Medeniyetin beşiği olan Anadolu’dan sayısız kültür geldi geçti ve herbiri geride olağanüstü değerli izler bıraktılar. Dünyanın bir ucundan turistler bunları güzellikleri görmeye gelirken kendi ülkemizin bu en güzel tarihi yerlerini görmemek olmaz. Daha fazla ertelemeden, fırsat buldukça seyahat planlarınızı yapın ve hepsini görmeye çalışın. Instagram @yoldaolmak hesabımdan da bazılarını paylaştım.

15Pamukkale

Türkiye en güzel tarihi yerler

Tam bir görsel şölen şölen sunan benzersiz coğrafya Pamukkale, Dünya’da hem doğal hem kültürel özellikleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş 29 yerden biri. Doğa ile tarihin nefis bir buluşması olan, günde on bin kişinin ziyaret ettiği Pamukkale, Antik dönemde hem şifalı suları hem de Aziz Philip’ten derman arayanların akınına uğruyordu.

Sahip olduğu karbonatlı su nedeniyle bembeyaz bir örtüye bürünmüş Pamukkale’nin antik dekorunu tamamlayan Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale’de görülmesi gereken en önemli tarihi yer. Antik kent içerisinde ana cadde ve kapılar, şifalı suların bulunduğu Antik Havuz, Apollon Tapınağı, kiliseler, çeşmeler, Nekropoller ve Antik Tiyatro yer alıyor. Romalı komutan Marcus Antonius’un Mısır Kraliçesi Kleopatra için yaptırdığı iddia edilen Kleopatra Havuzu’nda yüzmeden, Hristiyanlığın ilk 7 kilisesinden birine ev sahipliği yapan Laodikeia Antik Kenti‘ni görmeden dönmeyin. Nasıl gidilir öğrenmek istiyorsanız Pamukkale’ye nasıl gidilir yazıma göz atın. Binlerce yıldır şifa dağıtan, Karahayıt’ta konaklayabilirsiniz.

Önceki Sayfa

26 YORUM 💬

 1. Selamlar, Eylül ortasında başında motosikletim ile 20 günlük Ege turuna çıkacağım.

  Daha çok çadırda kalıcam, ayrı zamanda fotoğraf da çekiyorum elimden geldiğince. İlk defa böyle bir şey yapacağım için Ege’de hiç bir yer bilmiyorum dersem yeridir.

  Bana tavsiye edebileceğin yerler var mıdır? Eğer varsa cevap atarsan rotamı ona göre dizayn edebilirim. Antik kent olur, göller olur, böyle az keşfedilmiş yerleri merak ediyorum? Denizi güzel koylar vs…  Son durak Fethiye ya da olimpos olacak.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Güzel bir rota ve güzel bir motosikletle yol macerası olacak. Bu konuda aslında çok söy söylemeye gerek yok. Truva, Çanakkale’den başlayarak aşağı inebilirsin. Sahil boyunca takip ederek Güney’e doğru, gönlünün dilediği yerde konakla veya kamp yap. Kaldığın ilk otelve pansiyondan, benim verecepğim bilgilerden çok daya iyisini verecek kimseler vardır.

   Yemek yediğin restorana veya kafe sahibine, çay içtiğin kahvedekilere sor. Çok da güzel anlatırlar. Assos, Kaz Dağları, Bergama, Cunda, Ayvalık, Foça, Çeşme, Selçuk, Efes, Kuşadası, Güzelçamlı Milli Parkı, Dalyan, Göcek, Köyceğiz şeklinde devam edip Bodrum’a kadar gidebilirsin dilersen.

   Her yeri görmeye gayret etme, kafana göre takıl.

 2. Tarihi yerlerde koruma yok, özellikle sümela manastırı duvarlarındaki resimlerin üzerlerine ismini, memleketini kazıyan şerefsizler son yıllarda çoğaldı. Bin yıldır kimse bu hainliği yapmamış.

 3. Her biri ço güzel, en az üçte birini görmüşüm. Görülesi daha çoook yer var ve gdeceğim hepsine.

 4. Benim için İstanbul tarihi yarımada en güzel, ama son yıllarda içine ettiler. tarihi dokusu her zamanki gibi hızla bozulup yozlaşıyor. Yazık.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın