bol gezmeler ^_^

 26. Kemal Bey bu listenin devamına Güney Amerika yakışır… Siz önden gidin muhteşem yerler keşfedin takipçileriniz olarak biz de yolda olalım…

  • Pınar inan benim gözümde de Güney Amerika tütüyor. Ama gidersem bir daha geri dönmem diye gidemiyorum 🙂 Şu Güney Amerika uçak bileti maliyetleri bu kadar yüksek olmasa çoktan gitmiştim. Takip ve yorumunuz için de teşekkürler.

   • Gormedigin yerler hep daha fazla merak uyandirir. Gordugunu gormussundur, yasamissindir. Ama aslinda gormediklerin de fazla farkli olmayacak. Latin Amerikada, kizlarin bol ve kolay oldugu sehirler var, ozellikle kuzey Brezilya, cok eglenceli.

 27. Kemal,
  Benim backpackerlardan ogrendigim kadariyla, RTW biletleri, eger surekli tek yone gidiyorsan cok ucuz oluyor, yani surekli bati, veya surekli dogu. Bileti dunya turuna cikmadan cok once almak da cok onemli. Hatirliyorum, 5 yil once konustugum biri, 2500-3000 dolara, 6-7 ulkeyi kapsayacak bileti almak mumkun demisti. Onceden alacaksin ve surekli tek yone ucacaksin.

 28. İzmir’de misin? Yollar seni bekliyor, uzun mola yakışmıyor gezgine. Siten harika. Yeni macera yazılarını bekliyorum. Dilerim halen heveslisindir.
  Gezmek iyi ama güzel bir yerde yerlesik olmak da iyi.

 29. Aynı şekilde sitenize hayran kaldım. Benim tam ileride olmak istediğim bir gezginsiniz şu an. Hayırlısı okul bitsin kısmetse başlarız 🙂
  Antalya’ya bekleriz 🙂

 30. Ben de İzmir’deyim. (Aliağa) Sitenize gireli 15 dakika oldu, “hakkınızda ” ve “helpX” yazınızı okudum. Çay-kahve bişeyler ısmarlamak isterim 🙂

  • Elbette, uygun bir zamanda görüşebiliriz. O kadar yoğunum ki, zaten kahve ısmarlamak ve tanışmak isteyen arkadaşların davetine sadece eşlik ediyorum. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın