Türkiye‘nin Akdeniz ve Ege kıyıları, dünyanın en güzel kumsalları, koy ve körfezlerine ev sahipliği yapıyor. Yemyeşil ağaçlarla bezeli muhteşem bir doğaya sahip kıyılar, zengin tarihi geçmişin izlerini taşıyan antik kentler, tatil kasabaları ve birbirinden güzel plajlarıyla yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

Mavinin farklı tonlarına sahip Türkiye’nin en güzel plajları, serin suları ve enfes görünümüyle huzurlu ve stresten uzak bir tatil vaat ediyor. İnsanda işi gücü bırakıp tatil yapma hissi uyandıran bu plajlara gittiğinizde yüzmenin, dalış yapmanın ve güneşlenmenin keyfini çıkarın.

Türkiye’nin En Güzel Plajları

1. Kaputaş Plajı, Kaş

türkiye en güzel plajlar
türkiye en güzel plajları

Kaputaş, Altın sarısı kumları ve turkuaz rengi deniziyle Batı Akdeniz’in en güzel plajı. Dar bir kanyonun denize açıldığı noktada yer alıyor. Kalkan’a sadece altı kilometre uzaklıkta. Çakıl taşlarıyla dolu plajı, turkuaz tonlarındaki suları ve ilk bakışta göz korkutan 187 basamaklı merdiveniyle adını duyuran Kaputaş Plajı, Türkiye’nin en güzel plajı bana göre.

Kaputaş, iyi yüzücüler ve dalgalı denizde kulaç atmayı sevenlere göre. Sabahları sakin ama öğleden sonra dalgalar oluşuyor. Yazın en bunaltıcı günlerinde bile hava temiz ve serin. Türkiye’nin turizm çalışmalarındaki reklam yüzü olan bu plaja gittiğinizde dalgalarla eğlenip, serin sularda ferahlamanın tadını çıkarın.

Malta

🏖 Kaputaş Plajında Antalya Büyükşehir Belediyesine ait yiyecek ve içecek satan bir işletme bulunuyor. Plajda ücretli tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong bulunuyor. Plaja giriş ücreti ödemeden de yararlanabilirsiniz.

2. Patara Plajı, Kaş

en güzel plajlar hangileri

Patara Plajı, dünyanın en ünlü antik kentlerinden olan Patara Antik Kenti yakınlarında bulunuyor. Patara Plajı, iki kilometre uzunluğundaki uçsuz bucaksız kumsalı ve dalgası eksik olmayan sularıyla ünlü. 18 kilometrelik uzunluğuyla Anadolu’nun en uzun ve geniş kumsalı. Patara, Dalaman’a 110, Antalya’ya 220 kilometre uzaklıkta.

İnsanda sonsuzluk hissi uyandıran bir plaj. Denizi yüzünüzü dönmezseniz kendinizi Afrika’nın uçsuz bucaksız çöllerinde sanabilirsiniz. Ayrıca bölgedeki caretta carettaların önemli yumurtlama alanlarından biri.

🏖 Patara Plajında Antalya Büyükşehir Belediyesine ait yiyecek ve içecek satan bir işletme bulunuyor. Plajda ücretli tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong bulunuyor. Plaja herhangi bir giriş ücreti ödemeden kendi havlunuz, sandalyeniz ile girebiliyorsunuz.

3. Selinus Plajı, Gazipaşa

türkiye plajlar

Alanya sahilleri portakal, limon ve turunç ağaçlarının ilkbaharda açan çiçekleriyle buram buram narenciye kokuyor. Bu sakin cennetin 50 kilometreye yaklaşan sahil bandı görsel sürprizlerle dolu. İncekum sahillerinden başlayarak Gazipaşa ilçe sınırına uzanan yaklaşık 70 kilometrelik sahil şeridi Türk Rivierası olarak anılıyor.

Selinus Plajı, ismini Gazipaşa ilçesindeki Selinus Antik Kenti’nden almış. Antalya’nın en sevilen plajlarından biri olan ve incecik kumlarla kaplı olan bu plaj, ortalama 150 metre genişlikte. Çevresinde yat limanı, Selinus Antik Kenti ve büyük bir mağara bulunan plaj, tarihi, macerayı ve tatili bir arada bulabileceğiniz harika bir konuma sahip. Antalya’ya 135 kilometre mesafede.

🏖 Selinus Plajında Antalya Büyükşehir Belediyesine ait yiyecek ve içecek satan bir işletme bulunuyor. Plajda ücretli tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong bulunuyor. Plaja herhangi bir giriş ücreti ödemeden kendi havlunuz, sandalyeniz ile girebiliyorsunuz.

4. İztuzu Plajı, Dalyan, Ortaca

türkiye en iyi plajlar
en güzel plajlar iztuzu

İztuzu Plajı, Muğla’nın güneydoğusundaki Köyceğiz Gölünün denize açıldığı noktada yer alıyor. Dört buçuk kilometre uzunluğundaki plajı sayesinde ilk bakışta çöle gelmiş hissi uyandıran İztuzu Plajı’nın bir tarafı tatlı su bir tarafı da deniz suyuyla çevrili. Bu özelliğiyle dünyanın sayılı plajlarından olan İztuzu, caretta carettaların yumurtlama alanı olduğu için 20.00 – 08.00 saatleri arasında halkın kullanımına kapalı.

İztuzu plajı, incecik kumları, temiz ve sığ deniziyle aileler tarafından da tercih ediliyor. Sabahları daha sakin ve dingin, öğleden sonra dalga oluşuyor. Plajın en dar yeri bile 50 metre genişliğinde. Yeteri kadar şezlong ve şemsiye var. Denize girip güneşlendikten sonra hemen arka taraftaki gölün tatlı suyuyla duş yapmak ise İztuzu’na özgü bir ayrıcalık.

🏖 İztuzu Plajına herhangi bir giriş ücreti ödemeden kendi havlunuz, sandalyeniz ile girebiliyorsunuz. Her iki ucunda cafe ve bistro tarzında mekanlar var. Soyunma kabinleri, duş ve tuvalet hizmetleri hepsi de var. Şezlong ve şemsiye 15 TL. Otopark için 5 saat 5TL alınıyor. Mayıstan eylül sonuna kadar İztuzu Plajı’na 20.00-08.00 saatleri arasında giriş yasak.

5. Damlataş Plajı, Alanya

Damlataş Plajı

Damlataş Plajı, rengârenk şemsiye ve şezlongların sıralandığı berrak plajları, geç saatlere dek süren eğlenceli geceleri, doğal ve tarihî mekanlarıyla öne çıkan Alanya’nın en popüler plajlarından biri. Derin ve dalgalı sularda yüzmeyi sevenler için oldukça uygun olan Damlataş Plajı, dünyaca ünlü Damlataş Mağarası’nın önünde yer alıyor.

Renkli sarkıt ve dikitleriyle ünlü Damlataş Mağarası da kalenin hemen altında. Bir defa görenin tekrar tekrar gitmek isteyeceği bir yer olan Damlataş Plajı, çevresini saran ormanlık alanı ve berrak sularıyla sizi kendine aşık edecek.

🏖 Damlataş Plajında Antalya Büyükşehir Belediyesine ait yiyecek ve içecek satan bir işletme bulunuyor. Plajda ücretli tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong bulunuyor. Plaja herhangi bir giriş ücreti ödemeden kendi havlunuz, sandalyeniz ile girebiliyorsunuz.

6. Kleopatra Plajı, Sedir Adası

en iyi plajlar

Kleopatra Plajı, Gökova Körfezinin saklı hazinesi Sedir Adasında bulunuyor. Antik Kadrae Kenti’nin kalıntılarıyla bezeli adanın küçük kumsalı, rivayetlere göre Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın gözdesiymiş. Altın sarısı kumları özel koruma altında olduğu için Kleopatra Plajı’ndan ayrılırken yanınızda kum götürmeniz yasak. Türkiye’nin en iyi plajları arasındaki plaja terlikle girmenize bile izin verilmiyor.

Adadaki yüzme alanları çok temiz, su çok güzel. Özellikle tarihi kalıntıları ve doğası harika. Turkuaz renkli sularıyla Marmaris’e gelen yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bu plaja gitmek için günübirlik geziler düzenleyen tekneleri kullanabilirsiniz. Akyaka ve Marmaris Çamlı Mahallesi’nden teknelerle gidiliyor. Yeni yapılan ahşap yürüyüş platformuyla çok daha güzel.

⏰ Sedir Adası ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 10.00-19.00; kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.00. Ada, haftanın 7 günü ziyarete açık. 🔐 Sedir Adası giriş ücreti 50TL. Müze Kart geçerli. Plajda şezlong, tuvalet, duş gibi imkanlar yok.

7. Büyük Çakıl Plajı, Kaş

turkiye en güzel plaj

Büyük Çakıl Plajı, adından da anlaşılacağı gibi çakıl taşlarıyla kaplı. Rüzgarlı olmasına rağmen denizi aşırı dalgalı olmayan bu etkileyici plaj, soğuk suyu sevenleri cezbederken, muhteşem günbatımı manzarasıyla da romantik çiftlerin gözdesi. Likya Yolu’nda yürüdükten sonra yorgunluk atmak için gidebileceğiniz plaj, Kaş çevresinde en çok tercih edilen plajlardan biri.

🏖 Büyük Çakıl Plajında özel bir girişimciye ait yiyecek ve içecek satan bir işletme bulunuyor. Plajda ücretli tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong bulunuyor. Şezlong ve şemsiye için 25TL ücret alınıyor. Plaja herhangi bir giriş ücreti ödemeden kendi havlunuz, sandalyeniz ile girebiliyorsunuz.

8. Alanya Doğu Plajı

alanya plajları

Alanya Yarımadası’ndan başlayıp, Gazipaşa ilçesine doğru yaklaşık 40 km boyunca uzanan Alanya Doğu Plajı, çeşitli su aktiviteleriyle eğlenebileceğiniz renkli ve hareketli bir plaj. Sahilin etrafını saran begonvil çiçekleri nedeniyle Begonvil Plajı olarak da bilinen bu plajın bir diğer ismi ise Keykubat Plajı.

🏖 Alanya Doğu Plajında Antalya Büyükşehir Belediyesine ait yiyecek ve içecek satan bir işletme bulunuyor. Plajda ücretli tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong bulunuyor. Plaja herhangi bir giriş ücreti ödemeden kendi havlunuz, sandalyeniz ile girebiliyorsunuz.

9. Altınkum Plajı, Çeşme

çeşme altınkum plajı

Altınkum Plajı, pırlanta tanecikleri gibi ışıldayan denizi ve çılgın su sporlarıyla Ege’nin yükselen yıldızı Çeşme’de yer alıyor. Ilıca ile birlikte 1960’lı yılların ortalarında turizme açılan Altınkum plajı, tamamen doğal kumla örtülü. Altınkum dahil Çeşme Yarımadası’nın güneyindeki bütün plajların suyu soğuk, ama yine de çok güzel. Çeşme’nin en güzel plajlarından olan Fly-inn ve Fun Beach burada.

Havanda dövülmüş gibi incecik ve yumuşak kumlarıyla büyüleyen Altınkum Plajı, Çeşme’ye giden tatilcilerin uğrak adresi. Kumlarının altın renkli görünümü nedeniyle bu isimle anılan Altınkum, soğuk, sakin ve tertemiz sularıyla Türkiye’nin önde gelen plajları arasında.

🏖 Altınkum Plajının bir bölümü Fly-inn, Fun Beach gibi özel plaj işletmeleri tarafından kapatılmış durumda. Bu beach clublara giriş için hem ücret ödemeniz hem de genellikle rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Kadın-erkek dengesine dikkat edilen işletmelerde şezlong ve şemsiye hizmeti alabilmek için minimum harcama limiti belirlenmiş durumda. Ücretli işletmelerin doğusunda aynı koy içerisinde ücret ödemeden denize girebileceğiniz yerler bulunuyor. Bu koyda herhangi bir tuvalet, kafe ya da duş olmadığından hazırlıklı gitmeniz şart.

10. Kerpe Plajı, Kocaeli

en güzel plajlar kerpe

Kerpe Plajı, Kocaeli‘nin Kandıra ilçesi sınırlarında yer alıyor. Yaz aylarının en popüler tatil mekanı olan Kerpe Plajı, sakin atmosferiyle huzurlu bir tatil fırsatı sunuyor. 500 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde. Kocaelililer için günübirlik yüzme aktivitesi için en çok ziyaret edilen plajlardan biri. Yazın sıcak günlerinde özellikle hafta sonu kalabalık.

Deniz keyfi yapmanın yanı sıra gelin ve damatlar için harika bir çekim mekanı da olan bu plaj çevresinde bulunan Kerpe Kayalıkları doğa tutkunlarının gözdesi.

🏖 Kocaeli Kerpe Plajında Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait yiyecek ve içecek satan bir işletme bulunuyor. Plajda ücretli tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong bulunuyor. Plaja herhangi bir giriş ücreti ödemeden kendi havlunuz, sandalyeniz ile girebiliyorsunuz.Bonus: İnkumu Plajı, Bartın

bartın plaj

İnkumu Plajı, Bartın’ın en popüler plajı. Batı Karadeniz’in en etkileyici sayfiye alanları arasında bulunan İnkumu Plajı, şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta. İncecik kumlarla kaplı 2,3 kilometrelik plajıyla yaz aylarının vazgeçilmez adreslerinden olan İnkumu, doğal güzelliği ve tertemiz sularıyla görülmeye değer.

🏖 Bartın İnkumu Plajında Bartın Belediyesine ait yiyecek ve içecek satan bir işletme bulunuyor. Plajda ücretsiz tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong bulunuyor. Plaja herhangi bir giriş ücreti ödemeden kendi havlunuz, sandalyeniz ile girebiliyorsunuz.

Türkiye’nin en iyi plajları arasına yine Fethiye Ölüdeniz ve Belcekız plajları, Fethiye Kelebekler Vadisi, Çeşme Ilıca Plajı, Kumluca’daki Olimpos Plajı eklenebilir. Didim Altınkum, Adrasan ve Çıralı Plajlarını da çok beğenirim.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz