Anadolu, dünyanın en çok hikaye barındıran, tarih boyunca yerleşim yeri olagelmiş büyüleyici bir kara parçası. Anadolu coğrafyasını süsleyen dağların ve tepelerin arasında, ovalarda veya deniz kenarında kurulmuş, hikayesi ile bizlerin ilgisini çekmeye çalışan köylerimiz var. Birçoğu sade ve kendi halinde görünen köylerimiz, derinlerine indiğinizde her biri size bağrındaki hikayelerini ve zenginliklerini sunuyor.

Türkiye’de Görmeniz Gereken 10 Köy

10Mustafapaşa Köyü, Kapadokya

Mustafapasa Köyü

Ürgüp’e yalnızca 5 km uzaklıkta olan, Sinasos adıyla da bilinen Mustafapaşa Köyü, 1924’e kadar Türkler ile Ortodoks Rumların bir arada yaşadığı bir yerdi. Kapadokya dokusunun en iyi örneklerinden birisi olan köy, yakın dönem Anadolu tarihinin önemli olaylarından mübadeleye yakından tanıklık etmiş. Selanik’ten göç eden halkın yaşadığı ve Kapadokya içinde görece en az bozulmuş yerlerden biri olan Mustafapaşa’da bir yanda kilise ve cami, hemen yanı başında peribacaları var. Konaklama tavsiyem: Jerveni Cave Otel veya Fresco cave Hotel, Ürgüp.

Önceki makaleSarong Nedir?
Sonraki makaleLikya Yolu’nda Görmeniz Gereken 12 Antik Kent
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

51 YORUMLAR

 1. Genelde paylaşımlar Ege köyleri Bursa da Osmanlı köyü olan cumalıkızık ve Gölyazı bunlara eklenebilir diye düşünüyorum

 2. Sinop iline bağlı boyabat ilçesi ve o ilçeye bağlı emiroğlu köyü ve o köye bağlı bıçakçılı mahallesi köylerin en güzelidir bir tarfı meşe ormanı bir tarafı çam ormanı yayla havası karşısı baraj manzarası çok güzel köydür bıçakçılı köyü yolunuz boyabat ilçesine düşerse görmenizi tavsiye ederim.

  • Kesinlikle haklısın. Cumalıkızık’ı da listeye almalıyım. Gölyazı’yı görmediğimden henüz listeye alamıyorum.

 3. Kesinlikle güzel köyler. Benim ilk aklıma gelen ve görmediyseniz fırsat bulursanız görebileceğiniz 2 köy:
  1- Bademler Köyü (Türkiyenin ilk ve tek tiyatrosu olan köy) Urla-İzmir
  2- Adatepe (Eski bir rum köyü) Ayvacık-Çanakkale

  • Bademler’in karşında bir sırt üzerinde, etrafı ormanlar, zeytinlikler ve bağlarla çevrili Gödence Köyü (Seferihisar/İzmir) de çok güzel…

  • Porto Lagos’da mola vermeden bu yolu geçmek yazık olur. Huzurlu ve özel tarihi bir yer. 1 saatinizi ayırıp güzellikleri keşfedin buralara yolunuz düşüyorsa.

 4. Safranbolu, Yörük Köyü teyzemin köyü. Çok okul tatillerini orada geçirdim. Hala unutamam o günleri. İnsanları çok eğlencelidir. Cemil İpekçi’nin annesinin evi de oradadır. Karşısı da teyzemin evi.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here