Macaristan‘ın başkenti Budapeşte en sevdiğim şehirlerden. Orta Avrupa şehirlerinin büyük bir bölümünde bulundum, ama bu şehir beni kendisine diğerlerinden daha çok bağladı. Yaşanılacak yerlerden biri olan Budapeşte dost canlısı atmosfere sahip. Gezilecek ve görülecek yerleri öyle abartılı değil ama her biri insanın gönlünü almasını biliyor. 15 günden fazla kaldığım bu şehre doyamadım ben.

Demir perdenin düşmesinden bu yana geçen yirmi beş yıllık süreçte inanılmaz bir gelişim gösteren Budapeşte’de şöyle bir etrafınıza baktığınızda bundan çok daha fazlasının geleceğini görmeniz mümkün. Dört bir yanda devam eden yapılanma, yeni açılan oteller, restoran ve butikler şehrin sürekli artmakta olan turist sayısını karşılamaya çalışıyor. Avrupa Birliğine katılmasını ardından kendine özgü mimarisini her zamankinden daha çok öne çıkarmaya başlayan Budapeşte, özellikle dağlık Buda yakasından kenti izlediğinizde büyüleyici görünüyor.

Budapeşte

Orta Avrupa’nın En Güzel Şehirlerinden: Budapeşte

Şehrin görüntüsünün hakkını verebilmek için kısa bir tarih bilgisine ihtiyacınız var. Orta ve Doğu Avrupa’nın kültür başkentleri arasındaki şehrin tarihi Roma Dönemi’ne kadar uzanıyor. Budapeşte 1873 yılında kuruldu ve oldukça genç bir şehir denilebilir.

Çalkantılı tarihi ve çok fazla farklı kültürlerin baskısı altında kalmasının sonucu inanılmaz çeşitli mimarisinden, yemeklerinden ve kültüründen çok açık ve net bir şekilde anlaşılabiliyor.

Uzun süre gözlerden uzak kalmışsa da, geri dönüşü hem daha güzel, hem de daha heyecanlı oldu. Efsanevi, büyük ve zarif bulvarları, her akşamı ayrı bir aktiviteyle geçiren, cıvıl cıvıl geceleri size baştan çıkarmaya yetecek kadar dolu.

Diğer turistik yerlere dikkat etmekten gözden kaçan o kadar çok güzel şey var ki bu şehirde. Binanın yıkık ve harabe durumda olduğuna bakmayın, muhtemelen çok derin bir hikayesi yatıyordur o görüntüsünün altında.

Bazıları bu binaların restorasyonla çok iyi bir duruma gelebileceğini söylüyor ancak unuttukları şey bu binaların çok çok ağır bombardıman altında kalmış olmaları. Binanın cephesinden düşen her parçanın anlatacak o kadar çok hikayesi var ki.

Malta
Budapeşte, Macaristan
Budapest, Hungary

Buda, Pest ve Obuda

Orta Avrupa’nın en etkileyici şehirlerinden Budapeşte, Tuna Nehri’nin iki yanında konumlanıyor. Aslında 3 farklı şehir olan Buda, Pest ve Obuda’nın birleşmesinin sonucunda oluşan kent, Danube Nehri tarafından ikiye bölünmüş. Pest tarafı neredeyse dümdüz bir coğrafyaya sahipken Buda ve daha ilerisindeki Obuda tepelik alanlara ve daha eski yerleşim bölgelerine sahip. hangisi güzel derseniz, bana kalırsa hepsi!

Budapeşte sürprizler ve heyecanla dolu bir şehir. Canlı merkezi, güzel parkları, efsanevi nehri, uzun kilise kuleleri ve cezbedici termal kaplıcalarıyla insanı baştan çıkarabilecek bir güzelliğe sahip. Dünyanın en heyecan verici şehirlerinden biri olan Budapeşte keşfedilmeyi bekleyen birçok gizli bölgelere ve tekrar tekrar gidilmesi gereken mekanlara sahip. Burası öyle bir şehir ki sıkılmak adeta imkansız.

Budapeşte’nin tarihi bölgesi ilk gören kişilere biraz küçük gibi görünebilir. Yürüyerek keşif için oldukça uygun bir şehir ve hemen hemen tüm turistik bölgelere bu şekilde ulaşılabiliyor ancak zamandan tasarruf etmek isterseniz toplu taşıma kullanın. Bir yerden diğerine geçerken her durduğunuzda etrafınızdaki binaları inceleyin. Ben çoğunlukla yürüdüm, arada ise tramvay kullandım, bazen de metroyu.

Ortalama bir insanın yürüyebileceği mesafeyi düşündüğümüzde Budapeşte, dolaşması çok kolay bir şehir ve birçok sürpriz içeriyor. Turistik etkinliklerin çoğu ücrete tabi ancak sadece sokakları, parkları, marketleri ve tabi ki huzurlu Buda tepelerini dolaşarak bile birçok şey görülebilir.

Macaristan, Budapeste
Gellert Tepesi
Kahramanlar Meydanı, Budapeşte
Kahramanlar Meydanı, Budapeşte

Tarihi yerler, kaplıcalar, şık sokaklar

Gezilecek yerler arasında şehri en iyi gören hakim nokta olan Gellert Tepesi, Buda’da bulunan Budapeşte Kraliyet Sarayı, şehrin simgesi sayılan ve adını Kral Matyas’tan alan Matyas Kilisesi, Ünlü Macar Mimar Frigyes Schulek’in eseri Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion) ve Macar Ulusal Galerisi, Tuna Nehri’nde bulunan Margaret Adası ile eski şehirdeki nostaljik sokaklar yer alıyor.

Şehir merkezinin kalbi olarak bilinen Vaci Caddesi kafeler, restoranlar ve şık dükkanlarıyla aynı zamanda alışveriş tutkunlarının da gözdesi. Trafiğe kapalı bu cadde, hem yerli halkın hem de turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında. Tabi benim de.

Fisherman’s Bastion, Balıkçılar Tabyası
Fisherman’s Bastion, Balıkçılar Tabyası

Şehirde 1,300’ü aşan kaplıca hem kişisel bakım hem de sağlığını düşünenler için oldukça önemli. Osmanlı izlerinin yansıması olan hamam ve kaplıcalardan Gellert Termal, Szechenyi, Kiraly, Rac, Kukacs, Csaszar ve Rudas ziyaretçilerin en çok uğradığı noktalardan. Szechenyi turistlerin en çok uğradığı kaplıca, Gellert ise en havalı olanı. Rudas da oldukça iyidir ve bu üçüne de uğrama fırsatı buldum. Favorim Gellert tabi.

Çok sayıda müzenin bulunduğu şehirde Ordu Tarih Müzesi (Miltary History Museum), Ludwig Çağdaş Sanatlar Müzesi (Ludwig Museum of Contemprary Art), Terror Haza (Pest) ve Budapeşte Tarih Müzesi en popüler duraklardan.

Gellert Bath, Budapeşte
Gellert Bath, Budapeşte
Buda, Budapeşte
Balıkçılar Tabyası’ndan Peşte’ye bakış

Buda ile Peşte arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak için inşa edilen köprüler Budapeşte’nin en bilinen turistik özelliklerinden. Bugün 8 farklı köprü ışıklandırması, mimarisi ve şehre kattığı havasıyla ilgi görüyor. Şehrin en estetik köprüsü Széchenyi lánchid (Zincir Köprü), Megyeri, Árpád, Margit, Erzsébet, Lágymányosi, Özgürlük ve Petofi köprüleri çok sayıda fotoğraf karesinde de görülebiliyor.

Sokaklarında müziğin ve sanatın eksik olmadığı Budapeşte’de hemen hemen her gün klasik müzik, bale ve opera gibi sanat temsilleri gerçekleşiyor. Her yıl ağustos ayında gerçekleştirilen Sziget Festivali dünyanın dört bir yanından rock ve hip hop müzik tutkunlarını Tuna Nehri’nin üzerinde yer alan adada buluşturuyor.

Zincir Köprü, Budapeşte
Zincir Köprü, Budapeşte

Modern günümüzde Budapeşte’yi tek bir kaba sığdırmak çok güç; her gün değişen mağazalar ve Andrassy ut’da yeni açılan marka dükkanlar ve şehrin yeni yapılan metro hattı ile sürekli bir yenilenme içinde.

Macar başkenti kendi karakterini, kültürünü çok iyi şekilde muhafaza etmiş bir şehir ve ne kadar uluslararası mağaza zincirleri gelirse gelsin bunu değiştirmeyecek gibi görünüyor, ya da en azından ben böyle umuyorum.

Mutlaka görmeniz gereken şeyleri gördükten sonar ana caddeleri arkanızda bırakın ve şehrin kendisini size tanıtmasına izin verin. Birçok butik dükkanlar, küçük parklar, teraslı kafeler, mimari hazineler gizli yerlerinde sizleri bekliyor.

Malta
Buda
Buda

Renkli gece hayatı ve eğlence

Ruin Pub Kültürü Budapeşte’ye özgü. Ortası geniş avlulu, çevresi yenilenmemiş binalarla çevrili harabe ve yıkıntı halde görünen ruin barlar, sadece Budapeşte gece hayatının değil Avrupalı gençlerin de gözdesi. Gündüzün sessiz sakin yeme içme ve bira mekanları olarak kullanılan ruin barlar, gece bambaşka bir atmosferiyle sizi karşılıyor.

Kendilerine münhasır bir karmaşaya sahip bu izbe yerler, bahçelerinde içkinizi yudumlarken muhabbet edebileceğiniz birbirinden çok farklı bölümlerden oluşuyor. Duvarlarda fosforlu boyalarla yazılmış yazılar, ilginç figürler ve aydınlatma, geceleri bu barları çok çekici bir hale getiriyor.Yiyin, için, sosyalleşin, eğlenin. Ruin bar mekanlarında fiyatlar da oldukça uygun bu arada.

Parti için doğmuş olmak genç Budapeştelilerin kültürel bir özelliği ve pulsating kertek (bahçe barları) ve Hajogyari Adasındaki eğlence mekanlarını yazın ilk günleriyle birlikte her gün doldurmalarının sebebi de bu. Macaristan’ın en ateşli clublarından biri A38, gerçekte Danube’de yol alan bir gemi ve DJ Krush gibi isimleri sıkça ağırlıyor. Son zamanlarda Café del Rio ve Holdudvar en moda mekânlar arasında. Caz sevenler Columbus Jazz Bar’a uğrasın.

Daha Bohem bir hava yakalamak istiyorsanız eğer o zaman alternatif olarak Yahudi bölgesi ilginizi çekebilir. Operalar, baleler ve klasik müzik dinletileri inanılmaz derecede ucuz ve harika bir bina olan Macar Devlet Operasında yapılıyor.

Opera biletlerinin ne kadar ucuz olduğunu gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Hemen bira peşinde koşmak isteseniz de, güzel bir yemek yemek isteseniz de, hamam ya da konser salonlarına gitmek, müze ya da parkları gezmek ya da sadece doğa içinde olmak isteseniz de Budapeşte, bunların hepsini size kolaylıkla sunabilecek bir şehir.

Ruin Bar Fogas Ház
Ruin Bar Fogas Ház
Sziget Eye, Budapest
Sziget Eye, Budapest

Budapeşte ile ilgili ne derseniz deyin, burası bir değişim şehri. Bir tarafta yıllardır müşterilerine kek ve kahve sunan, hiç web sitesi kurmayı ya da Facebook sayfası açmayı düşünmemiş küçük kafeler var. Klasik şapka dükkanlarındaki şapkalar sanki bir kostüm partisinden fırlamış gibi görünüyor. Kocsma’ya (publar) gittiğinizde inanılmaz ucuz fiyatlara içebileceğiniz biralar bulabilirsiniz ve bardaki müşteriler o kadar orijinal ki sanki bir film için özellikle toplanmış gibi düşünebilirsiniz.

Diğer tarafta ise Michelin yıldızına sahip birçok restoran ve hatta çok üst düzey sadece özel üyelere açık olan clublar bulunuyor. Lüks ve marka olmuş moda isimleri şehri adeta istila etmiş gibi. Gucci ve Burberry mağazalarını Andrassy ut’da ve The Gap, H&M gibi mağazaları da AVM’ler içinde bulabilirsiniz.

Vaci Sokağı, Budapeşte

Lezzetler arasında

Macar mutfağında soğan, yumurta, tereyağı, şarap, baharat, biber ve ekşi kaymak sıklıkla kullanılıyor. Şehre özgü ünlü yemekler arasında kırmızı biberli, patatesli ve biftekli çorba gulyás, kırmızı biber, et ve soğanla hazırlanan yahni pörkölt, baharatlar ve tatlı su balıkları ile hazırlanan balıkçı çorbası halászlé, ekşi krema ile birlikte servis edilen acılı etli lahana dolması töltött káposzta bulunuyor.

Almaval toltott facan (elmalı sülün), Szarvastokany erdei gombaval (mantarlı geyik eti güveçi), Halaszle (balık çorbası), Sult libamajszelet (kızartılmış kaz ciğeri) ve Fogasszelet bakonyi modra (bonfile) Macar yerel lezzetlerinin en tanınanları.

Soğuk tüketilen tatlı kremalı meyve çorbası gyümölcsleves, üstü çikolata ve krema ile kaplı kek Somlói galuska, karamelli ve çikolatalı çok katlı bir pasta çeşidi olan dobos denenebilir. Üzeri çikolata sosuyla kapl,ı içinde rom, üzüm, ceviz ve limon rendesi parçacıkları bulunan üçgen şeklindeki krep gundel palacsinta ise tatlı severlerin denemesi gereken yerel lezzetlerden.

Geleneksel lezzetleri tercih etmeyenler için tüm dünya mutfaklarının temsilcisi olan restoranlar ise Budapeşte’nin her noktasında kolaylıkla bulunabiliyor.

Macaristan’da kırmızıdan beyaza pek çok kaliteli şarap üretiliyor. Kırmızı ‘Villány’ şarapları ile 300 yüzyıldır üretildiği bilinen beyaz tatlı şarap ‘Tokaji’, dünyanın en iyilerinden olarak gösteriliyor. Ülkenin bir diğer ünlü içeceği ise içerisinde kırktan fazla bitkiyle yapılan ‘Unicum’ likörleri.

Budapeşte’de Buda Downtown, Vaci Utca, Kent Parkı ve Budafok en kaliteli restoranların bulunduğu bölgeler olarak biliniyor. Asya yemekleri seviyorsanız Budha Bar‘a uğrayın. Dünyanın en iyi cafelerinden New York Cafe‘ye akşam yemekleri için uğranılması şart. Alternatif olarak yerel lezzetleri tatmak isteyenler Budapeşte tarihi pazar yeri Central Market Hall binasına uğrayabilir.

Budapeşte Parlemento Binası

Budapeşte’de alışverişin kalbi Andrássy Bulvarı, IX Fovám, Vörösmarty, Deák ve Castle bölgeleri, Gellért Hill, Szentháromság, V Bécsi, Váci ve Király Caddeleri’nde atıyor. Bu noktalar üzerinde birbirinden şık ve prestijli mağazaya ayrıca otantik yerel dükkânlara rastlamanız mümkün.

Budapeşte’den satın alınabilecek şehre ve ülkeye özgü ürünler arasında folklorik kostüm giydirilmiş el yapımı süs bebekleri, Macar kültürüne özgü el işi tekstil ürünleri, el boyaması porselen eşyalar, Herend porselenleri, Tokaji şarabı ve túró peyniri yer alıyor. Özellikle Kigyó Sokağı’ndaki Zsolany adlı mağazada en kaliteli porselenleri bulabilirsiniz.

The Corvin Plaza, Duna Plaza, West End City Centre, Fashion Street, Arena Plaza ve Mom Park şehrin en popüler ve prestijli alışveriş merkezleri arasında. Daha otantik bir alışveriş deneyimi için ise Nagy Vásárcsarnok Genel Pazarı’nı, Ecseri Bitpazarı’nı ve Hunyadi tér Açıkhava Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Kısa bir hafta sonu tatili için dahi olsa Budapeşte turu iyi bir seçim olabilir. Aynı zamanda romantik bir kaçış ya da balayı gibi durumlar için de oldukça müsait olan şehir, tüm görülecek ana yerleri yürüyerek dolaşacak kadar küçük ve güvenli.

Aklıma gelen şey, komşularının yakaladığı modernliğe bir gün ulaşabilecek mi düşüncesi oluyor. Aslında bir yandan da şehrin tezatları Budapeşte’nin kendine has büyüsünün bir parçası. Sonuçta Danube’nin incisinin diğer her yer gibi olmasını bekleyemeyiz değil mi?

Önceki blog yazısıİçmeler Nerede 📍 İçmeler’e Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıRoma Alışveriş Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

5 YORUM

  1. Gecen hafta Budapeste’ye gittik ailecek. Onceden bileti ve kalacak yeri ayarlarsaniz gayet makul fiyatlar. Tatilde en onemli kavram gunleri iyi degerlendirmeli.

  2. Resimler süper canlı. Budapeşte’ye tekrar gitmiş kadar oldum. Budapeşte’ye gidenlere faydası olur diye bizim de kaldığımız sahipleri cok cici Turkler olan apartı tavsiye etmek ısterım. Unlu kertlerınde hemen yanında yeri 🙂 Bir de oralara kadar gitmişken Estergon ve Vısegrad turlarina katilin. Sevgıler.

  3. Budapeşte candır, bizimkiler umarım çok keşfetmez de bozmazlar. Kendi halinde, fiyatları makul. Yok yok gitmeyin gitmeyin! 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın