Macaristan Parlamento Binası, Orta Avrupa ülkelerinden Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘nin en görkemli ve en çok ilgi gören binalarından. Şehrin sembolleri arasında yer alan bina, şehrin Peşte tarafında, Tuna Nehrine bakıyor. Budapeşte Parlamento Binası olarak da alınan görkemli yapı, Almanya ve İngiltere Parlamento binalarından sonra, Avrupa’nın en büyük 3. Parlamento binası.

Monarşinin hüküm sürdüğü 1867 yıllarında Avusturya-Macaristan uzlaşması sonrasında, Macaristan daha fazla bağımsızlık kazanarak kendi anayasasını yazdı. Parlamento binasının yapımının planlanması bu yıllara denk geliyor. Bina projesi için bir yarışma başlatılmış. İngiltere Parlamento Binasından esinlenen Imre Steindl’ın neo-gotik tasarımı kazanan olarak seçilmiş.

Macaristan Parlamento Binası, şehrin sembol yapılarından bir bina. Aziz Stephen Bazilikası, Gresham Sarayı, Zincir Köprü ve Balıkçı Tabyası ile Budapeşte’nin hayranlık uyandıran çarpıcı silüetini oluşturuyor. Tabi bunların hiçbiri Macaristan Parlamento Binası ile kıyaslanamaz.

Bir yanda Budapeşte 5. Bölge’deki Kossuth Lajos Meydanı’na diğer yanda Tuna Nehrine bakan Parlamento Binası hem Budapeşte hem de Macaristan’ın simgesi. Macarlar için parlamento binası ulusal tarihi, kimliği ve egemenliği temsil ediyor.

Malta

Budapeşte gezinizde görmeniz gereken en önemli turistik yerlerinden biri olduğu inkar edilemez. Macaristan parlamento binasını ziyaret etmeye yönelik hazırladığım bu rehber ile ziyaretiniz için bilmeniz gereken her şeyi özetlemeye çalıştım.

Macaristan Parlamento Binası

Macaristan Parlamento Binası (Hungarian Parliament Building), şehrin en görkemli ve en çok ilgi gören binası. Peşte tarafında, Tuna Nehrine bakıyor. Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun parçası olan Macaristan, Avusturya ile 1867 uzlaşmasının ardından egemen bir güç olarak statüsünün tadını çıkarırken, mevcut Macaristan Parlamento binasının yinelemesi fikri büyümeye başlamış.

Buda, Pest ve Obuda şehirleri tek biri isim, Budapeşte adıyla birleşince oluşan yeni şehrin geleceği de parlak görünüyordu. Tüm Avrupa’da hükümetlerin sanata ve mimariye yatırım yaptığı 1880’lerde yeni bir Macar parlamento binası tasarlayacak mimar bulmak için bir yarışma başlatılmış.

Macaristan’ın egemenliğini ve giderek kendine güvenen ulusal kimliğini sembolize etmeyi önceliklerine alan Macar hükümetinin açtığı yarışmayı Macar mimar Imre Steindl kazandı. Steindl, Londra’daki Parlamento Evlerinden ilham aldı. Neo-Gotikizm, neo-Ortaçağcılık, neo-Rönesans ve neo-Barok’u birleştirerek bugün ziyaret edebileceğiniz binayı oluşturmak için farklı stilleri karıştırdı.

İnşaatı 1885’te başlayan ve 1904’e kadar devam eden binanın tamamlanması 17 yıl sürdü. Açılışı 1896’da Macar Milenyum kutlamaları sırasında yapıldı. Gotik uyanış mimarisi 19. yüzyılda gelişen bir sanat ve mimari tarzı.

Binayı hayata geçirmek için yaklaşık 1000 usta alışmış. 40 milyona yakın tuğla, 30 bin metreküp oymalı taş, 500 binden fazla değerli taş ve yaklaşık 40 kilo 23 ayar altın varaklar için kullanılmış. Dekorasyonda birçok yerli malzeme yanında yabancı hükümetlerin gönderdiği hediyelerinden yararlanılmış

Parlamento Binasında 18 bin metrekare alana yayılıyor ve 233 heykelin süslediği toplam 691 odaya sahip. Uzunluğu tam 268 metre ve genişliği 118 metre olan Budapeşte Parlamento Binası, 96 metre yüksekliğe sahip. Bina, içerisine 5 katlı 50 adet apartman sığabilecek kadar büyük. Her yerini görmek için günlere ihtiyaç olsa gerek.

Budapeşte gezilecek yerler listesindeki Budapest Parliament binasına 27 farklı kapıdan girilebiliyor. Bina içindeki merdivenlerin toplam uzunluğu ise 20 km’yi geçiyor. Bina süslemelerinde 40 kg altın kullanılmış. Ulusal Meclis Salonu ve Kubbeli Salon bunlar içerisinde en gösterişli olanları. Binanın cephesi, Macar hükümdarlarının 88 adet heykelleriyle süslenmiş.

Parlamento Evi’nin içi, Macaristan’ın en iyi sanatçıları tarafından dekore edilmiş. Mermer kaplı iç mekan ve Neo-Gotik granit Korint sütunlar da aynı derecede çarpıcı. Geniş merdivenler, Károly Lotz tarafından yapılan karmaşık tavan tasarımları, altın varak süslemeleri…

Parlamento Binası, Macaristan’ın Kutsal Tacı olarak da bilinen Aziz Stephen tacına ev sahipliği yapıyor. Elliye yakın kral bu taçla tahta çıkmış. Kutsal Taç ile törende kullanılan diğer kutsal ve değerli asa, merkezi Dome Hall’da hava geçirmez şekilde kapatılmış cam bir dolapta saklanıyor.

Dome Hall, 16 Macar hükümdarı ve kralının heykellerinin bulunduğu bir bölüm. En dikkate değer hükümdarlardan bazıları St. Istvan (Stephen I) ve St. Laszlo. Her ikisi de Macaristan’ın bugünkü haline gelmesine çok katkısı olmuş. Dome Hall’da fotoğraf çekmek maalesef yasak.

MACARİSTAN PARLAMENTO BİNASI NASIL GEZİLİR
➜ Binanın içini gezmenin tek yolu rehberli bir tura katılmak. Mevcut tek rehberli turlar, parlamentonun kendisi tarafından yürütülen bir tur. Bu turlara katılmak için üç seçeneğiniz var.

Ziyaret etmek istediğiniz gün binanın ziyaretçi merkezine gidip kuyruğa girin. Bu sıralar bazen çok zamanınızı kaybettirebilir, özellikle de yaz dönemi. Bilet alma ve içeri girme sırası 30-60 dakikayı bulabiliyor. Son anda karar vermedikçe bunu yapmayın!

Diğer seçeneğiniz turunuzu jegymester.hu web sitesinden satın almak. Macar bilet satış sitesi, online Macaristan Parlamento bileti satın almak için yetkili resmi bir site. Turunuz için tarih, saat ve dil seçiminizi yapın. Biletlerinizi yazdırın ve ziyaret gününüzde yanınıza alın. Dilerseniz turu satan acentelerden de bu turu satın alabilirsiniz.

Nisan-Ekim arasında, Pazar günleri hariç her gün rehberli turlar düzenleniyor. Ortalama 1 saat süren turlar 10.00, 12.00, 13.00, 14.00 ve 15.00 saatlerinde düzenleniyor. Rehberli turlar İngilizce, Macarca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, İbranice ve Rusça olarak düzenleniyor.

BUDAPEŞTE PALAMENTO BİNASI GİRİŞ ÜCRETİ
🎫 Budapeşte Parlamento Binası giriş ücreti, düşük sezonda 6000 HUF, yüksek sezonda 6700 HUF. 6 yaş ve altı çocuklar için giriş ücretsiz. Avrupa Birliği vatandaşlarına indirimli satılıyor, aklınızda bulunsun. Tabi limliğiniz yanınızda olmalı.

🕗 1 Nisan -31 Ekim arasında Pazartesi-Cuma 08.00-18.00 arasında; Cumartesi-Pazar 08.00-16.00 arası ziyaret edilebilir. 1 Ocak, 1 Mayıs, 1 Kasım ve 24-26 Kasım’da ve Paskalya’da Pazar ve Pazartesisinde kapalı. 1 Kasım-31 Mart arasında 08.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

BUDAPEŞTE PARLAMENTO BİNASINA NASIL GİDİLİR
Budapeşte Parlamento Binası, Peşte tarafında, Tuna Nehri ile Kossuth Meydanında arasında alıyor. Meydan adını, 1848’de Avrupa Devrim hareketlerinin en ateşli zamanlarında ortaya çıkan ve Macar milliyetçiliğinin sembol figürlerinden olan Lajos Kossuth’tan alıyor. Meydanın karşısında ise Etnografya Müzesi (Néprajzi Múzeum) bulunuyor.

Şehrin oldukça merkezi yerindeki bina, Zincirli Köprü ile Margit Köprüsü arasında kalıyor. Pek çok yerden ulaşmak kolay. M2 (kırmızı) metro hattını kullanıp, Kossuth Lajos tér istasyonunda inin. Peşte tarafında hizmet veren, 2 numaralı sarı tramvay ile Kossuth Lajos tér’ee gidebilirsiniz. 15 numaralı otobüs veya 70, 78 nolu troleybüs de yakın.

Tuna kıyısındaki ayakkabılar veya Tuna Ayakkabıları, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan bir Holokost anıtı. Tuna Nehri’nin kıyısında gizlenmiş, daha önce gördüğüm hiçbir şeye benzemeyen bir anıt. Budapeşte Parlamento Binasına çok yakın. Ziyaret etmek ücretsiz.

Budapeşte Parlamento Binası ile Zincir Köprü arasındaki kıyıda yer alıyor. Ayakkabılar tuna kıyısındaki sokakta olduğundan dilediğiniz zaman gidip görebilirsiniz. Ancak, gün batımı ve gün doğumu en iyi ışığı sağlayabilir.

Shoes on the Danube Bank

Shoes on the Danube Bank (Cipők a Duna-parton), II. Dünya Savaşında silah zoruyla ayakkabıları çıkartılıp, Tuna Nehrine atılıp öldürülen Yahudilerin anısıla dikilmiş. Hitler döneminde, yaklaşık 80 bin Yahudi, Macaristan’dan Avusturya sınırına kovulmuş ve yaklaşık 20 bin Yahudi Tuna Nehri kıyısında vahşice katledilmiş.

Nehre atılan kurbanlar, vurularak vahşice infaz edilmişler. Nehrin kenarında bıraktıkları ayakkabılar, insanlık dışı uygulamanın ardından katliamın anısı olarak nehir boyunca uzanıyordu. Bu unutulmaz katliam, uzun yıllar Macaristan’da yaşayan ünlü yönetmen Can Togay ve heykeltıraş Gyula Pauer tarafından ölümsüzleştirilmiş.

Açık müzede, 60 çift demir ayakkabı sergileniyor. Sadece Yahudileri temsil etmiyor. Hitler’in 1944’te Macar hükümetini devirip yerine Ferenc Szalasi’yi getirmesinin ardından Macaristan’da kurulan faşist Arrow Cross partisi tarafından öldürülen binlerce insanın anısına bir anıt.

Demirden yapılmış bir sıra ayakkabı. Ayakkabılar, onları geride bırakan ve bir daha geri dönmeyecek olan sahiplerini beklercesine orada felçli bir şekilde duruyor. Onlarca yıl sonra buraya gelen ziyaretçiler, ayakların içinde olması gereken boşluğu doldurmak için hala şeker çubukları, küçük oyuncaklar ve çiçekler getiriyorlar.

Budapeşte her geçen yıl daha da kalabalıklaşıyor. Özellikle yüksek sezonda popüler turistik yerler için sıkıcı sıralara girmek istemiyorsanız biletlerinizi önceden almaya çalışın. Büyük Sinagog, Széchenyi Termal Kaplıcaları ve Parlamento Binası gibi yerleri gezmek isterseniz önceden rezervasyon yapın.

Macaristan Parlamento Binası, yüzyıllık varlığı boyunca, modern tarihin en trajik olaylarından bazılarına göğüs germiş. İki dünya savaşı, birkaç devrim ve büyük ölçüde farklı siyasi sistemlerden sonra bile ayakta duruyor.

15 Yorumlar

 1. En çok merak ettiğim yerlerden biri.. Sonunda 2015 Mart ayında 4 günlük bir seyahat ayarladım.. Budapeşteyle ilgili tüm yazıları okudum

 2. Budapeşte’nin en iyi manzarasının seyredileceği yer Balıkçılar Burcu’ndan şehrin manzarası ayrı bir güzeldir. Parlamento Binasının eşsiz manzarası gerçekten büyüleyici. Gündüzü ayrı güzel akşamı ayrı güzel…

 3. Bu yaz yaptığım avrupa seyahatinde aklımda en çok kalan yer Budapeşte.. Ya avrupa esintisinin ilk başladığı yer oluşundan ya da hala biraz Türk esintisi aldığım için sıcak geldi bana insanları ve sokakları. Merakla geçirdiğim 2 günlük Budapeşte turumda gece yaptığım tekne gezisinde parlemento binası beni büyüklüğünden ziyade ışıl ışıl haliyle etkiledi. Kesinlikle herkese Budapeşte’yi gece görmelerini tavsiye ediyorum.

  Benim için dönüp baktığımda taşrası bile güzel insanlarla dolu bir şehir olarak duruyor Budapeşte. Tepelerinden şehre bakmaya ihmal etmeyin! 🙂

 4. Budapeşte’de 3 gün geçirdim. Parlamento binasının içini gezemedim ama dış görünüşü harikaydı. Budapeşte’ye gidecek arkadaşlara nehir turunu özellikle akşam saatlerinde almalarını tavsiye ediyorum.

 5. Budapest’te tam 7 ay bulundum, harika bir şehir ve tekrar geri gelebilme umuduyla ayrıldım. Parlamento Binasının içi de dışı kadar gösterişli mutlaka bir fırsat bulup içini gezmelisiniz. Binanın ısıtma sistemi en çok dikkatimi çeken şey olmuştu. Belki de eski mimarlar ya da çalışanlar her şeyi daha da iyi planlıyormuş şimdiye göre.

 6. Harika bir sehir. Gidenlere mutlaka Bratislava ve Estergona uğramalarini tavsiye ederim. Biz gittigimizde hava biraz soguktu ama manzaralar harikaydı.

   • Kesinlikle haklisiniz biz Britislava’yi da dahil etmistik. Kucuk ama samimi bir sehir. Rehberimizin Çekoslovakya’nin bolunmesinin el sikisarak oldugunu soylediginde cok sasirmisim (tabi alismisiz kanli mucadelelere). Dünyada hiçbir sorun yaşanmadan ve tek bir kurşun atılmadan ortaya çıkan tek hükümranlık bölünmesiymis hatta.

    Avrupali arastirmacilar bunu nasil yaptigiklarini sorduklarinda cevaben bunu anlayabilmeniz icin ilk once şairimiz Hviezdoslav’ı anlamaniz gerek demisler.

    • Merhaba, Macaristan’dan Slovakya’ya geçiş için pasaport yeterli oluyor mu? Ya da her hangi iki vizesiz ülke arasında rahatlıkla tren ya da otobüsle ya da araç kiralayarak gezilebilir mi?

 7. Budapeste harika bir sehir. Biz de tam 4 gun kaldik. Gidenlere faydasi olur diye kaldigimiz, sahipleri cok seker Turkler olan apartin adresinide paylasiyorum. Her konuda yardimci oluyorlar. budapestetur.com

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz