Tanrıça Artemis’e ithaf edilen Artemis Kutsal Alanı, İzmir‘in Selçuk ilçesinde Efes Antik Kenti‘nin yakınlarında bulunuyor. MÖ 550 yıllarında tamamlanan, tamamı mermerden inşa edilen ve Diana Tapınağı olarak da bilinen Artemis Tapınağı, dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul ediliyor.

Efeslilerin ilk yerleşim yeri olarak çevresinde yaşadıkları bölgede yaşanan depremle yıkılan tapınak, yeniden inşa edilmiş. Selçuk Kalesi’nin güney eteklerinde bulunan tapınak Lidya Kralı Croesus tarafından yaptırıldı.

artemis paınağı nerede

ⓘ Selçuk Hakkında diğer blog yazılarım da ilginizi çekebilir: Selçuk Gezilecek Yerler, Selçuk İsabey Camii, Selçuk St. Jean Bazilikası, Selçuk’a Nasıl Gidilir, Şirince.

Artemis Tapınağı, Selçuk

Yunan Mimar Chersiphron’un tasarladığı tapınak 125 metre uzunluk, 65 metre genişlik ve 25 metre yükseliğe sahipti. Tapınağın çevresi dönemin en ünlü heykeltıraşları Pheidias, Polycleitus, Kresilas ve Phradmon’un imzasını taşıyan bronz heykellerle süslüydü.

Malta

Efes halkının tanrıçaya inançlarını sundukları dini bir yapı olan tapınak aynı zamanda pazar yeri olarak kullanılan halkın buluşma noktasıydı. Günümüzde yalnızca temel kalıntıları ve bir mermer sütunu ulaşan tapınak, Selçuk’ta görülmesi gereken en önemli yerlerden.

Artemis Tapınağı, dini bölüm olan temenosun tapınağı, kamu binaları ve konutları ile küçük bir şehir görünümündeydi. Denizden uzak, çevresi bereketli topraklarla çevrili tapınak ticari bir işletme olarak kullanılıyordu. Emniyetli bir yer olması nedeniyle banka işlevi de görüyordu.

Artemis Tapınağı’nın ne kadar görkemli bir yapı olduğu Makedonyalı General Antipatros’un ‘Artemis’in bulutlar üzerine kurulmuş evini gördüğümde diğer tüm harikalar parlaklıklarını kaybetti ve dedim ki; İşte! Olimpus’un dışında, güneş hiç bu kadar büyük bir şeye bakmadı’ sözünden anlaşılıyor.

artemis tapınağı

İzmir Hakkında Blog Yazıları:
1. İzmir Gezilecek Yerler
2. İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler
3. İzmir Merkezde Gezilecek Tarihi Yerler
4. İzmir’in Kutsal Yerleri
5. İzmir Antik Kentleri

Dinler tarihi için dünyanın en önemli örneklerini sunan Efes Artemis kültü, antik dönemin en etkili ve en önemli kültlerinden biri. Tüm Akdeniz bölgesi ve çevresinde tapınılan Tanrıça Artemis’in tapınağı uzun yıllar boyunca hacıların ziyaret ettiği bir yer oldu.

Şehirleşme, doğal afetler ve çevresel etkilerden olumsuz etkilenen Artemis Tapınağı’nın kesme taş blokları St. John Bazilikası ve İsa Bey Camisi’nde kullanılmış. Tapınaktan geriye kalan kabartmalı sütunlar ve arkaik sütun başlıkları ise günümüzde Londra British Museum’da sergileniyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz