Tarihi evleri ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu, evlerinin yanı sıra, kanyonları ile de ünlü bir yer. Tokatlı Kanyonu, Safranbolu’da yer alan çok sayıda kanyondan biri. Aynı zamanda nefis bir seyir terası olan bölge, üç kanyonun birleşmesiyle oluşuyor. Bölgeye gelen ziyaretçilerin kanyon manzarasını izleyebileceği, seyir terasının zemini ise camla kaplı.

Tokatlı Kanyonu ve Cam Teras, Türkiye’de zemini tamamen camdan oluşan görüğüm ilk ve tek platform oldu. Yerden 80 metre yükseklikte, zemini cam olan bir platformdan Safranbolu’nun şahane doğasına bakıyorsunuz.

kristal teras

Tokatlı Kanyonu ve Cam Teras, Safranbolu

Tokatlı Kanyonu, Safranbolu ilçe merkezinin kuzeyinde yer alıyor. Son yıllarda turizm açısından önemli bir yer haline gelen Tokatlı Kanyonu‘nda paitball’dan yürüyüşe, kamp ve çadır alanlarından atla gezmeye dek pek çok etkinlik var. Şahane bir doğanın ortasında sincapların, kazların, çeşitli kuş türlerinin bulunduğu kanyonda yaban hayatın tüm güzelliklerine tanık olabilirsiniz.

Cam Teras

Cam Teras, Tokatlı Kanyonu’na tepeden bakan yüz metrekarelik bir alan üzerinde, seksen metre yüksekliğe kurulu. Muhteşem bir manzara sunan terasa çıktığınızda kendinizi bu eşsiz doğanın güzelliğinde kaybediyorsunuz.

Malta

kristal teras nerede

Yükseklik korkusu olanlar için bir nevi cesaret testi olan balkon, uçurumun üzerine kurulu. Ancak en uca kadar gidip şahane kanyon fotoğraf kareleri yakalamanın da keyfi bambaşka. Teras’a 30 kişi ile sınırlı. 11 metre genişliğindeki platform, yürüdüğünüzde sallanıyor. Merak etmeyin, 75 ton yükü taşıyabilecek sağlamlığa sahip.

Karadeniz’in yeşillikleri arasında devasa kayaların arasından, bir uçurum balkonu gibi boşluğa doğru uzanan Tokatlı Kanyonu Cam Seyir Terası, akşamları ise ışıklandırma sistemi ile bambaşka bir güzelliğe bürünüyor. Kahvaltı ve yemek ihtiyaçları için büyükçe bir kafeterya var.

Bol oksijen eşliğinde hem yürüyüşünüzü yapıp hem de metrelerce yükseklikten kanyonu izleyerek çayınızı yudumlayabileceğiniz terasta, unutulmaz bir hafta sonu seyahati yaşayabilirsiniz. Kış aylarında da ziyarete açık olan terasın manzarası, her mevsim ayrı güzel.

safranbolu kristal teras

Adres: 78600 İncekaya Köyü/Safranbolu/Karabük
Tel: 0370 725 1900

Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu’na ulaşım Safranbolu’dan çok olay. İlçe merkezine geldiğinizde tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bir ucu Tokatlı Köyü’ne, diğer ucu ise Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’ne dek uzanan kanyon girişinde 3 TL vererek giriş yaptığınızda sizi, nehir boyunca yapacağınız şahane bir yürüyüş yolu bekliyor.

Şelaleler, kuş cıvıltıları, insanı ferahlatan tertemiz hava ve dahası. Eğer Eski Çarşı yönünden giderseniz giriş için ücret ödemiyorsunuz.

tokatlı kanyonu
Fotoğrafta yukarıda görünen mavi yer kristal teras

Tokatlı Kanyonu’nda yaklaşık dokuz kilometrelik bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Doğanın keyfini çıkararak, tertemiz havayı içinize çekerek yapacağınız sakin bir yürüyüşle iki saatte kanyonun diğer ucundan çıkıyorsunuz.

Kanyonda yürüyüş yaparken etrafınızda koşuşturan sincaplar insana ayrı bir neşe katıyor. Bu doğallığın içinde şehrin karmaşasından birkaç saatliğine de olsa uzaklaşmak size iyi gelecek.

safranbolu tokatlı kanyonu
safranbolu tokatlı kanyonu şelale
tokatlı kanyonu şelale

Kanyonda dilerseniz ata binebilir ya da arkadaşlarınızla paintball oynayabilirsiniz. Biraz soluklanmak isterseniz kanyon içindeki ağaçların gölgesine kurulmuş masalarda oturup semaverde demlenmiş bir yorgunluk ya da keyif çayı içebilirsiniz. Dilerseniz mangal yapma imkânınız da var.

Tokatlı Kanyonu ve Cam Teras’a nasıl gidilir

Safranbolu, Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Karabük’ün Safranbolu ilçesinden yaklaşık sekiz kilometre uzaklıkta bulunuyor. Haritadaki konumu için tıklayın.

Kemal Kaya Safranbolu
İncekaya Su Kemeri
tokatlı kanyonu nerede
Tokatlı kanyonu yürüyüş yolları

Kanyona gelmek için, İstanbul’dan yola çıkacak olanlar, Bolu’yu geçip Ankara-İstanbul karayolunun Gerede kesiminden ayrılarak, Karabük’e gelen 82 kilometrelik yolu takip etmeliler.

Karabük yolundan sekiz kilometre daha giderek Safranbolu’ya ulaşabilirler. Tokatlı Kanyonu ile İstanbul arası 410 kilometre; bunun 280 kilometresini TEM otoyolu oluşturuyor. Seyahat süresi ise araçla yaklaşık 3.5 saat.

Ankara’dan gelecekler ise, Safranbolu’ya dek 230 kilometre devam ederek ilçe merkezine ulaştıktan sonra yön tabelalarını takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Safranbolu ile Tokatlı Kanyonu arası yaklaşık altı kilometre.

Safranbolu gezilecek yerler listesindeki Mencilis Mağarası ve Safranbolu Yörük Köyü‘nü de görün. Karabük’ün doğal güzelliklerinden biri olan Bulak Mağarası, Türkiye’nin keşfedilen en uzun mağaralarından biri. Yörük Köyü, Osmanlı mimarisinin en iyi korunduğu yerlerden.

6 Yorumlar

  1. İsmi “Kristal cam teras” mavi renkli mat camdan yapılmış, alt taraf neredeyse görünmüyor!…
    Kanyonun altını görebilmeniz için terasın ucuna gitmeniz lâzım. Teras ancak o zaman heyecanlandırıyor sizi.

  2. Haftasonları tur otobüsleri dolduruyor her yeri. Safranbolu’nun en güzel zamanı sonbahar, Eylül-Ekim de çok çok güzeldir. Kalabalıklar da azlır, ağaçların rengi sararır, kanyon çok güzel olur. Mayıs ayı yine güzel.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz