Budapeşte Parlamento Binası, Orta Avrupa ülkelerinden Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘nin en görkemli ve en çok ilgi gören binalarından. Şehrin sembolleri arasında yer alan Parlamento Binası, Peşte tarafında, Tuna Nehri’ne bakıyor. Almanya ve İngiltere Parlamento binalarından sonra, Avrupa’nın en büyük 3. Parlamento binası aynı zamanda.

Monarşinin hüküm sürdüğü 1867 yıllarında Avusturya-Macaristan uzlaşması sonrasında, Macaristan daha fazla bağımsızlık kazanarak kendi anayasasını yazdı. Parlamento binasının yapımının planlanması bu yıllara denk geliyor. Bina projesi İmparator Franz Joseph ve başbakan Kalman Tisza tarafından bir yarışma başlatılmış. Londra’daki Parlamento Binası’nın esinlenen, Imre Steindl’ın neo-gotik tasarımı (Gotik uyanış) kazanan olarak seçilmiş.

Budapeşte Parlamento Binası
Budapeşte Parlamento Binası

1884 yılında Neo-Gotik mimaride inşasına başlanan bina, 1902’de ancak tamamlanabilmiş. Neogotik mimari veya Gotik uyanış mimarisi 19. yüzyılda gelişen bir sanat ve mimarî tarzı. Uzunluğu tam 268 metre ve genişliği 118 metre olan Budapeşte Parlamento Binası, 96 metre de yüksekliğe sahip. Binaya 27 farklı kapıdan girilebiliyor. Bina içindeki merdivenlerin toplam uzunluğu ise 20 km’yi geçiyor. Bina, içerisine 5 katlı 50 adet apartman sığabilecek kadar büyük. Her yerini görmek için günlere ihtiyaç olsa gerek.

Parlamento Binası’nda 18 bin metrekare alana yayılıyor ve 233 heykelin süslediği toplam 691 odaya sahip. Bina süslemelerinde 40 kg altın kullanılmış. Ulusal Meclis Salonu ve Kubbeli Salon bunlar içerisinde en gösterişli olanları. Binanın cephesi, Macar hükümdarlarının 88 adet heykelleriyle süslenmiş.

Parlamento Evi’nin içi, Macaristan’ın en iyi sanatçıları tarafından dekore edilmiş. Neo-Gotik granit Korint sütun, yaldızlı süsler ve Károly Lotz tarafından yapılan tavan boyamaları ile etkileyici. Macarların Hıristiyanlığı kabulü ile 1000 yılında papa tarafından gönderilen Kutsal Haç da bu binada bulunuyor.

Budapeste-Parlamento-Binasi

Görkemli bina, Kossuth Meydanı’nda yer alıyor. Meydan adını, 1848’de Avrupa Devrim hareketlerinin en ateşli zamanlarında ortaya çıkan ve Macar milliyetçiliğinin sembol figürlerinden olan Lajos Kossuth’tan alıyor. Meydanın karşısında ise Etnografya Müzesi (Néprajzi Múzeum) bulunuyor.

Budapeşte Parlamento Binası bilet ücretleri

Tam: 4 000 HUF; Avrupa vatandaşları: 2 000 HUF; öğrenciler (6-24 arası yaştakiler): 2 000 HUF; 6 yaşın altındaki çocuklar için ücretsiz.

Malta

Nisan-Ekim arasında, Pazar günleri hariç her gün, İngilizce rehberli turlar düzenleniyor. Ortalama 1-1,5 saat süren turlar 10:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 saatlerinde düzenleniyor. Ayrıca Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca rehberli turlar da bulunuyor. Bilet alma ve içeri girme sırası 30-60 dakikayı bulabiliyor. Rehberli turlar Tam: 21.43 €, Öğrenci: 10.71 €.

1 Nisan -31 Ekim arasında Pazartesi-Cuma 8.00-18.00 arasında; Cumartesi-Pazar 8.00-16.00 arası ziyaret edilebilir. 1 Ocak, 1 Mayıs, 1 Kasım ve 24-26 Kasım’da ve Paskalya’da Pazar ve Pazartesi’sinde kapalı. 1 Kasım-31 Mart arasında 8.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Budapest-parliament-Building

Budapeşte Parlamento Binası nerede

Budapeşte Parlamento Binası, başkent Budapeşte’nin, Peşte tarafında, Tuna Nehri kenarında yer alıyor. Şehrin oldukça merkezi yerindeki bina, Zincirli Köprü ile Margit Köprüsü arasında kalan alanda kalıyor. Budapeşte gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Budapeşte Parlamento Binası’na nasıl gidilir

Bina adresi: Kossuth Lajos Square, district V.

M2 (kırmızı) metro hattını kullanıp, Kossuth Lajos tér istasyonunda inmek; Peşte tarafında hizmet veren, 2 numaralı sarı tramvay ile Kossuth Lajos tér’de inmek; 15 numaralı otobüs veya 70, 78 nolu troleybüslerle ulaşılabilir. Budapeşte şehir merkezi küçük olduğundan bir çok yere yürüyerek ulaşmak kolay.

Önceki blog yazısıUNESCO Mirası Nakş-ı Cihan: İmam Meydanı
Sonraki blog yazısıBerenice Beach Club, Akabe
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

12 YORUM

 1. Balıkçılar burcu yakınlarındaki yeraltı labirentleri de görülmeye değer, haftanın belirli günlerinde London Dungeon’vari dönem kostümlü aktörler ile tünellerde karşılaştığınız etkinlikler yapılıyor. http://labirintus.eu/en/

 2. En çok merak ettiğim yerlerden biri.. Sonunda 2015 Mart ayında 4 günlük bir seyahat ayarladım.. Budapeşteyle ilgili tüm yazıları okudum

 3. Budapeşte’nin en iyi manzarasının seyredileceği yer Balıkçılar Burcu’ndan şehrin manzarası ayrı bir güzeldir. Parlamento Binasının eşsiz manzarası gerçekten büyüleyici. Gündüzü ayrı güzel akşamı ayrı güzel…

 4. Bu yaz yaptığım avrupa seyahatinde aklımda en çok kalan yer Budapeşte.. Ya avrupa esintisinin ilk başladığı yer oluşundan ya da hala biraz Türk esintisi aldığım için sıcak geldi bana insanları ve sokakları. Merakla geçirdiğim 2 günlük Budapeşte turumda gece yaptığım tekne gezisinde parlemento binası beni büyüklüğünden ziyade ışıl ışıl haliyle etkiledi. Kesinlikle herkese Budapeşte’yi gece görmelerini tavsiye ediyorum.

  Benim için dönüp baktığımda taşrası bile güzel insanlarla dolu bir şehir olarak duruyor Budapeşte. Tepelerinden şehre bakmaya ihmal etmeyin! 🙂

 5. Budapeşte’de 3 gün geçirdim. Parlamento binasının içini gezemedim ama dış görünüşü harikaydı. Budapeşte’ye gidecek arkadaşlara nehir turunu özellikle akşam saatlerinde almalarını tavsiye ediyorum.

 6. Budapest’te tam 7 ay bulundum, harika bir şehir ve tekrar geri gelebilme umuduyla ayrıldım. Parlamento Binasının içi de dışı kadar gösterişli mutlaka bir fırsat bulup içini gezmelisiniz. Binanın ısıtma sistemi en çok dikkatimi çeken şey olmuştu. Belki de eski mimarlar ya da çalışanlar her şeyi daha da iyi planlıyormuş şimdiye göre.

 7. Harika bir sehir. Gidenlere mutlaka Bratislava ve Estergona uğramalarini tavsiye ederim. Biz gittigimizde hava biraz soguktu ama manzaralar harikaydı.

   • Kesinlikle haklisiniz biz Britislava’yi da dahil etmistik. Kucuk ama samimi bir sehir. Rehberimizin Çekoslovakya’nin bolunmesinin el sikisarak oldugunu soylediginde cok sasirmisim (tabi alismisiz kanli mucadelelere). Dünyada hiçbir sorun yaşanmadan ve tek bir kurşun atılmadan ortaya çıkan tek hükümranlık bölünmesiymis hatta.

    Avrupali arastirmacilar bunu nasil yaptigiklarini sorduklarinda cevaben bunu anlayabilmeniz icin ilk once şairimiz Hviezdoslav’ı anlamaniz gerek demisler.

    • Merhaba, Macaristan’dan Slovakya’ya geçiş için pasaport yeterli oluyor mu? Ya da her hangi iki vizesiz ülke arasında rahatlıkla tren ya da otobüsle ya da araç kiralayarak gezilebilir mi?

 8. Budapeste harika bir sehir. Biz de tam 4 gun kaldik. Gidenlere faydasi olur diye kaldigimiz, sahipleri cok seker Turkler olan apartin adresinide paylasiyorum. Her konuda yardimci oluyorlar. budapestetur.com

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın