Karadeniz’in en güzel bölgelerinden biri Trabzon, yemyeşil doğası, eşsiz gölleri, tarihi yerleri ve nefis yöresel yemekleriyle turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden. Ilıman iklimin görüldüğü Trabzon’da yazları oldukça sıcak geçiyor. Eğer bu yaz şehirde uzaklaşıp köy havasını içinize çekerek huzura doymak istiyorsanız, rotanızı Trabzon’a çevirin.

5Doğal güzelliklerini seyrine dalın

Uzungöl, Trabzon

Yeşilin ve mavinin en bol olduğu bölgelerden Trabzon doğal güzellikleriyle insanı büyülüyor. Trabzon’a gittiğinizde ilk durağınız, tertemiz havası, berrak suyu ve etkileyici manzarasıyla dillere destan olan Uzungöl olmalı. Bunun dışında Çakırgöl, Sera Gölü ve Haldizen Gölü de görülmeye değer yerlerden. Ayrıca Değirmendere, Yanbolu, Karadere, Koha, Sürmene, Baltacı deresi, Kalapotama deresi, Maçka Deresi, Galyan Dereleri de şehrin doğal güzelliklerinden. Anlayacağınız Trabzon’da güzellik çok.

Önceki makaleKöklü Şehir Selanik’te Gezilecek Yerler
Sonraki makaleBatum Gezi Rehberi
“Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. Gittiği her ülkede uzun süre kalarak lokal kültürleri ve farklılıkları daha iyi anlamak taraftarı. Sadece ülkenin herkes tarafından ziyaret edilen ünlü yerlerine değil, yolların onu ulaştırdığı bilinmez yerlere de gitmeyi seven birisi.

43 YORUMLAR

 1. Trabzon vizyon olarak hızla büyüyen bir sehir. Turkiyede en fazla turistin geldiği 10.sehir. Yazları gelenler için bolca Arap göreceklerini soyleleyim. (yılda 500 bin arap geliyor)
  Tarihi bir kent olduğu icin gerek sehir icinde gerek ilcelerde bir çok camii manastir ve tarihi kilise var. ( Sumela manastırı, kızlar manastırı, ayasofya camii, vb.) muhafazakar bir sehir olduğu icin yoresel özelliklerini korumuş ve bol.( dili, halk oyunları, kiyafet, yemek) Tarih ve kültür olarak bir cok çeşitlilik var. Ayrica doğa güzelliği enfes bir yerdir. Deniz seviyesinden baslar ormanlık ve yeşillik.

  En buyuk dezavantaji ise genelde hava kapalı olur. Muhafazakar bir yer olduğu icin eglence yerleri cok azdir.

 2. Benim Trabzona gelecek olanlara tavsiyem böyle köfteyi, kavurmayı, sütlacı, balığı isim yapmış lüks gözüken ama yemek tadında bir hiç olan mekanlarda yemeyin..Bu lüks restorantların çok azı leziz yemekler yapıyor..Trabzona geldiğinizde yerli halka sorun onlar sizi çok güzel mekanlara yönlendirebilecek. Hatta nereye giderseniz gidin yemek konusunda gittiğiniz yörenin halkına sorun..

 3. sehir icinde zeytinlik mahallesi, kilise, kale sevdigim yerlerdir. yemek için eğrice mevkiinde özkukul pide, balık isterseniz yine oralarda egrice t/ler muhtarin yerinde bugulama mezgit oneririm. giresunun kümbet yaylası harikadir..kalmak isterseniz birun kümbet dağ evi

  • Tavsiyeye ne gerek var.Karadenizin her karesi güzel.alın çadırı istediğiniz yerde konaklayın. 🙂

  • Şehir merkezinde bolca 3, bunların yanında 4 ve 5 yıldızlı otel mevcut. Ama bir Trabzonlu olarak size gittiğiniz yerlerdeki pansiyonlardan en iyi fiyat/kalite hizmetini sunanları araştırıp tercih etmenizi öneririm. Keza tarihi ve doğal güzelliklere sahip lokasyonları zaten otel çöplüğüne dönüştürmüştür durumdalar.

 4. Hamsiköy’de sütlaç..
  Uzunçarşı da Çardak pide..
  Kalkanoğlu pilavı..
  Laz böreği..
  Akçaabat’ta köfte..
  Fevzi Hoca’da balık..
  Ayasofya kilisesi, Uzun çarşı, Trabzon müzesi (banker Kostaki evi)…

  • Sütlaç Hamsiköyde
   Pide Karpi’ de yada Sürmenede
   Pilava lafım yok
   Laz böreği nerde yersen ye Karadenizde
   Köfte Saray, Körfez ve Meydanda İskenderpaşada
   Balık ne Fevzisi ne Alisi, Sürmene Yeniayda Morina Balık Lokantasında
   Kuru Fasulye ve Çoban Kavurma tabiki Çayeli Lale’de, birde turbo yada fişek sütlaç + kadayıf + baklava bir kapın içerisinde, bi bakmışsın marstasın yada uranüste..

 5. Akçaabat köftesi 🙂 Nam yapmış mekanlar yerine Akçaabat’ın içindeki köftecilerde daha lezzetlisini tatmanız mümkün. Ayrıca haşlama da meşhurdur. Kalkanoğlu pilavını es geçmek olmaz. Sivriburun Akçatepe’de muhakkak çay içmelisiniz. Manzarası Boztepe’den daha güzel, özellikle akşamüstünr doğru. Tarihi mekanlar gezilmezse olmaz 🙂 Beton Helva’dan helva siparişi verirken yayladan gelen sütle yapılan dondurmanızı yiyebilirsiniz.

 6. Hamsiköy eskiden ipek yolu uzerindeymiş sütlaci ile meşhur Nihat’in yeri tavsiye ederim tarifini bile vermisti konaklamak icin yer sorduğumuzda Zigana tatil köyüne yönlendirdi tavsiye edrim ama bu yakin tarih degil arastirin derim

 7. Köfteden bahsedilmemiş yalnız, Akçaabat köfte ve köfteye nazaran daha az ünlü kavurma da tadılabilir. Karadeniz mutfağı iyi değil yeaaa diyen etoburlar için gelsin. 🙂

 8. Tabii ki Sümela Manastırı ve Uzungöl.rize’ye gecip aydere gidin. Akçaabat’ta köfte yiyin, leziz ve ucuzdur. Cemil usta veya Körfez restoran önerim. Trabzon Müzesi, Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Kızlar Manastırı, Tabakhane’deki eski Trabzon Evleri görülmeli.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here